Tolna Megyei Népújság, 1957. május (2. évfolyam, 101-126. szám)

1957-05-14 / 111. szám

4 Pécsbányatelepi Bányász— Szekszárdi SC 1:0 (1:0) Szekszárd, 1500 néző Vezette: Kulc­­sár. — Pécsbányatelep: Kovács — Ul­rich, Gyimesi, Sárközi — Varga, Farkas — Kása, Pintér, Keszler, Hajesz, Köhler. — Szekszárd: Schmidt — Cser, Domon­­kos, Tárnok — Ihász, Baka — Dósai, Majnay, Benács, Ulrich, Gabi.­­ A ki­küldött kaposvári játékvezető nem ér­kezett meg. A vendégcsapat csak huza­vona után egyezett bele abba, hogy a mérkőzést a pécsi partjelzők egyike ve­zesse le. (Vajon a JT miért két pécsi partjelzőt küldött a mérkőzésre, amikor Baja itt van a szomszédban?) Három­negyed hatkor a szekszárdi csapat in­dította útjára a labdát. Már az első tá­madás majdnem góllal végződött, de a balösszekötő helyéről Dósai lab­dája egy hajszállal elkerülte a bal alsó sarkot. Az első 10 perc a hazai csapaté volt, azután kiegyenlített lett a játék Domon­kos elengedte Pintért, azonban szeren­csére Schmidtbe lőtte a labdát. Nagy volt az iram, élvezetes a játék. A 17. percben már el is dőlt a mérkőzés sorsa, Keszler mintegy 35 méterről sza­badrúgást ívelt a szekszárdi kapu elé, Hajesz finoman átjátszotta Do­monkost, és mintegy négy méterről a vetődő Schmidt keze alatt a kapu közepébe lőtt (1:0). A gól után is változatos maradt a já­­ték. A hazai csapat többet, a vendégek veszélyesebben támadtak. Mindinkább a hazaiak kezdeményezése jellemezte a játékot, de nem volt, aki az „i” betűre feltette volna a pontot. Gabi, Dósai és Benács lövései mu­tatták, hogy támad a Szekszárdi SC, sajnos azonban eredménytelenül. A vendégek továbbra is igen veszélye­sek. A 35. percben Kása lövése porzott el a szó szoros értelmében a jobb ka­­pupa töve mellett. A játékvezető az első lényeges hibát akkor vétette amikor a 39. percben Dósai buktatásáért csak szabadrúgást ítélt a 16-osról, pedig az eset legalább egy méterrel a büntető­­területen belül történt. A 42. percben hatalmas kapusbravúrnak lehettünk ta­núi-Dósai jól ment el a jobbszélen, be­adása teljesen tisztán találta Bená­­csot, aki mintegy 10 méterről nem eléggé helyezve a labdát, a jobb­sarokba lőtt. Kovács, a közel egy mázsás pécsi kapus, a levegőben úszva ütötte ki a labdát. Szünet után már az első percben Dó­sai beadása elcsúszik Benács előtt. De változatlanul veszélyesek a pécsiek is. Ihász az utolsó percben ment Pintér elől. A pécsi csatárokat az „öreg” Kesz­ler Ft.os labdákkal teszi ki, a háttérből irányítva. A 14. percben ismét gólszer­zési alkalmat szalaszt el a hazai csapat. Gabi Ulrich pontos átadását az ötösről fölé fejeli. A mérkőzés további részében is a ha­zaiak támadnak többet, de hiába, nin­csen góllövő csatár. Benács beadása hátra sikerül, Majnay gólhelyzetben a labdára lép, sőt a 23. percben még a szerencse is elpártol tőlünk. Benácsot lesről engedi el a játékvezető, beadását Dósai fejeli kapura, onnan Gabi elé kerül, de ő teljesen tiszta helyzetből a kapufát találja el. A játékvezető is mind többet téved a hazaiak rovására. Egy szabadrúgást in­dokolatlanul újrarúgat, és ezzel időt enged a vendégek védelme felzárkózá­sának. Csert fejberúgja Köhler, mégis Szekszárd ellen ítél szabadrúgást, Dósait szabálytalanul választják el a labdától a büntetőn belül, de csak közvetett szabadrúgást ítél!! A 29. percben is lehetett volna még egyenlíteni. Dósai átemelte a labdát a kapuson, a labda a védőkről Baka elé került, de ő csúnyán mellélőtt. A 31. percben az előrehúzódott szekszárdi vé­delem mellett Köhler meglépett, de Do­monkos az utolsó pillanatban szerelni tudta a gyors pécsi csatárt. Az utolsó negyedórában mind sötétebb lett, de a hazai csapat mindhiába küz­dött az egyenlítésért. Kitűntek: Kovács, Keszler, Sárközi, illetve Cser (a me­zőny legjobbja), Domonkos és Ihász. Az esélyesek nyertek a megyei bajnokok tornáján A 9. fordulóban lejátszott mérkő­zéseken két alkalommal a helyi, két alkalommal a vendégcsapat nyert. Székesfehérvár Szombathelyről is biz­tosan hozta el a bajnoki pontokat, a Magyaróvár Zalaegerszeget győzte le, Veszprém pedig Kaposvár ellen diadalmaskodott. — Szekszárd­A következő forduló párosítása: Kaposvár—Szombathely Zalaeger­szeg—Szekszárd, Pécsbányatelep— Jól Pécsbányatelep, — ha egy adag szerencsével is, — elvitte a bajnoki pontokat. Részletes eredmé­nyek: Magyaróvár—Zalaegerszeg 3:1, Szombathely—Székesfehérvár 0:3, — Szekszárd—Pécsbányatelep 0:1, Vesz­prém—Kaposvár 4:2. A bajnokság állása a 9. forduló után a következő: Veszprém, Székesfehérvár Magyar­óvár. A KOSÁRLABDA NB II-ÉRT Szekszárdi SC—Kaposvári MÁV 177:22 (76:15) Szekszárd, 200 néző. Vezette Horváth és Nyári. Az NB II-ben eddig veretlen szekszárdi csapat könnyű ellenfelet ka­pott vasárnap a kezdőknek számító ka­posvári lányok személyében. A mérkő­zésen üdvözölhettük a Mező házaspárt, akiknek igen sok köszönhető abban, hogy a szekszárdi kosárlabdasport an­nak idején elindult a fejlődés útján. Ez­úttal azonban inkább a szekszárdi lá­nyok teljesítményének örülhettek, mint­sem a kaposváriakénak. A gyenge ellenfél ellen is teljes gőz­zel játszott a hazai együttes. Mindkét félidőben, de különösen a másodikban, amikor a vendégcsapat játékosai sorra a kipontozás sorsára jutottak, nagy volt a két csapat között a tudáskülönbség. Ennek ellenére látnunk kellett azt is, hogy a hazai együttes még csak most kezd kilábalni a hullámvölgyből. A bün­tetődobásokat most már biztosabban hajtották végre, de még mindig sok volt a kihagyott személyi. Gyors indítá­sokat, néhány igazán szépen végrehaj­tott támadást láttunk és úgy véljük, hogy a nagyarányú győzelem jó hatás­sal volt az együttes tagjainak az önbizal­mára és a rájuk váró nehezebb felada­tokat is sikerrel fogják majd megoldani. Legjobb dobók: Zádoriné 54, Moha 34, Rozsnyayné 27, Tóth J. 23, Simon 16, illetve Tarnóczayné 10 és Bíró 9. A Szekszárdi SC ezzel a győzelmével meg­­őrizte veretlenségét és kosárarányán is igen sokat javított. Pontjainak száma: 8, kosáraránya pedig 423:176. A kö­vetkező fordulóban a csapatnak a Bp. Szakipari Építők lesz az ellenfele. A budapesti csapat eddig ugyan minden mérkőzését elvesztette, de még­sem szabad lebecsülni tudását. Bízunk abban, hogy együttesünk ezt az akadályt is si­kerrel fogja majd venni. Simontornyai BTC—Dombóvári Iparosok 2:0 (2:0) Simontornya, 500 néző Vezette: Bács­­ván (Pécs). — Simontornya: Ferenczi — Sebestyén II., Sebestyén I., Kovács — Sebestyén III, Pados — Barocsai, Gadó II., Kondor, Pénzes, Baum IV. — Domb­óvári Iparosok: Csutorás II. — Tamás, Csutorás I, Halász — Tallósi, Kardos — Papp, Lehőcz, Tóth, Budai, Pintér. — Gyenge mérkőzés volt, igen sok hibá­val. Még az első félidő elején a hazaiak támadtak, de a két gól után teljesen visszaesett mind a két csapat. Az első gólt a 11. percben a jobboldalon jól el­futó Kondor beadásából lőtték a jobb­sarokba (1:0). Az ellentámadásnál egyet­len említésre méltó esemény adódott: Hárai emelt labdáját Ferenczi elvétette, de Sebestyén a gólvonalról kivágta a labdát Ezután azonban a 17. percben ismét jó simontornyai támadás gördül a pályán. Kondor jól tör ki a 27. perc­ben és átadását a befutó Gadó II. ka­pásból juttatta rendeltetési helyére (2:0). Utána már csak egymás hibáiból élnek a csapatok. Csak jobbára mezőnyjáték folyik és az eredmény már nem vál­tozik. Szünet után tehetetlen, unalmas játék folyik, jobbára csak a középtájon. A kapuk előtt szinte semmi esemény nem történik, így az eredmény nem is vál­tozik. Kitűntek: Sebestyén, Pados, Kondor, illetve Csutorás I., Tallósi, Pintér. A mérkőzés előtt a Pécsi Haladás röplab­­dázói szerepeltek a simontornyaiak el­len. A mérkőzést a pécsi csapat 3:0 arányban megérdemelten nyerte meg. fl Tóté eredménye 19. hét 1. Ferencváros —Újpest2 1:2 2. Vasas—Tatabánya1 4:0 3. Salgótarján—Szombathely1 5:4 4. Dorog —Bp. Honvéd1 3:1 5. Szeged — MTK2 1:4 6. BVSC —Diósgyőr2 0:1 7. Pereces—Kistext1 3:2 8. Gázgyár—Pénzügyőrök2 1:2 9. RennesX 1:1 10. Nice —Lens1 3:2 11. Strasbourg—St. EtienneX 1:1 12. Jugoszlávia —Olaszország 1 6:1 Olvasd, terjeszd a TOLNA MEGYEI Népújságot! TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG VÁRHATÓ IDŐJÁRÁS Felhős idő: Közép-Európa egy ré­sze fölé az Atlanti-óceánról, más része fölé a Földközi-tenger felől egyhe légtömegek érkeznek. A fel­­melegedés Németországban és Ausz­triában 18—22, Lengyelországban és a Balkánon 20—23 fokig terjed. Várható időjárás kedden estig: Felhős idő, többfelé eső, helyenkint zivatar, mérsékelt szél. A hőmérsék­let alakulásában nem lesz lényeges változás. Várható legalacsonyabb hőmérsék­let ma éjjel 7—10, legmagasabb nap­pali hőmérséklet kedden 20—23 fok között. Minden erővel a falusi szpartakiádok sikeréért! Sok minden történt az utóbbi fél­évben a magyar sportéletben, a szek­szárdi járásban mindössze annyi, hogy a TSB rendszer bevezetése óta elért erdmények megsemmisültek. Az utóbbi félévben semmiféle hiva­talos verseny nem volt, szünetelt minden. Okai közismertek. A járás sportszerető társadalmá­nak az a feladata, hogy a magyar sportéletben, annak hatalmas épü­letében a maga szerény tégláit fel­építse. Ehhez kell most hozzáfog­nunk addig, amíg nem késő. A szekszárdi járásban az utóbbi években — nyugodtan állíthatjuk — pezsgő sportélet virágzott. Ezeket a hagyományokat tovább kell ápol­nunk, tovább kell fejlesztenünk. A sportéletben kialakult demagóg jel­szavak az utóbbi félévben megmu­tatták, hogy a zűrzavaros elméletek hova vezetnek a sportban. Ezekre még alkalomadtán visszatérünk ... Kérjük a járás sportszerető tár­sadalmát, hogy az elkövetkező he­tekben minden erőt mozgósítsanak a hagyományos szpartakiádok meg­rendezésére, az elmúlt évekhez ha­sonlóan vonjunk be minél több fia­talt a sportmunkába. A versenyso­rozat első állomását, a helyi verse­nyek lebonyolítását május 20-ig be kell fejeznünk. Valószínű nem tu­dunk olyan eredményt elérni, mint az utóbbi két évben, de a mi fel­adatunk az, hogy a lehetőségekhez képest rendezzük meg a versenye­ket. Egyes falvainkban máris nagy lendülettel folyik a munka. Alsó­­nánán és Sióagárdon már megren­dezték az első fordulót. Várdom­bon, Decsen, Bátán, Pörbölyön, Ten­­gelic-szőlőhegyen, Őcsényben, Fad­­don, Szedresen készülnek a fiatalok a versenyekre. Ezeket a községeket vegye például a járás többi községe is, dolgozzanak ők is­ így, ilyen lendü­lettel. Munkájuk eredménye nem marad el. A sportkörök vezetőségeit arra kérjük, hogy az egyes szakosztályok működését továbbra is biztosítsák. Ne legyen egyetlen sportág sem mostoha, ne legyen egyik sem kü­lönb a másiknál, de az alapot ké­pező atlétikával és tornával minde­nütt foglalkozzanak. Sportköreinknek jó munkát! NOVÁK ISTVÁN járási sportfelügyelő. A D. Törekvés fölényesen, Tolna nehezen nyerte meg a rangadót Az NB III-ba jutásért játszott osz­tályozó mérkőzések közül a figyelem az elmúlt fordulóban a két rangadóra irányult. Tolnán nagy közönség előtt a hazai csapat szerezte meg a győzel­met, egyetlen góllal, így a tolnaiak tizennyolcadszor is megőrizték veret­lenségüket a bajnoki mérkőzéseken. (Tolnának a Béta Akna (Komló) ellen elszenvedett veresége nem számít baj­noki mérkőzésnek.) Dombóvárott a Tóth, Takács és Molnár nélkül ki­állt nagymányoki csapat egy félidőn ellentállt a dombóvári vasutasoknak. Szünet után széllel hátban a hazai csapat nagyarányú győzelmet aratott. A többi mérkőzésen a hazai csapatok biztos győzelmet arattak, annyi­ra, hogy a vendégek részéről mind­össze egyetlen gól esett. A Komló, Béta Akna versenyen kívül, tovább folytatja jó szereplését. A Bonyhád-A keleti csoportban tehát Tolna már csoportelső, a nyugati csoport­ban viszont a Dombóvári Vasutas tett nagy lépést a csoportelsőség felé, bár itt még meglepetés előfordulhat, hi­szen még 3 forduló vissza van és a vasutasoknak Simontornyára is el kell utazniok. A forduló párosítása a következő: (Zárójelben a „tavaszi” fordulóban egymás ellen elért ered­ményeket tüntettük fel): Nagymá­tól elszenvedett vereség után most Pakson győzték le a Paksi Kinizsit. A mérkőzések eredményéről és a fel­nyolt—Simontornya (2:4), D. Iparo­sok—Máza (1:2), Bátaszéki Vasút— Dombóvári Vasút (2:7), Sz. Építők— Paks (0:1), Bonyhád—Dunaföldvár (2:2). S végül vessünk egy pillantást futásért játszott osztályozómérkőzé­sek állásáról az alábbiakban számo­lunk be: a nem hivatalos tabellára is, amely­be beleszámítottuk a Komlói Béla eredményeit is. A komlóiaknak eddi­gi eredményei figyelembevételével a bajnoki táblázat így alakul: NYUGATI CSOPORT: 1. Tolna 7 2. Komló 7 3. Bonyhád 7 4. Dunaföldvár 7 5. Paks 7 6. Sz. Építők 7 6 — 1 14: 2 126 — 1 18: 8 123 1 3 20:107 2 1 4 11:125 2 — 5 6:174 1 — 6 7:272 ÁLLÁS Az Alsóleperdi Állami Gazdaság azonnali be­lépésre felvesz autó- és motorszerelőket, trak­­torszerelőket, valamint univerzális mezőgazda­sági gépészeket. Kere­seti lehetőség: havi 1800 forint, plusz természet­beni juttatás, illetmény, föld, fejadag. Ajánlato­kat az Alsóleperdi Ál­­lami gazdaságba küld­jék. A KIOSZ pályázatot hirdet a bonyhádi KIOSZ adminisztrátori állására. Lehetőleg férfiak jelent­kezzenek. Bővebbet a KIOSZ titkárságon, Szek­szárd, Táncsics 2. alatt. Harci Legeltetési Bizott­ság gulyást keres azon­nali felvételre. Érdeklőd­ni a Legeltetési Bizott­ságnál. VÉTEL—ELADÁS Sírkövek és betonáruk nagy választékban,, leg­jobb minőségben — Mutschenbacher Jenő, kőfaragó cementárukészí­tőnél, Szekszárd, Vasúti­­fasor. Tapétaajta tokkal eladó. Cím a kiadóban. Balatonszabadi fürdőte­lepen 2 db 200 négy­szögöles, közvetlen víz­parti telek eladó. Bőveb­­bet csak személyesen ugyanott, Ady Endre út 73. 205 négyszögöl házhely épületanyaggal együtt el­adó. Érdeklődni lehet: Szekszárd, Beloiannisz u- 31. szám alatt, illetve Béla tér 4. szám alatt Eladó egy vízhűtéses, 8 HP stabil Ganz benzin­motor. Bonyhád, Kossuth Lajos 42. 125-ös, alig használt motorkerékpár eladó. — Megtekinthető Törökkop­­pány, Táncsics Mihály út 10., Bodó Istvánnál. APRÓHIRDETÉSEK Garay Filmszínház műsora: Május 14-től 15-ig A vádlottak padján Német film ELŐADÁSOK KEZDETE: Vasár- és ünnepnap: 4, 6 és 8 óra­kor. Hétköznap: 6 és 8 órakor. Pénztárnyitás: Vasárnap délután 3 órakor. Hét­köznap: délután 5 órakor. A délelőtti pénztárnyitás változatlan. 1957 MÁJUS 14. HIRDESSEN TOLNA MEGYEI VifonteánbaM! Hirdetésfelvétel a Kiadóhivatalban Szekszárd, Mártírok­ tere 15—17 Hirdetési díjszabás : Apróhirdetés hét­köznap szavanként 1 forint, vasárnap 2 forint, az első szó duplának mit. szó-Szövegoldali ke­re­tes hirdetés hasá­bonkint, milliméte­renként 2.50 fo­rint, vasárnap 3 forint. Vidékiek a hirdetés szövegét és az érte járó díjat postán is beküldhetik a kiadóba. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt és a tanácsok lapja Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szekszárd, Mártírok tere 15—17. Telefon: 20­10, 20-11 Felelős kiadó: az MSZMP intézőbizottsága Szekszárdi Nyomda Telefon: 21-21