Tolna Megyei Népújság, 1957. május (2. évfolyam, 101-126. szám)

1957-05-05 / 104. szám

Simontornyai BTC—Bátaszéki Vasút 7:1 (5:0) Simontornya, 800 néző. Vezette: Kovács. Már a mérkőzés első perceiben meglátszik, hogy a hazai csapatnak nagyon megy a játék. Az 5. perc­ben Pénzes szerzi meg az első gólt, 1:0. Bátaszék, míg erejétől telik, me­zőnyben lelkesen és keményen ját­szik, de kapura nem veszélyes. A 10. percben sikerül Pénzesnek újból gólt lőni. 2:0. A hazaiak ezután újabb három góllal terhelik meg az I. félidőben a bátaszékiek kapuját. 5:0. A II. félidőben mintha a ha­zaiak elégedettek lennének az ered­ménnyel, ellanyhul a játék. A 18. percben egy baloldali támadásból Baum IV. lő gólt. Most már teljesen a hazaiak irányítják a játékot és akár kétszámjegyű eredmény is le­hetett volna, ha a hazai csatárok nem hagyják ki a jobbnál jobb gól­helyzeteket. A védelem hibájából a bátaszékiek egyetlen gólját Toronyi­nak sikerül belőni. 6:1. Ezután már mintha komolyabban vennék a ha­zaiak­ a játékot, de csak befejezés előtt sikerül Mikulásnak gólt fe­jelni. 7:1. Jók: Pénzes, Gabó II., Kovács, il­letve Toronyi és a védelem. Szabó Gyula Fadd—Váralja 4:1 (1:0) Váralja, 400 néző. Vezette: Halász. A faddi csapat már az 5. percben megszerzi a vezetést Kemény révén (1:0). Ezután a váraljai csapat vezet szép támadásokat, de a 9. percben Hur­­tai tisztán áll, mégis fölé lő. A 13. perc­ben egy kavarodás után Horváth lő gólt, a játékvezető megadja, azonban a part­jelző véleménye alapján az ítéletet meg­másítja. Az I. félidő közepén Horváth váraljai játékos a kiállítás sorsára jut. Váralja három sarokrúgáshoz jut egy­más után, de eredmény nem születik. A 11. félidő 8. percében Fadd szép össz­­játék után újabb gólt lő (2:0). Tíz perc múlva Csordás átadásából Hutton lő gólt (2:1), öt perc múlva Fadd 25 mé­teres lövésből megszerzi a harmadik gólt. Ebben az időszakban Fadd uralja a mezőnyt, és Váralja csak védekezésre szorítkozik. A befejezés előtt öt perc­cel a faddi csapat 11-esből beállítja a végeredményt. Jók: Ganczer, Kemény, illetve Újházi, Stier, Oszter Károly Hírek, eredmények A kerületi kosárlabdabajnokság eddig beérkezett eredményei: I. forduló- Szek­szárdi SC II—Bonyhádi MTE női 80:8^ (43:27, 73:73). Nagy meglepetés a gim­nazista lányok veresége. . Kg. tech­nikum—Bátaszéki Vasutas SK 67:49 (30-23). Férfi mérkőzés: Szekszárdi SC II—Bonyhádi MTE 55:58 (26:31). Férfi mérkőzés:* Kovács Katalin, a Szekszárdról elszár­mazott kosárlabdázó részt vett a Len­gyelországban túrázó válogatott női kosárlabdacsapattal és a csapat egyik legjobb játékosa volt. Vajon mikor lesz szekszárdi labdarúgó is tagja legalább az NB II-es válogatott keretnek? * A Délnyugati Labdarúgó válogatott, amelyben a nagymányoki Dormány és a dombóvári Gölöncsér is helyet kapott, igen dicstelenül szerepelt május 1-én Baján. 6:0 ra győzött ellenük a bajai válogatott, 3000 érdeklődő előtt. * A május 1-én lejátszott és eddig be­érkezett II. osztályú mérkőzések ered­ménye: Szekszárd—Véménd 1:0, Bölcs­ke—Kajdacs 2:0, Kölesd—Őcsény 4:0, Döbrököz—Kurd 2:2, Csibrák—Hőgyész 1:3, Iregszemcse—Regöly 0:0, Kisdorog —Tamási 6:2. Nagyszabású majálist szervez május 18-án a Szekszárdi SC Baráti Köre Csütörtökön este a Tanács Várköz ut­cai klubhelyiségében délután fél hatra gyülekeztek a Szekszárdi SC Baráti Kö­rének tagjai. Sz. Nagy elvtárs, a Baráti Kör elnöke ismertette a jelenlevőkkel, hogy a vezetőség helyesnek látná, ha május 18-án egy nagyobbszabású majá­list rendeznének. Miután a jelenlevők egyhangúlag helyeselték a javaslatot, nyomban előkészítő bizottságot jelöltek meg és egymás után rögzítették írás­ban a különböző feladatok végrehajtá­sáért felelős sportbarátok neveit. A megyei tanács kertes udvarán meg­rendezésre kerülő majális 18 án, szom­baton délután 4 órakor kezdődik. A tervek szerint két kitűnő zenekar (ci­gány- és tánczene) fogja a zenét szol­gáltatni. Szó van budapesti művész (művészek) fellépéséről is. Kitűnő ételek, italok várják a ked­ves vendégeket. A különböző ételek közt — mivel Szekszárdon vagyunk — ter­mészetesen előkelő helyet foglal el a halászlé. A Baráti Kör elnöksége már kibocsá­totta a nagyszabású majálisra a belépő­jegyeket elővételben. Jegyek kaphatók a Tanács Várköz utcai klubhelyiségé­ben, a Rendőrségi Klubban, a megyei könyvtárban, valamint a könyvesbolt­ban. Kistakács J. Illetékesek figyelmébe! Egyre több plakát és eredmény ta­núskodik arról, hogy megindult az NB II-es kosárlabdabajnokság, így városun­kat is érdekli a kosarasok szereplése. A mérkőzéseken a néző csak az ered­ményt nézi. Az tény ,hogy a fiúk eddig mérsékelt teljesítményt nyújtottak, de ehhez szerintem hozzájárult a vezetőség passzivitása a kosarasokkal szemben, mert csak­­ meg kell nézni a szerelése­ket Ez az eset, amelyet most elmondok, a PVSK elleni mérkőzés előtt történt. A pécsiek fehér szerelésben jöttek, a fiúk is fehérben voltak (kölcsön kért) és valami niizsszínű szerelésért kellett el­rohanni. Mondhatom, hogy voltak olyan megjegyzések, hogy inkább nem ját­szom, de számokat nem varrok f­el a dresszre. Talán nevetséges, de tíz perc múlva a fiúk kezében megjelent a tű és a cérna és rendületlenül varrták a számokat a fakult lila dresszekre (meg is lehetett nézni a mérkőzésen, hogy nézett az ki). Én úgy láttam, hogy a mérkőzésen voltak vezetőségi tagok is, csodálko­zom, hogy ez nem tűnt fel nekik? (Erre a felelet már előre tudom, az lesz, hogy nincs pénz, pedig csupán pár forintról van szó. Úgy mellesleg még megjegyzem, hogy a fiúk már három éve nem kaptak egy garnitúra egysé­ges szerelést.) Ezúton kérem a vezetőséget, hogy méltányolja a fiúkat egy garnitúra sze­­relés erejéig, talán más kedvük is lesz játszani. Egy kosárlabda kedvelő „Akik fizetnek, hogy sportolhassanak!!" 1957. május 1-én színpompás felvonuláson három fiatal egy szerény táblát vitt. A tábla felirata: ..Magyar Repülő Szövetség szekszárdi klubja­ 1. Mögöttük a klub ejtőernyősei, repülő-növendékei és a jövő reménysége, a mo­dellezők haladtak. Sokan csodálkozva nézték ezt a kis csapatot. — Ilyenek is vannak Szekszárdon? — kérdezték. Ahogy a beszélgetésükből kitűnik, példát vehetnek tőlük a megye spor­tolói. 1952 óta küzdenek azért, hogy végre ebben a sportágban is elérjék az országos színvonalat. Lelkesedésben, munkakedvben, tehetségben nincs hiány. Csak egy a baj, hogy munkájukat senki sem akarja támogatni. Nyugodtan ki­jelenthetjük, hogy ez a sportág, melyre az elmúlt öt évben a legkeveseb­bet költöttek, pedig megérdemelték volna. Kérdezzük, melyik sportoló fizetne azért, hogy egy mérkőzést lejátszhasson? Mert az április 28-án Őcsényben megtartott ejtőernyős ugrás résztvevői ezt tették. A repülőgép üzemanyagának árát a klubnak kell fizetni. A szekszárdi repülőklub nem kapott annyi támo­gatást a város sportvezetőitől és üzemeitől, hogy ezt az összeget ki tudja fi­zetni. Ezért az ugrás résztvevői magukra vállalták a rájuk eső költségeket. A múlt év repülőidényében a pécsi repülőklub kegyelemkenyerén tengődtek a vitorlázó repülők, a­z idén a dunapentelei klub tett ígéretet, hogy a lehetősé­gekhez mérten segítséget nyújt. Csak a Tolna megyei illetékesek nem nyúj­tanak segítséget ahhoz, hogy ez a szép, komoly felkészültséget, rátermettséget és bátorságot igénylő, látványos, nagy tömegeket vonzó sport Szekszárdon is élni tudjon. Ennek ellenére is bizakodó a hangulat. Remélik, hogy a múlt hibáit ezen a téren is kijavítják. Rendelkezésükre áll az őcsényi repülőtér, melyre hangár építését tervezik, hogy még ebben az évben megvalósuljon régi álmin< — ahol nem mint megtűrt vendégek, hanem boldog tulajdonosok lennének. Csak annyit kérnek az illetékesektől, hogy a többi sportág mellett az ő mun­kájukat is támogassák, anyagilag és erkölcsileg egyaránt. Hogy a megye jó sporthírnevét növelni fogják, arra biztosíték a mostoha körülmények között el­ért szép eredmények. C. L. —R­T TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG MAI SPORTMŰSOR Indul a megyei bajnokok tornájának, az NB III-ba jutásért játszandó mérkő­zések és a II. osztályú bajnokság őszi fordulója Labdarúgás: Megyei bajnokok tornája: Székes­­fehérvár — Za­laegerszeg, Pécsbányatelep — Magyaróvár, Kaposvár—Szekszárd, Szombathely—Veszprém. NB III as osztályozó: Bátaszék — Nagy­­mányok, Dombóvári Iparosok — Domb­óvári Vasút, Máza —Simontornya, Szek­szárdi Építők—Tolna, Paks —Dunaföld­­vár, II. osztály: Gyönk— Döbrököz, Csibrák — Kurd, Iregszemcse—Hőgyész, Kisdo­rog— Regöly, Ozora—Tamási, Őcsény— Szekszárd, Váralja —Véménd, Bölcske — Fadd, Szedres—Kajdacs, Kölesd —Nagy­­dorog. Kosárlabda­ Az NB II-ért: Szekszárdi SC —Buda­pesti Vasutas férfi és Szekszárdi SC — Budapesti Ganz Villany női. Szekszár­don a kg. technikum tornatermében dél­előtt 11, illetve 12 órakor. Kerületi bajnokság: Teljes bajnoki forduló. Torna-Megyei általános iskolás bajnokság Szekszárdon, az ált. gimnázium torna­­termében délelőtt 9 órakor,________ Láttuk, hallottuk .. . A tolnai csapat vezetősége ismét nagy­­ számmal fogja elküldeni szurko­lóit a mai Építők elleni mérkőzésre, Szekszárdra. A paksi mérkőzéshez ha­sonlóan ismét öt autóbusz fogja szállí­tani a szurkolókat Szekszárdra. Ezen­kívül vonaton és kerékpáron is érke­zik többszáz szurkoló, biztatni győze­lemre csapatát.* De nemcsak a tolnai szurkolók ér­demlik meg a dicséretet. A bonyhádiak az elmúlt vasárnap mintegy kétszázöt­venen, a dombóváriak közel háromszá­zan kísérték el csapatukat Szekszárdra, illetve Mázára. Hiába, osztályozó mér­kőzésekről van szó.* A megyei kosárlabdabajnokság első fordulója során az elmúlt vasárnap a Paksi Kinizsi kosarasai a nagydorogia­­kat látták vendégül. Először a női mér­kőzés lejátszására került sor, ahol 12:2-es félidő után 36:26-ra győztek a paksi lányok. A mérkőzés érdekessége, hogy az I. félidő unalmas volt, de a I­ félidő annál izgalmasabb. A nagy­dorogiak nemcsak hogy egyenlítettek, hanem volt egy idő, amikor vezettek is, végülis a technikásabb és jobb taktiká­val játszó paksi lányok győztek. A paksi csapatból kitűnt Verli, Havasi, Boros, Nagydorogból Blatt és Szabó. * A férfi kosárlabda csapat a nagy­dorogiak ellen 91:38 (41:17) arányú győzelmet arattak. A kitűnően játszó és jó játékerőt képviselő paksi együttes könnyen győzött az egyénileg jó, de csapatjáték szempontjából gyenge Nagy­­dorog ellen. A paksi csapat legjobbja, Benke, Horváth. Nagydorogból Tóth és Szabó játéka dicsérhető. A paksi fiúk és lányok játékán meglátszik Solymosi edző kezemunkája és véleményünk sze­rint a paksi együttes egyik legnagyobb esélyese a bajnokság megnyerésére. * A kerékpárosok is megrendezték első idei versenyüket. Május 1-én Szekszár­don, a salakpályán került sor az pisil versenyre, ahol a gyengén felkészült versenyzők mutatták be tudásukat. * Pintér Márta, a Szekszárdi SC ver­senyzője, a vasárnap megrendezett or­szágos mezei futóbajnokságok során az ifjúsági nők versenyében az 5. helyen végzett. A táv 1000 méter volt és ez egy kicsit sok volt a szekszárdi ver­senyzőnek. A táv nagy részében a má­sodik volt, de a végén visszaesett. A többi résztvevő szekszárdi és bátaszéki versenyző nem ért el helyezést. I­ Komlói BÉTA aknáról A komlói BÉTA-akna labdarúgó csa­pata az elmúlt évben a Baranya me­gyei II. osztályban bajnokságot nyert. Az idén, amikor megtudták, hogy az NB III as osztályozó keleti csoportjában egyik csapat minden vasárnap ellenfél nélkül van, ajánlkoztak a résztvevő csa­patoknak, hogy üres vasárnapjaikon ellenfelük lesz. Voltak, akik a komlói csapatot kételkedve fogadták, mert nem sokat vártak a II. osztályú csapattól. Az elmúlt hetek bebizonyították, hogy a komlói BÉTA-akna csapata kitűnő együt­tes. Itt említjük meg, hogy a komlói csapatban játszik Gyulaji Antal, aki két éven át a Mázai Bányász csapatá­ban játszott Gyulaji jelenleg a BÉTA- aknában mint jobbhátvéd szerepel. Ha a nemhivatalos tabellát összeállít­juk, úgy rögtön kiderül, hogy a keleti csoportban a BÉTA-akna nyerte a „ta­vaszi bajnokságot”. 1. BÉTA-akna 5 5 — — 10 2. Tolna 5 4 — 1 8 3. Bonyhád 5 2 1 2­­ 5 4. Dunaf­öldvár 5 113 3 5. Paks 5 1 — 4 2 6. Sz. Építők 5 1—42 Bonyhádi MTE— Sióagárdi KSK 7:4 (5:0) Sióagárd, 300 néző. Vezette: Vígh. — A bonyhádi együttes az I. félidőben tü­neményes, lapos összjátékkal kápráz­tatta el a sióagárdiakat. A sióagárdi vé­delem tehetetlen volt a helycserés, lyuk­­rafutásos támadásokkal szemben. Szü­net után a szél a hazaiakat segítette és így kiegyenlítődött a játék. Sióagárd is feljavult és igen jó edzőtársa volt a bonyhádiaknak. A mérkőzés előtt a sióagárdi úttörők a helybeli ifjúsági csapattal játszottak és meglepetésre az úttörők győztek 4:1 arányban. Még egy röplabdamérkőzés egészítette ki a má­jus 1-i sportműsort, amelyen a pedagó­gusok 3:1 arányú vereséget szenvedtek a helyi együttestől. 1957. MÁJUS 5. A Dunaföldvári Vasipari Javító Vállalat az alábbi munkák elvégzését vállalja : lakatos, vasesztergályos, kerékpár, autómotor, villany- és vízvezetékszerelés, autógép- és villanyhegesztés, késes és műköszörűs, kovács, épület, és díszműbádogos, kerékpár és címtábla festés, akkumulátor töltés úgy helyben, mint vidéken DIKONIRT vegyszeres gyomirtószer kiválóa­n al­kalmas acat, vadrepce, folyóka, kon­koly, pipacs, repcsényretek, stb. IRTÁSÁRA. Beszerezhető: a földműves­szövetkezetekben állami kis­kereskedelmi vállalat boltjai­ban és a vetőmagboltokban. Forgalomba hozza és szakta­náccsal szolgál: Műtrágya és Növényvédőszer Értékesítő Vállalat és megyei k­irendeltségei. HIRDESSEN A TOLNA MEGYEI Héfiúi&ág&at*! Hirdetésfelvétel a Kiadóhivatalban Szekszárd, Mártírok­ tere IS—17 Hirdetési díjszabás: Apróhirdetés hét­köznap szavankint 1 forint, vasárnap 2 forint, az első szó duplának szá­mít. Szövegoldali kere­tes hirdetés hasá­­bonkint, milliméte­­renkint 2.50 fo­rint, vasárnap 3 forint. Vidékiek a hirdetés szövegét és az érte járó díjat postán is beküldhetik a kiadóba. ÁLLAS Segédmunkásokat fel­vesz építőipar a pécsi, komlói, várpalotai mun­kahelyekre és a bánya Komlóra. Bővebb felvi­lágosítást adnak a taná­csok. VÉTEL —ELADÁS Jól bevezetett fotóműte­rem nagyközségben, fel­szereléssel eltartásért át­adó, vagy eladó. Aján­latokat a kiadóba kérek. Eladó családi ház, 4 szo­ba, 3 konyha, mellék­helyiségekkel, azonnal beköltözhető. Szekszárd, Beloiannisz u. 19. óriásvirágú, eredeti francia „Chabaud” szek­­fűpalánta, minden szín­­ben kapható, darabon­­ként 50 fillérért. Toro­nyi János kertész, Bé­késcsaba, Sztraka út 27. Bonyhádi piactéren egy beköltözhető ház eladó. Érdeklődni lehet: Step báné, Bonyhád, gyógy­szertár. Tapétaajtó tokkal eladó. Cím a kiadóban. KÜLÖNFÉLE Értesítem tisztelt vevői­met, hogy asztalosmű­helyemet áthelyeztem Budapest, József körút 69. szám alá. Kisipari készítményű konyhabú­tort azonnali szántásra is vállalok. Serfőző asz­talos: Dr. Hargitai Ferenc kór­házi főorvos, szülész­nőgyógyász szakorvos Szekszárd, Bezerédj u. 5 szám alatt rendelőjét megnyitotta. — Telefon: 25-92. Rendel: délelőtt 128—%9-ig, délután 1— 2-ig. APRÓHIRDETÉSEK Garay Filmszínház műsora: Május 2-től 6-ig JELENTÉKTELEN EMBEREK :7 - Francia film. Csak 16 éven felülieknek Előadások kezdete: Vasár- és ünnepnap: 4, 6 és 8 óra­kor. Hétköznap: 6 és 8 órakor. Pénztárnyitás: Vasárnap délután 3 órakor. Hétköznap: délután 5 órakor. A délelőtti pénztárnyitás változat­lan. VÁRHATÓ IDŐJÁRÁS vasárnap estig: Változó felhőzet. A Dunántúlon néhány helyen eső. Mér­sékelt északi-északkeleti szél. Várható legalacsonyabb hőmérsék­let ma éjjel: 12—14, legmagasabb hőmérséklet vasárnap: 17 fok felett. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt és a tanácsok lapja Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szekszárd, Mártírok tere 15—17. Telefon: 20­10, 20-11 Felelős kiadó: az MSZMP Intézőbizottsága Szekszárdi Nyomda Telefon: 21-21 Y