Tolna Megyei Népújság, 1957. május (2. évfolyam, 101-126. szám)

1957-05-08 / 106. szám

8 TOLNA MEGYEI NÉPUJJSÁG Dombóvári Törekvés—Dombóvári IMSE 3:0 (1:0) Dombóvár, 400 néző. Vezette: Papp (PÉCS). Törekvés: Egyed — Kaposi, Halmosi, Takács — Nagy, Kalmár — Gelencsér, G. Kiss, Gebhardt, Horváth, Magyar. DIMSE: Csutorás I. — Tamás, Csuto­­rás II., Halász — Tallósi, Kardos — Zámbó, Lehőcz, Tóth, Horvat, Ábel. Hűvös időben kezdődik a játék és mindkét csapaton meglátszik az ideges­ség, rangadóra készülnek. A Törekvés támad először, de a csatárok lesre fut­nak. A 14. percben szöglet a DIMSE ka­punál, de Csutorás véd. Két perc múlva­ vezetést szerez a Törekvés. Gelencsér beadásszerű lövését Csu­­torás elvéti és az a hálóba esik (1:0). A 21. percben Tallósi lő a 16-os sarká­ról szabadrúgást, de Egyed védi. A 28. percben szögletet harcol ki a DIMSE, de Lehőcz lövését Egyed védi. A Törek­vés többet támad és elég veszélyesen, de a jó DIMSE védelem hárít. A 38. percben Magyar lő nagy helyzetben mellé. A II. félidő elején gyors lefutás után szögletet ér el a DIMSE, de Tóth a be­ívelt labdát mellé lövi. A 7. percben újból a Törekvés ér el gólt G. Kiss ré­vén, Tallósi és Csutorás jóvoltából. Tallósi leáll, Csutorás pedig nem fogja a labdát, így G. Kiss a há­lóba kotorja (2:0). A Törekvés tovább támad és a 16. perc­ben G. Kiss lő 16 méterről szabadot, de Csutorás a kapufa segítségével véd. Ezután a Törekvés enged az iramból és a DIMSE szeretne szépíteni, lenne is al­kalma, de Ábel, majd Zámbó hagy ki helyzetet. Hurrái lő szabadot fölé. Eb­ben az időben teljes egyenrangú ellen­felek a mezőnyben, csak a Törekvés csatársora veszélyesebb. A 29. percben Gebhardt öt méterről jó helyzetből fölé lő. Befejezés előtt 8 perccel Csutorás II. 11-est vét, melyet Gelencsér ér­tékesít (3:0). A Törekvésnek elég a három gól, de a DIMSE is beletörődik a vereségbe. Még G. Kiss lő mellé és Halmosi lő szaba­­dot fölé. Bírálat: A Törekvés megérdemelte a győzelmet, most szépen játszott és ka­pura is veszélyesebb volt, míg a DIMSE mezőnyben szépen játszott, de nincs gól­lövő csatára és nem megy a kapura­­lövés. Jók: Kalmár, G. Kiss, Gebhardt, illetve Tallósi, Kardos, Hurrai. Sebők Gyula levelező Szedresi SC— Nagydorogi SK 2:1 (2:1) Szedres, 500 néző, vezette: Ligeti. Szedres: Técsy — Gaál, Szontág L, Szontág II. — Totterweich, Kovács — Rostás, Bottyán, Takács, Tóth, Acsádi. Nagydorog: Sárvári — Béres, Balogh, Horváth — Kiss, Varga — Kisstar, Szerb, Peterdi, Kollár, Vándor. Erős iramot diktált mindkét csa­pat. Jelentősebb esemény nem történt, mezőnyjáték alakult ki. Az első gól, me­lyet az I. félidő 20. percében a szed­resi Kovács szerzett, felvillanyozta a hazai csapatot és erősen rohamozta a vendégek kapuját. Az eredmény­­­em is maradt el, mert a 25. percben Tóth szép gólt­­ ott (2:0). A vendégek nem ad­ták fel a küzdelmet. Igyekeztek minél több támadást vezetni. Szép összjáték­­kal jutott a labda a szedresi kapu kö­zelébe, a lövést a kapus kiöklözte, az egy nagydorogi csatár elé került, aki az üresen hagyott Peterdihez továbbított és a középcsatár szép fejesgóllal szépített az eredményen (2:1) Szünet után továbbra is a hazai csa­pat támadott, de csatárai nem találtak a vendégek hálójába. A nagydorogi csa­pat védelme is jól vizsgázott ebben az időben, sorozatosan rombolta a támadá­sokat A II. félidő utolsó 20 percében a ven­dégek kerültek fölénybe és csak bal­­szerencséjüknek köszönhetik, hogy nem sikerült kiegyenlíteniük. A mérkőzés végefelé mezőnyjáték alakult ki, úgy látszott, hogy mindkét csapat belenyu­godott az addigi eredménybe. Jók: Szontág I., Kovács, Tóth, illetve Sárvári, Balogh, Peterdi. A játék sport­szerű keretek között zajlott le. A játék­vezető igen jól, igazságosan vezette a mérkőzést. Bartos László Véménd és Szekszárdi veresége révén Fadd tört az élre a II. osztályú bajnokság keleti csoportjában Meglepő eredmények voltak a II. osz­tályú bajnokság keleti csoportjában. Az elbizakodott Szekszárdi SC II. (Dósaival, Kacsányival, Kunszabóval, Zádorival megerősítve) a sereghajtó öcsénytől 3:2 arányú vereséget szenvedett. De vere­séget szenvedett Véménd is Váralján. Ezzel szemben Fadd fölényesen győzött Bölcskén is és így a faddi csapat tört az élre. Részletes eredmények: Váralja —Véménd 3:1, Bölcske—Fadd 0:5, Szed­­-------4---------------------­ rés—Kajdacs 0:0. Kölesd—Nagydorog 4:0. Őcsény—Szekszárdi SC 3:2. 1. Fadd 108 1 1 42:11 17 2. Szekszárd II. 108 — 2 50:12 1R 3. Véménd 107 1 2 38:11 15 4. Szedres 104 3 3 22:21 10 5. Váralja 105 — 5 29:30 10 6. Nagydorog 103 2 5 25:408 7. Kölesd 102 3 5 22:257 8. Bölcske 102 3 5 12:377 9. Kajdacs 10 1 3 6 11:375 10. Öcsény 10 2— 8 14:414 A SZURKOLÓK KÖNYVÉBŐL PETSCHAUER ATTILA Legendás hírű kardvívó-sportunk egyik legtehetségesebb, de minden bizonnyal legpechesebb egyénisége. Egyéniben sosem sikerült az élre ke­rülnie. Pedig a kisujjában volt minden vívótudomány. Kedves, mókás egyéni­sége ezer és ezer mulatságos kalandba sodorta. Egyszer a tömött villamoson rálépett egy vérmes, keménykalapos férfi lá­bára. — Bocsánatot kérek — mondotta ud­variasan. — Hogy-hogy bocsánatot kér? Nem lát a szemétől? Vak maga? — Node kérem . . . — Mi az, hogy node kérem? Még pi­­maszkodik is? Ostoba fráter . . . — Talán most már elég lesz .. . — Fogja be a száját, mert levágom innét, szemtelen alak. — Majd én megtanítom magát. Ha kell, acéllal is. — Jaj, ne tessék... abból nagy baj lehetne . . . — Nagy baj, azt hiszem, hogy nagy baj lesz, tessék itt a névtervem . . . — Parancsoljon, akkor itt az enyém is. A keménykalapos egy gőgös pillantást vetett a névjegyre, elsápadt és úgy ug­rott le a robogó villamosról, mintha puskából lőtték volna ki. BÁRÁNY ISTVÁN Az egri úszók edzője kereken megr mondotta a hihetetlenül sovány kisfiú­nak: — Csak azért veszlek fel, mert édes­apád az uszoda igazgatója. Ha Bárány István édesapja történe­tesen pékmester, vagy főkönyvelő, egész sereg Európa-bajnokságtól, olimpiai he­lyezéstől esünk el és talán valami zö­mök francia, vagy szőke német fiú ússza Európában az első egy percen be­lüli százat. A véletlen sokkal nagyobb szerepet játszik az életben, mint a drámaírók gondolják. 1928-ban, két héttel az Európa-baj­­nokság után úszókongresszust rendez­tek Székesfehérvárott. Bárány István — noha újdonsült Európa-bajnok volt, a 100 méteres gyorsúszásban — háton, az akkori szabályok szerint másodosztályú­nak számított. Elindult hát 100 háton, pusztán azért, hogy pontot szerezzen és Eger újra legyőzze az ősi ellenfél, Szeged úszóit. Országos csúccsal győzött. = TERMÉSZETJÁRÁS­ I „Száz sellő völgyé“-ben agyogó idő előzte meg május elsejét, nem hagyott nyugtot az em­bernek, mindenkit kicsaloga­tott a szabadba. A szekszárdi termé­szetjárók örömmel kaptak az alkalmon és április utolsó szombatján elin­dultak. A tízfőnyi csoport Bonyhádon keresztül Váraljáig kerékpáron ment, innen gyalog indultak tovább. A körülbelül nyolc kilométeres út után, amelyet jórészt sötétben, meredek, erdős domboldalakon tett meg a kis csapat, mélyen lent a völgyben, feltűntek Óbánya fényei, s félóra múlva már vígan vacsorázott mindenki a menedékház konyháján. Külön programként megállapították, ki mit hagyott otthon, mint ahogyan az minden kiránduláson történni szokott. Másnap reggel kilenc órakor már Kisújbányán voltak a természet­­járók, ebben a dombok közé ékelt kis faluban, ahol villany ugyan nincs, de gyönyörű helyen fekszik. Legtöbbet időztek a természetjárók az óbá­nyai völgyben, amelynek szépségét alig lehet leírni. A völgy mélyén cso­bogva patak kanyarog, hol szélesen elterülve, hol összeszorulva, az avar­ral borított földből kibukkanó sziklák között. Több, mint száz sellő zúgó és vízesés halk, de állandó suhogása kíséri az arrajárót. A szekszárdiak mindjárt keresztelést is tartottak, a völgyet, amelynek eddig önálló neve nem volt, „Száz sellő völgyé”-nek nevezték el. A patak egyik részét, ame­lyik kísértetiesen hasonlít egy Bükk-beli képre, a Szalajka II. nevet kapta. A Nagysellő két méter magas vízfüggönyt ereszt le a mohos szik­lákról, aztán sietve ugrál a kristálytiszta víz kőről kőre, míg sík talajra ér. A smaragdbarlangban valamikor talán szép cseppkőlábakat épített a víz, de a patak alámosta, beomlott, s ma már csak pár, víztől csöpögő, gyönyörű színekben játszó üreges öreg szikla maradt. Nehéz a választás olyan helyen, ahol a természet bőven szórta el apró, csillogó szépségeit, de lehetetlen elmenni a Három testvér vízesés mellett. Három egyforma ágra szakad itt a patak, s a testvérek a sziklák meredek lépcsősorán négy-öt méter magasról szaladnak le, míg egy zugóban ölelkezve ,együtt futnak tovább. Két napig tartott a kirándulás, s a lelkes társaság minden egyes tagja sok kellemes emlékkel tért vissza Szekszárdra. Ennyi szépség egy helyen, megéri a körülbelül harminc kilométeres gyalogtúrát és a kerékpározást, nemcsak a természetjáróknak, hanem bárkinek, aki sze­reti a szépet, a természetet. Több mint 100 fiatal Négy—öt éve a megye egyik leg­jobb röplabda csapata a Dunaföld­­vári Kendergyárban volt. De ez már régen volt. Jelenleg a gyár dolgozói részére semmiféle sportolási lehető­ség nincs. És vajon mi ennek az oka? Ezekről a dolgokról beszélgettünk Ladányi Ilonával és Fekete Évával, a kendergyár két dolgozójával. sportolásáról van szó — Siralmas nálunk a helyzet — kezdik a beszélgetést. — Tavaly mintegy 20-an lányok, összefogtunk és megterveztük a röplabda csapa­tot. A pályát munkaidő után rendbe­ tettük, de sportolásra nem került sor, mert a vállalat a röplabdát nem volt hajlandó megjavíttatni. Pedig nem került volna sokba, pár forint lett volna az egész. Ígéretet ugyan­­ kaptunk, hogy már javítják, stb., stb., s így telt el az esztendő. Köz­ben a pályát benőtte a gaz. Most a tavasz beálltával újból kezdjük elöl­ről az egészet. Felszerelésünk nincs, de még ez sem probléma mert mi magunk között már megbeszéltük, hogy keresetünkből veszünk magunk­nak egyforma sportruhát. A gyártól egyedül csak azt kérjük, hogy hálót és labdát adjon. Április 27-én Ger­­jenben voltunk az ifjúsági találko­zón, ahol a németkéri és a gerjeni lányok röplabdamérkőzést játszot­tak egymással. Mi, dunaföldvári lá­nyok, fájó szívvel néztük, hogy azok röplabdázhatnak, mi nem, pedig mi sem tudunk semmivel sem keveseb­bet és mi is szerettük volna megmu­tatni tudásunkat. A kendergyári lányokkal történt rövid beszélgetésből tehát megtud­tuk, hogy a Dunaföldvári Kender­gyár nem sokat törődik hogy a fia­taloknak biztosítsa a sportolási le­hetőséget, pedig a gyárban több mint száz fiatal lány dolgozik, akik vala­mennyien szeretnek sportolni, szó­rakozni. Tudjuk, hogy ez évben más anyagi körülmények között vannak az üzemek, mint az elmúlt években voltak, de ennek ellenére bízunk a gyár vezetőségében, hogy a lányok szerény kérését teljesíti, és egy lab­dát röplabdahálóval vásárol ré­szükre. A többit a gyár vezetősége bízza a lányokra. A közeljövőben alakul a gyárban az ifjúsági szerve­zet, melynek irányításával megold­ják az egyéb problémákat. 1957 MÁJUS 8. AZ IDŐ SÜRGET: Készüljünk a szpártákiádra Mint arról már hírt adtunk, ez évben is megrendezésre kerül a fa­lusi dolgozók szpártákiádja. Ezúttal hatodszor mérik össze tudásukat a falu fiataljai, különböző sportágakban. Először a helyi versenyeken vá­logatják ki a legjobb eredményt elérő fiatalokat és ezek részt vesznek a járási döntőn, ahol a községük színeit képviselik. A járási döntőn legjobb eredményt elérők pedig a járást képviselik a megyei verse­nyen, mely előreláthatólag Szekszárdon kerül megrendezésre. A megyei döntő legjobb versenyzői vesznek részt a Budapesten megrendezésre kerülő Falusi Dolgozók Országos Szpartákiádjának döntőjén. A Megyei Sporthivatal is elkezdte a szpartákiád versenyek szervezé­sét, illetve ahhoz a segítségadást. V­alamennyi járás területén kinevez­ték a sportfelügyelőket, melyek a következők: Szekszárdi járás: Novák István. Dombóvári járás: Csutorás István. Gyönki járás: Kaspari Já­nos. Bonyhádi járás: Kardos György. Paksi járás: Harasztdombi József. Tamási járás: Zsolnai Ferenc. A járási sportfelügyelőségek valamennyi helyen már létrehozták a járási szpártákiád szervező bizottságokat. A szervezőbizottság tagjai már több sportegyesületet, sportcsoportot leláto­gattak és a közeli napokban még a hátralévőket látogatják fel, hogy a helyszínen adjanak segítséget, útmutatást a szpártákiád versenyek megrendezéséhez. Az elmúlt évek során a falusi dolgozók szpartákiádján kizárólag csak a falusi sportkörök tagjai vehettek részt. Tehát szakszervezeti sportkörök ezen a versenysorozaton nem indulhattak. Az idén máskép van. Például Nagydorogon, Iregszemcsén, vagy Kisdorogon és egyéb helyeken, ahol Traktor Sportkörök vannak, vagy Bátaszéken, ahol Vasutas Sportkör van, ott a sportolók részt vehetnek a szpárta­kiád versenyeken. Ezek szerint sokkal tágabb sportolási lehetőség áll az idén a fiatalok számára, mint az elmúlt évek során. Most már csak a sportvezetőkön, szervezőkön a sor, hogy a versenyeken nagy számban vegyenek részt a fiatalok. A járási szpartákiád rendező bizottságok az elkövetkezendő napokat használják ki és ahol még nem voltak, látogas­sák meg az egyesületeket, sportköröket, segítséget a lehetőségekhez ké­pest adjanak, hogy a szpártákiád versenysorozatot az idén is sikerrel zárhassuk. Az idő sürget bennünket. Vasárnap már a megye valamennyi köz­ségében rendezzünk szpártákiád versenyeket, és a cél: minél több fiatalt bevonni a sportolásba. Döbrököz—Kurd 2:2 (2:1) Döbrököz, 300 néző. Döbrököz: Venczel — Váradi, Ka­tus Kollár — Lakatos, Péter — Dé­­kány, Tapaszti, Vörös, Somogyvári, Littmayer. Kurd: Erdélyi — Bazsonyi II., Ba­­zsonyi I., Rózsai — Takács II., Pó­lyák — Zádori, Paksi, Dégi, Takács I., Szabó. A mérkőzés elején a döbröközi csa­pat támad és veszélyeztet. A 17. perc­ben Dékány elfut a jobbszélen és a feleslegesen kifutó Erdélyi fölött a hálóba emeli a labdát. 1:0. A 25. percben Pólyák szögletrúgás után ka­pásból egyenlít. 1:1. A döbrököziek a gyors és jól cselező Littmayer ré­vén a vezetést is megszerzik a kurdi védelem hibájából. 2:1. A kurdi csa­társornak is van helyzete, de a hely­zeteket nem használják ki. A II. félidőben a kurdiak átveszik a játék irányítását, s a döbrököziek csak a gyors Dékány révén tudnak néha ve­szélyeztetni. A döbröközi védelem jól hárítja a kurdi támadásokat, me­lyek egyre veszélyesebbek. A 30. perc­ben szögletrúgás után Bazsonyi I. fejesgóljával a vendégcsapat egyenlít, 2:2. A döntetlen eredménye révén Döbrököz a tavaszi első forduló baj­nokságát nyerte meg. Jók: Bazsonyi II., Pólyák, Takács II., illetve Katus, Váradi, Kollár. . NOVÁK LÁSZLÓ levelező ÁLLÁS Segédmunkásokat fel­vesz építőipar a pécsi, komlói, várpalotai mun­kahelyekre és a bánya Komlóra. Bővebb felvi­lágosítást adnak a taná­csok. Az Alsóleperdi Állami Gazdaság azonnali be­­l­lépésre felvesz autó- és motorszerelőket, trak­torszerelőket, valamint univerzális mezőgazda­­sági gépészeket. Kere­seti lehetőség: havi 1800 forint, plusz természet­beni juttatás, illetmény, föld, fejadag. Ajánlato­kat az Alsóleperdi ÁL­lami gazdaságba küld­ték. VÉTEL —ELADÁS Jól bevezetett fotóműte­rem nagyközségben, fel­szereléssel eltartásért át­adó, vagy eladó. Aján­latokat a kiadóba kérek. Eladó generálozott szá­zas motorkerékpár, Cse­pel. Varga József ci­pész, Bogyiszló. Eladó 10 család méh, kaptárral, 27X38. Uzner. Tengelic megálló. KÜLÖNFÉLE Villanymotor, hegesztő­dinamó, transzformátor­­tekercselést, mindenne­mű villanyszerelési mun­kát garanciával vállal Csaba József villany­szerelő mester, Nagy­dorog, Kossuth utca 45. APRÓHIRDETÉSEK Garay Filmszínház műsora: Május 7-től 8-ig Rumjancev ügy Színes szovjet film Előadások kezdete: Vasár- és ünnepnap: 4, 6 és 8 óra­kor. Hétköznap: 6 és 8 órakor. Pénztárnyitás: Vasárnap délután 3 órakor. Hétf­ ■­ap: délután 5 órakor. A no .iditi pénztárnyitás változat­lan.. VÁRHATÓ IDŐJÁRÁS szerdán estig: Keleten erősen felhős idő. Többfelé eső, a hegyekben havas eső, havazás. Nyugaton felszakadó felhőzet, kevesebb eső, mérsékelt északi-észak­keleti szél. Várható legalacsonyabb hőmérséklet ma éjjel. Nulla—plusz három fok kö­zött, helyenkint talajmenti fagy, leg­magasabb nappali hőmérséklet szerdán. Hét-tíz fok között. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt és a tanácsok lapja Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szekszárd, Mártírok tere 15-17 Telefon: 20­10, 20­11 Felelős kiadó: az MSZMP intézőbizottsága Szekszárdi Nyomda Telefon: 21-21