Tolna Megyei Népújság, 1957. június (2. évfolyam, 127-152. szám)

1957-06-18 / 141. szám

4 Szekszárdi SC—Szombathelyi Pamutipar 4:2 (1:2) Szekszárd, 1200 néző. Vezette: Horváth (Kaposvár). Partjelzők: Me­cseki és Ligeti. Szekszárd: Schmidt—Cser, Zádori, Tárnok—Kacsányi, Baka—Dósai, Majnay, Rózsa, Gabi, Kiss. Szombathely: Horváth—Herczeg, Molnár, Visontai—Németh, Monos­tori—Kiss, Szakács, Horváth, Pék, Csutak. Góllövők: 30: Dósai, 1:0, 34: Csutak 1:1, 36: Szakács 1:2, 57: Gabi 2:2, 60: Gabi 3:2, 67: Majnay 4:2. A vendégcsapat előző este érke­zett Szek­szárdra. Éjszaka kipihenték a hosszú út fáradalmait és jó erőben bizakodva készültek a mérkőzésre. Igazi strandidőben került sor­ra a mérkőzés. A mérkőzés előtt is és fél­időben is az öntözőautó fellocsolta a pályát és így jó állapotú pályán ke­rült sorra a találkozó. A hazai csapat az első negyedórá­ban jól mutatkozott be. Majnay már az első percben jó labdát adhatott volna a tisztán álló Dósainak, de le­csúszott a lábáról a labda. A túlsó oldalon Zádori rendkívül veszélyes hazaadásai izgatták a kedélyeket, de Schmidt mindkét alkalommal elcsípte a labdát a szombathelyi csatárok elől. A 4. percben lesgólt ért el a ha­zai együttes, amely természetesen ér­vénytelen. Rózsa szép labdát tálalt Dósai elé, aki a jobb alsó sarokba lőtt. A 7. percben Dósai pontos be­adását Rózsa továbbfejelte és Kiss nehéz szögből a bal alsó sarokra fe­jelt, onnan azonban nem befelé, ha­nem a kapus ölébe hullott a labda. Balszerencse! A 12. percben Dósai sarokrúgását Rózsa fejelte a szom­bathelyi kapura, de Horváth résen volt. Az első negyedóra határozottan a hazai együttesé volt. Sajnos azon­ban már ekkor látszott, hogy a véde­lem igen rossz napot fogott ki. Egye­dül Cser és Schmidt állta jól a sa­rat. A második negyedóra különösebb gólhelyzet nélkül múlott el, de a 30. percben végre vezetéshez jutottunk. Rózsa jó labdát tálalt Majnay elé, aki kicselezte az alapvona­lon Visontait, majd Dósainak adta át a labdát. Dósai kivárt, aztán 7,8 méterről a bal sa­rokba vágta a labdát, 1:0. Nem sokáig örülhettünk azonban a vezetésnek. Rendkívül lyukas védel­münk kétszer is durva hibát vétett. Többen is elrúghatták volna a labdát, mégis nézték, hogy előbb a 34. percben Csutak (1:1), aztán két perc múlva pedig Szakács (1:2) lőjön közelről Schmidt kapujába. A játéknak ebben a szakaszában pon­tosabban adogattak a vendégek és a különösebb igyekezet nélkül játszó hazaiak keltették azt a benyomást, mintha 30 fokos hőségben 300 kilo­métert utaztak volna. Az utolsó pil­lanatban így is egyenlítési alkalmat szalasztott a Szekszárdi S. C. Majnay beadását Gabi élesen fejelte kapu mellé. SZÜNET UTÁN jól kezdett a hazai együttes. A fede­zetek közül Kacsányi, a közvetlen védelemben pedig Tárnok és Zádori is javult valamit és ez elég volt ah­hoz, hogy az ugyancsak ly­ukas véde­lemmel rendelkező vendé­­k ellen a hazai csapat megfordíthassa a mér­kőzés sorsát. A 12. percb­e ragyogó akcióból esett az egyenlítő gól. Rózsa nagyszerű labdát tálalt Dósai elé, aki lefutott az alapvo­nalig és laposan középre adott. A védők nem tudtak beavatkozni és Gabi közelről a hálóba lő­­hette a labdát, 2:2. Három perc múlva nagy védelmi hibából a vezetést is megszereztük. Visontai hazaadását Gabi elcsípte, ügyesen átemelte a kapuson és a labda az üres kapuba hullott. 3:2. Schmidt kapuja előtt is meleg helyzet adódik közben, de végül is Cser kivágja a labdát. A 22. percben eldől a mérkőzés sorsa. Tumultus tá­mad a szombathelyi kapu előtt. A szombathelyi védők késlekednek és Majnay a hálóba nyomja a labdát. 4:2. A gól után a szombathelyiek beletörődnek a vereségbe, a hazai csapat pedig megelégeli a győzelem arányát, így fáradt játékosok küzdel­mét hozza a további játék. A 35. percben Pék arcul üti Kacsányit, a játékvezető csak figyelmezteti a csa­tárt. A 39. percben pedig Szakács aláfekszik Schmidtnek, aki a földre esik és ápolásra szorul. A 40. perc­ben még kapufára lőnek a vendégek egy 18 méteres szabadrúgást, s to­vábbi említésre méltó esemény már nem történik. Kitűntek: Schmidt, Cser (a mezőny legjobbja), Dósai, illetve Németh, Szakács Pék Szekszárdi járási fölény a szpartakiád megyei döntőjén Az elmúlt vasárnap délelőtt Szekszár­­don, a városi sporttelepen, a Kg. Tech­nikum tornatermében, valamint a buda­pesti országúton rendezte meg a megyei sportfelügyelőség a szpartakiád megyei döntőit. Erre az alkalomra, ha keveseb­ben is, ha kevésbé felkészülten is, de egybesereglettek a falusi sportolók, bi­­zonyságát szolgáltatva annak, hogy fel­tétlenül szükséges továbbra is foglalkoz­tunk a falu sportjával. A falusi fiatalság komolyan igényli ma már azt, hogy sportmozgalma az állami szervek részé­ről is komoly erkölcsi és anyagi támoga­tásban részesüljön. Mint az egyik falusi vezető mondotta : „nem arra van szük­ségük, hogy nap mint nap ellenőrök je­lenjenek meg a faluban, de azt továbbra is igényeljük, hogy szakemberek minta­edzéseket tartsanak, illetékes szervek ver­senyeket rendezzenek számunkra és lás­sanak el bennünket továbbra is minimá­lis sportfelszereléssel.” Akárcsak a TSB idejében, ezúttal is a szekszárdi és bonyhádi járások favorizál­ták a szpartakiád pontversenyének meg­nyerését. Ennek ellenére valamennyi já­rás elküldötte csapatát, úgyhogy a részt­vevők száma meghaladta a 200 főt. Először az atlétikai versenyszámokat fejezték be. Itt különösen nagy­ volt a szekszárdi járás fölénye és az igen laza, rossz állapotban levő pályán akadt né­hány figyelemre méltó eredmény is. A férfiak közül elsősorban a dunaföldvári Velisnek 4:30-on belüli 1500-as eredmé­nyét, Kun súlylökését, Szeleczky 100 és 400 méteres síkfutását kell kiemelnünk. A lányok közül Márkus 9 méteren felüli súlylökése említhető meg. A verseny ke­retében Szily és Szabó megkísérelték a megyei magasugró csúcs beállítását. Tud­valévően a megyei csúcsot Földessy Ödön, a Helsinki-i olimpia távolugró ver­senyszámának III. helyezettje tartja még gyönki diák korából 180 cm-rel. A kísér­let azonban nem sikerült, mert mindkét versenyző „csak” 175 cm-t ugrott. A versenyt különben Szily nyerte meg. A szpartakiád eredményeit az alábbiakban ismertetjük: FÉRFIAK 100 m: 1. Szeleczky (szekszárdi j.) 11.9, 2. Honti (gyönki j.) 12.1, 3. Haász (bony­­hádi j.) 12.2. 400 m: 1. Szeleczky (szekszárdi j.) 56.3, 2. Gai­bacz (szekszárdi j.) 58.5, 3. Gellert (bonyhádi j.) 59.1. 1500 m: 1. Velis (paksi j.) 4:26.1. 2. Jellusics (szekszárdi j.) 4:30.4. 3. Ezer (szekszárdi j.) 4:42.1. Velis nem vállal­kozott a nagy melegben vezetésre és okos taktikával nyerte meg a versenyt a ta­pasztalt Jellusics ellen. Magasugrás: 1. Imre (dombóvári j.) 155.2, 2. Mocsán (szekszárdi j.) 155, 3. Szabadi (szekszárdi j.) 150. Távolugrás: 1. Imre (dombóvári j.) 565, 2. Haász (bonyhádi j.) 563, 3. Far­kas (szekszárdi j.) 534. Súlylökés: 1. Kun (paksi j.) 11.38, 2. Wolf (szekszárdi j.) 10.42, 3. Sörfőző (szekszárdi j.) 9.64. 800 m: 1. Garbacz (szekszárdi j.)­ 2:17.9, 2. Erdélyi (szekszárdi j.) 2:18.8, 3. Feil (tamási j.) 2:23.3. NŐK 100 m: 1. Botos (gyönki j.) 15.9, 2. Juhász (bonyhádi j.) 16.2, 3. Péter (szek­szárdi j.) 16.3. 600 m: 1. Ivitz (szekszárdi j.) 2:10.2, 2. Juhász (bonyhádi j.) 2:15.1, 3. Csebet (szekszárdi j.) 2:15.7. 300 m: 1. Gál (szekszárdi j.) 53.7, 2. Neider (bonyhádi j.) 54.3, 3. Nagy (szek­szárdi j.) 55,1. Magasugrás: 1. Vámosi (gyönki j.) 125, 2. Márkus (szekszárdi j.) 115, 3. Nemes (szekszárdi j.) 110. Távolugrás: 1. Kurcsy (szekszárdi j.) 416, 2. Vámosi (gyönki j.) 412, 3. Botos (gyönki j.) 388. Súlylökés: 1. Márkus (szekszárdi j.) 9.08, 2. Nemes (szekszárdi j.) 7.44, 3. Mucska (bonyhádi j.) 7.01. Az atlétikai pontverseny végeredmé­nye: 1. szekszárdi j. 142, 2. bonyhádi j. 62, 3. gyönki j. 34, 4. paksi j. 22, 5. dombóvári j. 19, 6. tamási j. 7 pont. A többi sportág eredményeit későbbi szá­mainkban ismertetjük. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG Jól sikerült a Kg. Technikum tornaünnepélye Az ünnepély jó rendezésben, gyor­san pergő számokkal bonyolódott le, hű keresztmetszetet adva az iskola sportéletéről és testneveléséről. A legnagyobb tetszést természetesen az iskola versenytorna-csapata aratta, amely a megyét képviselte az idei országos tornász csapatbajnokságo­kon. Talajon, gerendán mutatták be tudásukat, majd együttes buzogány­­gyakorlattal fejezték be műsorukat. Két atlétikai versenyszám is szere­pelt a műsorban. Magasugrásban Szántó 153 cm-es eredményt ért el, súlylökésben pedig a megyei közép­­iskolás atlétikai bajnokság III. helye­zettje, Kozma 11.30 métert dobott. Zászlógyakorlatok, kötélhajtógyakor­latok és ritmikagyakorlatok tették változatossá a műsort, amelyek közül különösen a kötélhajtógyakorl­at aratott megérdemelt, nagy tetszést. Az ünnepély jó megszervezése és a tanulók előkészítése Laczkó László testnevelő tanár érdeme. KOSÁRLABDA Pécsi Ped. Főiskola—Szekszárdi SC 117:84 (53:38) Szekszárd, NB II-es férfi mérkő­zés. Vezette: Vancsura (Baja) és Váradi (Bátaszék). Ezúttal is elma­radt a hazai csapat győzelme. Végig a vendégek tartották kezükben a mérkőzés irányítását. Noha nem vol­tak magassági fölényben, mindkét palánkról lepattanó labdák zömét ők szerezték meg, gyorsan indítot­tak és az adódott helyzeteket jól használták ki. A hazai csapat csak időnként adott ízelítőt tudásából. Kár, hogy Kardos a délelőtti szpar­takiád miatt fáradt volt, mert a jó, Kardos lényegesen szorosabbá tehette volna a mérkőzést. Egyik csapat sem fektetett súlyt a védekezésre, ezért alakult ki a magas kosárarány. Volt azonban örvendetes momen­tuma is a mérkőzésnek. A vendég­­csapatban Barcs és Simon személyé­ben két szekszárdi játékos is játszott. Közülük különösen Barcs nyújtott átlagon felüli teljesítményt. Legjobb dobók: Barcs 45, Panácz 37, Vass 29, illetve Fogarassy 24, Szendrei 20 és Kardos 18. Bajai Építők—Szekszárdi SC 77:53 (38:21) Baja, 50 néző. Vezette: Verbőczy és Kapusi. NB II-es női mérkőzés. A mérkőzést a bajaiak szabadtéren ren­dezték délelőtt 11 órakor, tikkasztó melegben. A teremhez szokott szek­szárdi együttes sehogyan sem tudta magát feltalálni a pályán és már az első félidőben 17 pontos vezetésre tettek szert a hazaiak. Szünet után kiegyenlítettebb lett a küzdelem, de a játéknak ebben a szakaszában is valamivel jobbnak mutatkozott a ha­­zai csapat és végeredményben biz­tosan nyerte meg a mérkőzést. Leg­jobb dobók: Görög 28, Tátrai 15, Kalovicsné 12, illetve Zádoriné 22, Hermann 10. Ezzel a vereségével a szekszárdi csapat elkerült az első helyről. Husek Rezső zongoraestje Bár napközben a hőmérő higany­szála az enyhülés ellenére is túlhaladta a 30 fokot, a szokatlanul nagy meleg­ben is sokan gyülekeztek össze a Zene­iskola nagytermében, hogy meghall­gassák Husek Rezsőnek, a Zeneiskola művész-igazgatójának önálló zongora­estjét. Az érdeklődők között igen sokan voltak a vidék képviselői is: bátaszé­­kiek, sárpilisiek, őcsényiek, zombaiak, bonyhádiak, teveliek, várdombiak, sőt ceglédi vendégeket is láttunk annak bi­zonyságául, hogy mindinkább megerő­södik, mindinkább szélesebb alapokra helyeződik az a tábor, amely zeneisko­lánk és személy szerint Husek Rezső személye körül kialakul. Az érdeklődés elsősorban Husek Rezső rendkívül ro­konszenves személyének, művészetének szólt, de annak a grandiózus műsornak is, amelyet erre a hangversenyre össze­állított. Ez a műsor, amely az első részben a zeneirodalom csúcsának, a halhatat­lan zenetitánnak, Beethovennek az em­lékét idézte, míg a második részben romantikus szerzőket szólaltatott meg, idegileg, és fizikailag is alaposan fel­készült előadót kívánt meg. Ezt az ala­pos, idegileg és fizikailag is megalapo­zott felkészülést a művészen kívülálló körülmények ezúttal nem tették lehe­tővé. Hogy mégis olyan osztatlan tet­szést aratott hangversenye, hogy a mű­vész csak két ráadással­ (Daquin: Ka­­kuk és Chopin E-dúr etűd) tudta lecsil­lapítani a közönség szűnni nem akaró lelkesedését, arra vall, hogy Husek Re­zső képes volt ezeket a nehézségeket is leküzdeni. A Holdfény-szonátánál még érzett szokásos elfogódottsága, amelyet csak a harmadik tételnél kezdett levetkőzni. Később azonban állandóan emelkedő teljesítményt nyújtott s már az F-dúr Andante egyes részeinél kristálytisztán csillogott a beethoveni muzsika minden szépsége, a Waldstein-szonáta grandió­zus megformálásánál pedig már szinte teljes mértékben érvényesült az a kön­­­nyedség, amely nála a legnagyobb tech­nikai nehézségek leküzdését is jellemzi. Szünet után Chopin: As-dúr balladá­ját és három Debussy-művet hallottunk. Közülük „A kert esőben!’ című szerze­ménynek a közönséghez való közelhoza­­tala sikerült a legjobban, örültünk, hogy a romantikus művek sorában Debussy­­műveket is hallhattunk, amelyek Cho­pin és Liszt művei mellett teljesen új­­szerűleg hatottak. A műsor befejező részében Liszt egyik Petrarca- szonettje, végül pedig a Spanyol rapszódia szólal meg az igen könnyű billentésű, de ehhez a terem­hez túlzottan éleshangú zongorán. Az utóbbi mű előadásán keresztül Husek Rezső virtuozitását mérhettük le, Öss­zegezve az elmondottakat. Husek Rezső zongoraestre méltó befejezése volt az 1956—57-es hangversenyév­ad­­nak. A hangv­erseny összekötő szövegét Létay Menyhért gimnáziumi tanár írta és mondotta el, akinek zenei anekdoták­kal fűszerezett és nem egyszer szemé­lyes élményeken alapuló szakszerű ma­gyarázatai nagyban elősegítették az elő­adott művek megértését. Pályázati felhívás ! A Tolna megyei Földművesszö­vetkezetek Áruraktára (MESZÖV- képviselet) pályázatot hirdet üzletszerzői állás elnyerésére Követelmény: Mezőgazdasági kis- és nagygépekben jártas szakmai ismeret, vas-szakmai képesítés. — FMSZ-s dolgozók előnyben. Je­lentkezni lehet: MÉSZÖV, Szek­szárd, Kölcsey utca 2. DIESEL MOTOR kétütemű 60 HP percenként 600 fordulatú Buckau-Wolf gyártmányú indító berende­zéssel együtt 0]_Q^Q Budapest, Vili. Salétrom ut 4 Diszkerámia és Műanyagjáték H. Sz- 1951 JÚNIUS 18. A Furkópusztai Kenderüzemben nagy mennyiségű kenderpozdorja áll az érdeklődők rendelkezésére. A pozdorja ára 8­16 Ft/g. Kiadás 6 órától 18 óráig. Levélcím : Bátaszék, Postafiók 3. Mozik műsora: Újvárosi Gazdakör Június 19—20 Szerda—csütörtök Hajnalodik Egy francia orvos, Korzika szigetén. Francia—olasz játékfilm. Előadások kezdete: este 8 órakor. Garay Filmszínház műsora: június 18-tól 19-ig. Hintóniázó szerelem Magyar filmvígjáték. FIGYELEM! Folyó hó 17-től, hétfőtől kezdve film­színházunk az utolsó előadást nem 8 órakor, hanem fél 9 órakor kezdi. A ko­rábbi előadások változatlanul hétköznap 6, vasárnap 4 és 6 órakor kezdődnek. Pénztárnyitás: Vasárnap délután 3 órakor. Hétköz­nap délután 5 órakor. A délelőtti pénz­tárnyitás változatlan. Folyóiratok, nyomtatványok, könyvkötészeti munkák ízléses kivitelben készülnek a SZEKSZÁRDI NYOMDÁBAN VÁRHATÓ IDŐJÁRÁS kedden estig. Kevés nappali felhő­­képződés, néhány helyen, elsősorban Nyugaton és Délen kisebb eső. Mér­sékelt keleti, délkeleti szél, a hőmér­séklet alig változik. Várható legalacsonyabb hőmérsék­let ma éjjel: 11—14, legmagasabb nappali hőmérséklet kedden 27—30 fok között. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt és a tanácsok lapja Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szekszárd. Mártírok tere 15-17 Telefon: 20-10, 20-1­1 Felelős kiadó­ az MSZMP intézőbizottsága Szekszárdi Nyomda Telefon- 21-21