Tolna Megyei Népújság, 1957. szeptember (2. évfolyam, 205-229. szám)

1957-09-25 / 225. szám

6 A Tolna megyei csapatok szomorú vasárnapja az NB III-ban Az elmúlt bajnoki fordulóban igen gyengén szerepeltek csapataink az NB III-ban. — Nem annyira az a kellemetlen, hogy három vidéken ját­szott csapatunk is vereséget szenve­dett, hanem inkább a vereség aránya. Dombóvár is, amelytől a legjobb sze­replést várta a közvélemény, belső ba­jokkal küzd. Dombóvár szereplése nemcsak dombóvári, de egyetemes Tolna megyei érdek. Éppen ezért meg kell találniuk a dombóváriaknak a megoldás útját. Tolna ugyancsak sima vereséget szenvedett Nagykanizsán. Fáradtan játszott a sérülések miatt tartalékos tolnai csapat. Simontornya sím­a veresége mellett még az is gond, hogy Sebestyén a kiállítás sorsára ke­rült. Bonyhád mentette meg a megye becsületét az elmúlt fordulóban és ennek megfelelően a bajnoki táblá­zaton is a hatodik helyen van.­­ A többi csapatunk mind a sereghajtók között tanyázik. Részletes eredmé­nyek a következők: Pécsi BTC—Si­­montornyai BTC 4:1 (2:0), Szigetvári Zrínyi—Kaposvári Textiles 2:1 (2:1), Bajai Bácska—Pécsújhegyi Bányász 3:1 (0:0), Pécsi Vasas—Kaposvári Dózsa 3:2 (0:1) Csurgói Petőfi— Dombóvári VSE 4:0 (2:0), Nagykani­zsai Építők—Tolnai SE 4:0 (2:0). Mo­ A következő forduló párosítása: Baja—Pécsi BTC !!!, Simontornya— Kaposvári Textiles, Szigetvár—Csur­gó, Dombóvár—Nagyatád, Mohács— bácsi TE—Nagykanizsai VTE 3:1 (1:1), Bonyhádi MTE—Nagyatádi Ki­­nizsi 3:1 (1:1). A bajnokság állása a vasárnap lejátszott mérkőzések után a következő: Bonyhád, Tolna—Nagykanizsai Vas­út, Kaposvári Dózsa—Nagykanizsai Építők, Pécsújhegy—Pécsi Vasas. Paksi Kinizsi — Szekszárdi^SC 3:0 (1:0) Paks, 1000 néző. Vezette: Virágh. Paks: Solymosi—Németh I., Her­­mann, Hauzmann—Jerkó, Pál—Dö­mötör, Németh II., Bencsik, Nemes, Kunfalvi. Szekszárd: Lapincsek—Diófási, Kiss, Bosnyák—Kacsányi, Baka— —Szigeti, Lépő, Ihász, Báthory, Zé­­rényi. Kezdetben a vendégek léptek fel támadólag, de gólt ígérő szép támadá­suk Szigeti lesén akadt el az ötösön. Lassan a helyi csapat veszi át a já­ték irányítását. Egyik támadást a másik után vezet. A 20. percben Dö­mötör lövését Spanicsek kiejti. A szemfüles Bencsik rajta van a lab­dán és a hálóba lő. 1:0. Kezdés után a vendégek jönnek fel. A mezőnyben nagyon szépen adogatnak, de a kapu­ra egyáltalán nem veszélyesek, mert a helyi védelem Hermann irányítása mellett mindent rombol. A félidő to­vábbi részében a Kinizsi van fö­lényben. A 27. és 30. percben Németh NI. két gólt érdemlő lövése a lécen akad el. Harmadik lövése centimé­terekkel csúszik el a bal kapu mel­lett. Szünet után erősítenek a vendé­gek. A balszárny szép támadást ve­zet a 8. percben, Zérényi azonban csak a kpufát találja el. A 25. perc­ben Nemes—Bencsik—Dömötör a labda útja. A szép akciót Németh II. hatalmas lövése fejezi be, mely a bal­sarokban köt ki. 2:0. Kezdés után az örökmozgó Bencsiket Diófási fautolja a balszélen, Kunfalvi a szabadot az ötösre íveli és Németh II fejese a jobb felső sarokban ül. 3:0. A lelkes Kinizsi megérdemelten nyerte a mér­kőzést. A kapufákat figyelembe véve az eredmény nagyobb is lehetett volna. A vendégcsapat technikája csak a mezőnyben érvényesült. Jók: Németh I., Németh II., Bencsik és Hermann, illetve Kiss, Diófási, Bát­hory és Zérényi. Golenszky Gyula Beszámoló a megyei bajnokság V. fordulójáról Bátaszéki VSK — Faddi KSK 4:1 (1:0) Bátaszék, 600 néző. Vezette: Ko­vács Gyula. Bátaszék: Frei—Hor­váth­, Kiss, Hovánszky—Márton, Honti—Péter, Bodoki, Toronyi, Ádám, Székely, Fadd: Ganczer—Tantos, Keserű, Joó—Rábóczky, Puskás—Mácsik II., Tóth, Mácsik I., Schiffler, Fehér. A bátaszéki csapat átvette a fad­­diak csapkodó játékát és ezért elég alacsony színvonalú volt az első fél­idő. A játék állandóan a faddiak tér­felén folyt és ők 6—8 emberrel jól védekeztek. A 41. percben Toronyi átadását Székely a jobb alsó sarokba vágta. 1:0. A második félidőben nyo­masztóvá vált a bátaszékiek fölénye. A 13. percben Székely elfut, beadá­sát Ádám átemeli az egyik védőn és nagy nyugalommal helyezi a jobb al­só sarokba. 2:0. A 21. percben To­ronyi átkígyózik a védelmen és kö­zelről a bal alsó sarokba perdít. 3:0. A 23. percben szabadrúgás a hazai csapat 16-osáról. A beívelt labdát az elalvó bátaszéki védelem mellett Má­csik I. befejeli. 3:1. A 33. percben Ádám—Bodoki—Székely a labda útja és Székely belövi a negyedik gólt is. Néha az egész faddi csapat saját 16- osán belül tartózkodik, a továbbiak­ban olyan nagy a bátaszékiek nyo­mása. A 38. percben Toronyi a 16-osról lőtt nagy bombájával a kapu­fát találta el. A második félidőben feljavult a bátaszéki csapat, a helyze­tek alapján még nagyobb arányú győzelmet is érhetett volna el. Jók: Horváth, Márton, Honti, Székely, il­letve Ganczer és Keserű. Bittner József 32. percben Zsolnai rúgta az első gólt. 1:0. A 35. percben Lendvai szoronga­tott helyzetében ritkán látott szép gólt lő. 2:0. A mérkőzés végéig is a hazai csapat támadott. A játékvezető a mérkőzést jól vezette és minden szabálytalanságot lefújt. Jók voltak: Khiesz, Varga, Molnár I és Lend­vai, illetve Szentes, Stier, Mezei és Rupa I. Rózsa Andor( Máza — Dombóvári Iparosok 2:0 (0:0) Dombóvár, 400 néző. Vezette: Kul­csár. Dombóvári Iparosok: Csutorás II.—Tamás, Csutorás I., Halász— Egyed, Kardos—Tóth, Lehőcz, Tallósi Hárai, Mérei, Máza: Veres—Kasper II., Kovács, Schnetz—Riebling, Kádár—Széles, Bandi, Kersák, Kiss, Kasper I. Az első félidő a hazaiaké, de szív­­nélkül nem lehet eredményt elérni. Kersák lövésére Egyed válaszol, majd Tallósi háromszor egymás után hibáz. Mérei sem találja el a kaput. Ezzel szemben a vendégek majdnem gólt érnek el. Csutorás már verve van, de Tamás önfeláldozóan ment. Tóth sikertelen lövése után már a 8. percben megpecsételődik a hazai csapat sorsa. Széles elfut Halász mellett s a kapuba ível. Ezután még unalmasabbá válik a vendégek csa­társorának és a DIMSE védelmének a küzdelme. A 32 percben Széles be­adásából Kersák 2:0-ra növeli Máza előnyét. Mérei szépíthetne az utolsó pillanatban, de üres kapuba sem ta­lál be. A vendégcsapat megérdemelte a győzelmet. Szív és lélek nélküli csatárokkal nem lehet mérkőzést nyerni. Jók: Kovács, Veres, Széles, Kersák a vendégcsapatból, míg a hazai, együttesből Halász, Tamás, Egyed és Csutorás I. játéka dicsérhető. Sebők Gyula. Tamási KSK — Váraljai Bányász 2:0 (0:0) Tamási, 500 néző. Vezette Dudás: Tamási, Khiesz—Kelemen, Varga, Molnár I.—Csizmadia, Molnár II.— Zsolnai, Lendvai, Hegedűs, Csuhaj, Magyar. Váralja: Szentes—Fritz—Újházi, Balogh—Stier, Horváth—Mezei, Rupa I., Feil, Rupa II., Zagg. A mérkőzés az első félidőben alacsony színvonalú, csapkodó küz­delemmel folyt le. Mind a két csapat játékán meglátszott, hogy a győze­lemre milyen nagy szükségük van. Mindkét csapat támadásaiba sok hiba csúszott. Erőltették a magas labdát és ez a két jól védő kapuson el­akadt. A tamási csapat az első fél­időben többet és veszélyesebben tá­madott. A második félidő első felében az idegesség uralkodott mind a két csapaton. A 25. percben a hazai kö­zönség ütemes biztatására a tamási csapat fölénybe kerül és állandóan a vendégek kapuja előtt tartózkodik. A TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG Ankétot rendez a Szekszárdi SC pénteken este 7 órakor A Szekszárdi SC Baráti Köre pén­teken este 7 órai kezdettel a Megyei Tanács Várköz utcai klubhelyiségé­ben ankétot rendez. Az ankétnak az a célja, hogy még közelebb hoz­za egymáshoz a játékosokat és a szurkolókat. A Baráti Kör Vezető­sége ezúton kéri fel a város egész sporttársadalmát, hogy a péntek esti megbeszélésén mennél nagyobb számban jelenje­nek meg. H I1 — A NÉPHADSEREG NAPJA al­kalmából a Tolna megyei kiegészítő parancsnokság ünnepséget rendez szeptember 28-án és 29-én. 28-án dél­után és este sport és kultúrműsorok, majd táncmulatság során találkoznak a fegyveres testületek és a szekszárdi szovjet alakulat harcosai a város dol­gozóival. Szeptember 29-én délelőtt 10 órakor ünnepi nagygyűlés lesz a Tolnai megyei rendőrfőkapitányság klubhelyiségében. A SZÜRETI BÁLT rendeznek ok­tóber első vasárnapján a Bonyhádi Zománcgyár fiataljai. A mulatságra a felkészülés az üzem valamennyi fiatalja részéről igen nagyszabású. — A NOVEMBER 7 tiszteletére rendezett m­unkaverseny során ki­emelkedő siker született a dombóvári I. sz. téglagyárnál. Az égetésnél a munka jó megszervezésével 2 száza­lékos szénmegtakarítást értek el. — NAGY SIKERREL mutatta be tegnap este a Déryné-színház Nicco­­demi: Tacskó című háromfelvonásos vígjátékát a szekszárdi Városi Kultúr­házban. A FONALFESTŐ ÜZEMET létesí­tettek a Tolnai Selyemgyárban. A fo­nalfestő kísérleti üzemeltetése siker­rel járt , hogy a fonalfestést helyben végzik, ezzel az üzem havonta több­ezer forintos megtakarítást ér el. — SOK PANASZRA adott okot az­ előtt, hogy a szekszárdi üzletekben árusításra kerülő péksütemény nem volt friss. Ennek oka az volt, hogy csak a 2. számú üzem készített pék­süteményt és kénytelen volt előre dol­gozni. Most az 1. sz. sütőüzemben is sütnek süteményt, ezzel gyorsabban nagyobb mennyiséggel tudják ellátni a fogyasztókat és az átszervezés óta állandóan friss áru várja a vásár­lókat. L*E*K — BÉLYEGGYŰJTŐ szakkör ala­kult a bonyhádi Járási Kultúrházban. Eddig a bélyeggyűjtők minden szer­vezettség nélkül dolgoztak, most a kultúrház biztosít összejöveteli lehe­tőséget a szép bélyegek kedvelőinek. A kör tagjai elhatározták, hogy még októberben közös kiállítást rendeznek a fotó- és képzőművész körrel. A bé­lyeggyűjtő szakkörnek 18 tagja van. — A HAGYOMÁNYOS TENYÉSZ­KOS nevelő körzetekben főleg az ál­lami gazdaságoktól, de a termelőszö­vetkezetektől és egyéni gazdálkodók­tól is 1200 fésűs merinói kost vásárol­nak fel Borsod megyében. Ebből kö­rülbelül 800 tenyészkost az ország kü­lönböző vidékeire szállítanak.­­ A TOLNA MEGYEI üzemekben az elmúlt év folyamán hét halálos­­végű baleset vol. Mint a vizsgálatok során kiderült, négy esetben iszákos­­ság miatt következett be a baleset, amely emberáldozatot követelt. Az üzemek vezetői és az üzemi bizottsá­gok egyik legfontosabb feladatuknak tekintik az iszákosság elleni har­cot. — EGY ÉV ÉS NÉGYHÓNAPI BÖRTÖNBÜNTETÉSRE ítélte a szek­szárdi megyei bíróság Zimibauer László büntetett előéletű újbereki la­kost, mert az államrendre gyalázkodó kijelentéseket tett, munkatársait ál­landóan fenyegette és köztük gyűlöl­ködést szított. — HALADÓ ÉS KEZDŐ TÁNCO­SOKKAL akarja gyarapítani sorait a MÁVAG táncegyüttese. Felvételre le­het jelentkezni 14 éves kortól a kez­dő, 16 éves kortól a haladó csoportba a MÁVAG Művelődési Házában na­ponta, vagy kedden és csütörtökön este a­­ tánckar próbáján. — MEGKEZDŐDÖTT az oktatás a bonyhádi zeneiskolában. A zeneisko­lának ez idő szerint 90 növendéke van. Figyelem ! A Tolnai Ruházati és Szol­gáltató K. T. SZ. az alábbi szakmákban méretes és javí­tó, továbbá szolgáltató mun­kák készítését vállalja. Cipész, női szabó, férfi szabó, női fodrász, férfi fodrász, órás, rádió Apróhirdetések A SZEKSZÁRDI Építőipari Szö­vetkezet azonnali belépésre festő­részlegvezetőt keres. Jelentkezés a szövetkezet irodájában. Rákóczi­ út 15. szám alatt. VEGYÉSZTECHNIKUST keres a Tolna megyei Közegészségügyi, Jár­ványügyi Állomás, Szekszárd, labora­tóriumi munkára. KÖJÁL, Vörös,­marty-ut 5 sz. 1957 szeptember 25, GARAY FILMSZÍNHÁZ Szeptember 19—25: Gerolsteini kaland Magyar film. Előadások kezdete: hétköznap 6 és 8, vasárnap 4, 6 és 8 órakor. ÚJVÁROSI GAZDAKÖR Szeptember 25—26: A vörös kocsma Egy izgalmas éjszaka a fogadóban. Francia film. Csermelűk ! QAttői'cím ! jtsétek a tökmagot! Terményforgalmi Vállalat te­lepei és a földművesszövet­kezetek mosott tökmagért q-ként 530 Ft-ot, olajgyári tökmagért q-ként 430 Ft-ot fizetnek. Terményforgalmi Vállalat Szekszárd TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt a tanácsok tarai« flt*rkes«tl a Szerkesztőbizottság $*n*ks*árrt. Mártírok táva 15—1? TeWm­- 70-10, 90-11 Felelős kiadó: a* MSZMP Intézőbizottsága Szekszárdi Nyomda Telefon: 21-31