Tolna Megyei Népújság, 1957. szeptember (2. évfolyam, 205-229. szám)

1957-09-06 / 209. szám

S­PORT A megyei II. osztályú labdarúgóbajnokság KELETI CSOPORT: A III. forduló párosítása: Öcsény— Cikó, Decs—Zomba, Szedres—Kajdacs, Sióagárd—Gerjen, Felsőnána—Dunaszent­györgy, Nagyvejke—Kölesd, Gerjen—Felsőnána 2:3 (0:1). Gerjen. A 35. percben Nagy lövése a későn ugró kapus fölött a hálóba jut (0:1). A gól le­töri a hazai csapatot és nem tud magára találni. A szépen játszó vendégcsapat Bí­rónak a 11. és 12. percben lőtt góljaival növelheti előnyét 3:0-ra. Ezután azonban a közönség biztatására rákapcsol a helyi együttes, de a gerjeni csatárok csak „nagy gólt” akarnak rúgni és a vendég­csapat kapusa mindig hárít. A 27. perc­ben törik meg a jég (1:3). Majd öt perc múlva már 2:3, de ez már nem volt elég ahhoz, hogy az újonc felsőnánai csapat el ne vihesse a bajnoki pontokat. N­agy­falusi Albert Az utóbbi három mérkőzésről részletes tudósítás nem érkezett. Itt is áll tehá­t az a felhívásunk, hogy a mérkőzésekről még vasárnap este feladott levélben ké­rünk rövid tájékoztatást. Azokkal a mér­kőzésekkel, amelyeknek leírása szerdán délelőtt nem érkezik meg Szekszárdra előreláthatólag­­ nem tudunk foglalkozni. Nagyvejke—Dunaszentgyörgy 2:3 (0:3). Nagyvejke. Vezette: Pogány. Két gép­kocsival nagyszámú érdeklődő kísérte el a dunaszentgyörgyieket Nagyvejkére. Az első félidőben a dunaszentgyörgyi csa­pat Oláh, Molnár és Kaiser góljaival 3:0-ra elhúzott. Szünet után a vendé­gek helytelenül védekezésre rendezked­tek be és a hazaiak nemcsak két gólt rúgtak, de ki is egyenlíthettek volna, ha a hazai csapat büntetőjét Katz, a duna­­szentgyörgyi kapuvédő nem védi ki. A gólokon kívül a vendégcsapat öt kapu­fát is rúgott, úgyhogy győzelme megérde­melt. 1. levelező Cikó—Decs 6:3 (4:2). Cikó, 300 néző. A hazaiakat az első fordulóban elszenve­dett vereség egyáltalán nem törte le. Nagy érdeklődéssel várták az első hazai találkozót. Illés már a 10. percben a decsi hálóba lőtt (1:0). Fazekas nagy­szerű sarokrúgásaiból Preitz, Haász és Schürf góljaival hamarosan 4:0-ra ala­kult az eredmény, amelyre a decsi csa­pat Mihalovits I. és Varga góljaival vá­laszolt (4:2). Szünet után nagy iramban folytatódott a játék, Mihalovits 4:3-ra javít. Ezután Preitz 11-est hibáz, mégis ő szerzi meg az ötödik gólt, majd Faze­kas állítja be a végeredményt (6:3). Fazekas levelező Kajdacs—Sióagárd 2:2. Zomba—Szedres 4:2. Kölesd—Őcsény 4:0. Az utóbbi három mérkőzésről tudósí­tás nem érkezett. Ezúton kérjük levele­zőinket, hogy a mérkőzésekről még va­sárnap este feladott levélben szívesked­jenek tájékoztatni. Azokkal a mérkőzé­sekkel, amelyeknek tudósítása szerda dél­előtt nem érkezik meg Szekszárdra, nem áll módunkban foglalkozni. NYUGATI CSOPORT: A III. forduló párosítása:Regöly— Juhé—­Kocsola 6:3. Simontornya, Gyönk—Fürgéd, Mucsi— Ozora—­Nagytormás 3:4. Szakály, Pincehely—Julic, Kocsola— Iregszemcse—­Regöly 10:0. Ozora, Nagytormás—Iregszemcse, Simontornya—Gyünk 4:1. Hermann 3 és Rabóczky góljaival biztosan nyerte meg a hazai csapat a mérkőzést. A gyön­­kiek tiszteletgólját Nyitrai lőtte. Szabó Gyula levelező Szakály—Pincehely 1:1 (1:0). Szakály, 250 néző. Vezette: Kardos. Az első fél­órában a vendégcsapat támadott többet, de ekkor gól nem született. Félóra után­ Szakály vette át a játék irányítását és a 43. percben Szentpáli lövésével meg is szerezte a vezetést. A második félidő­ben úgy látszott, hogy biztosan nyer a helyi csapat. Csatárai azonban a legjobb helyzeteket is kihagyták. Ezzel szemben a befejezés előtt hat perccel a vendégek kiegyenlítettek. Takács Gyula levelező Fürgéd—Mucsi 5:1 (2:1). Fürgéd, 300 néző. Vezette: Söllei. Az első félórában a vendégcsapat irányította a játékot. A hazaiak csak félóra után jöttek fel. A 35. percben Hadova 10 méterről meg­szerezte a vezetést (1:0), öt perc múlva ugyancsak Hadova volt eredményes és góljára a vendégcsapat Hegedűs révén válaszolt (2:1). Szünet után Hadova II. büntetőből szerzett újabb gólt (3:1), majd a 30. percben Hadova I. volt ismét ered­ményes (4:1). A mérkőzés végeredményét Meilingernek a 38. percben leadott lö­vése jelentette (5:1). Itt jegyzem meg, hogy az első for­dulóban Simontornya nem is olyan biz­tosan győzött Mucsiban, hiszen a máso­dik félidő közepéig 0:0 volt az ered­mény. István Mihály levelező 1.Dunaszentgyörgy2 2 — — 10: 24 2.Felsőnána2 2 — — 5: 34 3.Sióagárd2 1 1 •— 8: 23 4.Decs2 1 — 1 8: 62 5.Cikó2 1 — 1 6: 52 6.Szedres2 1 — 1 4: 42 7.Kölesd2 1 — 1 4: 52 8.Öcsény2 1 — 1 3: 62 9.Zomba2 1 — 1 4: 82 10.Kajdacs2 — 1 1 3: 41 11.Nagyvejke2 — — 2 4: 6— 12.Gerjen2 — — 2 2:10— 1.Simontornya2 2 — 7: 14 2.Pincehely2 1 1 — 7: 13 3.Regszemcse2 1 1 — 13: 33 4.Julié2 1 1 — 8: 53 5.Nagytormás2 1 1 — 5: 43 6.Kocsola2 1 — 1 6: 72 7.Fürgéd2 1 1 5: 72 8.Ozora2 — 1 1 5: 61 9.Szakály2 — 1 1 2: 41 10.Gyönk2 — 1 1 4: 71 11.Regöly2 — 1 1 1:111 12.Mucsi2­­—— 2 1: 8­­ Szekszárd vezet az ifjúsági bajnokságban A vasárnap lejátszott bajnoki for­­­vább gyengélkedik a nagymányoki a­dulóban is fordultak elő nagyarányú döbröközi, a paksli, a faddi és a vár­győzelmek (11:1, 4:0, 4:1), jobbára aljai ifjúsági csapat. Részletes eredv azonban kiegyenlített küzdelmet re­­mények a következők: Kurd—Paks lett a forduló. Meglepetésnek számít, 2:1 (2:0), Váralja—Szekszárd 1:1, hogy a hazai csapatok a 7 mérkőzésből (0:5), Máza—Döbrököz 4:0, Hőgyész— összesen hármat tudtak megnyerni, né Tamási 2:4, Fadd—Dunaföldvár 1:2, gyen a vendégcsapat győzedelmeske­ (0:0), Nagymányok—Dombóvár 1:4 lett. Változatlanul jól szerepelt a (0:1), Bátaszék—Nagydorog 4:2 (1:0). szekszárdi, a dombóvári, a dunaföld­ A II. forduló után a bajnokság ár­vári és a tamási ifjúsági együttes, to­­lása a következő: Ezúton kérünk elnézést mázai és paksi olvasóinktól, hogy az első for­dulóban Máza paksi 2:1-es győzelmét telefonelhallás folytán a hazai csa­patnak könyveltük el. Észrevételük­re most már a helyes eredményeket tartalmazza táblázatunk is. 1. Szekszárd2 2 — ____ 20:24 2—3. Dombóvár2 2 — ____, 7:14 2—3. Dunaföldvár2 2 — ____ 7:14 4. Máza2 2 — ____ 6:14 5. Tamási2 2 — ____ 11:34 6. Hőgyész2 1 — 1 9:52 7. Nagydorog2 1 -------1 10:72 8. Bátaszék2 1 — 1 4:52 9. Kurd2 1 — 1 3:102 10. Paks2 — — 2 2:4 ____ 11. Fadd2 — — 2 2:9 ____ 12. Váralja­­ 2— — 2 4:19. 13. Nagymányok2 — — 2 1:9 __ 14. Döbrököz2 — — 2 1:11 ____ TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG Amit a szakályiak meg tudnak csinálni miért nem csinálják meg Regölyben is? - m megyei éjjol­ol ti múlt napokban ellenőrzést tartott Szakályban és Regölyben. Az ellen­őrzés a sportkör egésze működésére terjedt ki mind a két helyen. SZAKÁLYBAN az ellenőrzés vetett fel hiányosságo­kat is, alapjában véve azonban több volt a pozitívum, amelyekért a sport­kör vezetősége feltétlenül dicséretet érdemel, így pl. a szakályi sport­pálya általában rendben van. Futó­pálya szegélyezi a labdarúgópályát, úgyhogy a labdarúgók mellett az at­létáknak is módjuk van az edzések le­bonyolítására. A felszerelésben sem­mi hiány nem mutatkozott. A sport­kör központilag gondoskodik annak állandó mosatásáról, rendbentartásá­­ról. A pénztárt is teljesen rendben látszott, hogy Kiss József nevelő és Kiss József­né, valamint a község ta­nácselnöke szívükön viselik a község sportját. Akadtak természetesen hiá­nyosságok is, így például a sportköri elnökségnek a többi tagja az emlí­tetteken kívül nem igen dolgozik. Éppen ezért a szeptember 15-i sport­köri elnökségválasztást úgy kell elő­készíteni, hogy a sportköri vezetőség­be olyanok kerüljenek, akik készek időt áldozni a szakályi sportkörért. Az új vezetőségnek sokkal jobban kell majd szorgalmaznia a tagdíjak fizetését is. Hiszen ezzel még erősebb anyagi bázishoz jut majd a sportkör. REGÖLYBEN ezzel szemben teljesen szétesőben lévő vezetőséget talált az ellenőrzés. A sportköri vezetőség tagdíjakat egy­általán nem szed, munkanaplót nem vezet, a pénztárt nem lehetett a vizsgálat időpontjában ellenőrizni, mert a könyvelés alaposan el volt maradva és a bizonylatok sem álltak rendelkezésre. Ezek a hiányosságok különösen súlyosan esnek latba, mert hiszen a regölyi sportkör egyike azok­nak, amelyek régi jó munkájuk ré­vén állami támogatásban részesül­nek. Talán éppen ez tette könnyel­művé a regölyieket, akiknél bizony sok a tervszerűtlenség, sok a zsebből gazdálkodás. Erősen közeleg a sportköri elnök­ségválasztás időpontja. Ne elégedje­nek meg Regölyben egy úgy ahogy működő II. osztályi labdarúgócsapat­tal. Használják fel az elnökségválasz­tást arra, hogy abból a sportkör meg­erősödve kerüljön ki és az állami tá­mogatásból vásárolt labdarúgó, röp­labda és atlétikai sportszerelés méltó kezekbe kerülhessen. Szakály és Regöly példája szól va­lamennyi sportkörünknek. Az ő pél­dájukból okulnia kell a megye vala­mennyi községi sportkörének, mert a megye sportélete jól megszervezett községi sportkörök nélkül soha sem fog megizmosodni, sohasem fog a fejlődés útjára lépni. Metz István 195" szeptember 1j. Tudósítás helyett Tudósítást akartunk írni a domb­óvári értelmiségi nagygyűlésről. Jól is indult a „cselekmény”, mert min­den várakozást felülmúlva, több­száz értelmiségi dolgozó jött össze a járás minden részéből — pedagógu­sok, orvosok, mérnökök agronómu­­sok. Tehát igen nagy volt az érdek­lődés, csak éppen az előadó nem jött — dr. Várterész Vilmos, a Központi Sugárbiológiai Intézet igaz­gatója. Amikor elmúlt a meghirde­tett kezdési idő, izgatott telefonálás kezdődött. Budapestről közölték, hogy „elindult”.­­ S mi­kor már több, mint e00 órát várt a közönség, nem volt m­it tenni, minthogy bejelentették: „Az előadó távolmaradása miatt elma­rad a nagygyűlés.’’ Mikor már elszé­­ledt a közönség, akkor állt meg egy Tátra autó a kultúrotthon előtt és kiszállt belőle a várt előadó. — Lassan jött a kocsi, rossz az út — ez volt a késés oka — mon­dotta — későn jött előadó. Véleményünk szerint a közönség­nek — ez esetben a dombóvári ér­telmiségnek — a lebecsülése, amikor az előadó úgy indul el, hogy legjobb esetben is csak az előadás előtt né­hány perccel érkezzék meg, mert nyilván szükséges, hogy az előadó •kicsit tájékozódjon a helyi életről, problémákról éppen az előadás ní­vója érdekében. Ez esetben viszont, ahogyan a gyakorlat mutatta, még azt sem tette az előadó kellően ,,mérlegre”, hogy a nem várt akadá­lyok kizárásával is meg tudnak-e érkezni a kívánt időre. Az ilyen módszerekkel semmi esetre sem le­het egyetérteni. HÍREK — Tolnán az idén eddig 20 000 fo­rintot költöttek a községi kultúrott­hon tatarozására. — Ifjúsági előadásként mutatta be a bonyhádi kultúrcsoport a községi kultúrotthonban Farkas Imre Iglói diákok című , háromfelvonásos zenés vígjátékát. Nagy érdeklés volt az elő­adás iránt az esős időjárás ellenére is. — Cikó község 300 mázsa búza, 80 mázsa árpa, 40 mázsa rozs minő­ségi vetőmagot kapott a bonyhádi já­rásban folyó vetőmagcsere-akció ke­retében. A vetőmag nagy részének ki­cserélésére már jelentkeztek a gazdák. 100 mázsa szuperfoszfát is érkezett, a faluba. — Sebestyén István országgyűlési képviselő szeptember 7-én, szombaton délelőtt 12 óráig fogadónapot tart a Hazafias Népfront megyei irodáján. (Szekszárd, Vörösmarty utca 5 sz.) — Dr. Sándor Lajos kurdi körzeti orvos tiltott magzatelhajtás miatt ke­rült a bíróság elé. A dombóvári já­rásbíróság dr. Sándor Lajost 1 évi börtönbüntetésre ítélte, amelynek le­töltését 3 évi próbaidőre felfüggesz­tette, ezenkívül 1500 forint pénz­­büntetésre.­­ A Pécsi Nemzeti Színház Lehár Mosoly országa című 3 felvonásos nagyoperettjét Tolna község közön­ségének mutatja be szeptember 8-án. A Nagymányok és Szászvár kö­zötti autóúton a vasúti aluljárót kor­szerűsítik. A munkálatok befejezés­hez közelednek. — Ulrich Aladár szekszárdi lakos árdrágító visszaélés miatt került a bíróság elé. Ulrich Aladár alkalmi fuvarokkal foglalkozik és a fuvaro­zás díját jogtalanul felemelte. öt kilométer távolságon belül 4 forint mázsánkénti szállítási költséget szá­míthatott volna fel az érvényben lévő jogszabályok szerint, ő azonban 5—8 forintot számított fel egyes szervek­nek és magánembereknek 1—1 mázsa tüzelőanyag helyszínre szállítása után. Ulrich Aladárt a bíróság árdrágító visszaélés miatt 2 hónapi börtönbün­tetésre ítélte.­­ A dombóvári szerdai piacon vi­szonylag igen olcsó árak alakultak ki egyes terményeknél. A jó minősé­gű zöldpaprikát például 80 filléres kilónkénti áron árusították, de a nagy felhozatal miatt így sem tudtak minden paprikát eladni a termelők. Dolgozó parasztok! A földművesszövetkezeteknél csoportosan kötött szerződés esetén a gép, talajmunkadíj lényegesen olcsóbb lett. 1 kh. szántás 11-tHI 17 cra-io II!'— ft helyett 103 — It. 1 . . 1B. 21 . 0O'- . . 123'— . 1 . . 22 . 25 „ tOD'— , . 173'­ . Bővebb felvilágosítást földmű­vesszövetkezetek és gépállomá­sok adnak. GARAY FILMSZÍNHÁZ szeptember 5—8 Két óceán titka Fantasztikus, színes szovjet film egy tengeralattjáróról. Előadások kezdete: hétköznap 6 és 8, vasárnap 4, 6 és 8 órakor. Szekszárd-szőlőhegy Till Ulenspiegel Francia—német közös rendezés. HIRDESSEN TOLNA MEGYEI focmnúisács&afs! Hirdetésfelvétel a Kiadóhivatalban Szekszárd, Mártírok­-tere 15—17 Hirdetési díjszabás : Apróhirdetés hét­köznap szavanként 1 forint, vasárnap 2 forint, az elsől szó duplának szá­­mít. Szövegoldali kere­tei hirdetés hasá­bonként, milliméte­­renként 2.50 fo­rint, vasárnap 3 forint. Vidékiek a hirdetés szövegét és az érte járó díjat Pistán se beküldhetik a kiadóba. Folyóiratok, nyomtatványok, könyvkör­észeti munkák ízléses kivitelben készülnek a SZEKSZÁRDI NYOMDÁBAN Apróhirdetés A Déldunántúli Áramszolgáltató V. Szek­szárdi Igazgatósága villamosműkezelői­ bizonyítvánnyal rendelkező szakmunkást keres elektrikusi munkakörbe Paks és Bátaszék munkahellyel. Bérezés a fenn­álló rendelkezések alapján. Jelentkezés: Szekszárd, Bezerédj utca 9. szám alatt. VÁRHATÓ IDŐJÁRÁS péntek estig: Változó felhőzet, néhány helyen eső. Megélénkülő északi­északnyugati szél. A hőmérséklet nem változik. Várható legmagasabb nappali hő­mérséklet pénteken 20—21 fok között. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt és a tanácsok lapja Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szekszárd. Mártírok tere 15—17. Telet 20­10. 20­11 Felelős kiadó: ■ [UNK] MSZMP­­­ Hézóbizottsága Szekszárdi Nyomda Telefon: 21-21