Tolna Megyei Népújság, 1957. október (2. évfolyam, 230-256. szám)

1957-10-17 / 244. szám

4 Dombóvári VSE — Dombóvár, 800 néző. Vezette: Bu­dán. Dombóvár: Egyed — Kaposi, Halmosi I., Halmosi II. — Tóth, Kalmár — Gelencsér, Mátrai, Geb­hardt, Horváth, Moravek. — Tolna, Ezer — Schäffler, Straubinger, Kláb — Pruzsina, Bizony II. — Bajza, Ka­­péter, Elekes, Joósz, Jagicza. Azonnal a hazai csapat kezdeményez és egyre, másra vezeti támadásait. Helyzetek­­helyzet után adódnak, de nincsen, aki kihasználja azokat. A 16. percben Horváth lövése a kapufa éléről ki­pattan. A vendégcsapat csak szórvá­nyosan támad. A 22. percben Kaposi betart Joósznak és a tolnai csapat motorja már nem is tér vissza, így a vendégek 10 emberrel küzdögtek to­vább. A 30. percben büntetőhöz jut Dombóvár, mert Straubinger kézzel üti le a labdát a 16-oson belül (nem volt szándékosság), de Gelencsér a jól helyezkedő Ezerbe lövi a büntetőt. Szünet után újra a hazai csapaté a kezdeményezés és a 10. percben Mo­ravek végre tizedik helyzetét ügyesen használja ki. 1:0. A 20. percben szép támadást vezet a vendégcsapat és Tolnai SE 2:2 (0:0) Elekes védhetetlen gólt lő. 1:1. A hazaiak lest vitatnak, de a játékve­zető a partjelző megkérdezése után megadja a gólt. (Nem is volt les.) Tóth elrúghatta volna a labdát, de kivárt és ezt a pillanatot Elekes jól kihasz­nálta. A gól fellelkesíti a vendégcsa­patot és a 25. percben Elekes újabb szép góllal a vezetést is megszerzi Tolnának. Hatalmas küzdelem alakul ki. Tolna tartani szeretné az eredményt Dombóvár ugyancsak a győzelemért küzd. A dombóvári nyomás Gebhardt fejesével érik góllá a 30. percben. Az utolsó negyedórának a küzdelme újabb eredményt nem hoz, pedig kü­lönösen Jagicza előtt alakult ki gólt­­ígérő helyzet. Bírálat: Kemény játék és gyenge­­kezű játékvezető jellemezte a talál­kozót. A 10 emberre olvadt vendégek hatalmas lelkesedésükkel rászolgáltak az egyik pontra ,annak ellenére, hogy a hazai csapat rengeteg helyzetet ha­gyott kihasználatlanul. Jók: Horváth, Gebhardt, Kalmár, illetve az egész tolnai együttes. Sebők Gyula HÍREK — A BONYHÁDI VÖRÖSMARTY általános iskola és a járási kultúrház ifjúsági színjátszócsoportja október 20-án délután Szekszárdon vendég­szerepel a Városi Kultúrházban .Az együttes „A két testvér” című négy­­felvonásos mesejátékot mutatja be. * — A DUNAFÖLDVÁRI földműves­szövetkezet keretében leleplezett paprikaüzérek és különféle törvény­­ellenes dolgokat elkövetők ügyében a vádiratot most készíti a paksi járási ügyészség. Előreláthatólag több, mint húsz vádlottja lesz az ügynek. * — DECEMBER 15-TŐL 21-IG já­rási színházi hetet rendez a domb­óvári járási kultúrház. A színházi hét keretében Dombóváron vendégszere­pelnek a járás legjobb színjátszó­csoportjai. Előreláthatólag a naki, szakcsi, kocsolai, döbröközi, kurdi és dombóvári színjátszók lépnek fel egy­­egy estét betöltő műsorral a színházi hét alatt. . OKTÓBER 19-én, szombaton délelőtt fél 9-től 12 óráig a Hazafias Népfront megyei irodáján (Vörösmarty utca 5. szám alatt) Bogos Domokos országgyűlési képviselő fogadónapot tart.* — OKTÓBER 24-ÉN a tolnai kul­­túrotthonban ismeretterjesztő elő­adást tart „Barátság és szerelem” címmel Vereczkei Ede. Az előadás után klubestet rendeznek. * — A LEPERD-PUSZTAI Állami Gazdaság bátaszéki üzemegységének szőlészetében 55-féle szőlő terem. — Ezek között 33-fajta borszőlő van . * — A BONYHÁDI járási kultúrház villanyberendezését 12.000 forintos költséggel korszerűsítik. Ezzel az át­építéssel a színpad világítás megfelel a legkorszerűbb igényeknek is. * — OKTÓBER VÉGÉN a tolnai kul­túrház szabás-varrás tanfolyamot in­dít. A tanfolyam időtartamát 6 hétre tervezik. „Téli élelmi­szerbeszerzési hét“ Belgrádban Belgrádban megkezdődött a „téli élelmiszerbeszerzési hét.“ Az újon­nan épült Nagy­ Vásárcsarnokban a fogyasztók ezen a héten 30 százalék­kal olcsób­ban vásárolhatják meg a tárolható téli élelmiszer-szükségletü­ket. Ezenkívül megfelelő iratok be­mutatása ellenében hitelbe is kaphat­nak árut két- és félhavi fizetésük erejéig. Az „élelmiszerbeszerzési héte‘ keretében gyümölcs, konzerváru, tésztaféleség, zsír, étolaj, méz és egyéb áru vásárolható, tetszés sze­rinti mennyiségben. GARAY FILMSZÍNHÁZ Október 15—17: Játék az életért Csehszlovák film. Előadások kezdete: hétköznap 8 és 8, vasárnap 4, 8 és 8 órakor. Újvárosi gazdakör Október 16—17: 7 lányom volt Zenés francia filmvígjáték. Apróhirdetés ÁLLAMI gazdaságba, üzemi konyhá­ra elmennék szakácsnak, vagy üzemi konyhavezetőnek. Vajda István, Új­pest, IV. ker., Povázai Gy.­u. 6. Idő­jár­ás jelentés Várható időjárás csütörtökön estig: Kevés felhő, csapadék nélkül. Párás, ködös idő. Gyenge szél. Hűvösebb éj­szaka. Várható legmagasabb hőmér­séklet 17—20 fok között. A Decs és Vidéke Földműves­­szövetkezet 1957 október 20-án, este 19 órakor a kultúrházban taggyűlést tart Tárgysorozat: Az 1956. évi és 1967 első félévi eredmény ismerte­tése. Hozzászólások Minden szövetkezeti tagot szere­tettel vár a földművesszövet­kezet vezetősége HIRDESSEN A TOLNA MEGYEI Hirdetésfelvétel a Kiadóhivatalban Szétszórd, Mártírok­ tere 15—17 TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt és a tanácsok lapja Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szekszárd. Mártírok tere 15—17 Telefon: 20­10, 20­11 Felelős Kiadó: az MSZMP Intézőbizottsága Szekszárdi Nyomda Telefon: 21-21 TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG 1957 október 17. Beszámoló a megyei bajnokság mérkőzéseiről SZEKSZÁRDI SC — DUNAFÖLD­VÁRI SE 2:1 (2:1) Szekszárd, 500 néző. Vezette: Jóna. Szekszárd: Frei—Szloszár, Diófási, Bosnyák — Simon, Klézli — Szigeti, Lépő, Kiss I., Patakfalvi, Schlarb. Dunaföldvár: Gyaraky—Szalay, Bod­zás, Horváth — Bálint, Fogarassi — Polgár, Szigeti, Molnár, Nyulasi, Kornis. Mind a két csapat tervszerű játékra törekedett s bár nem volt iram a mérkőzésen, a kialakított gólhelyzetek felélénkítették a játé­kot. Eleinte kiegyenlített küzdelem folyt, amelyben inkább a szekszárdi csatárok előtt voltak helyzetek. Fél óra után fölénybe kerül a hazai csa­pat és a 35. percben Simon 25 mé­terről a jobb alsó sarokba lő. 1:0. Két perc múlva Kiss futtából lő fél­­magasan védhetetlenül a bal sarok­ba. 2:0. A 38. percben tömegjelenet a szekszárdi kapu előtt, de a sze­rencse a hazai csapat mellé szegő­dik. Szünet után már a 6. percben szé­pítenek a vendégek, mert sarok után Nyulasi 8 méterről a hálóba vágja a labdát. 2:1. A gólra felélénkül a küz­delem. Sokszor nagy fölényben ját­szik a vendégcsapat, de nem találja meg a hazaiak lestaktikájának ellen­szerét. A szekszárdi csapat kevés tá­madásából több helyzetet hoz össze, de Bosnyák a kapus kezébe lő egy 11-est, majd Schlarb hibáz 3 méterre a kaputól tiszta gólhelyzetben, így aztán az eredményt igazságosnak kell tartanunk. Jók: Lépő, Simon illetve Kornis, Fogarassi. Jóna já­tékvezető rossz napot fogott ki, igen sokat hibázott. DÖBRÖKÖZI KSK — BÁTASZÉKI VSK 3:2 (2:1) Döbrököz, 400 néző. Vezette: Nagy Székesfehérvár. Döbrököz: Venczel — Váradi, Dancs, Péter — Szent­­györgyi, Gácsi — Balaskó, Tapaszti, Dékány, Somogyvári, Lindmayer. Bátaszék: Frei — Horváth, Kiss, Hi­­vánszky — Márton, Honti — Péter, Toronyi, Bodoki, Ádám, Székely. Döbrököz támadásaival kezdődik a mérkőzés. Az 5. percben Tapaszti elmegy, átadását Dékány kapásból a léc alá vágja. 1:0. A 9. percben szabadrúgás Bátaszék ellen, Gácsi hatalmas lövése azonban a kapufán csattan. Nagy fölényben játszik a hazai csapat. A 12. percben Lindma­yer elfut és beadását Dékány 8 mé­terről a hálóba lövi. 2:0. Lassan fel­­jött a vendégcsapat, de csak a 40. percben érnek góllá a bátaszéki tá­madások. Péter a hálóba lő. 2:1. A második félidő bátaszéki táma­dásokat kezdődik. Nagy munkát vé­gez a hazai védelem, de minden hely­zetben tisztáz. A 16. percben mégis egyenlít a vendégcsapat. Székely be­adását Toronyi lövi a hálóba. 2:2. Hatalmas küzdelem alakul ki a győz­tes gólért. A 34. percben dől el a mérkőzés sorsa. Tapaszti lemegy az alapvonalig, visszagurít és a befutó Dékány pedig a hálóba lövi a mér­kőzés győztes gólját. 3:2. A gól fel­rázza a hazaiakat és tovább támad­nak. A vendégek csak szórványosan jutnak el a hazai kapuig. Bírálat: A döbröközi csapat lelkesedésével rászolgált a győzelemre a vendégek elbizakodottsága ezúttal megbosszul­ta magát. A játékvezető kitünően vezette a mérkőzést. Jók: Venczel, Dancs (a mezőny legjobbja) és Dé­kány illetve Horváth, Márton és Székely. Papp György PAKSI KINIZSI—TAMÁSI KSK 7:0 (2:0) Paks, 1000 néző. Vezette: Benke. Paks: Solymosi — Németh I, Her­mann, — Hauzmann — Jerkó, Wolf — Dömötör, Németh II, Bencsik, Somodi, Kunfalvi, Tamási, Khiesz — Kelemen, Varga, Molnár I — Csiz­madia, Molnár II — Marosi, Zsolnai, Hegedűs, Csuhaj, Magyar. Heves Kinizsi támadásokkal kezdődik a mérkőzés. A 15. percben esik az el­ső gól. Somodi elfut a jobbszélen, Bencsikhez továbbit, aki nem hibáz. 1:0. A gól után is a Kinizsi támad. A mérkőzésnek ebben a szakaszá­ban a vendégcsapat teljesen beszo­rul. Kiiesznek egymás után három sarokrúgást kell hárítania. A 40. percben Bencsik elfut a jobbszélen, beadását Németh NI. nagy erővel lövi a jobb sarokba. 2:0. Szünet után teljesen a Kinizsi irá­nyítja a játékot. A vendégcsapat ál­landóan 7-9 emberrel védekezik. Mé­gis a 16 percben Németh r­ejtett lab­dáját Bencsik a kimozduló Kiiesz mellett a hálóba lövi. 3:0. A követ­kező percben ismét Bencsik veszé­lyes, de felvágják és négy percig nem vesz részt a játékban. A 21. percben Jerkó ívelt lab­dája a felső lécről pattan vissza, Bencsik pedig a hálóba lő. 4:0. A vendégek teljesen beszorulnak, a 24. percben Bencsik a jobbszélen ki­ugratja Somodit, ő „egyből” lyukra dobja Németh II-től, aki léc alá bombáz. 5:0. A 29. percben ismét Bencsik eredményes. 6:0. A 43. perc­ben Dömötör kicselezve a kapust, begurit és Bencsik az üres kapuba továbbít. 7:0. A Kinizsi hatalmas iramával úgy­szólván lelépte a tartalékos vendég­­csapatot, ugyanis 3 játékos igazolá­sa Tamásiban maradt. A helyi csa­pat minden tagja tudása legjavát nyújtotta. Jók: Bencsik, Wolf és Jer­ke illetve Khiesz (a mezőny legjobb­ja). A játékvezető kifogástalanul működött. Golenszky Gyula MÁZAI BÁNYÁSZ — HŐGYÉSZI TRAKTOR 7:1 (4:0) Máza, 300 néző. Vezette: Schnie­­rer. Máza: Veres — Kasper II, Ko­vács, Széles — Bandi Kádár — Bö­­röcz, Kersák, Gyorsok, Kiss, Kasper I. Hőgyész: Galambos — Bősz, Gál, Thuma — Borosos — Ulrich — Vitzl, János, Trick, Kompanyik, Reizer. Azonnal a hazai csapat veszi kezébe a játék irányítását. Gyorsok és Ker­sák sikertelen lövése után a hazai fölény a 9. percben érik góllá: Ker­sák Böröcz elé tálal és máris 1:0. A gól után Kersák fejese találja el a kapufát, majd Kasper lövése levá­gódik és Kiss lő gólt. 2:0. Újabb gól a 39. percben esik, mert az Ulrich kezezése miatt megítélt büntetőt Kádár értékesíti. A félidő utolsó gól­ját Böröcz lövi. A játéknak ebben a szakaszában a vendégcsapat ritkán került helyzetbe, de akkor sem kí­sérte a csatárok lövését szerencse. Szünet után Kersák lő fölé, majd Kasper I. fut el. A visszapattanó lab­da ugyancsak őt érintve jut a hő­­gyészi kapuba. 5:0. A sok gól elle­nére is, Gál sok hazai támadást ver vissza, vagy pedig a hazai csatársor hagyja ki a legjobb helyzeteket is. Ezzel szemben a vendégeknél Vitzl szépen ugratja ki Ulrichot, aki Veres mellett megszerzi a becsületgólt. Bö­röcz szerzi a hatodikat a 85. perc­ben, majd Gyorsok pofozza a kapu bal sarkába a labdát. A játékvezető nagy nyugalommal és magabiztosan vezette élete első megyei bajnoki találkozóját. Java­soljuk, hogy a küldő bizottság bátran bízzon rá a jövőben is hasonló fela­datot. Jók: Kádár, Kasper II, Böröcz, Gyorsok illetve Gál, Bősz, Trich, Ulrich. Takács László NAGYMÁNYOKI bányász — VÁRALJAI BÁNYÁSZ 4:0 (3:0) Váralja, Vezette: Aknai, 400 néző. Váralja: Szentes — Fritz, Rupa I. Balogh — Stier, Újházi — Mezei, Rupa II, Horváth, Jáger, Zagg. Nagymányok: Vőlény — Hart­mann, Mányoki, Pásztor — Wágner, Dormány — Wusching, Lammeth, Molnár, Wéber, Takács. A kisvasút még javában hozza a nagymányoki szurkolókat, amikor megkezdődik a játék, amelyben azonnal kibontako­zik Nagymányok technikai fölénye. Lammeth lövése már a 15. percben a bal kapufáról a hálóba pattan. A váraljai védelem a gól után bizony­talankodik és Molnár 2:0-ra alakítja az eredményt. A hazai csapatnak se­­hogysem megy a játék, amely ide­gessé teszi. Ennek következménye, hogy Molnár elcsíphet egy rossz ha­zaadást­­ és így máris 3:0-ra alakult az eredmény. Szünet után nagymányoki táma­dásokkal indul a játék, de mezőfö­lényről nem igen lehet beszélni. In­kább arról, hogy a vendégcsapat lé­nyegesen jobban kezeli a labdát. A 8. percben a vendégcsapat már be­állítja a végeredményt, mert Wus­ching beadását Lemmeth a hálóba továbbítja. 4:0. A gól után feljön a hazai együttes is, de nincsen, aki a támadásokat befejezze. Aknai játékvezető pontos, figyelmes vezetése kézben tartotta a mérkő­zést. Jók: Wéber, Pásztor, Lammeth,­ illetve Rupa I, Újházi és Zagy. Oszter Károly NAGYDOROG — DOMBÓVÁRI IMSE 6:3 (1:2) Vezette: Mátyus (Fejér megye). 500 néző. Nagydorog: Patai — Béres, Szerp, Horváth — Balog I, Varga — Ba­logh II, Szabó, Peterdi, Vándor, Kistar. Dombóvár: Csutorás I — Tamás, Csutorás II, Halász — Egyed, Kar­dos — Mérei, Tóth, Láng, Lehőcz, Reisinger. A 7. percben váratlanul Nagydo­rog szögletet ér el, amelyből Balog I. megszerzi a vezetést. 1:0. Ezután mezőnyjáték alakul ki. A 17. perc­ben egy előre vágott labdára rajtol Tóth, elcsípi és mintegy 10 méterről gólt lő. 1:1. Ezután Dombóvár fö­lénybe kerül, és ez a 35. percben góllá érik. Reisinger lőtte a dombó­váriak vezető gólját. 1:2. A 40. perc­ben Peterdi lő gólt, azonban a játék­vezető les címén nem ítéli meg. A szünet után Nagydorog veszi kezébe a játék irányítását. Dombó­vár beszorul saját kapuja elé. A mindenáron való védekezés eredmé­nye Csutorás II. kezezése a bünte­tőn belül. A megítélt 11-est Varga értékesíti. 2:2. Az 55. percben Ván­dor góljával már a nagydorogiak vezetnek. 3:2. A 60. percben Tóthot utánrúgásért a játékvezető kizárja a játékból. Dombóvár még egy rohamot indít a 61. percben s ez meghozza ismét a kiegyenlítést. Lehőcz szép gólt ra­gaszt Patai hálójába. 3:3. Ezután azonban már Nagydorog a kezdemé­nyező. A 68. percben szabadrúgás­hoz jutnak és 20. méterről küldött lövés a sorfal felett a hálóban akad meg Szeip nagy lövése. 4:3. A gólok további sorrendje: 75. percben Ba­logh NI. (5:3), majd a 78. percben Vándor állítja be a végeredményt. 6:3. Nagydorog továbbra is támad, két gólt ér még el, azonban a játékve­zető egyiket sem adja meg. Jók: Balog I, Horváth, Patai il­letve Csutorás­z (a sok gól ellenére) Lehőcz, Reisinger. A játékvezető igen gyengén vezette a mérkőzést. A II osztályú bajnokságban is elharapóztak a mérkőzés elmara- félbeszakadt. A mérkőzések lefolya­­dások. Az elmúlt fordulóban a Sió­­fáról pénteki számunkban számo­­agárd—Decs és a Kocsola—Regöly tű­ lünk be részletesen. Most csupán ta­lálkozó maradt el. A Felsőnána— eredményeket és a keleti csoport­baj- Öcsény találkozó pedig botrány miatt nokságának állását közöljük. KELETI CSOPORT: Szedres—Nagyvejke 3:1, Sióagárd 2:2, Kajdacs—Zomba 1:3. A félbesza­­—Decs elmaradt, Felsőnána—Öcsény riadt mérkőzés eredményét is besza­ 2:1 állásnál félbeszakadt. Dunaszent­­mítra a bajnokság állása a Követ­­györgy—Kölesd 2:1, Gerjen—Cikó keze: ■si—Nagytormás 1:4,Pincehelytől jelentés nem érkezett be a megjelenéséig, Szakály—Fürgéd 1:L —Gyönk 5:2, Kocsola—Regöly elma­­radt, Ozora—Iregszemcse 0:0, Juhé— Simontornya mérkőzésről sem tudó­ A bajnokság állását a mérkőzésekkel sírás nem érkezett, sem a játékvező- együtt ismertetjük. nyugat:T CSOPORT 6­5:35—