Tolna Megyei Népújság, 1957. október (2. évfolyam, 230-256. szám)

1957-10-24 / 250. szám

4 Beszámoló a megyei bajnokság mérkőzéseiről Bátaszéki VSK—Mázai Bányász 3:3 (3:2). Bátaszék. Vezette: Bárdos, Pécs. Bátaszék: Frei — Horváth Kiss, Ho­­vánszky — Márton, Ádám — Varga, Toronyi, Bodoki, Székely, Péter. — Máza: Veres — Kasper II., Kovács, Széles — Kádár, Bandi — Böröcz, Kersák, Gyorsok, Riebling, Kasper­ I. Nagy iramban kezdődik a játék. Már a 2. percben sarokrúgás után Frei rosszul jön ki a kapuból és Gyorsok a hálóba lő. 0:1. Ezután a bátaszéki csapat támad többet. A 23. percben Székely elfut, beadását azonban Bodo­ki a kapufára fejeli. A 29. percben Székely labdájával Toronyi lefutja a védelmet és futtából, 18 méterről, a bal alsó sarokba vágja a labdát. 1:1. Két percre rá a tétovázó bátaszéki vé­delem mellett Kasper I. lő gólt. 1:2. A 33. percben Széles szabadrúgását Bo­doki Péter elé fejeli, ő az ötös sarká­ról a hálóba vágja. 2:2. A 41. percben Bodoki a kifutó Veres felett a hálóba emeli a labdát. 3:2. A II. félidőben a játék eldurvul, amelyben a játékvezető gyengesége játszik elsősorban közre. A 16. perc­ben Böröcz kézzel teszi maga elé a labdát és a kifutó Frei mellett a há­lóba lő. 3:3. A gól után 2—3 perces szünet van, mert a játékvezető hár­mas tanakodik a gól érvényessége fe­lett. A gól után a bátaszéki csapat még két óriási gólhelyzetet hagy ki­használatlanul. A 38. percben Bodoki kapufára rúgja a labdát, aztán Péter az ötösről mellélő. Az eredmény kö­rülbelül igazságosnak mondható, a pécsi játékvezető rendkívül gyengén vezette a mérkőzést. Jók: Márton, Ádám, Toronyi, illetve Kovács, Kas­per I. Bittner József Tamási KSK—Döbröközi KSK 2:1 (0:0). Tamási, 500 néző. Vezette: Szabó­ Tamási, Klhiesz — Kelemen, Varga, Molnár I. — Csizmadia, Mol­nár III. — Zsolnai, Lendvai, Hegedűs, Csuhaj, Magyar. — Döbrököz: Ven­czel — Váradi, Dancs, Péter — Szent­­györgyi, Gácsi — Balaskó, Tapaszti, Dékány, Somogyvári, Lindmayer. A hazai csapatot sem kímélte meg az ázsiai nátha különösen Lendvai játé­kán látszott meg, hogy beteg. — Ez nagyban akadályozta a csatársor ki­bontakozását. Az első félidőben főleg mezőnyjáték volt. A hazai csapat töb­bet, Döbrököz veszélyesebben táma­dott. A második félidőben nagy küz­delem alakul ki. Mezőnyjáték után a 16. percben Tapaszti elgáncsolja Mol­nár I-et. A játékvezető továbbot int, Klhiesz kétségbeesetten kifut eléje, de a csatár őt is kicselezi és gólt lő. 0:1. A kiegyenlítés nem sokáig késik. A közönség biztatása közben Lendvai a 16-oson belül cselez, Zsolnai elé gu­rít, aki az ötösről gólt lő. 1:1. A 25. percben Lindmayer majdnem meg­ismétli Tapaszti akcióját, de a labda mellémegy. A hazai együttes nagy hajrába kezd és a 36. percben Zsolnai 20 méteres lövését Venczel nem tudja védeni. A mérkőzés kemény össze­csapások közben, mezőnyjátékkal ér véget. Jók: Khiesz, Kelemen, Varga, Molnár III., illetve Dancs, Tapaszti, és Dékány. Rózsa Andor Ngymányoki Bányász—Nagydorogi Traktor 7:1 (3:1). Nagymányok, 140 néző. Vezette: Farkas. Nagymányok: Vőlény — Hartmann, Mányoki, Pász­tor — Wágner, Dormány, Wusching, Tresch, Molnár, Wéber, Takács. — Nagydorog: Patai — Béres, Balogh, Kistar — Szeip Varga — Sálinger, Szabó, Verlics, Peterdi, Kovács. — Hazai támadásokkal kezdődik a mér­kőzés. Már a második percben Mol­nár a 16-osról gólt lő. 1:0. Váratla­nul egyenlítenek a vendégek. Vefény rossz kidobása után Szabó habozás nélkül a hálóba küldi a labdát. 1:1. — Továbbra is Mányok támad, majd nagy kavarodás után Wusching em­berbe lő. A 27. percben Balogh kézzel érinti a sarokba tartó labdát. A bün­tetőt Molnár értékesíti. 2:1. Lövések sorozata árasztja el Patai kapuját. A félidő végén Wéber fejesét Patai csak a léc alá tudja tolni. 3:1. A második félidő első említésre méltó eseménye Molnár kapufája. Nagydorog csak néha-néha lángol fel, a fősúlyt a vé­dekezésre fektetik. Az 5. percben már a 15. szögletet rúgják a hazaiak.­­ Mindig az ellenfél térf­elén tanyáznak. Dormány felső lécről lepattanó lövé­sét Molnár a kapu szájából mellégu­rítja. Molnár lövi a negyedik gólt. 4:1. Két perc múlva ugyancsak 6 ki­hagyja a 11-est. Takács 5 méteres lö­véséből születik m­eg az ötödik gól. 5:1. Újra Takács fejese gurul el a kapu előtt s a befutó Tresch belövi. 6:1. Wéber állítja be a végeredményt. 7:1. Nagymányok a helyzetei alapján nagyobb arányban is győzhetett volna Jók: Dormány, Molnár Wéber, illetve Patai, Kovács és Kistar. Móritz László Faddi KSK—Váraljai Bányász 3:0 (1:0). Fadd, 700 néző. Vezette: Ba­bits. Fadd: Ganczer — Tantos, Joó, Keserű — Puskás, Rabóczky — Má­­csik II, Pasinszky, Klopfer, Mácsik L, Fehér. — Váralja: Szentes — Fritz, Zakk, Balogh — Stier, Rupa II. — Mezei, Rupa I., Hurton, Jáger, Hor­váth. Tapogatódzó játék folyik az első percekben mindkét részről és a védelmek harca alakul ki. A 30. perc­ben születik meg a vezető gól. Má­csik I. lapos előreadását Pasinszky kapja meg, aki védhetetlenül lő a hálóba. 1:0. Továbbra is váltakozó a játék. Csak a csatársornak a játéka széteső mind a két részről és így az eredmény az első félidőben nem vál­tozik. Szünet után támadólag lép fel Fadd. Váralja teljesen beszorul és helyenként 8 emberrel is védekezik. A 10. percben a faddi csatársor ezt a szorosan záró védelmet is átjátssza, de Rabóczky az üres kapu fölé lő.­­ Nagy a fölény Fadd részéről és a 30. percben jön meg a második gól. Fe­hér csúsztatott előreadását Pasinszky a kapus elől elcsípi és a hálóba lövi. 2:0. Két perc múlva sarokrúgásból Puskás a kapu alsó felébe fejeli a lab­dát, amely a kapufán irányt változtat és a hálóba hull. 3:0. Váralját nem töri le a gól, lelkesen harcol továbbra is és egy-két lefutása veszélyes, így Tantos a 40. percben az utolsó pilla­natban csak becsúszó szereléssel tud menteni. Faddi támadásokkal ér vé­get a mérkőzés. Jók: Tantos, Mácsik J., Klopfer, illetve Kupa L, Szentes, Hurton. A játékvezető elég sok hibá­val vezette a mérkőzést. Nyirati István Hőgyészi Traktor—Kurdi KSK 1:0 (0:0). Hőgyész, 300 néző. Vezette: Völ­­gyesi. Hőgyész: Borsos — Ulrich, Herr, Reizer — Vitzl, Kompanyik — Galambos, Keller, Frick, Pongrácz, Endre. — Kurd: Erdélyi — Bazsonyi 11., Paksi, Rózsai — Pólyák, Déghy — Budai, Kertész, Bazsonyi L, Szabó, Henczi. A mérkőzés hőgyészi táma­dásokkal indult. A fölény 15 percig tartott. A félidő végéig nagy az iram. Végig változatos a játék. Mind a két csapat jól bírja az iramot. A második félidő is nagy iramban indul. Hol az egyik, hol a másik kapu forog ve­szélyben. A 4. percben Trick lövése csattan a kapufán. A 12. percben Szabó lő kapufát. A 13. percben Henczi nagy lövését védi szépen Bor­sos. A 15. percben mutatkozik Kard legnagyobb helyzete: Hőgyész elleni szögletet Borsos újabb szögletre üti és a szögletrúgás után Kertész két méterről fölélő. A 25. percben Galam­bos tiszta helyzetből föléfejel. A 33. percben Erdélyi ököllel csúnyán bele­megy Galambosba, aki pár perces ápolásra szorul. A 35. percben Pong­rácz 20 méteres lövése a kapufa tövé­ről pattan vissza. A 39. percben Ulrich szögletrúgását Herr fejeli a hálóba. 1:0. A 44. percben Trick fordulásból hatalmas lövést küld kapura, de a felső kapufát találja el. A mérkőzés végén a közönség a pályára befutva, ünnepli a végre magára talált csapa­tot. A kurdi csapat is nagy akarással küzdött. A két csapat közötti különb­séget híven mutatja az egy gólos győ­zelem. Jók: Borsos, Reizer, Herr, illetve Pólyák, Szabó, Budai. A játék­vezető nagyvonalúan vezette a mér­kőzést. Bálint Gyula Dunaföldvári SE—Paksi Kinizsi 2:1 (1:1). Dunaföldvár, 2000 néző. Vezette: Megyei, Fejér megye. Dunaföldvár: Gyaraky — Szalay Bodzás, Kornis — Horváth, Csizmadia — Polgár, Szigeti Molnár, Bálind, Dukai. — Paks: Solymosi — Németh L, Hermann, Hauzmann — Jerkó, Wolf — Dömö­tör, Németh NI., Bencsik, Somodi, Kunfalvi. Kezdés után a hazaiak ve­szélyes támadásokat vezetnek a paksi kapu ellen, amelyeknek a 4. percben meg is van az eredménye. Kavarodás után Polgár elé kerül a labda, aki 4 méterről a hálóba lő. 1:0. A gól után megzavarodik a vendégcsapat védel­me de a sok beteggel kiálló hazai együttes nem tudja kihasználni az ellenfél védelmének a megingását. A 38. percben ártatlannak látszó táma­dást vezet a paksi csapat, a hazai vé­delem könnyelműsködése miatt Né­meth II. elé kerül a labda, akinek 10 méteres lövése a hálóban köt ki. 1:1. Szünet után ismét a helyiek veszik át a mérkőzés irányítását. A 3. percben Polgár elfut a jobbszélen, az alapvo­nalról a 11-esre ível és a labdát Bá­lind valósággal a levegőben úszva fejeli be a háló bal alsó sarkába. 2:1. Nagyon szép csatárteljesítmény volt. A gól után is a helyi csapat támad többet, de ezután már nem változik az eredmény. A vendégcsapat csak néhányszor vezet szórványos táma­dást ,ezeket azonban a helyi védelem már csírájában fojtja el. A játékve­zető kifogástalanul működött. Jók: Polgár, Szigeti, Bodzás, illetve Her­mann, Németh II., Somodi. Maxi SPORTHÍREK A Szekszárd elleni győztes soproni vasutascsapatban két Tolna megyei játékos játszott, akik Sopronban vég­zik tanulmányaikat. Az egyik Kővári a Bonyhádi MTE, a másik Nyulász, a Tolnai SE nevelése. * Október 25-én a megyei sportfel­ügyelőség helyiségében megyei sport­tanácsülés lesz. Napirenden két kér­dés szerepel: 1. Az 1957. évi téli spar­­takiád programjának a jóváhagyása és 2. Az 1958. évi tornaünnepély pá­lyázatának a kiírása. A Megyei Torna Szövetség kiírta a megye 1957. évi egyéni ifjúsági és fel­nőtt tornászbajnokságokat. Az ifjú­sági bajnokság küzdelmeit november 10-én, a felnőtt bajnokságokat no­vember 24-én rendezik meg Szekszár­don az általános gimnázium torna­termében. Mint a kiírás mondja, a bajnokságok megrendezésével a me­gyei sportfelügyelőség lehetőséget kí­ván adni arra, hogy a megye torná­szai ,akikről az iskolai sportkörökön kívül a megye sportkörei közül egy sem gondoskodik, mert működő torna szakosztályaikat 1957 folyamán felosz­latták, eldöntsék, hogy az egyes osz­tályokban és az egyes versenyszá­mokban kit illet meg a bajnoki cím és a helyezési rangsor. Nevezési határ­idő az ifjúsági bajnokságra október 28-án déli 12 óra, a felnőtt bajnoksá­gokra pedig november 11-én 12 óra. Az elmúlt szombat-vasárnap négy megyei középiskolai kézilabdamérkő­zést kellett volna lejátszani. Ebből mindössze a Gyönki gimn.—Tolnai gimnázium mérkőzés került lejátszás­ra és mivel a tolnai gimnázium ezen a találkozón is nagy arányban, 13:2-re győzött, kiharcolta a döntőbe jutást. A többi mérkőzés az influenzás meg­betegedések miatt elmaradt, így a férfi döntőbe a tolnai gimn. mel­lett a szekszárdi, a gyönki gimnázium és a szekszárdi kg. technikum férfi csapata, valamint a tolnai, a gyönki gimnázium, valamint a szekszárdi és a bonyhádi kg. technikum leány­együttese. A döntő Tolnán kerül majd megrendezésre e hét végén 26—27-én. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG 1957 október 24. Kosárlabda NB II Győri ETO — Szekszárdi SC 74:50 (39:30) Szekszárd, 100 néző. Vezette: Ka­­mondi és Kapusi. A szekszárdi női kosárlabdasport igen-igen megérezte azt, hogy rövid idő leforgása alatt Bodolait, Moha Évát, a Fűzfőre tá­vozott Tóth Klárit és az ázsiai in­fluenzával bajlódó Zádorinét is he­lyettesíteni kellett. Ennek ellenére nem volt reménytelen a mérkőzés. A győri lányok kaptak jobban lábra és 5:0-as, majd 7:3-as vezetésre tettek szert. Ezután feljött a szekszárdi csapat, de csak 11:10-re tudott javí­tani, mert Müller dobása a gyűrű alól is kifordult a kosárból. Ezután is eléggé szoros volt a küzdelem. Sok szép megoldás után bosszantó hibá­kat vétett a szekszárdi csapat, amely­ből a félidő végéig a vendégek 9 pontos előnyre tettek szert. Nagyobb baj volt azonban az, hogy Váradiné már a félidő végére a kipontozás sorsára jutott. Szünet után visszaesett a hazai együttes és miután játékosai sorra a kipontozás sorsára kerültek, a győri csapat csak növelte előnyét, miköz­ben a szekszárdi lányok a szerencsé­vel is hadilábon álltak. Végeredményben megérdemelten győzött a vendégcsapat, de ezt a győri csapatot a teljes szekszárdi együttesnek minden bizonnyal le kel­lett volna győznie. Legjobb dobók: Kecskés 20, Kromai 18, Susnits 17, illetve Simon 16, Müller és Szekré­nyes 8—8. Szekszárdi Spartakusz — Pécsi EAC 3:0 Pécs, NB III-as röplabdamérkőzés. Szekszárd: Sándor, Klézli, Horváth, Eördögh, Pálinkás, Zsoldos. Pécsi EAC: Rózsa, Schneider, Mosdósi, Salamon, Pusztai, Barabás, Tol­ik, Wéber. Tűző nappal szemben kezd a szek­szárdi csapat. Ennek ellenére gyor­san 5:0-ra elhúz. Ezután azonban feljönnek a hazaiak is és a szekszár­di együttesnek csak küzdelem után sikerül megszereznie a győzelmet 15:1­-re. A második játszmában, de a harmadikban is hasonlóképpen alakul az eredmény és a szekszárdi csapat ha küzdelem után is, de bizto­san nyeri a találkozót. A második és a harmadik játszma eredménye 15:12 és 15:11 volt. A szekszárdi csapat teljesítményé­re érdemes felfigyelni és mérkőzé­sei Szekszárdon is sokkal nagyobb látogatottságot érdemelnének. Vala­mennyi játékosa nagy ütőerővel ren­delkező játékosokból áll. A feladás­ban azonban még sokat kell javulni az együttes hátsó alakzatainak első­sorban. Ezen a találkozón Zsoldost például Eördögh tette naggyá, pon­tos feladásaival. Sándor ezúttal nem jutott lecsapásokhoz. A következő héten szabadnapos lesz a szekszárdi csapat, mert a Tótföld elleni mér­kőzését már lejátszotta. Szigetvári Zrínyi SE — Tolnai SE 4:2 (2:0) Tolna, 1000 néző. Vezette: Lehák (Nagyatád). Szigetvár: Héjas—Horváth, Mohó, Balázs—Szommer, Hompola­­— Hompola II., Győrfi, Báli, Bódis, Zsigmond. Tolna: Ezer—Szépvölgyi, Straubin­­ger, Kláb—Pruzsina, Bizony II.— Bajza, Kappéter, Elekes, Jagicza, Krausz. A vendégek kapnak jobban lábra és rögtön átveszik a kezdeménye­zést. A tolnai védelem jóvoltából már a második percben gólt érnek el. Győrfi tisztán kapja a labdát, átcselez három védőjátékost és a kö­zelről a hálóba gurít. 1:0. A tolnai védelem ahelyett, hogy észbe kapna, tovább könnyelműsködik és Strau­­binger a 7. percben nehéz szögből feleslegesen hazaad, a labdát a gól­vonalról Győrfi beljebb segíti, 2:0. Ezután kapcsol csak rá Tolna, de nem megy a csatároknak semmi. A 13. percben a 11-es pontról nagy helyzetben Bajza csúnyán fölé lő, a 17. percben Elekes nagy lövése su­han el a kapufa mellett. A 30. perc­ben Bajza a mérkőzés legnagyobb gólhelyzetét hagyja ki, a kapussal szemben, tisztán állva, mellé lő. A 34. percben és 36. percben újabb gó­lokat lőhetne a tolnai csatársors, de előbb Kappéter, majd ismét Bajza hagy ki nagy helyzetet. A 43. perc­ben Jagicza hibáz jó helyzetben. A második félidőben mindenki tolnai rohamokat vár, de csak Bajza jó helyzetben való fölé lövése jelent eseményt már a második percben. A tolnai csapat leáll, a vendégcsapat pe­dig 5 perc alatt újabb két gólt ér el. Előbb Hompola II., majd Győrfi góljával már 4:0-ra vezet a vendég­csapat. A tolnai csapat csak a 30. percben talál magára, ekkor egy perc alatt két gólt lő, előbb Bajza nagy lövése nyomán talál a labda utat a hálóba, majd ugyancsak az ő beadá­sát Krausz vágja a hálóba. Ezután ismét nem megy a tolnai csatársor­nak, hiába a szurkoló sereg lelkes biztatása, az eredményt már nem tudják megfordítani. Bírálat: Tolna csapata 80 percig támadott. A gyorsan bekapott két gól, valamint a csatársor tehetetlen­sége, de nem utolsó sorban a védelem gyenge játéka eldöntötte a mérkő­zés sorsát a jól küzdő szigetváriak javára. Kurovszky Sándor GARAY FILMSZÍNHÁZ Október 24—27: Ez történt Belgrádban Izgalmas jugoszláv filmtörténet. Előadások kezdete: hétköznap 6 és 8, vasárnap 4, 8 és 8 órakor. Újvárosi gazdakör Október 23—24: Ez történt Belgrádban Izgalmas jugoszláv filmtörténet. Idő­jár­ás jelent­és Várható időjárás csütörtökön estig: Felhős, csapadékos idő. Sok helyen eső, mérsékelt légáramlás. Az idő­járás lényegében nem változik. Várható legalacsonyabb hőmérsék­let 5—8, legmagasabb nappali hő­mérséklet csütörtökön 10—11 fok között. i ! i i 1Díszítse lakását sárközit i népművészeti szőttessel! Választékos, ízléses mintaanyagunki­ 12 megtekinthető a Sárközi Népművé­s­szeti Szövetkezetnél, Decs, Kossuthi Lajos u. 34 sz. alatt.! I| Apróhirdetések ! SZÖLŐOLTVÁNYOK! —Gyökeres othelló, Delaware, termelői áron, ősz­­i szállításra rendelhetők Kiss Bertalan­­­nál, Abasár. j KISIPARI gyapjú kártoló-fonógépet vennék, bérelnék. Sopron, Bajcsy Zsi­­­­linszky­ út 19- Kadnár­­i KONYHABÚTORT kisiparostól. Fize­tési kedvezménnyel Budapest, Üllői­­út 5. (Calvin-térnél.) TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt és a tanácsok lapja Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szekszárd, Mártírok tere 15—17 Telefon ng je 20-U Fel Kiadó; az MSZ­'1'' intézőbizottsága Szekszárdi Nyomda Telefon: 21-21