Tolna Megyei Népújság, 1957. október (2. évfolyam, 230-256. szám)

1957-10-03 / 232. szám

4 DOMBÓVÁRI iparosok— KURDI KSK 2:0 (1:0) Kurd, 400 néző. Vezette: Kleiber. Kurd: Erdélyi—Rózsai, Paksi, Ba­­zsonyi II—Pólyák, Bazsonyi I—Han­gya, Kertész, Déghy, Szabó, Bodai. Dombóvár: Csutorás I — Tamás, Csutorás II, Halász—Egyed, Kardos —Tóth, Lehőcz, Láng, Hurai, Mérei.. Kurd a második percben megsze­rezhetné a vezetést. Szabó kicselezi az egész védelmet, de a kaputól 1 méter­re mellélő, majd az 5. percben Han­gyát buktatják az ötösön jó hely­zetben. Lábrakap a vendégcsapat is és a 8., majd a 12. percben Lehőcz hagy ki jó helyzetet. A 16. percben Hangyát vágják fel csúnyán, de a büntetőrúgást a hazaiak elhamarkod­ják. A 25. percben a vendégcsapat tá­mad. Lehőcz bead és Mérei nagy gólt lő. 1:0. A 30. percben Bazsonyi II. hatalmas szabadrúgását csak a kapu­fa menti. A A labda visszapattan, de Szabó ismét mellélő. Szünet után a negyedik percben Mérei a védelmet is kicselezve szép gólt lő. 2:0. Ezután a hazaiak támadásai következnek. A 8. percben Hangya szögletét Bazsonyi I. fejeli kapura. A 16. percben ugyan­csak Hangya tör ki, de Halász a gól­vonalról ment. Erős a hazaiak nyo­mása, van dolga a vendégek védel­mének. A 24. percben szép támadás után Bazsonyi I., majd Pólyák fejel kapura, de Csutorás mindent menteni tud. A 25. percben Hangyát Halász ismét csúnyán felvágja, de a szabad­rúgást a hazaiak ismét elhamarkod­ták. A vendégcsapat a második fél­időben csak szórványosan tudott tá­madni. A továbbiakban egyik csapat sem tud eredményt elérni. Jók: Déghy, Hangya és Szabó a hazai csa­patból, illetve Csutorás I és II, vala­mint Mérei. A játékvezető jól műkö­dött. Tóth József TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG Beszámoló a megyei bajnoki mérkőzésekről TAMÁSI KSK—NAGYDOROGI TRAKTOR 3:1 (0:0). SZEKSZÁRDi sC— DÖBRÖKÖZI KSK 5:2 (2:1) Szekszárd, 600 néző. Vezette: Pogány. Szekszárd: Spanicsek—Zérényi, Kiss, Bosnyák—Kacsányi, Baka— Szigeti, Lépő, Báthory, Ihász, Schlarb. Döbrököz: Venczel—Szentgyörgyi, Dancs, Kollár—Gácsi, Péter—Dé­kány, Tapaszti, Balaskó, Somogyvári, Lindmayer. Széllel hátban játszott az első fél­időben a hazai csapat. Emiatt telje­sen egyoldalú játék alakult ki, küz­delem nélkül. A 8. percben Báthory szép gólt lőtt. 1:0. Félórás egyoldalú játék után az utolsó 10 percben fel­jött a vendégcsapat. Lindmayer a 38. percben elfutott, Spanicsek eléje ve­tődött és róla elpattant a labda Ba­laskó elé, aki egyenlített. 1:1. A 43. percben Lépő szép akció után ismét a hazaiaknak szerzett vezetést. 2:1. Szünet után folytatódott az unalmas, küzdelem és iram nélküli játék. Ba­laskó már a 2. percben Spanicsek hibájából egyenlített, 2:2. Ekkor azonban kissé megemberelte magát a hazai támadósor és a 6. percben Lépő a 23. percben Báthory fejesgóljával 4:2-re alakult az eredmény. A 31. percben Schlarb lesről ment el, be­adását Báthory közvetlen közelről pofozta a hálóba. 5:2. Még egy sza­bálytalan szekszárdi gól volt a félidő utolsó eseménye. A hazai csapat nagy technikai és taktikai fölényét csak részben tudta gólokra váltani. A fiatal döbröközi együttes nem kel­tett rossz benyomást, de még sokat kell fejlődnie. Kitűntek: Kacsányi, Lépő, illetve Lindmayer, Dancs és Tapaszti. Nagydorog, 500 néző. Vezette: Nagy, Fejér megye: Tamási: Khiesz—Kelemen, Varga, Molnár—Csizmadia, Molnár II— Zsolnai, Lendvai, Hegedűs, Csuhaj, Magyar. Nagydorog: Patai—Béres, Szeip, Horváth—Varga, Peterdi—Balogh, Szabó, Verl­es, Kovács I, Kistar. Erős iramú küzdelem volt az első félidőben. Nagydorog többet táma­dott, csak a csatársora több gólhely­zetet kihagyott. Szünet után feljön a vendégcsapat. Magyar a 10. percben baloldalról gólt lő. 1:0. Tovább támad a tamási együttes és a 13. percben Hegedűs egyedül elmegy és 10 mé­terről 2-re szaporítja tamási gólok szá­mát. 2:0. Utána Nagydorog átveszi a játék irányítását és a 17. percben szögletrúgásból Khiesz kiejti a lab­dát, melyet Kovács a tamási kapuba helyez. 1:2. A gól fellelkesíti a hazai­akat, a tamási védelem megzavaro­dik. Egy előrevágott labdát Szabó át­emel a kapuson, de Molnár a gólvo­nalról ment. A 36. percben egy jobb­oldali beadásra Béres megy fel és a testéről a saját kapujába hull a labda. Öngól. 3:1. Jók: Khiesz, Magyar, Hegedűs, illetve Szerp, Szabó és Horváth. A játékvezető jól működött. Andrin László. PAKSI KINIZSI—BÁTASZÉKI VSK 2:1 (0:0). Paks, 1200 néző. Vezette: Horváth. Fejér­ megye. Paks: Solymosi—Németh I, Her­mann, Hauzmann—Gyerkó, Nemes— Dömötör, Németh II, Bencsik, So­­modi, Kunfalvi. Bátaszék: Frei—Horváth, Kiss, Ho­­vánszky—Honti, Márton—Ádám, Tóth, Bodoki, Toronyi, Székely. A 12. percben Toronyi hatalmas bombája zúg el a jobb felső sarok felett. Változatos, hullámzó a játék, mindkét kapu gyakran forog veszély­ben. A 36. percben Gyerkó szabályta­lankodik, Toronyi 20 méteres éles lövése Németh­­ fejét érintve tart a kapura, de Solymosi a léc fölé nyomja a labdát. A 38. percben Kun­falvi erős, lapos lövése érdemelt még említést. A 43. percben Bencsik rosszul esik, a földön marad, a pályán kívül ápol­ják, a félidő végéig nem is tér vissza. Szünet után erősít a Kinizsi. Kiss a 16-oson kézzel nyúl a labdához. Hermann szerzi meg a vezetést 11-es­­ből 1:0. A gól után erősen rohamoz­nak a vendégek. A mérkőzésnek eb­ben a szakaszában a vendégek tá­madnak többet. A 20. percben újabb 20 méteres szabadrúgáshoz jutnak, de ezt sem tudják értékesíteni. A 25. percben történik az egyenlítés, ami­­koris Székely sarokrúgása Ádám elé kerül, aki az ötösről laposan a bal sarokba lő. 1:1. A gól után nagyon kemény küzdelem alakul ki. Sok a szabálytalanság mindkét részről. A 43. percben Somodi sarokrúgását Frei öklözi, Kunfalvi az alapvonal közelében a labdát kapu elé fejeli és Dömötör közvetlen közelről a hálóba lövi. 2:1. Mindkét részről erős iramú, helyenként kemény, két színes-lé­­lekkel játszó csapat küzdelme volt a mérkőzés. Jók: Frei, Ádám,­ Székely és Toronyi a vendégcsapatból, illetve Hermann, Bencsik és Somodi. Golenszky Gyula VÁRALJAI BÁNYÁSZ—DUNA­­FÖLDVÁRI SE 1:1 (0:1). Váralja, 300 néző. Vezette: Kovács. A két csapat az alábbi összeállítás­ban küzdött. Váralja: Szentes—Ba­logh, Rupa I, Fritz—Stier, Újházi— Mérei, Rupa II, Hurton, Jáger, Hor­váth. Dunaföldvár: Gyaraki—Horváth, Bodzás, Csizmadia—Fogarassi, Takács —Szigeti, Polgár, Bálint, Csigi, Kor­­nis II. A hazai csapat ragadja magához a kezdeményezést és Dunaföldvár több esetben is csak üggyel-bajjal ment. A vendégcsapat hosszú labdák­kal kísérletezik, amelynek eredménye is van, mert a 20 percben Kornis a hazai védelem hibáját felismerve, a hálóba küldi a labdát. 0:1. Pár per­ces kiegyensúlyozott játék után is­mét a hazaiak támadásai következ­nek, de hiába a fölény, nincsen aki az i-betűre feltegye a pontot. A játéknak ebben az időszakában több kapufát lő a hazai csapat. Szü­net után a 10. percben a hazai csa­pat 18 méteres szabadrúgáshoz jut. A rúgást a játékvezető megismétel­teti. A csatár lövését a dunaföldvári kapus a gólvonalon belül fogja. A határbíró gólt jelez, de a játékvezető nem ítéli meg a gólt. Az eset után durva lesz a játék, amelynek során két dunaföldvári játékos is a kiállí­tás sorsára jut. A vendégcsapat 9 játékossal is állja a sarat és most mu­tatkozik meg a vendégek kulturál­tabb játéka. A hazaiak is hallatlan igyekezettel küzdenek és végre a 30. percben Rupa egy szélről kapott lab­dát a dunaföldvári kapuba továbbít. 1:1. Kitűntek: Rupa I és II, Mérei, illetve Csizmadia, Szigeti és Kornis II. Oszter Károly FADDI SK—HŐGYÉSZI TRAKTOR 4:2 (2:0). Hőgyész, 250 néző. Vezette: Szabó. Hőgyész: Borsos — Herr, Bősz, Thuma—Ulrich, Gál—Witzl, Újvári, Trick, Galambos, Endre. Fadd: Ganczer—Tantos, Keserű, Joó—Rabóczky, Puskás—Mácsik II, Pasinszky, Mácsik I, Schiffler, Fehér.­­ Hőgyészi támadások után mégis a vendégcsapat szerez vezetést. A 7. percben Pasinszky lesen kapja a lab­dát, a hőgyészi védelem leáll, és Pa­sinszky a hálóba lő. 1:0. A 20. perc­ben már 2:0. Herr elkalandozik Fehér mellől, az tisztán kapja a labdát és kettőre szaporítja a faddi gólok szá­mát. 2:0. A második félidő is hő­gyészi támadásokkal indul. Ezek ered­ményeként a 6. percben Endre nagy lövéssel szépít. 2:1. A 14. percben az előrehúzódott Gál fejese a kapus fö­lött hull a hálóba. 2:2. A 19. percben megpecsételődik a hőgyészi csapat sorsa. Az egyik faddi játékos Újvári nyakát szorongatja. Újvári önbírás­kodással belerúg a faddi játékosba, mire természetesen a kiállítás sorsá­ra jut. Nem sokkal később Schiffler kerül a kiállítás sorsára, mert meg­rúgja Borsost. A 29. percben Pa­sinszky szerzi meg Faddnak a veze­tést, majd egy perc múlva 4:2-re ala­kul a mérkőzés eredménye, amely már nem változik, noha a hazai csa­pat támad többet. A hőgyészi csapat nagyobb technikai felkészültségét a jobb erőnlétű, lelkesebben játszó Faddnak megfelelően ellensúlyozzák és megérdemelten győztek. Jók: Ganczer, Keserű, Pasinszky, Fehér, illetve Borsos, Thuma, Ulrich, Witzl. Bálint Gyula Az 1:2 arányban végződött Máza— Nagymányok bányászrangadóról nem érkezett Mázáról jelentés. Gerenday első (felnőttben) Hepp második (ifjúsági kor*) a fonyódi országos kerékpárversenyen Vasárnap rendezte a Somogy me­gyei alszövetség országos kiírású ke­rékpárversenyét a Fonyódon. A 7300 méteres pálya nehéz emelkedői, haj­tűkanyarjai alaposan próbára tették a nyeregbe szállott 28 versenyzőt. Igen sok volt a géptörés, a tömlőszakadás, bukás. Többek között az­­ ifjúságiak esélyese, Dévai és a felnőtt verseny győzelmének várományosa, Borko­­vics is leszakadt verseny közben.­­ A szekszárdi versenyzők ismét a meg­szokott jó formában szerepeltek és Gerenday első lett a felnőttek küz­delmében, Hepp pedig második helyre szorult az ifjúsági versenyben. Az eredményekről az alábbiakban szá­molunk be: Felnőttek (3 kör — 22 km): 1. Ge­renday János Szekszárdi Spartakusz 38:42.0, 2. Horváth Pécsi Spartakusz, 3. Aradi Székesfehérvári Postás. A rajt után Gerenday áll az élre és fergeteges iramot diktált. Már a har­madik kilométernél 50 méteres előny­re tett szert. Ezt az előnyt azonban a hat főből álló élboly ledolgozta és a célegyenesben befogták. A második körben egy-egy pécsi és kaposvári fiú próbálkozott megszökéssel, de siker­telenül. A győzelmet eldöntő utolsó körben együtt hajtott az élboly. Ge­renday az utolsó előtti helyről rob­bantott és ellenállhatatlan hajrával biztosan győzött. Ifjúságiak (3 kör —22 km): 1. Mohó Pécsi Spartakusz 39:35­ 0, 2. Hepp Szekszárdi Spartakusz rajta, 3. Má­­tics Pécsi VSK rajta. A szekszárdi fiú elkeseredett küzdelmet vívott a pécsiek kereszttüzében. Hiába próbál­koztak robbantásokkal, szorongatás­­sal, Heppnek nagyszerűen érvénye­sült robbanékonysága és taktikai ér­zéke. A hajrában a győztessel azonos időben másodiknak haladt át a cél­vonalon, de kis szerencsével győzhe­tett volna. Hepp sportszeretetére jellemző, hogy saját gépével versenyez, amely­re sportköre még csak egy láncot sem képes vásárolni „pénzhiány” miatt. Fellendülő sportéletet találtunk Falusi őrjárat Gyünkön Az utóbbi időben igyek­­ter­ben Bölcsföldi György járási vb.­szünk a lehetőséghez­­ mérten mennél többet foglalkozni a falu sportjával.­­ Ezt a célt szolgál­ja az is, hogy falusi őrjáratunk során sorra látogatjuk a megye községeit, igyekszünk beszámolni tapasztala­tainkról, hogy azokból tanuljon az érdekelt község, de tanuljanak a töb­biek is. Ezúttal Gyönkre látogattunk el, ahol az egész község összefogása az utóbbi időben fejlődő sportéletet eredményezett. A kéthetenként rendszeresen meg­tartott elnökségi ülések Várkonyi Béla szervezési felelős jó munkáját dicsérik. De megváltozott a községi sportkör anyagi helyzete is Wolf Hen­rik gazdasági felelős munkája nyo­mán. Magyari Béla, kultúrotthon­igazgató a sportolók nevelésével fog­lalkozik. Nem kis mértékben tudha­tó be munkájának, hogy míg ennek­­előtte igen sok volt a kiállítás a gyönki csapatban, most teljesen ki­küszöbölik ,hogy emiatt nélkülözniök kelljen játékosokat. Jól működnek a sportkör edzői is: Csákvári István és Bogár Vilmos labdarúgóedzők meg­osztották egymás között a munkát. De megkezdődtek a tornaedzések is. Reznek Éva, régi szakosztályi tag szerint heti három alkalommal járnak edzésre Kaspari János edző irányí­tása mellett és már most elkezdték tanulni az 195$. évi spartakiád gya­korlatait. Itt kell megemlítenünk azt is, hogy a gimnázium rendelkezésükre bocsátotta a tornatermét is és így esz­ményi környezetben készülhetnek a gyönki lányok. A sportkörnek jövőre komoly ter­vei vannak a pálya továbbépítésére. A labdarúgópálya szintezését és kö­rülötte futópálya építését vették Metz István­ titkár és Séta János a Járási Párt­­bizottság részéről komoly társadalmi munkát helyezett kilátásba a sportkör támogatására. A gyönki gimnázium tanulói is részt vesznek a pályaépítés munkájában. Még ebben­­ az évben befejezik egy 50x25 méteres kézilabda kosárlabda és tenisz céljaira is hasz­nálható salakos pálya építését. De már hozzáfogtak a futópálya 100 mé­teres egyenesének salakozásához is. Úgy tervezik, hogy a kézilabdasport népszerűsítése érdekében a pályák el­készülte után pályaavatót tartanak. A vizsgálat rendben találta a sportkör felszerelését és leltárát is. Ez is a sportkör jó gazdálkodására vall csak­úgy, mint az, hogy eddig a 4000 forin­tos állami támogatásból csak 1000 fo­rintot költöttek el. Van természetesen hibája is a gyönki sportéletnek. Ilyen pl., hogy a helyi szervek közül nem mindegyik­kel tartanak fenn jó kapcsolatot, pl. nem a legjobb a kapcsolat a járási KISZ bizottsággal sem. Segíti min­denki Gyönkön a sportkör munkáját. A községi tanács segítsége mellett a járási gépállomás részéről is mindig jókor jön a segítség, összefogás ered­ményezi tehát a gyönki sportélet fel­lendülését. Az összefogás eredménye­képpen minden bizonnyal megvalósul majd a gyönki sporttelep ügye is.­­ Csak azt sajnálják Gyönkön, hogy a megyei tanács tervosztálya részéről az elmúlt évben biztosított 50.000 forint hitelből nem valósult meg a pálya öl­tözője, mert a helyi KTSZ nem vál­lalta el a munkát. Bízunk azonban abban is, hogy az öltöző megépítésére is hamarosan sor kerül. FACSEMETÉT SUHANGOT kedvezményesen , önkölt­ségi áron beszerezhet a Tamási Erdőgazdaság csemetekertjeiből. Szükségletét, írásbeli meg­rendelésre házhoz szállítja a Tolna megyei állami Erdőgazdaság Tamási 1957 október 3. Apróhirdetés Eladó 1 darab kombinált asztalos gyalugép szalagfűrésszel. Megtekint­hető: Horváth György asztalosnál Szekszárd, Esze Tamás u. GARAY FILMSZÍNHÁZ október 3—5: Csodacsatár* Zenés magyar filmszatíra Előadások kezdete: hétköznap 6 és 8, vasárnap 4, 6 és 8 órakor. ÚJVÁROSI GAZDAKÖR Október 2—3. Hyppofit g lakáj Régi magyar filmvígjáték TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG a Magyar S*»olaIt«ta Munkáspárt én a tanácsok ia»Ja Saerkesad­­a S**rkes*tfibizottsás> Saeksíárd. Mártírok tere IS—17 Telefon: 20­10. 20­11 Felelős kiadó: MSZMP Intézőbizottsága Ssekisárdi Nyomda Telefon: 21-21