Tolna Megyei Népújság, 1957. november (2. évfolyam, 257-282. szám)

1957-11-28 / 280. szám

4 Dombóvári VSE — Bonyhádi MTE 6:1 (4:1) Dombóvár, 600 néző. Vezette: Rajnai, Pécs. Dombóvár: Egyed—G. Kiss, Halmosi I., Halmosi II.—Hor­váth, Kalmár—Kaposi, Gebhardt, Gelencsér, Takács, Simonfalvi. Bonyhád: Ásvány—Pálos, Hor­váth, Major—Szabó, Hegedűs—Vá­­radi, Losonczy, Endrődi, Pataki, Bú­zás. A szép, napos, de mégis csak hű­vös idő meglátszik az érdeklődésen is. A hazai csapat kezd és nagy kedv­vel veti magát a küzdelembe. Sikere­sek is ezek a támadások, mert 7 perc alatt 3 gólt ér el a hazai együttes. Már az első percben Horváth szög­let után megszerzi a vezetést. 1:0. A 4. percben megismétlődik az első gól: Horváth szöglet után fejjel továb­bítja a hálóba a labdát. 2:0. A 7. percben Kalmár szabadrúgást ível a bonyhádi kapu elé, ott Kaposi kapja a labdát, aki Ásvány mellett meg­szerzi a harmadik gólt is. 3:0. Sőt a 15. percben Takács a kifutó bony­hádi kapus felett a hálóba fejel és máris 4:0. Elég is a 4 gólos vezetés és a hazai támadósor negyedórás hajtás után teljesen leáll. Feljön a vendégcsapat. A 27. percben Váradi szép elfutás után a lába mellé rúg és oda a jó helyzet. A vendégcsapat a 34. percben szépít. Horváth szabad­rúgására Egyed vetődik, de fejéről(!) a hálóba kerül a labda. 4:1. Szünet után ismét a hazai csapat veszi a kezébe a játék irányítását. Már a 4. percben Gebhardt alig lő mellé. Közben megkeményedik a já­ték. A 10. percben Búzás megrúgja Egyedet, aki 5 perces ápolásra szo­rul, de visszajön a kapus. Az ezután kialakult mezőnyjátékban a hazaiak többet támadnak, de Ásvány „bele­jön“ a védésbe és egész sor lö­vést tesz jó érzékkel ártalmatlanná. A 17. percben Losonczy feleselés miatt a kiállítás sorsára jut. A 10 főre olvadt vendégek ellen a hazai csapat tovább növeli előnyét. Sza­badrúgás után Gelencsér kapja a labdát, aki nagy gólt lő. A következő negyedórában ismét mezőnyjáték alakul ki. A dombóvári csapat vé­delme csírájában fojtja el a vendég­csapat próbálkozásait, de ezúttal a bonyhádi védők is jobban viesvár­nak és újabb gól nem esik, mígnem a 30. percben Kalmár vagy 20 mé­terről élesen a léc alá nem bom­báz. 6:1. A hátralévő időben is sokat lőnek a dombóvári csatárok, de a kapuba már nem sikerül betalálniuk. Dombóvári támadásokkal ér véget a mérkőzés. Ha a hazai csapat az első 10 perc­ben nem ér el 4 gólos vezetést, ta­lán más eredmény született volna, mert a négy gólos vezetés birtokában a hazai csapat szinte teljesen leállt (talán a Baja elleni mérkőzésre gondoltak?) A védelem viszont nem­csak megcsonkult, de a teljes bony­hádi csapat támadásait is könnyű szerrel verte vissza. Igaz, hogy né­hány bonyhádi játékos sérülése mi­att két ifjúsági játékos is helyet ka­pott a bonyhádi 11-ben. Jók: G. Kiss, Halmosi I., Horváth és Gelencsér, illetve Horváth, Ásvány (6 gól elle­nére is), Pálos és Hegedűs. A játék­vezető szünet előtt egészen jól, szü­net után több elnézéssel vezette a mérkőzést amelyen a vendégcsapat különösen a második félidőben elég keményen játszott. Sebők Gyula RÖPLABDA Szekszárdi Spartakusz — Pécsi Pénzügyőrök 3:0 (12, 9, 6) Szekszárd. Vezette: Kriza József. A szekszárdi csapat, miután az el­múlt vasárnap Sásdon aratott 3:0-ás győzelmet, ezúttal a Pécsi Pénzügy­őröket látta vendégül. Horváth beteg­sége miatt tartalékosan álltak fel a szekszárdi röplabdázók. A 20 érdek­lődő láttán elcsodálkoztunk azon, hogy mennyire nincs tábora a röp­labdának. Pedig akik vennének ma­guknak fáradságot, hogy kijöjjenek egy bajnoki mérkőzésre, minden bi­zonnyal a röplabdaszurkolók tábo­rába szegődnének. Érdekes, szórakoz­tató a magasabb színvonalon űzött röplabda, amint azt az egyik hosszú labdamenet után összeverődött tenye­rek is bizonyították. A szekszárdi csa­pat már csak azért is megérdemelne nagyobb érdeklődést, mert szinte egyetlen a Spartakusz a szekszárdi sportkörök között abban, hogy a baj­nokságra tör. Ezúttal még csak a má­sodik helyen van, de minthogy ta­vasszal Szekszárdra látogat el mindkét riválisa, minden remény megvan ahhoz, hogy a csapat sikerrel fejezze be az idényt és kiharcolja az NB II-be jutást. Ezúttal nem játszott jól a hazai együttes, mégis biztosan győzött. Sok­kal nagyobb technikai készségüket nem tudták pontokra váltani, mert időnként­­ bosszantó hibákat vétettek. Az első szettben a vendégek vezettek 6:2-re. Ezután azonban a szekszárdi csapat H:6-ra elhúzott és fölényes győztesnek látszott. A pécsiek ezután jobban összpontosítottak és 12:11-es vezetésre tettek szert. A hajrában is­mét a szekszárdiak irányították a játékot és 15:12-re nyertek az első szettet. A másodikban majdnem megismét­lődött az első szett. Ezúttal 5:1-es hazai győzelmet fordítottak meg a a vendégek 6:7-re de 11:7 után ez a szett is biztos hazai győzelmet ered­ményezett 15:9 arányban. A harmadikban már még nagyobb volt a Spartakusz fölénye. 11:1 után még javítottak a vendégek 13:5-re, de aztán 15:6-ra nyertek a hazaiak. A szekszárdi csapatból Sándor Pálin­kás és Zsoldos játéka érdemel dicsé­retet. A vendégek egyénileg kisebb képességű játékosokkal rendelkeztek , pontjaik egy jó részét a hazai csa­pat hibáiból szerezték. A szekszárdi csapat vasárnapi győ­zelmével biztosan tartja a második helyet a bajnoki táblázaton és van reménye, hogy tavaszra az első he­lyen­ végezzen, bár úgy látszik, hogy a szövetség nem döntött kedvezően a csapat óvásai ügyében. A bajnokság állása a következő: December 1-én le kell játszani a Fadd-Szekszárd bajnoki mérkőzést A Labdarúgó Szövetség Tolna me­gyei Alszövetsége kedden este tár­gyalta a Fadd-Szekszárd mérkőzés elmaradásának a körülményeit.­­ Megállapította a bizottság, hogy későn kapta meg a sportkör a szövetségnek azt a határozatát, amely szerint a mérkőzést november 24-én kell leját­szani és emiatt már nem volt ideje a mérkőzés előkészítésére. Ezért a szö­vetség úgy döntött, hogy a faddi sportkörnek az elmaradt mérkőzésre kiküldött játékvezetőt ki kell fizetnie, meg kell térítenie a Szekszárdi SC- nek a potya­úttal kapcsolatos költsé­geit és a mérkőzést a két sportkör tartozik december 1-én faddi rende­zésben lebonyolítani. Ezek szerint tehát december 1-én még két elmaradt megye­ bajnoki mérkőzésre kerül sor, mert ezen a napon kerül lejátszásra az ugyancsak vasárnapról elmaradt Bátaszék—Kurd találkozó is. A mérkőzések előtt az ifjúsági csapatok mérkőzése kerül majd lejátszásra. GARAY FILMSZÍNHÁZ November 28-tól december 1-ig, Császár parancsára Filmköltemény a hazaszeretetről és a szerelemről. — Színes magyar film. Előadások kezdete: Hétköznap: fél 6, fél 8. Vasárnap: fél 4, fél 6, fél 8. Időjárásjelentés Várható időjárás csütörtökön estig. Felhőátvonulások, északkeleten he­lyenként kisebb eső, mérsékelt, időn­ként megélénkülő nyugati-északnyu­­gati szél. Az évszakhoz képest enyhe idő tovább tart. . Várható legmagasabb nappali hő­mérséklet csütörtökön négy-hét fok között. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG BARÁTSÁGOS labdarúgó MÉRKŐZÉS Gyönk — Hőgyész 3:2 (3:0) Gyönk, 400 néző. — Vezette: Pápai (Horváth) Gyönk: Németh — Cseh, Séta, Tarr — Otterbein, Enyedi (Nagy) — Bérces, Pintér, Bányai, Sárközi, Te­­senszky. Hőgyész: Borsos — Tuma, Bősz, Reizer — Vitzl, Ulrich — Pongrác, Keller, Trick, Nichter, Galambos. Gyönk kezdi a mérkőzést és mindjárt szép támadást indítanak, azonban a kissé idegesen játszó gyönki csatárok elhamarkodják az adódó alkalmat. A 3. percben vezeti első támadását a vendégcsapat és Galambos nagy helyzetben üres kapu mellé lő. Utána a gyönkiek ro­hamoznak sikertelenül. A 9. perc­ben megszületik az első gól: Séta 40 méterről ívelt szabadrúgását Pintér a jobb felső sarokba továb­bítja (1:0). Az ellentámadásnál Trick hatalmas kapufát lő. Fölény­be kerül a hőgyészi együttes. Szép támadásokat hajtanak végre, azon­ban ezek a támadások csak a 16-osig jutnak el, mert a tömören védekező gyönkiek nem engedik lövéshez jut­ni a vendégeket. A 33. percben esik a mérkőzés legszebb gólja. Bérces szögletet ível be és a labdát Pintér kapásból a bal sarokba továbbítja (2:0). A gól után Gyönk rohamoz eredményesen. A 39. percben Pin­tér átadásából Bányai szép gólt lő (3:0). A hátralevő percekben a ven­dégcsapat támad, azonban a csatá­raik lövés helyett egymásnak tolo­gatják a labdát. Szünetben a hőgyészi csapat ed­zője erősen megmossa a csapat já­tékosainak fejét, azért a játékért, amit az első félidőben mutattak. Úgy látszik használt a fejmosás a hőgyészi játékosoknak, mert az első 10 percben a hazai csapat hét játé­kossal is védekezni kényszerül, de sikerül kapujukat megmenteni a góltól. A 15. percben Enyedi megsé­rül és elhagyja a pályát. A 17. perc­ben szép hőgyészi támadás fut vé­gig a pályán. Cseh késlekedik a beavatkozással és az elmozduló ka­pus mellett Trick szép gólt lő (3:1). A gól után nyomasztóvá válik a vendégek fölénye és Pongrácznak sikerül a tíz emberrel küzdő gyön­kiek hálójába juttatni a labdát má­sodszor is (3:2). A 26. percben ki­egészül a hazai együttes, mert a sé­rült Enyedi helyett Nagy áll be. A vendégek nagy hajrája a kiegyen­lítő gólért nem jár sikerrel, sőt a 42 percben Bányai kitör és nagy lövését Borsos csak nehezen védi. A közönség nagy tapssal fogadta a ha­zai csapat lelkesedéssel elért győ­zelmét, de kijutott az ünneplésből a mezőnyben szépen játszó hőCűvé­­szieknek is. Kitűntek: Cseh, Séta, Füyedi, Pintér és Bányai, illetve Borsos, Bősz, Ulrich, Pongrácz és Trick. Bajcsy Béla Olvasd, terjeszd a TOLNA MAGYFI Népújságot! 1957 november 28. Ez is a nevelés problémája... Szombaton délelőtt 10 óra tájban kerültünk egymással ismeretségbe. Az eset­ úgy történt, hogy én a Dózsa György­ utcán keresztül tartottam a Sztálin­ térre, ahol éppen hetipiac volt. A belvárosi iskola sarkánál két fiú álldogált, arccal a megyeháza felé fordulva. Az egyik fiú kezében a csúzliból kavicsot lőtt felfelé. „Elre­pült a kő, ki tudja hol áll meg, kit hogyan talál meg” — villant et agya­mon a gondolat. Hiszen 22 évvel ez­előtt egy ilyen csúzliból kilőtt kő ha­sította szét ötéves fiam szemöldökét.­­ A tettes sohasem került meg. Ez év májusában pedig a Táncsics­ utcában sétáltam négyéves unokámmal, s tőle alig egy arasznyira galambtojás nagy­ságú kő zuhant le. Vizsgálódva körül­néztem, sehol senki. Bizonyára vala­melyik környező udvarból lőtték ki a követ a csúzlival játszó gyerekek. Ám most nem esett nagy kár, a megyeház ablakai nem törtek be csö­römpölve, senkinek sem sérült meg a szeme, vagy a feje. Miért hát róla beszélni, miért beleavatkozni a gye­rekek játékába? Mert én bizony gon­dolkodás nélkül beleavatkoztam. — Fiam — a város belterületén nem szabad csúzlizni, mert nagy baj történhet belőle, add ide rögtön azt a csúzlit. — A fiú meglepődve átadta, csak annyit fűzött hozzá: — Hiszen nem történt semmi baj. — Folytat­tam utamat, a piacnál elért és meg­szólított: — Bácsi, adja vissza a csúzlimat, — majd tovább könyörgött, hatni akart rám. — Biztosan fia van a bácsinak és annak akarja adni — mondotta. — Kárbaveszett azonban minden igyekezete, a csinos, de vesze­delmes szerszám egy íróasztal mélyén várja volt gazdáját. „Késő bánat eb gondolat" — tartja a közmondás és ha valaki veszedel­mes játékot űz, ne siránkozzék, hogy csak véletlen volt az egész. Más a véletlenség és más a gondatlanság. A szerencsétlenségek, balesetek túlnyo­mó része nem véletlenségből, hanem gondatlanságból történik. Ezért pedig okozóját szigorúan felelősségre von­ják. Egy példát idézek a bírósági tár­gyalóteremből. Hetekkel ezelőtt tárgyalta a fiatal­korúak bírósága W. E. súlyos testi sértés bűnügyét, ő is csak játszott társaival, dobáltak. A kő célt tévesz­tett és F. J. szemét találta. Kéthónapi kórházi kezelés után a seb begyó­gyult, de a fiú megvakult szemére. Ez sem véletlenségből történt, hanem meggondolatlanságból, mert veszedel­mes játékot űztek. A bíróság W. E.-t ezért félévi börtönbüntetésre ítélte (a végrehajtást felfüggesztették), azon­felül a költségek m­egtérítésére. Szám­talan hasonló szerencsétlenség fordul elő, s éppen ezért nem mehetünk el szótlanul a hasonló esetek mellett. Ma már ritkábban, de még itt-ott előfordul a légpuskával való lövöl­dözés. Pedig ebből is milyen sok kár származik. Kezdjük a tárgyakon, a bezúzott ablakokon, az összetört tele­­fonporcellánokon, a lecsúzlizott utcai lámpákon, de folytathatnánk a levert madárfészkekkel, a megsebzett álla­tokkal, madarakkal._ Miért irtják gyermekeink mezőgazdaságunk leg­hasznosabb segítőtársait, az éneklő madarakat, ahelyett, hogy szeretnék és télen gondoznák őket. Valamikor Münchenben jártam, az Isar-folyó partján van a városliget. A júliusi hő­ségben jólesett ott pihenni, s egyszer csak egy kedves látvány ragadta meg a figyelmemet. Iskolásgyermekek jöttek és leültek egy közeli padra. Kezükben zsemlyemorzsa volt. A bokrokból előjöttek a madarak, a pintyek, csízek, rászálltak a vállukra majd a tenyerükből szedegették a morzsákat. Miért nem tehetnék meg ezt a mi gyermekeink ?■ Mindez csak nevelés kérdése és az kellene hozzá, hogy a szülők és a nevelők, az egész társadalom összefogva, jó példával járjon elő. DR. NEMES ANDOR tanár. H­ÍREK — Harcon révházat építettek a Sió partjára. Az újonnan épült révház, amely 3700 forintba került, meg­könnyíti a Sión a közlekedést. — Tegnap este a Pécsi Nemzeti Színház művészei nagy sikerrel mu­tatták be Szekszárdon Lehár: Víg özvegy című háromfelvonásos ope­rettjét. — A szekszárdi állatkórházban jövő évben gyógykovácsot is alkal­maznak, aki a sérült patájú lovakat patkolja majd. — A megyei költségvetés szerint 3.200 000 forintot fordítanak a kö­vetkező évben a tanácsi kezelésben lévő utak és hidak javítására. — A zombai Vörös Csillag Ter­­­melőszövetkezetben a tehenenkénti évi tejhozam elérte a 3241 litert. — Kocsolán november 25-én KISZ-szervezet alakult. A 12 tagú KISZ szervezet titkárának Moharos László tanítót választották. — A nagyszokolyi Béke Termelő­­szövetkezetben 30 kataszteri holdon 13 mázsa kataszteri holdankénti át­lagtermést értek el az­ idén a napraforgó termelésben. Az első­osztályú minősített napraforgóért 25 000 forintot kapott a szövetkezet.­­ Ma este 8 órai kezdettel a Zeneiskola nagytermében zongora­estet rendez a zeneiskola szülői munkaközössége. A zongoraesten Husek Rezső zongoraművész töb­bek között Couperin, Mozart, Beet­­­hoven, Chopin, Schubert és Kodály műveket ad elő.­­ — A szekszárdi fotózó, amely teg­napelőtt nyílt meg teljes kapacitással, már reggel 7 órától nyitva áll és várja a szerencsevadászokat s csak este 7 órakor zár be, hogy a hivata­lokban és a különböző munkahelye­ken dolgozók is felkereshessék. A totózónak már az első napon is igen sok „látogatója­’ volt. — Új rövidáru szakbolt nyílik a közeljövőben Tolna községben, a Deák Ferenc utcában, amelyet a Népbolt Vállalat nyit. — A Népbolt kultúrcikk kiállítást rendezett szombaton és vasárnap Szekszárdon, a volt vármegyeháza nagytermében. A kiállításnak igen nagy sikere volt, értesüléseink sze­rint mintegy 3—4000 látogató ke­reste fel és közülük igen sok nem csak megtekintette a kultúrcikk­­választékot, hanem vásároltak is. — Járási szavalóverseny lesz no­vember 30-án Bonyhádon. Ezen az általános és középiskolás diákok vesz­nek részt, de részt vesznek az isko­lán kívüli KISZ-fiatalok is. A ver­senyt ének- és zeneszámokkal színe­zik. A járási győzteseket díjazzák és ezek részt vesznek a megyei verse­nyen is. Apróhirdetés FELHÍVÁS: A Tolna megyei Tűzren­­dészeti Osztályparancsnokság tűz­oltó­ szolgálatra alkalmas személye­ket keres felvételre, budapesti szék­hellyel. Jelentkezhet minden 23—36 éves férfi, aki legalább a VI. elemit elvégezte, egészségileg ezen szolgá­latra megfelel és büntetlen előéletű. Jelentkezni lehet írásban, vagy sze­mélyesen a járási székhelyeken mű­ködő tűzrendészeti alosztályparancs­nokságokon, illetve kirendeltségeken, vagy az osztályparancsnokságon, Szekszárd, Mikes­ u. 16—22., ahol a bővebb felvilágosítást megadjuk. A felvételt nyert személyek kezdő fi­zetése 1180 forint, szolgálati helyü­kön térítés ellenében közétkeztetés­ben vehetnek részt. Hírlapárusításra Szekszárd terüle­tére a Szekszárdi Postahivatal áru­sítókat vesz fel. Fizetés 2000 forintig Jelentkezés a Szekszárdi Postahiva­tal vezetőjénél. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Megyar Szocialista Munkáspárt ás a tanácsok lapja Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szekszárd. Mártírok tere 15—17 Telefon: 20­10 20­11 Felelős Kiadó­az MSZMP Végrehajtóbizottsága Szekszárdi Nyomda Telefon: 21-21