Tolna Megyei Népújság, 1958. február (3. évfolyam, 27-50. szám)

1958-02-19 / 42. szám

6 Ülést tartott a Diák Sport Tanács A Megyei Diák Sport Tanács hét­főn délelőtt ülést tartott a KISZ hi­vatali helyiségében. Elsőnek a Sipos Márton vándorserleg ügye került a tanács elé. Igen beható eszmecsere után a tanács úgy határozott, hogy javaslatot tesz a megyei tanács mű­velődésügyi osztályának a Sipos Márton vándorserleg kiírásának megváltoztatására. A tanácstagok mindegyike egyön­tetűen támogatta azt a gondolatot, hogy valamennyi sportágban ala­pítson a tanács serleget az érdekelt sportágak minél hatékonyabb fej­lesztése érdekében. Boros Dezső tanácstag azt kérte, hogy a közeljövőben lebonyolításra kerülő kosárlabdabajnokságban pé­csi játékvezetők működjenek. Bár a szövetség játékvezetői között bajai, nagydorogi, dombóvári játékvezetők is vannak, akiknek pártatlanságához és szaktudásához nem fér kétség. A kérést a művelődésügyi osztály és a kosárlabda JT meg fogja vizsgál­ni. Kaspari János ismertette a me­gyei labdarúgóbajnokságok lebonyolí­tásának rendszerét. Ezek szerint a mérkőzésekre mindig szerdán kerül majd sor és azon az iskolák vala­mennyi tanulója szerepeltethető, az igazolt játékosok is. A mérkőzések kiesési rendszerben kerülnek sor­ra, döntetlen esetén a vendégcsapat megy tovább. Kivételt képez, ha két helyi csapat kerül egymással szem­be. Ez esetben hosszabbítás követ­kezik. Néhány irányított sorsolással lejátszandó előmérkőzés után kerül sor a nyolcas elő, a négyes közép­döntőre és a bajnokság sorsát el­döntő döntőre. Tárgyalt a bizottság az április 4-én rendezendő felszabadulási verseny­ről is, az eddigi váltófutás helyett távfutóversenyt rendeznek. Ezt a versenyt minden középiskolai székhelyen megrendezik. Megtár­gyalta a bizottság az asztalitenisz, a tornász és az atlétikai bajnokság megrendezésének a módját is. Végül úgy döntött a bizottság, hogy legközelebbi ülésére a megyei középiskolai atlétikai bajnokságok­kal egyidőben Szekszárdon kerül sor. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG Nagyarányú vereségek után meglepő győzelmeket aratott Nagydorog a megyei bajnokságban Nagydorog is azok közé a csapatok közé tartozott a bajnokság megindu­lása előtt, amelyek kitüntetésnek vették azt, hogy a megyei bajnok­ságban kaphatnak helyet. ban a szívnek és a lelkesedésnek reményeket. Bár a játékvezeté­s köszönhette, nagydorogi gólt nem adott meg, így Ha végigtekintünk a lejátszott mér is 6:3-ra győzött a csapat a már to­kozásokon, utólag így látjuk azokat: mely megyei bajnokságbeli múlttal A kezdet jó volt, mert a csapat 4:0- ra győzött hazai pályán Váralja el­ a csapat a bajnokság megkezdésé­ben. A két félidő közül az első sike­rült jobban, amikor már 3:0-as ve­zetésre tett szert az együttes, előtt Földesi János edző keze alá került. Bizony eleinte sok nehézség­gel kellett megbirkóznia, így pél­dául a játékosok egy része edzésre nem akart járni, de ugyanakkor játszani szeretett volna. Szerencsére a vezetőség és az edző egyet­értett rendelkező dombóváriak ellen. A nagymányoki mérkőzés a várt­nak megfelelően zajlott le, sőt a leg­jobban szereplő újonc, Fadd, Nagy­­dorogról is hazavitte a bajnoki pon­tokat. Ezután következett a hogy őszi mérkőzés, amely eddig két gyengén szerepelt együttest állított egymás­sal szemben. Mint a mérkőzés végén A csapat ezzel a győzelmével és eredményével a bajnoki táblázat élére került, azonban mind lejebb csúszott és végülis kénytelen volt abban, hogy az edzéseket nem látó- megelégedni a 11. hellyel (ha a Szék­ kiderült, a vezetőség nagyot hibázott, gató játékosok, nem kerülhetnek be s^ar­ki SC eredményeit nem számít- amikor visszatért az „öregekhez”4., a csapatba. Az edző munkája külön Bátaszéken is jól ment a csa- aminek hőgyészi győzelem lett a nősen az erőnléten látszott meg, Patnak a játék, hiszen 60 percig vége, azonban kellő alapozás hiányában 1 :0-ra vezetett. Egyenlítés után a Ezután Máza merít el Nagydorogra, mégsem volt elégséges az erőnlét. A rutintalan csapat védelme összeom­ ^ vendégcsapat 2:0 után kiegyenlő­­mérkőzések zöme azt mutatta, hogy és a hazai együttes 6 perc alatt tett, de nem omlott össze a csapat és a csapat a második félidőre vissza­ további 3 gólt ért el. A harmadik egyenlítés után is kiharcolta a gyo­­csett. Taktikai és technikai téren mérkőzés Szekszárdon volt és az NB még kevesebbet nyújtott az együttes II-es csapat tartalékaitól „megijedt’. Ez a gárda élén a fiatalokkal, Kur­dorogiak kétszámjegyű vereséget szenvedtek. A rutinosabb Paks Nagydorogról is könnyen vitte haza a bajnoki pontokat. A Döbrököz elleni mérkőzés már érdekesebben alakult. A két újonc és végeredményben sikereit elsősor­ban is sikerrel állt helyt, mert haza­vitte vidékről is a bajnoki ponto­kat. Ez volt a csapatnak első és­ egyetlen vidéki pontszerzése. A játékosok közül Patai Józsefet . „ . . .. . ............................... ... . . . . . .. . , „ kell először kiemelnünk, aki mezőny­ A Szekszárdi Gimnázium férfi és gazo játékvezetőket, hogy a vizsgála­t küzdelméből az első félidőben Nagy- játékosból került a kapuba és jól női kosárlabdacsapata vasárnap az eredetileg kijelölt déli 12 óra hó­­dörög 2:0-as vezetéssel fordulhatott, megállta a helyét annak ellenére on vendégszerepelt ,az ottani lyett már délelőtt 9 órai kezdettel . Szünet után a közönség fenyegeté­­­­­­sének a hatására gyengekezű játék-hogy még ifjúsági korban lévő já­tékos. A csapat lendítője a jobb­...... ............................ összekötő Szabó Gyula volt, aki megfordította a vesztesre álló mez- először szerepelt az idén a vezető működése mellett Döbrököz­­ kőzésnek a sorsát a csapat­ban, mivel ennek előtte kosárlabdázó volt. Az ő teljesítménye volt talán a legkiegyensúlyozottabb. Rajtuk "rpa_ kívül még Horváth, Balogh I., Szeip és Peterdi érdemel dicséretet. if Ez aztán meglátszott a Tamási el­­­­leni hazai mérkőzés eredményén is 0:0-as félidő után 3:1-re nyert mást. Dunaföldvárott is egy félidőn ke­resztül jól játszott a dorogi csapat és a nagymultú DSE csak 1:0-as ve­zetésre tudott szert tenni. Szünet­i látta, hogy fiatalítani kell és a fia­­­talok beváltották a hozzájuk fűzött A szakosztály vezetése még sok kí­vánnivalót hagy maga után. A me­­­­­gyei bajnokság az eddiginél sokkal tolnai játékosok végrehajtották az i"^n‘azonban ös^roppant a "gárda lelkiismeretesebb munkát kíván­ó utasítását és nem az eredmény-g Q lett a végeredmény meg. Bízunk abban, hogy a tavaszra re, hanem a könnyed mozgásra, jó-é­s mind a vezetőség, mind a játékosok jókra törekedtek. A paksiak játékán A nyolcadik mérkőzés nem várt teljesítménye feljavul és Nagydorog viszont meglátszott, hogy már most­­ eredményt hozott. A vezetőség be­ elkerülheti majd­ a kiesést, remek formában vannak és a 90.­­ percből 70 percen át „hajtottak.“’ A paksi közönségnek természetesen ez tetszett. Most már csak­ a kérdés, hogy melyik csapat járt el helyesen. Könnyen lehet, hogy a paksiak j .időzítése’“ kissé korai és ennek a­­ ’visszahatását majd a bajnokság kö­­ [zepén veszik észre. Hat—nyolc hét múlva már többet (­t tudunk... ! Andrin László Jó az időzítés ? Vasárnap a Paksi Kinizsi a tol­naiakat látta vendégül edzőmérkőzé­sen. A mérkőzés a paksiak hatalma­­fölényével zajlott le, bár ezt az ered­ményt nem tükrözi híven. (2:1). A Labdarúgás — kosárlabda — sakk NB III-as csapataink közül Dombó­­vár Mázán, Simontornya otthoná­ban a Kőbányai Lokomotív ellen, Tolna Pakson, Bonyhád pedig Kom­lón vendégszerepelt. A mérkőzések azt mutatták, hogy még sokat kell javulniok csapatainknak a bajnoki rajtra, ha meg akarják állni a helyü­ket a tavaszra különösen élessé váló küzdelemben. A mérkőzések eredményéről az alábbiakban számolunk be: Komlói Béla Akna—Bonyhádi MTE 4:0. A bonyhádi csapat edzé­seinek irányítását a tolnai Csordás * Megkezdődött a válogatottjelölt játékosoknak a figyelése. A simon­tornyai megfigyelő szerint a jelöl­­­tek­ közül Pados játszott jól. Pénzes és Kondor az egyéni játékot eről­tette. Mázán a megfigyelőnek Hal­­mosi II és Kalmár, illetve Kasper játéka tetszett. Dombóvári megfigye­lőnk sajnos nem a DIMSE, hanem Szászvár játékát dicsérte, amely 5:1- re győzött. Annál inkább tetszett az ifjúsági csapat játéka, amely egy tucat gólt lőtt a döbröközi ifiknek. A dombó­vári játékosok közül Mérai, Horváth I. és II. és Ábel játéka van előtér­ben a felnőtt és az ifjúsági váloga­tott összeállításánál. Siófokon vendégszerepeit í az ottani lyett már délelőtt 9 órai középiskola diákjai ellen. A szék­ kerül sor Dombóvárott a fiú által a­­szárdi gimnazisták mindkét mérkőzé­ses iskolában, süket megnyerték. A férfiak 58:47, a lányok 40:30 arányban győzték le ellenfelüket, amely különösen abból­­ a szempontból érdekes, hogy a sió­­­­foki gimnazisták Szekszárdon jobb­­ eredményt értek el. Különösen a fiú­­­csapat játszott biztatóan a megyei­­ középiskolás kosárlabdabajnokság­­ előtt. Két év előtt érdekes színt vittek­­ a megyei sportéletbe a diákotthoni i­gatók értekezlete úgy döntött, hogy asztaliteniszben és sakkban felújítják a hagyományos küzdelmeket. Az asz­tali­te­n­iszcsa­pat­­­bajnokság március 2-án, a sakkbajnokság márc. 9-én ke­rül megrendezésre Bonyhádon, il­letve Szekszárdon. Ezeket a verse­nyeket mindenütt megelőzik a diák­otthoni házi bajnokságok. Mind sakkban, mind asztaliteniszben négyes csapatok mérkőznek majd a bajnoki címért és a megyei műve­lődésügyi osztály serlegéért. * A Tolna megyei Labdarúgó JT ez­úton értesíti a Dombóvárott vizi­ vette át. Egyelőre nem sokat muta­ bajnokságok. Idén a diákotthoni igazi­ edző utasítását és nem­ az eredmény­t­tott a tartalékos bonyhádi csapat az igen kemény komlói ellenfele ellen. Itt jegyezzük meg, hogy a Komlói Béta Akna csütörtökön délután Szekszárdon vendégszerepel. Simontornyai BTC—Kőbányai Lo­komotív 1:1 (0:1). Háromszáz néző előtt elbizakodott volt a simontor­nyai csapat, amely az elmúlt vasár­nap 10 gólt lőtt budapesti ellenfelé­nek. A Ferenczi—Kara, Dobrádi, Smigura—Deli, Pados—Gadó, Pén­zes, Barocsai, Kondor Lukács össze­állításban játszó simontornyai csa­pat gépezete különösen az első fél­időben döcögött. Sok rossz leadás, a csapatmunka hiánya jellemezte a já­tékot. Az első félidőben öngólból a vendégcsapat jutott vezetéshez, amelyet aztán a második félidőben beállt Csapó egyenlített ki. Külön kell szólnunk a simontor­nyai közönség sportszerűtlen visel­kedéséről is. A negyedszázados múlt­tal rendelkező sportkör sportsze­rűbben gondolkodó nézőket érdemel­ne meg. Ebben azonban részes a sportkör maga is, amely nem gondos­kodik a szurkolók kellő neveléséről. S ha már a sportszerűtlenségnél tartunk, említsük meg azt is, hogy a simontornyai tartalékcsapat mér­kőzés nélkül maradt, mert az ozo­raiak az utolsó pillanatban lemondták a találkozót. Dombóvári Vasutas SE­—Mázai Bányász 1:1. Háromharmados edzőmér­kőzésen úgy alakult ki az 1 :1-es ered­mény, hogy Dombóvár 11-esből sze­rezte meg a vezetést és Máza egyen­lített. A két csapat tartalékosan sze­repelt, mert a Vasutasoknál G. Kiss és Gebhardt, a Bányásznál Kerték hiányzott. A dombóvári vasutascsa­pat még két érvénytelen gólt lőtt. Az 1957. évi legjobb atlétikai eredmények Még 165 cm-t ugrott: Perényi At­tila, Szekszárd, Garamvölgyi László, Bátaszék, Szabó Sándor, Szekszárd, Leitkám Antal, Sióagárd. A magas­ugrás volt az elmúlt esztendőben egyike azoknak a versenyszámok­nak, amelyek a legtöbb örömet hoz­ták a megye atlétarajongóinak a számára. A szekszárdi gimnázium­nak a megyei középiskolai csapat­­bajnokság megnyerése után az or­szágos bajnokságokon elért előkelő helyezése után ősszel a fiatal szek­szárdi (Bátaszékről bejáró) verseny­ző új megyei csúcsot ért el és ez­zel az eredményével olyan verseny­ző megyei csúcsát adta át a múlt­nak, mint Földesy Ödön, a helsinki olimpia harmadik helyezettje. Sza­bó Miklós eredményének értékét nö­veli, hogy tavaly még a legjobb 10 között sem találtuk. Csak az idén tért át a bukó-guruló stílusra és eredménye ugrásszerűen nőtt. Az idény végén teljesen reális körülmé­nyek között sikerült a megyei csú­csot is megdöntenie és Szilyt a má­sodik helyre utasítania. A magasugrás szekszárdi specia­litás. Ez mutatkozik meg az utolsó 7 esztendő eredményeiben, de még az 1957. évi eredményekben is. Ha a listára tekintünk, azt látjuk, hogy mindössze 3 olyan versenyző akad, akinek tavaly is már számottevő eredményei voltak. Ezek sem fejlőd­tek tavaly óta számottevően. Mégis nagyot javultak az átlagok, mert Szabón és Szilyn kívül Paczolay és Posza személyében még két 170-es ugrója volt a megyének és igen­ so­kan voltak, akik 165, vagy annál jobb eredményt értek el. Különösen örvendetes a szekszárdi Sas, de még inkább Perényi Attila eredménye. 1. Szabó Miklós, Szekszárd 183 (-) 2. Szily Géza, Szekszárd 178 (178) 3. Paczolai Sándor, Paks 170 (—) 4. Posta Péter, Szekszárd 170 (—) 5. Náder Lajos, Szekszárd 168 (—) 6. Kasza István, Szekszárd 168 (—) 7. Szolga József, Szekszárd 168 (-) 8. Seres Mihály, Szekszárd 168 (165) 9. Haider István, Szekszárd 165 (165) 10. Sas Gábor, Szekszárd 165 (—) Öt színművet mutattak be ebben az évben Pakson A paksi műkedvelő színjátszó cso­portok munkájában nagy fellendü­lést hozott az idei tél. Három olyan műkedvelő művészeti csoport is mű­ködik a községben, amely figyelem­reméltó eredményeket ért el, s ko­moly teljesítményekre képes. A rendőrség dolgozóiból alakult szín­játszócsoport február 9-én nagy si­kerrel mutatta be Kodolányi: Vég­rendelet című drámáját, a konzerv­gyári színjátszócsoport február 16-án Molnár Ferenc: Doktor úr című víg­játékával aratott sikert. A járási mű­velődési otthon Tamási Áron: Éne­kes madár című népi mesejátékával készül. A bemutatóra március 1-én kerül sor. A csoport ezzel a darab­bal vesz részt április első napjaiban a megyei műkedvelő színjátszó hét műsorában. A színjátszó együttesek rendszere­sen látogatják a környező községe­­­ket, bár az „Énekes madár“’-ral nem tudnak a községekbe menni, mert mindenütt kicsi ahhoz a színpad, hogy a díszleteket fel tudják építeni A Faluszínház ebben az évben kétszer járt Pakson. Babay—Buday: Három szegény szabó­legény című mesejátékát és Moliere: Nők iskolája című színművét adták elő. Az idei télen javult a község kul­turális igényeinek ellátottsága, a ehhez nagy segítséget nyújtott a já­rási művelődési otthon. Felhívjuk a Községi Tanácsok, Tsz-ek, Állami Gazdaságok és egyéb közületek figyelmét, hogy vállalatunk minden­féle vízvezetékszerelési, kútfelújítási, ka­bantartási és kompresszorozási munkát, továbbá törpevízmű építést és bővítést vállal. Cím : Városgazdálkodási Vállalat Szekszárd Rákóczi utca 7 Telefon: 24 71, 20 51 Autógumi futózást és javítást (Zetor kivételével) minden méretre sürgősen is elkészíti a Dunaföldvári Cipész KTSZ Dunaföldvár Telefon : 59 1958 február I*. Apróhirdetések ELVÁLT fodrász kisiparos szak­mabeli élettársat keres 27 évesig. Leveleket: „Fodrász” jeligére a kiadóhivatalba kérem. HÉT méhcsalád iker Nagy-Boczo­­nádi kaptárban eladó. Szekszárd, Lehel utca 10. VADONATÚJ zöld Pannónia el­adó. Szekszárd, Lehel utca 10. GARAY FILMSZÍNHÁZ Február 17—19: Elbeszélés az első szerelemről Egy kedves diákszerelem története Szovjet film. Előadások kezdete: Vasárnap: fél 4, fél 8, fél 8. Hétköznap: fél 6 és fél 8. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt és a tanácsok lapja Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szekszárd, Mártírok tere 15—17 Telefon: 20­10. 20­11 felelős Kiadó: az MSZMP Végrehajtóbizottsága Szekszárdi Nyomda Telefon: 21-21