Tolna Megyei Népújság, 1958. május (3. évfolyam, 102-127. szám)

1958-05-08 / 107. szám

4 Dombóvári Vasút— 3:1 Dombóvár 800 néző, vezette: Kiss. Dombóvár: Egyed — Kaposi, Hal­­mosi I., Halmosi II. — Radnai, Sik­lósi — Gelencsér, Kalmár, G. Kiss, Horváth, Strasszer. Nagykanizsa: Mészáros — Jakabfi, Csányi, Szabó — Berta, Gelencsér — Stefanek, Dolmányos, Fábián, Petrovai, Valusek. A vendégek a szél támogatásával kezdik a játékot, a hazaiak átveszik a vendégektől a csapkodó játékot és az első félidő ennek jegyében fo­lyik. A II. félidőben a hazaiak a szél segítségével játszanak már, és G. Kiss majd Kalmár lövése jelent veszélyt a vendégkapura. Az 5. percben Sik­lósi lesérül és negyed óráig 10 ember­rel játszanak a hazaiak. A 8. percben a vendégek megszerezhetnék a veze­tést, de Stefanek a kifutó Egyed mellé lő. Három perc múlva G. Kiss lő jó helyzetből, de lövését Mészáros kiüti, újból G. Kiss elé kerül, aki be­ Nagykanizsai Vasút (0:0) fejeli a hálóba. 1:0. A 14. percben Horváth lövése száll mellé. A 20. percben az egyik nagykanizsai védő kezére pattan a labda a büntetőn be­lül. A játékvezető 11-est ítél, a ven­dégek reklamálnak, de hiába. A 11-est Halmosi lövi kapufára, de közben a kapus elmozdul, s újabb rúgás, ezúttal Horváth rúgja, mely­ből gól lesz. A vendégek nem adják fel a harcot, támadnak, de lövéseik mellé és fölé szállnak. A 28. percben Szabó a jókor érkező Horváth elé tálal, aki közelről nem hibáz. 3:0. Be­fejezés előtt 4 perccel Valusek tisztán kapja a labdát és szépít. 3:1. Kemény, helyenként durva mérkő­zés volt, az erős szél miatt szép játék nem volt, inkább küzdelem. A hazai csapat megérdemelten nyert. Jók: G. Kiss, Radnai, Horváth, Siklósi, illetve Csányi, Stefanek, Valusek. Sebők Százhúsz induló az Egyesületi Bajnokság I. fordulóján Régen volt verseny ilyen népes, mint vasárnap délelőtt a Szekszárdi SC első egyesületi bajnoki verse­nye. A szekszárdi versenyzőkön kí­vül nagyszámú bajai, bonyhádi, bá­­taszéki, dunaföldvári, simontornyai, decsi és sióagárdi versenyző is rajt­hoz állt. Az idő sajnos nem kedve­zett a versenynek, így is akadt né­hány jó eredmény. Elsősorban a ba­jai Zsifkovics 140 cm-es magasugrá­sát kell kiemelnünk. A III. osztályú pontversenyben meglepetésre Szek­­szárd több pontot szerzett, mint Ba­ja. Részletes eredmények a követ­kezők : NőI: 100 méter: 1. Csendes Erika (Szek­szárdi 13.7. 2. Hamar Mária (Szek­szárdi 13.7. 3. Gindl Magda (Baja) 13.8. 400 méter: 1. Harmat Rózsa (Ba­ja) 68.8. 2. Demeter Erzsébet (Szek­szárdi 70.5. 3. Májer Magda (Báta­­szék) 71.2 Magasugrás: 1. Zsifkovics Andrea (Baja) 140. 2. Balassa Mária (Szek­szárdi 135. 3. Eördögh Judit (Szek­szárdi 135. Súlylökés: Rozinszky Margit (Ba­ja) 8.94. 2. Bencsik Éva (Baja) 8.62. 3. Bencze Éva (Decs) 8.44. Gerely­dobás: 1. Nemes Piroska (Decs) 26.75. 2. Török Mária (Szek­szárdi 26.45. 3. Varga Margit (Szek­szárd) 22. 4x100 m-es váltó: 1. Szekszárd (Eördögh, Balassa, Csendes, Hamar) 54.8. Új megyei ifjúsági csúcs: 2. Baja 56.2. 3. Szekszárd II. 59.00. FÉRFI: 100 méter: 1. Vujkov István (Ba­ja) 11.8. 2. Halmai István (Szek­szárd) 12.2. 3. Bakó Ferenc (Szek­szárd) 12.2. 400 méter: 1. Gantner Antal (Bonyhád) 57.2. 2. Máté Jenő (Bony­hád) 58.00. 3. Merkel Imre (Duna­­földvár) 58.4. 1500 méter: 1. Garbacz Ferenc (Szekszárd) 4:31.4. 2. Kazinczy Jó­zsef (Baja) 4:33.2. 3. Galambos Ottó (Szekszárd) 4:39.6. Magasugrás: 1. Szolga József (Szekszárd) 165. 2. Lázár Csaba (Szekszárd) 165, 3. Sas Gábor (Szek­szárd) 165. Távolugrás: 1. Vujkov István (Ba­ja) 5.72. 2. Potyondi László (Szek­szárd) 5.65. 3. Lázár Csaba (Szek­szárd) 5.50. Súlylökés: 1. Kun János (Duna­­földvár) 12.40. 2. Nácsa Károly (Szekszárd) 11.21. 3. Reha József (Dunaföldvár) 11.15. Súlylökés serdülő: 1. Bakó Ferenc (Szekszárd) 13.54. 2. Lipták László (Baja) 13.30. 3. Fekete József (Du­naföldvár) 10.84. Gerelydobás: 1. Laki Ferenc (Ba­ja) 46.60. 2. Rédei László (Baja) 40.05. 3. Kun János (Dunaföldvár) 39.75. Gerelydobás serdülő: 1. Perényi Attila (Szekszárd) 40.75. PONTVERSENY EREDMÉNYE: 1. Szekszárd 36.462. 2. Baja 36.334. 3. Sióagárd 10.980. 4. Simontornya 10.350. 5. Bátaszék 10.080. 6. Duna­földvár 3.603. 7. Decs 3.164. 8. Bonyhád 1.421. Tolnai SE — Csurgó 3:0 (1:0) Tolna, 1500 néző, vezette: Molnár (Pécs). Tolna: Ezer — Schaffler, Kláb, Straubinger — Pruzsina, Jagicza — Vass, Kappéter, Széles, Elekes, Fő­fai. Csurgó: Keppler — Német, Sza­­nyi, Nagy I — Molnár, Olvasó — Molnár II, Horváth, Raffa, Bata, Hotto. A sorsolás Tolnának kedvez és a hátszél segítségével játszanak. Széles már az első percekben hi­báz. A 10. percben Széles megsérül és egy darabig Tolna csak 10 em­berrel játszik. A 25. percben sok pontatlan lövés után Jagiczának nyílik alkalma gólszerzésre, de buk­tatják a 16-oson belül. A 11-est Ele­kes értékesíti. 1:0. A II. félidőben Szélessel kiegé­szül újra a csapat, de már nem tel­jes értékű játékos. A vendégek csak szórványosan támadnak, de ezeket a jól záró tolnai védelem visszaveri. A tolnai fölény gólokban is kife­jezésre jut. A 23. percben Elekes 16 méterről küldött szabadrúgását Vass továbbítja, és azt a gólvonal­ról Széles még beljebb segíti. 2:0, öt perc múlva újabb gól születik. Elekes újból 16 méterről rúg sza­badrúgást, de nem kapura küldi a labdát, hanem Kappéter elé tálal, aki hatalmas gólt lő. 3:0. A gól után is hevesen rohamoz a tolnai csapat, de a vendégek szemmel láthatóan az eredmény tartására törekednek, 8-10 emberrel is védekeznek. Még Széles és Kappéter kerül jó helyzetbe, de az eredmény már nem változik. Bírálat: Tolna csapata két erős mérkőzéstől fáradtan állt ki a ta­lálkozóra, de még így is irányította a játékot. Győzelme megérdemelt. Jók: Jagicza (a mezőny legjobbja), Elekes, Pruzsina, illetve Keppler és Hotto. K. S. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG Megalakul Szekszárdon a Dózsa SK A Dózsa Sportkör szervező bizott­sága értesíti a sportszerető közönsé­get, hogy megalakul a Szekszárdi Dózsa Sportkör céllövő, ökölvívó, at­létikai és labdarúgó szakosztálya. Értesítjük azokat a fiatalokat, akik a Dózsa színeiben kívánnak sportolni, jelentkezzenek a Főkapi­tányság panaszirodájában. Garay-tér (volt Dózsa SK. helyiségében). Jelentkezni lehet hétfőn és szerdán délelőtt 9 órától, délután 16 óráig, szombaton délelőtt 9 órától 13 óráig. Módszertani útmutató a szpartákiád községi versenyeihez­ ­. A súlylökő kör átmérője 214 centiméter legyen. Kijelölését úgy végezzük, hogy egy zsinór végére szöget kötünk és a középpontra rög­zítjük, amely körül egy 107 centi­méter sugarú kört rajzolunk. A kört 5 centiméter szélességben mészpor­­ral jelöljük meg. A kör oldalsó fe­lénél a meszelésen kívül két vona­lat kell húzni. A versenyző dobás után csak e felező vonal mögött hagyhatja el a kört. A dobás irá­nyában 5 métertől körívet húzunk méterenként, hogy a versenyzők és a nézők láthassák a dobás körül­belüli távolságát. Minden dobást le kell mérni. A nők 4 kilogrammos, a férfiak 7,25 kilogrammos súlygo­lyóval versenyeznek. A kerékpárversenyt országúton rendezzük. A távot a kilométer­kövek távíró-oszlopok segítségével, fordulóval jelöljük ki. A kerékpár a kiírásnak megfelelő legyen. A röplabda pályát lehetőleg a lab­darúgó pálya közelében jelöljük ki. Füves terület is lehet 18 méter hosszú, 9 méter széles. A pályán kí­vül 3—4 méterrel épület, fa vagy egyéb akadály ne legyen. A hálót férfiaknak 244 centiméter, a nőknek 224 centiméter magasságban kell ki­feszíteni. A pályát a már ismertetett vonalzóval meszeljük fel. A labdát ne fújjuk fel túlságosan. A tornához füves területet jelöl­jünk ki. Tisztítsuk meg, vizsgáljuk át, nehogy sérülés történjen. A pályák kijelöléséhez vegyük igénybe a versenyszabály könyve­ket is. A FELKÉSZÜLÉSRŐL A versenyen eredményesen csak akkor szerepelhetünk, ha állandó rendszeres, céltudatos munkával és ennek megfelelő ésszerű életmóddal szervezetünket alkalmassá tesszük a legmagasabb erőkifejtésre. Irányel­veket kívánunk nyújtani, amelyek hozzásegítenek egy-egy edzés anya­gának ismeretéhez. Az edzés erős­ségét, idejét egyénenként állapítjuk meg. Azok, akik már részt vettek előző évek során versenyeken és azóta rendszeresen sportolnak, fo­kozatosan emelhetjük az edzések anyagának erősségét. Kezdők egé­szen keveset és könnyedén edzenek. Mindkét esetben elsősorban a foko­zatosságot tartsuk be. Nagy eredmé­nyeket mindjárt úgy sem tudunk elérni, mert az a sportoló, aki hir­telen nagy teljesítményt akar nyúj­tani nem érheti el a célját. Néhány szempont általánosságban az edzés folyamatához. 1. Fokozatos legyen, könnyebbről a nehezebb fe­lé. 2. Rendszeres legyen, először inkább kevesebbet, de jól. 3. Vidám hangulatban folyjon le. 4. A helyes mozgás elsajátítására törekedjünk elsősorban. Egy edzés anyagát négy részre osztjuk: a) Bevezetés, b) Előkészí­tés, c) Főrész, f) Befejezés. a) Bevezető rész: Sorakozás, két­­három soros vonalban a létszámtól függően. Az edző vagy edzést ve­zető ismerteti az edzés anyagát és felvonulási gyakorlatokat végeznek az ő vezetésével. b) Előkészítő rész: Lassú iramú futás, körülbelül 6—800 méter nők­nek, 800—1000 méter férfiaknak. A futás sebessége alig haladja túl a gyorsan gyaloglóét. Utána gyors, majd lassuló gyaloglásba megyünk át, majd könnyedén fej-kar-törzs­­láb körzéseket hajtsunk végre. A körzések 3—5 percet vegyenek igény­be. Néhányszor ugorjunk fel a le­vegőbe páros és váltott lábbal, min­dig könnyedén. Végezzünk néhány törzsdöntögetést, utána sétáljunk. Ül­jünk le a fűre és végezzünk hajlí­­tásokat előre, hátra és oldalirányba. Ismét sétáljunk, fokozatosan vé­gezhetünk erősebb mozgásokat is, 30—60 méteres fokozódó gyorsaságú vágtákat, 3—4 alkalommal könnyed kifutással. Ezután sétálunk, majd néhány fekvőtámasz, kézenállás, kü­lönböző páros gyakorlatok és játé­kok szerepeljenek. Általános beme­legítés után a kerékpározók először egészen lassan kerékpározzanak. A tornászok könnyebb talaj­gyakorlatot végezzenek. (Folytatjuk.) 1958 május 8. Sporthírek A Tolna megyei tornasportot kép­viselő iskolák a Budapesten megren­dezett országos középiskolás női baj­nokságok során a várakozáson alul szerepeltek­ és a mezőny végén végez­tek. Szakkörökben az volt a véle­mény, hogy a Tolna megyeiek gyen­ge szereplésének a szinte teljes elzár­­­kózottság volt az oka. A jövőben meg kell találni a módját annak, hogy a Tolna megyei versenyzők kapcsolatot teremtsenek a fejlett tornasporttal rendelkező Baranyával. Baranya me­­gye válogatott férfi és női csapata a kapcsolat megteremtése érdekében kész lenne Szekszárdon vagy a me­gye más helyén is dísztornát rendez­ni, mivel azonban a megyében egyet­len tornaszakosztállyal működő sport­kör sincs, egyelőre nem akad a ren­dezésre vállalkozó szellem. Szerin­tünk helyes volna, ha a rendezést akár az egyik középiskola, akár pe­dig az MTST elvállalná. Szerintünk jó szervezéssel el lehetne érni, hogy a bemutató ne záruljon ráfizetéssel. Elmarad a vasárnapra kiírt Komló —Szekszárd ökölvívó mérkőzés a fel­nőtt Cs. B. keretében, mert Dorogi és Kálmán a Kaposvárott megrende­zésre kerülő Magyar Válogatott— Délkerületi Válogatott mérkőzésen vesz részt, Kálmánnak Németh, Do­roginak pedig a válogatott Török lesz az ellenfele.* Május 1-én a Nagydorogi Traktor I. csapata a vajtai labdarúgók ellen játszott barátságos mérkőzést. A nagy­dorogiak annak ellenére, hogy tarta­lékosan álltak ki, 7:3 (3:1) arányú győzelmet arattak. Ugyanezen a napon a nagydorogi ifjúsági csapat Sárszent­lőrincen játszott barátságos labda­rúgó mérkőzést. Ezen a mérkőzésen a sárszentlőrinci KISZ 7:4 (4:2) arányban győzött.A Simontornya II. labdarúgó csapata a Bőrgyár válogatottjával játszott barátságos labdarúgó mérkőzést me­lyen a II. csapat 1:0-ás félidő után 7:0 arányban megérdemelten győ­zött.* Vasárnap délután Szekszárdon a labdarúgó mérkőzés szünetében a Szekszárdi Szpartakusz kerékpár versenyzői nagy érdeklődés mellett tartotta versenyét. Schmidt jó tech­nikával az utolsó körig az élen veze­tett, a célegyenesben azonban Schnei­­dernek sikerült megelőzni és nagy küzdelemben első helyen Schneider, második helyen Schmidt, harmadik helyen Alpár végzett. Paksi Kinizsi—Bátaszék« VSK 1:1 (1:0) Bátaszék, 600 néző. Vezette: Darázsi. Paks: Árki — Hauzmann, Her­mann, Sztanó — Jerkó, Vida — Tan­­ner, Németh, Bencsik, Demeter, Kunfalvi. Bátaszék: Kerner — Péter, Kiss, Zeyer — Márton, Tóth — Ádám, To­ronyi, Bodoki, Honti, Székely. Mindkét csapat idegesen játszik. Ádám két szép lefutása majdnem gólt eredményez. A paksi csapat veszi át a kezdeményezést, de támadásaik csak a 16-osig jutnak el. A 25. perc­ben Bencsik átverekszi magát a báta­széki védelmen s majdnem az alapvo­nalról a hálóba lövi a labdát. 1:0. A félidő vége felé Székely gyengén pöccint a kapura s Árki nagy sze­rencsével véd. A második félidőt a hazai csapat végig támadja, de a sze­rencsével hadilábon áll. Négy kapu­fát lőnek a hazai csatárok. A 42. percben Péter szögletét Zeyer befe­jeli. 1:1. A paksiak tetszetősebben, a hazaiak veszélyesebben játszottak. Az eredmény igazságos. Jók: Hauz­mann, Hermann, Vida, illetve Már­ton, Tóth Ádám, Székely. B J Iregszemcse— Kisdorog 3:1 (1:1) Kezdés után Regszemcse vezet tá­madást, de az 5. percben már Kis­dorog ér el gólt. Szabó Krémerhez gurít, s a balösszekötő nem hibáz, 0:1. A következő percben már a kis­­dorogi kapu előtt van nagy kavaro­dás, de a vendégek kétszer is fölé lőnek. A 15. percben Gescheidt II. hozza fel a labdát, tőle Nagy II. kapja, majd Szabóhoz játszik, de az utóbbi lövését védi az iregszemcsei kapus. A 23. percben egyenlít Regszemcse. A középcsatár lefut, s a könnyelműs­­ködő védelem mellett a balszélső hálóba gurít. 1:1. A II. félidőben Regszemcse lép fel támadólag, s mintegy 10 percen át uralja a mezőnyt. A félidő 6. percé­ben Jónás hibájából a vendégek meg­szerzik a vezetést, 2:1, s alig 2—3 perc múlva újra Jónás hálójában táncol a labda, 3:1. A félidő közepe táján ki­egyenlítődik a játék. Mindkét csa­pat vezet szép támadásokat, de a vé­delmek állják a sarat. A 32. percben Kisdorog szépíthetne, de Krémer hiába cselez­i a három kékmezes izegi védőt, a befejezésbe hiba csúszik. Bírálat: Az első félidőben rendkí­vül változatos, s helyenként színvo­nalas játékot is láthatott a közönség. A II. félidőben Kisdorog szívtelenül s láthatóan könnyelműen játszott. A vendégek végig lelkesen játszottak, megérdemelten győztek. Kisdorogból egy játékos nevét sem emelhetjük ki, míg Regszemcséből az egész csapat dicséretet érdemel. Márton Árpád DIMSE-Kurd 8:1 (5:1) Dombóvár, 300 néző. Vezette: Dudás. DIMSE: Csutorás II. — Tamás, Csutorás I., Halász — Egyed, Kardos — Mérei, Gálosi, Hurvai, Tallósi, Reizinger. Kard: Bazsonyi I. — Bazsonyi II., Paksi, Pólyák II. — Pólyák I., Süve­ges — Hangya, Takács, Kiss, Sár­közi, Szabó. A kapusok nélkül kiálló vendégek nem bizonyultak komoly ellenfélnek. Unalmas, csapkodó játékban, tetszés szerint érték el góljaikat a hazaiak. Egyed a 41. percben feleselésért a ki­állítás sorsára jut. Góllövők: Reizin­ger (3), Hurvai (2), Tallósi (3), illetve Csutorás (1 öngól). Apróhirdetések A Nagytormási Állami Gazdaság hosszabb gyakorlattal rendelkező mezőgazdasági­ gép szerelőket keres felvételre. Jelentkezés a Nagytormási Állami Gazdaság Központjában, Zomba. Legalább 5 éves irodai gyakorlat­tal rendelkező férfi adminisztratív munkaerőt felvételre keresünk. Dombóvári Vajüzem.­­ ---­Kazánvizsgával rendelkező fűtőket felvételre keresünk. Dombóvári Vaj­üzem. Konyhabútort, rekamiét, kisiparostól fizetési kedvezménnyel. Budapest, Üllői út 5. (Kálvin­ térnél.) Egy kis favázas szalagfűrész eladó. Varga István asztalos, Tolna. GARAY FILMSZÍNHÁZ Május 8—11-ig: TRAPÉZ Színes amerikai film. Főszerepben: Gina Lollobrigida Előadások kezdete: Vasárnap: 4, 6 és fél 9 órakor. Hétköznap: 6 és fél 9 órakor. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt és a tanácsok lapje Felelős Kiadó: az MSZMP Végrehajtóblzotípuija Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szekszárd, Mártírok tere 15-17 Telefon: 20-10, 20-11 Szekszárdi Nyomda Telefon: 21-21