Tolna Megyei Népújság, 1958. június (3. évfolyam, 128-152. szám)

1958-06-19 / 143. szám

4 Bátaszéki VSK—Tamási Traktor 9:0 (5:0) Bátaszék, 500 néző. Vezette: Völ­gy­esi. Bátaszék­: Kermer — Péter, Kiss, Zeyer — Márton, Pozsár — Horváth, Toronyi, Ádám, Tóth, Székely. Tamási, Khiesz — Kurcz, Molnár, Galambos — Molnár II., Lencse — Horváth, Németh, Hegedűs, Kele­men, Bartha. Már az első percben góllal kezd a hazai csapat. Kezdés után Székely elszalad a labdával, beadását Hor­váth kapura nyomja s Tóth közelről a hálóba lő. 1:0. Továbbra is a hazai­ak támadnak. Egy szép, meredek ki­ugratás után Székely lövi a második gólt. 2:0. A következő gólt ismét Tóth lövi. 3:0. A 30. percben Tóth 18 mé­teres bombája jelenti a 4. gólt. A fél­idő utolsó gólját Székely lövi. Ez­után a tamásiak edzője leküldi a pá­lyáról egyik játékosát, aki már nem is tér vissza. A második félidőben már nem ala­kul ki olyan szép játék, mint az első­ben. A 12. percben tűzijáték alakul ki a vendégcsapat kapuja előtt, vég­re Ádám labdája betalál a kapuba. 6:0. Ezután ismét élénkül a játék s a hazaiak szép támadásokat vezetnek a széleken. Székely lövi a 7., Tóth a 8. gólt, majd Horváth állítja be a végeredményt szép elfutás után. A játék képe alapján az eredmény igazságosnak mondható. Jók: Ádám, Tóth, Székely, illetve Hegedűs, Kele­men. Röplabda CIKÓ—BÖLCSKE 3:0 A megyei röplabdamérkőzésen a cikói csapat 15:9, 15:1, 15:4 játsz­mák után 3:0-ra győzött. A bölcs­kei csapat gyenge ellenfél volt, meg­látszott rajtuk az edzés hiánya. A cikói csapat tagjai dicséretet érde­melnek a lelkes játékért. A cikói női röplabdások, ha továbbra is lel­kiismeretesen járnak edzésekre, sok győzelemmel örvendeztethetik meg a cikóiakat. A Tolna megyei Úszószövetség közli : A június 15-re tervezett első gyer­mek és serdülő úszó seregszemle el­marad. Június 15-e helyett június 21-én 15 óra 30 perckor kerül ugyan­ez megrendezésre Bonyhádon a vá­rosi uszodában. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG Ozora—Kocsola 5:1 (2:0) A kocsolai csapat több tartalék­kal volt kénytelen kiállni a mér­kőzésre, de így is 30 percen át meg tudták akadályozni a jól és ötletesen játszó ozorai csatársort a gólszerzésben. Az első félidőben az ozoraiak két góllal terhelték meg a vendégek kapuját. A II. félidő­ben az ozorai csapat fergetegs tá­madásokat vezetett és megérde­melten 5:1 arányú ,győzelmet ara­tott. A mérkőzés a legsportszerűbb keretek között zajlott le, s ez an­nál inkább is örvendetes, mert Ozo­­rát és sportszerető közönségét már sokszor elmarasztalták. Misky Cikó—őcsény 4:2 (2:2) Cikón 400 néző előtt került le­­jászásra a II. osztályú bajnoki lab­darúgó mérkőzés. A mérkőzés ele­jén a vendégcsapat szép játékot pro­dukált, de ennek ellenére egy ros­­­szul sikerült hazaadásból Cikó­­nak sikerült megszerezni a veze­tést Treitz révén. 1:0. Tíz per­ces mezőnyjáték következett ez után, majd a vendégcsapat szép összjáték után egyenlített. 1:1. Ez­után mindkét csapat nagy akarással veti magát a küzdelembe és a ha­zai csapatnak Fazekas szerzi meg a vezetést. 2:1. Az őcsényi csapat sem hagyja magát és szép ellen­­támadások után Deák révén egyen­lítenek. A II. félidő hazai táma­dásokkal kezdődik és sikerült is fölényt kiharcolni. Egy korszerű gyors támadás után Fazekas fejeli a cikóiak harmadik gólját. A negye­dik gólt a megzavarodott őcsényi védelem mellett Illés juttatta a há­lóba. 4:2. A hazai csapat megérdemelten győzött. Az őcsényiek csak az I. fél­időben tudtak egyenlő ellenfelek lenni. Haász Dombóvári ZHSE—Paksi Kinizsi 4:4 (4:1) Dombóvár, 800 néző, vezette: Ma­jor. DIMSE: Csutorás II — Tamás, Csutorás I, Halász — Egyed, Kardos — Mérei, Korpádi, Tallósi, Gaál, Reizinger. Paks: Árki — Hauzmann, Her­mann, Sztanó — Vida, Jerkó — Tanner, Németh II, Bencsik, Dömö­tör, Kunfalvi. A paksiak már a mérkőzés első percében megszerezték a vezetést. A jól helyezkedő Kunfalvi Csutorás hálójába juttatja a labdát. 1:0. A paksiak nem sokáig örülhetnek az eredménynek, mert középkezdés után Korpádi fut el tisztán és a lövése a meglepett Árki kezéből a kapuba jut. 1:1. Ezután hazai tá­madások következnek, a DIMSE csatársor szépen, ötletesen játszik. Tallósi, majd Reizinger elől ment Árki. A 18. percben Reizinger tisz­tán fut el, begurít a kapus mel­lett és bár Hauzmann a labdát visszarúgja a mezőnybe, de a já­tékvezető gólt ítél, mert a gólvona­lon a labda átjutott. 2:1. A 28. percben a paksiakat a kapufa men­ti meg újabb góltól. Két perc múl­va Korpádi ügyes szabadrúgását Gaál kapja és kapásból szép gólt lő. 3:1. A 42. percben a paksiak kézzel érintik a labdát a 16-oson belül, a játékvezető továbbot int, Tallósi lő kapura és lövése védhe­­tetlenül vágódik a hálóba. 4:1. A II. félidő 5. percében Németh II. szögletrúgásból lesz eredményes. 4:2. Három perc múlva egy ellen­­támadásnál Reizinger elől az utolsó pillanatban a kapufa segítségével mentenek a paksiak, majd Gaál hagy ki helyzetet. A 18. percben Né­meth NI. szerez a paksiaknak újabb gólt. 4:3. A dombóvári csapat vé­dekezik, a teljesen támadásba len­dülő paksiakkal szemben. A hazai védelem teljesen megzavarodik, még Tallósi is hátra megy véde­kezni. A 38. percben Dömötör egy sarokrúgás után kiegyenlít. 4:4. Már csak 7 perc van a mérkőzésből és Paks hatalmas iramot diktál, de a győzelmet jelentő gólt már nem si­kerül megszerezni. Két ellentétes félidő. 4:1 után a hazaiak könnyelműsködve játszot­tak, míg a vendégek a II. félidőben szépen és lelkesen, így az eredmény igazságos. Sebők KOSÁRLABDA Területi Kosárlabda bajnoki mérkőzés Dombóvári VSE—Bajai Posztó II. 72:46 (35:23). Dombóvár, vezette: Kapusi—Hil­bert. Színvonalas, jó iramú mérkőzést vívott egymással a rangadón a baj­nokság első két helyezettje. Baja győ­zelme esetén a két csapat pontszáma egyenlő lett volna. A dombóvári csa­pat: Körtési, Wágner, Vörös, Hal­­mosi, Niebel összeállításban a gyors jáékosaival kezdett, a lassúbb játék­stílusban játszó bajaiak ellen. A ba­jai csapatban játszott Tax is, — aki a most NB I-be kerülő bajai csapat edzője — és megállapíthatjuk nála, hogy jelenleg is jó irányító játékos, de alacsony termetével azonban nagy hátrányban volt Vörössel szemben, de Halmosi és Niebel is rendre le­szedte előle a labdát a palánkról. A II. félidőben dr Dobos és Csikós ját­szott, Wágner és Niebel helyett. A dombóvári csapat ezzel a győzelmével már megnyerte a területi bajnoksá­got. A DVSE kosarasai vasárnap Mo­hácson játszanak a Mohácsi SE csa­pata ellen. fI Iregszemcse—-Nagytormás 7:0 (4:0) Iregszemcse, 400 néző. Vezette: Bessenyei. Az első negyedóra kiegyensúlyo­zott játékot hozott és ekkor még nem gondolta senki, hogy a hazaiak ilyen nagy arányú győzelmet aratnak Az első gól a 15. percben született, ami­kor Steitz szögletét Novak a hálóba fejelte. 1:0. Ettől kezdve teljesen a hazaiak irányítják a játékot és régen látott szép játékkal tetszés szerint ér­ték el góljaikat. A 24. percben No­vák lesz eredményes. 2:0. Három perc múlva Oberitzer veszélyes lö­vését védi a nagytormási kapus. A 35. percben Steitz 20 méteres védhe­­tetlen lövéséből lesz gól. 3:0. Öt perc múlva ismét Steitz lesz eredmé­nyes. 4:0. A második félidőben folytatódik a gólzápor. A 10 percben Steitz bom­bája táncol a vendégek kapujában, : perc múlva Lódi beadását fejeli No­vák a hálóba. 6:0. A 18. percben Bati állítja be a végeredményt. 7:0 A hátralévő időben a hazaiak to­vábbra is szépen játszanak, de in­kább a közönségnek. A hazai csapat minden játékos­ teljesítményének maximumát nyúj­totta, míg a vendégcsapatból Kiss és Virág játéka érdemel dicséretet. Somogy­vári Markovits Erzsébet, Husek Rezső és Véghelyi Miklós növendékeinek hangversenye Hétfőn-kedden folytatódtak a Ze­neiskola növendékhangversenyei. Hétfőn Markovits Erzsébet, kedden pedig Husek Rezső tanítványai ad­tak ízelítőt tudásukból. Sokáig úgy volt, hogy a hétfői hangversenyt ké­sőbbre halasztják, de Markovits Er­zsébet tanárnő 39 fokos lázzal sem hagyta cserben tanítványait. Ebben a ténykörülményben is kifejezésre jutott a tanárnőnek az a lelkiisme­retessége, amely jellemzője munká­jának. Ezt bizonyította a hangver­seny is, amelyen növendékei szép felkészülésről tettek tanúbizonysá­got. Kedden Husek Rezsőnek, Zeneis­kolánk művész igazgatójának a nö­vendékei adtak számot előrehaladá­sukról és Véghelyi Miklós fúvós nö­vendékei igyekeztek a műsort vál­tozatossá tenni. Amikor Thész Lász­ló, Gálos Ágnes, Falusi Mária, Vá­­róczi Klára és a többiek produkciója után felcsattant az őszinte taps, úgy éreztük, elsősorban nem is a felké­szültség­ükről igen­­ jó­­ eredménnyel vizsgázó növendékeknek, hanem Husek Rezsőnek szólt, aki most mint zenepedagógus is kiérdemelte a jelenlévők elismerését. Véghelyi Miklós növendékeinek a produkciója arról győzött meg ben­nünket, hogy sikerült felszámolni már Szekszárdon a zongorakultuszt és mind többen választják a szim­fonikus zenekari muzsika szempont­jából felbecsülhetetlen értékű fúvós­hangszereket. A szereplők közül Al­földi Imre szép tónusát, Bálint Miklós technikai felkészültségét és Spam­esek­ Attila fagottjátékát kell kiemelnünk. Kár, hogy Szekszárdon jelenleg nem működik szimfonikus zenekar, mert kevés vidéki zenekar dicsekedhet fagottossal. A Zeneiskola növendékei közül a bonyhádiak, valamint Spank­seth Attila, Bálint Miklós, Thész László, Szakály Ilona és Besenyő Hedvig ma Bonyhádon vendégszerepelnek az ottani Zenepedagógus Munkacso­port hangversenyén. Dolgoznak a szövetségek... A tamási járásban sportvonat­kozásban sok a tennivaló. Egye­dül a labdarúgás az, ami még — ahogy úgy — megy, de a töb­bi sportágakban hatalmas vissza­esés állott be. Ezt természetesen tudja a Megyei Testnevelési és Sporttanács és a Járási Testneve­lési Sporttanács is. Ezeknek a hibáknak a felszámolására, illet­ve a sportágak szerepeltetésére a közelmúlt napokban négy szak­­szövetséget hívtak életre. Az* atlé­tika és torna szakszövetség tag­jai: Baka Erzsébet, Pintér Lajos, Steitz Ádám, Szászi Gábor. Asz­talitenisz, sakk szakszövetség tag­jai: Győrffi József, Grőb Frigyes, Daxner Géza, Juhász József. A röplabda szakszövetségben dol­goznak: Mohai Tibor, Molnár Má­ria, Horváth János, Trubacs Jó­zsef. És hogy a labdarúgás is job­ban menjen, ezért a labdarúgó szakszövetségben Szentpáli Ist­­­­ván, Klein István, Marosi Jó­­­b I­­­zsef, Steerling Mátyás dolgozik, v­b| A röplabda szakszövetség a rövi­­desen beinduló járási röplabdá­ta bajnokságban már meg is kezdi í- h A városi asztalitenisz bajnokság állása a III. forduló után 1. Megyei Tanács 3 3 — 15:4 6 2. Vendéglátó Vállalat 3 3 — 15:5 6 3. MÉSZÖV II. 2 2 — 10:4 4 4. Népbolt II. 3 2 1 10:5 4 5. Moziüzemi Vállalat 3 2 1 10:7 4 6. MÉSZÖV I. 2 11 9:5 2 7. Felsővárosi KISZ 2 11 9:7 2 8. Népbolt I. 3 12 5:10 2 9. Textil I. 3 — 3 5:15 — 10. Textil III. 3 — 3 3:15 — 11. Textil II. 3—3 2:15 — H­ÍREK — Tamásiban nagyszabású útépí­tési munkák folynak. A siófoki mű­­út erdőn átvezető szakaszán meg­rövidítik, kiegyenesítik a kanyaro­kat, illetve beláthatóbbá teszik, azonkívül szélesítik az útburkolatot is, hogy biztonságosabbá, gyorsabbá tegyék a közlekedést. A község köz­pontjában a templom és az általá­nos iskolák közti szűk kanyart is megszüntetik.­­ Az ősz, a tél folyamán Csibrá­­kon a Hazafias Népfront szervezé­sében ismét megrendezik az ismeret­­terjesztő előadás-sorozatot, amelyek iránt az elmúlt télen is nagy volt az érdeklődés. Az előadások részben gazdasági tárgyúak — állattenyész­tés, téli takarmányozás, állategész­ségügy­­—i, íriszben természettudo­mány, és egészségügyi tárgyúak lesznek. — Az Állattenyésztési Kutató In­tézet Középhídvégi Kísérleti Gazda­ságában befejezték a tavaszi silózást. 800 köbméter silót készítettek az őszi takarmánykeverékből. Az eső után megkezdték a másodnövények vetését 60 holdon. A mai nappal megkezdik az aratást, kombájnok aratják az őszi árpát. — Három órai harangszó Páriban. Délután három órakor mindennap megkondul Páriban a harang egy régi tűzvész emlékére. A faluban élő öregek még gyermekkorukból emlé­keznek rá, hogy 1895-ben egy egész utca vált a tűzvész martalékává és az emlékezetes napon délután há­rom órára sikerült megfékezni a tü­­zet, főleg úgy, hogy egy cserepes ház itta útját a továbbterjedésnek. — Kirizsán István járási tanács­tag a jövő héten fogadónapot tart Nagykónyiban (a községbeliekkel később­i közlik az időpontot), ame­lyen a lakosság panaszait, bejelen­téseit, különböző problémáit hall­gatja meg és ad megfelelő felvilágo­sítást, illetve tesz intézkedést. — A lengyeli községi tanács a községfejlesztési alapból ezer forint támogatást ad a községi könyvtár­nak könyvállománya bővítésére. — Az iregszemcsei kutatóintézet­ben új műtrágyázási móddal kísér­leteznek. Azt vizsgálják, hogy egyes növények fejlődésük különböző sza­kaszán milyen tápanyagot kívánnak. Az a cél, hogy az eddigi gyakorlat­tól eltérően ne sablonosan, bizonyos időszakban és meghatározott men­­­nyiségben használjanak műtrágyát, hanem akkor és annyit, ahogyan a növény fejlődése megkívánja. — Maroson ötéves köszegfejlesztési tervet dolgoztak ki, amelyiknek egyik része az, hogy minden utcában beton­járdát építenek ez idő alatt. Ennek megfelelően a községfejlesztési hoz­zájárulást az általános jövedelem után 12 százalékban s aki csak ház­adót fizet, annál 20 százalékban sza­vazták meg. Ezen túlmenően nagy­­mennyiségű társadalmi munkát is végez a község lakossága. FIGYELEM ! Földművesszövetkezetek a cigánymeöey felvásárlását megkezdik Felvásárlási ár: 2.80 Ft/kg. Az átvételt a szövetkezetek felvásárló helyein vasár- és hétköznap egyaránt eszköz­lik. Bővebb felvilágosítást a helyi földművesszövetke­zet ad. Szövetkezetek Tolna m. Értékesítő Központtá a 1 Apróhirdetés ÁCSOKAT, műkőmunkásokat, vil­lanyszerelőket és kőművesek mellé segédmunkást felveszünk. Építő­vállalat, Szekszárd, Keselyüsi út. 1958 június 19. Utazás cél nélkül Egy nagyobb társaságban a fegy­verkezési versenyről folyt a szó. A jelenlevő Aldous Huxley, angol író a következőket mondta: „államférfid­aink magatartása eszembe juttatja az esetet, amelyet nagyapám (a híres Thomas Huxley tudós) mesélt el ne­kem. Egy este előadást kellett tar­tania a Royal Societyben és csak út­közben vette észre, hogy elszámította az időt. Nem akart elkésni, megállí­tott egy arra haladó konflist, beszállt és felszólította a kocsist: siessen, ahogy tud. A kocsis elkezdte haj­szolni a lovát, amely táltosként re­pült. Az öregúrnak csak később ju­tott eszébe, hogy elfelejtette kö­zölni a címet. Odaszólt a kocsisnak : „Mondja, hova is megyünk tulajdon­képpen?” Mire a kocsis: „fogalmam sincs, Sir. ön csak annyit mondott, hogy minél gyorsabban hajtsak!” Sajnos, — folytatta Huxley — kor­mányaink erre a kocsisra emlékez­tetnek. Napról napra fokozzák a fegyverkezés ütemét és egyáltalán nem gondolnak arra, merre tarta­nak. Csak rohannak,­­egyre gyorsab­ban rohannak ..: GARAY FILMSZÍNHÁZ Június 19—21-ig: Cimborák „Nádi szélben 44 Új, színes Homoki film. Előadások kezdete: Vasárnap: 4, 6 és fél 9 órakor. Hétköznap: 6 és fél 9 órakor. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt és a tanácsok lapja Felelős Kiadó: az MSZMP Végrehajtóbizottsága Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szekszárd. Mártírok tere 15-17 Telefon­: 20­10, 20-11 Szekszárdi Nyomda Telefon: 21-21