Tolna Megyei Népújság, 1958. július (3. évfolyam, 153-179. szám)

1958-07-02 / 154. szám

Sikerült a visszavágás Bonyhádi MTE—Pécsszabolcsi Bányász 17:7 A Bonyhádi MTE ökölvívói két hete Pécsiszabolcson vendégszere­­p­eltek, ahol az ottani bányász­­csapattól 17:7 arányú vereséget szenvedtek. A bonyhádi fiúk erő­sen készültek a visszavágóra, mely­re vasárnap délután került sor a Bonyhádi Járási Kultúrotthon I nagyitermében. Az ökölvívó-mér­kőzés iránt nagy érdeklődés nyil­vánult meg és mintegy négyszáz néző előtt kerültek sorra a mérkő­zések. A mérkőzés részletes leírása (elöl a bonyhádiak): Lukács győz Burcsa ellen. A két fiatal versenyző közül Lukács bi­zonyult jobbnak, aki mindhárom meneten át — ha minimális kü­lönbséggel is —, de biztos fölény­ben volt. 2:0. Erős II. veszt Kaszai ellen. Erős II. ellenfele jó erőnléttel és techni­kával rendelkezett, melynek ellen­szerét a még kezdő Erős II. nem találta meg és így edzője a mérkő­zést az első menet végén feladta. 2:2. Dénes­­ győz Tarr ellen. Dénes ha­talmas rohamot intéz ellenfele el­len. A nagy ütések váltják egy­mást, végül Tarrnak az első menet végén izomhúzódás miatt fel kell adni a mérkőzést. (Kár, hogy Tarr nem tudta végigküzdeni a három menetet, mert a közönség szép küz­delmet láthatott volna. 4:2). László döntetlent ért el Joós el­len. László az első menet elején tel­jes erőbedobással küzd a hosszú karú Joós ellen. A pécsszabolcsi versenyző hosszú karjával a menet végén már távol tudja tartani Lász­lót. Egyenesei jól ülnek László ál­­lán, aki azonban kemény fickónak bizonyul. László nagy ütésekkel igyekszik „puhítani” ellenfelét, míg Joós az egyeneseivel operál a második és a­­ harmadik menetben. A döntetlen igazságos, 5:3. Ferenc győz Pap ellen. Ferenc is, mint általában a legtöbb bonyhádi versenyző, az első menetben ,,pu­­sztítj­a” ellenfeleit. Hatalmas felüté­sek csattannak Pap állán. A má­sodik menetben Pap felül tud ke­rekedni és ebben a menetben hatá­rozottan jól öklöz. A harmadik me­netben Ferenc újból felülkereke­dik, végül a mérk­őzésvezető Papot­­ sorozatos tst szabálytalankodásért le­­­lépteti. Jó küzdelem volt. 7:3. Magyar győz Csík ellen. Az első menetben a mérkőzésvezető már nyolcat olvas Csíkra. A közönség biztatja kedvencét, Magyart, hogy üsse ki ellenfelét, de az szemmel­­láthatóan élvezi a küzdelmet és in­kább „játszik”. A második menetben Magyar enged az iramból és így Csik is magára tud találni, de a har­madik menetben Magyar rákapcsol, végül is a mérkőzésvezető Csiket lelépteti erőfölény címén. Győz Magyar. 9:3. Oláh I. győz Rózsa ellen. A leg­kisebb Oláh bátyjai nyomdokaiban jár és jó „bunyósnak” bizonyul. Bár ellenfele lényegesen testesebb, Oláh mégis bátran küzd és az első menet végén Rózsa edzője jobbnak látja a mérkőzést feladni. 11:3. Erős I veszt Szabó ellen. Erős I az első menet végén egy hos­­­szú, kemény sorozat után a mérkő­zést kénytelen feladni. 11:5. Miklós győz Nemes ellen. A nap egyik legjobb mérkőzése. Az első menetben Miklós könnyen veszi a m­érk­őzést, meglátszik, hogy jó erőnlét mellett nagy rutinnal is rendelkezik. A második menetben szinte Dávid—Góliát harc folyik. Miklós valósággal já­tszik Nemes­sel, akire a mérkőzés vezetője eb­ben a menetben nyolcat is ráolvas. A­­ harmadik menet végén Miklós tartja fölényét és­­ remek ütései nyomán Nemes megroggyan és a mérkőzésvezető lelépteti. Győz Miklós. 13:5. Molnár veszt Ragoncsa ellen. Az első menetben Molnár szemláto­mást tartalékolja erejét, de a má­sodik menetre már támadólag lép fel és fölénybe is kerül. A harma­dik menet kölcsönös nagy ütésvál­tásokat hoz. A mérkőzésvezető Mol­nárt hozza­­ ki vesztesnek, bár a döntetlen igazságosabb lett volna. 13:7. Borda győz Nyitrai ellen. Borda már az első menetben földre küldi ellenfelét, annak ellenére, hogy Nyitrai jól megtermett ökölvívó. Borda állandó fölényben volt és a második menetre Nyitrai orrvérzés miatt már nem áll ki. 15:7. Oláh II. győz Althoffer ellen. A közönség igazi nehézsúlyú küzdel­met ráhatott, ahol Oláh II. ezúttal már magabiztosan küzdött és jól ülő ütései nyomán a második me­netben a pécsi versenyző edzője fel­adta a küzdelmet. 17:7. Akik a harmadik helyet kiharcolták • • • Mint már beszámoltunk róla, a Tolnai SE asztalitenisz csapata az NB II-ben a harmadik helyen végzett. Vegyük most sorba azo­kat, akik kiharcolták a harma­dik helyezést. Dr. Luszka József, aki már las­san a negyvenedik éve felé köze­ledik, még mindig a csapat erős­sége. Előnye, hogy az idegei rend­ben vannak, mivel az ő játékmo­dorának legjobban erre van szük­sége. A bajnokság alatt kétszer szerepelt gyengén és ekkor a csa­pat is mind a kétszer kikapott. Amikor a Pécsi Urán ellen 9:1- re kikapott Tolna, Luszka nem nyert egy mérkőzést sem. A má­sodik veresége Baja ellen volt. Kár, hogy a hazai közönség előtt nem tud játszani, mivel saját be­vallása szerint is lámpaláza van. Pálinkás János is komoly já­tékerőt képvisel, de nem mindig veszi komolyan a játékot. A csa­pat másik erőssége lehetne, de ő a biztos „ziccereket” is szépen és technikásan akarja megjátszani és legtöbbször ez megbosszúlja magát. Link Ferenc, annak ellenére, hogy kitűnő játékos, a hangulat embere. Ha az első mérkőzésen megy a játék, nincs ellenfél, aki megverje, de ha az első mérkő­zésen kikap, akkor azon a napon már nem nyer mérkőzést még gyengébb képességűektől sem. Koromvári Miklós a csapat leg­jobb embere. Komolytalansága miatt a magánéletben nem tud igazán helytállni és ez oka an­nak is, hogy vidéken dolgosak, bár Tolnán is lett volna munka­­lehetőség számára. Koromvári, ha mint ember megkomolyodik, még sokra viheti. Sáth Sándor, a csapat tartalék embere. Neki minden adottsága megvan ahhoz, hogy a legjob­bak közé verekedje fel magát. Nagy hibája, hogy komoly mér­kőzésen ideges és így nem tudja azt játszani, amire képes. A csapatról még annyit, hogy Luszka dr. kivételével vala­mennyi versenyző fiatal és így remény van arra, hogy még sokáig örömet szereznek Tolna sportkedvelő közönségé­nek és szép sikereket megyénk­nek. Az értékeléshez hozzá tar­tozik még az is, hogy a sportkör vezetősége Somfai Ferenc sport­köri elnökkel az élen, annak el­lenére, hogy tudták, hogy a szakosztály csak ráfizetéssel dol­gozhat, mégis megadták az anya­gi és erkölcsi támogatást. Egy nemrég hozott döntés alapján a hat csoportos asztali­­tenisz NB II helyett a jövőben csak két csoportos lesz az NB II, de a harmadik helyezés alapján Tolna kiharcolta magának a két csoportba való bejutást. — P — TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG Nagymányoki Bányász— Dunaföldvári SE 4:0 (0:0) Nagymányok, 300 néző, vezette: Horváth. Nagymányok: Szlavicsek — Hartmann, Molnár, Pásztor — Wágner, Dormány — Wusching, Tresch, Mányoki, Wéber, Marton. Dunaföldvár: Bálint — Szalai, Pol­gár, Horváth — Méhes, Takács — Bus, Holmár, Kornis, Nyulasi, Sö­rös. Egyenlő erők küzdelmének indul a mérkőzés. Először Duna­földvár támad többet, eredménytele­nül. Nyulasi két lövése veszélyezteti Szlavicsek kapuját. Ezekre a pró­bálkozásokra a hazaiak sűrű táma­dásokkal válaszolnak. A félidő vé­géig kezükben tartják a kezdemé­nyezést. Eredmény azért nem szü­letik, mert Nagymányok támadó játéka nem folyamatos, vagy pe­dig Bálint ment jó érzékkel. Szü­net után fergeteges rohamok ost­romolják Bálint kapuját. A 10. percben Tresch lövéséből megszü­letik az első gól. 1:0. Wéber lövi a másodikat, nem sokkal később. 2:0. Ezek után Molnár mellé lő egy 11-est. A vendégek védelme már nem tudja megakadályozni a má­sik két gólt. Marton közelről be­vágja a kapus által kiejtett lab­dát. 3:0. Egy támadás közben Kor­nis megsérül, leviszik a pályáról és a továbbiakban 10 emberrel ját­szik Dunaföldvár. Állítólag törése van a játékosnak. Nyulasi kétszer is szabadon fut el, a nagy helyzeteket azonban kihasználatlanul hagyja. Tresch lövi a negyedik gólt, 4:0. Bírálat: Az első félidőt Dunaföld­vár kihúzta gól nélkül. Szünet után kidomborodott Nagymányok na­gyobb tudása. A 100. gólt sajnos nem sikerült azonban így sem be­rúgni. A hazai játékosok teljesít­ménye egyforma volt. Jó és rossz megoldások váltogatták egymást. A vendégcsapatból Bálint, Holmár és Nyulasi tűntek ki. Móricz László 1958 július 2. H­ÍREK — A vasárnapi jól sikerült szek­szárdi postás találkozó után legköze­lebb Fonyódon rendez találkozót jú­lius 20-án, a postások részére a pos­tás szakszervezet. Ezen a találkozón már több megye postásai vesznek részt. — Hosszas huzavona után meg­­­kezdték az iregszemcsei kultúrotthon építési munkálatait. A község új kultúrotthona 900 000 forintos költ­séggel épül, a megnyitóra még ebben az évben sor kerül. — Rádió adó-vevő készülékekkel látják el a vitorlázógépeket az őcsényi repülőtéren. Ezzel a megoldással az oktató a földről tudja irányítani a vitorlázógép vezetőjét és adhat uta­sítást különböző feladatok elvégzé­sére. A rádiókészülékeket az MHS szekszárdi rádiósklubjában állítják össze. — Elkészült a tanácsrendelet-ter­vezet a megyei műemlékvédelem ügyében. A tervezetet július hónap­ban terjesztik a megyei tanács végrehajtó bizottsága elé. A jóváhagyástól kezdve megkezdi mun­káját a megyei műemlékvédelmi bi­zottság. A tíztagú bizottságban a megyei művelődésügyi- és építés­ügyi osztály, a levéltár, a múzeum és néhány tanácsi vállalat egy-egy dolgozója vesz részt. Tekin­tettel arra, hogy Tolna megye mű­emlékeiről nincs alapos, átfogó ki­mutatás, a műemlékvédelmi bizottság tagj­ai első feladatuknak tekintik a műemlék felmérését. A műemlékvé­delmi bizottság falusi értelmiségiek­ből maga köré baráti kört szervez. —1 A közeli napokban teljesen el­készül Varsádon a zuhanyozó-fürdő, amelyet a községi tanács létesített, hogy a tisztálkodási lehetőségeket bővítsék. (A községben ugyanis für­désre nincs alkalmas hely.) A fürdő melegvízzel való ellátását a közeli szeszfőzde biztosítja. — Július elsejétől új igazgatót kap a Paksi Járási Művelődési Ház, Ber­ger István személyében, aki egy idő­ben dolgozott már a szekszárdi járási népművelési csoportnál. — Jól sikerült hétfőn este Szek­­szárdon a Sörkertben megrendezett Kabos-est, nagy sikert aratott a népszerű „vörös Kabos.” — A Bonyhádi Járási Művelődési Ház művészeti együttese több előadás­sal vendégszerepel különböző közsé­gekben. Az egyik „A cigányvajda lánya”, a cigány-együttes tagjai elő­adásában — a darabot is ők szerez­t­ték. Farkas: „Iglói diákok” című színművét kilenc községben mutatják be. Schubert—Berté: „Hárem a kis­lány című operettjét is felújítják, azonkívül több községben bemutat­ják Kodolányi: „Földindulás” című drámáját is. — Július első napjaiban ismét meg­jelenik a Tolna megyei Mozi című füzet, amely a megye filmszínházai­nak július havi műsorát tartalmaz­za, ezenkívül színes, képes anyagban számol be a közeljövőben forgalomba kerülő új filmekről.­­ Igen jó és érdekes módszert vezettek be a kistermási Dózsa Ter­melőszövetkezetben. A tagoknak nem kell külön-külön a darálóba menni, hogy kukoricát, árpát, vagy egyéb terményt daráltassanak a ház­­­táji jószágállomány részére.­ Reggel elindul egy kocsi, sorra járja a ta­gokat, összegyűjti a daráltatnivalót. Aki már előzőleg elment, az odaké­szíti a kapuba. Estefelé aztán a kocsi ismét sorrajárja a tagokat és szét­­hordja a darut, s mire a tagok a munkából hazamennek, már csak etetniök kell. — A belecskai Szabadság Termelő­­szövetkezet kertészetéből a karaláb után már szállítják piacra a fejeská­­­posztát és a csemegeuborkát. Rövi­desen sor kerül a paprika szállítá­sára is. — A kölesdi kultúrcsoport a tavasz folyamán Szigligeti Ede: „Cigány” című színművét mutatta be a köz­ségben és vendégszereplésre a közeli falvakban is ellátogat. Az együttes a nagyobb darabok bemutatásán kívül ünnepélyek alkalmával is szerepel rövidebb jelenetekkel, műsorral. Ez történt az NB II-ben Az NB II vasárnapi utolsó előtti fordulójának eredményei a követ­kezők voltak: Pécsi VSK—Soproni VSE 4:1 (2:1), Zalaegerszegi TE— Szekszárdi SC 3:0 (2:0), Láng gép­gyár—Kaposvári MTE 1:0 (0:0), Győri Vasas—Kaposvári Kinizsi 1:1­ (1:1), Sztálinvárosi Vasas—Moson­magyaróvári TE 2:0 (2:0), Budafoki MTE Kinizsi—Veszprémi Haladás Petőfi 7:1 (2:0), Székesfehérvári Va­sas—Zalaegerszegi Dózsa 1:0 (0:0), Oroszlányi B.—Délbuda Sport­ 2:0, Szombathelyi Pamutipar—Pécsbá­nyatelepi Bányász 1:1 (0:0). A baj­nokság állása a következő: 1. Győr 35 116:29 60 2. Sztálinváros 35 103:40 55 3. Láng gépgyár 35 67:34 48 4. Pécsi VSK 5. Budafok 6. Zalaegerszegi TE 7. Székesfehérvár 8. Kaposvári K. 9. Oroszlány 10. Mosonmagyaróvár 35 11. Délbudai Sport. 12. Sopron 13. Kaposvári MTE 14. Pécsbányatelep 15. Szombathely 16. Veszprém 17. Nagykanizsa 18. Zalaegerszegi D. 19. Szekszárd Az utolsó fordulóban Szekszárd a Nagykanizsa elleni mérkőzéssel zárja be NB II-beli szereplését. 35 59:38 43 35 58:49 42 35 52:39 41 35 51:40 41 35 68:56 37 35 58:57 37 35 51:44 36 35 41:48 34 35 68:76 30 35 63:76 30 35 46:56 29 35 38:62 28 35 50:67 25 35 33:85 23 35 29:78 16 35 37:11411 Faddi KSK—Tamási Traktor 7:0 (4:0) Fadd, 800 néző, vezette: Kollár. Fadd: Ganczer — Tantos, Keserű, Joó, — Schiff­­er, Rabóczky — Má­­csik II, Vass, Koleszár, Mácsik I, Fehér. Tamási, Radovics — Dél­­czeg, Kaszik, Kéri — Fili, Kálmán — Schneider, Lendvai, Zsolnai, Sa­vanyú, Ambrus. Fadd mindjárt tá­madólag lép fel azon az utolsó baj­noki mérkőzésen, amelyre a ki­küldött játékvezető nem érkezett s így Kollár“ partjelző „ugrott” be. Az 5. percben Schiffler két emberen is átvergődve a hálóba emeli a lab­dát. 1:0. A következő percben már a faddi kapu előtt van kavarodás. Joó a nehéz helyzetben menteni tud. Továbbra is Fadd támad és egy szögletrúgásbeli Koleszár­­ kar­­pásból küldött lövése a hálóban köt ki. 2:0. Majd a 15. percben szin­tén Koleszár lő a hálóba. 3:0. Ta­mási ritkán vezet támadást, mert a faddi védelem azokat könnyen há­rítja. Tamási teljesen beszorul és a 40. percben Fadd büntetőt ér el, me­lyet Keserű értékesít. 4:0. Szünet után Fadd mindjárt tá­madásba lendül és a 4. percben Má­csik­­ két védőjátékoson is átver­gődik és lapos lövéssel megszerzi az ötödik gólt. 5:0. Majd kavarodás támad a tamási kapu előtt. A ka­pus csak lábbal tud menteni és a labda így saját játékosuk hátáról az üres kapuba vágódik. (öngól.) 6:0. A tamási csapat teljesen védekezésre szorul, de hiába, mert a 37. percben Schiffler bombája a kapufáról a há­lóba vágódik, mellyel beállítja a 7:0-ás végeredményt. Bírálat: A tamási csapattól töb­bet várt a faddi közönség az őszi 8:3-as győzelem után. Most Fadd végig irányította a játékot és kön­­­nyedén érte el góljait a tartalékos tamásiak ellen. Jók: Keserű, Schiff­ler, Koleszár, illetve Kaszik, Lend­vai, Ambrus. Nyirati István Közü­letek, figyelem! 1 db RAFILM 100-as hangerő­sítő és 2 db szabadtéri nagy Audin hangszóró üzemképes állapotban eladó. Érdeklődni lehet: Dunamenti Sertéste­nyésztőnél, Dunaföldvár, GARAY FILMSZÍNHÁZ Június 30—július 2-ig Értük éltem Nyugatnémet film Előadások kezdete: Vasárnap: 4, 6 és fél 9 órakor. Hétköznap: 8 és fél 8 órakor. Apróhirdetések Konyhabútort, rekamiét kisiparos­tól fizetési kedvezménnyel. Budapest, Üllői út 5. (Kálvin térnél.) 350-es csukott Szentesi-féle motorke­rékpár oldalkocsival eladó. Szekszárd, Esze Tamás 5. A Tolna megyei Terményforgalmi Vállalat szekszárdi központja azon­nali belépésre keres: 1 fő érettségi­zett 24 év feletti férfi munkaerőt előadói munkakörbe, 1 fő lehetőleg érettségizett 24 év feletti férfi munka­erőt anyagraktárosi munkakörbe. Mindkét munkakör ellátása során a vidékre történő kiutazást is vállalni kell. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt és a tanácsok lapja Felelős Kiadó: az MSZMP Végrehajtóbizottsága Szerkeszt! a Szerkesztőbizottság Szekszárd. Mártírok tere 15—17 Telefon: 20­10, 20-11 Szekszárdi Nyomda Telefon: 21-21