Tolna Megyei Népújság, 1958. szeptember (3. évfolyam, 206-230. szám)

1958-09-23 / 224. szám

4 TOLNA MEGYEI NEPCJSAU Egyetlen pontot szereztünk az NB III. 4. fordulójában Nagykanizsa—Simontornya 3:3 Az NB III 4. fordulója nem sok örömöt jelentett a megye szurko­lóinak. Egyedül a kitűnő rajtot vett simontornyai bőröscsapat tett ki magáért: Nagykanizsáról is pont­tá­­­ tért haza és ezzel a ponttal to­vábbra is az élmezőnyben tudta magát tartani. Nem szerepelt ros­­­szul a szekszárdi csapat sem Pé­csett a PBTC elleni mérkőzésen, csak éppen pontot nem szerzett. Az első félidőben ugyanis nagyszerű játékkal rukkolt ki az SC és két gólos vezetésre tett szert. Szünet után aztán változott a játék képe. A szekszárdi csapat visszaesett és a PBTC meg tudta fordítani a mér­kőzés sorsát. A győztes gól úgy esett, hogy egy lövést, amely kü­lönben mellé ment volna, Frei ve­tődéssel kiütött és azt a pécsi csa­tárok egyike hálónkba lőtte. A másik két csapatunk közül Dom­bóvár lett volna kedvezőbb hely­zetben, hiszen otthon játszott. A dombóváriak azonban úgy látszik, hogy a tavaly nagyszerűen szere­pelt dombóvári vasutascsapat 3 ha­zai és egy vidéki mérkőzés után mindössze egyetlen bajnoki pontot mondhat a magáénak. Bonyhád megkísérelte a lehetet­lent. Egy félidőn át tartotta is ma­gát a Bajai Építők ellenében, szü­net után azonban már kiütközött az ellenfél nagyobb technikai felké­szültsége. Ekkor aztán Ásvány nagyszerű védése mentette meg a bonyhádiakat a még nagyobb ará­nyú vereségtől. A forduló másik négy mérkőzé­sén szoros mérkőzések után dőlt el a találkozók sorsa. így volt ez Ba­­linkán, Bázakerettyén (ahol a ha­zai csapatok győztek), de Kaposvá­rott is, ahol megosztozkodtak a baj­noki pontokon. Ennek a mérkőzés­nek az volt az érdekessége, hogy a Bajai Bácska a 82. percig 2:0-ra vezetett és az MTK csak az utolsó 8 percben mentette meg az egyik bajnoki pontot. A szoros mérkőzé­sek alól egyedül a Pécsi Bányász —Bácsalmás találkozó volt kivétel. A bajnokság egyik titkos esélyese ugyanis a gyenge bácsalmásiaknak majdnem egy tucatot lőtt. Részle­tes eredmények a következők: ■ Dombóvár—Székesfehérvár 0:2 (0:1). Dombóvár, 1000 néző. A ven­dégek nagyobb technikai felké­szültségét a hazaiak durvasággal próbálták — sikertelenül — ellen­súlyozni. A gólokat Szilasi lőtte. Nagykanizsa—Simontornya 3:3 (1:1). Nagykanizsa, 1200 néző. Nagy harcban alakult ki a döntetlen eredmény. Góllövők: Hetesi, Ko­vács, Mihalek, illetve Kondor 2 és Lukács. Pécsi BTC—Szekszárd 3:2 (0:2), Pécs, 500 néző. A szekszárdi csapat szerencsétlen mérkőzést vívott. Győznie kellett volna, hiszen 2­0 ál­lásnál teljesen szabályos góltól fosz­totta meg a játékvezető. Góllövők: Hauschl 2, Dara, illetve Benács és Majnay. Bajai Építők—Bonyhád 4:0 (1:0). Baja, 3000 néző. Nagy nézősereg előtt a bonyhádiak egy félidőig el­lenálltak. Kár, hogy a kitűnően vé­dő Ásvány a mérkőzés vége felé megsérült. A gólokat Kleisz, Gyur­­kity, Paszlancsek és Rapity II lőt­te. Balinka—Nagyatád 2:1 (1:0). Ba­­linka, 1000 néző. A sereghajtók mérkőzése szoros küzdelmet ésa A következő forduló párosítása: Pécsi Vasas—Kaposvár, Bajai Bács­ka—Balinka, Nagyatád—Bajai Épí­tők, Bonyhád—Pécsi BTC, Szék­hazaiak megérdemelt győzelmét hozta. Góllövők: Fogarassi és Ko­vács, illetve Nagy. Kaposvár—Bajai Bácska 2:2 (0:1). Kaposvár, 1200 néző. A kaposvári csapat a sírból hozott vissza egy pontot, mert a befejezés előtt 8 perccel még a bajai csapat 2:0-ra vezetett. A gólokat Petresevics lőt­te. Bázakerettye—Pécsi Vasas 3:2 (2:1). Bázakerettye, 300 néző. Szo­ros küzdelemben a hazaiak lelke­sebben, a vendégek kulturáltabban játszottak. A gólokat Horváth 2, Firhendli, illetve Danajka és Stel­­zammer 2 lőtte. Pécsi Bányász—Bácsalmás 11:0 (3:0). Pécs, 600 néző. Szünet után teljesen összecsuklott a felkészület­len vendégcsapat. A hazaiak góljait Kása 3, Hertelendi 3, Keszler, Sér­tő I 2—2, és Sértő II lőtte. A bajnokság állása a Kő­ szárd—Nagykanizsa, Simontornya— Dombóvár, Bácsalmás—Bázakeret­­­tye, Székesfehérvár—Pécsi Bányász. Meddő csatárjátékkal nem lehet mérkőzést nyerni Tolna—Máza 2:0 (1:0) Máza, 800 néző. Vezette: Dará­zsi (Pécs). Tolna: Ezer — Merk, Szépvölgyi, Straubinger — Bizony II, Jagicza — Merha, Elekes, Szé­les, Kapéter, Gálfi. Máza: Veres — Kasper II, Kovács, Snetz — Ká­dár, Radó — Széles, Kersák, Gyor­sod­i Simon, Kasper I. Az első tá­madásokat a hazaiak vezetik és a 4. percben egy összecsapásnál Ele­kes megsérül. A vendégcsapat vé­dekezésre áll be és a hazaiak ál­landó mezőnyfölényben vannak. Az ötödik percben Gyorsok elől kell Ezernek menteni, majd Kersák 20 méteres lövése száll fölé. Később Simon, majd újból Kersák kísér­letezik lövéssel. Tolna nem is tö­rekszik támadásra, egyedül Széles az, aki időnként vállalkozik. A 25. percben zárás miatt 16 méterről szabadrúgáshoz jutnak a hazaiak, ide a közvetett szabadrúgást Ko­vács mellé lövi. A 28. percben Szé­les beadását a mázai belső csatá­rok még az üres kapuba sem tud­ják belőni. A 35. percben Radó 25 méterről küldött szabadrúgását Kersák mellé fejeli. Majd Kasper lövése akad el a védőkön. Eddig úgyszólván csak Máza támadott és a 40. percben váratlanul Széles egy előre küldött labdával kitör és a kifutó Veres mellett megszerzi a gólt. 1:0. A félidő utolsó percében újból Széles az, aki veszélyesen tör kapura, Veres bizonytalankodik, de szerencséjére Széles lövése a kapu­fára pattan. A II. félidőben újból Máza tá­mad, de minden lövés elakad a jól záró védőkön. A 7. percben a ha­zaiak egyenlíthetnének, de újból nincsenek helyén a csatárok. Nem sokkal később Kersák lövését a gól­vonalról vágja ki Szépvölgyi. Ezt követően Kádár lő fölé. Állandó a hazai fölény, de a csatárok alig­­alig vállalkoznak lövésre. A 12. percben Széles beadását Kasper­­ még 6 méterről is fölé lövi, majd egy ellentámadásnál Gálfi megy el ügyesen, de átadását Széles fölé lö­vi. Csapkodóvá válik a játék, a ha­zai csatárok nem mernek lövésre vállalkozni, míg a tolnaiak gyors támadásokkal veszélyt jelentenek. A 37. percben újból Széles veszé­lyeztet, de 6 méterről az üres kapu mellé lő. Egy perc múlva azonban már nem hibáz Széles és Merha beadását közelről biztosan juttatja a hálóba. 2:0. Hiába támadott Máza 75 percet,a jó taktikával játszó tolnai csapat megérdemelten vitte haza a két pontot. Annak ellenére, hogy a ha­zaiak úgyszólván állandóan tá­madtak, komoly gólhelyzetük úgy­szólván csak három volt. Jók: Gál­fi (a mezőny legjobbja), Jagicza, Széles. A hazai csapatból csak Kádár és Radó volt az, aki határ­talan lelkesedéssel és jó játékkal küzdötte végig a 90 percet. 1958. szeptember 23. A SZOCIALISTA KERESKEDELEM A Tolna megyei Népbolt Vállalat a szocialista kereskedelem fennállásának 10. évfordulója alkalmábólI JUBILEUMI JUTALOMSORSOLÁST rendez vásárlói részére. KISORSOLÁSRA KERÜL: rádió mokkás készlet autosifon készlet boros készlet fényképezőgép termosz ébresztő óra kenyérpirító vill. töltőtollak habzóbor pipere garnitúra ürmös Vermouth pipere táska pezsgő kölni díszdobozban feketekávé főző fésű-készlet villanyvasaló A sorsoláson mindenki részt vehet, aki a Népbolt szaküzle­teiben 100,— forinton felüli iparcikket vásárol szeptember 22—október 4-ig A vásárlás alkalmából kapott blokkot csatolni kell a NÉP­ÚJSÁGBÓL kivágott szelvényhez, és azt kitöltve, boríték­ban az alábbi címre kell beküldeni: in LEVÁGANDÓ I Tolnamegyei Népbolt Szekszárd „Jubileumi jutalomsorsolás” Név: Lakhely: Pályázati szelvény 10 éves a szocialista kereskedelem Apróhirdetések A pálfai (Tolna megye) Állami Egészségügyi Gyermekotthon Igaz­gatósága a megüresedett könyvelés­vezetői állás azonnali elfoglalására, kettőskönyvelési (karász) szakkép­zettséggel vagy megfelelő kettős­könyvelési gyakorlattal bíró köny­velőt keres. Telefon: 5. Szobafestő szakmunkásokat felve­szünk. Paksi Építőipari KTSz. Oldalkocsis motorkerékpár olcsón eladó. Molnár Ede, Dombóvár, Bar­tók utca 20. »ARAY K­&MMINHAS Eladó Szekszárd, Kadarka utca 76. számú ház 50 ezerért. Beköltözhető. Érdeklődni: Doszpod Györgyné, Harc 156. Tolna győzött a Az idei megyei bajnokságban — úgy látszik — nagy szerep jut a vi­déki pontoknak. Ez­t bizonyította a negyedik forduló után az ötödik is, amikor is a forduló mérkőzései kö­zül kettőt vendégcsapat nyert meg, két mérkőzésen pedig megosztoztak a bajnoki pontokon. Fadd, Nagy­­mányok és Tamási biztos győzelmet aratott, de már Tolna mázai, vala­mint Hőgyész váraljai győzelmét ke­vesen tippelték volna 2-esre, ha tör­ténetesen a mérkőzés TOTO-meccs lett volna. A Dombóvár—Paks és Bátaszék—Dunaföldvár mérkőzés végződött döntetlenül. Dombóvár gyenge játékkal is otthon tudta tar­tani az egyik bajnoki pontot, Báta­szék pedig az első félidőben hiába játszott fölényben, a csatárok a leg­jobb helyzeteket is elügyetlenkedték. A második félidőben aztán már a bátaszékieknek kellett igyekezniök az egyik pont Bátaszéken tartásá­ért. De volt érdekessége az úgyneve­zett „sima” mérkőzéseknek is, így pl. Fadd ellen Nagydorog egy félidőn át ellent tudott állni, de a második félidőben a faddi rohamok eldöntöt­ték a mérkőzés sorsát. Tamásiban jóval nagyob volt a két csapat közti különbség, mint az a számszerű eredményből kiderül. Nagymányokon a hazaiak ezúttal is unottan, sok hi­bával játszottak, s bár győztek a bá­nyászok, a tartalékos, de mindvégig csupaszív Iregszemcse sokkal jobb benyomást tett a közönségre. A mér­kőzések eredményeiről az alábbiak­ban számolunk be: Fadd—Nagydo­rog 4:1 (0:0), Máza—Tolna 0:2 (0:1), Tamási—Döbrököz 3:1 (1:0), Nagy­­mányok—Iregszemcse 5:2 (2:1) Dom­bóvár—Paks 1:1 (1:0), Váralja—Hő­­gyészi 1:2, Bátaszék—Dunaföldvár 1:1 (0:0). A bajnoki táblázaton a lelkes fad­di együttes megerősítette vezető­je­A VI. fordulóban a két vezető csapat kerül egymással szembe. Ezenkívül a Dombóvár—Bátaszék és a Paks—Nagymányok találkozó érdemli a legtöbb figyelmet. Részle­tes műsor: Dombóvár—Bátaszék, Paks—Nagymányok, Iregszemcse— Tamási, Döbrököz—Máza, Tolna— Fadd, Nagydorog—Váralja, Hőgyész —Dunaföldvár. Mázán; Fadd előnye 2 pontra nőtt megyei bajnokságbal i­ győzelme révén már 2 pont lett az előnyük. Máza ellenben veresége ré­vén egyszerre a 6. helyre esett vis­­­sza. Tolna viszont az 5. helyről egy­szeribe a második helyre jött fel. Tolna eredményeinek értékét növeli, hogy az első mérkőzéseken eléggé nehéz volt a volt NB III-as csapat­nak a sorsolása és ennek ellenére már ott találjuk a legjobbak között. Úgy látszik, hogy a bajnokság szem­pontjából feltétlenül­­ számolni kell a tolnai csapattal. A következő va­sárnap Tolnán sorra kerülő Tolna— f­add mérkőzés ad majd feleletet arra a kérdésre, hogy közülük me­­lyik jelenleg a megyei bajnokság legjobb formában levő együttese. Sajnos amennyire örvendetes Fadd, Tolna helytállása, annyira el­szomorító az, hogy hogy sem Nagy­­mányok, sem pedig a Dombóvári IMSC nem tud igazán magára talál­ni. Ez a bajnokság rendkívül éles­nek és érdekesnek ígérkezik. A most elhullatott pontokat — úgy vélj­ük — nem lehet majd olyan könnyen visszaszerezni, és a ponthullatásból származó hátrányt behozni, mint az eddigiek során. Éppen ezért sokkal nagyobb lelkesedést, sokkal nagyobb lelkiismeretet várunk a megye leg­jobb játékosaitól,­­akiknek a telje­sítményétől függ elsősorban a me­gyei labdarúgás színvonala. A bajnokság­ az V. bajnoki forduló íyét mert hiszen a tolnaiak mázai után a következő sorrendet mut 1. Fadd5 4 1 1 14:59 2. Tolna 5 3 1 1 19:87 3. Dunaföldvár5 3 1 1 15:77 4. Paks5 3 1 1 12:67 5. Nagymányok5 2 2 1 24:106 6. Máza5 3 — 2 23:106 7. Dombóvár5 2 2 1 15:86 8. Bátaszék4 2 1 1 11:45 9. Tamási5 6 — 3 15:204 10. Hőgyész5 2 — 3 9:264 11. Döbrököz5 1 1 3 7:143 12. Iregszemcse5 1 — 4 7:222 13. Nagydorog5 1 4 6:231 14. Váralja4 1 3 2:161 Szeptember 22—24-ig Altatói úr kalapja Vidám lengyel bűnügyi film Kezdések hétköznap: fél 6 és 8 órakor. Vasárnap fél 4, fél 6 és 8 órakor. Fizessen elő a NÉPÚJSÁGRA Legyen állandó olvasója Előfizetést a megye valamennyi postahivatala és kézbesítője felvesz Kérjük kedves olvasóinkat, hogy a lapunk kézbesítésével kapcsolatos panaszaikat, ész­revételeiket, kívánságaikat kö­zöljék kiadóhivatalunkkal. — Szekszárd, Mártírok tere 15— 17 szám. Telefon: 20-11. TOLNA HEGYEI NIPOJlAG A Magyar Szocialista Munkáspárt A* a tanácsok lapja felelő« Kiadó: *t MSZMP Végreha­tóbl«»tt»1­6« Szerkeszti a Szerkoaitóbizottság s­ekszárd. Mártírok tere 10—17 Telefon: 20-10, 20-11 Seekszárdi Nyomda Telefon: 21-21 Minden befektetés nélkül nyerhet, ha szeptember 22-től október 4-ig a Népboltban vásárol