Tolna Megyei Népújság, 1958. szeptember (3. évfolyam, 206-230. szám)

1958-09-03 / 207. szám

6 MEGYEI LABDARÚGÓ BAJNOKSÁG Paksi Kinizsi—Döbröközi KSK 3:1 (2:0) Döbrököz, 500 néző. Vezette: Szabó. Döbrököz: Venczel — G. Kiss, Dancs, Kollár — Bődön, Csikós — Frank, Lakatos, Tapaszti, Somogy­­vári, Lindmayer. Paks: Árki — Hauzmann, Her­mann, Tanner — Vida, Nemes — Farkas, Hirczi, Bencsik, Németh, Kunfalvi. Erősen tartalékos összeállítással vonult ki a hazai csapat. A mérkő­zés mégis hazai támadásokkal kez­dődött. A 3. percben Lakatos leadá­sát Lindmayer nehéz szögből fölé rúgja. Majd a 4. percben Németh veszélyes lövése jut kapu fölé. A kö­vetkező percekben paksi támadások bontakoznak ki. De a hazai védelem idejében avatkozik közbe. A 15. perc­ben Kollár előrevágott hosszú labdá­ja ad munkát a paksi védelemnek. A 17. percben Lindmayer középen el­húz, szabálytalanul akasztják, a sza­badrúgást azonban a hazaiak nem tudják kihasználni. Majd ismét egy­másután 3—4 szabadrúgást rúghat Döbrököz Paks kemény játéka miatt. A 25. percben Lindmayer fejjel teszi ki Tapaszit, az maga elé teszi a lab­dát, kapura húz és a paksi védelem csak az utolsó pillanatban tud tisz­tázni. A 27. percben a hazai 16-osnál szabálytalanság történik. A szabadrú­gást Németh jobbra gurítja és a lesre futó Bencsik a hálóba lő. A játékveze­tő gólt ítél, 1:0. A 30. percben Paks a 16-osnál szabálytalankodik, a sza­badrúgást azonban ezúttal is kihagy­ják a döbröközi csatárok. A 37. perc­ben egy perc alatt négy lest fúj le a játékvezető. Paks gólratörően ját­szik. A 42. percben a hazai védelem hibázik és a gyors Kunfalvi kihasz­nálja és újabb eredményt ért el. 2:0. A II. félidő 15. percéig unalmas játékot láthat a közönség. A 20. percben Csikós szökteti Tapasztit, ott azonban a 16-osnál szabálytalanul akasztják. A büntetőt Lindmayer fölé rúgja. A 24. percben ismét Lind­­mayer lövése megy a jobb kapufa fölé. Továbbra is a hazaiak rohamoz­nak, de eredményt nem tudnak el­érni. A 26. percben már negyedik helyzetét hagyja ki Lindmayer. A 32. percben a hazai védelem könnyel­műségéből gólt ér el a paksi csapat Bencsics révén. 0:3. A 35. percben Bödön előadott labdáját Tapaszti gyönyörű fejessel küldi Árki mel­lett a paksi kapuba 3:1. A hátralévő időben váltakozó mezőnyjáték folyt anélkül azonban, hogy az eredmény változott volna. Bírálat: A hazai csapatot elhagyta a szerencse. Az adott helyzetek alap­ján ugyanis az eredmény fordított is lehetett volna. A vendégcsapat na­gyon sokat szabálytalankodott, igen sokat beszéltek a pályán, amiért a játékvezető egymás után szabadrúgá­sokat adott. A játékvezető az első lesgólt nem számítva, jól vezette a mérkőzést. Jók: Tapaszti, Lindma­yer, Csikós a hazaiaktól, illetve Ne­mes, Bencsik, Németh. — Öcsi — Nagydorogi FSK—Nagymányoki Bányász 2:2 (2:1) Nagydorog, 400 néző. Vezette: Streer. Nagydorog: Patai — Haán, Balogh, Horváth — Szeip, Vida — Sáringer, Szabó, Peterdi, Kovács, Varga. Nagymányok: Velény — Hartmann, Dormány, Pásztor — Mányoki, Wag­ner — Wasching, Tresch, Lamuíh, Wéber, Marton. Erős iramú mérkőzés. Kezdés után azonnal a hazai csapat lép fel táma­dólag és szép támadásokat vezetnek. Az első félidő 8. percében nagydo­rogi támadás fut végig a pályán. Szabó—Peterdi—Sáringer a labda útja. Szabó kicselezi a védelmet és szép gólt lő. 1:0. A gól fellelkesíti a nagyderogi csapatot és ellenállhatat­lanul és szépen játszik. A 9. percben 16 méterről szabadrúgást rúghat Nagydorog. Szabó a sorfalon átemel­ve a kapusba lövi a labdát. Majd a 22. percben nagyszerűen játszó Szabó erős lövést küld kapura, Ve­sény azonban védeni tud. Ezután kissé ellaposodik a játék és Nagymá­­nyok kezdeményez többet. A 31. percben Wéber átadását Lamuth jó helyzetből a kapu sarkába lövi. 1:1. Kezdés után a hazaiak újra átveszik a kezdeményezést és jól kombinált támadásokkal veszélyeztetik Vesény karját. A 38. percben egy előrevá­gott labdát Szabó elcsíp, kicselezi a kapust és máris 2:1. A második félidő kezdetén Nagy­mányok feljön és a 7. percben Wé­ber bombagólt lő. 2:2. A gól után mezőnyjáték folyik a pályán. A 22. percben egy nagydorogi támadás után a nagymányoki kapus már ver­ve van, azonban a kapufa ment. A 27. percben Sáringer egyéni játékkal­­ kitör, lövése azonban rosszul sike­­­­rü­l. A mérkőzés végéig mindkét csa­pat erősen küzd a győztes gólért, azonban ezt egyiknek sem sikerül elérnie. A helyzetek alapján a hazaiak a győzelmet is megszerezhették volna. Végeredményben azonban a 2:2 igaz­ságosnak mondható. Jók: Wéber, Dormány, Marton, illetve Szabó (a mezőny legjobbja), Sáringer és Hor­váth. Fekete László Hőgyészi Traktor—Tamási KSK 4:3 (2:2) Hőgyész, 300 néző. Vezette: Dudás. Az első perceik tapogatódzó játéka után az 5. percben Tamási egy ár­tatlan lefutásból gólt szerez. 0:1. Továbbra is Tamási marad táma­dásban és a 15. percben egy 20 mé­teres szabadrúgásból újabb gólt ér el. 2:0. A gól felrázza a hőgyészie­­ket és megindítják támadásaikat. Ennek eredményeképpen Nichter átadásából Trick 5 méterről kapás­ból védhetetlen gólt lő. Majd tovább folytatódik a hőgyészi­ek támadása és a 25. percben Endre egyenlít. 2:2. A félidő végéig az idő mezőnyjáték­kal telik el. Egyik csapat kapuja sem forog komolyan veszélyben. A II. félidő hőgyészi támadások­kal kezdődik. Már a 2. percben Nichter nagy lövése emberben akad el, majd 2 perc múlva Pong­­rácz 10 méterről fölé bombáz. Ez­után kicsit ellaposodik a játék, de továbbra is enyhe hőgyészi fölényt látunk. A 11. percben a tamási Zsolnai a hőgyészi játékostól kapott labdával elfut és a kapus mellett a labdát a hálóba gurítja. Ismét tehát Tamási szerezte meg a vezetést. 2:3. A gól felrázza a hőgyészieket. Tá­madást támadás után vezetnek. A 14. percben Nichter mellé lő. A 16. percben Nichter kitör, de a 16-oson belül felvágják. A játékvezető hatá­rozottan 11-est ítél. Nichter áll ne­ki, de mellé lövi. Azonban a játék­vezető újra rúgatja a büntetőt, mert a tamási kapuvédő nem állt a vona­lon. Másodszorra aztán már Nichter nem hibáz. 3:3. Kiegyenlítődik a já­ték. Mindkét csapat egyformán tá­mad. A 26. percben Nichter lövése a felső lécről megy ki. A másik ol­dalon a jobbösszekötő lő mellé jó helyzetből. A 35. percben Magyar két csel után 8 méterről védhetetle­­nül lő a bal alsó sarokba. 4:3. Ez­után más említésre méltó esemény nem történik, mint az, hogy Galam­bos egy ízben bravúrosan véd a ta­mási csatárok elől. Jók: Hegedűs, Herr, Vitzl, illetve Kelemen, Kurcz, Zsolnai. Vajda László TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG Tolnai SE—Dombóvári SE 2:1 (2:0) Tolna, 1000 néző. Vezette: Pogány. Tolna: Ezer—Schäffler, Kláb Strau­­binger—Bizony II., Jagicza—Gálfi, Guld, Szépvölgyi, Elekes, Bajza. Dombóvár: Csutorás—Halász, Kor­­pádi, Tallósi II.—Egyed, Kardos­­—Mérei, Fenyvessi, Tallósi I., Gá­­losi, Koller. A mérkőzés előtt eső áztatta a pá­lya gyepét és emiatt a kezdetben mindkét csapat játékosai csúszkál­tak. Tolna kapott jobban lábra és vezet sok támadást, Dombóvár csak az első negyedóra után jön fel és teszi kiegyenlítetté a játékot. Az első gól a 25. percben születik, Bajza jó beadását Szépvölgyi fejeli a hálóba. 1:0. Tíz perccel később megismétlő­dik az eset és Bajza beadását Szép­völgyi ezúttal is a hálóba fejeli. 2:0. Dombóvár a félidő utolsó perceiben erősen szorongat, de a tolnai véde­lem jól zár. A második félidő dombó­vári fölény jegyében indul. Tolna csak tapogatózva, igen sok hibával, körülményesen és sok pontatlan le­adással vonja magára a figyelmet, emiatt sokat bosszankodik a közön­ség. Elekes négy ízben van jó hely­zetben, melyből egy kapufát ér el. Az utolsó negyedórában erősen fel­jön a dombóvári csapat és Schäffler tétovázása folytán Koller Ezer hasa alatt a hálóba lő a 37. percben. 2:1. A 43. percben egyenlítési alkalom nyílik a dombóváriak előtt, de Ezer rávetéssel ment. Jók: Kláb, Ezer, il­letve Koller, Tallósi I. Bátaszéki VSK—Iregszemcse, KSK 8:0 (2:0) Bátaszék, 500 néző. Vezette: Zsig­­mond. Bátaszék: Kerner — Péter, Zeier, Pozsár — Márton, Honti — Horváth, Toronyi, Ádám, Tóth, Székely. Iregszemcse: Szt. Szabó — Takács, Zs. Tóth, Nagy — Szántó, Pavelka — Bati, Lódi, Novák, Steitz, Obe­­richter. Bátaszéki támadásokkal kezdődik a mérkőzés. Már a 2. percben Ádám kavarodásból közeiről gólt ér el. 1:0. A 11. percben Toronyi szép szökteté­­sével Horváth elhúz a jobbszélen, bead és Tóth a sarokba fejel. 2:0. Ez volt volt a mérkőzés legszebb akció­ja. Utána Bátaszék enged az iram­ból. Iregszemcse feljön és a félidő végéig a mezőnyben kiegyenlített já­ték folyik. A kapura azonban csak a bátaszéki csapat veszélyes. A má­sodik félidőben rákapcsol a báta­széki csapat. Már a 3. percben Honti jó leadásából Ádám a sarokba lő. 3:0. A 6. percben Ádám ugrik ki a védők között és a sarokba lő. 4:0. A 8. percben Tóth lövését Sz. Szabó kiüti és a befutó Horváth nem hibáz. 5:0. Hosszabb mezőnyjáték után a 25. percben Ádám egy hosszú előre­­adásból a hatodik gólt lövi. 6:0. Egy perc múlva egy jó iregszemcsei tá­madás végén Steitz lövése a kapufán csattan. A 28. percben Székely 13 mé­terről nagy gólt lő a jobb felső sa­rokba. 7:0. A 31. percben Ádám ál­lítja be a végeredményt. 8:0. A jó játékvezetés mellett lefolyt mér­kőzés általában gyenge játékot ho­zott. A játéktudást és a kialakított helyzeteket tekintve a bátaszéki csa­pa még nagyobb arányban is győzhe­tett volna. Az iregszemcsei csapat végig lelkesen, sportszerűen küz­dött. Jók: Zeier, Honti, Toronyi, Ádám, illetve Lódi, Steitz, Czencz Imre SARAY FILMSZÍNHÁZ 1958 szeptember 3-án. A csavargó Művészi magyarul beszélő indiai film. Dráma, feszültség! Kezdések hétköznap: fél 6 és 8 órakor. Vasárnap fél 4, fél 6 és 8 órakor. Apróhirdetések Orvosi műszerészt, csiszolót és nik­­kelezőt azonnal felvesz a Pécsi Fi­nommechanika Pécs, Bajcsy Zs. utca 12. Eladó a bonyhádi Óhegyen egy tag­­ban lévő 6184 négyszögöl szántó, 11 sor szőlő és gyümölcsös van benne. Érdeklődni lehet Benke József Bony­­hád, Vasvári Pál utca 20. Eladó 125 köbcentis, sluszkulcsos Danuvia igényesnek. Érdeklődni Szentgál-puszta, Vékonynál. I 1958 szeptember 3. H­ÍREK — Aranyéremmel jutalmazták Né­meth József szekszárdi szőlősgazda kizling borát a Budapesti Nemzet­közi Borversenyen, amelyen több mint 650 borfajta vetélkedik. — Pulykatenyészetet létesített az idei évben a decsi Alkotmány Ter­melőszövetkezet. Az idei évben még csak négyszáz pulykával rendelkez­nek, de úgy tervezik, hogy a jövő évben már 1000 darab pulykát nevel­nek. A pulykatenyésztés az előkal­kulációk szerint jelentős jövedelmet tud biztosítani a termelőszövetke­zet tagságának.­­ Vizezte a bort Béndek István, a pincehelyi földművesszövetkezet italbolt kezelője, és ezért eljárást in­dítottak ellene. Tettenérték, amikor egy 100 literes boros hordóban a bor áttöltésekor 10 liter vizet öntött.­­ A palánki általános iskola épí­tésénél eddig mintegy 10 000 forint értékű társadalmi munkát végzett a környék lakossága és azok a szek­szárdi brigádok, amelyeket a külön­böző társadalmi szervek szerveztek.­­ Látogatást tett a Fornádi Ál­lami Gazdaságban mintegy 30 ma­­gyarkeszi és tamási egyéni dolgozó paraszt és termelőszövetkezeti tag az elmúlt vasárnap. A gazdaság igazga­tósága megmutatta a küldöttségnek a hibrid kukorica kísérleteket, az őszi talajmunkákat és a silókukori­cát. A parasztküldöttség a látogatás során igen sok hasznos tapasztalatot gyűjtött. A délután folyamán a gaz­daság televízióját nézték meg a parasztok.­­ Hetvenezer liter tejet értékesí­tett az idei évben a gyulaji Új Ba­rázda Termelőszövetkezet. A ter­melőszövetkezetben tavaly 38 forint volt egy munkaegység értéke, de az idén már minden valószínűség szerint sikerül elérniök a 49 forintot.­­ Tíz mázsa mézet gyűjtöttek az idei évben az ozorai Petőfi Termelő­­szövetkezet méhei. A tsz-nek 56 csa­lád méhe van. — Közgyógyszer ellátásban az el­múlt év folyamán több mint 1100 fő részesült megyénkben. Az idei év első félévében több mint 1000 sze­mély részesült közgyógyszer ellátás­ban. Cigánylakodalom Bonyhádon Vége van már a nagy lakodalom­nak, Miklós Barna és ifjú felesége, Lakatos Mária házasok. Az öröm­szülők is kipihenték már a lakoda­lom fáradalmait, a vendégek lába sem fáj már a sok tánctól, de Bony­hádon még most is úgy beszélnek a cigánylakodalomról, mint valami csodáról. Kérdésekkel ostromolnak, mindenki hallani akar valami érde­keset tőlem, mint a lakodalom egyik résztvevőjétől. De sajnos, a szenzá­cióra éhes érdeklődőknek semmi rendkívülivel nem tudok szolgálni. Semmi különöset nem találtam ab­ban, hogy a szép, barna arcú, fehér­be öltözött menyasszony hosszú fátylát két barna képű fehér ruhás kis csöppség vitte. Hogy nyolc feke­tébe öltözött csinos cigány vőfély és nyolc egyforma, bokáig érő rózsa­színű ruhába öltözött cigány szépség, karjukon vörös szegfűcsokorral kí­sérték a menyasszonyt és a vőle­gényt. Hogy a százötven barna bőrű vendég négyes sorokban csendben és rendben, minden ízléstelen kurjon­­gatás és lárma nélkül haladtak a menetben. Hogy a cigányzenekar régi szép cigánynótákkal kísérte a menetet. Abban sem találtam sem­mi rendkívülit, hogy ízlésesen terí­tett, szegfűkkel díszített hosszú fe­hér asztalnál fogyasztottuk el a fi­nom tyúklevest, csibepörköltet, a kü­lönböző ízletes sült és rántott húso­kat, köreteket, salátákat, tortákat és aprósüteményeket. Amit azután bő­ségesen locsolhattunk sörrel, bor­ral... No és persze nem maradt el a jó, talp alá való zene sem, hisz cigány­lakodalomban csak jó zene lehet, s ropta a 150 főnyi vendégsereg a táncot, míg el nem fogyott a 200 ki­lós sertés, marha- és birkahús, a 60 tyúk, a 30 kiló friss töltelék, a 150 kiló barna és fehér tejeskenyér, tor­ták, aprósütemények, 200 liter sör, 100 liter bor és mintegy 6 liter tö­ményszesz. Az sem csoda, hogy ilyen nagy lagzira mindenből bőven jutott. Miklósék becsületes, dolgozó embe­rek. Az apa, Miklós Kálmán és Mik­lós nevű fia a MÉH vállalatnál dol­goznak. Kálmán, fiúk mint szak­munkás (sztahanovista) hét éve dol­gozik a Bonyhádi Cipőgyárban. Barna, az ifjú férj, építőmunkás. Miklós Kálmánné pénzzel jól bánni tudó háziasszony és anya, aki nem­csak otthon dolgozik fáradságot nem ismerő vasakarattal, hanem az is­kolai szülői munkaközösség legaktí­vabb tagjaként is sok elismerést és megbecsülést érdemelt ki munká­jával. Bonyhádi Márton j !­­ Bonyhádi Földművesszövet­­fet­­ezet felhívja a vásárló közön­ség figyelmét, hogy Bonyhád, Lenin u. 2. sz. alatt lévő üzle­tében szeptember 1-én történt árcsökkentéssel kapcsolatos I­­ / árusít is nagy választékban. Kérjük tekintsék meg, mivel jó árucikként kerültek leárazásra. Bonyhád és Vidéke Földszöv Igazgatósága Kislángi Állami Gazdaság 1958 szeptember 6-án 10 órakor a kislángi vásártéren és szep­tember 13-án 10 órakor a lep­sényi vásártéren CSIKÓÁRVERÉST tart. Eladásra kerülnek válasz­tott 1—2 éves teljes értékű, származással rendelkező csi­kók. 50 méhcsalád szaporulatból, betelelve, NB. lépeken kaptárral, vagy kap­tár nélkül jutányosan magánosoknak is­ eladó, Érdeklődni: Kísérleti Gazdaság Alsótengelic, Tolna megye, vagy hétfői napon Faluda Zol­­tán­nál Földművelésügyi Mi­nisztérium, telefon 14—50 mel­lék. Két kőmüvesszakmunkást 1—2 hétre munkára alkalmaznánk Érdeklődni a kiadóban Szekszárd, Mártírok tere 15—17 OúüttXXXX 30000(X)Q0000000000000000000000000000000fő TOLNA MEGYEI NÉPOJSAG A Magyar Szocialista Munkáspárt és a tanácsok lapja Felelős Kiadó: ■* MSZMP Végrehajtóblietiiása Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szekszárd, Mártírok tere IS—17 Telefon: 20-10, 20-11 Szekszárd­ Nyomda Telefon: 21-21