Tolna Megyei Népújság, 1959. február (4. évfolyam, 27-50. szám)

1959-02-26 / 48. szám

« Nagydorogi FSK— Sárbogárdi Traktor 5:3 (1:2) Nagy­dörög, 300 néző, barátságos mérkőzés. Vezette: Sári A. (Fejé­­megye). Nagy­dörög: Patai — Béres, Horváth, Haán — Vida, Balog — Sáringer, Szabó, Borbás, Földesi, Farkas. Sárbogárd: Ács — Simon, Varga, Zentai — Bájer, Luczek — Németh, Orosvári, Tiringer, Tálai, Németh II. Keményre fagyott, havas pályán került lejátszásra a mérkőzés. Egy héttel a bajnokság megindulása előtt a nagydorogi vezetőség igye­kezett más megyéből ugyancsak első osztályban szereplő ellenfelet meg­hívni edzőmérkőzésre. Sárbogárd­­nak kedvez a szerencse és szél segít­ségével kezdik a játékot. Az első percekben a vendégcsapat lép fel tá­madólag és veszélyes támadásokat vezetnek. Egy szép támadás után Ti­ringer kapura lő és a lövést a szél becsavarja a kapuba, melyet Patai elnéz. 0:1. A gól felrázza a hazaia­kat és sok helyzet kihagyása után Szabónak sikerül egyenlíteni. 11. Ezután unalmas mezőnyjáték folyik és egy kapu előtti keveredésből Oros­házi révén a vendégcsapat megszer­zi a vezetést. 1:2. Az első félidő vé­géig már nem változik az eredmény. Szünetben Nagydorog cserét hajt végre, Balogh helyett Kovács II ját­szik. A vendégeknél nem volt cse­re. Szünet után a helyi csapat szép és lendületes játékkal átveszi a já­ték irányítását és már a második percben Földesi révén egyenlítenek. 2:2. Az egyenlítés után megjön a kö­zönség hangja és buzdítani kezdi a hazai csapatot. Egyik hazai támadás után a sárbogárdiak szögletet véte­nek, melyet Sáringer szépen beívelt és Szabó magasra kiemelkedik és védhetetlenül kapufára fejel és on­nét a hálóba vágódik. 3:2. Továbbra is fergetegesen támadnak a hazaiak. Egy előrevágott labdát Szabó elcsíp és a kapus mellett szép gólt lő. 4:2. A gól után az egyik támadásnál Sá­ringer és Zentai keményen össze­csap, a játékvezető mindkét játékost figyelmezteti. A II. félidőben meg­született Szabó mesterhármasa, kö­zelről átemelve a kapuson a labdát és megszerzi az ötödik gólt. 5:2. A gól után teljesen visszaesik a ven­dégcsapat és a hazaiak uralják a mezőnyt. A befejezés előtt néhány perccel Németh II átcselezi magát a védelmen és szépít az eredményen. 5:3. Jók: Szabó, Vida és Borbás, illet­ve Németh II, Németh I és Tiringer. Fekete Tájékoztató a góltotó kitöltéséhez! Lapunk mai számában megjelent góltotó kitöltése csak annyi, hogy beírjuk a várható végeredményt. Csak egy eredmény (végeredmény) beírása szükséges, félidő eredménye nem kell. A több eredménnyel feltün­tetett szelvény érvénytelen. Szekszár­di olvasóink leadhatják szelvényüket a Garay téren levő (Óhn-féle) trafik­ban is, legkésőbb szombaton estig. A postán feladott szelvényeket is csak úgy tudjuk figyelembe venni, ha azok legkésőbb szombat délig fel­adásra kerültek. GÓLTOTÓ a március 1-i mérkőzésre Bonyhádi Vasas-Bajai Építők (NB III) Tolnai KSK—Paksi Kinizsi (megyei I. oszt.) Beküldési határidő febr. 28.I ___________________________ I TOLNA MEGYEI NEPDJ8AG Sportköri vezetőségválasztások SZEDRES: Közel kétszáz résztvevő előtt ke­rült sorra a vezetőségválasztás. Elő­ször az elnöki beszámolót hallgatta meg a tagság, mely kiemelte, hogy a vezetőség jó munkát végzett és en­nek eredménye, hogy jelenleg hét szakosztály működik a sportkörön belül. Ezek: labdarúgó, röplabda, ké­zilabda, ökölvívó, sakk, asztalitenisz és atlétika. Annak ellenére, hogy hét sportágban van lehetősége a fia­taloknak sportolásra, még sincs egy női sportolója sem a sportkörnek — állapította meg a beszámoló. A régi Kinizsiben volt egy jó női röplabda csapat, amely komoly eredményeket ért el. A röplabda mellett a kézi­labda, asztalitenisz és atlétika szak­osztály is várja a női sportolókat. Az újonnan megválasztott vezetőség feladata lesz ezen a téren a hibák kijavítása. A vezetőség szoros kap­csolatot tartott a KISZ-szervezettel, ahonnan eddig is már sok segítséget kapott a sportkör anyagiakban és erkölcsiekben egyaránt. Hasonló jó a kapcsolat a tanáccsal, a párttal és a gazdasági szervekkel is. A beszá­moló után került sor az új vezető­ség megválasztására, majd ökölvívó és sportfilmek bemutatásával ért vé­get a vezetőségválasztó taggyűlés. PAKS: A mozihelyiségben mintegy 200-an gyűltek össze a Kinizsi Sportkör tag­jai és szurkolói. A beszámolót Hlat­­ki Béla sportköri elnök tartotta, melyben részletesen beszámolt a szakosztályok működéséről. Megem­lítette, hogy a röplabda és az aszta­litenisz szakosztály csak alkalom­szerűen, üzemen belüli versenyeken szerepelt. A labdarúgó csapatról a beszámoló megállapította, hogy több játékos távozott el, így meggyengült csapattal kell a bajnokságot foly­tatni. A nevelés kérdését is jobban szem előtt kell tartani, mert ezen a téren is van javítanivaló. Java­solta, hogy a tagság sorait rendez­zék, mert anyagilag is — de erköl­csileg is — szükség van erre. Az új feladatok között a sportköri elnök megemlítette az új futópálya építé­sét, valamint a sporttelep parkosítá­sát. Ezt követően a számvizsgáló bi­zottság elnöke tartott beszámolót a sportkör anyagi működéséről. A hoz­zászólások során Németh Károly ar­ra kért választ, hogy a diákok miért nem sportolhatnak, és Bencsik miért nem kap állandó munkát. Horváth István a padok elhelyezését kérte a pályán. Resch József a paksi válla­latok passzivitásáról, a tagszervezés fontosságáról, az ökölvívó szakosz­tály életrehívásáról szólt. Sukkor Sándor is azt fejtegette, hogy nem­csak a gyár hivatott arra, hogy a sportkört fenntartsa, hanem az egész község érdeke ez. Bán Péter a tagdíjkérdésről és a klubhelyiség­ről beszélt és kérdést intézett a ve­zetőséghez, hogy miért tartanak olyan edzőt, aki csak a fizetést ve­szi fel. Végül a labdarúgó játékve­zetőket bírálta. Pál László az anya­gi támogatásról beszélt és helytele­nítette azt is, hogy a vezetőség nem látogatja a szakosztály értekezlete­ket. A hozzászólásokra Hlatki Béla sportköri elnök válaszolt. Ezután került sor az új vezetőség megválasz­tására. Sportköri elnöknek újból a Paksi Konzervgyár igazgatóját vá­lasztotta a tagság. HŐGYÉSZ: Február 22-én, vasárnap került sorra a Hőgyész- MEDOSZ Spor kör­ben a vezetőségválasztás. A beszám­o­lót Plein Gyula tartotta. Bírálta a volt vezetőségi tagok egy részét, akik nem voltak hajlandók munkát vé­gezni. Az ő távolmaradásuk is köz­rejátszott abban, hogy a szakosztá­lyok gyengén szerepeltek. De nem­csak a vezetőségi tagok, de sok spor­toló is visszavonult, ugyanakkor so­kan segítségadás helyett gúnyolód­tak. Továbbá megemlítette, hogy kevés a sportoló fiatalok száma, a sportolás még nem vált tömegsport­tá. A szpartakiád versenyt is nehe­zen lehetett megrendezni és a téli hónapok alatt úgyszólván minden sportolás megszűnt. A gazdasági be­számolót Bálint Gyula tartotta. Mind a gazdasági, mind az elnöki be­számoló tökéletes volt és úgyszólván valamennyi kérdésben felvilágosí­tást adott a tagságnak. A hozzászólá­sok során Pech István az edzési prob­lémákról, Zakhomer Ádám a hő­­gyészi közönség helytelen viselkedé­séről szólt. Herr Ádám a vezetőséget bírálta. Felszólalt Zádori László és a MEDOSZ nevében több kérdésre adott választ. Balogh Lajos a lab­darúgó csapat összeállításával kap­csolatban mondta el véleményét, majd Környei Frigyes a Gyapjúter­melő Vállalat segítségét helyezte ki­látásba. A hőgyészi vezetőségválasztásra még visszatérünk. H­ogyan hódították meg a levegőt ? 2. A levegőt meghódítani, kissé a fan­tasztikus dolgok közé tartozik. Egy olyan valamit meghódítani, amit ér­zékelni, értékelni közvetlen nem tu­dunk, valóban kelthette az emberi fantáziában mind­azt, amit oktalanul hittek. A légtenger realizálása, meg­felelő helyre való helyezése a termé­szet nagy rendjén belül, a kutatóm­un­kák egy részjelensége, mely az isme­retek kiszélesedésével mindinkább önálló szakággá vált. De az emberi érdeklődés nemcsak szellemi síkon véghetetlen, hanem a gyakorlati élet területén is. Függetle­nül attól, hogy a tudósok mit értek el bátor, elszánt, idealista emberek minden tapasztalat nélkül lendültek neki a kék égnek. Szerencsésebbjeik valóban értek el sikereket, melyek további eredmények elérésére sar­kalltak és így bizonyos tapasztalatra tettek szert. A repülés tehát két külön úton ha­ladt, s mert nem voltak távlataik — ismeretek híján — nagyobb ered­ményt nem is érhettek el. Ehhez még hozzájárult a sok sikertelenség, ka­tasztrófa, valamint a már megemlí­tett tévhit. Mindez meglehetősen meg­nehezítette azok munkáját, kik felfe­dezték a tudomány és a gyakorlat szoros összefüggését. A „minden tu­domány csak annyit ér, amennyit gyakorlatilag megvalósítunk” elv mind szükségszerűbben követelte ezen értelmetlen kettőzöttség meg­szüntetését. S ezt legjobban a termé­szeti tudományok helyesen alkalma­zó, az anyag és lét viszonyát a tudat függőségét helyesen értékelő tudósok követelték. A két útnak találkozni kellett, csak ezután a kölcsönös, ál­landó összefüggéseket adó elméleti­gyakorlati összhang adta meg a lehe­tőséget, hogy egységesen törjön a sportrepülés tudatos, biztos eredmé­nyek felé. Az ily módon előkészített sportrepülésnek távlatai, biztonsága, úgy a tudat, mint az érzelem terén azt nyújtotta művelőinek, ami a le­vegő tulajdonsága: kecses, légies, harmonikus, az ember szépérzetét ki­elégítő sportágat. A sportrepülés sok időt, teljes em­bert kívánó sport, mely legalább olyan sokoldalú, mint bármely össze­tett sportág, de nem annyira a fizikai erőt, mint inkább érzékszerveinken keresztül az akaraterőt, a fegyelme­zettséget, ügyességet veszi igénybe. Légkörtan, szerkezettan, műhelygya­korlatok, motorok kezelése, műsze­rek ismerete a természet egy részé­nek megismeréséhez vezetnek. Ha va­laki ismeri a természet törvényeit, a természet nem ellensége, hanem jó barátja lesz. A repülés nem más, mint egy­­ jól felkészült ifjú biztos, sikeres harca a színes, gazdag élményekért. Persze eredményt csak rendszeres, hosszú kitartó munkával lehet elérni. Erre az idő szükségszerűsége nap­ról napra több lehetőséget nyújt. berti Apróhirdetések FELVESZÜNK önállóan dolgozó, hosszabb gyakorlattal rendelkező kádár szakmunkást. Cím: Szekszár­di Építőipari Szövetkezet Szekszárd, Rákóczi u. 15. TÖLTŐTOLLVERSENY indult a kispajtások számára. Kérjen szavazó­lapot a Papír- és írószer szakboltból. A SZEKSZÁRDI Építőipari Szövet­kezet azonnali belépésre keres szak­­képesítéssel rendelkező műszaki ve­zetőt, kalkulátort és kőműves részleg­­vezetőt. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt és a tanácsok lapja Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szekszárd, Mártírok tere 15-11 Felelős kiadó: az MSZMP Végrehajtó B­zottláKti Telefon: 20-10, 20-11 Szekszárdi Nyomda Telefon: 21-21 Tolnai SE—Bonyhádi Vasas 5:1 (0:0) Tolna, 800 néző, vezette: Ligeti. Sáros, csúszós talajon került sorra a két csapat találkozójára. Az első fél­idő váltakozó játékkal telt el. A tol­nai csapat játékára erősen rányomta bélyegét az a körülmény, hogy sok játékos nem a megszokott helyén szerepelt, így Széles középcsatár bal szélen, Pruzsina középcsatár posz­ton szerepelt. így is akadt két igen nagy gólhelyzet a mérkőzés első félidejében, de Tóth mindkétszer hi­bázott. Sokat pepecseltek a csatárok és a jól tömörülő bonyhádi védelem élén Endrődivel mindent mentett. A második félidőben megváltozott a játék képe, Szélest középcsatárba, Fruzsinát fedezetnek állította be Hi­degkúti edző. A csere használt az igen robbanékony és gólképes Szé­les már az 5. percben gólt lő. 1:0. Nem sokkal később védelmi hibából Bonyhádi egyenlít. Ezután hiába ját­szik a mezőnyben szebben és tetsze­tősebben Bonyhád a tolnai csatárok egy-két gyors húzással a bonyhádi kapu előtt vannak és ez mindig gól­veszélyt jelent. Szélest nem tudja tartani a bonyhádi védelem és a 10 perc alatt kétszer is a hálóba lő, már 3:1. Ezután Elekes 20 méteres várat­lan lövése nyomán zörög a bonyhádi háló. 4:1. A tolnai csapat fergeteges rohamokkal támadja a bonyhádi ka­put, mely újabb gólt eredményez, is­mét Széles eredményes ritkán látott szép góllal. 5:1. A hátralévő percek is bonyhádi térfélen folynak, de a kapus két ízben nagy bravúrral véd. Bírálat: Mezőnyben szebben és jól adogató bonyhádi csapat pepecselő csatársora miatt vesztett. Tolna raj­taütésszerű gyors támadásokból és egy-két húzásból felépített támadá­sokból a rendkívül gólképes közép­­csatárának köszönhette a nagyará­nyú győzelmet... Jók: Széles, Klári, illetve Endrődi. Ligeti játékvezető szinte hiba nélkül vezette a mérkő­zést. Kurovszky 1959. február £ 6. A TOLNA MEGYEI MOZIÜ­ZEMI VÁLLALAT JELENTI Szovjet Film Ünnepe Február 2é—március 5-ig ® * m ---------- --­ m Tenge­rész revü . m Muzsika — dal — tánc - revü. Látványos, színes szovjet revüfilm. Szekszárd Tolna Bonyhád Őcsény Pálja Decs Kajdacs febr. 26-1 márc. 2—4 febr. 28-5 febr. 28-1 febr. 28-1 márc. 4—5 márc. 4—5 A kék nyíl Izgalmas, színes szovjet film. Paks febr. 27-1 Szekszárd márc. 2—4 [UNK] Amit nem lehet elfelejten Egy angol pilóta emlékei. Szovjet film. Dombóvár febr.27-1 Cikó febr.28-1 Decs febr.28-2 Zomba febr.27-1 Tamási márc. 2-4 Alsónána márc. 4-5 Öcsény márc. 4-5 Váralja márc. 4-5 Az én drága párom Egy minden akadályon győzedelmeskedő igaz szerelem története. Magyarul beszélő, színes szovjet film. Dunaföldvár Németkér Dunakömlőd Bölcske Madocsa '3'Lányúk tana Színes szovjet balettfilm. Tamási febr. 27-28 Dombóvár márc. 2-4 A harmadik Mai témájú, magyarul beszélő szovjet film. Bonyhád febr. 27—1 Mözs febr. 28—1 Bátaszék márc. 2—4 Szekszárd kk. márc. 4—9 NŐVÉREK Alekszej Tolsztoj világhírű regényének magyarul beszélő szovjet filmváltozata. A félkegyelmű Dosztojevszkij regényének színes, magyarul beszélő szovjet filmváltozata. Majos febr. 28—1 Varsád febr. 28-1 Bonyhád III. márc. 2—4 Pincehely márc. 4—5 Szállnak a darvak Az 1958. évi Cannes-i filmfesztivál nagydíjával kitüntetett, magyarul beszélő szovjet film. Dunaszentgyörgy febr. 28—1 Váralja febr. 28—1 Zomba márc. 4—5 Németkér márc. 4—6 A gitáros lány y Muzsika — dal — tánc — revü. « Színes szovjet revüfilm. Döbrököz febr. 28—1 KIS Báta márc. 4—5 Kurd márc. 4—5 Tolna Szekszárd kk. Dunaföldvár febr. 27-1 febr. 28-1 febr. 28-1 márc. 4—5 márc. 4-5 febr. 27-1 febr. 25-2 márc. 2—4 m­i ■ iS ■!a