Tolna Megyei Népújság, 1959. március (4. évfolyam, 51-75. szám)

1959-03-25 / 71. szám

Paksi Kinizsi—Bátaszéki VSK 2:0 (0:0) Megyebajnoki: Bátaszék, 1000 né­ző. Vezette: Perjési (Mohács). Paks: Rikker — Bősze, Hermann, Sztanó — Darnai, Vida — Farkas, Hirczi, Tanner, Németh, Bencsik. Báta­szék: Kerner — Horváth, Kiss, Pé­ter — Zeyer, Krix — Garamvölgyi, Toronyi, Bodoki, Tóth, Székely. So­rozatos hazai támadással indul a mérkőzés. A csatársor ötletes, lendü­letes, sportszerű játékkal lepi meg a paksiakat. A vendégcsapat erősen védekezik, a fedezetek is egészen a hátvédek vonalában húzódnak meg. A csatársorból a nagy munkabírású Németh jön egészen hátra a labdá­kért. Látszik, hogy a paksi csapat a játék lassítására törekszik, mert a gyors játékban a hazaiak lényegesen jobbak. Az 5. percben Bodoki lövé­sét Rikker nagy üggyel-bajjal tisz­tázza. A 12. percben Tóth egészen az ötös vonaláig megy be a labdával, de ott hibáz. A 18. percben Székely lő gólhelyzetből kapu fölé. A 23. percben Toronyi 14 méterről küldött lövése a jobb kapufáról Rikker lá­­­­bára, majd ismét a kapufára, majd a­­ mezőnybe pattan. A 27. percben Bo­doki kiugratja Garam­völgyit, aki­t hat méterről teljesen tisztán állva fölé emel. A 33. percben ismét Ga­ramvölgyi megy el, a paksi védők a 16-oson belül elgáncsolják. 11-es, de Toronyi a büntetőt mellé rúgja. Ezek a sikertelenségek, a 11-es kihagyása, látszatra letöri a hazai csapatot, a paksiakat viszont felrázza. A második félidő már sokkal ki­egyenlítettebb küzdelmet hoz. A paksiak is szépen játszanak a me­zőnyben, de a kapura most is in­kább a hazai csapat veszélyesebb. A 15. percben Garamvölgyi elfut, be­­­­adását négy méterre a kaputól Tóth,­­ majd Bodoki hibázza el. A 22. perc­ben Vida 35 méterről szabadrúgást­­ rúg, a hazai védelem Tannert szaba­don hagyja, aki az ívelt labdát fej­­­­­el továbbítja a hálóba. 1:0. A 23. percben Toronyi lő kapu fölé, majd­­ egy perc múlva szabadrúgása megy kapu mellé. A 30. percben Tanner fejel ismét a bátaszéki kapuba, de a játékvezető lest lát. A 43. percben újabb gólt sikerül elérni a vendé­geknek. Egy távoli szabadrúgásra a 11-es pontig fut ki Kerner és a ma­gas labdát Kiss csak kézzel tudja menteni. A 11-est Hermann értéke­síti. 2:0. Bírálat: A mérkőzés úgy indult, hogy a bátaszéki csapat biztosan győz, hiszen a hazaiak mezőnyben kifogástalanul, szépen játszottak. A labdarúgás örök bizonytalansága azonban itt is diadalmaskodott. Az első félidőben négy-öt egészen biz­tos gólhelyzete volt a hazai csapat­nak, de gól mégsem született. A helyzeteit jól kihasználó paksi csa­pat értékes két pontot szerzett. Kü­lön megemlítendő, hogy a jóiramú, kemény mérkőzés végig nagyon sportszerű volt. Jók: Hermann, Vida, Németh, illetve Horváth, Kiss, Krix, Czencz Imre Tamási—Tolna 1:0 (0:0) Megyebajnoki: Tamási, 600 néző. Vezette: Kiss (Pécs). Tamási: Kur­di — Mátyás, Kurcz, Szily — Mol­nár, Beke — Hegedűs, Lendvai, Zsolnai, Kelemen, Magyar. — Tolna: Ezer — Schäffler, Kláb, Merk — Kappéter, Bizony I — Tóth, Bajza, Bizony II, Elekes, Gálfi. A tamási együttes hihetetlen küzdeniakarás­sal veti magát a játékba, míg a ven­dégcsapat mintha kicsit fölényes lenne. Ezer kapuját biztosan őrzi és sokszor a 16-osig kifutva szerzi meg a labdát. A 14. percben Elekest ki­ugratják, de jó helyzetből, 12 mé­terről mellé lő. Négy perc múlva Bajza lő jó helyzetből mellé. Ez­után mezőnyjáték alakul ki és 10 percen keresztül a hazaiak telje­sen beszorítják a vendégeket. A 29. percben Hegedűs lövése a kapufát találja, majd Lendvai nagyszerűen ugratja ki Hegedűst, akinek kapás­lövését Ezer jó érzékkel tolja szög­letre. A félidő utolsó perceiben a vendégek is veszélyeztetnek, de Baj­za kétszer is mellé lő. A második félidőben a vendégek támadnak, de a hazai védelem biz­tosan rombol. Beke teljesen semle­gesíti Elekest, aki többször helyet cserél, hogy jobban érvényesüljön, de Beke szigorúan őrzi. A 15. percig a vendégek öt szögletet érnek el, majd a 16. percben Bajza lövése a kapufán csattan. A 17. percben Ke­lemen élesen küldi előre a labdát, melyet Hegedűs kapásból továbbít. Klári a labdát kifejeli, közben Ezer is kifut a labdára. A labda a kapu­tól 20 méterre álló Magyar elé ke­rül, aki felismeri a helyzetet és lö­vését az egyik védő csak beljebb tudja már segíteni. 1:0. A gól után a közönség nagy lelkesedéssel biz­tatja a csapatát. A tolnaiak teljes erővel küzdenek, de a hazaiak 8-9 emberrel is védekeznek, ha kell. A mérkőzés befejezése előtt közvetett szabadrúgás a hazai kapu előtt, de a védelem nagyszerűen hárítja ezt a veszélyt is. Bírálat: A vendégek technikája és a mérkőzés eleji fölényeskedése ke­vésnek bizonyult az önfeláldozóan játszó és tervszerűen védekező ha­zaiak ellen. Jók: az egész hazai együttes, különösen a védelem, míg a vendégeknél is a védelem, illetve Bizony I és Bajza jeleskedett. Rózsa Andor Dombóvári Szpartakusz—Iregsze­mcsei Traktor 5:1 (0:0) Megyebajnoki: Dombóvár, 800 né­ző. Vezette: Haracsi. Dombóvár: Csutorás II — Goda, Csutorás I, Ha­lász — Egyed, Kardos — Mérei, Gá­­losi, Tallósi, Korpádi, Koller. — Iregszemcse: F. Szabó — Horváth, Pavelka, Nagy — Szántó I, Bati — Szántó II, Istók, Győrffi, Novák, Oberitzer. A mérkőzés első negyed­órája különösen rossz játékot hoz, mindkét részről csapkodó, tervsze­rűtlen játék folyik. Mindkét csa­pat felváltva támad, de a csatárok pontatlan lövéseikkel nem jutnak el a gólszerzésig. A 15. percben Mé­rei fut el, de fölé lő. A vendégcsa­pat egymásután két szögletet is ér el, de a védelem ment. A második félidő elején újból a vendégek támadnak és Szántó II az oldalhálót találja el. A 4. percben Mérei szépen fut el, Tallósi átlépi a labdát és a balszélső Koller a há­lóba lő. 1:0. Két perc múlva Tallósi ügyesen tisztára játssza magát és az ötösről gólt lő. 2:0. Ezután 20 perc mezőnyjáték következik, de a ven­dégek nem adják fel a reményt és a 26. percben Szántó II Csutorász is kicselezi és a hálóba lő. 2:1. A kö­vetkező percben Mérei fut el ügye­sen beadását Korpádi F. Szabó há­lójába juttatja. 3:1. Ekkor maguk­ra találnak már a hazaiak. A 29. percben Koller közelről mellé lő, majd Tallósi a következő percben megszerzi a hazaiak negyedik gól­ját. 4:1. A 37. percben Mérei beadá­sát Tallósi értékesíti. 5:1. Bírálat: A hazai csapat csak a II. félidőben talált magára és a jobb erőnléttel, technikai fölényével tud­ta biztosítani a győzelmet. Jók: Mérei, Tallósi, Koller, illetve Szán­tó II, Novák, Szántó I. Sebők Szedres—Sióogárd 5:0 (3:0) A barátságos mérkőzésre mint­egy 500 szurkoló ment ki a szedre­­si sportpályára. A mérkőzés hazai támadásokkal indult, mely a 9. perc­ben góllá érett. Rostási a balolda­lon elfut és nehéz szögből lövi a labdát a hálóba. 1:0. Három perc múlva Farkas, majd a 21. percben Tóth lesz eredményes, így alakul ki az első félidő 3:0-ás eredménye. Érdekesség még, hogy két percen belül a hazai csatársor háromszor a kapufát találja el a labdával. A II. félidő is góllal kezdődik. Rostási már az első percben gólt lő. 4:0.­­ Majd a 7. percben Lacz 5:0-ra nö­velte a gólok számát. A vendégcsa­pat ezúttal gyengén szerepelt. A 90 perc alatt alig indított néhány tá­madást, de ezek sem jelentettek ve­szélyt Pécsy kapujára. Iker László TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG Fíidd - Hőgyesz 1:1 (1:0) Megyebajnoki: Fadd, 800 néző. Ve­zette: Szabó. Fadd: Kovalcsik — Tantos, Keserű, Joó — Koleszár, Farkas — Kertész, Vass, Pasinszki, Schiff­ler, Mácsik II. — Hőgy­ész: Borsos — Thuma, Nichter, Reizer — Ulrich, Witzl — Újvári, Magyar, Trick, Hegedűs, Endre. A faddi csa­pat első hazai mérkőzésére úgyszól­ván az összes szurkoló kivonult. Kezdés után a hazaiak irányítják a játékot és rövid, pontos adogatással állandóan ostrom alatt van a hő­­gyészi kapu. A csatársor azonban minden jó helyzetet elront, de a ka­puralövéseket sem kíséri szerencse. Mácsik II két esetben is csúnyán mellé lő. Hőgyész igen lelkesen és sportszerűen játszik. Hosszú, mere­dek labdákkal igen veszélyesen tá­madnak. A 10. percben Kovalcsik­­nak minden tudására szüksége van, mert Trick hatalmas lövését alig tudja a kapufa fölé nyomni, öt perc múlva Pasinszky—Schiffler akció­nál Borsos már verve van, mégis fö­lé lőnek. A 30. percben góllá érik a hazai fölény. Pasinszky tisztán kite­szi Vasst, akinek 15 méterről kül­dött erős lövését már Borsos nem tudja védeni. 1:0. A második félidőben a hazaiak engednek az iramból és Hőgyész ve­zet sok szép, formás támadást. Fadd hiába játszik a mezőnyben szépen és tetszetősen, a csatárok nem vál­lalkoznak lövésre. A 20. percben Ke­serü elhagyja posztját, középen üres marad és így Hegedűs zavartalanul egyenlíthet. 1:1. Fadd hiába szeret­ne az eredményen már változtatni, a hőgyésziek lelkesen védekeznek és az eredmény megtartására törek­szenek. Bírálat: A faddi csapat hullám­völgyben van, nagyon megérzi Fe­hér és Schuszter hiányát. A csatár­sor hibája, hogy nem vállalkozik lö­vésre. A hőgyésziek lelkesen és sportszerűen küzdöttek, a döntetlent megérdemelték. A játékvezető jól vezette a mérkőzést. Nyirati 1959. maréi«» 26. KOSÁRLABDA Szekszárdi Petőfi—Dombóvári VSE 52:48 (21:23) Dombóvár: Férfi mérkőzés. Ve­zette: Mikuska, Hilbert. A dombó­váriakat az őszi 43 pontos kataszt­rofális vereségért erősen fűtötte a visszavágás vágya. Az első félidő­ben fej-fej mellett haladt a két csa­pat, a második félidő elején meg­ugrottak a vendégek, főként Hunya­di nagy eredményességével. A tan­utascsapatnak a végén már csak Szépítésre felett erejéből. Legjobb dobók: Hunyadi 23 pont, Csapó 18 pont, illetve Csikós 18, Halmosi 17 pont. Jók: Hunyadi, Csapó, Kardos, illetve Csikós és Tamás. Atlétikai eredmények Az 1958. évi atlétikai eredmé­nyekkel részletesen foglalkoztunk lapunk hasábjain, azonban négy szám, rajtunk kívülálló okokból ki­maradt. Ezt a mulasztásunkat igyek­szünk most pótolni, amikor közöl­jük az elmúlt évben a négy szám­ban elért legjobb eredményeket. Férfi súlylökés: Kun János (Du­­naföldvár) 13.72, Róth Antal (­Dom­bóvár) 11.57, Reha József (Dunaföld­vár) 11.52, Nácsa Károly (Szek­­szárd) 11.45, Bakó Ferenc (Szek­­szárd) 11.03, Seres Mihály (Szek­­szárd) 10.90, Paczolai Sándor (Paks) 10.77, Sörföző Zoltán (Decs) 10.74, Éger József (Miszla) 10.61, Galam­bos Ottó (Szekszárd) 10.39. Férfi diszkoszvetés: Kun János (Dunaföldvár) 37.35, Róth Antal (Dunaföldvár) 36.99, Takács István (Bátaszék) 36, Paczolai Sándor (Paks) 34.20, Hubai Attila (Bony­hád) 33.26, Nácsa Károly (Szekszárd) 33, Bakó Ferenc (Szekszárd) 32.96, 32.76. 32.46, Daradics Ferenc (Bonyhád) Halmosi Ferenc (Dombóvár) Tarr János (Szekszárd) 31.67. Férfi gerelyhajítás: Bakó Ferenc (Szekszárd) 51.44, Galambos Ottó (Szekszárd) 49.93, Nyéki Ferenc (Bonyhád) 45.80, Vándor Endre (Dombóvár) 44.25, Nácsa Károly (Szekszárd) 43.30, Perényi Attila (Szekszárd) 42.70, Tamás Menyhért (Bonyhád) 42.15, Reha József (Du­naföldvár) 41.90, Deák Ferenc (Gyönk) 40.31, Kilián János (Sió­­agárd) 39.85. Férfi kalapácsvetés: Kun János (Dunaföldvár) 38.59, Juhász István (Dunaföldvár) 35.52, Mérges Miklós (Bonyhád) 29.72, Ruff István (Du­naföldvár) 25.98, Reha József (Du­naföldvár) 25.27, Csigi János (Du­naföldvár) 24.69, Hubai Attila (Bony­hád) 22.71, Tarr János (Szekszárd) 22.58, Nácsa Károly (Szekszárd) 20.55, Merkel Imre (Dunaföldvár) 20.15. Dunaföldvár—Váralja 2:1 (1:1) Megyei bajnokság, Váralja, 300 néző. Vezette: Bessenyei. Dunaföld­­vár: Bálint — Klapcsik, Szigeti II., Horváth — Méhes, Takács — Pol­gár, Sörös, Takács I., Bencsik, Sku­­ta. Váralja: Szentes — Hurton, Ru­­pa I., Wildanger — Ludvig, Lán­g — Mezei, Mázi, Gyulai, Jáger, Zagy. Változatos, gyors játékkal kezdődik a mérkőzés. Váralja kezdeményez többet, de Bálint remekül véd a ven­dégkapuban. A 9. percben sarokrú­gáshoz jut a hazai csapat, de Gyulai erős lövését Bálint kiöklözi. Annak ellenére, hogy a hazaiak vannak fö­lényben, a 18. percben a vendégek megszerzik a vezetést. Bencsik ügye­sen kihasználja a hazai védelem hi­báját és a hálóba küldi a labdát. 1:0. A gól egy kicsit letöri a hazaiakat, ezután a vendégek támadnak töb­bet. A 33. percben Takács elfut, Szentes kijön a kapuból, de a be­futó Huttonnak sikerül menteni a hazaiakat újabb góltól. A 40. perc­ben Jáger átjátszik Gyulaihoz, aki­nek erős lövését már nem tudja Bá­lint védeni. 1:1. A második félidő 4. percében a ha­zai védelem újból meginog és Pol­gár ebből ismét gólt lő. 2:1. Ez vég­képp letöri a hazaiakat és csak Szen­tes jó védése menti meg Váralját újabb góloktól. A félidő közepétől a közönség biztatására ismét lábra kap a hazai csapat, de az eredményen már nem tud változtatni. Bírálat: A közönség szép játékot láthatott. Mindkét csapat sportszerű­en játszott. A váraljai csatársor erősödött Gyulai személyében. Jók: Bálint, Szigeti, Polgár, Horváth, il­letve Láng, Ludvig, Gyulai, Jáger. Osa;«r A sportolók biztosítása az utazásra is érvényes Az Állami Biztosító Főigazgatósá­gától nyert értesülés szerint a spor­tolók biztosítása nemcsak verse­nyek, mérkőzések és edzések köz­ben történt sérülésekre érvényes, hanem ezekre a mérkőzésekre, ver­senyekre személyszállításra szolgáló szállítóeszköz igénybevétele mellett történő oda- és visszautaz­ás közben történt balesetekre is. A Megyei Labdarúgó Szövetség a közelmúltban ezzel kapcsolatban felhívta a megye valamennyi sport­körét, hogy amennyiben nem biztosította volna még a vezetőség a sportolóit, úgy ez esetben haladék­talanul kössön biztosítást az Állami Biztosító területileg illetékes járási fiókjánál. Megyénk valamennyi lab­darúgócsapata évente 10—15 esetben utazik gépkocsival, így sajnos ők is ki vannak annak a veszélynek téve, mint a Miskolci MTE ifjúsági csa­pata, vagy mint az Almásfüzitői Tim­földgyári SK csapata, ahol mint is­meretes, több halálos balesetet kö­vetelő szerencsétlenség történt. öcsény—Szekszárdi Petőfi II. 8:1 (3:1) Barátságos mérkőzés, öcsény, 400 néző. Nagy érdeklődés mellett került lejátszásra a visszavágó mérkőzés. Az őcsényi csapat tag­jai fogadkoztak, hogy vissza­­­vágnak az elmúlt vasárnap elszen­vedett súlyos vereségért. A Petőfi nagy lendülettel vezeti be a játékot. Tancz és Szigeti gyors elfutásai je­lentenek veszélyt az őcsényi kapu­ra. Ellentámadás után Géczi szer­zi meg a vezetést az őcsényi csapat­nak. 1:0. A hazaiak második gól­szerzője Patyi II. 2:0. A közönség mindkét csapattól szép támadáso­kat láthat. Hol az egyik, hol a má­sik kapu forog veszélyben. Az öcsé­­­­nyi csapat már 3:0-ra vezet, ami­kor Kiss I labdájával Cziráki ügye­sen elfut és átadását Csötönyi véd­­hetetlenül küldi Nagy kapujába. 3:1. A második félidőben az őcsényi csapat Szűcs II révén újabb gólt ér el. 4:1. Tancz megsérül, a tíz fő­re csökkent Petőfi nem tudja tar­tani a labdát. Az utolsó negyedórá­ban a hazai csapat ismét szebbnél­­szebb támadásokat vezet, majd Gé­czi váratlan lövését Bencze elnézi. 5:1. Ezután Szűcs, Géczi és Mihály­ka a gólszerző és így alakul ki a 8:1-es végeredmény. Jók: Szűcs II, Gellér, Szűcs I, Nagy, illetve Czi­ráki, Csötönyi. Apróhirdetések A Bonyhádi Cipőgyár keres mecha­nikában jártas modellért. Jelentke­zés a személyzeti előadónál. A Bonyhádi Cipőgyár keres cipő­ipari szakmunkásokat. Jelentkezés a személyzeti előadónál. LAKÓHÁZ Szekszárd, Vörösmarty u. 2., eladó. Érdeklődni: Kölcsey a 8. szám. KIADÓ bútorozott szoba két férfi részére. Szekszárd, Bartina u. 16. ELADÓ gazdálkodásra alkalmas lakóház. Azonnal beköltözhető. — Cím: Szekszárd, Mészáros Lázár u 16. szám. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt és a tanácsok lapja Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szekszárd, Mártírok tere 15-17 Felelős kiadó: az MSZMP Végrehajtó Bizottsága Telefon: 20­10, 20-11 ____ Szekszárdi Nyomda Telefon: 21-21