Tolna Megyei Népújság, 1959. március (4. évfolyam, 51-75. szám)

1959-03-04 / 53. szám

6 TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG NB. III. Bonyhádi Vasas—Bajai Építők 3:3 (0:2) Bonyhád, 1300 néző. Vezette: Papp (Pécs). Bonyhád: Ásvány — Pálos, Endrődi, Horváth — Pataki, Péter — Váradi, Fláding, Réder, Szabó, Major. — Baja: Diszt­li — Varga, Gyurity, Vörös II — Heringer, Tan — Kreisz, Ceglédi, Poszlancsek, Mi­­kus, Sági. Mindkét csapat nagy erő­bedobással küzd. A hazaiak szépen kombinálnak és leszorítják az ellen­felet. A 4. percben Flading elől a kapus csak nehezen ment. A ha­­jaiak főleg gyors szélsőiket futtat­ják. Lefutásuk mindig veszélyt je­lentenek a bonyhádi kapura. A 8. percben egy rosszul hazaadott lab­dát csíp el Ceglédi az Építők játé­kosa, és védhetetlen gólt lő. 0:1. (Nagy védelmi hiba!) A 15. perc­ben Szabó szögletről küldött labdá­ját Frading fejjel teszi kapura, de a kapus szépen véd. A 20. percben Péter távoli sarokra tartó lövését a kapus csak nehezen üti szögletre. A 43. percben a hazai védelem a 16- oson belül felvágja az Építők játé­kosát. A jogos 11-est Ceglédi érté­kesíti. 0:2. A hazaiakat a két gól nem csüggeszti el. Továbbra is szép támadásokat vezetnek. Tetszetősebb a játékuk, mint az ellenfelé. A hazaiak lelkes játéka a máso­dik félidőben meg is hozza az ered­ményt. Fergeteges támadások fut­nak végig a pályán. Az egyik lefu­tásnál Flading lövését a kapus bra­vúrral védi. A 8. percben születik a hazaiak első gólja. Szabó beadott labdáját Major csípi el és védhetet­­lenül lövi a hálóba. 1:2. Megélénkül a játék. A küzdelem szorosabbá vá­lik. A 17. percben Pataki 16 méter­ről küldött labdája a jobb felső sa­rokban köt ki. 2:2. Alig telik el pár perc, ismét a hazaiak eredménye­sek. A 20. percben egy meredeken leadott labdára Váradi jó érzékkel fut rá és szép gólt lő. 3:2. A mérkő­zés irányítását teljesen a hazaiak vették át. A 32. percben mégis az ellenfél eredményes. Ceglédi előlen lesgyanús helyzetből fut el és gólt lő. 3:3. A hazaiak továbbra is roha­moznak, de az eredmény már nem változik. A nagyszámú közönség megelégedetten távozott a pályáról. Változatos, szép mérkőzést látha­tott. A játék alapján a hazaiak meg­érdemelték volna a győzelmet. Ered­ményes játékukat a szögletarány is igazolja. 14:3. Jók: Szabó, Péter, il­letve Disztli és Ceglédi. Tóth István Nagykanizsai Bányász—Simontornyai BTC 1:1 (1:1) Simontornya, 1000 néző. Vezette: Kulcsár. Nagykanizsa: Bazsó — Ba­logh, Sterkai, Csordás — Tizedes, Bányai — Kovács, Mihalecz, Feke­te, Fábián, Németh. Simontornya: Ferenczi — Kara, Pados, Kovács — Sebestyén III, Barócsai — Lukács, Kondor, Csapó, Gadó II, Pénzes. A vendégek első támadását Sebestyén szereli, előreadott labdáját a csatá­rok nem érik el. Tizedes szerzi azt meg, pár lépést tesz vele és hosszú meredek labdát küld a középcsatár felé. Pados csak kézzel tudja a lab­dát feltartani, szabadrúgás 25 mé­terre a kaputól. Fábián nagy erővel lövi a szabadrúgást a labda a felső lécről lepattan és az elalvó védők közül kiugró Mihalecz a jobb sarok­ba helyezi a labdát. 1:0. A gól után is Kanizsa marad támadásban, la­pos háromszögeléssel igyekszik ki­húzni a védelmet, majd főleg a bal­szélen meredek hosszú labdákkal vezeti támadásait. Az iram megle­pően nagy. Az első negyedóra után lassan feljön a hazai csapat. Egy­más után vezeti támadásait, a csa­tárok azonban késlekednek a leadá­sokkal és így mindig van idő a vé­dők közbelépésére. Csapó nagy part­dobásaival arat közönségsikert és idéz elő zavarokat a vendégcsapat kapujánál. A szögletrúgásnak is be­illő partdobásokat azonban a belsők nem tudják kihasználni. A 25. perc­ben Pénzest partra szerelik. A part­dobást Pénzes gyorsan elvégzi és Kondor kapásból fordulásból mint­egy 25 méterről hatalmas erővel lö­vi a kapufára, ahonnan a labda a hálóba perdül. 1:1. A második félidőben, ha lehet még fokozódik az iram. Kanizsa nyolc emberrel védekezik és a tö­mör védekezés ellen a hazaiak nem találják meg az ellenszert. Támadá­saikat állandóan belül vezetik. Az 53. percben Pénzes lövésénél már gólt kiállt a közönség, azonban Ba­zsó remek vetődéssel szögletre üti a labdát. Most teljesen beszorul a ven­dégcsapat, de védelme Kerkaival az élen minden támadást hárít. Az utolsó percekben Barócsai jól megy el a balszélen, beadását Lukács az ötösön ahelyett, hogy kapura lőné, leveszi és ez elég a jól romboló vé­delemnek a helyzet tisztázására. Bí­rálat: A döntetlen eredmény reá­lisnak mondható, bár a hazai csa­pat közelebb állt a győzelemhez. A vendégcsapat technikásabban, az SBTC lendületesebben játszott. Jók: Barócsai, Sebestyén III és Gadó II. illetve a közvetlen védelem, Né­meth és Bazsó. Szántó József Asztalitenisz Mözsi KISZ— Úcsíbtí FSK 8:8 Március 1-én a Mözsön megren­dezett visszavágó mérkőzés igazsá­gos döntetlent hozott. Feltűnő volt, hogy a mözsi csapatból Újvári gyen­ge, erőtlen játékot produkált, míg az őcsényi csapatból Pulai II kitű­nő formában minden mérkőzését megnyerte. A győzelmeket Kvan­­duk, Varga II 3—3, Szabó 2, illetve Pulai II 4, Papp 2, Csizmadia és Pulai I 1—1 szerezték. A páros mér­kőzés is 2:2 arányú döntetlen ered­ményt hozott. Varga György GÓLTOTÓ a március 3-iki mérkőzésre Dombóvári Vasút— Simontornyai BTC (NB II.) Iregszemcse—Bátaszék (megyei I. oszt.) Beküldési­ határidő március 7 l MEGYEI BAJNOKI MÉRKŐZÉS Tolna—Paks 5:2 (2:1) Tolna, 1800 néző. Vezette: Dudás. Tolna: Ezer — Schäffler, Kláb, Strau­­binger — Merk, Bizony — Tóth, Baj­za, Széles, Kappéter, Gálfi. Paks: Rikker — Tanner, Hermann, Sztanó — Nemes, Vida — Hirczi, Németh NI., S­auzmann, Bencsik, Kunfalvi. Hatal­mas érdeklődés mellett Tolna kezd, de az első negyedóra csak lanyha ira­mot és csapkodó játékot hoz. Az első komolyabb lövés a 13. percben esik, de Kappéter lövése a felső sarok mel­lett hagyja el a pályát. Két perc múl­va a paksi csapat támadásánál Kap­péter a saját 16-osánál elcsúszik, Hir­czi megszerzi a labdát és 15 méterről Ezer hálójába juttatja. 0:1. A gól után is lanyha marad az iram, ebben az időszakban még mindig Paks kez­deményez többet. A 25. percben Né­meth 20 méteres szabadrúgása a ha­zaiak kapufája mellett süvít el. A félidő közepétől Tolna a kezdemé­nyező és a csatársorból Széles és Kap­péter kísérletezik lövésekkel, de egye­lőre eredménytelenül. A 28. percben egyenlít a tolnai csapat. Kappéter 20 méterről küldött lövése Rikker kapu­jának jobb sarkába köt ki. 1:1. öt perc múlva Tóth a tizenhatos sarká­ról lövést küld, melyet Rikker elnéz és a labda a hálóba jut. 2:1. Kiegyen­súlyozottá válik a játék, de mindkét csapat rengeteg hibával játszik. A 39. percben Kunfalvi 20 méterről küldött lövését védi jó érzékkel Ezer. A második félidő 3. percében a pak­siak szögletet érnek el, de a hazaiak tisztáznak. Ellentámadás után a pak­si védelem majdnem öngólt vét. Két perc múlva Kappéter lövése a kapu­fát találja, majd ellentámadásnál Bencsik és Németh kísérletezik, de eredménytelenül. A 11. percben Né­meth 20 méterről egy szabadrúgást csúnyán mellé lő. Újból Paks próbál­kozik, de a csatárok nem értik meg egymást. A 16. percben Bencsik elől Merk tisztáz. A 20. percben a mérkő­zés legnagyobb gólhelyzetét hagyja ki Hirczi, amikor négy méterről sem talál az üres kapuba. Két perc múlva Széles hagy ki nagy helyzetet egy szépen szőtt támadás után. A 22-ik percben Bajza átadását Gálfi laposan közelről értékesíti. 3:1. Nyolc perc múlva újból Gálfi lesz eredményes. 4:1. A tolnai csatársorból Széles igyek­szik különösen a gólszerzésre, de nem sikerül neki semmi. A 40. percben Paks rúg sarkot, de Ezer a fejekről szedi le a szépen beívelt labdát. A következő percben Gálfi—Széles összjáték után Szélesnek sikerül vég­re gólt lőni. 5:1. A 43. percben Vida szépít az eredményen. 5:2. Bírálat: Mindkét csapat tervszerűt­­lenül, alacsony színvonalon játszott. A tolnai csatársornak az 5 gól elle­nére sem ment jól a játék. Jók: Kap­péter (a mezőny legjobbja), Kláb, Merk, illetve Hauzmann és Kunfalvi. 1959. március 4. H­ÍREK — A termelőszövetkezetekkel és a szerződéskötésekkel kapcsolatos prob­lémákat beszélték meg tegnap a Gép­állomások Megyei Igazgatóságán a gépállomási igazgatók.­ — „Megbélyegzett” emberek. Na­póleon korában az igazságszolgáltatás még a szó szoros értelmében „meg­bélyegezte” a bűnözőket. Francia­­országban a kényszermunkára ítélt foglyok bőrébe TF betűket sütöttek (travaux forces). Oroszországban még száz évvel ezelőtt is ilyenféle bélyeggel látták el azoknak a homlo­kát és arcát, akiket életfogytiglani rabságra ítéltek a szibériai sóbányák­ban. — A „Tiltott szerelem" című fran­cia filmet a Tolnai Építők Kultúrott­­honában március 7-én, 8-án vetítik. — A New York-i rendőrségről. New Yorkban 22 750 rendőr műkö­­­­dik, ebből 2000 detektív. Az utcákon legalább 750 rendőrautó cirkál ál­landóan. — Százötven vagonnal több vám­őrlést végeztek a megye tanácsi mal­mai 1958-ban, mint az előző évben.­­ Nem fontos, de érdekes, hogy Perzsia egyes vidékein a könnyeknek különleges gyógyító hatást tulajdo­nítanak és ezért gyászünnepségek al­kalmával minden résztvevő szivacsot kap, hogy abba gyűjtse értékes kön­­­nyeit. — Móric tréfája. A drezdai állat­kert egyik attrakciója két év óta egy Móric nevű aligátor. Móric a közel­múltban nagy meglepetéssel szolgált gondozóinak: tojást tojt. Sürgősen átkeresztelték és most „Mórica” név­re hallgat.­­ — Mintegy 900 ezer forintos költ­séggel kultúrotthont építenek Bölcs­kén. A költségeket a községfejlesztési alapból fedezik, amelyre a község lakói előre több évre 20 százalékos befizetést szavaztak meg. — „Ég a kunyhó, ég a vár” címmel március 22-én bábműsort rendez a bonyhádi bábszínház. — Kilencven gyermek­­ atyja. Egy johannesburgi nőgyógyász felháboro­dottan számolt be egy konferencián arról, hogy a város egyik negyedé­ben 90 olyan gyermekről tudnak, aki­ket egyazon férfi „nemzett” mester­séges megtermékenyítéssel. A nőgyó­gyász erélyesen követelte, hogy ellen­őrizzék a mesterséges megterméke­nyítést, mert ez a „gyalázatos módszer lerombolja a családi életet, a civili­záció legfőbb támaszát.”­­ Harmincöt hold területet öntöz­nek az idén a bátai Vörös Zászló Tsz tagjai. Ebből 15 hold kertészetet léte­sítenek és 20 holdon takarmánynövé­nyeket termesztenek öntözéssel. A szükséges berendezéseket most épí­tik, a vizet pedig a közeli Rösze fo­lyóból kapják majd. — Megtalálták Néró villáját? A római Victor Emánuel-híd közelében ásatásokat kezdtek és egy római vil­la nyomaira bukkantak, amely szak­értők szerint esetleg Néró császár villája lehetett. Számos tökéletes ál­lapotban maradt mozaikot találtak a villában, amely ha nem is volt Né­­róé, feltétlenül abból a korból szár­mazik. — Közel félmillió forintos társadal­mi munkával járulnak hozzá a köz­ség vízellátásának megoldásához Dombóvár község lakói. Össze lehet kötni a kellemest a hasznossal A nyereségrészesedés tudni­­­valóan a­ dolgozók életszínvonala emelésének egyik eszköze. Az el­múlt évben is több mint 15 000 dolgozó kapott közel 11 millió fo­rintot ilyen címen, a megye 55 üzemében. Az eddigi tapasztalatok azt mu­tatják, hogy a dolgozók 46 üzem­ben a kézhez kapott nyereségrésze­sedés jelentősebb részét nem köl­tötték el a kifizetés után közvet­lenül, hanem takarékkönyvet vált­va, ezt nagyobb terveik megvaló­sítására tartalékolták. Ennek megfelelően a 46 üzem­ből 4000 dolgozó 2 millió 655 ezer forintja került takarékbetétkönyv­be. Többek között a Szekszárdi Nyomda, az Alsóleperdi Állami Gazdaság dolgozóinak zöme, a Téglagyári Egyesülés dolgozóinak háromnegyed része kapcsolódott be így a takarékossági mozgalom­ba.­­ Kétszeresen — az egyén és a népgazdaság szempontjából — he­lyes az ilyen meggondolás. Az egyén számára kamattal, esetleg nyereménnyel növekedhet a be­tétösszeg, nem is beszélve arról, hogy az otthon tartott pénz sok felesleges kiadásra is csábíthat elveszhet, stb. Hasznos a betét a népgazdaság szempontjából is, mert az elhelye­zett pénz részt vesz az ország gaz­dasági vérkeringésében, ezzel is segítve hazánkban az eredménye­sebb gazdálkodást, mely szintén kihat az életszínvonal emelkedé­sére. Az 1958. évi eredmények alap­ján ez évben is lesz nyereségré­szesedés. Negyven üzemben 10 naptól egy havi munkabérnek megfelelő összeget fizetnek ki: az üzemek egy részénél 10 napon alu­li keresetnek megfelelő összeget kapnak a dolgozók, összesen 50— 60-ra tehető azoknak az üzemek­nek a száma megyénkben, ahol nyereségrészesedést fizetnek. A tavalyi példák mutatják, hogy most újra itt lesz az alkalom, ös­­­szekötni a kellemest a hasznossal. Ez csupán jó tanács, amely elő akarja segíteni, hogy a nyereség­­részesedés a takarékbetéteken ke­resztül méginkább a dolgozók élet­színvonala emelésének eszközévé váljon. j y APRÓHIRDETÉSEK PEST KÖRNYÉKÉN 3 szobás csa­ládi ház, 2 szoba beköltözéssel eladó vagy szekszárdival elcserélhető. 10 perc a 31-es autóbuszmegállótól. — Szekszárd, Rákóczi u. 3. A SZEKSZÁRDI Építőipari Szövet­kezet azonnali belépésre keres szak­­képesítéssel rendelkező műszaki ve­zetőt, kalkulátort és kőműves részleg­­vezetőt. TÖLTŐTOLLVERSENY indult a kispajtások számára. Kérjen szavazó­lapot a Papír- és írószer szakboltból. ELADÓ 4 erős család méh Nagy­­boczonádi kaptárokkal együtt. Cím: Szekszárd, Sztálin tér. Plébánia. Fib­­rich Jánosné ELADÓ Szekszárdon Kálvin tér 4/b számú ház — 2 szoba, konyha. Beköltözhető. Érdeklődni reggel 7-ig és délután fél 5-től. A SZEKSZÁRDI Belsped Vállalat szekszárdi telephelyére felvesz lehaj­­tókat. Munkásszállás van. VASAS szakmában jártas raktári gyakorlattal bíró raktárvezetőt azon­nali belépéssel felveszünk. Vasipari Vállalat, Szekszárd. ELADÓ 2 szoba, konyha és mellék­­helyiségekből álló ház. Cím: Szek­szárd, Kossuth L. u. 64. OÍOBOIC51C3BC31CDBC3W Olvasd,t­erjeszd a TOLNA MEGYEI Népújságot! «cDbcDiOioioioycDias TOLNA MEGYEI NÉPÚJSAO A Magyar Szocialista Munkáspert és a tanácsok lapja Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szekszárd, Mártírok tere 15~t? Felelős kiadó: ei MSZMP Végrehajtó Bizottság» Telefon: 20-10, 20-11 Szekszárdi Nyomda Telefon: 21-21