Tolna Megyei Népújság, 1959. március (4. évfolyam, 51-75. szám)

1959-03-11 / 59. szám

NB III Simontornyai BTC—Dombóvári VSE 2:2 (1:0) Dombóvár, 1000 néző. Vezette: Hor­váth. Hatalmas iramban indult a mérkőzés. A szél támogatásával a hazai csapat támad, de az SBTC la­pos összjátékkal hamarosan átveszi a játék irányítását, még a nagy szél dacára is többet támad, mint a hazai csapat. A 20. percben Kondor leadá­sával Csapó elhúz a jobbszélen és hatalmas kapufát lő. Pár perc múlva Barócsay találja el ugyancsak a kapu­fát. A 25. percben a sorozatos táma­dásoknak megvan az eredménye, mert Barócsay lapos lövését először kiüti Egy­ed, de Kondor lövésével szemben már tehetetlen. 1:0. A félidő további része hullámzó me­zőnyjátékkal telik el, a hazai csapat messziről leadott lövésekkel próbál­kozik, arra gondolván, hogy a szél segítségével beszáll a labda a kapu­ba. Félidő végéig az eredmény nem változik. A II. félidőben az SBTC nagy me­­zőfölényben van, lövés jóformán alig megy a kapujukra. Egy ártatlannak látszó labdára egyszerre megy fel fe­jelni Pados és Simonfai, Pados elfejeli a labdát, a csatár a földre esik, és a játékvezető érthetetlenül 11-est ítél. A 11-est G. Kiss értékesíti. 1:1. A játék irama fokozatosan erősödik. Mind keményebb összecsapások tar­kítják a mérkőzést. Egy ilyen össze­csapás után Gelencsér és Sebestyén III. egyszerre esnek a földre, után­­rúgás nem történik, a játékvezető kibékíti a két játékost, kezet fogat velük és aztán a legnagyobb meg­rökönyödésre mindkét játékost kiál­lítja. Pár perc múlva Barócsay kerül a kiállítás sorsára, mert a játékvezető egyik megmozdulásában szándékos­ságot vélt felfedezni. A 9 főre olvadt SBTC ellen még dühödtebben támad a hazai csapat és a 25. percben egy kapu előtti ka­varodás után a sok láb között Halmosi lábáról kerül a labda Ferenczi hálójába. 1:2. Egy perccel a befejezés előtt Kovács partdobását Kondor szépen lekezeli és jobb lábával védhetetlenül lövi la­posan a kapuba a labdát. 2:2. Újra­kezdésre már nincs is idő. Jó: Pados (mezőny legjobbja), Siigura, Kondor és Ferenczi, illetve G. Kiss, Halmosi, Kalmár. A játékvezető nagy hiba­százalékkal, határozatlanul vezette a mérkőzést. Bátaszéki VSK—Iregszemcsei MEDOSZ 3:1 (2:0) Megyei bajnokság, Iregszemcse, 600 néző. Vezette: Horváth. Báta­szék: Kerner — Horváth, Kiss, Pé­ter — Zejer, Krix — Tóth II, Toro­nyi, Bodoki, Tóth I, Székely. Ireg­szemcse: F. Szabó — Takács, Nagy, Horváth — Szántó I, Bati — Szántó II, Lódi, Győrffy, Novák, Óber­­er. Bátaszék kezd széllel szemben, de a kezdeményezést a hazai csapat ve­szi át, csatárai főleg távoli lövések­kel kísérleteznek. A 6. percben No­vák 25 méteres lövése a felső lécről a gólvonalra vágódik, a védelem csak nehezen tisztáz. Majd Szántó II kapás lövése csúszik alig mellé. A vendégek csak a 15. percben veszé­lyeztetik először F. Szabó kapuját Toronyi révén, a csatár azonban mellé lő. Néhány perc múlva Toro­nyi beadását Tóth I mellé fejeli. A másik oldalon Novák szorongatott helyzetben magasan fölé lő. A báta­­széki védelem hibájából Lódi tör ki, a kifutó Kemer csak üggyel-bajjal tudja az ejtett labdát megszerezni. A vendégek váratlan vezetéshez jut­nak a 35. percben. Takács hibájából Székely beadását Tóth­­ közelről a léc alá helyezi. 1:0. A kezdeti hazai fölény után a játék teljesen kiegyen­súlyozottá válik. A 43. percben To­ronyi körülbelül 25 méterről hatal­mas lövést ereszt meg, a labda véd­hetetlenül vágódik­ a jobb felső sa­rokba. 2:0. A II. félidő 5. percében Oberitzer éles lövését Kemer kiejti, a befutó Novák közelről a kapu bal sarkába sodorja a labdát. 2:1. A másik ol­dalon Székely rúg szabadot. A labda a felső lécről vágódik ki. A 12. perc­ben Novák lövése csúszik el a léc mellett. A 13. percben Nagy megsé­rül és körülbelül 15 percig nem ját­szik. A 20. percben Szántó II beadá­sa tisztán találja Oberitzert, a szél­ső azonban csúnyán mellé lő. A má­sik oldalon Toronyi lövése a jobb kapufa tövéről pattan ki. A 22. perc­ben ismét Székely rúg szabadot a 16-os sarkáról, a beívelt labdát Ta­kács elvéti és Tóth I csúsztatott fe­jessel küldi a labdát a bal alsó sa­rokba. 3:1. A gól után nagy kava­rodás támad a hazai kapu előtt, F.­­ Szabó csak merész vetődéssel tud tisztázni. A 34. percben szögletet ér el a hazai csapat. Kemer csak ne­hezen tud menteni. A másik oldalon Székely szabadrúgása száll kapu fö­lé. A hazaiak nem adják fel a küz­delmet, Novák révén gólt is érnek el, de a játékvezető vitatható módon les címén nem adja meg. Bírálat: A vendégek nagyobb technikai tudását a hazaiak lelkes játékkal igyekeztek pótolni. Az I. félidőben sokkal több helyzetük is volt, a csatárok próbálkozásait azon­ban nem kísérte szerencse. A hely­zetek alapján szorosabb eredmény is lehetett volna. A mindvégig sport­szerű játékot a játékvezető kifogás­talanul vezette. Jók: Péter, Toronyi, Tóth I, illetve Nagy, Szántó I, Lódi, Győrffy, Hadaró Sándor GÓLTOTÓ a március 15-iki mérkőzésre Szekszárdi Petőfi-Dombóvári Vasas (nb n­.) Tolnai KSK-Hagymányoki Bányász (megyei I. oszt.) Ej Beküldési határidő márc. 14. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG Dombóvári Szpartakusz —Tolnai KSK 2:1 (2:0) Megyei bajnokság, Dombóvár, 1000 néző. Vezette: Majoros. Dom­bóvár: Csutorás II — Schneider, Csu­torás I, Halász­­— Egyed, Kardos — Mérei, Korpádi, Tarlósi, Gálosi, Né­meth. — Tolna, Ezer, — Schäffler, Klár, Straubinger — Merk, Bizony — Tóth, Inhoff, Kappéter, Pruzsina, Gálfi. Az első 10 perc változó me­zőnyjátékkal telik el. Mindkét csa­pat játékán meglátszik, hogy több jó játékosát kénytelen nélkülözni. Negyedóra eltelte után teljesen a hazaiak irányítják a játékot. Sok szép támadást vezetnek és a tolnai védelemnek komoly feladatot jelent megőrizni kapuját a góltól. A 29. percben a tolnai védelem 11-est vét, melyet Egyed értékesít. 1:0. A ha­zaiak a második góljukat 10 perc­­ múlva érik el, amikor Mérei beadá­­­­sából Tallósi fejeli a labdát Ezer kapujába. A II. félidőben a tolnai csapat inkább a kezdeményező, míg a ha­zaiak az eredmény tartására töre­kednek. Annak ellenére, hogy a tolnai csapat irányítja a második félidőben a játékot, csak egy gólt sikerült szereznie, mivel a csatárok­nak nem megy a góllövés. Bár sok jó helyzetet teremtettek, de a ka­pu előtt a csatárok elügyetlenkedték a­­ helyzetüket. A tolnai csatársor a 30. percben Gálfi révén szépít az ered­­­­ményen. Bírálat: A hazai csapat megérde­melte a győzelmet, bár a vendégek is a második félidőben jól játszot­tak, de eredménytelenül. Majoros játékvezető jól vezette a mérkőzést. Sebők A Bonyhádi Cipőgyár önálló sportkör alakításáról tárgyal felsőbb szerveivel A Bonyhádi Vasas vezetőségválasz­tó taggyűlése után új sportprobléma adódott Bonyhádon. A cipőgyár veze­tői, miután megszűnt a BMTE, és Vasas lett, úgy látták, hogy a Vasas sportkörön belül nincs biztosítva tel­jesen a cipőgyár mintegy 800 dolgo­zójának a sportoltatása. Ezért a cipő­gyár vezetősége tárgyalásokat folytat a felsőbb szerveivel és kéri, hogy já­ruljon hozzá, hogy a cipőgyáron be­lül egy új sportkört alakítsanak. Amennyiben a felsőbb szervek ehhez hozzájárulnak, úgy a cipőgyáron be­lül megalakult új sportkörnél olyan szakosztályok működnének, melyek nincsenek a Vasas Sportkörnek, így például a torna, női kézilabda, ke­rékpár, úszó és teke, valamint a röp­labda szakosztály is szóba jöhet. A cipőgyár vezetőinek a terve reá­lis: Pár éve mint önálló sportkör működött a Vörös Lobogó és a súly­ponti sportágakban megyei viszony­latban jó eredményeket értek el. Ha újonnan megalakul a sportkör és a vezetés megfelelő lesz, a bonyhádi sportéleten nagyot lendítene. Talán egyetlen aggály, hogy kevés megfe­lelő sportvezető van a gyáron belül, viszont ezt a hiányt is rövid időn be­lül lehet pótolni. Kíváncsian várjuk, hogy a felsőbb szervek hozzájárulnak-e a cipőgyári sportkör működéséhez. A magunk ré­széről úgy gondoljuk, hogy ehhez hoz­zá is járulnak, és újabb, életerős sportkörrel gyarapodik megyénk. 1959. március 1). H­ÍREK — A dunaföldvári Magyar László Gimnáziumban a KISZ akadémia ke­retében kéthetenként rendeznek elő­adásokat. Legutóbb „Az egyház és az állam”, valamint a termelőszövetke­zet szervezésének fontosságáról tar­tott előadást Mándi Gyula iskolaigaz­gató. — Szerdán este 7 órai kezdettel Tolnán az Építők Művelődési Ottho­­nában „Hogyan hallgassunk zenét” címmel Létay Menyhért, a gimnázi­um igazgatója tartott előadást. Az előadás után a Halhatatlan melódiák című olasz filmet vetítették le a hall­gatóknak. — Menderes miniszterelnök, mint köztudomású, aránylag könnyen meg­úszta a súlyos repülőszerencsétlensé­get, amely gépét a gatwick-i repülő­tér közelében érte. Miután a gép le­zuhant, Menderes­­­ elszállítása előtt segítséget kapott egy közeli paraszt­ház lakóitól. A török miniszterelnök felépülése után meglátogatta a Bai­­ley-családot, akik a baleset éjszaká­ján segítségére siettek és meghívta őket, töltsenek vendégeként két hó­napot Törökországban.­­ A stocholmi Langholm-fegyház elítéltjei különös módon adtak kife­jezést hálájuknak, amiért Emma Tho­­luck művésznő zongorahangversenyt adott számukra. A nagy tapssal és lelkesedéssel fogadott hangverseny után a rabok küldöttsége saját maguk által kiállított „betörés és lopás elleni biztosítást” nyújtott át a művésznő­nek. A díszesen kiállított okiratot, mint mondották, Emma Tholucknak ki kell akasztania háza falára, és bi­zonyos lehet benne, hogy Svédország­nak egyetlen tolvaja vagy rablója sem fogja soha háborgatni. — Fürgédre még ebben az évben bevezetik a villanyt, modern iskolát építenek a községben, hetenként egy alkalommal pedig mozielőadáson is szórakozhat a község lakossága. — Gyönkön 73 családnak van mo­sógépe, amely a háziasszonyok mun­káját könnyíti meg. — A közelmúltban teadélutánt rendezett a paksi I. számú Általános Iskola szülői munkaközössége. A jól sikerült műsoros délután bevételét iskolai felszerelések vásárlására for­dítják. — Nyugat-Németországban végre rájöttek arra, hová tűnik az a renge­teg 1 és 2 pfennág-érme, és mi okoz­za, hogy ebből a legapróbb pénzegy­ségből soha sincsen elegendő forga­lomban. A New York-i földalatti vál­lalat derített fényt a rejtélyre. A földalatti csarnokaiban elhelyezett automatában ugyanis több millió né­met aprópénz-érmét találtak. Az 1 és 2 pfennigesek átmérője pontosan megfelel az amerikai 25 centesek mé­retének és ezért érdemes nagy men­­­nyiségben Amerikába csempészni,­ hogy a 25 centes cigarettacsomagot 2 pfennigért lehessen megszerezni. — A Bonyhádi bábszínház március 30-án a Medvebőrös című bábjátékot mutatja be. — Id. Sánta József nagydorogi ve­terán harcos „megírta” 1919-es em­lékiratait. Az öreg harcos mindkét szemére vak, s emlékeit úgy mondta tollba. — Megnyílt a Népbolt leértékelt iparcikküzlete. Nagy választékban kapható gyermekkocsi, sport- és já­tékáru, üveg- és műanyagáru. (x) A nemzetközi nőnap megünneplése a paksi járásban A Paksi Konzervgyárban Darnai elvtárs üdvözölte a nőket, a beszá­molót pedig Hantos elvtárs, a kon­zervgyár főkönyvelője tartotta. Kró­di elvtársnő pedig beszámolt az or­szágos nőkonferencián elhangzottak­ról. Ezután a férfiak szendviccsel és finom édesborral vendégelték meg a mintegy 150 női dolgozót. A községben több mint ötszázan vettek részt, az egész estét betöltő műsorral egybekötött ünnepségen.­­ Az úttörők köszöntötték a nőtaná­­­­csot, KIOSZ férfi énekkar énekelt, s több szavalat volt, a szövetkezeti nőbizottság tánccsoportja népi tán­cot mutatott be és a Vörös Sugár Tsz tánccsoportja is fellépett népi táncokkal. Az ünnepi beszéd után a munkásőrség parancsnoka a női munkásőröknek ajándékot nyúj­tott át a nemzetközi nőnap alkalmá­ból. Nagyon jól sikerült Bölcskén is az ünnepély, amelyen közel 200 as­­­szony vett részt. A beszámoló után teával vendégelték meg az asszonyo­kat. Németkéren 150-en, Kajdacson 200-an vettek rész az ünnepségen és a többi községekben is szép ünnep­ségek voltak ez alkalomból. Április elején Dorogi Bécsben képviseli a magyar színeket Az új bécsi sportcsarnokban áp­rilis 3-án, 4-én és 5-én nagyszabású nemzetközi egyéni ökölvívó ver­senyt rendeznek, amelyre magyar ökölvívókat is meghívtak. Már ki is­­ jelölték a részvevőket, s eszerint lég­súlyban Dorogi, pehelysúlyban Du­­bovszky, könnyűsúlyban Kellner,, kisváltósúlyban Pál és váltósúlyban Sebők II, vagy Szakáts II képviseli a magyar színeket. A szekszárdi járás általános iskolai fiú tornaversenye Bátaszéken. A bajnokságon csak a tolnai és a helyi iskola vett részt, ugyanis a többi iskola nem rendel­kezik a szükséges tornateremmel A bajnokság így csupán a tolnai és a helyi úttörő tornászok vetélkedését hozta. Eredmények: Egyéni: 1. Wahl Jó­zsef (Bátaszék) 47,3, 2. Virág László (Bátaszék) 46,3, 3. Ignácz György (Bátaszék) 45,7, 4. Gy. Szabó István (Tolna) 44,7, 5. Orbán Gábor (Báta­szék) 42,8, 6. Bordás Gábor (Tolna) 42,8. Csapat: 1. Bátaszék (Wahl, Ignácz Orbán, Tihanyi, Virágh, Máté) 225,T pont, 2. Tolna (Bordás, Gy. Szabó, Fe­hérvári, Kemer, Kovalcsik, Szabó) 214 pont. A szekszárdi járás I. osztályú fiú­­­tornászbajnokságát a járási művelő­désügyi osztály megbízásából a bá­­taszéki fiú általános iskola rendezte Apróhirdetések ZAMÁRDIN háromszobás, zárt­­verandás, fürdőszobás, folyóvizes, cserépkályhás családi ház 420 négy­szögöles fajgyümölcsös, melléképü­letekkel, beköltözhetően eladó. Za­­márdi, Damjanich u. 9. É. M. Baranya megyei Mélyépítő Vállalat felvesz vizsgával rendelke­ző kompresszor kezelőket. Jelentke­zés Pécs, Kertváros, Málomi út 80/a sz. Gépészeti Osztálya. j É. M. Baranyamegyei Mélyépítő Vállalat felvesz vizsgával rendelke­ző (doser, skraper, fej fölötti rakodó­­ és kotró) nehéz­gépkezelőket. — Je­­­­lentkezés: Pécs, Kertváros, Málomi­­ út 80/a sz. Gépészeti Osztály. A SZEKSZÁRDI Építőipari Szövet­kezet azonnali belépésre keres szak­­képesítéssel rendelkező műszaki ve­­­­zetőt, kalkulátort és kőműves részleg­­­­vezetőt. TOLNA MEDVEI NEPOJSAO A Magyar Szocialista Munkásain is a tanácsok­ lapja Szerkeszti a Szerkesztőbizotts ég Szekszárd, Mártírok táva 19-1» Felalós kiadó: as MSZMP Végrehajtó Bizottság e telefon: 90-10, 20-11 Szekszárdi Nyomda Telefon: 31-11