Tolna Megyei Népújság, 1959. április (4. évfolyam, 76-100. szám)

1959-04-21 / 92. szám

4 Magyarország—Jugoszlávia 4:0 (1:0) A két ország ifjúsági együttesei­nek nyitánya az esőben ázó mintegy kilencvenezer nézőt felkészítette a nagy mérkőzésre, a két ország leg­jobb labdarúgóinak találkozójára. Nehezen, de győztek a fiatalok, s a kemény, helyenként durván játszó jugoszláv fiatalok elleni 3:2-es győ­zelem értékes fegyverténynek mond­ható. Az ifjúsági csapatok mérkőzése után az idő mind jobban elromlott. A nézőtér felett, szinte a lelátókkal egy magasságban sűrű felhők eresz­kedtek le, és ezért is intézkedett úgy a két csapat vezetősége, hogy a vá­logatottak találkozóját félórával előbbre hozza. Zebec, a jugoszlávok középcsatá­ra indította el 90 perces útjára a labdát. Nehéz, csúszós, sáros talajon az első percek magyar rohamait, a biztosan álló jugoszláv védelem rendre megsemmisítette.. A el­ső percekben különösen Sán­dor játéka vitt sok színt, ötletet, a magyar támadósor játékába. A ma­gyar támadások azonban a továb­biakban is eredménytelenek. Tichy, majd Budai kapuratörése az ese­mény, de a jugoszlávok kitűnő ka­pusa Krivokucsa a lövéseket védi. Közben néhány percre eláll az eső, majd később zuhogni kezd, s ekkor a 37. percben születik a mérkőzés első gólja: Sándor ellenállatatlanul kapura tör, kicselezi a védelmet és a kapu jobb alsó sarkába lő. 1:0. A ju­goszláv csapat támadásokkal vála­szol a magyar gólra, de Mátrai és Sipos szétrombolja a körülményesen adogató jugoszláv csatárok próbál­kozásait. Az 53. percben Sándort fel­vágják, a szabadrúgást Bundzsák Mátraihoz küldi, az Tichy elé tálal, s 8 méterről a mérkőzés legszebb gól­ját fejeli. 2:0. A jugoszlávok szívósan és kemé­nyen védekeznek. Budai és Fenyvesi összjátéka után a 68. percben Tichy újabb gólt lő, majd egy összecsapás után Tichy sántikálva lemegy a pá­lyáról. Helyére Pál jön be. A len­dületesen, frissen játszó Pál né­hány perc múlva beállítja a vég­eredményt, nehéz szögből kapura lő, 4:0. A mérkőzés végén még két ju­goszláv szöglet az esemény. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG Ifjúsági válogatott mérkőzés Kiábrándító játék után csúfos vereség Budapest-Dél—Tolna megye 9:0 (2:0) Szekszárd, 600 néző. Vezette: Ma­joros. Budapest-dél: Szágel — Var­ga, Rátkai, Schmied — Muzslai, Schaller — Sefcsik, Toldi, Farkas, Nagy, Gál. Tolna megye: Ébert — Beke, Hellebrandt, Siklósi — Tár­nok, Lencse — Méred, Bencsik, Géth, Kiss, Török. A vendégcsapat kezd, de mi vezetjük az első táma­dást. Török szépen elhúz a balszélen, de a lövése nem sikerül. Három­négy szép tolnai támadás után a pestiek középcsatára, Farkas, Hel­lebrandt mellett kiugrik, de éles lö­vése elcsúszik a kapu előtt. Változó a játék, a mieink többet támadnak. A 12. percben Bencsik a pálya köze­pétől viszi fel a labdát, de lövését könnyen védi Szágel. Később Len­cse szépen küldi támadásba Géthet, de előle hazaadással tisztáz a véde­lem. A 20. percben Farkas átcselezi az egész tolnai védelmet, de Ébert szerencsére menteni tud. A 25. perc­től feljön a vendégcsapat és ettől kezdve egészen a mérkőzés végéig ők irányítják a játékot. A 32. perc­ben esik az első gól. Farkas a fél­pályáról elszáguld és közelről ügye­sen a sarokba helyezi a labdát. 1:0. Három perc múlva — a Hellebrandt mellett tetszés szerint elszaladgáló — Farkas gólt fejel. 2:0. A vendégek teljesen átveszik a játék irányítását, a mieink csak időnként jutnak szó­hoz, de ez sem jelent veszélyt a bu­dapestiek kapujára. A 43. percben Gál megy el Hellebrandt mellett, de Bekének az utolsó pillanatban sike­rül szögletre menteni. A második félidőben csere törté­nik a hazai csapatban, Tárnok he­lyére Zágonyi áll be. A 8. percben megkezdődik a »gólözön«. Gál a lest vitató védelem mellett a vendégek harmadik gólját lövi. Ekkor már teljesen alárendelt szerep jut a mieinknek és három perc múlva új­ból a védelem jóvoltából a kister­metű Toldi lesz eredményes. 4:0. Négy perc múlva mintegy 10 méter­ről küldött Farkas-lövésre Ébert hiába vetődött. 5:0. Tovább folyik az »egykapuzás«. A 20. percben Toldi közelről, a léc alá bombáz, majd két perc múlva Muzslai a 16-osról lő a jobb sarokba. 7:0. A budapestiek na­gyon szépen, tetszetősen játszanak és macska-egér harc folyik a pályán. Az egyébként kitűnő Siklósi, aki a pécsi mérkőzésen mint középhátvéd úgyszólván egyedül tartotta fel a ba­ranyai csatárokat, elkedvetlenedik és ez meg is látszik a játékán. Az egész csapatból — ebben az időszak­ban — csak a tamási Lencse játéka elfogadható. Beke se játszik a ren­des posztján és segítőtársak nélkül ő sem boldogul. A budapestieknél a »Botond«-nak becézett Toldi óriási munkabírással minden támadásban benne volt és ragyogó labdákat ad­tt társainak. Emellett szép gólokat is rúgott. A 25. percben ő szerzi a bu­dapestiek nyolcadik gólját is. A ven­dégek egy kicsit engednek az iram­ból, s így Tolna megye is szóhoz jut­hat. Góth kétszer egymás után mel­lé lő, majd a 33. percben szögletet harcolunk ki, de a kapus véd. A 35. percben egy mintaszerű, szép táma­dás után Sefcsik fejel gólt, ami a végeredményt is jelenti. 9:0. A 38. percben Gérh szép éles lövést küld kapura, majd két perc múlva a mi kapunknál akad helyzet, s csak a szerencse menti meg fiataljainkat a 10. góltól. Bírálat: A minden ízében jobb bu­dapesti csapat még ilyen arányban is megérdemelten győzött, a teljesen szétesően és lélek nélkül játszó tol­naiak ellen. A budapesti csapat úgy­szólván teljesen az MTK és a Fe­rencváros ifjúsági játékosaira épült fel, ami meg is látszott játékukon. A budapesti csapatból külön emlí­tést érdemel Toldi, Muzslai és Far­kas játéka, amellett, hogy többi tár­suk is jó játékkal lepte meg a szek­szárdi közönséget. A Tolna megyei csapatból csak a két tamási játékos, Beke és Lencse játszott elfogadha­tóan. Szembetűnő volt, hogy a kö­zéphátvéd poszton játszó Helleb­randt milyen rosszul és kiábrándí­tóan játszott. Ha Siklósi játszott volna középhátvédet, a budapestiek jó játéka ellenére sem született vol­na ilyen csúfos vereség. A csatár­sorból talán Török volt az, aki igye­kezett, de a jól záró budapesti vé­delemmel szemben egyedül nem ér­hetett el eredményt. Ki lesz a bajnok ? Ez a kérdés foglalkoztatja a me­gye sportkedvelőinek nagy táborát és nem is alaptalanul. Az idei baj­nokság még mindig teljesen nyílt. Ilyenkor előkerülnek a sorsolások és megkezdődik a találgatás. A szur­kolók azt nézik, hogy melyik csa­patnak milyen mérkőzései vannak még vissza, íme a hátralévő for­dulók párosítása. Április 26: Döbrököz—Fadd, Ireg­­szemcse—Máza, Paks—Tamási, Dom­bóvár—Nagymányok, Tolna—Váral­ja, Nagydorog—Dunaföldvár, Báta­­szék—Hőgyész. Május 10: Bátaszék—Nagymá­nyok, Tamásii—Dombóvár, Máza— Paks, Fadd—Iregszemcse, Váralja— Döbrököz, Dunaföldvár—Tolna, Hő­gyész—N­agy­dörög. Május 17: Paks—Fadd, Dombóvár —Máza, Nagymányok—Tamási, Tol­na—Hőgyész, Döbrököz—Dunaföld­vár, Iregszemcse—Váralja, Nagydo­rogi—Bátaszék. Május 24: Bátaszék—Tamási, Má­za—Nagymányok, Fadd—Dombóvár, Dunaföldvár—Iregszemcse, Váralja—Paks, Hőgyész—Döbrököz, Nagydorog—Tolna. Május 31: Nagymányok—Fadd, Ta­mási—Máza, Döbrököz—Nagydorog, Iregszemcse.—Hőgyész, Paks—Duna­földvár, Dombóvár—Váralja, Tolna —Bátaszék. Június 7: Bátaszék—Máza, Fadd— Tamási, Váralja—Nagymányok, Du­naföldvár—Dombóvár, Hőgyész— Paks, Nagydorog—Iregszemcse, Tol­na—Döbrököz. Június 14: Máza—Fadd, Iregszem­cse—Tolna, Paks—Nagydorog, Nagy­mányok—Dunaföldvár, Tamási—Vár­alja, Bátaszék—Döbrököz, Dombó­vár—Hőgyész. Mint a sorsolásból kiderül, Tolna és Dombóvár van a legjobb hely­zetben, mert az éllovasok ellen vagy játszott, vagy otthonában fogadja őket. A legrosszabb helyzete Nagy­­mányoknak van, mert még Dombó­várra, Mázára és Bátaszékre kell utaznia. A labda kerek, még lehet, sőt minden bizonnyal lesz is több meglepetés. Felnőtt válogatott mérkőzés Határtalan lelkesedés, megérdemelt győzelem Tolna megye—Vas megye 2:0 (0:0) Szekszárd, 800 néző. Vezette: Ham­mer. Tolna megye: Greilich — Cser, Kalmár, G. Kiss — Tallósi, Pados — Hómann, Kondor, Gadó, Fláding, Gelencsér. — Vas megye: Tauber — Tóth, Gáspár, Tioroknai — Halmai, Peverics — Szakács, Nagy, Horváth, Antalovics, Kamondi. Az első tíz perc váltakozó játéka után Hómann gólt ígérően ugrik ki, de a jól záró védelem időben közbe tud lépni. A 14. percben Szakács egyedül elmegy, de Cser utoléri és elegánsan haza­ad. A következő percben Hómann, majd Kondor támadása akad el le­sen. A közönségnek nem teszik, hogy a Vas megyeiek lestaktikát al­kalmaznak, igaz, hogy a játékosaink­nak sem nagyon, mert ez teljesen za­varba hozza őket, és nem tudnak ki­bontakozni. A 22. percben — miután a csatáraink a lestaktika miatt kép­telenek lövéshez jutni . Pados vál­lalkozik a kapuralövéssel, de éles lö­vése kapu mellé száll. 3 perc múlva egy szép támadás után Gelencsért szabálytalanul akasztják. A szabad­rúgás után a csatárok újból lesre futnak. Ellaposodik a játék a 28. perctől feljön a vendégcsapat, de az ő csatáraik — annak ellenére, hogy villámgyorsak i— nem tudnak meg­birkózni a jó napot kifogó védel­münkkel. G. Kiss remek alakításai­nak tapsol a hálás szekszárdi kö­zönség, majd Kalmár lyukat rúg, a védők csak szabálytalanság árán tudják feltartóztatni a vendég kö­zépcsatárt. A 16-os sarkáról küldött éles szabadrúgás azonban a kapu mellé száll. A 32. percben a vendé­gek majdnem gólt érnek el, de An­talovics 8 méterről mellé lő. (Nagy helyzet volt!) A következő percben valóságos tűzijátékot rendeznek a vendégek végül is Padosnak sikerül a bolyból kihozni a labdát. Tallósi és Pados hiába tömi labdával a csa­társort, a csatáraink képtelenek megtalálni a lestaktika ellenszerét. A 37. percben újból Pados vállalko­zik lövésre, mely kapu fölé száll. A 44. percben Kalmár az alapvonalon túlra szerel, a beívelt sarokrúgást Nagy két méterről fölé fejeli. Ez is nagy helyzet volt. Az utolsó perc­ben Gadó fejel gólt, Hómann meg­toldja még a labdát, de vesztére, mert lesen állt és a bíró érvényte­leníti a gólt. A csatáraink meddő játékára (a lestaktika miatt) jellem­ző, hogy az első félidőben egyálta­lán nem lőtt kapura egyik csatár sem. A szünetben Vicze edző cserét ha­tároz el. Gelencsér helyére az ugyan­csak dombóvári Simonfalvi áll be. A csapat játékosai a félidőben kapott edzői utasítás szerint játszottak és így a szélsők is megfelelően lettek foglalkoztatva. Ezzel a játékkal szem­ben a vendégeknek nem érvénye­sült a lestaktikája. A 3. percben sa­rokrúgáshoz jut Vas megye, de Ka­mondi 3 méterről fölé lövi a labdát. Egy ellentámadás során Kondor ki­ugrik a vendég védelem azonban az alapvonalon túlra szereli. A labdát Flading íveli befelé, melyet Hó­mann csúsztatott fejessel juttat a jobb sarokba. 1:0. Nagy az öröm a nézők között, S a közben megeredt zuhogó eső nem tudja elriasztani a többséget. Ettől kezdve a játék meg­élénkül és a mieink a kezdeménye­zők. A közönség végre szép és lelkes játékot láthat válogatottunktól. A já­tékosok szinte egymáson akarnak túltenni a lelkesedésben , küzdeni akarásban. Tallósi és Pados tovább­ra is remek labdákat küld a csatá­rok felé. Hómann a jó labdákkal vil­lámgyors elfutásokat vezet, de en­nek ellenére a belső csatárok a jól záró védelem mellett nem jutnak lövéshez. Simonfalvitól is látunk egy-két szép elfutást. A 23. perc­ben a vendégkapus hatalmas bra­vúrral kiüt egy éles labdát, melyet Kondor újra kapura küld. A labda a kapufa mellett elhagyta volna a játékteret, de az egyik védőjátékos kézzel menteni akart. A megítélt 11-est G. Kiss biztosan vágta a jobb sarokba. 2:0. Nagy az öröm a játé­kosok és a szurkolók között. A kö­vetkező percben Tallósi jó labdájá­val Hómann megy el, de a védelem alapvonalon túlra tisztáz. A beívelt szögletet Gadó fejeli kapura, de a védők a gólvonalról mentenek. Két perc múlva újból Gadó lő, ezúttal fölé megy a labda. A 32. percben Horváth fejese száll mellé, majd 8 perc múlva Nagy kerül jó helyzetbe, de fölé lő. Ezek a percek a vendé­geké, de­­ nekik nem sikerül a gól­szerzés. A 38. percben Greilich elő­ször öklözéssel tisztáz egy meleg helyzetben, majd kifutással ment, a rohamozó csatárok elől. A 42. perc­ben még a mieink kísérleteznek, de az eredmény már nem változik. Bírálat: Az átforgatott Tolna me­gyei csapat tagjai végig nagy igye­kezettel és önfeláldozóan küzdöttek, így a győzelmet megérdemelték. A vendégek nagyon jó benyomást kel­tettek, és ha az első félidőben egy kicsit több szerencséjük van, két­ségessé tehették volna a mieink győ­zelmét. Lestaktikájukkal teljesen megzavarták csatárainkat, melynek az ellenszerét csak a második fél­időben sikerült megtalálni. Különö­sen a két Vas megyei szélsőtől lát­hattunk villámgyors elfutásokat. A Tolna megyei csapatból Greilich jól látta el nem túl sok feladatát. A hát­védhármas jól megállta helyét, de talán a sorrend a következő volt: G. Kiss, Cser, Kalmár. A csapat leg­jobb része a fedezetpár volt. Itt ne­héz lenne a két játékos között sor­rendet megállapítani, mert Tallósi és Pados egyaránt hasznos munkát végzett. Legjellemzőbb az, hogy ket­ten többször próbálkoztak a kapura­lövéssel, mint a hat csatár. A csatár­sorból Hómann beváltotta a hozzá­fűzött reményeket, és különösen a második félidőben minden megmoz­dulása veszélyt jelentett. Kondor­s tőle megszokott igyekezettel ját­szott, de ezúttal nem sikerült lövés­hez jutnia. Teljesen megzavarta a lestaktika, talán ezért nem vállalko­zott kitörésekre. Fladingnak nem sikerült csillogtatnia úgy a tudását, mint ahogy a klubcsapatában teszi. Valószínűleg őt is lestaktika, illet­ve az összeszokottság hiánya zavar­ta. Gadó 90 percen át határtalan lel­kesedéssel és önfeláldozással küz­dött. A mérkőzés utolsó részében a sérült G. Kiss helyett hátrahúzódva, mint védőjátékos is remekül meg­állta a helyét. Gelencsér csak az el­ső félidőben játszott, és ő éppen úgy nem tudott érvényesülni a lesreállí­­tások miatt mint a többi csatártár­sai. A második félidőben beállt Si­monfalvi — annak ellenére, hogy nem balszélső — jól mozgott és né­hány szép megmozdulást, kapura­­húzást láttunk tőle. SPORTHÍREK A bonyhádi járási Labdarúgó Szö­vetség elnöksége április 15-én ülést tartott és ott több határozatot ho­zott. Ezek között szerepel, hogy a labdarúgó szakosztályokon belül még e hónapban meg kell választa­ni a szakosztályvezetőséget. A má­sik határozat szerint kötelezték a zombai sportkört, hogy a labdarúgó­­pálya öltözőjét e hónap végéig hoz­za rendbe. Ellenkező esetben a lab­darúgó-csapat játékjogát felfüggesz­ti a­ szövetség. A május 3-ára ter­vezett járási bajnoki mérkőzéseket­­ a szövetség döntése alapján má­jus 1-én játsszák le. * A fegyelmi bizottság is több határozatot hozott, így Heil János majosi játékost 4 bajnoki mérkő­zéstől, Somogyi Vince nagyvejkei já­­tékost 1 bajnoki mérkőzéstől, Emi Jakab cikói játékost május 9-ig,a Győrfi József majosi játékost októ­ber 4-ig tiltotta el a játéktól. * A falusi dolgozók szpartakiádjá­­nak községi versenyei — a kiírás szerint — április 15-től június 7-ig tartanak. Értesülésünk szerint a bonyhádi járásban április 26-án Kis­dorogon kerül megrendezésre a he­lyi verseny, melynek szervezését Márton Árpád, Simon Anna és Ja­kab István vállalta.* Az elmaradt Dunaföldvár—Tamá­si megye bajnoki labdarúgó mérkőzést május 1-én játssza le a két csapat Dunaföldváron. Búcsú Kovács László bölcskei sporttárstól A tragikus szerencsétlenség, mely fiatal életedet követelte, porig sújt bennünket. Könnyező szemmel állunk koporsód körül sporttársaid és barátaid nagy tábora, mi nemcsak egy jóba­rátot, nemcsak egy kiváló spor­tolót, vezetőt, kit egész me­gyénk ismert, szeretett, vesz­tettünk el benned, hanem en­nél sokkal többet. Eszmény­képe voltál a fiataloknak, de nekünk, öreg vezetőknek is. összpontosult benned a leg­szebb emberi értékek egész sora, az alkotó erő, az egye­nesség, közvetlenség, de nem utolsósorban harcos jellemed, és ezek összessége emelt azzá, aki voltál nekünk. Pótolhatat­lan űrt hagytál magad után. Bánatos szívvel, fátyolos szem­mel kell búcsút vennünk tőled. Emléked örökké élni fog ben­nünk, felejthetetlen LACIKÁNK. Apróhirdetések ESZTERGÁLYOS, marós, ív és lánghegesztő lakatos szakmunkáso­kat, segédmunkásokat felveszünk Tolna megyei Mezőgazdasági Gépja­vító Vállalat Szekszárd, Keselyűst út. MÉRLEGKÉPES vagy képesített könyvelőt, számviteli vezetőnek felveszünk Tolna megyei Mezőgazda­­sági Gépjavító Vállalat, Szekszárd, Keselyűs­ út. ELADÓ házhely az Újtelepen, húszezer téglával, terméskővel. Ér­deklődni lehet: Bodiné, Posta. 1959. április 21. 11 Azonnali felvételre EBZ 100-as típusú kompresszorral üzemel­tetett hűtőgép berendezésbel vizsgázott U Ii­í­íjt gépkezelőt keres a Paksi Konzervgyár, Paks, Tolnai u. 2. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt és a tanácsok lapja Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szekszárd, Mártírok tere 15—1? felefos: 20-10, 20-11 Felelős kiadó: az MSZMP Végrehajtó Bizottsága Szekszárdi Nyomda Telefon: 21-21