Tolna Megyei Népújság, 1959. június (4. évfolyam, 127-151. szám)

1959-06-04 / 129. szám

1959. június 4. S­PORT ÖKÖLVÍVÁS Szekszárdi Dózsa—Dombóvári VSE 16:4 Csapatbajnoki mérkőzés, Szek­­szárd, 400 néző. A párok a kö­vetkező sorrendben léptek szorí­­tóba (elöl a szekszárdi verseny­zők): Légsúly: Markos I. (Sz.) ellen Tóth (D.) az első menetben fel­adja. Rögtön a szekszárdi ököl­vívó veszi át a mérkőzés irányí­tását. A tőle megszokott küzdő­modorral és kemény ütéseivel szemben Tóth nem tud védekez­ni és egy kemény balhorog után megroggyan, majd feladja a küz­delmet. 2:0. Harmatsúly: Markos NI. (Sz.) ellen Lenhart (D.) a második me­netben feladja. A jóval teste­sebb dombóvári versenyző ellen Markos II. igen jól és okosan ök­lözött. Megelőző egyeneseket és kemény horgokat ütött. A máso­dik menetben Lenhart feladta a mérkőzést. 4:0. Pehelysúly: Takács (Sz.) felad­ta Fodor (D.) ellen. A jónevű dombóvári versenyző ellen Ta­kács kézsérüléssel lépett szorító­­ba. Az első menetben nem ala­kult ki komolyabb küzdelem, mindkét versenyző óvatosan kez­dett. A második menetben Ta­kács sérülése kiújul és feladja a küzdelmet. 4:2. Könnyűsúly: Budait (Sz.) le­léptetik Boros (D.) ellen. Budai az első menetben jól kezdett, egyenesei ellen Boros nem tudott védekezni. A második menetben már a jobb erőnlétű dombóvári öklöző veszi át a mérkőzés irá­nyítását. A harmadik menetben Budait kétszeri figyelmeztetés után alkaros ütésért leléptetik. 4:4. Kisváltósúly: Árpás (Sz.) pon­tozással győz Rajna (D.) ellen. Árpás végig támadta az egész mérkőzést, keményen ütött, a dombóvári öklöző feltűnően szí­vósan védekezett, sokszor sike­resen ütött közbe. Árpás a máso­dik menet alapján biztosan nyer­te a mérkőzést. Eredményhirde­tés után a közönség nagy tapssal jutalmazta mindkét versenyzőt. 6:4. Váltósúly: Kappel (Sz.) ellen Németh (D.) az első menetben feladja. A dombóvári verseny­zőn látszott, hogy erősen fél Kap­peltól. A szekszárdi öklöző rög­tön támad, s két ütése után Né­meth az első menet közepén fel­adja a mérkőzést. 8:4. Nagy váltósúly: Kálmán (Sz.) ellen Rajczi (D.) a harmadik me­netben feladja. Kálmán a tőle megszokott öklözéssel rögtön fö­lénybe kerül és végig ő irányít­ja a mérkőzést. A dombóvári versenyző, hogy elkerülje a ki­ütést, állandóan fogásban keres menedéket. A harmadik menet­ben Kálmán nagy iramát Rajczi nem bírja és feladja a kilátásta­lan küzdelmet. 10:4. A dombóváriak közép, félne­héz és nehéz súlyban versenyzőt nem tudtak indítani, így a Dózsa csapata végeredményben 16:4-re nyerte a találkozót. K M * 3 Iregszemcsei MEDOSZ—Hőgyészi HEDOSZ 1:1 (1:1) Megyebajnoki: Iregszemcse, 600 néző. Vezette: Horváth. Ireg­szemcse: Deák — Takács, Pavel­­ka, Horváth — Szántó I., Nagy — Szántó II, Győrffy, Novák, Lódi, Oberitzer. 1— Hőgyész: Borsos — Máté, Gaál, Thuma — Kertész, Witzl — Hegedűs, Újvári, Nich­­ter, Magyar, Ulrich. Az 1. perc­ben Novák hatalmas lövését csak üggyel-bajjal védi Borsos, majd ismét Novák lő fölé egy szabadrúgást. A harmadik perc­ben Győrffy kapásból mellé lő. Szántó II. remek szöktetésével Novák ugrik ki, de a kifutó Bor­sos fölött a kapu fölé emel. A 12. percben szabadrúgáshoz jut Hőgyész. Az előre ívelt labdát Nagy elvéti és a szemfüles Ma­gyar 5 méterről a bal sarokba gurít. 0:1. A gól nem töri le a hazaiakat, tovább rohamoznak. Egy kavarodás után csak a gól­vonalról­ tud menteni a hőgyészi védelem. A nagy hazai fölény a 25. percben góllá érik. Pavelka előreadását Novák 16 méterről a kifutó Borsos mellett a kapu kö­zepébe lövi. 1:1. Ebben az idő­szakban Hőgyész csak igen rit­kán jut szóhoz. Egy támadásuk Ulrich mellé lövésével végződik. A 40. percben Oberitzer előtt van helyzet Borsos azonban lábbal ment. A II. félidő is hazai támadások­kal indul. Oberitzer—Lódi táma­dás végén az utóbbi nagy hely­zetből az ötösről Borsosba lő. Egy hőgyészi támadás végén Deák csak többszöri kísérlet után tud­ja a labdát a 11-es pontnál el­csípni. A másik oldalon Lódi előtt van nagy helyzet, de elpat­tan tőle a labda. A hazai csa­pat fölényét gyors három­szög­­­­let is jelzi. Az egyiknél Novák alig fejel mellé, majd Győrffy szöglete a lécen csúszik végig. Hiába támad a hazai csapat, Hő­­gyész lelkesen védekezik, gól nem születik, ebben nagy része van az átlagon felül védő Bor­sosnak is. Az utolsó percben Győrffy ível előre szabadrúgást, a jó ütemben kiugró Novák éle­sen a bal sarokra fejel, Borsos azonban nagy szerencsével tisz­­ f­táz. Bírálat: A hazai csapat renge­­­­teg helyzetet hozott össze a csa­­­­tárok lövéseit azonban nem ki­ j­­­sérte szerencse. A helyzetek alap­­j­ján 2—3 góllal is győzhetett vol­­­­na. A játékvezetői, hármas kitű­­­­nően látta el feladatát a végig!) sportszerű mérkőzésen . ír­tók: Pavelka, Szántó II, Le­i­­di, Novák, illetve Borsos, Gaál,­­ Witzl, Nichten Hadaró Sándor -------------------------------------------- - A bajnokság hajrája éreztette hatását az NB III-as bizottság ülésén is Az NB III-as bizottság hétfőn délután Pécsett tartotta júniusi ülését. Az ülésen valamennyi NB III-as bizottsági tag megjelent. Karth Ferenc, titkár terjesztette elő az értekezlet anyagát. Beje­lentette, hogy a bajnokság haj­rájában mind több mérkőzés ke­rül megóvásra. Hosszasan tárgyal­ta a bizottság a Kaposvári MTE- nek a PBTC elleni mérkőzéssel kapcsolatban, Oskó László jogo­sulatlan szerepeltetése miatt be­­nyújtott óvását. A fegyelmi bi­zottság szerdán tárgyalja majd az óvást. Közölte a titkár azt is, hogy nem jogerős a Székesfehér­vár—Bajai Építők mérkőzés ügyé­ben hozott döntés sem, mert azt Székesfehérvár megfellebbezte. Intézés alatt van a Bácska óvása is a Pécsi BTC mérkőzés ügyé­ben. Szóba került a tárgyalás so­rán az is, hogy ezen a nyáron lesz kedvezményes átigazolás, va­lószínűleg azonban csak alsóbb osztályú csapatból felsőbb osz­tályú csapatba. A kiadatás azon­ban szükséges lesz és nem járul hozzá a szövetség ahhoz sem, hogy ennek kapcsán egyes sport­körök játékosait »szét­hordják«. Legfeljebb 3 játékos átigazolásá­hoz járul majd hozzá. Közölte a bizottsággal Molnár József főtitkár, hogy a bajnoki rendszerben az olimpiáig nem lesz változás. Élénk vita alakult ki arról, hogy a bajnokságra törő KMTE a saját költségére ugyan, de a vi­déki mérkőzéseire is budapesti játékvezető hármast kér. Bejelentette­ a Baranya megyei szövetség azt is, hogy csak né­hány mérkőzésre áll módjában szövetségi ellenőrt küldeni, így szövetségi ellenőr küldését vet­ték tervbe a Simontornya—Bajai Építők, a Bonyhád—KMTE, Bács­ka—Bonyhád, Bázakerettye— Bácska, Székesfehérvár—Bácska, Nagykanizsa—Bajai Építők és a Simontornya—KMTE mérkőzé­sekre. Amennyiben a Sportkörök to­vábbi mérkőzésekre is helyesnek látják a szövetségi ellenőr meg­jelenését, kérjék azt a saját költ­ségükre. Az értekezlet ugyan most is baráti légkörben zajlott le, de az udvarias hang mögött fel le­hetett fedezni a bajnokság haj­rájának az izgalmát. Bízunk ab­ban, hogy a bajnokság hátralévő mérkőzései rendben zajlanak le és a legizgalmasabban alakuló NB III-as csoport bajnokságá­nak és a kieséseknek a kérdését reális körülmények között lehet majd tisztázni. T. L. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG így is lehet... ! Ismeretes, hogy az ősszel­­ lejátszott Dunaföldvár—Paks­­ mérkőzésen nem a legsportsze­­­­rűbb jelenetekre került sor. Ne­­ kutassuk ki és mi volt az oka. j A visszavágóra vasárnap ke­­­­rült sor Pakson. A paksi lab­­­­darúgók szekfűcsokorral a ke­­­­­ükben futottak ki a pályára,­­ és Damai, a paksi csapatkapi­­­­tány üdvözölte a vendégeket, kérte őket, hogy felejtsék el a múltbani súrlódásokat, legye­nek jóbarátok mind a pályán, mind a pályán kívül. Ezután a paksi játékosok átadták a vi­rágokat a vendégjátékosoknak, akik a helybeli közönség között szétosztották azt. (Persze a leg­­csinosabb nők között.) Így is lehet törleszteni... 5 A középiskolai atlétikai bajnokság eredményei ID Lapunk tegnapi számában kö­zöltük a középiskolai atlétikai bajnokság csapatbajnokságának eredményeit. Mai számunkban az egyéni bajnokság eredményeit kö­zöljük. Lányok: 100 m síkfutás: 1. Csendes (Szek­szárdi Gimnázium) 13.2, 2. Hamar (Sz. G.) 13.2, 3. Kern (Paksi Gim­názium) 13.7, 4. Balassa (Sz. G.) 13.9. 200 m síkfutás: 1. Csendes (Sz. G.) 28.8, 2. Hamar (Sz. G.) 29.2, 3. Simon (P. G.) 30.4, 4. Kern (P. G.) 30.8. 400 m síkfutás: 1. Simon (P. G.) 68.8, 2. Gregus (P. G.) 70.0, 3. Ba­­gócsi (P. G.) 72.4, 4. Váróczi (Bonyhádi Gimnázium) 74.4. 800 m síkfutás: 1. Bagócsi (P. G.) 2:50.0, 2. Laczi (P. G.) 2:56.8, 3. Bencze (P. G.) 2:57.2. 80 m gátfutás: 1. Eördögh (Sz. G.) 13.7, 2. Balassa (Sz. G.) 14.7, 3. Lehel (Sz. G.) 15.0, 4. Olaj (B. G.) 16.2. Magasugrás: 1. Szuprics (Palán­­ki Technikum) 135, 2. Eördögh (Sz. G.) 135, 3. Marosi (Dombóvári Gimnázium) 130, 4. Madaras (Sz. G.) 130. Távolugrás: 1. Csendes (Sz. G.) 4,62, 2. Schrancz (B. G.) 4,54, 3. Hamar (Sz. G.) 4,46, 4. Gregus (P. G.) 4,42. Súlylökés: 1. Tóth (Dombóvári Tanítóképző) 9,97, 2. Pintér (D. T.) 9,13, 3. Deák (Gyönki Gimná­zium) 9,03, 4. Máté (D. T.) 8,88. Diszkoszvetés: 1. Deák (Gy. G.) 28,65, 2. Tóth (D. T.) 26,93, 3. Po­gány (B. G.) 25,11, 4. Pintér (D. T.) 24,26. Gerelyhajítás: 1. Máté (D. T.) 31,60, 2. Pogány (B. G.) 25,10, 3. Zsigmond (Gy. G.) 25,05, 4. De­ák (Gy. G.) 21,7L Fiúk: 100 m síkfutás: 1. Kosztolányi (Sz. G.) 11.4, 2. Koller (D. G.) 11.6, 3. Bakó (Sz. G.) 11.9, 4. Lázár (Sz. G.) 12.2. 200 m síkfutás: 1. Kosztolányi (Sz. G.) 23.5, 2. Kiss (Sz. G.) 24.7, 3. Géth (B. G.) 25.4, 4. Mészáros (P. G.) 26.1. 400 m síkfutás: 1. Galambos (Sz. G.) 53.9, 2. Ganter (B. G.) 56.0, 3. Botka (Sz. G.) 59.2, 4. Kovács (P. G.) 59.2. 800 m síkfutás: 1 Galambos (Sz. G.) 2:08.4, 2. Májer (B. G.) 2:12.8, 3. Ganter (B. G.) 2:14.0, 4. Céh (Sz. G.) 2:14.8. 1500 m síkfutás: 1. Pfundl (Szekszárdi Ipari Tanuló SK) 4:33.6, 2. Kiss (Sz. G.) 4:33.8, 3. Céh (Sz. G.) 4:35.0, 4. Gál (Du­­naföldvári Gimnázium) 4:46.2. 110 m gátfutás: 1. Illés (B. G.) 17.3, 2. Hajas (B. G.) 18.1, 3. Hor­váth (Sz. G.) 18.4, 4. Perényi (Sz. G.) 18.8. Magasugrás: 1. Fekete (D.­föld­­vári G.) 170, 2. Borsi (P. G.) 165, 3. Paksi (D. G.) 165, 4. Bodrogi (Sz. G.) 165. Távolugrás: 1. Koller (D. G.) 6,18, 2. Jankó (D.-földvári G.) 5,77, 3. Horváth (Sz. G.) 5,68, 4. Hoff­­mann (P. G.) 5,58. Rúdugrás: 1. Cseh (Sz. G.) 2,60, 2. Jäger (B. G.) 2,60, 3. Lengyel (B. G.) 2,60. Hármasugrás: 1. Pelényi (Sz. G.) 12,28, 2. Jankó (D.-földvári G.) 11,90, 3. Koller (D. G.) 11,88, 4. Horváth (Sz. G.) 11,78. Súlylökés (6 kilogrammos): 1. Reha (Gy. G.) 15,01, 2. Bakó (Sz G.) 13,0, 3. Tóth (Sz. Közg. Tech.) 12,71, 4. Hubai (B. G.) 12,30. Diszkoszvetés (1,5 kilogrammos): 1. Bakó (Sz. G.) 43,10, 2. Reha (Gy. G.) 42,61, 3. Hubai (B. tí.) 41,36, 4. Nyakas (B. G.) 38,79. Gerelyhajítás: 1. Reha (Gy. G­­. 51,84, 2. Perényi (Sz. G.) 51,64, 3. Bakó (Sz. G.) 51,53, 4. Nyakas (B. G.) 49,39. Kalapácsvetés: 1. Tarr (Sz. G.) 32,65, 2. Hubai (B. G.) 31,10, 3. Re­ha (Gy. G.) 26,70. Ötpróba: 1. Penczel (B. G.) 1471 pont, 2. Steigerwald (B. G.) 1374 pont. Az összesített pontverseny ered­ménye: Lányok: 1. Szekszárdi Gimnázium 67­2. Dombóvári Tanítóképző 3267, ,3. Paksi Gimnázium 2526, 4. Bony­­hádi Gimnázium 1969, 5. Dombó­vári Gimnázium 772, 6 Gyönki­­ Gimnázium 576, 7. Bonyhádi Köz­gazdasági Technikum 479, 8. Pa­­l­ánki Technikum 213. Fiúk: 1. Szekszárdi Gimnázium 12 165, Bonyhádi Gimnázium 7653, IIl. Dombóvári Gimnázium 2755,­­1. Paksi Gimnázium 2196, 5. Du­­n­aföldvári Gimnázium 1948, JOyönki Gimnázium 862, 7. Szek­­­­szárdi Közgazdasági Technikum 1­395, 8. Szekszárdi Ipari Tanák , iskolai SK 229. Osztályozó a megyebajnokságba jutásért SZEKSZÁRDI DÓZSA—GYÖNK 7:1 (3:0) Szekszárd, 500 néző. Vezette: Kovács. Dózsa: Tóth II. — Tóth I., Vass, Bencze — Ihász, Tár­nok — Besenyő, Kormos, Káz­­mér, Báthori, Novák. Gyönk: Né­meth — Wolf, Harkai, Laszk — Séta, Jakab — Bérces, Pintér, Bányai, Bölcsföldi, Enyedi. Szél­lel hátban a hazaiak kezdtek. A 3. percben egyik gyönki csatár elől Vass szögletre mentett. Az első percek gyönki rohamai után feljött a Dózsa és a 10. percben Novák szép beadását Báthori a hálóba fejelte. 1:0. A vendégek ebben az időszakban hosszú labdákkal kísérleteztek, nem sok sikerrel. Támad a hazai csapat. A 17. percben Báthori jó labdájával Kázmér kiugrik, még igazít is egyet a bőrön és élesen a jobb sarokba lő. 2:0. A 20. perc­ben a mérkőzés legszebb gólját láthatja a közönség. Ihász mere­dek szöktetésével Kormos elmegy a jobbszélen, mintaszerű beadá­sát Báthori a hálóba fejeli. Kor­szerű támadás, sikeres befejezés­ 3:0. Ezekben a percekben a Dó­zsa csapata lapos labdákkal guri­­gázott, s a gyönkiek nem igen tudtak közbeavatkozni. A 34. percben Enyedi lő először kapu­ra a vendégek közül, de Tóth vé­di az éles lövést. Az első félidő utolsó perceiben erősen feljön a gyönki csapat, Vass hibájából Pintér tiszta helyzetbe kerül, de lövése kipattan a vetődő kapus­ról. Óriási helyzet. A második félidő első részében egyhangú a játék. Mindkét olda­lon sok a hiba. Egy jól eltalált Kázmér lövéssel 4:0-ra alakul az eredmény. Az eddig lagymatag küzdelem a gól után felélénkül. A 21. percben Pintér elfut a vé­delem mellett és most már nem hibáz. 4:1. A gyönkiek nagy lel­kesedéssel küzdenek, néhány jó helyzetet kihasználatlanul hagy­nak. Újból lapos adogatásokkal kísérletezik a Dózsa, ennek meg is van az eredménye, Kázmér, majd Kormos rúg gólt. Már 6:11 Ezután Tóth I. óriási lyukat rúg a kapu előtt, de a gyönki csatá­rok ezt a helyzetet is elügyetlen­kedik. A végeredményt Kázmér állítja be közeli erős lövésével. 7:1. DUNASZENTGYÖRGY—CIRÓ 3:2 (2:2) Dunaszentgyörgy, 500 néző. Ve­zette: Ligeti. Dunaszentgyörgy: Katz — Lőrincz, Gyöngyösi I., Káldi — Gyöngyösi II., Molnár — Szabó, Kaiser, Dömötör, Szabó II., Horváth. Cikó: Vál — Illés, Szegedi, Illés II. — Balogh, Érni — Treitz, Stumpfl, Treitz II., Ta­más, Fazekas. Kezdés után már a 20. másodpercben Fazekas vá­ratlan gólt szerez az elalvó hazai védelem mellett. 0:1. A gól után a hazai csapat nagy lendülettel támad, de ezeket főleg a jól vé­dő cikói kapus hárítja. Közben Kaiser lesgólt ér el. A hazai­sorozatos támadása a 20. percben vezet eredményre, amikor Kaiser lövése a kapufáról lepattan és ezt Dömötör a hálóba fejeli. 1:1 Változatos játék és nem sokkal később egy ellentámadás után a cikóiak szögletrúgáshoz jutnak melyből Stumpfl ér el gólt. 1:2 Nagy a küzdelem és a hazaiak a szél segítségével tovább támad­nak és a 38. percben Dömötör átadásával Kaiser eredményes 2:2. A második félidőben tovább tart az iram, a kemény játék. A 15. percben Kaiser beadását Dö­mötör nyolc méterről fejeli a há­lóba. 3:2. A vendégek nem ad­ják fel a küzdelmet, veszélyesen támadnak, de a hazai védelem jól hárít. A mérkőzés utolsó t1 perce a vendégcsapaté. A jól zá­ró hazai védelem mellett az ered­ményen már nem tudnak változ­tatni. A vendégcsapat nagy lelkese­déssel küzdött, minden támadá­suk veszélyes volt. A dunaszent­­györgyiek játéka a győzelem el­lenére sem kielégítő. Jók: Gyön­gyösi, Kaiser, Horváth, Katz, il­letve Illés, Vál, Treitz II. A já­tékvezető hibátlanul vezette a mérkőzést.1. J.