Tolna Megyei Népújság, 1959. október (4. évfolyam, 230-256. szám)

1959-10-07 / 235. szám

iß&S. október 1. TOLN­A MEGYEI NfPIlIS « G . ' n.-,. ■ , in ■ l l l | l l SPORT A Királdi Bányász nyerte meg a Béke kupa kisgolyós teke Cs. B.-ot A Tolna megyei Teke Szövet­ség vasárnap délelőtt Szekszár­­don a Postás tekepályán rendez­te meg a Béke kupa kisgolyós te­ke Cs. B.-ot, amely idén már har­­madízben került kiírásra. Az egyes megyék közül a vendéglátó Tolna megyén kívül csak Győr és Borsod megye küldte el csapatát anyagi nehézségekre hivatkozva. Az országos szövetségtől külön­ben Tolna a szpartakiádon ara­tott szép győzelemre tekintettel kapta meg a rendezés jogát. A 6—6 versenyzőből álló csa­patok tagjainak mindegyike 45-öt dobott a háromszor három, rész­letben megrendezett verseny so­rán. A verseny esélyese a Győri Dó­zsa együttese volt, amely már 10 éve együtt van és Győrben 15 résztvevő közül nyerték meg a városi bajnokságot, míg a me­gyei bajnokságban 6 résztvevő közül vívták ki a megyei baj­noki címet megelőzve a magyar­óváriakat, akik az elmúlt évi Bé­ke kupa során országos bajnok­ságot szereztek. Az első harmad­ban a győriek kezdtek jobban.­­ Bár eleinte a királdi bányászok vezettek, a harmadban mégis 12 fás előnyre tettek szert. Már ek­kor látszott, hogy a Tolna me­gyei együttes, a Dombóvári Ce­mentipar csapata, nem tud bele­szólni kettejük küzdelmébe. A második harmadban sem vál­tozott lényegesen a helyzet. A Királdi Bányász együttese vala­mit ugyan lefaragott a győriek előnyéből, de a harmadik harmad előtt még mindig a győriek ve­zettek 8 fával. A Dombóvári Ce­mentipar tekézői, akik láthatóan nem szokták még meg az ilyen nagy verseny légkörét, a második harmadban még gyengébb ered­ményt értek el, mint az elsőben. Nagy izgalmak közepette ke­rült sorra a harmadik harmad. Az első sorozatban a borsodiak 36, a győriek azonban csak 33 fát értek el és 5 fára fogyott az előny. A második sorozatban Győr ismét 33 fát ért­ el, a borso­diak azonban csak 27 fáig vitték és így a győriek előnye ismét 11 fára nőtt. Lecsillapodtak a Tolna megyei versenyzők is és a máso­dik sorozatban ők is felülkerül­tek a 30 fán, sőt még a ■33 fás győrieket­­ is megelőzték egy fá­val, így ők kezdhették, az utolsó sorozatot. Ekkor már nem ment olyan jól, de így is a harmadik harmadban a Tolna megyei együt­tes 76 fás teljesítményt ért el bebizonyítva azt, hogy rászol­gál a bronzéremre. Az utolsó sorozatot Győr dob­ta le. Ekkor már az idegek harca volt a bajnokság­. Bár nem kez­dett rosszul a győri csapat, az utolsó fát 7 dobásra sem sike­rült leütniük, így,csak 26 fát ér­tek el a harmadik sorozatban. Ez tehát azt jelentette, hogy hozzá­számítva a 11 fás előnyt, a bá­nyász csapatnak az utolsó fordu­lóban 38 fát fát kell ütnie ah­hoz, hogy a győriek elől elhó­dítsa az első helyet. Hallatlan izgalmak közepette került sor a borsodiak utolsó so­rozatára. A bányászfiúk egymást múlták felül ebben a sorozatban. Első két versenyzőjük 9-et, a har­madik 8, a negyedik 6 fát ért el. Bár ekkor egy kissé megtorpan­tak, de amikor Németh László ledobta az egyedülálló bábut, már nem volt kétséges a királ­diak sikere, akiknél az utolsó versenyző 10 fát ért el és így nemcsak hogy behozták a győ­riek előnyét, de még 9 fát rá is vertek kitűnő ellenfelükre. A verseny végén felsorakoztak a csapatok, akiket a Tolna me­gyei Teke Szövetség elnöke, Ki­rály István köszöntött, majd pe­dig Hermann József, az Országos Teke Szövetség főtitkára nyújtot­ta át a­ győztes csapatnak a szép serleget és az arany érmeket, a második helyezett győrieknek az ezüst érmeket, a dombóvári ver­senyzőknek pedig a bronz­érmek jutottak. A királdi bányászok si­kere nagy meglepetés. A csapat ugyan két éve együtt van már, de a szakosztályt még csak 2 hó­napja alakították meg hivatalo­san. Ster József, szakosztályveze­tő elmondotta, hogy ezen a ver­senyen is csak pótköltségvetéssel tudtak részt venni, de megérte az a hosszú út, amelyet Ózd mellől tettek meg Szekszárdig. Az ered­mény további sikeres munkára lelkesíti őket és azt remélik, hogy a kis bányászközség sport­jának a jövőben még több dicső­séget tudnak majd szerezni. Most van kisgolyós pályájuk átalakítás alatt és ha a pálya elkészül újabb lendületet ad majd a szakosztály fejlődésének. Végül pedig közöljük részle­tesen a verseny eredményét: 1. Királdi Bányász (Jelsovszky, Né­meth I., Németh II., Stér, Szola, Lemenc) 80+110+109 + 299 fa. 2. Győri Dózsa (Kovács, Szabó, Horváth, Hajmási, Csatári, Sza­­lai) 92+106+92 + 290 fa. 3. In corp bóvári Cementipar (Turini,­­ Kor­­dgyapyi, Magyar, t.Igali Lelkes, Fappi 58+51+76 + 185. T. L. Atlétika megyei serdülő atlétikai bajnokság A Tolna megyei Atlétikai Szö­vetség másodízben rendezte meg a megyei serdülő atlétikai bajnok­ságot. Örvendetes, hogy a verse­nyen mintegy 80 induló állt rajt­hoz. A következő sportkörök vet­tek részt a versenyen: Szekszárdi Dózsa, Simontornyai BTC, Decsi KSK, Szekszárdi ITSK, Palánki Technikum, Szekszárdi Közgazda­­sági Technikum, Dombóvári Gim­názium, Paksi Gimnázium, Szek­szárdi Gimnázium. EREDMÉNYEK: NŐK 100 m síkfutás: 1. Dorogi Má­ria (Szekszárdi Gimnázium) 14, 2. Ternai Katalin (Dombóvári Gimnázium) 14,1, 3. Gujás Márta (Szekszárdi Dózsa) 14,3, 4. Bánki Erzsébet (Dombóvári Gimnázium) 14,7, 5. Keresztes Lídia (Szekszár­di Közgazdasági Technikum) 14,9, 6. Bakó Anna (Palánki Techni­kum) 15,1. 400 m síkfutás: 1. Simon Mária (Paksi Gimnázium) 70, 2. Gubato­­vics Vera (Szekszárdi Gimnázium) 71,8, 3. Sigora Zsuzsa (Szekszárdi Dózsa) 80,8. Magasugrás: 1. Lehel Ildikó (Szekszárdi Dózsa) 140, 2. Mada­ras Annamária (Szekszárdi Dó­zsa) 135, 3. Kimmel Erzsébet (Dombóvári Gimn.) 130, 4. Kovács Etelka (Dombóvári Gimn.) 130, 5. Mészáros Júlia (Decsi KSK) 125, 6. Csajági Teréz (Szekszárdi Köz­­gazdasági Technikum) 125. Távol­ugrás: 1. Lehel Ildikó (Szekszárdi Dózsa) 452, 2. Bánki Erzsébet (Dombóvári Gimnázi­um) 452, 3. Gujás Márta (Szekszár­di Dózsa) 439, 4. Madaras Anna­mária (Szekszárdi Dózsa) 425, 5. Keresztes Lídia (Szekszá­di Közgazdasági Technikum) 398, 6. Utasi Mária (Szekszárdi Köz­­gazdasági Technikum) 396. Súlylökés: 1. Bencze Éva (Decsi KSK) 8,78, 2. Péterbencze Erzsé­bet (Szekszárdi Gimnázium) 7,03, 3. Kupusz Mária (Decsi KSK) 093, 4. Buchmüller Ágnes j ‘(Szekszárdi ITSK) 6,85, 5. Pécsi Mária (Decsi KSK) 6,49. Diszkoszvetés: 1. Bencze Éva (Decsi KSK) 26,31, 2. Péterbencze Erzsébet (Szekszárdi Gimnázium) 24,37, 3. Bánóczky Magda (Szek­szárdi Gimnázium) 21,62, 4. Ko­­vácsik Etelka (Dombóvári Gim­názium) 21,41, 5. Kimmel Erzsébet (Dombóvári Gimnázium) 20,77, 6. Buchmüller Ágnes (Szekszárdi ITSK) 18,08. Gerelyhajítás: 1. Szekeres Jú­lia (Decsi KSK) 17,44. FÉRFIAK 100 m síkfutás: 1. Kincsi István (Szekszárdi Közgazdasági Techni­kum) 12,6, 2. Máté János (Palánki Technikum) 12,7, 3. Bősz Endre (Szekszárdi Gimnázium) 12,8, 4. Szőllősi Ferenc (Szekszárdi Dózsa) 13, 5. Konnáth Ferenc (Szekszár­di Dózsa) 13,2, 6. Fehér József (Palánki Technikum) 13,3. 400 m síkfutás­: 1. Garbacz László (Szekszárdi ITSK) 59,2, 2. Takács Imre (Szekszárdi Köz­­gazdasági Technikum) 60,2, 3. Pa­taki Attila (Szekszárdi Dózsa) 61,8, 4. Bárdos István (Szekszárdi Gim­názium) 62, 5. Mihályi László (Pa­lánki Technikum) 63,8, 6. Hajdók Károly (Paksi Gimnázium) 63,9. 1000 m síkfutás: 1. Sch­­wartz Márton (Szekszárdi Közgazdasági "■­­t­nikum) 3:15,7­ . Magasugrás: 1. Mármarosi Lász­ló (Szekszárdi ITSK) 160, 2. Fü­rein Márton (Paksi Gimnázium) 160, 3. Papp Sándor (Szekszárdi Közgazdasági Technikum) 155, 4. Kardos Attila (Palánki Techni­kum) 155, 5. Kinzli István (Szek­szárdi Közgazdasági Technikum) 150, 6. Hoffman István (Simon­tornyai BTC) 145. Távolugrás: 1. Pilvein Márton (Paksi Gimnázium) 542, 2. Bíró Sándor (Szekszárdi ITSK) 528, 3. Szabó Zoltán (Palánki Techni­kum) 513, 4. Szőllősi Ferenc (Szek­szárdi Dózsa) 505, 5. Budavári Elemér (Dombóvári Gimnázium) 505, 6. Máté János (Palánki Tech­nikum) 502. Súlylökés (5 kg): 1. Erdei János (Szekszárdi Dózsa) 11,97, 2. Monigl Tamás (Szekszárdi ITSK) 11,39, 3. Bozsók Sándor (Szekszárdi Dó­zsa) 10,97, 4. Mányoki Lőrinc (De­csi KSK) 10,77, 5. Takács Imre (Szekszárdi Közgazdasági Tech­nikum) 9,88, 6. Baki István (Pa­lánki Technikum) 9,87. Diszkoszvetés (1,5 kg): 1. Taró­­czy Tamás (Palánki Technikum) 35,77, 2. Erdei János (Szekszárdi Dózsa) 33,07, 3. Monigl Tamás (Szekszárdi ITSK) 28,84, 4. Bo­zsók Sándor (Szekszárdi Dózsa) 27,93, 5. Konnáth Ferenc (Szek­szárdi Dózsa) 26,79, 6. Bélteki Domonkos (Szekszárdi Gimnázi­um) 25,70. Gerelyhajítás (600 gr): 1. Buda­vári Elemér (Dombóvári Gimná­zium) 39,56, 2. Rizsányi Imre (Szekszárdi ITSK) 37,10, 3. Bu­csányi Kálmán (Palánki Techni­kum) 36,48, 4. Bukovszky András (Szekszárdi Gimnázium) 34,99, 5. Mányoki Lőrinc (Decsi KSK) 30,53, 6. Eszes L­ászló (Szekszárdi Gimnázium) 29,87, Nagymányoki Bányász —Dombóvári VSE 3:0 (2:0) Nagymányok, 500 néző. Vezette: Virág. Nagymányok: Szőcs — Hartmann, Dormány, Pásztor — Guth, Mányoki — Wusching, Tresch, Lamuth, .­éner, Marton. Dombóvár: Egyed — Marosi, Hal­­mosi, Siklósi — Ottó, Kalmár — Gelencsér, Táp­szti, Forgács, Kulcsár, Simonfalvi. Dombóvár kezd lelkesebben és gyorsaságban is felülmúlják­ az első percekben a vasutasok a ha­zaiakat. Először Kulcsár jó lövé­se ad munkát Szőcsnek, majd pa­rázs jelenet alakul ki a vendégek kapuja előtt. A 25. percben meg­szerzi a vezetést a hazai együttes. Lamuth kiugrik Marosi és Halmo­­si között és a kifutó Egyed mel­lett a jobb sarokba helyezi a ha­zaiak vezető gólját. 1:0. A túlsó oldalon kialakult választámadás után Tapaszti hagy­­i helyzetet, majd később Gelencsér a leálló nagymányoki védelem mellett lő laposan Szőcs kapujára, de az el­csípi a kellemetlen labdát. A 42. percben büntetőből szerez újabb előnyt a hazai együttes. Wusching beadását az egyik védő kiüti, a 11-est ismét Lamuth juttatja ren­deltetési helyére. Az utolsó per­cekben Simonfalvi előtt nyílik még jó helyzet, de mellé lő a csa­­tár. Az első félidőben Dombóvár némi fölényben játszott, de a ha­zai támadósor eredményesebben szőtte támadásait. Szünet után már az első lefu­tásnál eldől a mérkőzés sorsa. La­­muth Halmosi hibájából mester­­hármast ér el. 3:0. Újabb lefutás után hajszánál kerül csak mellé a labda. Nagymányok mezőny­fö­lényt harcol ki a továbbiakban, de most már említésre méltó ese­­mény nem sok adódik. Jobbára­ a két 16-os között hullámzik a já­ték. Egyednek így is többször kell mentenie. Közepes színvonalú, küzdelem­ben, a második félidőben muta­tott játéka alapján a bányász­csapat rászolgált a győzelemre. Dombóvár első félideji játéka után a második félidőre erősen visszaesett. Jók: Lamuth, Dor­mány, Pásztor illetve Egyed, Ge­lencsér és Simonfalvi. Móricz László Szekszárdi Dózsa - Simontornyai LTC 1:0 (1:0) Szekszárd, 600 néző. Vezette: Pazaurelc. Dózsa: Frei — Tárnok II., Vass, Bencze — Gyurik, Hel­lebrandt — Novák, Kormos, Káz­­mér, Majnay, Czibók. Simontor­­nya: Haidinger — Sebestyén II., Kovács, Lukács — Gadó I., Smi­­gura — Barocsai, Kondor, Baum IV., Gadó II., Pénzes. Már a má­sodik percben volna gólszerzési alkalma a Dózsának, de Kázmér feltűnően lassú és a kapus előbb éri el a labdát. Eléggé erős észak­keleti-északi szél támogatja a vendégeket és ennek megfelelően erősen rohamoznak az első fél­órában. Főleg KLogc(gc­­ yfi szétyszi tét a simontornyai­ csatársorban, de lövései célt tévesztenek. A Dó­zsa csak ritkán jut szóhoz, így a 22. percben Czibók lövése ad munkát a simontornyai kapus­nak, de három perc múlva már Gadó II. éles lövése suhan a ka­pu fölé. Ezután jobbára csak a két 16-os között hullámzik a já­ték anélkül, hogy a kapuk külö­nösképpen veszélybe kerülnének. Az utolsó negyedórában már nem olyan nagy a simontornyai nyo­más, mégis váratlanul születik meg a Dózsa vezető és egyben mint kiderült, győztes gólja. Czibók jó labdát kap a bal­szélen, lefut vele, az ötös magasságából középre ad. Haidinger kivetődik, meg­szerzi a labdát, de két Dózsa­­csatár és az egyik hátvéd is megzavarja, kiejti azt és a be­rohanó Novák az üres kapu­ba lő. 1:0. Szünet után, bár az eléggé érezhető szél most a Dózsát se­gíti, még mindig inkább a simon­­tornyaiak kezdeményeznek. Há­rom szögletet is rúgnak egymás után — eredménytelenül. Baro­csai lövését kell kiszednie Frei­­nek a sarokból, majd Bencze ment a gólvonalról. A 7. percben büntetőhöz jutnak a vendégek. Gadó Il­őt két Dózsa-játékos ol­lóba fogja a 16-oson belül. A büntető rúgásnak Pénzes fut neki, azonban a nem elég­gé helyezett, fejmagasságban szálló labdát Frei a kapu fölé nyomja. A 14. percben Tárnok megsérül a Baum IV-gyel való összecsapás után. Mindkét csapat felforgatja csatársorát, de így sem megy job­ban a csatároknak, a védelmek viszont eredményesen harcolnak mindkét oldalon. Pénzes lő alig mellé laposan, majd Gadó 11. lö­vése megy fölé, mutatva azt, hogy támad a vendégcsapat. A 25. percben egy hatalmas Kázmér szabadrúgást láthatunk. 30 méter­ről lő kapura, az egyik védő be­­leteszi a lábát a labda útjába és az szögletre kerül. A Dózsa 5:2- re alakítja a szögletarányt (a ven­­dégek javára), de az eredmény nem változik, mert Kormos lö­vését az utolsó pillanatban feje­lik ki. A túlsó oldalon Kondor egyéni játékkal próbálkozik. Ve­szélyesen viszi fel a labdát, egy­szer azonban mellé lő, másodszor pedig Hellebrandt mesteri be­csúszással szereli, amiért nyíltszí­ni tapsot is kap. Most már ismét kiegyenlített a játék. .. Dózsának is újabb gólszerzési alkalmai adódnak, de Kázmér fölé fejel, majd a balszélső helyéről veszé­lyeztet többször is a Dózsa-csatár, de eredménytelenül. Ezen a találkozón két jó véde­lem harcolt egymással, a csatár­sorok nem sok vizet zavartak, kü­lönösen a Dózsáé, amelyben Káz­mér és Majnay különösen nehéz­kesnek látszott. A Dózsa védel­méé az érdem, hopá r ebből a ta­lálkozóból a szekszárdi csapat került ki győztesen. Kitűntek: Bencze, Vass, Hellebrandt, illet­ve Sebestyén II. és Kondor T. L. A Megyei ISB kibővített aktívaülést tart A Megyei Ifjúsági Sportbizott- sportköri vezetők, edzők, szakúj­­ság október 8-án, csütörtökön dél- tetők­ előtt 10 órakor a KISZ Megyei VB helyiségében kibővített aktí­vaülést tart. Napirend: 1. A Magyar Szocia­lista Munkáspárt művelődéspoli­tikájának értelmezése a testneve­lési és sportmozgalomban. Elő­adó: Siklósi Imre, a KISZ Me­gyei VB titkára. 2. Az Országos Diák Sport Központ határozatá­nak ismertetése a középiskolai tömegsport kialakítása érdekében. Előadó: Albert Antal, a Diák Sporttanács elnöke. A kibővített aktívaülésen részt vesznek az ISB tagjai, az ISB bi­zottsági tagjai, a közép- és álta­lános iskolák testnevelő tanárai,­ lehetnek. — Eleven földrengésjelző. A japán mezőgazdasági miniszté­rium nemrég felhívta a földren­gések által gyakorta sújtott vidé­kek lakosait, hogy­­­enyésszenek halat. Nem víztárolókról, vagy nagy halgazdaságokról van szó, csupán egy kis fehér akvárium­­halacskáról. Megfigyelték ugyan­is, hogy ez a különleges halacs­ka földrengés előtt néhány órával nyugtalankodni kezd, ide-oda do­bálja magát az akváriumban, ez­által jelezve a közelgő elemi csa­pást. Japánban, ahol a szeiz­mográfok naponta három-öt föld­rengést is jeleznek, az ilyen, ele­ven műszerek nagyon hasznosak