Tolna Megyei Népújság, 1959. november (4. évfolyam, 257-281. szám)

1959-11-21 / 274. szám

Tw 1959. november 21. SPORT Vasárnapi győzelmével a 3. helyre tört fel a Szekszárdi Petőfi női kosárlabda-csapata az NB II-ben A női kosárlabda NB II-ben a múlt héten csak négy mérkőzést játszottak a csapatok. A szekszár­di mérkőzésről, amelyben bizto­san, de majdnem fölényesen győztek a szekszárdi lányok Kecskemét ellen, már beszámol­tunk olvasóinknak. A másik há­rom mérkőzésen akadt meglepe­tés is. Az eddig nyeretlen mű­egyetemi lányok legyőzték a bé­késieket. A Bp. Előre, Szolnok ellen is biztosan nyert és Győr is biztos győzelmet aratott Ko­márom ellenében. Fentiek miatt, valamint arra tekintettel is, hogy csak a csapatok egy része mér­kőzött, nagy eltolódások vannak a bajnoki táblázaton. Éppen ezért a labdarúgáshoz hasonlóan a vesztett pontok tekintetében is összeállítottuk táblázatunkat. Részletes eredmények és a baj­nokság állása a következő: MAFC — Békés 58:51, (27:27), Szekszárd — Kecskemét 79:61 (40:28),, Bp. Előre — Szolnok 72:54 (36:30), Győr — Komárom 63:54 (38:27), két budapesti csapat áll a leg­jobban. Utánuk vesztett pontok tekintetében vasárnapi ellenfe­lünk, Nagykőrös következik. Nagy harc várható tehát a vasár­nap sorra kerülő Szekszárd — Nagykőrös találkozón, a mérkő­zés ismét 8.30 órakor kezdődik. A bajnokság állása a következő: 1. Bp.Előre 1 pont, 2. Bp. FC­ A fentiekből is látszik, ezért 2 pont, 3. Nagykőrös 3 pont, 4. Komárom 4 pont, 5. Szekszárd 4 pont, 6. Eger 4 pont, 7. Szolnok 4 pont, 8. Sopron 4 pont, 9. Győr 5 pont, 10. Kecskemét 5 pont, 11. Békés 6 pont, 12. Műegyetem 9 pont. 1.Bp. Előre9 8 1 568:436 17 2.Komárom9 5 4 510:461 14 3.Szekszárd9 5 4 497:522 14 4.Győr0 4 5 462:414 13 5.Nagykőrös8 5 3 457:434 13 6.Kecskemét9 4 5 490:517 13 7.Bp. Fűszért7 5 2 333:291 12 8.Egera 4 4 388:396 12 9.Szolnok8 4 4 403:412 12 10.Sopron8 4 4 381:411 12 11.Műegyetem 101 9­­ 477:640 11 12.Békés8 2 6 387:421 10 A vesztett pont­ok tekintetében: A Szekszárdi Vasipari Vállalat labdarúgó-csapata nyerte a városi üzemi labdarúgó-bajnokságot Négy év óta kerül rendszere­sen megrendezésre Szekszárdon az üzemi labdarúgó-bajnokság. Az elmúlt évekhez hasonlóan az idén is a Városi Ifjúsági Sport­­bizottság rendezte az üzemi lab­darúgó-bajnokságot. A bizottság­nak komoly munkát jelentett, hogy több vállalatnál az üzemi bizottság és a vállalatvezetés se­gítség helyett akadályozta a csa­patokat szereplésükben. Az aka­dályok ellenére is az üzemi lab­darúgó-bajnokság sikeresnek mondható, mert az mintegy 100 dolgozónak biztosította a sporto­lást. A bajnokságot a legegységesebb és legrutinosabb csapat, a Vas­ipari Vállalat nyerte, megelőzve a vendéglátót és a KPVDSZ-t. A gyenge vezetés eredménye, hogy az elmúlt években oly jól szerep­lő Gépjavító Vállalat csapatát meg nem jelenés miatt törölni kellett a bajnokságból. Az üzemi labdarúgó-bajnokság végeredménye: 1. Vasipari Vállalat8 6 —2 25:18 12 2. Vendéglátó Vállalat8 5 —3 12:20 10 3. KPVDSZ8 4 13 18:199 4. Megyei Tanács8 3 14 26:167 5. MÉSZÖV8 1 —7 8:142 6. Gépjavító Vállalat t­öröl­v­e TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG Vasárnapi labdarúgó-műsor NB III: Szekszárdi Petőfi—Csepel Autó 13.30 óra (Kulcsár), Pécsi BTC— Bonyhádi Vasas 10 (Sólymos), Ka­posvári Kinizsi—Dombóvári Szpar­takusz 13.30 (Kápolnás), Bajai Bácska — Székesfehérvári MÁV 13.30 (Fenyvesi), Kiskunhalasi Dó­zsa—Pécsi Vasas 13.30 (Majoros), Pécsi Dózsa II.—Bajai Építők 12.15 (Aknai), Kaposvári Dózsa—Kis­kunhalasi Kinizsi 10 (Páldi). MEGYEBAJNOKSÁG Bátaszék—Tolna 13.30 (Völgyesi, Vindics, ízűig), Paks—Iregszem­­cse 13.30 (Babits, Magyar, Kimle), Dunaföldvár—Máza 14 (Fejér me­gyei játékvezető hármas), Fadd— Gyünk 13.30 (Németh, Pogány, Köő), Hőgyész—Nagydorog 13.30 (Dudás, Csipák, Kuti), Dombóvár —Sz. Dózsa 13.30 (Baranya megyei jv., Paár, Haracsi), Simontornya —Nagymányok 13.30 (Szabó I., Csordás, Bencze). Az ifjúsági mérkőzések a fenti időpontokat megelőzően másfél órával kezdődnek. járási I. osztály Két elmaradt mérkőzésre ke­rül sor. Nagyvejke Ozorát fogad­ja 13.30 órakor (Csuma, Khizi). A Szekszárdi Petőfi II. Öcsény ellen játszik 12 órakor (Mecseki, Pau­lai). A bátaszéki sportolók újabb társadalmi munkája Tavaly nagyszabású társadalmi munkát végeztek a bátaszéki sportolók, öltözőt, fedett lelátót építettek, olyant, amely valóban méltó a szép fekvésű pályához. A bátaszéki sportolók most to­vább szépítik pályájukat. Az öl­tözőépület folytatásaként gond­noki lakást építenek és tovább növelik a lelátó befogadóképessé­gét mintegy száz férőhellyel. En­nek az építkezésnek értéke mint­egy 90 000 forintot tesz ki. Ez a szívósság... Tóbi József, a Kaposvári Dózsa pehelysúlyú versenyzője a Gyön­gyösi Honvéd Zalka SE elleni mérkőzés ötödik percében kéztö­rést szenvedett. Tóbi hihetetlen szívóssággal és akaraterővel pa­lástolni tudta sérülését és fájdal­mát. Törött kézzel végigvereke­dett még másfél menetet és egy kézzel is győzött jóképességű el­lenfele ellen. Hajós Alfréd a legelső a ma­gyar olimpiai bajnokok hosszú sorában. 63 évvel ezelőtt, 1896. április 11-én az első újkori, az athéni olimpián, a 100 méteres és az 1200 méteres úszásban szerzett győzelmével ő aratta a magyar sport első jelentős nemzetközi si­kerét. De Hajós Alfréd nemcsak az úszósport terén ért el kiemelkedő eredményeket. Ott találjuk a ma­gyar atlétika úttörői között is. Tagja volt Magyarország első lab­darúgó-csapatának, a Budapesti Torna Clubnak, sőt két ízben a magyar válogatott csapatban is játszott. Ezenkívül ő az egyedüli a világon az olimpiai bajnokok sorában, aki nemcsak sportver­senyben, hanem a szellemi olim­pián is díjat nyert. 1924-ben a párizsi ezüstéremmel tüntették ki a stadion­ tervét. Hajós Alfréd fiatalon, 1904-ben visszavonult az aktív sportolás­tól. Ettől kezdve mint sportveze­tő, sportújságíró és tervezőmér­nök folytatott szélmalom harcot a magyar sport fejlesztéséért. Új, korszerű sportpályákról, uszodák­ról ábrándozott a rajzasztal mel­lett. Már 1913-ban elkészítette el­ső stadion-tervét, a régi Lóver- Sporttörténetem Hajós Alfréd seny térre, oda, ahol ma a Nép­stadion áll. 1919-ben, a Tanácsköztársaság idején úgy látszott, hogy a sok szép terv végre megvalósulhat. A Testnevelési Ügyek Direktóriuma a tömegsport fejlesztését elsődle­ges célul tűzte ki és ennek értel­mében országos méretű pálya­­építési programot dolgoztak ki. A Tanácsköztársaság megdönté­se után a nagyszerű tervek ismét lekerültek a napirendről. Hajós Alfrédnak a párizsi olimpián ezüstéremmel díjazott stadion­terve is évtizedeken keresztül az asztalfiókban porosodott. Hosszú harcok után, 1930-ban Hajós Alfréd tervei alapján épült fel végre a margitszigeti sportuszoda, amely ma is Európa egyik leg­korszerűbb sportlétesítménye. A felszabadulás után magas kora ellenére is fiatalos lelkese­déssel vett részt Hajós Alfréd a főváros újjáépítési munkájában. És 1948-ban végre megvalósult Hajós Alfréd régi álma. Megkez­dődött a Népstadion építkezése, amelynek irányításában Hajós Alfréd mint tanácsadó és szak­értő kezdettől fogva részt vett. Hetvenötödik születésnapját szeretettel üdvözölte az egész ma­gyar sporttársadalom. A Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsa a Sportérdemérem arany fokozatá­val tüntette ki, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság pedig díszok­levéllel jutalmazta. Kiváló mér­nöki munkájával sztahanovista oklevelet és jelvényt szerzett. Mérnöki működése ötvenéves jubileumán aranydiplomával tün­tették ki. Tevékenysége a sport területén sem lankadt. Mint a Testnevelési Tudományos Tanács tagja, a sportmúzeum megvalósí­tásán tevékenykedett. Mint az Olimpiai Bizottság tagja, spor­tolóink sikeres olimpiai szereplé­sét igyekezett elősegíteni. Cikkeket írt, előadásokat tar­tott, visszaemlékezésein dolgozott. A magyar sport hőskorának, az első olimpiai emlékeinek feleleve­nítésével akarta megünnepelni olimpiai győzelmeinek hatvana­dik évfordulóját. Ezt az évfordulót azonban Ha­jós Alfréd már nem érhette meg. 1955. novemberében meghalt. « Gyenge ellenfél: sok gól Hazai Bányász—Faddi KSK 7:0 (2:0) Megyebajnokság, Máza, 200 né­ző. Vezette: Bihari. Máza: Veres — Széles, Kovács, Snetz — Mező, Kádár — Pécsnek, Kersák, Gyor­sok, Radó, Kasper I. Fadd: Már­kus — Tantos, Suszter, Udonicsics — Koleszár, Joó — Petrics, Ker­tész, Keserű, Siffler, Fehér. Hazai támadásokkal indul a mérkőzés, az első percben Gyor­sok lövése ad munkát Márkus­nak, rá egy percre Kasper I. lö­vése alig kerüli el a bal felső sar­kot. A 10. percben Gyorsok kiug­rik a védők közül és közelről a bal alsó sarokba lő. 1:0. Tizenöt perces mezőnyjáték alakul ki, a 25. percben Gyorsok lövése a ka­pufáról Kasper I. elé kerül, de a csatár kecsegtető helyzetben csú­nyán fölé lő. Továbbra is a ha­zaiak rohamoznak, de a csatárok rendre kihagyják a jobbnál jobb helyzeteket. A 30. percben Ker­sák beadását Gyorsok a kiinduló Márkus fölött fejeli a hálóba. 2:0. Rá egy percre Gyorsok lövését Márkus bravúrral nyomja ki a jobb alsó sarokból. Mezőnyjáték­kal ér véget a félidő. A második félidőt is hazai tá­madások vezetik be: Kasper I. beadását Gyorsok fejeli szépen kapura, Márkusnak minden tudá­sára szükség van, hogy a fejest hárítani tudja. Rá egy percre Gyorsok elfut a jobbszélen, ügye­sen visszagurít és a jókor érkező Kersák védhetetlenül lövi a jobb sarokba. 3:0. A 12. percben egy jobboldali támadás után Kersák szép beadását gyorsok fejeli a jobb sarokba. 4:0. Ellentámadás során Veres kapja az első faddi lövést, amit könnyen hárít. A 16. percben Gyorsok—Pécsnek a lab­da útja és az utóbbi 16 méteres lövésével szemben Márkus tehe­tetlen. 5:0. A 22. percben Gyor­sok lövésébe Tantos beleteszi a lábát és az ő lábáról a hálóba perdül a labda. 6:0. (öngól­) Ál­landó hazai támadások közepette Pécsnek beadását Gyorsok a 38. percben fejeli a bal felső sarok­ba. 7:0. A gól után más említés­re méltó esemény nem történik. Bírálat: A hazai csapat az egész mérkőzés folyamán uralta a me­zőnyt, a csatárok sok jó helyze­tet hoztak össze, de ez a fölény gólokban csak a második félidő­ben mutatkozott meg. A faddiak gyenge csapat benyomását keltet­ték. Játékuk nem üti meg a me­gyei színvonalat. Jók: Gyorsok, Kádár, Mező, illetve Suszter, Ko­leszár és Fehér, Henczi Biztos hazai győzelem... Tolna—Paks 6:0 (2:0) Megyebajnokság: Tolna, 1000 néző. Vezette: Kiss. Tolna: Schmidt — Schäff­ler, Kláb: Straubinger — Pruzsi­­na, Jagicza — Bajza, Kapéter, Szé­les, Szépvölgyi, Gálfi. Paks: Pál — Tanner, Hermann, Szinger — Németh, Vida — Farkas, Hirczi, Bencsik, Horváth, Kúnfalvi. Tol­na kezdi a játékot és Széles már az első percben jó helyzetből lő, de Pál jó érzékkel véd. A kezdeti lendület nem tart sokáig és ezt Paks ki is használja. Támadásai csak a tolnai védelemig jutnak, vagy távoli lövéseik hagyják el a játékteret. A 8. percben Jagicza 18 méterről csúnyán fölé lő, majd a másik oldalon Németh ismétli az előbbi helyzetet. Változó a já­ték. A 15. percben szép paksi tá­madás után Farkas jó lövését vé­di Schmidt. Paksi támadások sza­ladnak, de nincs befejezője az akcióknak. A 20. percben Németh 17 méterről lőtt szabadrúgását Schmidt szépen védi. Ettől a perc­től kezdve Tolna átveszi a játék irányítását, de nem akar megszü­letni a gól. Végre a 25. percben Gálfi jó labdát ad Kapéternek, aki megszerzi a vezetést. 1:0. A 27. percben Gálfi, Széles összjá­­ték után Széles lő mellé. Majd Klári szerel jó érzékkel. Élénk az iram. A 35. percben szöglet után Kapéter lő fölé. A 37. percben Farkas lő fölé. Sok a pontatlan lövés. Végre a 39. percben Gálfi szépen szökteti Szépvölgyit, aki kicselez három védőjátékost és nehéz szögből nagy gólt lő. 2:0. A 41. percben Széles egyéni já­ték után lő, de mellé. Változó já­tékkal telik el a félidő. A II. félidő heves tolnai támadá­­­sokkal kezdődik, s mindjárt gólt érnek el. Gálfi csavart labdáját Jagicza sodorja a hálóba. 3:0. So­kat rohamoz Tolna, de nem lő­nek kapura. A 7. percben Strau­binger előreadását Bajza szerzi meg és máris zörög a háló. 4:0. Élénk a játék sok tolnai támadás­sal. A 15. percben Szépvölgyi ka­páslövése száll fölé. A 19. perc­ben szép paksi támadás után Far­kas lő, de mellé. A következő pil­lanatban már a paksi 16-oson be­lül pattog a labda, de nincs, aki belője a kapuba. Állandó tolnai támadások. A 24. percben Széles lő mellé, majd szintén Széles fe­jel az oldalhálóba. Beszorult a paksi csapat. A 28. percben Ja­gicza, majd Kapéter lő fölé. A 30. percben Bajza, Kapéter össz­­játék után Kapéter lövését vé­di a kapus. Nincs szerencse a ka­pura lövéseknél. Gyengül az iram, de nem sokáig, mert Kapé­ter óriási kapufája felrázza a tol­nai csatársort és hevesen támad. A 39. percben Jagicza szabadrú­gását Bajza csúsztatott fejessel küldi a kapuba. 5:0. Változó játék után a félidő utolsó percében egy előreadott labdára Széles startol rá, Németh csak kísérni tudja és lövése a jobb kapufáról vágó­dik a hálóba. 6:0. Kezdés után ér véget a mérkőzés. Bírálat: Élénk iramú játék tol­nai fölénnyel. A paksi csapat na­gyon erőtlenül játszott. Egyedül a jobbszélső Farkas és Németh já­téka dicsérhető. Tolna időnként bíztatóan játszott, főleg a jobb­szárny volt elemében. Jók: Bajza, Pruzsina, Gálfi, illetve Németh, Viola, Farkas Jagicza Szedres —Bölcske 2:2 (1:1) Járási I. osztály Szedres, 200 néző. Vezette: Ben­cze. A hazai csapat támadásaival indult a mérkőzés. Mezőnyben fö­lénybe kerülnek a szedresiek, de a vendégcsapat gyors ellentáma­dásaival komoly veszélyeket je­lent a szedresi kapunál. Az első gól a 30. percben esik, amikor a bölcskei kapu előtt nagy kavaro­dás van és Ádám a kapuba kotor­ja a labdát. 1:0. A vendégcsapat 10 perc múlva Nyulasi révén erős lövéssel egyenlít. 1:1. A II. félidő­ben mindkét csapat erősen támad, gól azonban nem esik, egészen a 35. percig. Ekkor a hazai védelem mellett Nyulasi lesz újból ered­ményes. 1:2. Már úgy látszik, hogy a vendégcsapat mind a két pontot elviszi, amikor a 44. perc­ben Szontág I. 15 méterről a háló­ba talál. 2:2. Megérdemelt döntet­len. Mindkét csapatban a véde­lem volt a legjobb. A szedresi csa­tárok jól tartották a labdát, de a kapu előtt összeroppantak. A ven­dégcsapat csatársora gyors, kor­szerű támadásokat vezetett. Iker László