Tolna Megyei Népújság, 1959. november (4. évfolyam, 257-281. szám)

1959-11-25 / 277. szám

! 1959. november 25. . A Megyei Ifjúsági Sportbizott­ság elnökségének határozata ér­telmében ebben az évben első ízben rendezték meg a termelő­szövetkezeti dolgozók községi, va­lamint a községek közötti és já­rási szpartakiád döntőket. A szpartakiád célja volt: felmérni a szövetkezetekben a dolgozók sportigényét, szervezetileg erősí­teni az újonnan alakult szövetke­zeti sportkör belső életét. A versenyek előkészítésének időszakában több megbeszélést tartottak és ennek eredménye az elért sikerek. A paksi járásban sikerült a leggyengébben a szpar­takiád. Ez azért következett be, mert a szövetkezeteken belül a versenyek előkészítésével nem foglalkoztak kellőképpen. A já­rási KISZ végrehajtó bizottság, valamint a járási TST sem tudta megfelelően irányítani és segíte­ni a szpartakiád szervező mun­káját. A többi járásokban — ki­sebb hibáktól eltekintve — igen szép számmal vettek részt a szö­vetkezet fiataljai a versenyeken. A községi versenyek azt bizo­nyítják, hogy még nagyobb segít­séget kell adni a szövetkezeti ICISZ-alapszervezetek részére, hogy megfelelő szervezettséggel irányítani tudják a sportkörök munkáját. A szpartakiád verseny­­sorozat mutatta meg azt is, hogy a jövőben fokozni kell a szövet­kezeti sportvezetők, szakosztály­­vezetők, edzők szakmai képzé­sét, hogy a jövőben — nagyobb szaktudásuk révén — jobban tud­ják végezni a feladatokat. A járási versenyek előkészítése a szekszárdi járás kivételével megfelelő volt. Sajnos, a szek­szárdi járásban részben a kedve­zőtlen időjárás miatt két részben került lebonyolításra a járási döntő, de mindkét esetben keve­sen vettek azon részt. A bonyhá­di járásban jól készítették elő a járási döntőt és azon a szövetke­zeti fiatalok nagy számmal vet­tek részt. A dombóvári, a tamási, a gyönki járásokban a járási ver­senyek számszerű eredményei azt mutatják, hogy nagyobb körülte­kintéssel, jobb szervezéssel jobb eredményeket lehetett volna el­érni. Járásonként a következő tsz sportkörök vettek részt a szpartakiád versenysorozaton. (Zárójelben az indulók száma.) Szekszárdi járás: Alsónána (26), Bátaszék (24), Fácánkert (28), Fadd (12), Sárpilis (14), Várdomb (10), Tengelic Petőfi (33). Dombó­vári járás: Kurd (51), Gyulaj (35), Dalmand (26), Csibrák (59). Gyönki járás: Kalaznó (16), Diós­­berény (14), Felsőnána (33), Kis­tormás (19), Varsád (33), Miszla- Bikád (16). Tamási járás: Ujireg (7), Tamási Vörös Szikra (15), Ta­mási Uj Élet (31), Fürgéd (7), Nagyszokoly (6). Paksi járás: Du­­nakömlőd (15). Bonyhádi járás: Bonyhád (142), Tevel (153), Cikó (125), Kisvejke (65), Mucsfa (75), Zomba (51), Kisdorog (5­7), Mó­rágy (48), Nagyvejke (47), Apar­­hant (33), Rakasd (13). SPORT Az első tsz-szpartakiád eredményei a mérlegen: A legtöbb tsz-fiatal a bonyhádi járásban vett részt a szpartakiádon A megyei labdarúgó-bajnokságért Bátaszéki VSK-Tolna 1:0 (1:0) Bátaszék, 800 néző. Vezette: Völgyesi. Bátaszék: Kerner — Szép, Kiss, Zejer — Krix, Pozsár — Bozsolik, Toronyi, Garamvöl­­gyi, Tóth. Péter. Tolna: Schmidt — Schäffler, Kláb: Straubinger — Pruzsina, Jagicza — Bajza, Ka­­péter, Széles, Szépvölgyi, Gálfi. A tolnai csapat biztonsági já­tékra rendezkedik be. Szépvölgyi hátramegy Garamvölgyi őrzésére, Klári sepregetőt játszik. A négy csatár közül Kapéter is inkább a mezőnyben dolgozik. Az első fél­időben végig ezzel a taktikával játszanak a vendégek, így a tar­talékos hazai csapat mezőnyfö­lényt harcolhat ki. Az első ese­mény a harmadik percben Toro­nyi lövése, ezt Schmidt biztosan védi. A tolnai csapat az első ve­szélyes támadását a 5­ percben vezeti és a kitörő Szélest csak szöglet árán szereli a hazai vé­delem. A következő percben már a tolnaiak ellen Péter rúghat szögletet. Az élesen belőtt szög­letből Garamvölgyi az ötösről ka­pásból lő a jobb felső sarokba. 1:0. A gól után tolnai próbálko­zások következnek, az előretolt három csatár, helyét sokat változ­tatva támadgat, de lövőhelyzetbe nem kerülnek. Feltűnnek Zejer pompás szerelései. Jó az iram, mindkét csapat nagy becsvággyal küzd. A 16. percben Tóth egyéni játék után az ötös oldalvonaláig megy be, ott szépen begurít Pé­ternek, de a csatár kivár és így a lövése már a befutó védőkbe akad. A bátaszéki támadásokat általában a hosszú, meredek le­adások jellemzik, ezeket azonban a sepregető kláb tisztázni tudja. A 20. perc után több tolnai tá­madás következik, főleg Gálfi ré­vén, a szélső sokat mozog. A második félidő első percében Krix tör előre, de fölé lő, majd Tóth küld 30 méterről nagy lö­vést a kapufa mellé. A vendég­csapat felhagy az első félidőben alkalmazott taktikájával és öt csatárral támad. A 4. percben Széles a kimozduló Kerner mel­lett elgurítja a labdát, de a be­futó Kiss a kapufa segítségével ment. Az 5. percben Toronyi 25 méterről hatalmas lövést küld a bal sarokra, de Schmidt gyönyörű vetődéssel ment. Utána ismét To­ronyi veszélyeztet, de lövése ka­pu fölé száll. A 11. percben a robbanékony Széles elmegy a vé­dők mellett és tiszta helyzetből a kifutó Kernerbe lő. Ebben az idő­szakban a tolnai csapat többet van a labda birtokában, a hazai­ak most inkább védekeznek. A 15. percben Széles elől Kiss az utolsó pillanatban ment szöglet­re. A 22. percben egy beadás után Szépvölgyi közelről a kapusba lő. Ezután hosszabb mezőnyjá­ték következik, a jól működő vé­delmek rendre visszaverik a tá­madásokat. A 32. percben Schäff­ler a 16-oson belül kézzel ér a labdához, de a játékvezető nem lát szándékosságot. A 34. perc­ben Toronyi több csel után lövő­helyzetbe kerül, de fölé durrant. A következő percben Széles kö­zelről a kapu fölé emel. A 38. percben Péter lő jó helyzetből a kapu mellé. Az utolsó esemény Tóth éles lövése, mely a bal ka­pufa mellett csúszik ki. Bírálat: Végig nagy iram, nagy küzdelem volt. Itt a labdarúgás küzdőjellege domborodott ki, szép, folyamatos összjátékot egyik csapattól sem láthattunk. A vé­delmek magasan a csatársorok fölé nőttek. Az első félidőben a hazaiak, fordulás után viszont a vendégek vezettek több támadást. Az óriási becsvággyal küzdő bá­­taszékiek végül is megérdemelt győzelmet arattak a helyzeteiket elügyetlenkedő tolnai csapat el­len. Mindkét csapat megdicséren­dő erőteljes, sportszerű játékáért. Völgyesitől nagyvonalú, hibátlan játékvezetést láttunk. Czencz Hőgyészi MEDOSZ—Nagydorogi KSK 7:2 (2:0) Hőgyész, 200 néző. Vezette: Du­dás. Hőgy­ész: Martin I. — Thu­­ma, Nichter, Witzl I. — Ulrich, Hegedűs — Skultéti, Magyar, Gaál, Witzl II., Bősz II. Nagydo­­rog: Böröcz — Virág I., Domon­kos, Vida — Kovács I­, Sáringer — Földesi, Szabó, Kovács II., Farkas, Horváth. Az első gólt a hazaiak érik el már a 7. percben. Bősz II. beadá­sát Gaál biztosan lövi a hálóba. 1:0. A következő percben a má­sik oldalon Kovács II.-nek van ugyanilyen biztató elfutása, de a lövése a kapu előtt suhan el. A hazaiak kerülnek fölénybe és a 16. percben Skultétit a nagydoro­gi védelem felvágja. A 11-est Magyar értékesíti. 2:0. Nyolc perc múlva Magyar lövése a felső ka­pufáról pattan vissza, a követke­ző percben Hegedűs erős, lapos lövését Böröcz üggyel-bajjal tisz­tázza. A 28. percben Magyar hát­­ ráhúzva lő kapura, a kapus a lab­da mellé üt és azt Bősz II. a há­lóba rúgja. 3:0. Két perc múlva Magyar a félpályáról vezeti fel a labdát és a 16-osról félmagasan védhetetlen gólt lő. 4:0. Az utolsó percben a vendégek szabadrúgás­hoz jutnak, melyből Kovács II. fejel kapura. A váratlan és erős fejest Martin kitűnő reflexszel védi. A második félidő első percei­ben Skultéti lerázza a védőjét, el­fut és beadását a középre húzó­dott’ Bősz II. biztosan helyezi a kapuba. 5:0. Tíz percig a hazaiak sorozatosan vezetnek támadáso­kat, eredmény nélkül. Közben Sáringer egy ellentámadásnál el­fut, de a lövése a kapu mellé megy. A 11. percben nagy hely­zetet hagynak ki a vendégek, vé­gül is Martin szerzi meg a lab­dát. Pár perces nagydorogi tá­madás után Bősz II. a vetődő Böröcz mellett a hálóba juttatja a labdát. 6:0. A 20. percben Sá­ringer fut el a szélen, bead és azt Kovács II. értékesíti. 6:1. Is­mét mezőnyjáték folyik, majd a 32. percben Skultéti szögletet rúg, Witzl II. csúsztatott fejese Gaál elé kerül,­­aki a tömörülés között a hálóba lövi a labdát. 7:1. A to­vábbiakban a vendégek támadnak többet és a 41. percben Kovács II. kapura tör, a hazai védelem lest reklamál, közben Kovács II. a hálóba helyezi a labdát. 7:2. Bírálat: A hazai csapat végig lelkesen és gólratörően játszott. A fiatal csatárok, mint Bősz II. és Witzl II. nagyszerűen beleil­leszkedtek a csapatba. A vendé­gek védelme nem tudott megbir­kózni a fiatal hőgyészi csatárok­kal. Jók: Az egész hőgyészi csa­pat, illetve a gólok ellenére Bö­röcz, Sáringer és Szabó. A játék­vezető jól vezette a mérkő­zést. Bálint Gyula TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG NB III. Bonyhád a 70. percig vezetett Pécsi BTC—Bonyhádi Vasas 2:1 (0:1) Pécs, 300 néző. Vezette: Soly­­mosi. Pécs: Bototnd — Berta, Sik­lósi, Szigeti — Füleki, Katona — Szalai, Győrfi, Lugosi, Dara, Hof­­fecker. Edző: Krivanek Vilmos. Bonyhád: Szlavicsek — Vágner, Horváth, Borsodi — Endrődi Pé­ter — Fláding, Molnár, Réder, Pataki, Szabó. Edző: Csordás Sán­dor. Az első percek hazai támadá­sai után Bonyhád vezet támadá­sokat és a 4. percben Szabó 18 méterről küldött erős lövése a felső kapufáról vágódik vissza. A következő percben sarokrúgáshoz jut háromszor is Bonyhád, mely­ből Füleki öngóljával vezetéshez jut a Vasas. A gól után mindkét csapat egyformán támad, de a vé­delmek mindkét részről jelesked­nek. Különösen Szlavicsek van ragyogó formában. A 8. percben Endrődi kitör, de Botond a 16-os­­nál a lábáról szedi le a labdát. A következő percben csak a szeren­cse menti meg a pécsieket az újabb öngóltól. A 15. percben Szlavicsek, Győrfi felső sarokba tartó fejesét védi. Ebben az idő­szakban a pécsiek vannak fölény­ben, több sarokrúgáshoz is jut­nak, de Szlavicsek mindent hárít. A 28. percben Füleki szabadrú­gást rúg 16 méterről, de a sarok­ba tartó labdát Szlavicsek szög­letre tisztázza. A 36. percben sza­badrúgáshoz jutnak a pécsiek, de a 20 méterről küldött szabadrú­gás a sorfalban akad el. Ellentá­madás utá­n Frading átverekszi magát a védelmen, de szép be­adását Botond megszerzi a belső csatárok elől. A következő perc­ben újból Frading megy el és szép beadását Endrődi nem he­lyezi eléggé és a lövést Botond fölé tudja nyomni. A 40. percben pécsi támadás után Dara ordító helyzetből mellé lő. A II. félidő pécsi támadásokkal indul és a 3. percben nagy kava­rodás a Vasas kapuja előtt, mely­ből Vágner kis híjján öngólt lő. Három perc múlva egy 16-osról küldött erős lövését Szlavicsek a kapu fölé nyom. Támadnak a pé­csiek, de a jól tömörülő bonyhádi védelem mellett hosszú ideig nem tudnak gólt rúgni. A 25. percben kavarodás támad a bony­hádi kapu előtt és Győrfi erős lövése 5 méterről a hálóba talál. 1:1. Négy perc múlva megismét­lődik ugyanez a helyzet és újból Győrfi lövése jut Szlavicsek kapu­jába. 2:1. (Mindkét esetben Szla­vicsek nem láthatta a tömörülés­től a labdát.) A pécsiek vezető gólja után a bonyhádiak nem adták fel a küzdelmet, hanem tá­madtak, rohamoztak a kiegyen­lítésért. A 34. percben egy gólba tartó labdát az egyik pécsi védő kezével még beljebb segített. A játékvezető gól helyett 11-est ítélt. A büntetőt Endrődi rúgta, de a rosszul helyezett labda Bo­­tomd zsákmánya lett, illetve kiü­tötte, amelyet aztán Pataki fölé lőtt. Nem sokkal ezután Rédert utánrúgásért a játékvezető kiállí­totta. Bírálat: A Bonyhádi Vasas egy kis szerencsével megnyerhette vol­na a mérkőzést, vagy legalábbis egy pontot elhozhatott volna. A bőrgyár nagyon gyengén játszott ahhoz, hogy az NB III. első he­lyezettje jelenleg. A játékvezető a 11-es ítéleténél, illetve a gól meg nem adásánál az egyik pont­tól fosztotta meg Bonyhádot. A CSUPA SZÍV EMBER !5 BAJAI ÉPÍTŐK— PÉCSI DÓZSA II. 1:0 (0:0) 200 néző, vezette: Aknai. Bajai Építők: Darnai — Major, Varga Rapity — Hetényi, Pápai — Ke­reszti, Czeglédi, Rizsányi, Teket, Érsi. Edző: Tamási László. Pécsi Dózsa II.: Vass — Udvardi, Ber­­nát, Halmosi — Csinos, Zborai — Szabó, Serédi, Györkő II., Vete­rán, Málinger. Edző: Molnár László. Közepes iramú mérkőzé­s inkább mezőnyjátékkal. A Dózsa sok gólhelyzetet hagyott kihasz­nálatlanul, de a kitűnően védő Darnai is sok veszélyes lövést védett. Jók: Darnai (a mezőny legjobbja), Varga, Pápai, illetve Csinos, Serédi, Szabó. KISKUNHALASI DÓZSA— PÉCSI VASAS 2:1 (0:0) Kiskunhalas, 1500 néző. Vezet­te: Majoros. Az első félidőben mindkét csapat sokat támadott, de a csatárok gólhelyzetben hi­báztak. Szünet után a Vasas sze­rezte meg a vezetést, de a nagy lelkesedéssel játszó hazaiak ki­egyenlítettek, majd két perccel a befejezés előtt a győztes gólt is megszerezték. Góllövők: Ungi, Csóti, illetve Rákóczi (11-esből). Jók: Szilágyi, Ungi, illetve Rákó­czi, B­ecsei._________ SZÉKESFEHÉRVÁR— BAJAI BÁCSKA 3:0 (2:0) Baja, 500 néző. Vezette: Feny­vesi. Székesfehérvár: Kiss — Szilvási, Tihanyi, Bognár — Neubauer, Horváth II. — Szalai, Csuti, Homolya, Lukács, Nagy. Bácska: Körmendi — Bohner, Ihos II., Bisztrovics — Borsodi, Horváth — Albert, Gorianácz, Ónodi, Dujmov II., Barta I. Ed­ző: Ónodi Béla. Az élmezőnyben tanyázó bajai csapat nagy meg­lepetésre biztos vereséget szenve­dett a székesfehérváriaktól. Ihos II. hibájából három alkalommal lőtt gólt a vendégcsapat, a tarta­lékos hazaiak összeroppantak. A mérkőzésre jellemző, hogy a szög­letarány 16:0 a Bajai Bácska ja­vára. Góllövők: Komolya 2, Nagy, KAPOSVÁRI KINIZSI­­DOMBÓVÁRI SZPARTAKUSZ 0:2 (3:2) Kaposvár, 1000 néző. Vezette: Kápolnás, Kinizsi: Őry — Szige­ti, Szili, Gergely — Tóth, Márkus — ács, Szentgróti, Mózsi, Herber, Horváth. Edző: Avar István. Dom­bóvár: Csutorás — Tamás, Korpá­­di, Halász — Gálosi, Kardos — Mérei, Fazekas, Tallósi, Horváth, Koller. Edző: Albrecht József. Vé­gig nyomasztó fölényben játszott a Kinizsi. A dombóváriak az első félidőben komoly ellenállást tanú­sítottak. Szünet után a Kinizsi tá­madott többet s megérdemelt győ­zelmet aratott. Góllövők: Horváth 4 (kettőt 11-esből), Mózsi, Szent­gróti, illetve Mérei, Horváth, Jók, Tóth, Márkus, Horváth, il­letve Csutorás, Tallósi. KAPOSVÁRI DÓZSA— KISKUNHALASI KINIZSI 1:0 (0:0) Kaposvár, 300 néző. Vezette: Stadler: Dózsa: Molnár I. — Güth, Csima, Deák — Kutasi, Illés — Veterán, Nagy T., Nagyréti, Kecs­keméti, Molnár III. Edző: Zábor­­szki Jenő. Kiskunhalas: Bakos — Tóth L., Várhegyi, Tóth II. — Nagy, Hornyák — Hirt, Fenyvesi II., Hődör, Jáger, Mester. Edző: Virágh István. A kiesés szempont­jából fontos mérkőzésen végig a kaposváriak játszottak fölényben. A sok helyzetükből azonban csak egyet tudtak értékesíteni. Gólevő: Veterán. Jók: Csima, Ili,­­­ Vete­­rán, illetve Várhegyi, Hődör, „ ,