Tolna Megyei Népújság, 1959. november (4. évfolyam, 257-281. szám)

1959-11-12 / 266. szám

1959. november 12, TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG s S­PORT A megyei labdarúgó-bajnokságért GYÖNKI KSK—N­ŐGYÉSZI MEDOSZ 3:1 (1:0) Hőgyész, 100 néző. Vezette: Li­geti. Gyönk: Tamás — Wolf, Hor­kai, Laszk — Enyedi, Gyimesi — Pintér, Steitz, Bányai, Séta, Bér­ces. Hőgyész: Martin I. — Thuma, Nichter, Bősz — Witzl I., Hege­dűs — Skultéti, Magyar, Trick, Ulrich, Pongrácz. A mérkőzés ha­zai támadásokkal kezdődik, ha­zai fölény alakul ki, ami tart az egész első félidőn keresztül, a vendégek csak elvétve tudnak kö­zel jutni a hazaiak kapujához. Az első félórában a hőgyészi csatá­rok előtt sok helyzet adódik, de a csatárok egymásután mellé, fölé lövik a labdát, ha pedig ka­pura rúgtak, Tamásnak nem oko­zott nagy gondot a lövések védé­se. A 22. percben Magyar tisztán állt, de gyengén lőtt és Tamás vé­di a lövést. A 35. percben a ven­dégek szöktetik Pintért, aki közel az alapvonalhoz lő, lövése a ka­pufa tetején fut végig. A 42. perc­ben Magyar előtt ismét jó alka­lom nyílik, de kétszer lő kapura, mindkétszer emberről pattan v­is­­­sza a labda. A 43. percben Thuma 50 méterről rúg szabadrúgást, Trick a kapunak háttal állva, ma­gát hátradobva kapásból lő, lö­vése csak centiméterekkel megy fölé. A következő percben a gyön­­kiek rúgnak szabadot, a labdát a fedezetlenül hagyott Pintér kapja, pár lépést fut és a 16-os sarkáról lövést ereszt a kapura, az erős lö­vés a kapus kezét érintve jut a felső léc alá, 1:0. A második félidőben megválto­zik a játék képe. Most a gyönki csapat van többet támadásban, a hazai csatárok nem tudják tar­tani a labdát. Már a második percben újabb gólt érnek el a gyönkiek. Egy hosszan előreadott labdát Bősz a kapu felé kísér, Martin is kiindul a megszerzésé­re, de közéjük ugrott Bányai és a labdát a hálóba helyezi. 2:0. Ek­kor pár percre fellángol még a hazai csapat és a 6. percben gólt érnek el. Nichter Magyart szök­teti, aki közelről szépít az ered­ményen. 2:1. Ezután a vendégek rohamoznak és a 22. percben ál­lítják be a végeredményt. A leálló hazai védelem között elfut Steitz és az elég gyenge lövés begurul a sarokba. Martin csak nézte, mi­ként gurult a labda. 3:1. A 27. percben kis híján újabb gólt ér­nek el a vendégek. Steitz erős sza­badrúgása után Martin kezéből kicsúszik a sáros labda, de az ere­jét vesztett labda a sárba ragad. Ezután többször a hazaiak roha­moznak, de eredménytelenül. A 43. percben Trick előtt nyílik nagy gólhelyzet, de a kapusba lö­vi a labdát. Bírálat: A mérkőzést megérde­melten nyerték a gyönkiek, na­gyobb lelkesedéssel és akarással küzdöttek, mint a hazaiak. A ha­zaiakat a második félidőre letörte a sok eredménytelen támadás, a sok kihasználatlan helyzet. Jók: Pintér, Harkai, Bányai, illetve Trick, Thuma, Nichter. A játék­vezető kifogástalanul vezette a mérkőzést. Bálint SIMONTORNYAI BTC—DUNA­­FÖLDVÁR 2:0 (2:0) Simontornya, 200 néző. Vezette: Kovács. SBTC: Haidinger — Ka­ra, Lukács, Kovács — Smigura, Róth — Huber, Berdek, Baum, Gadó II., Roszkop. Dunaföldvár: Gyaraki — Holmár, Horváth, Sza­lai — Szeder, Horváth II. — Szi­geti II., Klepcsik, Lindinger, Sku­­ta, Szigeti. A széllel hátban ját­szó SBTC vezeti az első táma­dást. Dunaföldvár védekezésre rendezkedik be és csak 2-3 csa­tára tartózkodik elöl. Tapogatózó játék után a 10. percben Gadó jól ugratja ki Roszkopot, aki a kimozduló kapus fölött a hálóba lő. 1:0. A gól után is a hazai csa­pat játszik fölényben. De a jól tö­mörülő védelem idejében lép köz­be. Az ifjúsági Berdek néhány jó leadásával véteti észre magát. Majd a 25. percben Gahó 16-osról küldött lövését a kapus csak ki­ütni tudja és a befutó Berdek la­posan a jobb sarokba helyezi. 2:0. A következő percekben Gahó kétszer egymás után átcselezi ma­gát a védelmen, de lövései célt tévesztenek. A II. félidőben a vendégcsapat kap jobban lábra. De csak a me­zőnyben játszik kielégítően, nincs vállalkozó szellem a csatárokban és így lövés csak ritkán megy ka­pura. A 10. percben Kovács egy összecsapás során megsérül, le­megy a pályáról és az SBTC ettől kezdve a mérkőzés végéig 10 em­berrel játszik. A 15. percben Sku­­ta jó lövést küld távolról kapura, Haidinger szépen védi a labdát. Most szorongat a vendégcsapat. Klepcsik beívelt szögletét Haidin­ger jó érzékkel üti el a berohanó csatárok feje felöl. A hazai csapat csatársora szárnyszegetten ját­szik. Egyáltalán nem veszélyes kapura. A vendégek sem tudják azonban gólokra váltani fölényü­ket, részben sok húzásból álló lassú támadásfelépítésük miatt, részben pedig a jól játszó Karán és Siigurán akadnak el a táma­dások. A mérkőzésre rányomta bélyegét a rossz idő. Az eső és az elég erős szél zavarta a játékoso­kat. Az SBTC tartalékos csapata megérdemelten nyerte meg a mér­kőzést, mert gólhelyzeteit jobban kihasználta, mint ellenfele. A já­tékvezető mindkét­ csapat terhére több esetben tévedett. Jók: Hai­dinger, Kara,­ Siigura, illetve Horváth I. és Szigeti I. Szántó TOLNA—IREGSZEMCSE 4:1 (2:0) Regszemcse, 300 néző. Vezette: Kleiber. Tolna: Schmidt — Kláb: Szépvölgyi, Schaffer— Straubin­­ger, Jagicza — Bajza, Elekes, Széles, Kappéter, Gálfi. — Reg­szemcse: F. Szabó — Takács, Pa­­velka, Szekeres — Győrffy, Hor­váth — Szántó II, Lódi, Novák, Bati, Oberitzer. Esőben, csúszós talajú pályán folyt le a mérkőzés. Az első percekben váltakozó já­ték alakul ki, majd a 4. percben Tolna megszerzi a vezetést. Ele­kes laposan bead, a csúszós lab­da F. Szabóról kipattan és a be­futó Széles közelről a kapuba lő. 1:0. Ezekben a percekben Tolna játszik fölényben. A 12. percben ismét nagy helyzet adódik a ha­zai kapu előtt, de Pavelka az utolsó pillanatban szögletre ment. A 15. percben egy előrevágott labdával Széles ugrik ki, Pavelka elcsúszik és a csatár akadálytala­nul húz kapura, majd a kimoz­duló F. Szabó mellett a jobb sa­rokba lő.- 2:0. A hazai csapat a gól után vezeti első komoly tá­madását, de Novák lövése az ol­dalhálóban köt ki. A 25. percben Novák nagy lövését védi nehezen Schmidt. Kiegyensúlyozottabbá válik a játék. Oberitzer lövése foglalkoztatja a tolnai kapust. A hazai csapat szögletet harcol ki, mely során kavarodás támad a kapu előtt, végül Oberitzer mellé lő. A 38. percben Lódi beadását védi mutatóján Schmidt. A másik oldalon Széles elől csak az utolsó pillanatban ment Szekeres. A fél­idő utosó percében védelmi hibá­ból Novák ugrik ki, lövése azon­ban gyenge és Schmidt ment. A II. félidőben rögtön a ha­zaiak támadnak és hosszú időre beszorítják Tolnát. A játék a tol­nai térfélen folyik. Az első perc­ben Oberitzer szabadrúgása csú­szik mellé, majd Győrffy beadá­sa csúszik el a léc fölött. Bati labdáját Novák fordulásból szé­pen lövi, de ez a labda is mellé megy. A hazai csatárok képtele­nek eltalálni a kaput, pedig ren­geteget lőnek ebben az időszak­ban. A 12. percben Pavelka be­adását Novák tiszta helyzetből fejeli kapura, de Schmidt véd. — Tolna csak a 16. percben veszé­lyeztet először, ekkor Straubinger lövését védi szép vetődéssel F. Szabó. Két perc múlva szép Obe­ritzer, Novák, Lódi adogatás vé­gén Lódi hatalmas helyzetből mellé lő. Tolna csak a 32. perc­ben szabadul ki a nyomásból, Bajza ugrik ki, hatalmas lövése a bal felső léc sarkáról vágódik ki. A 35. percben Bajza tör ki, már a 16-oson belül van, mikor Horváth és Szekeres ollóba fogja: 11-es. A büntetőt Klári a jobb sarokba vágja. 3:0. A 38. perc­ben ismét gólt ér el Tolna. Ka­­péter 25 méterről váratlanul lő, a labda a sárban bentragadó F. Szabó kezéről hull a jobb sarok­ba. 4:0. A másik oldalon az egyik védő kézzel ér a labdához a bün­tetőn belül, a megítélt büntetőt Bati a bal sarokba helyezi. 4:1. Még a hazaiak próbálkoznak, de sikertelenül. Bírálat: Az első percben Tolna némi szerencsével vezetést szer­zett, hiába támadott ezután töb­bet a hazai csapat és Mália ala­kítottak ki helyzeteket, a csatá­rok lövését nem kísérte szeren­cse. Jók: Schmidt, Szépvölgyi, Bajza, Széles, illetve Takács, Pa­velka, Bati, Horváth. Hadaró SZEKSZÁRDI DÓZSA—PAKSI KINIZSI 4:0 (1:0) Paks, 300 néző. Vezette: Bese­­nyei. Sz. Dózsa: Frei — Tárnok, Vass, Bencze — Gyurik, Helleb­randt — Dósai, Majnai, Cibók, Bátori, Novák. — Paks: Rikker — Tanner, Hermann, Singer — Vi­­da, Pál — Farkas, Hirczi, Né­meth, Horváth, Kunfalvi. A szél segítségével a paksi csapat támad, de több támadás elakad a nagy sárban. A szekszárdi csapat is heves rohamokkal válaszol, de a fölény a hazaiaké. A­ossz­talaj miatt sok szabálytalanság csúszik a játékba. A Dózsa védelem rendre visszaveri a paksi táma­dásokat, sőt a 25. percben egy szép akció után a szekszárdiak érnek el gólt. Majnai Dósai elé játszik, aki Rikker kapujába jut­tatja a labdát. 1:0. Továbbra is a paksiak maradnak fölényben, amit bizonyít, hogy a félidő hátralévő részében egymás után érik el a szögletrúgásokat. A II. félidőben megváltozik a játék képe. A paksi csapaton a fáradtság jelei mutatkoznak, míg a Dózsánál kidomborodik a tech­­­nikai fölény. A szekszárdiak má­sodik gólját Cibők szerezte meg, amikor mintegy 18—20 méterről jól eltalált, erős lövése a bal alsó sarokban köt ki. 2:0. Ezután nem­sokkal Hermann Tannerral össze­csap, Tanner lesérül, és ettől kezdve csonka csapattal játszik Paks. A szek­szárdiak harmadik gólját Bátori szerzi meg. Novák az egyik paksi védő felett átjut­tatja a labdát Bátorihoz, aki ka­pásból nagy gólt lő. 3:0. A ne­­gyedik gól se várat sokáig magá­ra. Dósai elfut és szép beadását Bátori csukafejessel küldi a jobb sarokba. 4:0. Jók: A szekszárdi csapatból Ffellebrandt, Bátori, Majnai, Dó­sai. A paksi csapatból a gólok el­lenére is a védelem említhető meg. NAGYMÁNYOKI BÁNYÁSZ— FADD 4:1 (1:0) Fadd, 100 néző. Vezette: Vin­­dics. Nagyményok: Szőcs — I­ Tart­­mann, Dormány, Pásztor — Guth, Hirschmann —■ Wusching, Tresch, Mányoki, Wéber, Marton. Fadd: Márkus — Tantos, Keserű, Udo­­visics — Joó, Koleszár — Petrics, Vass, Schuszter, Schiffler, Ker­tész. Annak ellenére, hogy ki­lenc hétig nem volt Faddon baj­noki mérkőzés, a rossz időjárás miatt mégis gyér érdeklődés mel­lett indul a játék. Az 5. percben — változó játék után — egy ve­szélyes nagymányoki támadás után Márkus erős lövést véd az öt és felesen belül, és Wusching a kapus kezéből a hálóba juttat­ja a labdát. 1:0. A gólra Fadd támadásokkal válaszol, de a ven­dégvédelem tisztázni tud. A 13. percben Koleszár jó labdát küld Kertésznek, aki tiszta helyzetből mellé lő. Később Schuszter egye­dül tör kapura és tiszta helyzet­ből fölé lő. (Két nagy helyzet egymás után.) Nem sokkal ké­sőbb újra Schuszter hagy ki nagy helyzetet. Fadd hiába kerül fö­lénybe, a csatárok nem tudják ki­használni a jó helyzeteket. A 35. percben Schiffler megy el a vé­dők mellett, de amikor a kapus­sal áll már csak szemben, kezébe lövi a labdát. A II. félidő is hazai támadá­sokkal kezdődik, hiába támad­nak, mert a vendégek érnek el gólt. A faddi védelem meginog és 3 perc alatt háromszor szedi ki Márkus a hálóból a labdát. A 15. percben Wéber lő szép gólt. 2:0. Egy perc múlva Tresch szerzi meg a harmadik gólt és utána Wéber lesz újból eredményes. 4:0. A hazaiak még ezután is támad­nak, de az eredményen csak a 35. percben tudnak szépíteni Pet­rics révén. 4:1. A 90 percből 70 percet a ha­zaiak támadtak, de hiába hoztál­ össze sok gólhelyzetet, a csatársor képtelen volt gólt lőni. Az ered­mény nem tükrözi a játék képét. Jók: Szőcs, Wéber, Dormány, il­letve Márkus, Keserű, Joó, M­­­iraíi Érdekes kérdéseket tárgyalt az NB III-as bizottság Az NB III-as bizottság novem­beri ülésére hétfőn délután Pé­csett került sor. Ezúttal a kapos­vári küldöttön kívül­ a bajai is hi­ányzott. Molnár József főtitkár üdvözölte az ülés résztvevőit. Fel­vetette, hogy a küldöttek a játék­­vezetésekkel kapcsolatban mond­ják el véleményüket. Javasolta, hogy a bizottság a bajnokság be­fejezése után és a tavaszi bajnok­ság beindulása előtt januárban tartson majd ülést. Ezután Karth Ferenc titkár szá­molt be a folyó ügyekről a bizott­ság tagjainak, amelyet röviden az alábbiakban foglalunk össze: 1. Az MLSZ helyt adott a Bács­ka fellebbezésének és a 2:1 ará­nyú Építők győzelemmel végződött bajai rangadó bajnoki pontjait a Bácskának juttatta, mivel az Épí­tők játékosai a Bács megyei szö­vetség felfüggesztése alatt játszot­tak. Az Építők az MLSZ Fellebb­­viteli Bizottságának döntése ellen panasszal élt az MLSZ elnökségé­hez. 2. A Kaposvári Kinizsi a Bara­nya megyei Szövetségnek a Bajai Építők — Kaposvári Kinizsi mér­kőzéssel kapcsolatos döntését megfellebbezte az MLSZ-hez. 3. Véglegesen pontot tett az MLSZ a Dombóvári Szpartakusz óvására, illetve fellebbezésére és helyben hagyta a 4:1 arányban végződött Kiskunhalasi Dózsa — Dombóvár mérkőzés eredményét. 4. A Szekszárdi Petőfi megóvta a Bajai Építők ellen 1:0 arányban elvesztett mérkőzést. Az óvást 18-án tárgyalják. 5. Bejelentette a szövetség, hogy a kíméletlen és durva játék el­­h­arapódzása ellen a szövetség in­tézkedéseket tett. A szövetség az NB III-as bizottság tagjain ke­resztül hívja fel a sportköröket, hogy a mérkőzéseket férfias, sportbaráti találkozónak tekint­sék és tartózkodjanak egymás testi épségének a veszélyeztetésé­től. Bejelentette a szövetség, hogy 10 forduló alatt mindössze 14 já­tékos került a kiállítás sorsára, ezzel szemben a legutolsó fordu­lóban hét játékost állítottak ki a játékvezetők (sajnos köztük Tolna megyei játékosokat is). Utalt arra a szövetség titkára, hogy rendkívül nagy a tömörülés a bajnoki táblázaton, és emiatt élénk hajrával kell számolni. Szükség van tehát, hogy az éles küzdelemben mind a vezetők, mind pedig a játékosok megőriz­zék higgadtságukat. 6. A Bajai Építők Mikus nevű játékosát házi fegyelmivel egy esztendőre eltiltotta a játéktól. Az tiltással a szövetség is foglalko­zott és az eltiltást az 1959—80-as bajnoki évre tudomásul vette. A beszélgetés során dicsérték a pécsi vezetők a nagymányoki Schnierer lelkiismeretes bírásko­dását, valamint a Bonyhádi Va­sas lelkes és jó játékát. Szerin­tük a bonyhádiak nagyobb arány­ban is megnyerhették volna a Pé­csi Bányász elleni mérkőzésüket. Dicséretet kapott a Bonyhád— Székesfehérvár mérkőzés játékve­zetője is a székesfehérváriak ré­széről. A mérkőzést a bácsalmási Magyar vezette. A Pécsi BTC bejelentette, hogy két fiatal játékosát, Danyit és Szomort a Vasas csábítja. Mint­hogy a játékosok minősíthetetlen magatartást tanúsítottak sport­körükkel szemben, a sportkör ve­lük szemben a házi fegyelmi el­tiltás eszközéhez nyúlt. A JT közölte, hogy Bonyhád­­nak a játékvezető-küldésre vo­natkozó kérését nem mindig tud­ják teljesíteni, mert mérkőzései­re elsősorban Bács megyei játék­vezetőket kell küldeni. Az NB III-nak ugyanis 5 Bács megyei csapata van és a Bács megyei já­tékvezetőket elsősorban Szekszár­­don és Bonyhádon kell foglalkoz­­tatniok. A Tolna megyei küldött felszó­lalásában a Bajai Építők rendkí­vül barátságtalan magatartásával foglalkozott, kérte a szövetséget, foganatosítson a sportkör ellen intézkedéseket, szóba hozta a Pe­­­­tőfi óvását, ecsetelte Török kiál­lításának körülményeit és végül megállapította, hogy a játékveze­tésben tavalyhoz viszonyítva és a Szekszárdi Petőfi szempontjából nézve a kérdést, visszaesés van. Sporthumor Wright, a szerény labdarúgó... Billy Wright, az angol labdarú­gás válogatott világrekordere ta­valy nyáron tartotta esküvőjét Joy Beverley-vel, az ismert és nagyhírű táncdal-énekesnővel. A szerelmesek jóelőre megálla­podtak abban, hogy az esküvőt a legnagyobb csendben, a nagy nyil­vánosság teljes kizárásával bo­nyolítják le. A hír azonban — is­tenem, szenzációéhes riporterek is vannak a világon — valahogy kiszivárgott és az esküvő napján az anyakönyvvezető hivatala előtt mégis összeverődött Wright és Beverley »néhány« barátja és is­merőse. No, persze nem kell azért sok barátra és ismerősre gondol­ni, hisz nem is voltak olyan so­kan. A forgalmat mindössze »csak« két órára kellett leállíta­ni a rendőrségnek a szerény es­küvő miatt.