Tolna Megyei Népújság, 1959. november (4. évfolyam, 257-281. szám)

1959-11-13 / 267. szám

1959. november 13. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG SPORT Megbeszélés a termelőszövetkezeti sportköri vezetők részére A Megyei Ifjúé­gi Sportbizott­ság november 10-én, kedden dél­előtt megbeszélést tartott a me­gye termelőszövetkezeti sportkö­reinek vezetői részére. A megbe­szélésen részt vett néhány falusi sportköri vezető is, összesen mintegy harmincan vettek részt ezen a sok problémát felszínre hozó értekezleten. Metz István, a Megyei Ifjúsági Sportbizottság elnöke ismertette azokat a fel­adatokat, melyek a termelőszö­vetkezeti sportkörök előtt állnak. Ismertette azt az ellenőrzést, mely az elmúlt hetekben zajlott le, melyből megállapították, hogy a paksi járást kivéve jó munka folyik a tsz sportkörök­ben. A paksi járás területén is megvannak az adottságok, azon­ban a járás arra illetékesei ke­veset törődnek a tsz sportkör munkájával. Általános megálla­pítás, hogy a szakosztályok szá­ma gyarapodott. A termelőszövet­kezeti dolgozók szpartakiádja a körülményekhez képest jól sike­rült, de az igazsághoz tartozik az, hogy a szekszárdi járásban pél­dául nem sikerült megrendezni a járási döntőt, mert azon összesen egy sportoló jelent meg. Metz István beszámolója után kérte a sportköri vezetőket, hogy mond­ják el sportkörük munkájával kapcsolatos észrevételüket, prob­lémáikat, valamint azt, hogy mi­lyen segítségre van szükségük. A beszámoló után a részvevők közül sokan szólaltak fel és több érdekes probléma került felszín­re. Glöckner János (Mórágy) a sportkör utazási problémáiról be­szélt, ismertette, hogy autóval milyen nagy összegekbe kerül az utazás. Kérte, hogy labdarúgó­csapatuk számára más beosztást készítsenek, ami előnyösebb uta­zás szempontjából. A Mórágy­i Tsz Sportkört a párt, a tanács, valamint a tsz segíti és az ő se­gítségükkel készülnek az új pálya felépítésére. Fritz János (Dunakömlőd): El­mondotta, hogy a termelőszövet­kezet segíti a sportkört és kilá­tásba helyezte nagyobb pénzös­­­szeg juttatását zárszámadás után. Több felszerelésük hiány­zik és amennyiben sikerül építési anyagot szerezni, úgy öltözőt épí­tenek. Tóth Lajos (Szekszárdi Béke Tsz) szerint a legnagyobb gond­juk a sportpálya kérdése. A fia­talságnak hiába van sportolási kedve, mert amikor egy mérkő­zést szándékoznak rendezni, rendszerint a pálya foglalt. Java­solta, hogy a tsz támogatásával új pálya építését tegyék lehetővé részükre a tsz területén. Erre minden eshetőség adva van, már­­csak azért is, mert a tsz a körül­ményekhez képest támogatja a sportmunkát. Róth Ferenc (Németkér): Hoz­zászólásában a röplabda-csapat eredményeit ismertette, melyből kiderült, hogy a férficsapatnak van felszerelése, és a nők sporto­lását csak az gátolja, hogy pilla­natnyilag nincs felszerelésük. A termelőszövetkezet eddig nem adott segítséget , de igaz, hogy nem is kértek. A sportkör és a község vezetői között nem a leg­jobb a kapcsolat. Dékány Sándor (Kisvejke): Jól megy a munka a sportkörön belül. Az év során több atlétikai verse­nyen vettek részt — legtöbb eset­ben a sportolók saját költségü­­kön. A tsz szpartakiád járási dön­tőjén — Bonyhádon is részt vet­tek. A labdarúgó-csapat és­­ az egész munka jó, egyedül felszere­lés terén kellene valami segítség. Az atlétikai szakosztály felszere­léséhez kért kiegészítést. A jó munka elérésében nagy része van a pedagógusoknak, valamint an­nak, hogy valamennyi sportoló KISZ-tae. Tóth József (Kurd): Amikor a labdarúgó-csapat a megyei I. osz­tályban játszott, anyagilag lerom­lott a sportkör. A sportpályát to­vább szeretnék építeni, így öltö­zőt, futópályát, valamint kerítést, melyhez segítséget kérnek. A jó vezetés eredménye, hogy fenn tudják magukat tartani. Különbö­ző rendezvények bevételeiből jut­nak komoly összegekhez. Nem ritkaság olyan bál, ahol 3000 fo­rint tiszta bevétel van. A tanács segít, de a tsz egyelőre még nem. Széles Gyula (Nak). Felszóla­lásában elmondotta, hogy nincs vezetőség. Mint edző működött és így rámaradt minden munka, egyedül­­ csak a tanács segíti. A téli hónapok alatt tervezik a sportkör újjászervezését. Ezalatt sakk-­­ és asztalitenisz-versenye­ket rendeznek, a tavasszal röp­labda- és kézilabda-csapat indul a labdarúgás mellett. A tanács felszereléssel segíti a sportkört. A tsz eddig nem adott semmit, de nem is volt, aki kérjen tőlük. A KISZ sajnos keveset törődik a sporttal, mert munkájuk nagy ré­szét a­ bálok rendezése köti le. Tóth Ilona (Fácánkert): Az el­múlt másfél év munkáját ismer­tette, amikor a fiatalok jó veze­tés mellett több versenyen részt vettek, de az utóbbi időben a ve­zetés­­ hiányában visszaesett a munka. A szpartakiád versenyek­ről is távolmaradtak, annak elle­nére, hogy a fiatalok szeretik a sportot. A termelőszövetkezet se­gít, de ez egymagában nem elég, ha nincs megfelelő vezető a sport élén. Galambos Imre (Györköny). A féléve alakult vezetőség csak pa­píron van meg. A labdarúgás is csak ideig-óráig működött. A vi­déki mérkőzésekre a játékosok ne i­ v­oltak hajlandók elmenni. A felszerelések a játékosoknál van­nak kint. A tanács nem segít, ami érthető is, r pert két-három éve is vettek .új felszereléseket, melyek néhány hét után eltűntek. Markos István (Bikács): Támo­gatást az erdészeten kívül nem kap a sportkör. A tanácstól eddig még semmiféle segítséget nem kaptak, ide vezethető vissza a felszerelés hiánya is. A sport­­csoport most kezdi meg a munkát és komoly terveik vannak a jövő­re. Várda Ambrus (Kalaznó): A labdarúgás mellett a röplabda szakosztályt kívánják megszer­vezni. Cél: öltöző építése és a sportpálya bekerítése. A KISZ- szel jó a kapcsolat, a tsz segít, de ugyanez nem mondható el a ta­nácsról is. Forrai János (Felsőnána). A kö­zelmúltban fiatalokat vontak be a­ vezetőségbe és a KISZ-szel kö­zösen dolgoznak. A termelőszö­vetkezet segíti munkájukat, fel­szerelésük van és a tavasszal a női röplabda-csapatot nevezik a járási bajnokságra. Balla Tibor (Tengelic): A társa­dalmi munkával készült öltöző e hó végén felavatásra kerül. A szakosztályok működnek, de az utazásokkal baj van. A termelő­­szövetkezet támogatja munkáju­kat, de a sportkör­ elnökség mun­kájában visszaesés áll be. A felsoroltakon kívül még több felszólalás hangzott el, melyek után Lépő László, a megyei TST elnöke szólalt fel. Szerinte a gaz­dasági problémákat sok esetben a rossz vezetésben kell keresni. Legtöbb helyen a tagdíjbevétele­ket elhanyagolják, nem tartanak rendezvényeket és nem veszik igénybe a tsz-ek, valamint a ta­nácsok segítségét. Nem ért egyet a salakos futópályák építésével és végül megígérte, hogy a felső­­nánai öltöző elbontása, illetve fel­építése ügyében az útépítő válla­latnál intézkednek. Lépő László felszólalása után­ került sor az 50 százalékos áron juttatott sport­­felszerelések átvételének megbe­szélésére. Járási I. osztályú mérkőzések CIKÖ—KISDOROG 3:0 (0:0) Cikó, 200 néző. Vezette: Vá­­radi. A hazai csapat kezd és mind­járt támadólag lép fel, 15 percen keresztül teljesen beszorul a ven­dégcsapat. Ebben a játékrészben a hazaiak nagy iramot diktálnak. A vendégcsapat csak szórványosan támad, de támadásait a jól záró hazai védelem sorra hárítja. A félidő hátralevő részében mezőny­játék alakul ki, kapura azonban egyik csapat sem veszélyes, vagyis keveset próbálkoznak a lövéssel. A második félidő váltakozó tá­madásokkal kezdődik, a 8. perc­ben Fazekas elhúz a szélen, s be­adását Forró közelről a kapuba vágja. 1:0. A gól után a vendégek is pró­bálkoznak, de eredménytelenül. A 36. percben a hazai csapat szög­letrúgáshoz jut. A szögletrúgást Forró végzi el és a beívelt lab­­dája a hálóba jut. 2:0. Továbbra is a hazai csapat marad a táma­dásban. Egy jobb oldali támadás végén a beívelt labdát Fazekas a hálóba fejeli. 3:0. Haász GERJEN—DUNASZENT­­GYÖRGY 2:0 (0:0) Gerjen, 150 néző. Vezette: Csor­dás. Az első félidő váltakozó tá­madásokkal telik el és az első ko­moly akció csak a 30. percben történik, melynek végén Annus szép lövését Dömötör szögletre üti. A szögletrúgást Antus újból kapura lövi, de Dömötör ezúttal is menteni tud. A II. félidőben is a hazai együttes a kezdeményez­­ és a fölény a 10. percben góllá érik. Finzter I. ballábas lövése a meglepett Dömötör mellett a sa­rokba jut. 1:0. A vendégek a to­vábbi gólok elkerülése végett vé­delembe vonulnak, de a védekezés csak részben sikerül. A 30. perc­ben Finzter I. átjátssza a vendég­­védelmet, majd a jó helyzetben levő Antushoz továbbít, aki beál­lítja a végeredményt. 2:0. A hazai csapat még nagyobb arányban is győzhetett volna, ha a csatárok pontosabban lőnek. Bráz GESZTENYESZEZON — AVAGY önkiszolgálás... Ami a Petőfi mérkőzés tudósításából kimaradt Akik szombat délután kimen­tek a Petőfi NB III-as mérkőzés­re (Tolnáról is többen jöttek át), csalódottan távoztak. Alacsony színvonalú, sok hibával tarkított mérkőzésen végülis megosztoztak a csapatok a bajnoki pontokon. Ennek a sikertelenségnek az okai­ról szeretnénk néhány gondolatot megpendíteni, annak röményé­ben, hogy ezzel is hozzájárulunk a megmutatkozott hibák kiküszö­böléséhez. A mérkőzésen kétségkívül, a szekszárdi csapat lényege­sen többet mutatott, mint ellen­fele. Nem szabad elfelejteni azt, hogy NB III-as mérkőzésről van szó, ahol a­­ taktikának már ko­moly szerep jut. Kezdés után a pécsi középcsatár, a tapasztalt Rákóczi teljesen hátrahúzódott és a sepregető szerepét igyekezett betölteni. Emellett az egyik össze­kötő is védőfeladatot kapott, tehát a pécsi csapatból csak 3—4 csa­tár volt elől. Ezzel a taktikai hú­zással a pálya kétharmad részét át is engedte a vendégcsapat, amely az előrehúzódott szekszár­di védelemmel szemben igyekezett gyors ellentámadásokat vezetni. Hiszen ehhez minden adottság megvolt, mert szélsői gyorsak vol­tak és a kapura mindkettő veszé­lyes. Az ellentámadáso­khoz a szek­szárdi védelem is segítséget nyúj­tott, mert a jó védelem hírében álló szekszárdi védők a nagy me­zőnyfölény után elbizakodottá váltak, a szélsőhátvédek a szélső­ket nem fedezték szorosan, csak úgy öregéből, szemmel tartották, következésképpen nem is tudták megakadályozni a pécsi csatáro­­k­at a labda átvételében. Számítá­son kívül hagyták a csúszós pá­lyát is és mindezek ellenére a sok kockázatot magában rejtő lesreállítással akarták feladatukat megoldani. Ennek a védelemnek a lelkén szárad a sarokrúgásnál elért gól is, amikor is az előre­húzódott középfedezetet nem őrizte senki sem, aztán a máso­dik gól is, amelynél a jobbszélső lese miatt a pécsi csatárok ügye­sen dobták frontba a balszélsőt. A sok balszerencse mellett (két ka­pufa, a sok kihagyott helyzet, stb.) szerencsénk is akadt bőven. Szerintünk Jauchot szabálytala­nul akadályozták a 16-oson be­lül, de a második félidőben is 11-es járt volna azért, mert Cser ellökte Szopkát a 16-oson belül. De ne feledkezzünk meg arról se, hogy a pécsi 3—4 tagú csatár­sor a gólok mellett még hány nagy helyzetet hagyott kihaszná­latlanul. Amikor Stelzammer az első félidőben egyedül ment el és Robi megzavarta a csatárt, amikor szép Vasas támadás után, amelybe a szekszárdi védelem nem is tudott beleszólni, Stopira hajszállal fejelte mellé a labdát, aztán gondoljunk a második fél­időben Jauch nagy helyzetére, majd amikor a lyuk­at rúgó Cser mellett Stelzammer tisztán lőhe­tett kapura. Ezekből a helyzetek­ből mind gól lehetett volna a szekszárdi védelem miatt. Egyszóval, rendkívül rosszul játszott a hazai védelem, amely­ben Greilich is ludas az első gól­ban, és őszintén nem tudjuk, hogy a három hátvéd közül melyik ját­szott kevésbé rosszul, mint tár­sai. A fedezetek közül Bandi ezút­tal nem lőtt kapura, pedig az el­múlt mérkőzéseken bebizonyítot­ta lövőtudományát. Bosnyák­ lel­kesen játszott, sokat is vállalt magára, de legtöbbször használ­hatatlan labdákat adott előre, amely sorra visszajött a pécsi vé­delemről. A csatársor gyengesége közis­mert. Ebből a sorból is hiányzott a múlt vasárnap Baján kiállított Török. De még ez a szárnyasze­­gett ötösfogat is eldönthette vol­na a mérkőzés sorsát a védelem hibái ellenére is, ha a csatársor tagjai vállalkoznak lövésre. — Tanez az első félidőben még já­tékban volt, szünet után azonban a balszélen egyszerűen nem tu­dott mit kezdeni a labdával. Si­mon erőtlensége és lassúsága ta­lány volt ezen a mérkőzésen, lö­vésre sem vállalkozott. A csatár­sorban Hóman jelentette az oá­zist. Sokat mozgott, sokat vál­lalt magára, hiszen hol a bal, hol pedig a jobboldalon tűnt fel. A második gól előtti cselei, beadásai minden dicséretet megérdemel­nek és a második félidőben még 2—3 olyan beadást láttunk tőle, amelyből nem rajta múlott, hogy nem lett gól. Kár, hogy olyan fé­lénk. Nem tudjuk, hogy majdan Terebesivel nem ő jelentené-e az ép szárnyat a Petőfi számára. Be­­nács egyes mérkőzéseken már törekedett összjátékra, ezúttal azonban mindent maga akart megoldani. Ennek ellenére gól­képessége és szemfülessége miatt ma is szükség van rá. Czirákyn látszott, hogy régen nem játszott komoly mérkőzést. Mindent egybevetve most is az a véleményünk, hogy a Petőfi eb­ben a bajnoki évben is csak kö­zépcsapat lesz és úgy hisszük, hogy ezt a korábban is hangozta­tott véleményünket most már lé­nyegesen többen osztják, mint akkor, amikor e sorok íróját »vészmadárnak« nevezték. O. I. Ifjúsági labdarúgó-mérkőzés Hőgyészi MEDOSZ­­Gyönki KSK 0:0 Hőgyész, 100 néző. Vezette: Farkas. Hőgyész: Bősz — Kertész, Lőrinc, Martin II. — Martin III., Witzl II. — Ornódi, Zugfiel, Rei­­zer, Törő, Botta. Gyönk: Licker — Pintér, Fehérvári, Kondé — Nagy, Jákob — Molnár, Hegedűs, Módos, Tóth, Kovacsek. Mindkét csapatnak voltak helyzetei, de a hazaiak meddő csatáraik miatt nem tudtak gólt elérni. (B.) Egytől kétszáztizenhétig A Belga Labdarúgó Szövetség nyilvántartásában 1511 Janssens nevű játékos szerepel. Köztük 216-nak Jean a keresztneve. A szövetség a napokban utasí­tást adott ki, amely szerint min­den Jean Janssenst 1-től 217-ig terjedő sorszámmal kell ellátni. Azért­ kellett eggyel több szám, mert a 13-ast egyik Jean Janssens sem vállalta. MIRELITE gyorsfagyasztott áruk november 13-tól VÁSÁROLHATÓK AZ 50. SZ. NÉPBOLT CSEMEGE ÁRUDÁBAN SZEKSZÁRDON. Vásároljon olcsó vitamindús gyorsfagyasztott árut. (38)