Tolna Megyei Népújság, 1959. november (4. évfolyam, 257-281. szám)

1959-11-10 / 264. szám

1959. november 10. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG 5 SPORT Csepel kikapott Kaposvárott, a Bajai Bácska vette át a vezetést az NB ifi-bem Bonyhád győzött a Pécsbányatelepen ! Az NB III. XII. fordulója egy kellemes és egy kellemetlen meg­lepetéssel szolgált a Tolna me­gyei labdarúgó-szurkolók számára. A mindjobban felnyomuló bony­hádiak célul tűzték ki a pécsbá­­nyatelepi mérkőzés megnyerését és az első félidő 8. percében lőtt góllal valóra is váltották célkitű­zésüket. A szekszárdi NB III-as csapat azonban már kellemetlen meglepetést szolgáltatott, mert otthonában nyomasztó fölénye és kétszeri vezetése ellenére is kénytelen volt megelégedni a fél­sikerrel. Dombóvár elég jól helyt állt, mert Baján a listavezetőtől csak kétgólos vereséget szenve­dett. A legnagyobb érdeklődés a ka­posvári mérkőzést kísérte. Mint­hogy a­­ Kinizsi nyerte a találko­zót, valamint arra tekintettel, hogy az MLSZ a bajai rangadó két pontját a Bácskának ítélte oda, így a Bácska vette át a veze­tést. A Pécsi BTC is visszaesett formájában. Ezt mutatta már a múlt vasárnap Csepelen elszen­vedett vereség is és az is, hogy a Kiskunhalasi Kinizsi ellen csak egyetlen góllal nyertek a Kőrösök. A Bajai Építők Komlóról is ha­zahozta a bajnoki pontokat, a Halasi Dózsa pedig értékes győ­zelmet aratott a Pécsi Dózsa tar­talékcsapata felett. A Kaposvári Dózsa—Bácsalmás találkozó dön­tetlen eredménnyel ért véget. A forduló mérkőzéseiről az alábbi­akban számolunk be: Bonyhádi Vasas — Pécsi Bányász 1:0 (1:0) Pécsbányatelep, 200 néző. Ve­zette: Horváth (Kaposvár). Bonyh­ád: Szlavicsek — Wag­ner, Horváth, Borsodi — Molnár, Péter — Fláding, Réder, Endrődi, Pataki, Szabó. Pécsi Bányász: Kovács — Ullrich, Sárközi, Vá­mos — Weith NI., Farkas — Lom­­bosi, Pintér, Kása, Gyurkó, Var­jas. Bonyhád kezd és mindjárt tá­madóan lép fel. Később váltako­zó támadások alakulnak ki, s az ötödik percben Kása elől ment a védelem. A nyolcadik percben megszületik a mérkőzés egyetlen gólja: Endrődi a balszélre sodró­dik a labdával és az alapvonal­ról küldött labdát a közben kö­zépre húzódó Flading közelről a hálóba juttatja. 1:0. Két perc múlva egy veszélyes ellentáma­dásnál Wágner kézzel érinti a labdát és a 16-os sarkáról Vámos szabadrúgását Szlavicsek védi, majd közvetlen utána Farkas húsz méterről küldött erős, felső sarokba tartó lövését védi szépen Szlavicsek. Ebben az időszakban a Bányász-csapat támad többet, de a Vasas-védelem — Horváth­­tal az élen — a helyén van. A 15. percben Kása lövését Szlavicsek megszerzi, ellentámadás után Ré­der lövése ad munkát a Bányász kapusának. A 23. percben Lom­­bosi váratlan lövését Szlavicsek fölé nyomja. A bányászok többet támadnak, a Vasas játékosai azonban lelkesen védekeznek. A 29. percben Kása jut jó helyzet­be, de mellé lő, öt perc múlva Lombosi kísérletezik — ered­ménytelenül. A második félidőben végig tartja a Vasas fölényét, melyet több szögletrúgása is jelez. A 14. percben Réder a 16-os sarkáról mellé lő, majd Fláding lövését védi a kapus. A pécsi csapatnak nem megy a játék és sok esetben durvaságokkal akadályozzák a bonyhádi támadásokat. A 40. percben Fláding a bal­szélen elmegy, szép beadását Endrődi fordulásból szépen lövi , de mellé. A következő perc­ben majdnem egyenlít a bányász­csapat. Varjas nagy lövést küld a felső sarokba, de Szlavicsek ra­gyogóan véd. Az utolsó percek a hazaiaké, de az eredményen már nem tudnak változtatni. A Bonyhádi Vasas megérde­melten jutott a két pont birtoká­ba. Szekszárdi Petőfi — Pécsi Vasas 2:2 (1:1) Szekszárd, 700 néző. Vezette: Schlarb. Szekszárd: Greilich — Szloszár, Cser, Robl — Bandi, Bosnyák — Tancz, Simon, Benács, Kómán, Cziráky. Pécsi Vasas: Szedeli — Egervári, Becsei, Berki — Halasi, Somogyvári — Stel­­zammer, Szopka, Rákóczi, Jauck,­­ Danajka. Már az első szekszárdi támadás után szögletet rúghatunk. Rákó­czi kezdés után azonnal hátra­­húzódik, láthatóan a védelem megerősítése a feladata, így a vendégek a kezdeményezést tel­jesen átengedik a Petőfinek. Mégis az első­ veszélyes helyzet a mi kapunk előtt adódik, mert Szloszár­ otthagyja szélsőjét, Da­najka veszélyesen elmegy, átadá­sát Stelzammer lövi kapura, de Greilich a helyén van. A 12. perc­ben állandó szekszárdi támadá­sok után Egervári­­ lyukat rúg, Cziráky felismeri a helyzetet és a 16-os sarkáról jó lövést ereszt meg a hosszú sarokba, de Szedeli szögletre üti a veszélyes lövést. Aztán Bandi lövését üti ki a pécsi kapuvédő, Benács fölé lő. A pécsi ellentámadás után Cser elveszti a­ labdát. Már ekkor látszik, hogy rendkívül bizonytalan a szekszár­di hátvédhármas. A 14. percben is szép Vasas-támadás után Da­najka lövése ad munkát Greilich­­nek. Egy perc pulivá Cziráky ar­cáról pattan, egy labda a kapu felé, de Szedeli elcsípi. A 18. perc­ben ott pattog a labda a pécsi kapu előtt,, végül Benács orr­heggyel élesen­ a kapu bal sarká­ba lő. 1:0.­ A 26. percben sarok­rúgáshoz juttnak­ a vendégek. A beívelt labdát az előrehúzódott Becsei a megdermedt védelem mellett bevágja. 1:1. Szünet után a negyedik perc­ben már mindenki gólt­ kiált, de a labda kipörög a belső kapufáról. A 9. percben a­­ megzavarodott védelem mellett Jauch jut nagy helyzetbe,­­de mellé lő a pécsi csatár. A 12. percben újra a Pe­tőfi szerzi meg a vezetést. (A má­sodik félidőben Hóman, Simon, Benács, Cziráky, Tancz a Petőfi csatársora.) Hóman egyéni játék­kal megy el a jobbszélen, tisztára játssza magát, majd pontosan ível Benács fejére, ahonnan a bal sarokba kerül a labda. 2:1. Előbb­­ még Stelzammer lesről mellé lő, de aztán nag­y szekszár­di nyomás alakul ki,­­ de nincs senki, aki az i betűre feltegye a pontot. Bosnyák szabadrúgását nagy üggyel-bajjal teszi ártal­matlanná Szedeli, s aztán a véde­lem ismét, összehozza az egyenlí­tést. Danajka meglép és nem tudnak már közbeavatkozni, a 11-esről a bal sarokba vágja a labdát. 2:2. A gól után Stelzam­mer kétszer­­ is veszélyeztet, első alkalommal kezezése miatt szaba­dul fel kapunk, majd a lyukat rúgó Cser mellett ellövi a kapu előtt a labdát. A 30. percben új­ra eredmény­telent kapufa. Hóman nagyszerű beadása után Cziráky lövése a kapuf­a éléről pattan ki. A 35.­­percben nagy tumultus van a pécsi kapu előtt, hárman is lő­hetnének, de nem meri egyik sem vállalni­ a­ »kockázatot« és aztán már a védelem közbelép. A 37. percben Cser szabálytalanul löki a 16-oson­ belül az egyik pé­csi csatárt, de­ a­ játékvezető nem ítél 11-est. A 43. percben a 16-os sarkánál Bosnyákot szabálytala­nul akasztja a pécsi védelem. Bosnyák szabadrúgása a sorfalon irányt változtat, de Szedeli az utolsó pillanatban , megszerzi a labdát. A tehetetlen szekszárdi csatár­sor és a lesre játszó könnyelmű szekszárdi védelem együttes eredménye a döntetlen. Valami­revaló csatárjátékkal, vagy lelki­­ismeretes, emberfogásos védőjá­tékkal is fölényes hazai győzelem alakult volna ki. A vendégcsapat jó taktikával, okosan játszott. Jók: Bosnyák és Hóman, illet­ve Becsei, Szedeli, Stelzammer és Danajka. Pécsi BTC— Kiskunhalasi Kinizsi 2:1 (0:1) BTC edzőpálya, 200 néző. Ve­zette: Schmierer. BTC: Sarbak — Berta, Siklósi, Kékvölgyi —■ Sza­lai, Katona — Szigeti, Győrffi, Dara, Hazai (Hoffecker), Oskó. Edző: Krivanek Vilmos. Kiskun­halas: Bondor — Tóth, Várhegyi, Hirth — Schwerla, Hornyák — Vass, Fenyvesi II., N­ődör, Kor­sós, Mester. Edző: Virágh István. A hetedik percben a játékveze­tő elhamarkodottan Darát kiállí­totta. Ettől kezdve rendkívül he­ves iramú, nagy küzdelmű mérkő­zés alakult ki. A kiskunhala­siak egy potyagóllal szerezték meg a vezetést. A pécsiek jobb erőnlétükkel győztek. A 85. perc­ben a játékvezető tiszteletlen­ségért Schwerlet és Hornyákot a vendégektől kiállította. Góllövők: Oskó (11-esből), Győrffi, illetve Hődör. Jók: Katona, Szigeti és Győrffi, illetve Várhegyi, Bon­dor. Kiskunhalasi Dózsa — Pécsi Dózsa H. 4:1 (0:0) Kiskunhalas, $00 néző. Vezette: Kápolnás. Kiskunhalas: Bucza — Répási, Horváth, Szebeni — Kom­­lósi, Odri, — Für, Szekeres, Ja­­necz, Ungi, Puskás. Edző: Folcz Tóbiás. Pécs: Markó — Udvardi, Csordás, Vass — Zborai, Halmo­­si —­ Veterán, Faludi, Opova, Se­­rédi, Veréb. Edző: Molnár László. Az első félidőben többet táma­dott a Dózsa. Szünet után hatal­mas lelkesedéssel játszott a ha­zai csapat és megérdemelten győ­­­zött. Góllövők: Ungi, Janecz, Für, Puskás, illetve Veréb. Jók: Odri, Janecz, Für, Puskás, illetve Mar­kó, Serédi, Udvardi. Bajai Bácska — Dombóvár 2:0 (1:0) Baja, 300 néző. Vezette: Bors. Baja: Körmendi — Bodner, Vár­nagy, Bisztrovics — Borsody, Horváth — Albert, Madácsi, Óno­di, Dujmov II., Gugán. Edző: Óno­di Béla. Dombóvár: Csutorás, — Schneider, Egyed: Korpádi — Both, Kardos — Mérei, Tallósi, Tamás,­ Gálosi, Koller. Edző: Albrecht József. Sáros talajon játszották a mérkőzést.­­ A 10. percben a sárba ragadt labdát a szemfüles Albert a hálóba lőtte. Az 51. percben Dujmov II. kapás­ból lőtte a hazaiak második gól­ját. A második félidő­ 33. percé­ben Tallósit, a 41. percben Kar­dost a játékvezető kiállította. Jók: Várnagy (a mezőny legjobbja), Dujmov II., Gugán, illetve Csu­torás, Mérei. Bajai Építők— Komlói Béla-akna 2:0 (1:0) Komló, 150 néző. Vezette: Lo­vas. Baja: Disztl — Óbert, Vörös, Rapity I. — Poszlancsek, Varga — Kreisz, Czeglédi, Rizsányi, Teket, Bartalov. Edző: Tamási László. Komló: Baksa — Tóth L., Trisch­­ler, Somogyvári — Tóth T., Bo­­csor — Deák, Göncz, Király, Far­kas, Tóth Gy. Edző: Schmelcz An­tal. Csúszós talajú pályán a béta­aknaiak támadtak valamivel töb­bet. A vendégcsapat mindkét gólját kapushibából érte el. Kaposvári Kinizsi— Csepel Autó 2:1 (1:1) Kaposvár, 500 néző. Vezette: Fekete II. Kinizsi: Őry — Szigeti, Szili, Gergely — Bíró, Márkus — Tallián, Szentgróti, Mózsi, Ács, Herber. Edző: Avar István. Cse­pel: Blobol­ — Vigh, Kreisz, Kárpáti — Hauzer, Vass — Bog­­dány, Handó, Csorvási, Kerekes, Bakó. Edző: Szabó Géza. Nagy iramú, kemény mérkőzést hozott a két csapat találkozója. A Kini­zsi a mérkőzés nagy részében nyomasztó fölényben volt, ennek ellenére győzelme nehezen szüle­tett meg. A 65. percben Talliánt utánrúgásért kiállították. Góllö­vők: Herbei, Tallián, illetve Csorvási. Jók: Szili, Márkus, Herbei, illetve Kreisz, Kárpáti, Csorvási. Kaposvári Dózsa Bácsalmási Petőfi 5:2 Az NB III. állása a Pécsi Dózsa eredményei nélkül: 1. Bajai Bácska 117 3 1 20:10 17 2. Csepel Autó 118 ____3 33:19:­­ 16 3. Bajai Építők 127 1 4 22:15 16 4. Pécsi BTC 105 4 1 27:14 16 5. Bonyhád 107 — 3 12:11 14 6. Halasi Dózsa 106 ____4 26:18 12 7. Pécsi Vasas 124 4 4 20:$0 12 8. Szekszárd 105 2 3 15:16 12 9. Pécsi Bányász 115 1 5 20:16 11 10. Kaposvári K. 104 2 4 15:11 10 11. Bácsalmás 114 2 5 16:20 10 12. Halasi Kinizsi 103 1 6 21:21 13. Kaposvári D. 102 3 5 15:197 14. Székesfehérvár 103 ____7 15:236 15. Komló 101 1 8 6:253 16. Dombóvár 10— 2 8 6:31 2. A Szekszárdi Dózsa szolgáltatta a forduló meglepetését a megyei bajnokságban A negyedik győztes vendégcsapat Gyönk együttese volt Hőgyészen. Itt is az első félidő nagy hőgyészi fölényt hozott — gólok nélkül. Szü­net után már kiegyenlített küzde­lem folyt, de a gyönki csatársor ezúttal is gólképesebbnek mutat­kozott. Némiképpen meglepetésnek szá­­m­ít a múlt vasárnap Paksot két­­vállra fektető nagydorogiak sima veresége Bátaszéken, bár az esős idő előrevetítette ennek a súlyos vereségnek is az árnyékát. Simontornyán is érdekes mérkő­zésre került sor. Az első félidőben a Kőrösök lényegesen jobban ját­szottak és két gólos előnyre tettek szert. Szünet után Kovács sérülé­se miatt a hazai együttes már csak az eredmény tartására töre­kedett. A bajnoki táblázaton a most va­sárnap szabadnapos házaiak to­vábbra is az élen maradtak, egy pontos előnnyel. Utánuk Tolna, a Dózsa, Nagymányok és Dombó­vár egyaránt 16—16 ponttal áll, de a Dózsa egy mérkőzéssel többet játszott. A tabella jelenlegi állása szerint Máza, Tolna, Nagymányok és az Sz. Dózsa egyenlő védelem­mel rendelkezik, míg a csatársoro­kat tekintve ezekhez a csapatok­hoz hozzá kell számítani Dombó­vár és Bátaszék együttesét is. Ez a hat csapat alkotja a jelenlegi él­mezőnyt és minden bizonnyal kö­zülük kerül ki majd a bajnok is mégpedig olyan izgalmas küzde­lem után, amelyre mostanában nem volt példa. A XI. forduló részletes ered­ményeit és a bajnokság állását az alábbiakban közöljük. Dombó­vár—Tamási 5:1 (1:1), Iregszem­cse—Tolna 1:1 (0:2), Paks—Sz. Dózsa 0:4 i­­ ll. Hőgyész—Gyönk 1:3 (0:1), Bátaszék —Nagydorog 8:1 (4:1), Fadd—Nagymányok 1:4 (0:1), Simontornya — Duna­földvár 2:0 kapuba. (2:0). A megyei bajnokságban is meg­indult a hajrá. Döbrököz kizárása miatt ezúttal a listavezető mázai­­ak voltak szabadnaposak. Rend­kívül szorosan alakuló küzdelem­ben jól ment az éllovasoknak. Csak a 7. helyezett Paks szenve­dett vereséget a Szekszárdi Dózsá­tól és ez a vereség egyben a for­duló meglepetése is volt. Ebben a fordulóban jól ment a vendégcsa­patoknak is, hiszen négy mérkő­zésen alulmaradtak a hazaiak és csak három találkozón született hazai győzelem. Pakson tartottak a Dózsa csa­társorától és nem is volt alaptalan az aggodalom, mert jelenleg két­ségkívül a szekszárdi ötösfogat a legeredményesebb a megyei baj­nokságban. Ezúttal aztán a paksi­ak tetejében pechesek is voltak, mert Pál már a 20. percben meg­sérült, szünet után pedig Tanner lett harcképtelen Elermannal tör­tént összefutása után.­­A többi mérkőzésen is nagy gól­­különbségű győzelmek születtek, de a győzelemig vezető út elég rö­gös volt Dombóvárott, Faddon és Hőgyészen is. Dombóvárott a vasu­tas csapat ellen Tamási szerzett vezetést és a kábrándítóan játszó h­azaiak csak Horváth 11-esével tudtak egyenlíteni. A szünet után aztán mégis megemberelték ma­gukat a Siklósit és Tapasztit nél­külöző hazaiak és így alakult ki 4 gólkülönbségű győzelem. Regszemcsén kapushibából esett a vendégek első két gólja. Szünet után a hazaiak kerültek mezőny­fölénybe, de a fellazult iregi véde­lemnek ekkor a tolnaiak rúgtak gólokat, Iregszemcse csak 11-essel tudott szépíteni. Faddon a hazai csapat az első félidőben négy nagy helyzetet hagyott ki, így a bányászok szerezték meg a veze­tést. A szünet után aztán megin­gott a hazai védelem és 3 perc alatt háromszor került a labda a A következő forduló párosítá­sa: Sz. Dózsa—Bátaszék, Ireg­szemcse—Simontornya, Tolna— Paks, Nagydorog—Dombóvár, Ta­mási—Hőgyész, Máza—Fadd, Nagymányok—Dunaföldvár.