Tolna Megyei Népújság, 1959. december (4. évfolyam, 282-306. szám)

1959-12-04 / 285. szám

SPORT A megyei labdarúgó-bajnokságért Iregszemcsei MEDOSZ—Bátaszé­ki VSK 2:1 (1:0) Iregszemcse, 600 néző. Vezette: Paár. Iregszemcse: Panyi — Takács, Nagy, Szekeres — Horváth, Szán­tó I. — Szántó, Sípos, Győrffy, Novák, Oberitzer. Bátaszék: Kerner — Péter, Kiss, Zejer — Szép, Pozsár,­­ Bozsolik, Toronyi, Krix, Bodoki, Székely. A hazai csapat kezdi a játékot és azonnal hatalmas lelkesedéssel­­ küzdenek és már az első percek­ben enyhe fölényben játszanak. Már az első percben meleg hely­zet adódik a bátaszéki kapu előtt, végül azonban Kerner lábbal ment. Szántó II., Oberitzer, majd Győrffy­­ 25 méteres lövése megy mellé. Bátaszék csak a 10. perc­ben veszélyeztet először, Bodoki azonban fölé lő, majd Toronyi hever a jobbszélen, beadása azonban nem jó. Ezután újra a hazai csapat veszi át a játék irá­nyítását és Szántó II. kétszer is veszélyeztet, labdái azonban ka­pu mögé szállnak, majd szöglet után Sipos fejesét a gólvonalról vágják ki a védők, az akciót No­­vák fölé lövése fejezi be. Ellen­­támadás végén Krix lő fölé. A 19. percben villámgyors Novák— Oberitzer támadás végén Kerner kifut kapujából, a szélső­ Sipos­hoz játszik, a csatár lövése a vé­dőkről ismét Oberitzer elé kerül, aki 5 méterről az üres kapuba gu­rít. 1:0. A másik oldalon Panyi ment a csatárok elől, majd is­mét a vendégek kapuja előtt van meleg helyzet, a védelem azon­ban jól zár. A II. félidő elején Bátaszék kap jobban lábra. Toronyi lő fö­lé, majd Pozsár veszélyes lövé­sét Panyi csak lécre tudja nyom­ni és a védelem is csak nehezen bír felszabadítani. Panyi hibájá­ból Bodoki kerül ismét helyzet­be, lövése azonban csak az ol­dalhálót találja el. A hazai csa­pat csak a 12. percben szabadul ki a nyomás alól, ezután azon­ban már enyhe iregi fölény jel­lemzi a játékot. A 13. percben Krix ugrik ki középen. Nagy sze­reli a csatárt, késlekedik a lab­dával és közelről a léc alá bom­báz. 1:1. A hazai csapat továbbra is nagy lelkesedéssel játszik és erősen rohamoz a győztes gólért. Szántó II. szabadrúgását Oberit­zer kapásból mellé lövi. A 21. percben szép adogatás után No­vák a tisztán álló Szántó II. elé tálal, a szélső 16 méteres lövése a jobb sarokba vágódik. 2:1. A gól Bátaszéket is felrázza. Szé­kely lövését Panyi kiüti, majd Toronyi lövését védi szép elvető­­déssel. Sipos előtt van nagy hely­zet, de gyenge lövését Kerner vé­deni tudja, majd Novák lövését ejti ki Kerner, ismét Sipos előtt az alkalom, de elcsúszik. Győrffy távoli lövése foglalkoz­tatja Kernert. Az utolsó percben szabadrúgás után kavarodás tá­mad a hazai kapu előtt, vég­ig azonban Panyi vetődéssel ment. Bírálat: A hazai csapat jóira­mu, változatos játékkal lepte meg ellenfelét és végig kezében tartva a játék irányítását, meg­érdemelten szerezte meg a győzel­met. Jók: az egész hazai csapat, illetve Péter, Kiss, Toronyi, Szé­kely. — Hadaró — Mázai Bányász—Nagymányoki Bányász 0:0 Máza, 400 néző. Vezette: Fehér (Bácsalmás). Máza: Veres — Szé­les, Kovács, Scnnetz — Mező, Ká­dár, Pecsne, Kersák, Gyorsok, Ra­­dó, Kasper I. Nagymányok: Khier — Hartmann, Dormány, Pásztor — Mányoki, Guth — Wusching, Tresch, Lamuth, Wéber, Marton. Váltakozó játékkal indul a mér­kőzés, a tizedik percben Lamuth 20 méteres szabadrúgása alig ke­rüli el a jobb sarkot. Rá két perc­re Gyorsokot a mányoki védelem a 16-on kívül szabálytalanul sze­reli, a szabadrúgást Kersák lövi, ami Khiesz zsákmánya lesz. To­vábbra is a hazai csapat támad, egy kapu előtti kavarodásnál Ra­­dó lövése a kapu torkában álló Kasper I.-ről pattan ki a me­zőnybe. Khiesz már verve volt a lövéssel szemben. Mezőnyjátékkal indul a II. fél­idő. Mindkét csapat idegeskedve, csapkodva játszik. Egy mányoki támadásnál Wéber kézzel üti a hálóba a labdát, de a játékvezető jól látta az esetet. A 15. percben Lamuth fejesét kell Veresnek hárítani. A 25. perctől a mázaiak veszik át a játék irányítását,­több szöglet is jellemzi fölényüket. Az egyik szögletből Pécsnek fejese alig kerüli el a bal felső sarkot. A mányoki védelem igen jól zár Dolmánnyal az élen. A 35. perc­ben Gyorsok, majd a másik ol­dalon Wéber veszélyeztet. Rá öt percre Radó az egyik mányoki védővel összerúg, a mázai csatár a kiállítás sorsára jut. Bírálat: Két egyforma képessé­gű csapat közepes iramú mérkő­zésen, inkább küzdelem volt, mint szép játék. Helyzetei alap­ján a hazai csapat közelebb állt a győzelemhez, az eredmény még így is reálisnak mondható. Jók: Kádár, Kovács, illetve Dormány (a mezőny legjobbja), Hartmann és Lamuth. Henczi István Simontornyai BTC—Paksi Kini­zsi 3:2 (1:1) Paks, 300 néző. Vezette: Ignácz. (Székesfehérvár.) Simontornyai BTC: Haidinger — Kara, Lukács I. , Kovács — Róth Smigura — Lukács II., Kondor, Pénzes, Gadó, Roszkop. Paksi Kinizsi: Árki — Tanner, Hermann, Sztanó — Né­meth, Vida — Farkas, Hirczi, Darnai, Horváth, Bencsik. Enyhe szél támogatásával a helyiek ve­zetik az első támadást és a 2. percben Darnai átadását Horváth­­nak még lekezelni is van ideje és ballábas lövésére Hajdinger hiába vetődik. 0:1. A Kinizsi marad tá­madásban, a 8. percben Horváth erős lövése Hajdingerről Farkas elé pattan, de ő az ötösről a ka­pusba lövi a labdát. (Nagy gól­helyzet.) Négy perc múlva Lukács II. fut el a jobbszélen, de beadását Árki elcsípi, majd nem sokkal ké­sőbb ugyancsak ő teszi ártalmat­lanná Gadó lövését is. A 18. perc­ben Vida szabálytalankodik a 16- osnál, a szabadrúgást Pénzes éle­sen küldi kapu fölé. A 24. percben egyenlít a vendégcsapat. A jobb­szélső elfut, beadását Kondor la­posan küldi Árki kapujába. 1:1. Három perc múlva Németh erős lövését jó érzékkel öklözi léc fölé Haidinger. A szögletet a védelem hárítja. Szünet után a helyi csapat tá­mad többet, de a csatárok nem tudják helyzeteiket értékesíteni. A 3. percben Horváth lövése kapu mellé megy. A 13. percben egy előrevágott labdával Kondor el­fut és a védelmet átcselezve nagy gólt lő Árki hálójába. 2:1. A ka­pott gól megzavarja a Kinizsi­védelmet és a vendégek ezt ki­használva támadnak. Először Kondor, majd Pénzes lövését védi Árki, a 20. percben Sztanó üre­sen hagyja szélsőjét, az lefut és beadását Gadó értékesíti. 3:1. Kez­dés után Kondor lő nagy helyzet­ből kapu mellé. A 25. percben Horváth ívelt szögletét Vida fe­jeli a 16-osról kapura, a labda Farkas fején irányt változtatva hull a hálóba. 3:2. A hazai csapat még két szögletrúgáshoz jut a hát­ralevő időben, de az eredmény már nem változik. Bírálat: A mérkőzésen a Kinizsi csapata támadott többet, de a csa­tároknak nem ment a kapura­­lövés. Addig, míg a hazai csapat 10—15 gólhelyzetből csak kettőt tudott értékesíteni, addig a ven­dégek öt helyzetből három gólt szereztek. Jók: Gadó, Kondor, Ko­vács, illetve Vida, Tanner és Hor­váth. Golenszky Gyula TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG HÍREK • December 12-én este 8 órai kezdettel zártkörű értelmiségi klubestet rendeznek Bonyhádon, a járási művelődési házban. A klubesten Noreisz Nándor, az MSZMP Bonyhádi Járási Bizott­ságának titkára tart külpolitikai tájékoztató előadást. Az előadás után a résztvevők részére reggelig tartó táncmulatság kezdődik. — Sötét karácsony. Oslóban el­határozták, hogy nem rendezik meg a hagyományos karácsonyi díszkivilágítást. Karácsonykor a reflektorok és fényreklámok ezrei szokták ragyogóvá tenni a norvég főváros utcáit. Az idén a kivilá­gítás elmarad, mert a szárazság miatt rendkívüli áramtakarékos­ságra van szükség. Az áram túl­nyomó részét ugyanis vízierő szolgáltatja. — Teadélutánt rendez decem­ber 5-én délután 5 órai kezdettel a hőtanács Dunaföldváron. A tea­délután teljes bevételét a gyerme­kek részére rendezendő karácso­nyi ünnepségre fordítják. — Egészségügyi előadást rendez ma este Szabályban a Vöröske­reszt helyi szervezete, dr. Hargit­­tay Ferenc kórházi főorvos tart filmvetítéssel egybekötött elő­adást. — A Paksi Járásbíróság Nyári József nagydorogi lakost társadal­mi tulajdon sérelmére elkö­vetett kisebb súlyú sikkasztás miatt háromhónapi felfüggesztett börtönbüntetésre és 500 forint pénzbüntetésre, Koch János He­gyes­pusztai lakost pedig orgaz­daság miatt 500 forint pénzbünte­tésre ítélte. Nyári József a Biritó­­pusztai Állami Gazdaság Hegyes­­pusztai üzemegységének takar­mánykészletéből összesen 150 kiló keveréktakarmányt tulajdonított el olymódon, hogy a takarmányt Koch Jánosnak adta el, aki tudott a takarmány szerzésének módjá­ról.­­ A Bonyhádi Járási Művelő­dési Ház bábszínháza december 6-án a Bajusz című bábjátékot mutatja be. — Fejőgépet vásárol közösen a kocsolai Vörös Csillag és a Kos­suth Termelőszövetkezet a közel­jövőben. — A Városi Művelődési Ház szombatra hirdetett Randevú Honthy Hannával című előadása a művésznő betegsége miatt el­marad. Az Országos Rendező Iro­dával történt megegyezés szerint a műsort januárban rendezik meg. A megváltott jegyek a ja­nuári előadásra érvényesek. ■ 2 BO[ MOS5I P*^ 0 ■ » EMBERI SORS. Szovjet 0 0 film. Szekszárd dec. 10—13, ■ ■ Tolna 14—16. fi Q A HETEDIK KERESZT. ^ Magyarul beszélő amerikai 0 D film. Bonyhád dec. 11—13, ■ Bátaszék 14—15. ő 5 KÖLYÖK. Magyar film­ ® U vígjáték. Tamási dec. 4—6,­­1 ■ Dombóvár 7—9, ■ 0 * FÉNYES ESKÜVŐ. Ma- 0 ■ gyárul beszélő amerikai film. a fi Tomna dec. 11—13, Szék­­­­­­a­szárd 14—16. ~ 0 SZOMBATTÓL HÉTFŐIG, p. Magyar film. Paks decem- U 5 bér 7—9, Dunaföldvár de-­­­e­cember 11—13. U 5 9 ÉLET. Norvég film. Dom- 5 U búvár dec. 11—13, Tamási U ■ 14—16. . ■ 0 FEKETE GYÖNGYÖK. Ju- 0 ■­goszláv film. Nagydorog dec. K 0 19—20, Szekszárd 21—23. 0 ■ RENDSZÁMA H—8. Ma­ ■ 0 gyárul beszélő jugoszláv film. Q ■ Tamási dec. 11—13, Dombó- a­d vár 14—16. Q A NYOMORULTAK. I. a S Magyarul beszélő német— fr francia—olasz film. Paks, dec. „ o 14 *~16- n ~ AZ ÉLET VISSZAVÁR. ~ 1, Olasz film. Paks, dec. 11— p Q 13, Dunaföldvár 14—16, Ireg- U ■­szemcse 16—17. (16) ® ■ CD ■ CD 1 CD ■ CD ■ CD ■ CD 9 CD D 1959. december 4. Kétszáz szarvasmarhát, százharminc kocát és több vagon szálastakarmányt vittek a közösbe a bazai tsz-tagok A kilencszáz termelőszövetkezeti tagot számláló Báta községben a párt VII. kongresszusának első és második napi eseményeit köz­vetítő rádióadást csoportosan hall­gatták a tanácsházánál. Tekinté­lyes, volt egyéni gazdák részéről olyan kijelentések hagzottak el: „jól választottunk, mikor a szö­vetkezetbe léptünk”, „Kádár elv­társ beszéde megerősített bennün­ket abban, hogy a párt továbbra is folytatja az eddigi helyes poli­tikát”. A kongresszus tanácskozása után meggyorsult a munka, jobb a közösségi szellem is a Novem­ber 7-e Termelőszövetkezetben. A község egyetlen, közel 6000 holdas közös gazdaságában e héten meg­kezdődött a jószágok összehordá­sa. Csütörtökig 200 szarvasmarhát és 130 sertést hajtottak a közösbe az új szövetkezeti tagok. A No­vember­ 7-e Tsz — amelybe nem­rég egyesült a Vörös Zászló és a Rákóczi — vezetősége felmérte a helyzetet és megállapította, hogy a megnövekedett közös jószág­állománynak nincs megfelelő szá­lastakarmány készlete a közösben. Ezért kiadták a jelszót Bátán: össze kell hordani annyi szénát a tagságnak, amivel átteleltetik a jószágokat. Csütörtök reggel megkezdődött a szálastakarmány közösbe hor­dása is. Sümegi József volt közép­paraszt, a község egyik legtekin­télyesebb gazdája 90 mázsa szé­nát ajánlott fel a szövetkezetnek. Dér István 50 mázsát, Kiss G. Jó­zsef pedig 25 mázsát fuvarozott be a termelőszövetkezet szálastakar­mány telepére. De az említetteken kívül is mintegy 30 tag tett ígére­tet a vezetőségnek arra, hogy több szálastakarmányt visz a kö­zösbe, mint amennyit a bevitt ál­latok után a közgyűlés megszava­zott. S mert ez így van, a bátai November 7-e Termelőszövetke­zetben több vagonra való szálas­takarmányt hordtak már össze a tagok, ami biztosítja, hogy a kö­zösben kétszeresére emelkedett jószágállományt bőségesen ellát­hassák a tavaszig takarmánnyal. Takarékos termelőszövetkezeti tagok Mint az eddigi tapasztalatok mutatják, a takarékosság igen hasznos dolog mind az egyén, mind az ország számára. E moz­galomba az elmúlt években a termelőszövetkezeti dolgozó pa­rasztok is bekapcsolódtak. A zár­számadó közgyűlések után sokan takarékba helyezték el pénzjöve­delmük egy részét. Tavaly például 613 000 forint volt ez az összeg, amelyet a ter­melőszövetkezeti tagok takarék­ban helyeztek el. A belecskai Szabadság Tsz tagjai ebből az összegből például 158 000, a fá­cánkerti Vörös Hajnal Tsz tagjai pedig 120 000 forintot tartalékol­tak takarékbetét-könyvben. Jól jártak így a termelőszövet­kezeti tagok is, az állam is. A takarékoskodó tagok házépítése­ket, vagy nagyobb bevásárláso­kat tudtak így eszközölni — a kamatok, vagy nyeremények mellett — egy-egy későbbi idő­pontban. Viszont az állami pénz­­gazdálkodás, az egyébként ma­gyarul mondva parlagon heverő pénzösszegeket népünk felemel­kedése érdekében a kivét napjá­ig hasznosíthatta. Éppen e kettős haszon érdeké­ben az OTP az idén is arra tö­rekszik, hogy minél több takaré­koskodó termelőszövetkezeti tag legyen megyénkben. Dolgozói szerte a megyében, most a zár­­számadási közgyűlések előtt kü­lönösen, beszélgetnek a tagokkal, magyarázzák a takarékosság mó­dozatait, lehetőségeit és főként annak kettős hasznát, Híradás Mórágyról Elkészült a Március 15. Tsz új 48 férőhelyes tehénistállója, amit állami hitelből épített a termelő­­szövetkezet. Az istálló több mint 800 000 forintba került. Most a tsz arra törekszik, hogy még az idén benépesítse az istállót. * A mórágyi tanács segíti a spor­toló fiatalokat. Községfejlesztési alapból az 1959-es évben 4000 forint értékű Sportfelszerelést adományozott a KISZ sportkör részére. Most kerül megvásárlás­ra egy új íjászfelszerelés is ré­szükre. A tanácstagok minden válasz­tókerületben még ebben az év­ben megtartják a tanácstagi be­számolókat. Értékelik választó­ikkal, hogy a tanácsválasztás óta hogyan tevékenykedett a közsé­gi tanács. A tanácstagok össze­gyűjtik a választók személyi és közös problémáit, azt a tanács­ülés elé viszik. Ezzel is el akar­ják érni, hogy a tanácstagok és a választók kapcsolata még inkább elmélyüljön és a lakosságot mi­nél szélesebb körben vonják be az államigazgatási munkában. OOOOOOO0OOOOOOOOOOOOOG I Gyakorlott f gyors- és gépírónőt­ azonnal felveszünk. Vas- Műszaki Nagykereskedelmi Vállalat, Szekszárd. Tele­fon: 22—95. I ÖD­OGOQOGOGGOOGGGQGOGQGOe HOIOIOIOIOIOIOI 0 Kereskedelmi adminisztrá­­ltj­á­cióban jártas a vasas kereskedőt a 0 keresünk azonnali belépés­­­ sel. Kereseti lehetőség cca. 5­0 1900—2000 forint. Erkölcsi U 0 bizonyítvány szükséges. Tol­­o­na megyei Vas- és Műszaki n Nagykereskedelmi Vállalat, fj­a Szekszárd. Telefon: 22—54. a­n (12) o HOIOIOIOIOIOIOI Apróhirdetések Tolnán — központban­­+ 3 szo­bás családi ház mellékhelyiség­gel eladó. Érdeklődés: Tolna, Baj­­csy-Zsilinszky u. 120. (15) Eladó egy szoba, konyha, mel­lékhelyiségből álló ház 500 öles telekkel. Fizetési kedvezménnyel, sürgősen. Azonnal beköltözhető. Cím: Fácánkert, vasútállomás mellett. Gáncs Ferenc, Tolna me­gye. (9) TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt Tolna megyei Bizottsága és a Megyei Tanács lapja Felelős szerkesztő: Petrits Ferenc Kiadja: a Népújság Lapkiadó Vállalata Felelős kiadó:­ Orbán Imre Szerkesztőség és kiadó: Szekszárd, Mártírok tere 15—17. Telefon: 20­10, 20­11 Készül a Szekszárdi Nyomdában Széchenyi utca 46. Telefon: 21-21, 25-72 Felelős__vezető: Széll István Terjeszti a Magyar Posta ‘Előfizethető a helyi postahivataloknál és kézbesítőknél Előfizetési díj egy hónapra 11 Ft