Tolna Megyei Népújság, 1959. december (4. évfolyam, 282-306. szám)

1959-12-09 / 289. szám

1959. december 9. T9 SPORT Rendkívül érdekesnek, izgalmasnak ígérkezik az NB III. utolsó fordulója Az NB III-ban az eddig lezaj­lott 15 forduló (a Pécsi Dózsa eredményeit nem számítjuk, mert azok a feljutás szempontjából 1 nem számítanak) nem tudta tisz­tázni az őszi elsőség kérdését. : így az utolsó fordulóban sorra kerülő mérkőzések eredményétől­­ igen sok függ mind az őszi első­ség, mind pedig a helyezések­­ szempontjából. Az őszi elsőségre a Pécsi BTC, a Csepel Autó és kitűnő gólará­nya révén a Bajai Bácska pályá­zik. A három közül az utóbbi Ba­­­­jai Bácska van viszonylag a leg­könnyebb helyzetben, hiszen ott­­­­honában lesz alkalma fogadni ri­válisát, a Pécsi BTC-t. Ha a ba­jai csapat nyeri a mérkőzést, ak­kor jobb gólarányával megelőzi a PBTC-t és őszi bajnokságához már csak az kell, hogy a hét fo­lyamán számára kedvező döntés szülessék . az elmúlt vasárnap Kiskunhalason 2:1 arányban fél­beszakadt Kiskunhalasi Dózsa— Csepel Autó mérkőzéssel kapcso­latban. Ez azonban nem is olyan könnyű kérdés, hiszen a szövet­­­­ségnek azt kell majd eldönteni, hogy a mérkőzés kinek a hibájá­ból szakadt félbe. Ha a kiskun­­halasiak hibája lesz megállapít­ható, akkor vagy a Csepel kapja a bajnoki pontokat, amely azt je­lenti, hogy máris ő az őszi első és már nem számít a bajai ran­gadó eredménye, vagy­ pedig sem­leges pályán kell majd a mérkő­zést megismételni. Ez utóbbi eset­ben még az utolsó bajnoki for­duló sem hoz majd végleges dön­tést az első hely tekintetében, mert vasárnap a csepelieknek a Pécsi Dózsa lesz az ellenfele és így a megismétlendő mérkőzésre még csak egy újabb hét múlva kerül majd sor. De a helyezésekért is késhegyig menő harcra lehet számítani az utolsó fordulóban. A kitűnően hajrázó szekszárdi csapat esetle­ges bonyhádi győzelme azt jelen­tené, hogy a 3—4. helyen végez, amelyre még a legvérmesebb drukkerek közül is kevesen szá­mítottak. A helyezésnél talán még többet ér azonban az, hogy szekszárdi győzelem esetén a Pe­tőfi legfeljebb 2 ponttal maradna le a listavezetőtől. De a Kaposvári Kinizsi is pá­lyázik a 4. helyre és ezt úgy tud­ja megszerezni, ha győz Pécsett a Pécsi Bányász ellenében. Ez azonban semmivel sem lesz kön­­­nyebb feladat, mint a szekszár­diak bonyhádi győzelme. De szá­molni kell a Halasi Dózsával is, elsősorban azért, mert nem lehet tudni, milyen döntés születik majd a múlt vasárnap félbesza­kadt mérkőzés ügyében. Ha ugyanis a pályán elért 2:1-es eredménnyel igazolná a szövetség a mérkőzést, akkor a kiskunhala­si helyi rangadón kell majd a Dózsának megszereznie a bajnoki pontokat ahhoz, hogy versenyben maradhasson a 4. helyért. Ez pe­dig azért lesz nehéz feladat, mert egy helyi rangadó rendszerint,vá­ratlan eredményt produkál, ha a papírformát tekintve a Dózsa esélyese is a mérkőzésnek. A Bajai Építők jelenleg ugyan a hetedik, de a Bácsalmáson sor­­ra kerülő mérkőzésen aratott eset­leges győzelem szerencsés körül­mények összejátszása esetén (a Bácska kikap Baján a PBTC-től, Szekszárd elvérzik Bonyhádon, a Kaposvári Kinizsi kikap a Pécsi Bányásztól, a halasi Dózsa nem nyeri meg a helyi rangadót, amely mind elképzelhető) még a harmadik helyen is végezhet. A Pécsi Vasas már lejátszotta valamennyi mérkőzését, ők je­lenleg a 8. helyen vannak és köz­vetlenül a tágabb értelemben vett élmezőny mögött foglalnak helyet a középcsapatok listaveze­tőjeként. Értékes még ez a 8. hely is ebben a rendkívül éles küzde­lemben és alkalma van azt a Pé­csi Vasastól elhódítania a bony­hádiaknak is a Pécsi Bányásznak is. Közülük természetesen a pé­csiek vannak könnyebb helyzet­ben, mert jobb a gólarányuk, mint a bonyhádiaknak. Mindkét csapatnak rendkívül nehéz mér­kőzése lesz. Mind a két csapat egy-egy 3—4. helyre pályázó együttest fogadhat a saját pályá­ján. Bonyhádnak az örök rivális Szekszárd lesz az ellenfele (a mérkőzés ezen kívül még a Tolna megyei rangadó is lesz), de a Pé­csi Bányász sem kap könnyű el­lenfelet a volt NB II-es Kapos­vári Kinizsi személyében, amely éppen az elmúlt vasárnap vitte el a bajnoki pontokat Bonyhád­­ról is. Ugyanakkor természetesen a Pécsi Bányász önbizalmát is növelhette a Bajai Bácska felett aratott vasárnapi 1:0-ás győze­lem. A további helyezések szem­pontjából sokat számít, milyen eredménnyel ér majd véget Szé­kesfehérvárott a Székesfehérvár —Kaposvári Dózsa, Bácsalmáson a Bácsalmás—Bajai Építők mér­kőzés. Dombóvárnak rendkívül fontos a Dombóvár—Komló mér­kőzés eredménye is, mert így nem szakadna le riválisaitól, Komlótól és a Kiskunhalasi Ki­nizsitől. Tavaszra ugyanis a dom­bóvári csapatnak lényegesen jobb a sorsolása és jó tavaszi felkészü­lés esetén még meg lehetne kí­sérelni a kiesés elkerülését. Egyszóval, rendkívül izgalmas­nak ígérkezik az NB III utolsó fordulója, amelyben szinte vala­mennyi mérkőzésnek súlya van a bajnokság végső kialakulására. Vasárnap este mindenesetre már többet fogunk majd tudni. T. Hőgyészi MEDOSZ—­Tolnai KSK 3:3 (3:2) Hőgyész, 200 néző. Vezette: Bencze. Hőgyész: Martin I. — Thuma, Nichter, Endre .— Hege­dűs, Vitzl I. — Ulrich, Magyar, Gaál, Vitzl II., Bősz II. — Tolna, Schmidt — Szépvölgyi, Kláb, Straubinger — Pruzsina, Jagicza .— Tóth, Kapéter, Széles, Elekes, Gálfi. A 4. percben Kapéter vá­ratlanul laposan lő, Martin elné­zi a labdát és a labda a sarokba gurul. 0:1. A gól után mindkét csatársor vezet támadásokat, de újból Tolna lesz eredményes. A 18. percben Széles Nichter mel­lett elfut és védhetetlen gólt lő. 0:2. Már úgy látszik, hogy nagy gólaránnyal nyerik a vendégek a mérkőzést. A hazai csapat nem törik le és a fiatal csatársor Gaál irányítása mellett sorozatos tá­madásokat vezet. A 32. percben Gaál a két tolnai védő között küldi a labdát Bősz II.-nek, aki a kifutó Schmidt fölött gólt lő. 1:2. A következő percben már az egyenlítő gól is megszületik. Szép támadás után Gaál fejjel továb­bít Magyar elé, aki két védőt ki­cselez és egyenlít. 2:2. A 37. perc­ben Tóth fut el a szélen, hatal­mas­ lövést küld kapura, de Mar­tin szögletre öklözi a labdát. — » Ellentámadás után Gaál viszi fel a labdát, majd Bősz II.-őt ugrat­ja ki a védők között, aki védhe­tetlen gólt lő. 3:2. Nagy az öröm a hazai csapatnál. Továbbra is a hazaiak támadnak többet, míg a tolnai támadások Széles és társai sikertelen lövéseivel végződik. A 43. percben Nichter lövését öklö­zi Schmidt fölé. Később Endre bokáját kificamítja és lemegy a pályáról. A II. félidőben a hazaiak már Endre nélkül állnak ki, ennek el­lenére az első 20 perc hazai fö­lénnyel telik el, mialatt Schmidt többször bravúrosan védi kapu­ját. A 16. percben Széles fut el és a sarokba tartó lövését Mar­tin védi. A 22. percben Széles már csak a kapussal áll szemben, de Martiba lövi a labdát. A 30. percben Schmidt kifutva lábbal ment, majd később Nichter lövé­sét védi. Széles nem érvényesül Nichter mellett és szélre húzódik ki. A 32. percben a vendégek tá­madása után Martin kapu fölé öklöz egy labdát. A szögletet Ja­gicza fejeli kapura, Martin meg­csúszik és így a hálóba jut a lab­da. 3:3. Ezután nagy tolnai nyo­más nehezedik a hazai védelem­re, de Nichterrel az élen min­dent visszavernek. A 44. perc­ben szögletrúgás után Szépvölgyi 2 méterről fejel kapura, de Mar­tin véd. Bírálat: A hazaiak megérde­melték volna a győzelmet, de 45 percen keresztül tíz emberrel ját­szottak, egy emberelőnyt nem lehet adni Tolnával szemben. A fiatal hazai csatársor Gaál irá­ny­ításával sok veszélyes táma­dást vezetett, s amíg a védelem Nichter nyugodt, nagyvonalú já­tékával az élen fölényes bizton­sággal verte vissza a vendégek támadásait az első félidő 20. per­cétől. Jók: Nichter (a mezőny leg­jobbja) és az egész hazai csapat, illetve Jagicza, Schmidt, Ka­péter. — Bálint — TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A paksi gimnázium győzött Szekszárdon A paksi gimnázium fiú kosár­labda-csapat vasárnap délben Szekszárdon vendégszerepelt a szekszárdi gimnázium együttese ellen. A háromharmados mér­kőzésen a csapatok már nem sze­repeltették azokat a tanulóikat, akik társadalmi egyesületben vannak leigazolva és emiatt a kö­zépiskolás bajnokságok során nem játszhatnak. A barátságos mérkőzésen a paksiak nagyobb gyorsasága, rutinja döntötte el a találkozó sorsát a magassági fö­lényben levő, de kezdő szekszár­di fiúkkal szemben. Legjobb do­bók: Molnár 15, Pilvein 14, il­letve Bán 13. A mérkőzés ered­ménye 49:41 volt a paksiak ja­vára. Az egyes harmadok ered­ménye a következőképpen ala­kult A tavaszi idény válogatott mérkőzései Március 27: Ausztria—Magyar­­ország olimpiai selejtező. Április 6: Csehszlovákia—Magyarország olimpiai selejtező. Április 24: Ma­gyarország—Csehszlovákia olim­piai selejtező. Május 22: Magyar­­ország—Anglia válogatott mérkő­zés. Június 5: Magyarország— Skócia válogatott mérkőzés. Sporthumor A zenész jobbszélső... Már több élvonalbeli labdarú­góról írtunk, aki nemcsak a pá­lyán „muzsikál” szépen, hanem a zongora, vagy a gitár mellett is megállja a helyét. Most Colin Grainger, a Sunderland jobbszél­sője is csatlakozott hozzájuk. A többszörös válogatott csatár dicsé­retére váljék, hogy nemcsak pénzért „hajt” ..., ezért játszik ma is hétről hétre csapata jobb­oldalán. Grainger ugyanis ötven fontot keres hetenként labdarú­gással. Az elmúlt évben, amikor szünetelt a labdarúgás, a kitűnő jobbszélső jól hasznosította a holtidényt, mert részt vett egy tízhetes jazz-turnén. Ez alatt az idő alatt kitűnő gitáros szerepé­ben remekelt és heti 400 fontot „inkasszált” be. Íme egy különös sportember, aki mégis jobban sze­reti a labdarúgást, mint a nagy­­­­szerű üzleteket, — A világűr ostroma címmel ma este fél 6 órakor előadást tart Szekszárdon a művelődési házban Sinka József professzor, a Magyar Űrhajózási Bizottság titkára. Az előadás után A Föld első szput­­nyikjai című filmet vetítik le. Az előadásra a Magyar—Szovjet Ba­ráti Társaság Elnöksége, a Haza­fias Népfront, a TIT és a Városi Művelődési Ház rendezésében ke­rül sor. — December 17-én a Bonyhádi Járási Művelődési Ház színjátszó csoportja Bonyhádon mutatja be Óh, mai gyerekek című színdarab­ját. — A Paksi Járási Bíróság idős Sánta Ferenc dunaszent­­györgyi lakost hatósági közeg el­leni erőszak bűntette miatt négy­hónapi börtönbüntetésre ítélte. Sánta Ferenc ez év augusztusában egy cs­ukott zsebkéssel minden előzetes szóváltás nélkül meg­ütötte Vörös József mezőőrt. Sán­ta Ferencnek ezt a cselekményét a bíróság hatósági közeg elleni erőszaknak minősítette. — A tolnai földművesszövetke­zet december 6-tól 13-ig árusítás­sal egybekötött játékkiállítást ren­dez a kisiparosok tolnai székhá­zában. A vásárolt áruk biok­jai nyereménysorsoláson vesznek részt. — Mozdonyok gyorsasági verse­nye 130 évvel ezelőtt. Az angol vasúti társaság 130 évvel ezelőtt a legjobb mozdonyokat akarta be­állítani az akkor épülő Liverpool —Manchester vonalon és ezért nagyszabású mozdonyversenyt rendezett. A megkívánt minimális gyorsaság óránként 16 kilométer volt, a győztes „Rocket” mozdony elérte a 45 kilométeres átlagsebes­séget és e „szédítő” gyorsasággal megnyerte a versenyt. Jó gazda nem dobja el a sertéscsört! Magas áron vásárolják a MÉH-telepek: Szekszárd, Paks, Bonyhád, Dombó­vár, Dunaföldvár. (7) Sitkei Lajos, a tengeli Petőfi Tsz brigádvezetője, az MSZ­MP tagja, a járási tanács tagja tragikus hirtelenséggel 51 éves korában elhunyt. A tengelici tsz saját halottjá­nak tekinti. A Járási Párt­bizottság és Járási Tanács VB. őszinte részvétét fejezi ki az elhunyt hozzátartozói­nak. iP G C €» MÜ h­G i* a téli KÖNYVVÁSÁR hónapja Bö választékkal *árjuk a könyvasboltok és m tínmí kinyitariasiték ! (28) I | ’I ■!> §k| | ifc i'í | ii! í! V­illan­ymotorok, traszformátorok tekercselését és javítását rö­vid határidőre vállalja Pécsi Villamosgépjavító KTSZ, Pécs, Heim Pál u. 5. Tele­fon: 15-23. (22) »3000000000000 (i Most vegyen ]i ji házhelyet, jj ! KÖLCSÖNNEL j !! építhet! j[ * Eladó telkek a megye bár­ 11 i mely helységében! Felvilágo­­­­sít­ást ad az a I Országos Takarékpénztár J legközelebb eső fiókja (27) { Apróhirdetések Kád, prés, szőlőzúzó, permetező­­gép és 1900 n.-ö­ l új telepítésű szőlő Gyertyános dűlőben eladó részben vagy egészben. Érdeklődni: Szek­szárd, Árvaház u. 27 B, délel "11­9-ig. (20) Jóhangú rövid zongora eladó. Cím: Dombóvár, Tóth Ede u.­­10. (29) 5163 négyszögöl szántó príma állapotban haláleset miatt eladó. Cím a kiadóban.­­ (98) Eladó Decsen Petőfi u. 13. szá­mú háromszobás ház. Beket­­t:2* hete. Érdeklődni ugyanott. (?.p) TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt Tolna megyei Bizottsága és a Megyei Tanács lapja Felelős szerkesztő: Petrits Ferenc Kiadja: a Népújság Lapkiadó Vállalata Felelős kiadó: Orbán Imre Szerkesztőség és kiadó: Szekszárd, Mártírok te­re 15-17. Telefon: 20-10, 20-11 Készül a Szekszárdi Nyomdában Széchenyi utca A6. Telefon: 21-21, 25-72 Felelős vezető: Széll István Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető a helyi postahivataloknál­­ és kézbesítőknél Előfizetési díj egy hónapra 11 Ft