Tolna Megyei Népújság, 1973. szeptember (23. évfolyam, 204-229. szám)

1973-09-07 / 209. szám

Ragyogó játék után két számjegyű eredmény Tolna megye ifi — Somogy megye ifi 10:1 (4:0) Sze­kszárd, 300 néző. Vezette: Bertók J. Tolna megye: Kiss — Aradi, Ludvig, Kajtár, Varga, Ba­ki,­ Odor, Stercz, Veress, Szabadi, Weitner. Somogy megye kezdte a játékot, de az 1. percben már Tol­na megye vezetett, amikor Weit­ner beadását Stercz a bal sarok­ba gurította, 1:0. A gyors gól után a hazai ifisták megnyugod­tak és egyre-másra vezették a szebbnél szebb támadásokat. A 8. percben Stercz átadását Veres ka­pu fölé lőtte. A 13. percben Ódor, majd egy perc múlva ismét Odor lövését kellett a somogyi kapus­nak hárítani. A II. percben minta­szerű támadás után Veres átadá­sát Szabadi értékesítette, 2:0. A ragyogóan játszó csapatunk négy perc múlva növelte előnyét, ami­kor Storcz nehéz szögből talált a hálóba, 3:0. Ezután több nagy helyzet maradt kihasználatlanul. A 30. percben Odor, a 37. percben Szabadi hagyott ki nagy helyzetet. A 39. percben ritkán látható szép támadás után Szabadi átadását Ódor vágta a léc alá, 4:0. A fél­idő befejezése előtt egy perccel Storcz nagy lövését szögletre há­rította a somogyi kapus. A n. félidőre a somogyi csapat három cserét hajtott végre és megpróbált mindent, hogy helyze­tén javítson. Ebben az időszak­ban többet is támadtak és már a 2. percben nehezen mentett a Tolna megyei védelem. A 10. és 12. percben a vendégek közvetett szabadrúgást rúghattak a 16-os vo­naláról, de a hazai védelem hárí­tott. A sorozatos támadások ered­ményeként a 15. percben bal olda­li beadást Petz, a vendégek kö­zépcsatára közelről góllá értéke­sített, 4:1. A vendégek ezzel el is lőtték a puskaport, mert a Tol­na megyei ifisták ismét belelen­dültek és ellenállhatatlanul játszot­tak. A 19. percben Storcz átadá­sát Veres lőtte a hálóba, 5:1. Hat perc múlva Weitner öt védőt is kicselezett és a tehetetlen kapussal szemben megszerezte a hatodik gólt, 6:1. Szép egyéni teljesítmény volt! A 28. percben Szabadi nö­velte a gólok számát közeli lövé­sével, 7:1. Két perc múlva a ven­dégek csak kezezés árán tudtak egy hazai támadást hárítani. A l­­est Baki biztosan lőtte a jobb sa­rokba, 8:1. A 34. percben ismét remek támadás futott a pályán, Odor jobb oldali beadását Veres fejelte a hálóba, 9:1. A befejezés előtt egy perccel Varga állította be a végeredményt, 10:1. A kiírás értelmében a mérkőzés végén a csapatok öt-öt 11-est rúg­tak, ebben, is a Tolna megyei ifik jeleskedtek és 5:4 arány­ban nyertek. A szép számú közönség ritkán látható szép és eredményes játék­nak volt szemtanúja. A Tolna me­gyei csapat minden szempontból magasan ellenfele fölé nőtt és a mutatott játék alapján ilyen arány­ban is megérdemelten nyerte a mérkőzést. Jók: Varga, a mezőny legjobbja: Storcz, Kajtár, Weitner és Odoc. — H. S. — A megyei kézilabda-bajnokságért Mözs és Hőgy­ész biztosan nyert idegenben • Hét női csapat küzd a második és harmadik helyért A megyei kézilabda-bajnokság 16. fordulójában a papírforma ér­vényesült. A mérkőzéseken az esélyes csapatok biztos győzelmet szereztek. Férfiaknál az éllovas Mözs gárdája Dombóvárról, míg a második helyezett Hőgyész Szekszárdról vitte el mindkét baj­noki pontot. A Gyönki Gimnázi­um férfiegyüttese első őszi mér­kőzésén nagy küzdelemben győzte le a faddiakat saját pályájukon. Simontornya a vártnál biztosab­ban tartotta otthonában a két pontot Dunaföldvár ellen. A női csapatok mezőnyében ré­gen tapasztalt szoros versengés folyik a dobogóra kerülésért. Je­lenleg négy 20 pontos, valamint egy-egy 17, 18 és 19 pontos együt­tes vív különharco­t a második,­­harmadik hely megszerzéséért. A mezőnyből mindezidáig kiemelke­dik a Szekszárdi Vasas teljesít­ménye. Takács Józsefné edző ütő­képes és gólerős csapata klasszis­különbséggel áll a táblázat élén, a Gyönk elleni elmaradt találko­zót tekintve 7 pontos előnyt él­vez. Mözs­ön Kövesi Mária új ed­ző munkája máris érződik, mi­után a mözsiek a tavaszi 7. helyről a másodikra küzdötték fel magukat. Kevesen számítottak a Bonyhád ilyen nagymértékű fel­javulására is a bajnokság kezde­tén tapasztalt hullámzó játékuk alapján. Az ifjúsági bajnokságban Mözs férficsapata a DVSE-től elszenved­te második vereségét, előnye így három pontra csökkent. Nőknél a bajnoki cím sorsa látszólag csak október 14. Sz. Vasas—Bonyhád összecsapáson dől el véglegesen. Mözs és Kocsola tartja jó formá­ját, bár a 16. fordulóban Kocsola 10 gólos vereséget szenvedett a Vasastól. A megyebajnokság 16. forduló­jának részletes eredményei: Nők: Szekszárdi Vasas—Kocsola 28:5 (11:4). V: Kerekes. A Vasas fölé­nyét igazolva a kapus kivételével a csapat valamennyi játékosa szer­zett gólt. G: Szabján 11, Feke­­téné 4, Zsinkó. Birge. Munk. Tam 3—3, Völgyi, illetve Pintér, Egyeg 2—2, Pucsic. Szekszárdi Kórház—Dombóvári Kesztyű 9:4 (6:2). V: Szili. Sza­bálytalanságokkal tarkított mér­kőzésen a hazaiak jól használták ki helyzeteiket. G: Schroth 5, Seregély 2, Molnár, Dobri, illetve Szűcs 3. Pflug. Bonyhádi Botond—Ozora 19:9 (9:4). V: Taksonyi. Bonyhád jobb csapatjátéka alapján biztosan győ­zött. G: Sólya Zs. 10, Sólya E., Baricz, Illés 2—2. Sólya M., Kop­pány, Barabás, illetve Nagy Z, Blázsovics, Dékány. Simontornyai BTC—Paksi Kini­zsi 15:4 (7:3). V: Szabó és Hor­váth. a Kinizsi egy pillanatig sem tudta kétségessé tenni a hazaiak fölényes győzelmét. G: Herczeg 6, Péts 4, Németh 3, Molnár M., Molnár Zs., illetve Lukács 4. Dombóvári Spartacus—Mözs 5:16 (1:10). V: Vida és Sudár. A remek játékot nyújtó Mözs biztos győ­zelmet szerzett. G: Balogh 2. Va­das, Váraljai, Herke, illetve Pusz­tai, Andorkáné 4—4. Ürmös. He­lyes, Takács 2—2. Lovasi, Koncz. A Bőrdíszmű II.—Gyönki Gim­názium mérkőzés két pontját 0:0- as gólkülönbséggel Gyönk kapta. Férfiak: Dombóvári VSE—Mözs 22:30 (9:16). V: Sudár és Vida. A mind­végig sportszerű találkozón mind­két csapat gyenge védekező játé­kot nyújtott. G: Slavati 7, Do­­mánszky 5, Szili T. 4, Maráczi 3, Savanyú 2, Túri, illetve Buzogány 8, Szűcs 7, Fekete, Simon 4—4, Schmidt, Kovacsek 2—2, Varga,­ Bagosi, Balogh, Fadd—Gyönki Gimnázium 20:24 (8:9). V: Soós és Kincses. Szoros mérkőzésen a gyönki csapat jobb erőnléttel és fegyelmezettebb já­tékkal nyert. G: Mácsik I. 9. Ta­kács, Márkus 3—3. Tóth 2. Sza­badi, Szálai, Mácsik II., illetve Er­dész 6. Agócs, Vas­zári 5—5. Nagy 4. Bácsalmási 3. Németh. Alpári SE—Hőgyészi Helyiipari SK 15:36 (6:14). V: Király. Sport­szerű, jó iramú mérkőzésen ilyen arányban is megérdemelten nyert a vendégcsapat. G: Gyimóti 6, Borcsik 4, Steiner 3, Sápi, Engel­hardt, illetve Nándor 13, Gábor 8, Tancsa 5, Héger, Temesvári 3— 3. György, Varga 2—2. Simontornyai BTC—Dunaföldvár 16:11 (7:7). V: Szabó és Horváth. Jó iramú, küzdelmes mérkőzésen a vendégcsapat a megítélt bünte­tők többségét nem tudta értékesí­teni. G: Tenke 6, Gara 4, Szűcs, Szili 3—3, illetve Szilasi P. 7. Lin­­ka 2, Hargitai, Pelsőczi. Az ifjúsági mérkőzések eredmé­nyei: Nők: Simontolnya—Paks 8:9. Sz. Vasas—Kocsola 17:7, D. Spartacus—Mözs 3:13. Sz. Bőr­díszmű—Gyönk 10:10, Bonyhád— Ozora 17:3. Sz. Kórház—D. Kesz­tyű 4:21. Férfiak: Simon­tornya— Dunaföldvár 9:4. Sz. ITSK—Hő­gyész 4:17, Dombóvár—Mözs 12:10, Fadd-Gyönk 12:15. A bajnokság állása: Felnőttek: Nők: Férfiak: Férfiak: 1. Mözs 2. Hőgyész 3. Sz. Sz. SK 4. D.földvár 5. Stornya 6. Iregsz. 7. Dombóvár 8. Alpári SE 9. Gyönk 10. Fadd 14 13 - 1 334-227 26 14 12 - 1 355-175 25 12 7 2 3 260-227 16 13 7 - 6 222-195 14 13 5 3 5 229-232 13 13 4 2 7 233-256 10 12 5 - 7 222-243 8X 12 2 1 9 230-306 5 11 2 1 8 201-286 5 12 1 - 11 230-378 2 Ifjúságiak: Nők: Továbbra is mély hullámvölgyben a Dózsa Kaposvári Rákóczi—Szekszárdi Dózsa 3:1 (0:1) Kaposvár, 1000 néző. Vezette: Szerecz. Kaposvár: Hegedűs — Németh, Báli, Balogh, Ágfalvi, Nagy, Burcsa, Köves, Márton, Ko­vács, Duschák. Sz. Dózsa: Pó­lyák — Fodor, Komer, Vágó, Ha­di, Micskó, Horváth, Kovács, Pusztai, Freppán, Török. A hét­közi edzőmérkőzéseken meglepően nagyszámú érdeklődő volt kíván­csi a két csapat játékára, de kü­lönösen a Szekszárdi Dózsára, mely még NB. II-es korában sok szép csatát vívott a kaposvári csa­patokkal ezen a pályán és túl­nyomórészben sikerrel. Szerdai já­tékával azonban a Dózsa csaló­dást keltett. Az első húsz percben többet támadott a hazai csapat, de Pólyák több alkalommal is bravúrosan védett. Közben egy cseles szabadrúgás után Török lö­vését kellett a hazaiak kapusá­nak védenie, egy perc múlva ugyancsak Török kapott jó lab­dát, a kapust is kicselezte, de kisodródott és így csak az oldal­hálót találta el. A Dózsa táma­dásai meddőek voltak, veszélyt nem igen jelentettek a kaposvári kapura. A 32. percben a kapos­vári Kovács közeli lövését védte nagyszerűen Pólyák. A 35. perc­ben a megsérült Fodort Lubastyik váltotta fel. A 40. percben Hadi távoli lövését a bal alsó sarokból tornázta ki Hegedűs kapus, de egy perc múlva már tehetetlen volt: Hadi a bal oldalon indította Frep­­pánt, aki beadott és a jókor ér­kező Pusztai kapásból lőtt a bal sarokba, 0 :1. A szünetben Palovecz,edző újabb cseréket hajtott végre. Pólyák he­lyett Schneider állt a kapuba, Micskó és Török helyett Kalász és Németh jött be. Pusztai lett a balszélső, Kalász középpályás, Né­meth pedig csatár. Továbbra is a hazaiak játszot­tak lelkesen és már a 6. percben Köves egyéni alakítás után a ki­futó Schneider mellett kiegyenlí­tett, 1:1. Ezután Freppán hagyott ki két 100 százalékos gólhelyze­tet. A mezőnyben a Rákóczi job­ban játszott, a Köves—Nagy—Bur­csa hármas a középpályán nagy­szerűen szervezte a játékot és sokszor okozott zavart a Dózsa kapuja előtt. Ezzel szemben a Dó­zsa középpályásai nagyon rossz felfogásban, nagy hibaszázalékkal játszottak. A 18. percben Lubas­­ty­ik ment előre és Németh lett a jobbhátvéd. A 19. percben Pusz­tai lövését ütötte szögletre Hege­dűs. A szögletből Lubastyik a felső lécre fejelte a labdát. A 21. percben Schneid­ernek volt bravúros védése, majd a Dózsa teljesen megzavarodott és húsz percig a hazaiak játszottak nagy fölényben. A 24. percben Freppán Kövessel szemben adta el a lab­dát, a középpályán nem volt Dó­­zsa-játékos, Márton átjátszotta az egész Dózsa-védelmet, begurított és a szabadon hagyott Burcsa könnyedén gurított a hálóba, 2:1. A 30. percben ismét „remekelt” a Dózsa-védelem. Nagy, hat Dózsa­­védő között tört a 16-oson belül­re és a jobb felső sarokba bom­bázott, 3:1. (A Dózsa-játékosok csak nézték Nagy alakítását!) A Dózsa teljesen alárendelt sze­repet játszott, kedvetlen, de fő­leg fegyelmezetlen játékával na­gyon rossz benyomást keltett a tőlük sokkal többet váró kapos­vári közönség előtt. Az utolsó öt percben erősített csak kissé a Dózsa, de a góllövés még a leg­nagyobb helyzetben sem sikerült. A 40. percben Pusztai 3 méterről lőtt a kapusba, majd két ered­ménytelen Kalász-fejes követke­zett. A 44. percben az egész mér­kőzésen bátran és harcosan, küz­dő Kovácsot a 16-oson belül fel­vágták, de a 11-es elmaradt, majd a 45. percben Lubastyik közeli lö­vését Hegedűs lábbal spárgázva a jobb alsó sarokból tornázta ki. A Dózsa — különösen második félidei játékával — nagy csalódást keltett. Sajnos a csapat tartja az Oroszlány elleni formáját. Ezen a mérkőzésen a Rákóczi lelke­sedésével és példásan fegyelmezett játékával ilyen arányban is meg­érdemelte a győzelmet. A rádió és a televízió műsora KOSSUTH RADIO #20: Felejthetetlen operaesték­. Salzburg, n. 9.19: Hét bagoly. Regény. IV. 9.44: Majláth Júlia táncdalaiból. 10.05: Édes anyanyel­vünk. 10.10: Zenés utazás. Ifjúsá­gi Rádió. 10.30: Macóka. Regény. V. 10.40: Kórusművek. 11.00: Egy meggondolatlan lövés. 11.90: Vi­lághírű előadóművészektől. 11.49: Kritikusok fóruma. Rákosi Ger­gely: Általában hallgatunk. 12.00: Déli krónika. Az I. úszó-vízilabda világbajnokságról, az öttusa-vi­lágbajnokságról Belgrádból és Londonból. 12.30: Ki nyer ma? 12.45: Tánczenei koktél. 13.30: Né­pi zene. 13.45: Üzletről — üzletre. Riport. 14.00: Gyermekrádió. 15.10: Kórusművek. 15.21: Szovjet indu­lók. 15.27: Székely Endre: Kama­razene hat előadóra. 15.44: Magya­rán szólva-----16.00: Világgazda­ság. 16.05: Simon István vallomá­sa. 17.05: Külpolitikai figyelő. 17.20: Népdalfeldolgozásokból. 17.36 : 2000 felé... Ifjúsági Rádió. 16.11: Aida. Opera. 21.31: A szín­házban és a moziban. 21.51: Két filmdal. 22.16: sporthírek. Az I. úszó-vízilabda világbajnokságról. 22.30: Népi zene. 22.50: A munka­ügyi kutatásokról. 23.00: Táncda­lainkból. 23.30: Liszt: ideálok. — Szimfonikus költemény. 0.10: Ope­rettdalok. PETŐFI RÁDIO 8.05: Nótacsokor. 9.03: Gyermek-: rádió. 10.00: Zenés műsor üdü­lőknek. 12.03: Népdalok. 12.13: Ze­nekari muzsika. 14.00: Zenés dél­után. 18.05: Külpolitikai figyelő. 18.20: új könyvek. 18.23: Az I. úszó-vízilabda világbajnokságról, Belgrádból. 19.54: Jó estét, gyere­kek! 20.25: Könnyűzene. Úszó-ví­zilabda vb. 22.11: Brahms: I szimfónia. 23.15: Reimann: Három Shakespeare-szonett. 23.28: Nép­dalok. S. MŰSOR 18.05: Torma Gabriella zongora­estje. 10.14: Szimfonikus könnyűze­ne. 19.55: Magyar zeneszerzők. 21.05: Zsebrádiószínház. Hogyan védekezzünk a sötét utcában. Rá­­diógroteszk. 21.23: Berlioz: Gyász és diadal szimfónia. 22.00: Dzsessz. 22.25: Renata Tebaldi és Robert Merrill énekel. magyar tv 16.00: A 36. heti lottó sorsolásai 17.43: Hírek. 17.50: Reklámműsor. 17.55: Mindenki közlekedik... 18.25: Meteorológia. 18.30: Úszó-és vízilabda-vb. (Színes!) úszó­­döntők, Belgrádból. 19.20: Esti mese. 19.30: Tv-hiradó. 20.00: Ve­lünk kezdődik minden. Tv-film. (14 éven felülieknek!) 21.15: Négy kerékkel okosan. I. 22.15: Tv-hír­­adó. — 2. 22.25: Úszó- és vízilab­da-vb. (Színes!) Vízilabda-mérkő­zés, Belgrádból. H. (KÍSÉRLETI) MŰSOR 20.00: Atlétika Európa-kupa.’ (Színes!) Női döntő, Edinbourgh­­ból. 21.30: Elektra. Tv-játék. (14 éven felülieknek!) JUGOSZLÁV TV 1. műsor. 15.00: Úszó-világbajnokság. 17.15: Magyar nyelvű tv-napló. 17.45 : Szezám utca. — Adássorozat gyer­mekeknek. 18.30: Uszó-világbaj­nokság. 19.30: Rajzfilm. 20.30: Ad­riai találkozások. 21.40: Cannon. — Filmsorozat. 22.50: Olvasmány. 23.00: Edinburgh. Atlétikai ver­senyek, felvételiről. 2. műsor: 20.30: Úszó-világbajnokság: Vízi­­labda, közvetítés. 21.25 : 625 vona­lon: A tenger titkai. 22.15: Tv­tárca. 22.45: A helyszínen. 23.45: Huszonnégy óra. 1. műsor: 2. műsor: OSZTRÁK TV 11.00: Ketten egy szobában.­ Filmkoméd­ia. 18.00: Zöld világ. 18.25: Jó éjszakát, gyerekek! 18.30: Brown páter. Filmsorozat. 19.00: Osztrák képek. 19.30: Tv-híradó. 20.06: Sporthírek. 20.15: Aktaszár­ly — megoldatlan... 21.20: Ri­portműsor. 22.35: Tv-híradó. 22 403 Éjszaka a gőz­ kikötőben. Film. 16.30: Közvetítés Belgrádból.­ 19.30: Tv-híradó. 20.06: Sporthí­rek. 20.09: Aktuális események ké­pekben. 20.15: Busz stop. Film.­ 21.45: Az Eurovisio közvetítése Edinburghból. 23.00: Aktaszám XY — megoldatlan. MOZI BONYHÁD: Akinek van egy unokatestvére Bronx­ban. (Angol film.) DOMBÓVÁR: Az Ezüst-tó kin­­­cse. (NSZK—jugoszláv film.) DUNAFÖLDVÁR: Az Andromé­­­da törzs. (Amerikai film.) PAKS: Bob herceg. (Magyar film.) szekszárdi panorámai Szent Teréz és az ördögök. (Ro­mán film.) nagyvilág: Dúvad. (Magyar film.) (16.) TAMÁSI: Farkasvér. (Szovjet film.) TOLNA: Lépj olajra! (Francia— olasz film.) , j Intézkedések a szakmunkások érettségi nélküli egyetemi előkészítő tanfolyamairól A művelődésügyi és a mun­kaügyi miniszter együttes uta­sítást adott ki az érettségivel nem rendelkező szakmunkás­képesítésű fiatalok műszaki egyetemi, illetve műszaki fő­ iskolai tanulmányaival kap­­­csolatban. Eszerint a Szakszervezetek Országos Tanácsa által kije­lölt üzemek, 30 évnél nem idősebb, érettségivel nem ren­delkező és szakmunkás-bizo­nyítvánnyal fizikai munkakör­ben foglalkoztatott dolgozói ré­szére — műszaki egyetemi, il­letőleg műszaki főiskolai ta­nulmányokra történő felkészí­tésük érdekében — már a mos­tani tanévben előkészítő tan­folyam indul a Budapesti Mű­szaki Egyetem irányításával. A tanfolyam időtartama 12 hónap, 10 hónapig levelező oktatás, azt követően pedig kéthónapos egész napos, inten­­zív jellegű oktatás lesz. A tanfolyamra a munkálta­tónál kell jelentkezni. A je­lentkezési kérelmeket a mun­káltató bírálja el, az üzem tár­sadalmi szerveivel egyetértés­­ben. A jelentkezők közül — a kijelölt üzemek számára köz­pontilag meghatározott szám­ban — azok választhatók, akik legalább kétéves szakmai gya­korlattal rendelkeznek, szak­májukban — fizikai munka­körben — kiemelkedően jól dolgoznak, közösségi magatar­tásuk példamutató. A jelent­kezők közül előnyben kell ré­szesíteni azokat, akik a sor­katonai szolgálatukat teljesí­tették. A tanfolyamon való részvé­­­telre kijelölt szakmunkások névsorát az üzemeknek szep­tember 10-ig kell a Budapesti Műszaki Egye­tem rektorához megküldeniök. A jegyzékhez csatolniok kell a névsorban szereplők szakmunkás-bizo­­nyítványát, vagy annak hiteles másolatát. A tanfolyam megindulásának idejéről és helyéről a Buda­pesti Műszaki Egyetem rekto­ra szeptember 15-ig értesíti a­ résztvevőket és a munkáltató­­kat. A tanfolyam befejezésével a hallgatók vizsgát tesznek. A sikeres vizsga — a felsőoktatá­si intézményben előírt felvéte­li vizsga nélkül — jogosít a vizsgabizottság által kijelölt műszaki felsőoktatási intéz­mény nappali tagozatán az el­ső évfolyamra való beiratko­zásra. A hallgatók a tanfolyamon nem fizetnek tandíjat, csupán a jegyzetek önköltségét térítik meg. A tanfolyam elvégzése után a műszaki egyetemen, illetve műszaki főiskolán tanuló diá­kok tanulmányi idejét a mun­kaviszony és a társadalom­­biztosítás szempontjából jog­szerző időnek kell tekinteni. A munkáltatóknak tanulmányi szerződést kell kötniök a hall­gatókkal és pénzbeli támoga­tást kell biztosítaniok számuk­ra. Ennek mértéke — a tanul­mányi eredmény és a szociális helyzet figyelembevételével — a dolgozó korábbi átlagkerese­téig terjedhet. Az utasítás hatályba lépett.­ (MTI)