Tolna Megyei Népújság, 1982. április (32. évfolyam, 77-100. szám)

1982-04-27 / 97. szám

e Képújság Birkózás A Magyar Birkózó Szövetség létrehozta a serdülőbirkózók területi válogatottját. A dél­nyugati terület válogatottjába 4 dombóvári versenyzőt hívtak meg. Az első közös edzésen a fizikai és technikai tudásukat mérték fel a versenyzőknek. A jó eredmények és az előzetes versenyeredmények alapján a következő versenyzők kaptak meghívást a DVMSE színeiből: Visnyei Attila, Búbon Antal, Nemes Miklós, Berta Zsolt. Gyere a sportpályára! A Szekszárdi Dózsa az ál­talános iskolák között — a hátralévő NB I/-es hazai mér­kőzésekre — szurkolói ver­senyt szervez. Az iskolák már megkapták az ingyenes be­lépőjegyeket, melyeket a ta­nulók a bejáratnál a jegysze­dőknek átadnak, ezzel igazol­ják, hogy ott voltak a mérkő­zésen. A legtöbb diákot kül­dő iskola elnyeri a Szekszár­di Dózsa által felajánlott dí­jat: egy garnitúra labdarúgó­mezt. Az eredményt a Szekszárdi Dózsa—Pécsi VSK mérkőzés szünetében hirdetik ki, akkor adják át a megérdemelt ju­talmat az iskola képviselőjé­nek. Kosárlabda Kettős szekszárdi MAGYAR NÉPKÖZTÁRSASÁGI KUPA Szekszárdi Dózsa—Universi­tas PEAC 84-51 (48-28). Pécsett a következő összeállításban kez­dett a Dózsa: Varga (28), Da­­róczi (12), Pártos (14), Temét (10), Rátvay (15). Csere: Harsá­­nyi (3), Pekk (2), Somogyvári (—), Stella (—), Knorr (—). Az MNK országos selejtezőjének második fordulójában a dózsás lányok az NB II nyugati cso­portjának 2. helyezettjéhez lá­togattak. Óvatosan kezdett az NB I-es csapat az átlagosnál jóval csúszósabb talajú pályán. Az első 12 perc kiegyenlített küzdelmet hozott, s a szekszár­diak ebben az időszakban csak kétpontos előnyt tudtak szerez­ni a nagyon lelkesen küzdő PEAC ellen: 24-22. A folytatás­ban a Dózsa kezdő ötöse — Varga vezérletével — nagyobb sebességre kapcsolt, ellenfelét valósággal állva hagyta, nyolc perc alatt 20 pontos vezetést szerzett. A második félidőben folya­matosan játéklehetőséget kap­tak a lila-fehérek ifjúsági já­tékosai, akiknek megnyugtató teljesítményével fokozatosan nö­­velte előnyét a Dózsa. Megér­demelt, 33 pontos győzelmével jutott tovább Szekszárd a kör­­mérkőzéses középdöntő előtti, utolsó selejtező fordulóba. NEMZETKÖZI MÉRKŐZÉS Szekszárdi Dózsa—Suboticai Elektroremont 85-66 (49-33). Szekszánd, 100 néző. V: El­mauer, Szabó. Szekszárd: Har­sányi (14), Pártos (12), Tómer (22), Daróczi (10), Rátvay (11). Csere: Varga (8), Pekk (6), Knorr (2), Somogyvári (—). Ed­ző: Rátvay Zoltán. Subotica: Francuz (2), Németh (12), Voj­­nity (24), Dekleva (24), Najdes­­ki (—). Csere: Petkovics (—•), Ka Unity (—), Gubi (—•), Dudás (4). Edző: Földi Sándor. A jugo­szláv Il. liga 5. helyezett csapa­ta Támer kosarára gyorsan vá­laszolt, de a 2. percben már 10-4-re vezettek a hazaiak. Tá­madásban maradtak a dózsá­­sok, a suboticai edző időkéré­se után az 5. percben 18-7-re, majd a „gólerős” Támer révén két perccel később 22-7-re nö­velték előnyüket. A félidő felé­nél szaporán gyűjtötték szemé­lyi hibapontjaikat a hazaiak. A 12. percben 32-14-es állásnál Rátvay edző is időt kért. A foly­tatásban aztán, bár belelendül­tek a szabadkai lányok is — feljavult védekezésük és ered­ményesen dobtak — 16 pontos előny birtokában fordulhatott a Dózsa. Szünet után a vendégek érték el az első kosarat, Daróczi még az első percben válaszolt: 51-35. Két perccel később ismét 20 pontra nőtt a különbség, amikor a 4 hibapontos Tómért lecserélte az edző. Néhány per­cig megtorpant a hazaiak len­dülete, az Elektroremont dik­tálta a tempót, 57-41-re, majd 61-45-re felzárkózott. Gyakran cserélt a pályaválasztó, az if­is­ták is játéklehetőséget kaptak, a 15. percben 73-54-re vezetett Szekszárd. A hajrában Rátvay 81-56-nál kipontozódott, de egy pillanatig sem vitás a dózsások magabiztos győzelme. Pécsett, a hullámfürdőben rendezték a megyei válogatot­tak csapatversenyének második fordulóját, melyen 12 megye 22 egyesületének 250 úszója vett részt. A Tolna megyeiek ered­ménye: 100 m-es férfi hát: 1. Fehérvári (Tolna) 1:03,3 (új Tol­na megyei csúcs). 200 m-es férfi gyors: . . .2. Fehérvári (Tol­na) 2:04,9. 100 m-es férfi gyors: 1. Fehérvári (Tolna) 57,3. 200 m-es férfi vegyes : .. .2. Fehér­vári (Tolna) 2:20,4­ (új Tolna megyei csúcs). 100 m-es úttörő fiú mell: ...2. Simon (Tolna) 1:29,9, ...4. Rózsa (Tolna) 1:31,1 (új Tolna megyei csúcs). 100 m-es úttörő leány mell: . . .5. Loboda (Tolna) 1:28,3 (új Tolna megyei úttörő leány csúcs). Területi labdarúgó-bajnokság Döntetlen a Tamási-Paks rangadón A területi bajnokságban szereplő csapataink közül csak a Bonyhádi MSC játszott más megyében, a már bajnoknak te­kinthető Siófoki Bányásznál. A további négy együttes a me­gyében játszott, két rangadóra került sor. Bátaszéken 0-0-ás félidő után 2-0-ás hazai győzelem született Kisdorog ellen. Tamásiban, ahol a Paksi SE volt az ellenfél, 1-1-gyel fejező­dött be a találkozó. Bonyhád Siófokon 2-0-ás félidő után 5-0- ás vereséget szenvedett. A bajnoki táblázaton Kisdo­rog veresége ellenére is tartja a második helyét, a Paks 8., a Bátaszék a 11., a Tamási a 12., míg Bonyhád a 13. Ez a sor­rend azonban nem tükrözi a tényleges helyzetet, hisz Bony­­hádnak elmaradt mérkőzése van Barccsal. Mivel a találko­zó Bonyhádon lesz, így hazai győzelem várható. Ez azt is je­lenti, hogy a bonyhádi csapat Tamási és Bátaszék elé kerül a bajnoki táblázaton. Május 2-án, vasárnap Bony­hád a Pécsi BTC-t fogadja, Tamási Sellyére utazik, Pakson Bátaszék lesz az ellenfél. Kis­dorog ezúttal otthon játszik, a Honvéd Kiss J. SE ellen mér­kőzik. Bátaszéki SZVSE—Kisdorogi MEDOSZ 2-0 (0-0). Bátaszék, 600 néző. V.: Sárkány. Báta­szék: Korsós — Lados, Révész, Pál, Fodor - Klepcsik, Zágo­­nyi, Tóth — Kálmán, Bosnyák, Vituska. Csere: Fiath, Lukács. Edző: Kalász János. Kisdorog: Stölkler — Berning, Pap, Hor­váth, Eppel — Páli, Ódor, Kiss — Grénus, Klein, Hosnyánszky. Csere: Szabó. Edző: Losonczi István. Kezdeti mezőnyjáték után több helyzete akadt az el­ső 45 percben a hazaiaknak, de a csatárok rendre hibáztak. Az 55. percben Stölkler röviden öklözött, Bosnyák rácsapott a labdára és 22 méterről a há­lóba vágta. 1-0. A 68. percben Hosnyánszky közeli fejese túl­jutott Korsóson, de Pál a gól­vonalról mentett. A 72. percben Fodor jobb oldali beadását a berobbanó Tóth védhetetlenül fejelte a jobb sarokba. 2-0. A 80. percben Szabó buktatásáért megítélt 11-esnél Ódor lövését Korsós kivédte. Jó iramú mérkőzésen a me­zőnyben jobban játszó Báta­szék rászolgált győzelmére. Jók: az egész hazai csapat, illetve a vendégeknél az edző szerint senki. Tamási MEDOSZ—Paksi SE 1-1 (1-0). Tamási, 600 néző. V. : Miseta, Tamási, Banász — Agócs, Kui, Bazsonyi, Liesz­­kovszky — Bóta, Horváth, Rab — Szajkó, Meksz, Sandi. Cse­re: Pruck, Bocz. Edző: Németh Miklós. Paks: Turóczi — Hanoi, Vörös, Debreczeni, Sóthy — Garamvölgyi, Blatt, Weisz — Kovács, Porga, Pesti. Csere: Kun, Kerekes. Edző: Márkus József. A 12. percben Sandi lö­vése centiméterekkel kerülte el a kaput. A 32. percben Horváth szabadrúgása az alapvonal kö­zeléből a hosszú sarokba vá­gódott. 1-0. A 40. percben Szaj­kó szabadrúgását Lieszkovszky pörgette kapura, a labdát Vö­rös a gólvonalról vágta a me­zőnybe. Az 55. percben Rab elhúzott a jobb oldalon, beadá­sát Meksz az ötösről kapufára fejelte. Egy perccel később Pesti egyéni alakítás végén egyenlí­tett. 1-1. Közepes színvonalú találko­zón a helyzeteit elhibázó hazai együttestől megérdemelten vitte el az egyik pontot a PSE. Jók: Horváth, illetve Vörös, Porga. Siófoki Bányász—Bonyhádi MSC 5-0 (2-0). Siófok, 800 né­ző. V.: Kain. Siófok: Horváth II. — Brettner, Takács, Olajos, Virág — Havasi, Bódi, Karasz — Károlyi, Horváth I., Szabó. Csere: Vaszil, Csépán. Edző: Szőke Miklós. Bonyhád: Mucs­­ka — Ömböli, Kovács, László, Czárth — Heidecker, Máté, Stercz, Dienes — Horváth, Bul­la. Edző: Wágner József. A 17. percben Brettner szabadrúgását Olajos mellel maga elé tette és 10 méterről nagy gólt lőtt a jobb felső sarokba. 1-0. A 25. percben Bódi vezette fel a lab­dát, Havasival játszott össze, aki éles szögből 12 méterről nö­velte csapata előnyét. 2-0. A 47. percben a 16-os vonaláról Bódi végzett el szabadrúgást, lövése nyomán a labda Mucs­­ka kapujába jutott. 3-0. A 60. percben Virág—Bódi összjáték után Olajos ugrott ki, majd öt méterről a jobb alsó sarokba perdített. 4-0. A 75. percben Virág—Horváth volt a labda útja, a csatár kilépett a védők közül és nyolc méterről beállí­totta a végeredményt. 5-0. A jó napot kifogó Siófok tet­szetős játékkal bztosította be bajnoki címét. Jók: Brettner, Olajos, Virág, Bódi, illetve Bul­la, Heidecker. A lapunk mai számában megjelent tudósításokat írták, valamint az eredményeket kö­zölték: Fekete László, Gaál István, Illés Béla, Hirth László, Túrós József, Soós István, Töl­gyesi Lajos, Lőrincz Antal, Orbán Lajos, Dömötör End­re, Zwick Jakab, Kovács Pé­ter, Takács Zoltán. A sport­oldalakat összeállította: Nya­kas István rovatvezető. 1982. április 27. Kerékpár rövid távú Vasárnap Győrben szerepel­tek megyénk kerékpárosai, a dunántúli területi rövid távú bajnokságon vettek részt. A hű­vös, szeles idő megnehezítette a sportolók dolgát. A vesenyre ezúttal a Győr-Tata közötti or­szágúton került sor, mivel itt valamivel gyérebb a forgalom és ez magával hozta a verseny­zők biztonságérzetének foko­zását. A tamási és a szekszárdi ke­rekesek az utánpótlás korúak versenyében szerepeltek­­ eredményesen. A gyermekek versenyében a­ tamási Nagy Lajosnak tapsolt a közönség, ő hajtott át elsőnek a célon. Ná­luk a táv 10 km volt, míg a következőknél, az úttörőknél már 20 km-t kellett kerekezni­ük. A 10 km-es fordító után az erős oldalszélben több bukás is történt, így a győzelemre esélyes tamási Egyedi Zoltán­ is így járt. Ő azonban nem adta fel a versenyt, felverekedte magát az élcsoporthoz, a haj­rában még erősíteni is tudott, így a harmadik helyen végzett. A serdülő korú versenyzők 40 km-es távon mérték össze tu­dásukat, bizonyították felké­szültségüket. Húsz kilométer után négy szekszárdi megszö­kött a mezőnytől, és előnyüket a célig még tovább növelték. A leggyorsabbnak Jávor Péter bajnokság bizonyult, őt követte két klub­társa, Auth és Szabó. Az ifjúságiak közt régen lá­tott nagy küzdelem volt a baj­noki cím megszerzéséért. Az ő távjuk 80 km volt. Már a rajt után nem sokkal megtörténtek a szökési kísérletek, de a for­dítóig senkinek sem sikerült nagyobb előnyt kiharcolnia. Az erős oldalszélben — a fordító után — rövid idő alatt több részre szakadt a mezőny. Az élbolyban nyolcan hajtottak, köztük négy szekszárdi. Mind­össze 20 km volt vissza, ami­kor Reibling Péter kezdemé­nyezett, akciója eredményes­nek bizonyult és a versenyt kö­zel kétperces előnnyel nyerte. Sajó a hajrában kicsit bentra­gadt, s ezúttal harmadik lett. Eredmények: gyermekek: 1. Nagy Lajos (Tamási), ... 3. Radovics Gábor (Tamási), ... 6. Reibling Tamás (Szekszárd). Úttörők: ... 3. Egyedi Zoltán (Tamási), ... 7. Dohoczki Gá­bor (Szekszárd), ... 9. Kálmán Zoltán (Tamási). Serdülők: 1. Jávor Péter (Szekszárd), 2. Auth László (Szekszárd), 3. Szabó József (Szekszárd), ... 6. Jámbor Zoltán (Szekszárd). Ifjúságiak: 1. Reibling Péter (Szekszárd), ... 3. Sajó Péter (Szekszárd), 4. Hettich János (Szekszárd), ... 7. Patton Csa­ba (Szekszárd). Dunántúli Tájfutás Megyei úttörő-olimpia A Szekszárd melletti sötét­völgyi erdőben került sor a táj­futók idei megyei versenyére. Eredmények : Fiúk: 1. Nagyfalusi László (Szedres), 2. Tóth József (Szed­res), 3. Fenyves Ferenc (Duna­­szentgyörgy), 4. Pethő Zoltán (Tolna II. sz.), 5. Buda Attila (Szekszárd I. sz.), 6. Zádori Já­nos (Szekszárd I. sz.). Lányok: 1. Király Mónika (Szekszárd I. sz.), 2. Sántha Te­réz (Tolna II. sz.), 3. Sereg Ka­talin (Szedres), 4. Molnár Ve­ronika (Dunaszentgyörgy), 5. Schwebl Ibolya (Tolna II. sz.), 6. Benkó Szilvia (Szedres). Fiúk csapatban: 1. Szedres, 2. Tolna II. sz., 3. Szekszárd I. sz. Lányok:­­ Szekszárd I. sz., 2. Tolna II. sz., 3. Szedres. Az országos olimpián Győr­ben június 20—29. között, az egyéni versenyek első két he­lyezettje vesz részt. Tartalékosok lövészversenye (TUDÓSÍTÓNKTÓL) Az MHSZ megyei bajnoksá­got rendezett a győzelem nap­ja tisztelet­ére. Jó körülmények között, szép tavaszi időben tar­tották a tartalékosok lövész­versenyét. A lőtéren kilenc óra­kor Vörös István főelőadó je­lentésbeadása, a magyar és a szovjet himnusz elhangzása után Négyesi József alezredes, az MHSZ Tolna megyei titkára nyitotta meg a versenyt. Az ün­nepélyes megnyitó után a négy­fős csapatok kezdték a versen­gést. Az MH­SZ-csapatok: Bony­hád város, Dombóvár város, Paks járás-város, Szekszárd vá­ros, Szekszárd járás, Tamási já­rás. Vendégcsapatok: a ha­zánkban ideiglenesen állomáso­zó szovjet Déli hadseregcsoport egyi­k alakulata, a Tolna me­gyei Hadkiegészítő és Terület­­védelmi Parancsnokság, a rend­őr-főkapitányság, a munkásőr­ség. Az MHSZ és a vendég­­csapatokat kü­lön-külön értékel­ték és díjazták. A megyei baj­nokságra több vállalat és intéz­mény ajánlott fel tiszteletdíjat: a Szekszárdi Húsipari Vállalat, a teveli Kossuth Tsz, a Zöldért Vállaltat, a TÁÉV, a moziüzemi vállalat, a Szekszárdi paksi Vízitársulat, a vendéglátóipari Vállalat, a Gabonaforgalmi és Malomipari Vállalat, a megyei tanács testnevelési és sport­­hivatala, valamint a verseny fő­védnöke, a Hazafias Népfront megyei bizottsága. A versenyen sikeresnek mondható, jó ered­mények születtek. Géppisztoly: 1. dr. Fehér Tibor (Paks) 91 kör­egység, 2. Rusz István (Bony­hád) 90 köregység, 3. Réti László (Bonyh­ád) 88 köregység. Pisztoly: 1. dr. Fe­hér Tib­or (Paks) 91 köregység, 2. Jávor­házi András (Tamási) 88 kör­egység, 3. Farkas István (Szek­szárd város) 88 köregység. Egyé­ni összetett: dr. Fehér Tibor (Paks) 182 köregység, 2. Plank Gábor (Szekszárd város) 175 kör­egység, 3. Jávorházi András (Ta­mási) 173 köregység. összetett csapatbajnokság : 1. Szekszárd város 647, 2. Paks város­i járás 535, 3. Bonyhád vá­ros 479 köregységgel. Vendégcsapatok: ~ Géppisztoly versenyszámban: 1. Törő Tamás 93, 2. Vass Zol­tán 93, 3. Hepp József 90 kör­egységgel. Pisztoly versenyszámban: 1. Törő Tamás 92, 2. Jánosi Tamás 87, 3. Pados Ferenc 85 kör­egységgel. összetett egyéni bajnokság: 1. Törő Tamás 185, 2. Pados Ferenc 168, 3. Hepp József 158 köregys­éggel. Pá­rbtív lövészetben : 1. Ha­d­­­ikiegészítő, 2. Szovjet csapat, 3. Munkásőrség. Vendégcsapatok: 1. Rendőr­­főkapitányság 609, 2. Munkás­őrség 563, 3. Hadkiegészítő 490 köregységgel. A díjátadások után Négyesi alezredes a győzelem napja alkalmából küllöndíjat adott át a szovjet csapat tagjainak. A fővédnök által felajánlott ván­dorserleget negyedszer is Szek­­szárd város csapata nyerte el. SZABÓ GYULA agit. prop. fcea. \ p­­­­ à­n, Magyarország világbajnoki csoportbeli ellenfele, Salvador válogatottja 1-0 (1-0) arányú vereséget szenvedett a­­ brazil Botafogo csapatától. A gólt Tostao szerezte. Taróczy legyőzője, a spanyol Orantes nyerte az angliai nem­zetközi teniszversenyt, miután a döntőben 6-2, 6-0 arányban verte honfitársát, Gimenezt. A páros fináléjában: Mott­­ram, Mcnamee (angol, auszt­rál) - Nastase, Leconte (ro­mán, francia) 3-6, 7-6, 6-3. Portisch továbbra is az élen. A londoni nemzetközi sakkver­seny kilencedik fordulójában Portisch Lajos világossal dön­tetlent játszott a szovjet Geller ellen és továbbra i­s őrzi veze­tő helyét. Az élcsoport állása: Portisch 6,5, Karpov, Szpassz­­kij és Andersson 5,5—5,5. A walnuti nemzetközi atléti­kai versenyen nem kevesebb, mint kilenc számban - férfi 100 m, 400 m, 5000 m, 110 m gát, 400 m gát, kalapács, tá­vol, illetve női diszkosz és 10 000 m — a világ idei legjobb teljesítményét érték el. * Szófiában salakmotor vb-se­­lejtezőt­ bonyolítottak le, mely­nek első nyolc helyezettje ju­tott tovább az elődöntőbe. Oresko János a 6. helyet sze­rezte meg, s ezzel biztosította továbblépését