Tolna Megyei Népújság, 1986. május (36. évfolyam, 102-127. szám)

1986-05-22 / 119. szám

­ tolnaN e népújság 1986. május 22. Az NB II. állása 1. Eger 33 16 15 2 5­4-28 47 2. SZEOL 33 19 8 6 65-33 46 3. D.­Újváros 33 17 10 6 56-30 44 4.. DEXSgyőr 33 15 10 8 58-42 40 5. Keszthely 33 12 11 10 38-36 35 6. Nyíregyh. 33 12 ill 10 38-315 35 7. Komló 33 14 6 h­a S4-SI2­ 34 8. Bajia 33 1­2 9’ 12 47-58 33 9. S.­tarján 33 ill 10 12 36-35 32 10. Szek­s­zárd 33 10 12 11 32-50 32 11. Vác 33 11 9 13 *1-45 31 12. G.­­MÁVAG 33 10 11 12 48-54 31 13. Metrüspond 33 10 10 13 45-47 30 14. Szolnok 33 12 6 15 36-45 30 15. iI.­Kanizsa 33 9 11 13 40-46 29 16. Veszprém 33 9 11 13 3­5-42 29 17. Sopron 33 9 11 14 35-44 27 18. Szabó SE 33 10 6 17 38-46 26 19. Debrecen 33 8 10 15 37-47 26 20. K.­barcika 33 8 7 18 38-57 23 Kosárlabda Sima győzelem Szekszárdi Dózsa—PVSK 83-49 (45-16). Szekszárd, 50 néző. V.: Péter, Lakner. Szekszárd: Bernáth (4), Sza­bó (15), Vékony (15), Gáb­ris (6), Pártos (4). Csere: Prak (14), Felszegi (4), Christián (9), Smolczerné (4), Tamás (8). Edző: Vertetics István. PVSK: Kozsuch (16), Gajári (3), Kiefer (—), Tó­ka (7), Horváth (16). Csere: Szakács (—), Harmatha (7), Moró (—), Varga (—). Edző: Gábor Erzsébet. Sorozatos sérülések miatt a pécsiek csupán két felnőttjátékost szerepeltettek a Felszabadu­lási Kupa tegnapi mérkőzé­sén. Perceken belül elhúztak a szekszárdiak. Biztosan vé­dekeztek, támadásban pedig látványos megoldásokat is produkáltak. Így az első fél­idő nagy kosárkülönbsége a reális erőviszonyokat tükröz­te. Oldalháló '86 Gól a 91. percben A Dráva-csoport mester­­lövészei, Bíró (K. Rákóczi), Freppán (PVSK) és Hosszú F. (Dombóvár) közül kettő va­sárnap egymás ellen játszott a Rákóczi stadionjában. Kí­váncsian vártuk, melyikük­nek sikerül szaporítani ed­digi góljaik számát. A ha­zaiak edzője, Madár Gábor lecserélte a sérüléssel baj­lódó bírót, így csak Hosszú F. — aki egykori csapata há­lóját ősszel is bevette — előtt maradt lehetőség, hogy ismét betaláljon Sándorfi ka­pujába. A gólerős csatár előtt jócs­kán adódott ziccer, de azokat sorra elhibázta. Már min­denki lemondott arról, hogy a dombóváriaknak sikerül a szépítő gól megszerzése. Ta­lán egyedül a végig agilisan futballozó Jakab nem feled­kezett meg arról, hogy Var­ga játékvezető egy percet hosszabbított időhúzás miatt. Így, amikor a 91. percre ug­rott a villanyóra, megiramo­dott, remek csellel becsapta az őt támadó Riczut, aki már csak buktatni tudta a dom­bóvári csatárt. Tizenegyes! A labda mögé ki más állha­" ■ 1 !­­­­-­tott volna, mint a DVMSE „ügyeletes ítéletvégrehajtó­ja”, Hosszú F. Annak renje és módja szerint, becsapva a kapust, a bal alsó sarokba lőtte a labdát. A játékvezető érvénytelenítette a gólt, újra rúgatta a 11-est. Másodszor sem hibázott, most az ellen­kező sarokba helyezett. Bár csak szépítésre futotta a dombóvári csapat erejéből, de a mesterlövészük tovább szaporította góljai számát. Ezzel együtt esélye van, hogy a bajnokság végén a gólgyá­rosok versenyében kiharcolja a képzeletbeli dobogó vala­melyik fokát.—gaál— Lábtörés után először A tudósító számára is örök emlékű marad némelyik mér­kőzés. Az 1984. október 12-én játszott Atomerőmű SE— Vasas hétközi előkészületi találkozó mindenképpen. A Mészöly Kálmán irányította Vasas NB I-es legénységének paksi vendégszereplését élénk érdeklődés kísérte az ASE sporttelepén. Derekasan küz­dött a megyebajnokság ak­kori újonca a fővárosi piros­­kékek ellen. Rászolgáltak az atomosok a közönség ferge­teges buzdítására. A második félidő elején egy hosszú előrevágott lab­dára Gyöngyösi István, a paksiak gólgyárosa sprintelt. A 16-oson belül, a kapujából kilépő, lábbal menteni akaró Gulyás kapussal ütközött. Egy reccsenés, Gyöngyösi lábszártöréssel a földön ma­radt. Néma csend honolt a lelátón, miközben a mentő szirénázva a szekszárdi kór­házba száguldott a középcsa­tárral. A következő év ápri­lisában csereként már ját­szott a Tengelic ellen. Per­sze, félszegen, kerülve min­den közelharcot, ütközést. A paksiak házi gólkirályá­nak neve sokáig nem szere­pelt a gólszerzők között. Va­sárnap m megtört a jég. A Ger­­jen elleni rangadó 73. per­cében, Vörös, az ASE közép­csatára átkígyózott a vendé­gek védelmén, majd az alap­vonal közeléből mesterien tá­lalt középre, a jó ütemben érkező Gyöngyösi a hálóba vágta a labdát. A gólszerző arca sugárzott az örömtől, a társak segítségével önbizal­mat kölcsönző találatot ért el. Lábtörése után, sok-sok 90 perc elteltével az elsőt. —fekete— Szombaton OSN Szekszárdon Több mint kétezer szereplő A VII. OSN Szekszárd vá­rosi sportünnepélye minden bizonnyal telt házat eredmé­nyez május 24-én, a Dózsa­­stradíionban. A rendezők — a városi sportfelügyelőség, a szakszervezetek városi szak­maközi bizottsága, és a KISZ városi bizottsága — látványos monstre műsort kínál amely­ben több mint kétezer sze­replő lép a zöld gyepre. Délelőtt kilenc órától a munkahelyi olimpia városi döntőjét rendezik kispályás labdarúgásban és kézilabdá­ban. Ezután a Béke Kupa egyéni és váltó futóverseny megyei döntője következik. Délután 15 órakor kezdődik a színes, változatos programú sportünnepély. A sárkányre­pülők tízperces bemutatója nyitja a sort, majd a hivatalos megnyitó után előbb 450 óvodás veszi birtokába a pá­lyát. Őket az I-es iskola sze­replőgárdája követi, majd egy karatebemutató. Ugró-, ta­laj- és gúlagyakorlatt­al lép a közönség elé a II—III-as iskola közös csap­ata. Az V-ös iskola tanulóinak pad­ gyakor­lata után a középiskolások adnak ízelítőt a különböző sportjátékokból. A IV-es is­kola 400 alsótagozatosa a mindennapos testnevelésbe avatja be a közönséget, majd háromszázötven gimnazista ritmikus szabadgyakorlata ígér jó szórakozást. Az előző OSN-ünnepségekhez hasonló­­an ezúttal is látványossággal szolgál majd a zárókép. Ju­goszláv sportdelegáció is ér­kezik az ünnepségre: a Tito Vrbas sportvezetői tapaszta­latszerzésnek tekintik szek­szárdi részvételüket. Magyar zászlók és Hungria kórus Leóni vélemények szerint a hétfői napnak két nagy eseménye volt. Sonora ál­lamban lefoglaltak 269 kiló tiszta kokaint, 84 millió dol­lár értékben , és megérke­zett a magyar válogatott. Ez utóbbi azért nagy do­log a leóniak szemében, mert a magyar labdarúgók az el­sők a „C” csoport szereplői közül, akik már itt laknak. A franciák is Mexikóban tartózkodnak, de május 28- ig Leóntól több mint 400 ki­lométerre, a Toluca környé­ki magaslaton táboroznak. A Szovjetunió szerda estére jelezte érkezését Irapuató­­ba, úgy, hogy Mexikóváros­tól busszal teszi meg a 313 kilométeres utat. Kanada még hazájában készül, csak később kel útra Mexikóba. Comanjillán minden ma­gyarra két fegyveres őr ju­tott az első éjszakán , és így lesz a továbbiakban is. Szepesi Györgyöt, az MLSZ elnökét külön testőr kíséri, egy lépéssel mögötte minden pillanatban. Az első éjszakára a 24 órás utazás után nem kellett al­tató. Reggel 9 órakor (Buda­pesten akkor kedden 17 óra volt) tartottak ébresztőt, 16.30-tól pedig 80 perces ed­zést. A leóni tartózkodás idején a Punte Verde, a he­lyi tehetősebb polgárok exk­luzív klubja (csodálatos lé­tesítményekkel, sokak sze­rint Mexikó legjobb gyep­szőnyegével) nyitotta ki ka­puit, kizárólag a magyarok előtt. Az nem volt meglepetés, hogy a tv-sek, újságírók és fotósok serege várakozott, az annál inkább, hogy mintegy 50 iskolás lány tanárnőikkel az edzés alatt is magyar zászlót lengetett, és a mexi­kóiakra jellemző hevesség­gel különböző rigmusokat harsogott, a magyar labda­rúgók dicséretét zengték Ria, Ria, Hungria befeje­­jezéssel. A 80 perces edzés első ré­szében könnyű mozgás, lab­davezetés szerepelt, majd a helyiek nagy örömére feláll­tak egymás ellen a „pirosak” és a „fehérek” játszani. Disztl P., Sallai, Disztl L., Csuhay, Péter, Dajka, Détá­­ri, Burcsa, Bognár, Kovács K. és Kiprich játszott az egyik, míg Szendrei, And­­rusch, Róth, Varga, Kardos, Garaba, Nagy A., Nagy J., Hannich, Esterházy és Haj­szán a másik csapatban. Többször tapsolt a közön­ség. Valóban mutatós akci­ók futottak, látványos gólok születtek. Frissen, nagy kedvvel mozgott a gárda, mintha nem is lett volna mögötte fárasztó, hosszú uta­zás.­­ Az a csapat, amely a nehéz út, a hajnali lefekvés után 12—14 órával ilyen friss, az nagyszerűen felké­szült — mondta Jorge Da­­vino, az I. ligás León argen­tin szakvezetője. — Ragyo­gó dolgokat mutattak, gyor­sak, jól bánnak a labdával. Hiszem, hogy Franciaország társaságában továbbjutnak a „C” csoportból. Mexi-koktél Kakas itt, kakas ott Jesus Rano Jimenez, a VB- döntő „C” csoportjáért fele­lős szervező bizottsági titkára mondta: León a legjobb me­xikói helyszín. Ünnep lesz itt minden nap. Bejelentette: különböző látványos eseményeket is rendeznek a külföldi turisták szórakoztatására, így kakas­­viaadalt is szerveznek majd. A labdarúgópályán is lesz­nek kakiaso­k. „Gallkaikasok”. Azaz: a franciák. Bora-ötlet Bora Milutinovics, a mexi­kóiak jugoszláv szakvezetője július 19-re Los Angelesbe Amerika—Európa jótékony célú válogatott mérkőzést akar szervezni. Az amerikai földrész csapatát ő irányítaná, az európaiakét pedig a nyu­gatnémet Franz Beckenbauer. Nyolcig, azután... Guillermo Canedo, a Mon­dial Szervező Bizottságának elnöke egyértelműen és tö­mören f­ogalmazott a hazai re­ményekről : — Mexikó labdarúgóinak kötelessége, hogy legalább a legjobb nyolcig jussanak. Ha tovább, az sem baj. Pipázva az aranyig? Enzo Bearzot olasz szövet­ségi kapitány szenvedélye a pipázás. A szemfüles mexi­kói újságírók rövid idő alatt észrevették, hogy a világbaj­nok csapat szakvezetője hét pipából álló „tárral” érke­zett a Mundialra. Logikus feltételezés: hét pipa, hét mérkőzés! Minden meccsre más pipa a szakember fogai között. A két összecsapás épp a fináléig visz — így igaz? — Erre nem is gondoltam — válaszolt nevetve Bearzot. — Az igazi pipázók napon­ta, sőt, néha napjában több­ször is váltogatják pipáju­kat. Labdarúgó NB II, Rendkívül fontos két pont Szekszárd—Nagykanizsa 3-2 (0-0) Nagykanizsa, 2200 néző. V.: Kaisaás, Szekszárdi Dózsa : Pólyák — Lauer, Varga F., Gracza, Somodi — Kniesz, Kisis, Weitner I., Dienes — Márkus (Varga II. L. a 60., Jelasics a 87. percben), Varga I. L. Edző: Kovács István. Nagykanizsai Olajbányász: Csáki — Miklós, M­artinko­­vics, Hóbár, Szőke — Lász­ló, Hegedűs, Horváth — Hor­­bor (Suba az 57. percben), Skublics, Kelemen (Fuisz az 57. perciben), Edző: Teszler Vendel. Nagy iramban kez­dett a hazai együttes. A 3. percben Hegedűs 18 méteres lövése kerülte el a jobb al­só sarkot. Ellentámadásnál Kniesz jó helyzetben röviden passzolt Kiss elé, aki elől Martinkovics mentett. A 18. percben ismét Hegedűs ve­szélyeztetett, 20 méteres lö­vése centikkel suhant el a bal felső sarok mellett. A 25. percben Horbor beadását Ke­lemen fejelte 8 méterről ka­pura, a labda a kapufáról Pó­lyák kezébe pattant. Három perc múlva Varga S. L. be­adását Márkus 14 méterről gyengén lőtte kapura, Csá­ki vetődve hárított. A 30. percben Skublics lőtt kapás­ból léc fölé, majd három perccel később László 24 mé­teres szabadrúgását védte Pó­lyák. Szünet után az 50. percben Weitner I. 25 méteres lövését Csáki a bal felső sarok elől ütötte szögletre. Szögletből Weitner I. Dienes elé gurított, aki 18 méterről a jobb alsó sarokba lőtt. 1-0. Az 53. perc­ben Dienes húzott el a jobb oldalon, tőle Kniesz kapta a labdát, a középpályás beadá­sát Martinkovics a gólvonal­ról fejelte ki Varga I. L. elől. Egy perc múlva Varga I. L. kilépett a védőik közül, ka­pura húzott, kicselezte Csá­kit is, aki elhúzta a lábát, 11- es. A büntetőt Kiss értékesí­tette, 2-0. Az 58. percben Varga I. L. a Dózsa térfelé­ről indulva kicselezte Mar­­tinkovicsot, majd a kifutó Csákit is és elegánsan a há­lóba gurított. 3-0. A 63. perc­­ben Skublics beadását Lász­ló helyezte 10 méterről a bal alsó sarokba. 3-1. A 70. perc­ben Hegedűs ívelt előre, Skublics 13 méterről a bal felső sarokba fejelte a labdát , 3-2. A 86. percben Dienes ki­cselezte az egész védelmet, majd Csákit is, lövése a ka­pufán cs­attant. Az első 45 perc színvonalá­ra rányomta bélyegét a nagy meleg. A második félidőben 8 perc alatt elért három gól­jával eldöntötte a találkozó sorsát a több helyzetet ki­dolgozó, fegyelmezetten és lelkesen futballozó lila-fehér gárda. Jók: Dienes, Varga I­I., Lauer, illetve Hegedűs, Hóbár, Horváth. További eredmények: Baja —Metripond 0-0, Kazincbar­cika—Vác 1-1, Sopron—Sal­gótarján 1-1, Nyíregyháza— Dunaújváros 1-0, Diósgyőr— Keszthely, 4-2, Ganz-MÁVAG —Eger 2-2, H. Szabó L. SE —Veszprém 4-0, Komló— Szolnok 2-0, SZEOL—­DÉLÉP SE—Debreceni Kinizsi 2-1. Atlétika Balogh Gyula sikere A Diósgyőri VTK felnőtt I. osztályú atlétikai versenyt rendezett Miskolcon, ame­lyen a Szekszárdi Dózsa vá­logatott kerettag középtáv­­fu­tói is rajthoz álltak. Ba­logh Gyula idei bemutatko­zása a háromezer méteres akadályfutásban nagyszerűen sikerült. Egyenletes iramban, 8:34,8 perccel megnyerte a versenyt és teljesítette az I. osztályú szintet. Ugyancsak I. osztályú eredményt ért el Sárközi Gyula 1500 méteren 3:45,03- as időeredményével. Lamuth Jakab ugyanezen a távon 3:48,84-et futott. Sárközi a 3., Lamuth az 5. helyen vég­zett. KORONA KUPA Székesfehérvárott kismara­­toni futóversenyt rendeztek, melyen a Szekszárdi Dózsa és a Dombóvári VMSE futói is rajthoz álltak. A Tolna megyei csoportból többen először teljesítették az ifjú­sági aranyjelvényes szintet. Jobb eredmények: Nők, if­júságiak, 15 km: 3. Cser Ka­talin (Sz. Dózsa) 59:59,4. Ser­dülők, 10 km: 2. Bátai Zsu­zsa (Sz. Dózsa) 40:18,0, 3. Egyed Viktória (DVMSE) 40:55,0. Serdülő „B”, 7,5 km: 4. Sipőcz Szilvia 32:41,0, 5. Győrfi Andrea 32:42,0 (mind­kettő Sz. Dózsa). Férfiak, serdülők, 15 km: 2. Kófiás László (Sz. Dózsa) 53:49,5. Serdülő „B” 10 km, 4. Tóth István (DVMSE) 37:15,0, 5. Berki László (Sz. Dózsa) 39:48,0. BANAI EDZÉSBEN Banai Róbert, a Dombó­vári VMSE IBV-győztes, vá­logatott akadályfutója fel­épült sérüléséből. Két és fél hónapos kihagyás után foko­zatosan növekvő terjedelmű edzésmunkával kezdte el má­jus 20-án újra a junior vi­lágbajnokságra történő fel­készülést. A „Siómenti" Körzeti Áfész, Simontornya, 1986. július 1. napjától 1989. június 30-ig terjedő időtartamra szerződéses üzemeltetésre meghirdeti­ az alábbi egységeit: 1. 101. sz. Omnia presszó, Simontornya, Lenin u. 22., III. o. 2. 103. sz. Fényes presszó, Simontornya, Dózsa Gy. u. 20. III. o. 3. 113. sz. presszó, Kisszékely, Szabadság u. 366. III. o. 4. 114. sz. kisvendéglő, Pincehely, Kossuth u. 72., III. o. 5. 121. sz. italbolt, Nagyszékely, Szabadság tér 10., IV. o. A pályázatokat 1986. június 18-ig lehet benyújtani a szövetkezet által rendszeresített nyomtatványon, a következő címre: Áfész, Simontornya, Lenin u. 2. 7081. Tájékoztatást, bővebb felvilágosítást, szóbeli vagy írás­beli érdeklődésre Várai László főkönyvelő ad 1986. június 1-től. A versenytárgyalás ideje és helye: 1986. június 26. (csütörtök), délelőtt 9 óra, a szövetkezet tanácster­mében.(337)