Tornaügy, 1904-1905 (22. évfolyam, 1-12. szám)

1905-04-15 / 8. szám

203 tagjaira irányítani — a karácsony másodnapján rendezett karácsonyi ünnepen szokta. Kiváló erői: Lichtl Rezső, Zepkó Ferenc, Boór Nándor, Magyar Gyula. Az eperjesi torna- és vívóegylet szintén 20-on aluli tornász átlagról ír, becsüljük 18-ra. A tornázást a hat őszi és téli hónapban űzi. Specialitása a füleslabda. Ebben országos hírnevet szerzett. Elvitte a szövetség vándordíját s baráti mérkőzésekre gyakran áll ki a testvér egyletekkel. Különösen szives baráti viszonyban áll a III. ker. torna- és vívóegylettel. Tartott dísztornát, nyilvános őszi versenyt. Az 1904. évben erős részt vett agilis titkára Pethe Ferenc útján a kassai ünnep előkészítésében s a kassai sportegylettel állandó szives bajtársi érintkezésben volt. Legutóbb december 4-én Kassán és december 1o-én Eperjesen volt közös tornaünnepély. A III. Torna- és vívóegylet az eperjesiek jó barátja, jön a sorban 16 tag átlaggal óránként (1903 ez is). Űzi az athletikát, tennisz, füleslabda és rugólabda játékot. Rendezett dísztornát. Az 1904. évi dísztornáján haladók versenyében (korlát magasugrás) első lett Buda Győző, második Trenkó I. (Sportvilág 53. sz.) kezdők versenyében első Paulin János, Breitner M. (1. ugyanott). Műveli a birkózást is, melyet dísztornáján iskola-birkózás torná­jában nagy tetszést keltett az, Erődy és Földessy pár. Érdekkel bír itt felemlíteni az egyletnek azt a határozatát, mely szerint azt a tagot, ki 15 országos helyesebben szövetségi tornaünnepen rés­zvesz ezüst, ki 25 ily ünnepen rész tvesz, arany éremmel tünteti ki. Szép példája ez a közre irányzott gondolkodásnak és követést érdemel. Másik értékes határozatuk, hogy az a tornász ki a dísz­­tornán összetett tornászati versenyben, ha nem is egymásután há­romszor győz, ezüst érem helyett arany érmet nyer. A rendszeres és állandó testgyakorlás iránti komoly érzék jelét látjuk a határozatban. Athletikát szintén művelt egyletünk s házi versenyekkel nevel erőket. Sűrűn és eredményesen kultiválja a football-játékot is. Az óbudai tornaegylet jön a sorban. Tornaóráin 1903-ban átlag 15 ember volt jelen. Dísztornája a tömegképzés értékes pél­dáját nyújtja. Évi jelentésében igen helyesen dicsérettel emeli ki a legszorgalmasabb tornászokat. Műveli az athletikát, vívást lawn­­tennist, footballt, turisztikát, tekézést is. Rendez tavaszi ünnepélyt is. 1903. évi dísztornáján (az ideiről nincs adatunk) az összetett tornászati versenyben első lett Halmich Miksa, második Bozó József. Ez egyletünk a »Turul« labdajátékot is űzi. A kolozsvári athletikai Club, legfiatalabb egyleteink egyike jön a sorban átlag 15 résztvevővel óránként. Ez egylet fejlődése örvendetes volt az 1903/904. tornaévben. Kankovszky Vilmosnak oroszlánrésze van ebben s mióta az unitárius egyházközség épü­letében szép tornatermet kaptak, élénk az élet. Fájlalják is, hogy Kankovszky megint Budapestre jött, de mi *