Tribuna Sibiului, aprilie 1971 (Anul 4, nr. 965-990)

1971-04-20 / nr. 981

Pagina 2 FOTBAL, DIVIZIA B Co intinuă jocul pasionant al diferenţelor... Gloria Bistriţa — C.S.M. Sibiu 1-0 (1-0) Diferenţa de einct, respectiv de trei puncte, care desparte In acest moment formaţia sibiană (ţintuită pe locul 3) de lider şi secund, alternea­ză de la o etapă la alta, după cum echipele aflate in hora primului loc joacă acasă sau In deplasare. Ce se va intîmpla, Insă, duminica viitoare, cînd Crişul si Politehnica se n­ntu­lnesc la Oradea, In timp ce sibienii susţin derbiul lor judeţean lu Gaz metan? S-ar părea că am eludat faptul recent —­ meciul de la Bistriţa — in favoarea unor consideraţii generale. De această partidă se legau multe speranţe, m­izîndu-se pe o victorie a oaspeţilor, care să „strice“ armo­nia din fruntea clasamentului... N-a fost însă aşa, în ciuda faptului că localnicii (bistriţeni) n-au reuşit să înscrie in poarta lui Liebhardt decit cu concursul sibianului Nistor, care a deviat în gol (vola. 45) un şut al lui Ciocan. Bistriţenii i-au aşteptat pe oaspeţi — aşa cum nota cronicarul ziarului local „ECOUL“ pentru o revanşă... După ce a descoperit „secretul efica­cităţii* —­ aprecierea aparţine ziaru­lui citat — Invingind în etapele pre­cedente disputate acasă la scoruri confortabile, Gloria ar fi dorit să le dovedească înfocaţilor ei supor­teri că este în stare să învingi ca­tegoric chiar şi o formaţie cu aspi­raţii (e adevărat, vagi) la divizia A. De la sibieni o comportare foarte bună au avut-o fundaşii centrali Flr­­chiş şi David, portarul Liebhardt (ca­re a apărat­ de la un moment dat... în­­tr-un picior), Unguroiu şi Creţu, în primul minut al partidei FJichU luftează (nu va mai greşi însă in acest meci), dar şutul lui Ciocan este apărat de Liebhardt. Jocului dur practicat de gazde, oaspeţii îi răs­pund prin contraatacuri, la început mai viguroase, apoi din ce în c­e mai firave. In minutul 4 Aldoi sca­pă singur, dar şutul său este apărat de Salomir... Lovit» îl dezechilibrează pe Stoicescu (min. 16) care cade si se accidentează grav la mină şi tot Login avea să „danseze“ pe picio­rul lui Liebhardt la începutul repri­zei secunde... Dar iată cum s-a înscris golul. Du­pă un schimb reuşit de pase între înaintaşii bistriţeni, Ciocan şutează le poartă de la 18 metri, Liebhardt plonjează pe direcţia balonului, dar Nistor întrocnit pe traiectoria balo­nului trimite — în dorinţa de a de­gaja — în colţul opus. In spatele lui Nistor, în poziţie clară de of­said (!) se afla... Lovim Repriza secundă nu relevă nimic, acelaşi joc de uzură, aceeaşi ardoa­re pentru balon, dar fără faze de poartă. O sclipire a lui Schwartz (min. 90) putea aduce egalarea, dar centrarea acestuia, defectuoasă, spul­beră orice speranţă. Corect arbitrajul prestat de braşo­veanul T. Moarcăş. Formaţia C.S.M.: Liebhardt — Zaha­­ria, David, Flrchiş, Nistor — Muţiu, Unguroiu — Schwartz, Rădoi (min. 60 Voicu), Stoicescu (min. 46 Țarcul, Cretu, VIOREL CUCU Gaz metan Mediaş — Minerul Anina 1-0 (1-0) Jocul s-a desfăşurat, pe­­un timp răcoros. Ploaia măruntă şi rece a că­zut în tot timpul meciului. Dar în ciuda acestor impedimente mulţi me­­dieşeni şi-au dat intîlnire pe stadio­nul din localitate. La fluierul arbitrului craioveen Si­­mion Mataizer, jucătorii celor două formaţii au intrat pe teren hotărîţi să-şi dispute şansele corect şi spor­tiv. Dar dacă medieşenii au respec­tat aceste principii, aceste legi ne­scrise, in ciuda celor petrecute nu de mult în „groapa cu lei“ a oaspe­ţilor, nu acelaşi lucru se poate spu­ne despre adversarii Gazului metan, pe-a lungul partidei. Minerul a prac­ticat un joc obstrucţionist, presărat cu multe faulturi, ceea ce l-a făcut pe experimentatul conducător al partidei să intervină des şi să tem­pereze „zelul“ oaspeţilor. Calificati­vul unui asemenea „cavaler al flu­ierului" nu poate fi decît excelent. Medieşenii încep jocul destul de crispaţi, nereuşindu-se nici o com­­­binaţie. Pasele nu sunt cursive. Se forţează deschiderea scorului cu mingi înalte aruncate in fata porti adverse, nesesizlnd faptul că oaspe­ţii se apără cu 5—6 oameni pe linia de fund. Cu toate acestea medieşe- 11 ji au ocazia de a marca, dar înain­taşii irosesc cîteva situaţii deosebit de favorabile. Minutele se scurg, oaspeţii ajung rar în faţa porţii a­­pă­rate de loc. In această partidă medieşenii practică jocul ,la ofsaid, foarte riscant pentru propria poar­tă... După primele 20 de minute, me­dieşenii încep să Lege pasele mai cursiv şi, ca urmare, devin din c­e în ce mai periculoşi. Golul pluteşte în aer şi într-adevăr el „cade“ în minutul 30, cînd, în urma unor fru­moase schimburi de pese pe aripa stingă, Blip, bine servit de Moldo­van, înscrie plasat. în continuare, medieşenii atacă dezlănţuit, utilizînd pasele pe jos, reuşite, cu combinaţii şi schimburi de locuri în viteză, realizînd faze mult gustate de publicul spectator. In partea a doua gazdele acţionea­ză aproape în exclusivitate în te­renul advers, dar tabela de marcaj rămîne neschimbată. In această pe­rioadă oaspeţii, evidenţiindu-se prin neregularităţi, reuşesc înaintea flu­ierului final să expedieze doar hm singur şut la poarta lui loo. Şi, par­tida ia sfîrşit cu victoria la limită a gazdelor. Medieşenii au aliniat formaţia: loc — Ţică, Lepădata, Scheau, Do­­du II — Pascal, Jiga — Dodu III (Gärtner, min. S3), Moldovan, Filip, Macar. A. ZANCA Fotball divizia C Liderul din Independenţa Sibiu — Minaur Zlatna 1-0 (0-0) Complexaţi, parcă, de rezultatul alb cu care s-a încheiat partida de rugby din deschidere, metalurgişti sibieni Încep jocul timoraţi, astfel că pri­mele 20 de minute se scurg sub semnul unei egalităţi perfecte. Pri­mii care se trezesc din acest „dolce farniente“ stat sibienii, dar deşi o­­caziile de gol la poarta oaspeţilor nu lipsesc, liderul nu reuşeşte deschide­rea scorului. Astfel, in min. 20. R°" I­taru ratează o mare ocazie de la numai 11 metri. Minutul 26 aduce din nou „fiorul“ golului in careul ad­vers, dar mingea şutată de Serfoze, cu pămîntul, îl păcăleşte pe portarul Floca, iar Cherciu, de la 5 nţ, nu poate relua. Scăpaţi cu faţa curată, oaspeţii ies mai hotărit la atac şi ■ u lipseşte mult ca o neînţelegere fil­tre Rătscher şi Manta să ajute la des­chiderea scorului. Independenţa con­traatacă periculos prin Serfoze, care centrează in careu cu destinaţia Fi­­r­iţeanu, acesta pasează înapoi si Cherciu venit ca un bolid, trage Pe lingă poartă (min. 44). Repriza secun­da debutează sub semnul aceleiaşi dominări platonice, punctată cu con­traatacuri periculoase ale oaspeţilor. Nu putem consemna decit şutul lui Serföze (min. 60) peste poartă din poziţie bună şi lovitura de cap a lui Rubint (min. 67), cind portarul oas­­pete este înlocuit cu succes de inter­venţia unui fundaş, care respinge de pe linia porţii. Oaspeţii par mulţu­miţi cu un punct, se retrag în apă­rare, cu intenţia vădită de a men­ţine rezultatul, iar Independenţa a­­tacă cu fundaşii la centru. Minutul 79 aduce şi mui aşteptatul gol, re­clamat tot mai insistent de către public. Serföze primeşte o minge la .''marginea careului de 16 m, trage pu­ternic pe­­ jos, Rătscher simulează o preluare, sare peste minge şi... 10 0 pentru gazde. Nervii oaspeţilor ce­dează şi arbitrul, pentru a calma spi­ritele, îl ellimină pentru injurii pe fundaşul Moga. Ultimele minute gă­sesc liderul în careul advers, dar scorul nu mai poate fi modificat. Es­te o victorie meritată, obţinută însă la capătul unui joc mediocru. A­ con­dus autoritar Ioan Rus (Tg. Mureş), Kit Băcilă, şerban, Remită. Consem­năm faptul că din cele 7 jocuri din retur, militarii au pierdut doar vi­nul (!). A condus bine Ion Nicolescu (Caransebeş), MIRCEA BIŢU Aurul Brad — A. S. A. Sibiu 0-0 Partida de la Brad începe cu a­­u­teuri furibunde ale gazdelor, dar a­­părarea militară în frunte cu porta­rul Băcilă, se dovedeşte de netrecut. Astfel, în minutele 7 şi 18, goalkee­­perul sibian are două intervenţii sa­lutare.­­Oaspeţii îşi revin, combină frumos, iar ţesătura de pose de, la mijlocul terenului smulge ropote de aplauze spectatorilor prezenţi. De la A.S.A. s-au remarcat in mod deose­ Metalul C. Mică — Ind. Cîrmei C. Turzii 1-0 (0-0) Partida s-a desfăşurat în întregime sub semnul superiorităţii teritoriale a gazdelor, care au ratat multe oca­zii clare de gol. Unicul punct al par­tidei a fost înscris de Niţă (min. 86), la o învălmăşeală creată în urma vi­nei lovituri de colţ. A condus bine Ştefan Aron din Petroşani. MARIUS FAUCIU Unirea Cristuru Secuiesc -Vitrometan Mediaş 4-1 CINEMA SIBIU: PACEA: Haiducia­rul Șap­­lecai (orele 9,00; 11,00; 13,00; 15,00; 17,00; 19,00; 21,00); ARTA: Strada lăturalnică (orele 10,00; 12,00; 14,30; Miazimm ( 16,30; 13,30; 20,30); TINERETULUI: Setea (orele 10,00; 12,00; 14,30; 16,30; 18,30; 20,30); INDEPENDENȚA: Top* Kapi (orele 1l,00; 14,30; 16,30; 18,30; 20,30). MEDIAȘ: PROGRESUL: Numai mortul va răspunde (orele 9,00; 1l,15; aziama 14,00; 16,30; 19,00; 21,15). TINERE­TULUI: Călătorie la jurul craniului meu (orele 10,00; 16,30; 18,30; 20,30); UNIREA: Mireasa era la negru (o­­rele 10,00; 16,00; 18,00; 20,00). CISNĂDIE: POPULAR: Republica fetelor (orele 11,00; 16,00; 18,00 şi 20,00). AGNITA: 8 MAI: Cei cinci din cer (orele 10,00; 16,00; 18,00). DUMBRĂVENI: 7 NOIEMBRIE. Numai mortul va răspunde (orele 18,00 şi 20,00). OCNA SIBIULUI: Păsările (orele 17,00 şi 19,00). BAZNA-BĂI: Departe la apus (o­rele 17,00 şi 19,00). AFOLDU DE SUS. 23 AUGUST: Cnaaiţu! şi viscolul (orele 17,00 şi 19,00). TELEVIZIUNE 18,00 Deschiderea emisiunii. Ateneu — emisiune de actus- Utate muzicală. 18.30 Toate pinzele sus — emisiu­ne pentru pionieri. 19.15 Publicitate. 19.20 1 001 de seri. 19.30 Telejurnalul de­ seară. 20,00 50 de ani in 50 de evocări. 20.20 Intermezzo folcloric cu Ma­rin Chisăr. 20.30 Seară de teatrul Febre de Horia Lovinescu. 21.50 Muzică ușoară cu Anda Că­lugăreanuu. 22.10 Prim plan. Teodor Tom­­, inginer proiec­­tant-șef la uzinele „1 Mai“ din Ploieşti. 22.40 Telejurnalul de noapte. TIMPUL Centrul meteorologic Sibiu comu­nică: vremea se menţine relativ fru­moasă, dar uşor instabilă după-a­­miaza cind, local, vor cădea averse slabe de ploaie. Vintul va sufla slab pînă la potrivit din sectorul nord­­vestic şi nordic. Minimele vor fi cuprinse intre­­2 şi plus 2 grade, iar maximele vor oscila intre plus 14 şi 13 grade. Dimineaţa, conditii pentru formare de brumă. one, kid ff Cadru din filmul Călătorie In jurul craniului meu Rezultatele etapei a XXI-a Crişul Oradea — Olimpia Satu Mare 2—0 Minerul B. Mare — Vagonul Arad 3—0 Politehnica Tim. — Olimpia Oradea 3—0 Corvinul Hunedoara — C.S.M. Reşiţa 1—2 C.F.R. Arad — U.M. Timişoara 1—0 Gloria Bistriţa — C.S­ M. Sibiu 1—0 Electroputere Craiova — Metalurgistul Cugir 1—1 Gaz metan Mediaş — Minerul Anina 1—0 Clasament 16. Vagonul 21 6 2 13 14—32 14 Etapa viitoare (a XXII-a) — 25 a­­pr­ilie: Minerul Anina — Minerul Ba­ia Mare, Metalurgistul — Corvinul, C-S.M. Sibiu — Gaz metan, Olimpia Satu Mare — Electroputere, Crişul — Politehnica, U.M. Timişoara — Glo­ria, C-S-M. Reşiţa — C.F.R., Vago­­nul — Olimpia Oradea, Crisul 2113 53 36—17 31 2. Politehnica 2111 73 30—13 29 3. C.S.M. Sibiu 2112 27 41—24 26 4. Corvinul 2110 47 33-23 24 5. Min. Anina 2110 38 24—22 23 6. Olimpia S. M. 2110 29 23—20 22 7. Metalurgistul 21 7 77 22—23 21 8. Electroputere 21 6 96 21-28 21 9. Gloria 218 49 22—28 20 19­ Gaz metan 21 8 49 22—30 20 U. C.F.R. Arad 21* 3 10 18-25 19 12. Min. B. Mare 21 8 2 11 29—28 18 13. Olimpia Or. 21 7 3 11 20-29 17 14. C.S.M. Reşiţa 21 6 4 11 21—26 16 15. U.M.T. 21 4 7 10 17—26 15 Tribuna Sibiului Rugby? Aşa s-ar crede după „grămada deschisă" a jucătorilor. Este însă o fază pe semicerc din întîlnirea de handbal A.S.A. — Textila Cisnădie, Încheiată cu victoria formaţiei militare Foto: FR. NUSS Handbal, divizia B (m) Minaur Baia Blare — Independenţa Sibiu 17-15 (9-6) Jocului dur al gazdelor i s-a adău­gat şi arbitrajul părtinitor al cuplu­lui timişorean Marfell­ Codreanu. Jucătorul sibian Roth, a fost eli­minat definitiv din joc, la pauză (!?) pentru ripostă la numeroasele ob­strucţii ale adversarului. A.S.A. Sibiu — Textila Cisnădie 19—14 (9—10) Partida dintre echipele A.S.A. Sibiu şi Textila Cisnădie, aflate în subso­lul clasamentului, se anunţa, încă de la început, foarte disputată. Repriza intîi a fost echilibrată, atît ca scor, cit şi ca aspect tehnic, evoluţia cis­­nădienilor constituind o frumoasă surpriză, prin jocul curajos la semi­cerc, unde Stoicuţ, a fost în „zi ma­re“, înscriind 4 din cele 10 goluri ale echipei sale. In repriza secundă, cei ce remon­tează şi pun stăpinire pe joc, sunt militarii, care au în Creţu şi Oancea, buni realizatori. Au arbitrat satisfăcător: C. Seu­­chea şi P. Cobilici, ambii din Ploieşti. I. IONESCU Rugby, divizia A C.S.M. Sibiu -- Farul Constanţa 0-0 Oaspeţii au venit la Sibiu cu gln­­dul de a obţine o remiză şi în acest scop au făcut uz de toate mijloacele permise şi nepermise de regulament, practicînd Un joc distructiv cu tra­geri de timp şi extrem de dur. Si­bienii au căzut în această capcană şi astfel am asistat la o partidă sub orice critică In ceea ce priveşte spec­tacolul sportiv. Jocul a degenerat la un moment dat într-o încăierare in­tre spectatori şi jucători, fapt deose­bit de grav, care ar putea să atragă sancţiuni din partea F.R.R. Cu aju­torul arbitrului şi al antrenorilor spi­ritele au fost totuşi calmate, ceea ce nu scuză însă incidentul... Faptul că sibienii s-au angrenat in jocul oaspeţilor, i-a dezavantajat. Ei au atacat mai ales pe înaintare — compartiment inferior oaspeţilor — dar nu printr-un joc la mină, cum era indicat, ci prin manevre greoaie, fără orizont. In această situaţie lo­calnicii, care n-au precupeţit nici un efort pentru obţinerea victoriei au fost multă­­vreme dominaţi, fiind chiar pe punctul de a ieşi învinşi spre sfirşitul partidei, cînd oaspeţii au ratat de puţin o lovitură de pe­deapsă, dintr-o poziţie foarte bună. Formaţia gazdă: Vinţe, Cacoveanu, Tomas — Lup, Gangan — Crişmaru (min. 70, Gancea), Manea, Găldeanu — Răşcanu, Ţopa — Beianu, Moraru, Tămas, Schosch, — Munteanu. N. B. Este necesar ca cel puţin de acum înainte conducerea C.S.M. să acorde o mai mare atenţie organiză­rii partidelor de rugby. In felul a­­cesta s-ar putea evita incidente de natura celor care au avut loc in timpul acestei partide. IANCU BOŢOCAN Volei, divizia B Drapelul roşu Sibiu — Spartac Bucureşti (1) 3—2 (15—9, 17—15, 10—15, 9—15, 15—7) După ce au condus cu 2—0 la se­turi, sibiencele s-au relaxat, permi­­ţînd bucureştencelor să egaleze. In ultimul set, al cincilea, voleibalistele de la Drapelul, ciştigă la 7. S-au re­marcat Damian şi Pătruţiu. A.S.A. Sibiu — Voinţa Arad (m) 3—1 (15—10, 10—15, 15—8, 15—12) Militarii au început bine setul în­­tîi pe care l-au ciştigat la 10, dar greşind nepermis, atît la fileu, cit şi în apărare, le facilitează oaspeţilor cîştigarea celui de-al doilea set. Mi­litarii îşi revendică, insă, celelalte două seturi destul de uşor- I. ILIE $ întreprinderea de­­ valorificare a cerealelor­­ şi plantelor tehnice Sibiu I ... str Piaţa Unirii nr. 4 ANGAJEAZĂ: — revizor contabil — mecanic auto. Condiţii de angajare conform H.C.M. 914/1968. Informaţii, telefon 1 18 39. Mt Mm Mica ,07,IERAD,t\Cap?C, roată Volkswagen 51 roze'3 spiţă in ziua de 17 aprilie „97 ’. Ad.1c3tocului recompensă bună. Sibiu, Ștefan cel Mare 20, Opriş, tele­fon 1 15 10. ht«NoDre“e0trSâ9F10reH 7U0CUDP’ ÎD Perlertă 5,are SibiD’ TUU Republicii 9, Anul IV, nr. 981 //////////////////////////gvr/r////////////////////////////////////////////4 întreprinderea de hoteluri şi restaurante Sibiu ANGAJEAZĂ: — ospătari şi barmani pentru sezonul de vară 1971. De asemenea mai angajează: ospătari pentru zilele de duminică. Doritorii sunt rugaţi a se prezenta la biroul personal al întreprinderii din Sibiu, str. Piața Unirii nr­ .4. în ziua de 22 aprilie 1971, va avea loc la Grupul şcolar C.F.R. Braşov, str. Karl Marx nr. 32, examen de admitere pentru şcoala gr. I Mişcare (acari, frînarî, manevranţi, rev. ace, etc.). Se primesc candidaţi care au absolvit 4 sau 7—8 clase elementare şi vîrsta între 18—43 ani. Pe timpul şcolarizării elevii vor beneficia de drep­turi conform prevederilor H.C.M. 2105/1969. Informaţii suplimentare, se obţin la Grupul şcolar C.F.R. Braşov, str. Karl Marx nr. 32, telefon 2­30 30, interior 560 sau la orice staţie de cale ferată. Întreprinderea de reparaţii utilaje şi mecanisme Sibiu anu­eată de urgenţă: — STRUNGARI — FREZORI — RECTIFICATORI — LĂCĂTUŞI. încadrarea se va face conform H.C.M. 914/1968. 1 Is Is Is II »­­ Aîntreprinderea de transporturi Sibiu I angajează de urgenţă: — MECANICI AUTO, categoria I—VI — 1 ELECTRO-MECANIC RADIOFICARE 1 ELECTRO-MECANIC TELEFONIC — 1 ZIDAR — 4 MUNCITORI NECALIFICAŢI PENTRU CONSTRUCŢII — TAXATORI AUTOBUZE (femei şi bărbaţi) 1 cu şcoala generală şi 18 ani împliniţi. — ŞOFERI PENTRU AUTOBUZE cu literele D şi C. I Condiţiile de încadrare conform H.C.M. 914/1968. Combinatul textil /no­w la Cisnădie ANGAJEAZĂ: — 1 automacaragiu autorizat pentru macat de 5 tone. Se asigură cazare. Informații suplimentare se pot lua de la serviciul per­sonal al Combinatului textil Cisnădie.