Tribuna, septembrie 2001 (Anul 117, nr. 3200-3224)

2001-09-29 / nr. 3224

F­o­tbalVin ci­den­te A­JF ia măsuri Amendă de 2 milioane Datorită incidentelor apărute în partida dintre Oltul­ Turnu Roşu şi Păltiniş Răşinari, care au degenerat într-o bătaie între suporteri, Comisia de Disciplină a Asociaţiei Judeţene de Fotbal, întrunită joi, 27 septembrie, a hotărât acorda­rea unor amenzi ambelor echipe. Astfel, echipa gazdă a fost amendată cu 500.000 lei pentru neasigurarea ordinii pe teren, în timp ce formaţia din Răşinari este nevoită să plătească 2.000.000 lei pentru faptul că suporterii acesteia au fost cei care au început bătaia. De asemenea, meciul care s-a întrerupt în minutul 87 la scorul de 2-1 pentru gazde a fost câştigat de către acestea, la masa verde, cu 3-0. Arbitri bruscaţi O altă decizie a Comisiei de Disciplină a AJF Sibiu a fost aceea de a dezbate incidentele apărute în partida din etapa trecută dintre Gloria Loamneş şi Silvatex Orlat, în cadrul acesteia jucătorul Costică Presecan (Gloria Loamneş) a bruscat brigada de arbitri şi a proferat injurii la adresa lor. In urma acestui fapt CD a decis ca Gloria Loamneş să piardă partida cu 0-3. De asemenea, s-a hotărât ca terenul acesteia să fie suspendat 6 etape. Echipa din Loamneș a fost amen­dată cu 300.000 lei. O altă măsură care s-a luat a fost aceea de amendare a jucătorului Costică Presecan cu suma de 100.000 lei și suspendarea acestuia pen­tru 3 etape. Marius IONESCU Tribuna sport Pagina 6 29 septembrie 2001 F­o­tbal/Cu­pa UEFA. P­aris Saint-Germain s-a calificat în turul al doilea Echipa Paris Saint-Germain s-a calificat în turul al doilea al Cupei UEFA, după ce Comisia de Disciplină a Uniunii Europene de Fotbal a decis, joi, să acorde formaţiei parizi­ene victoria, cu scorul de 3-0, în manşa a doua cu Rapid Bucureşti, din primul tur al competiţiei europene, în prima manşă, disputată pe 18 septembrie, pe stadionul "Parc de Princes", Paris Saint- Germain şi Rapid Bucureşti au terminat la egalitate, scor 0-0. Comisia de Disciplină a UEFA a precizat, într-un comunicat, că a luat decizia de a acorda formaţiei franceze victoria, deoarece stadionul formaţiei bucureştene nu avea un ge­nerator de electricitate pentru instalaţia­ de nocturnă. De asemenea, clubul PSG a fost amendat cu suma de 15.000 de franci elveţieni deoarece a plecat spre Paris fără aproba­rea delegatului UEFA. Prezen­tăm integral conţinutul comunicatului: "Comisia de Disciplină şi Control a UEFA a examinat astăzi (n.r. - joi) partida dintre echipele FC Rapid Bucureşti şi Paris Saint-Germain din Cupa UEFA, care a fost întreruptă, marţi, în timpul reprizelor de prelungiri deoarece nu a mai funcţionat instalaţia de nocturnă de pe stadionul „Giuleşti“. După ce a analizat raportul delegatului UEFA şi al arbitrului de la meciul în cauză, precum şi documentele prezentate de cele două cluburi, Comisia de Disciplină şi Control a UEFA a decis să dea meci pierdut pentru FC Rapid Bucureşti şi să acorde victoria, cu scorul de 3-0, formaţiei Paris Saint- Germain. Comisia a ajuns la concluzia că gruparea gazdă este­­responsabilă pentru întreruperea meciului, pentru că - încălcând regulamentul UEFA - nu avea la stadion nici o sursă suplimentară de energie electrică. Comisia de Disciplină şi Control a UEFA a mai decis să amendeze clubul Paris Saint-Germain cu suma de 15.000 de franci elveţieni pentru că echipa franceză a părăsit oraşul Bucureşti fără aprobarea delegatului UEFA şi înainte să fie luată o decizie privind redisputarea sau nu a meciului a doua zi. Apelurile împotriva acestor decizii"pot fi înaintate până la data de 30 septembrie". Partida dintre formaţiile Rapid Bucureşti şi Paris Saint- Germain s-a întrerupt, marţi, în jurul orei 21.25, în minutul 115 al meciului, din cauza unei pene de curent care a oprit instalaţia de nocturnă. Prima pană de curent s-a produs în minutul 3 al celei de-a doua reprize de prelungiri, dar a fost remediată, iar meciul s-a reluat după aproximativ un minut. Cu şase minute înainte de încheierea celei de-a doua reprize de prelungiri s-a produs o altă pană de curent, iar partida a fost oprită. în jurul orei 21.50, jucătorii celor două echipe au părăsit terenul, întreruperea alimentării cu energie electrică a stadionului echipei Rapid a fost cauzată de o defecţiune la un cablu de alimentare subteran al socie­tăţii de distribuţie SC Electrica. Defectarea cablului a provo­cat, marţi, în jurul orei 21.25, întreruperea alimentării cu energie a mai multor consuma­tori din zona Giuleşti, printre care şi stadionul. Comisia mixtă constituită la iniţiativa primu­lui ministru Adrian Năstase a constatat că întreruperea curentului electric la nocturna stadionului Giuleşti nu a fost produsă de o intervenţie din exterior. întâlnirea dintre Rapid şi PSG a fost întreruptă la scorul de 1 - 0 pentru gruparea pariziană, golul echipei franceze fiind marcat de Alesio, în minutul 93, în prima repriză de prelungiri. Scor identic cu cel de la Trieste Fomaţia FC Braşov a fost eliminată din Cupa UEFA, în urma înfrângerii suferite, joi, pe teren propriu, cu scorul de 0-3 (0-2), în faţa echipei Internazionale Milano, în manşa a doua a turului întâi al Cupei UEFA.Au marcat: Ventola '14, '79, Guglielminpietro '37.­­ Medicul formaţiei Internazionale a precizat că accidentarea lui Ronaldo nu este gravă, jucătorul brazilian suferind o contuzie la coapsă. Medicul italian a menţionat că se aşteptau la o accidentare uşoară a lui Ronaldo.­­ La scorul de 1-0 pentru italieni, galeria echipei braşovene i-a scandat patronului formaţiei FC Braşov, Ioan Niculaie, "Niculaie uită-te, nu mai e galerie".­­ Ronaldo a fost aplaudat îndelung de spectatorii braşoveni în momentul în care a intrat pe teren, fiecare dintre acţiunile sale fiind aplaudate de cei prezenţi la stadion, în momentul în care arbitrul de rezervă a arătat două minute de prelungire ale partidei, Ronaldo a părăsit, în aplauzele spectatorilor, terenul de joc, lăsându-și echipa în inferioritate numerică.­­ La meci au asistat aproximativ 4.500 de spectatori, capacitatea stadionului "Tineretului" fiind de 10.000 de locuri. Una dintre cauzele numărului mic de braşoveni prezenţi la meci poate fi preţul ridicat al biletelor: 400.000 de lei la tribuna oficială, 300.000 de lei la tribună şi 200.000 de lei la peluză. Doar egal şi eliminare Echipa Steaua Bucureşti a ratat calificarea în turul al doilea al Cupei UEFA, terminând la egalitate, pe teren propriu, scor 1-1 (1-0), partida cu formaţia elveţiană St.Gali, contând pentru manşa a doua a turului întâi al competiţiei europene. Steaua Bucureşti a fost învinsă, în partida tur, cu scorul de 2-1, scorul general al întâlnirii fiind 3-2 în favoarea formaţiei elveţiene. Pentru formaţia bucureşteană a marcat Claudiu Răducanu, în minutul 12, în timp ce pentru echipa St. Gali a înscris Guido, în minutul 59. t invadaţi de "lăcuste" Formaţia Dinamo Bucureşti a fost eliminată din Cupa UEFA, în urma înfrângerii suferite, joi, în deplasare, cu scorul de 1-3 (0- 2), în faţa echipei Grasshopper Zürich, în manşa a doua a turului întâi al Cupei UEFA. Golurile echipei elveţiene au fost marcate de Baturina '18, Chapuisat '22 şi Morales '85, în timp ce pentru dinamovişti a înscris Mihalcea, în minutul '51, din penalti, în prima manşă a întâlnirii dintre cele două formaţii, disputată la Bucureşti, d­e data de 20 septembrie, echipa Dinamo a fost învinsă tot cu scorul de 3-1. Poltaa­­k di­ttmcdm Gupe cu bere neagră Căruţa noastră cu număr de UEFA, cu tracţiune pe patru roţi şi cu încărcătură Ursus, a intrat cu oiştea în gardul dintâi. Adio turul 2. Patru, Doamne, şi toate patru. Regulamentul UEFA se dovedeşte a fi mult prea permisiv, de vreme ce ajung până în turul întâi nişte echipe dinainte pierdute, provenite dintr-un campionat intern care stârneşte râsul, un fel de concurs între atelaje cu roţi din care lipsesc nişte "spiţe" bune de drum. Cele patru reprezentante ale fotbalului românesc, cuplat, de cam multă vreme, într-un marche­­arriere dezolant, dar tenace, şi-au dat măsura valorii. Ele se bat doar în "galerii", în săli de­ şi în stradă, nicidecum pe de joc, unde simulează tot. Ar fi nedrept să-i acuz, fotbalişti. Jucătorii au dat tot ae putut. Atâta pot. Nu poţi să vii două echipe şi să-ţi mai rămână o alta, competitivă, cu care să te trezeşti în cupele europene. Vinovaţi sunt marii "jucători" din culise, despre care presa scrie în van, de atâta vreme. Strigătele "demisia, demisia" şi "să vă fie ruşine", trebuie mutate de le stadion, la Federaţia de fotbal , la Liga Profesionistă. Starostele— Mircea Sandu, jonglerul MiticaTot Dragomir şi necinstit de moci? Programul etapei a VIII-a a Diviziei A Petrolul Ploieşti - FC Argeş ( ora 17.00, transmis de Acasă) Ceahlăul Piatra Neamţ - Gloria Bistriţa (ora 17.00) T­imişoara - Universitatea Sa (ora 17.00) Constanţa - Astra Ii (ora 19.00) mo Bucureşti - FCM­ău (duminică, ora 15.00, ansmis de TVR 2) Braşov - Steaua Bucureşti aminică, ora 17.00, transmis România 1) Rapid Bucureşti - FC Naţional (duminică, ora 21.30, transmis de Pro TV) Oţelul Galaţi - Sportul Studenţesc 4-2 R­­uxle­y/Di­vi­zi­a A. Partidă fără miză Ultima partidă din runda de calificări pentru formaţia CSM Kirschbaum Sibiu este, practic, fără miză. Aceasta va avea loc astăzi, ora 10, pe terenul din Valea Aurie, sibienii primind vizita formaţiei Minerul Lupeni. Chiar dacă sibienii vor reuşi să câştige această partidă, şansele de calificare în grupa valorică 1 -8 sunt, practic, nule. Aceasta deoarece este greu de crezut că partida dintre Minerul Lupeni şi Callatis Mangalia se va termina în favoarea echipei gazdă. Dacă Minerul va reuşi, totuşi, victoria, Callatis Mangalia va merge mai departe alături de Dinamo deoarece aceasta are victoria în partida directă cu echipa sibiană. Surse din cadrul formaţiei ne-au declarat că noul obiectiv al acestui sezon este de a ocupa locul 9 sau 10 în a doua grupă valorică, urmând ca anul viitor, când se va relua vechea desfăşurare a campionatului, adică 12 echipe, CSM-ul să aibă o poziţie favorizată. Marius IONESCU Jean Gavrilă la Ceahlăul? Florin Marin l-a înlocuit, ieri, pe Marian Bondrea în funcţia de antrenor principal al FC Universitatea Craiova. "Am semnat un contract cu Universitatea Craiova valabil pînă în vara anului 2003", a declarat Florin Marin. El îi va avea ca "secunzi" la echipa olteană pe Alexandru Popovici şi pe Cristian Mustacă. Florin Marin revine la Universitatea Craiova după ce îşi dăduse demisia de la această echipă după turul ediţiei 2000/2001 a Diviziei A. Bondrea şi-a prezentat joi demisia din funcţia de antrenor al echipei oltene. Florin Marin şi-a reziliat contractul cu Ceahlăul Piatra Neamţ, care era valabil pînă în vara anului 2002. "Am reziliat contractul cu Florin Marin pe cale amiabilă. La meciul cu Gloria Bistriţa, de sîmbătă, de echipă se va ocupa antrenorul secund Ovidiu Marc. Pînă luni, voi comunica şi noul tehnician principal de la Ceahlăul", a declarat preşedintele grupării nemţene Gheorghe Ştefan. Se pare că noul "principal" al Ceahlăului va fi Jean Gavrilă. Rezultate din manşa secundă a primului tur al Cupei UEFA SCP Ruzomberok (Slovacia) - (+) Troyes (Franţa) 1-0 (Oravec '55), în tur 1-6 (+) Wisla Cracovia (Polonia) - Hajduk Split (Croaţia) 1- 0 (Frankowski 72), 2-2 Obilici Belgrad (Iugoslavia) - (+) FC Copenhaga (Danemarca) 2- 2 (Vujosevici '32, '47 - Fernandez '75, '85); 0-2 Debrecen (Ungaria)­­ (+) Girondins Bordeaux (Franţa) 3- 1 (Plokai '43, Kerekes '58, '66 - Pauleta '80); 1 -5 (+) Union Berlin (Germania) - Haka Valkeakoski (Finlanda) 3-0 (Djurkovici '36, Chifon '43. Koilow '90); l-l (+) NK Osijek (Croaţia) - HIT Gorica (Slovenia) 1-0 (Vuka '64); 2-1 Grazer AK (Austria) - (+) FC Utrecht (Olanda) 3-3 (Bazina ’4, Brunmayr 70, Akwuegbu '38 - Kuijt '47, Zwaanswijk '55, Jochemsen ’68); 0-3 Birkirkara (Malta) - (+) Dinamo Moscova (Rusia) 0-0 ; 0-1 Slovan Bratislava (Slovaciá) - (+) Slovan Liberec (Cehia) 1- 0 (Mojic 72); 0-2 Şahtior Donețk (Ucraina) - (+) TSKA Sofia (Bulgaria) 2- 1 (Zubov '31, Vorobej '52 - Deianov ’90); 0-3 HJK Helsinki (Finlanda) - (+) AC Parma (Italia) 0- 2 (Marchionni '80, Bonazzoli '90); 0-1 (+) Litex Loveci (Bulgaria) - Inter Bratislava (Slovacia) 3- 0 (Jankovici '42, '44, Petrov ’85); 0-1 (+) Twente Enschede (Olanda) - Polonia Varşovia (Polonia) 2-0 (Kol­lmann '70, Booth 71); 2-1 Silkeborg (Danemarca) - (+) Real Zaragoza (Spania) 1- 2 (M.Larsen '38 din penalti - Yord’ 75, Jamelli ’89); 0-3 Steaua Roșie Belgrad (Iugoslavia) - (+) TSKA Kiev (Ucraina) 0- 0 ; 2-3 (+) Helsingborg (Suedia) - Odds BK (Norvegia) 1- 1 (Alvaro Santos '3- Fevang '43); 2-2 (+) Viking Stavanger (Norvegia) - Kilmarnock (Scotia) 2- 0 (Sanne­s, Nevland 78); 1-1 Torpedo Moscova (Rusia) - (+) Ipswich Town (Anglia) 1 -2 (Viazmikin '66 - Finidi '47, Stewart '54 din penalti); 1 -1 (+) Hamlstad (Suedia) - Genclerbirligi (Turcia) 1-0 (Arvidsson 73); 1-1 Sedan (Franţa) - (+) Dukla Pribram (Cehia) 3- 1 (N'Diaye '30, Brogno '53, '55 - Siegl '49); 0-4 Levski Sofia (Bulgaria) - (+) Chelsea Londra (Anglia) 0- 2 (Terry '33, Gudjohnsen '45); 0-3 Slavia Praga (Cehia) - (+) Servette Geneva (Elveţia) 1- 1 (Petrous'89 - Druma’13); 0-1 Hibernian (Scoţia) - (+) AEK Atena (Grecia) 3-2 după prelungiri (Luna '52, '82, Zitelli '114- Tsartas '92,705); 0-2 (+) Leeds United (Anglia) - Maritimo Funchal (Portugalia) 3- 0 (Robbie Keane 70, Kewell '37, Bakke '62); 0-1 (+) Rapid Viena (Austria) - Partizan Belgrad (Iugoslavia) 5-1 (Wallner 71. '60, Taument '34, Wagner '66, 72 - Cakar '58); 0-1 (+)FC Bruges (Belgia)-Olimpia Nicosia (Cipru) 7-1 (Lange 72, '87, Sillah 76, Martens '47, Englebert '57, Simons '69), Ceh '90 - Themistocleous '87); 2-2 (+) SC Freiburg (Germania) - Puchov (Slovacia) 2- 1 (Coulibaly 70, Tanko '89 - Pernis ’51); 0-0 Apollon Limassol (Cipru) - (+) Ajax Amsterdam (Olanda) 0-3; 0-2 Sigma Olomouc (Cehia) - (+) Celta Vigo (Spania) 4- 3 (Siegl '46, Kotrys '56, Mucha '58, '63 - McCarthy 7, Caceres '33, P.Coira '90); 0-4 (+) Brondby IF (Danemarca) - Olimpija Ljubljana (Slovenia) 0- 0; 4-2 (+) AC Milan (Italia) - BATE Borisov (Belarus) 4-0 (Rui Costa 70, Javi Moreno '45, Sarr '55, F.Inzaghi '83 din penalti); 2-0 Strasbourg (Franţa) - (+) Standard Liege (Belgia) 2-2 (Ljuboja '5, '37 - Goossens '56, Van Dooren ’60); 0-2 Elfsborg (Suedia) - (+) Legia Varşovia (Polonia) 1- 6 (Karlsson '50 - Yahaya '35, Sokolowski '53, '89, Wroblewski '65, Kucharski 77, Kielbowicz'88); 1-4 (+) PAOK Salonic (Grecia) - Kamten (Austria) 4-0 Konstantinidis 75, '52, Kafes '51, Luciano 75); 0-0 (+) AC Fiorentina (Italia) - Dniepr Dniepropetrovsk (Ucraina) 2- 1 (Adani 75, Chiesa 77 - Slabitcev '88); 0-0 (+) Varteks Varadzin (Croaţia) - Aston Villa (Anglia) 0-1 (Hadji'90, 3-2 (+) CF Valencia (Spania) - Cemomoret Novorosisk (Rusia) 5 - 0 (J.Sanchez '6,72, Ad.Ilie 78, Valence'52, Rufete '68); 1-0 (+) Sporting Lisabona (Portugalia) - Midtjylland (Danemarca) 3- 2 (Jardel '4, '45, Skriver '85 autogol - Lingvist '55, Skoubo '56); 3-0 (+) Glasgow Rangers (Scotia) - Anji Mahaskala (Rusia) 1 -0 (Konterman '84), meci disputat într-o singură manşă, la Varșovia. Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat pentru turul doi al Cupei UEFA, care se va disputa pe 18 octombrie (turul) și 1 noiembrie (returul).