Tribuna Sporturilor, 2017 (Anul 27, nr. 1337-1385)

2017-01-16 / nr. 1337

16-22 ianuarie 2017 CAMPIONATUL NAŢIONAL MASCULIN DE BASCHET / ”U” BT CLUJ - CSU SIBIU 91-80 Final în genunchi! Baschetbaliştii sibieni s-au luptat de la egal la­ egal vreme de trei sferturi cu, probabil, echipa cu cel mai bun lot din Campionatul Naţional în momentul de faţă, ”U” Banca Transilvania, în ultimele 10 minute s-a intrat la scorul de 67-63 pentru CSU, dar până la final clujenii au întors rezultatul şi s-au impus la o diferenţă de 11 puncte. ’’Galben-albaştrii” pierd din nou în ultimul act în faţa Clujului, la fel ca în tur. Ovidiu Boica ’’Studenţii” lui Dan Fleşe­­riu au plătit încă o dată tribut în urma unei prestaţii sub aşteptări în ultimele 10 minute. La fel ca în tur, CSU a pierdut în faţa eternei rivale din derbiul Ardealului după ce a intrat în ultimul sfert în avantaj. Primele trei perioade ale jocului de sâmbătă seara, de sub Feleac, au fost echilibrate. La finalul celui de-al treilea sfert, CSU conducea cu 67-63, însă în ultimul act jucătorii lui Silvăşan s-au impus cu 28-13 şi au câştigat meciul cu 91-80. Clujenii au început disputa cu două coşuri de la distanţă semnate Dykes şi Rasic. Bogdan Popescu a inaugurat tabela în dreptul Sibiului, apoi Barro­­ din spaţiul de "3 secunde”, după ce l-a prins pe Cooper pe picior greşit­­ şi Adamovic au făcut 12-5. CSU s-a apropiat la o singură posesie (12-10), după care şi-a intrat... în mână Max Pustozvonov. Ucraineanul i-a ’’mitraliat” scurt pe sibieni cu două coşuri de la distanţă (18-13). Kevin Hardy a ratat şansa de a face three-point play-ul cu care ar fi egalat la 18, dar imediat Bogdan Popescu a adus Sibiul pentru prima dată în avantaj (19-18). Clujul a câştigat însă primul sfert după ce Pustozvonov a mai înscris o triplă (23-21). Sub semnul echilibrului în actul secund tabela a indicat de nu mai puţin de 7 ori egalitate. S-a mers, practic, cap la cap. Mai întâi Boris Lalovic a făcut 23-23. Igor Mijajlovic a readus Sibiul în avantaj cu o triplă (28-25), convingându-l pe Silvăşan să ceară time-out. La reluare, Pustozvonov a mai pus o dată mingea în coş cu o aruncare de la distanţă, dar imediat a fost imitat de Lalovic. Vlad Moldoveanu, internaţionalul Clujului, revenit după o accidentare la umăr, a înscris şi el o triplă. Barro a fructificat excelentul assist al lui Dykes, apoi tot el a trecut la linia de ’’libere” și Clujul avea avantaj de o posesie, cu trei minute înainte de pauză (35-33). Igor Mijajlovic a întors încă o dată scorul, din nou cu o aruncare de dincolo de semicerc (36-35), dar Pustozvonov a replicat imediat. A cincea triplă a ucraineanului şi time-out CSU! Căpitanul lui CSU l-a servit impecabil pe Marcel Davis pentru alley-oop. Egalitate la 39! Apoi Hardy a egalat la 41 şi a fost rândul lui Silvăşan să-şi cheme jucătorii la margine. Repriza a închis-o Basic cu un coş de la distanţă, în vreme ce, la celălalt panou, Cooper a ratat două ’’libere”. La jumătatea confruntării, ”U” BT conducea cu 44-41. Sfertul trei s-a desfăşurat după acelaşi scenariu, mai puţin momentele când tabela indica egalitate. Hardy a întors rezultatul cu un slam. Adamovic a readus Clujul în avantaj. Chris Cooper a prins gustul aruncărilor de la distanţă şi le-a adus bucurii sibienilor înscriind trei triple din patru încercări. Mai era o secundă până la ultima pauză când Hardy a repus din margine pentru Boris Lalovic, iar muntenegreanul a înscris de la distanţă, cu panoul. CSU conducea cu 67-63 înaintea ultimului sfert. Sfert de coşmar pentru sibieni­ ­ Au urmat însă 10 minute dintr-un alt ’’film”. O vreme echilibrul s-a menţinut. Apoi Davis a întârziat prea mult aruncarea şi s-a scurs atacul, iar Dykes l-a căpăcit pe Popescu. Acelaşi Dykes a egalat la 69, iar Postozvonov a adus avantajul pentru ”U” BT. Fleşeriu a cerut time-out, iar la reluare Mijajlovic a înclinat balanţa în favoarea Sibiului cu o ’’treiţă” (72-71). Postozvonov l-a adus la exasperare pe Fleşeriu, cu încă un coş de afară, apoi Dykes, în vizibilă revenire de formă, după ce a fost invizibil până acum, a fixat diferenţa la două posesii (76-72). Antrenorul lui CSU a simţit pericolul, dar n-a reuşit să-i readucă la viaţă pe ai săi. Hardy a vrut să facă prea multe, dar a sfârşit prin a reuşi prea puţine. Clujenii au prins viteză. Pustozvonov a mai marcat o dată de la distanţă, iar Dykes şi Moldoveanu au fixat diferenţa la 10 puncte (87-77). Adamovic, cu o pătrundere ca pe bulevard, şi slam­ul lui Barro au închis meciul. Clujul a câştigat clar şi, profitând de pasul greşit făcut de Steaua la Oradea, a urcat în fotoliul de lider, în vreme ce sibienii mai au de tras până să îşi asigure locul în primele 6. Postozvonov, aproape 30 de puncte Ucraineanul Max Postoz­vonov a fost marcatorul meciului, cu 29 de puncte. Pivotul lui ”U” BT a înscris 7 coşuri de la distanţă şi a reuşit o recuperare. Pentru liderul clasamen­tului Campionatului Naţional au mai marcat Vlad Moldo­veanu, Barro, Adamovic (câte 12 puncte), Dykes (10), Rasic (9) şi Török (7). Cel mai bun marcator al lui CSU, la Cluj, a fost Kevin Kardy, cu 21 de puncte. Bogdan Popescu a înscris 19, iar Igor Mijajlovic, 16. Pentru echipa sibiană au Cooper (8), Davis (4) şi mai înscris Lalovic (10), Paliciuc (două), exiaatur 9m fantom■ 1. Ymmj EXIMTUR Campionatul Naţional masculin de baschet, etapa a XVI-a Sâmbătă, 14 ianuarie ”U” Banca Transilvania Cluj - BC CSU Sibiu 91-80 Phoenix Galaţi - SCM Universitatea Craiova 83-82 Dinamo Bucureşti - Olimpic Baia Mare 87-74 CSM CSU Oradea - Steaua CSM EximBank 81-74 Partida BCM ”U” Piteşti - BC SCM Timişoara s-a disputat aseară şi s-a încheiat după închiderea ediţiei. BC Mureş Tg. Mureş a stat. Clasament Legendă: L - locul;MJ- meciuri jucate; MP- meciuri pierdute; F - forfait; Csvj. -coşaveraj; +/- - diferenţa dintre punctele marcate şi cele primite; Pct. - puncte. Etapa a XVII-a, 20-22 ianuarie Vineri, 20 ianuarie Steaua CSM EximBank - Phoenix Galaţi (ora 17:15, Digi Sport) Sâmbătă, 21 ianuarie Olimpic Baia Mare - ”U” Banca Transilvania Cluj BC CSU Sibiu - Dinamo Bucureşti SCM Universitatea Craiova - CSM CSU Oradea (ora 20:00, Digi Sport) Duminică, 22 ianuarie BC SCM Timişoara - BC Mureş Tg. Mureş (ora 20:00, Digi Sport) BCM ”U” Piteşti str. Echipa IVM­CNPF Cluj.* Pct 1. ”U” BT Cluj 14122 0 1222-1092+130 26 2. CSM EximBank 14113 0 1221-1061+160 25 3. BC CSU SIBIU 159 6 0 1215-1154+61 24 4. CSM CSU Oradea 159 6 0 1150-1044+106 24 5. BC SCM Timişoara 148 6 0 1103-1075+28 22 6. BCM ”U” Piteşti 148 6 0 1071-1030+41 22 7. BC Mureş 148 6 0 1123-1080+43 22 8. Phoenix Galați 156 9 0 1167-1196-29 21 9. SCM Univ. Craiova 144 100 1049-1104-55 18 10. Dinamo 143 110 1048-1128-80 17 11. Olimpic Baia Mare 151 140 977-1382 -405 16