Uj Nemzedék, 1934. június (16. évfolyam, 122-145. szám)

1934-06-01 / 122. szám

Szombat, 1934 junius 2.­­/fNemzedék Az olasz közönség is kifütyülte Matteát, aki Bolognában az osztrákoknak juttatta a győzelmet Avar lesántult, Markost kiállították, kilenc magyar játszott tizenegy osztrák ellen — Ausztria—Magyar­ország 2:1 (1:0) Bologna, június 1 (Az Új Nemzedék tudósítójának telefonjelentése a futballvilág­bajnokságról.) Tizenötezer néző a bolognai sta­dionban. Udvarias tapsot kapnak az osztrákok, amikor a pályára lépnek, de dörög a taps, amikor megjelennek a magyarok. Bologna népe a magyarok mel­lé állt és az olasz közönség a mérkőzés egész ideje alatt a ma­gyar játékosokat biztatta. A Mussolini-szobor körül elhe­lyezkedett magyar gárda ütemesen huj, huj, hajrát kiált, amikor az olasz Mattea biró sípjelére a ma­gyar csapat ebben az összeállítás­ban kezdi meg a játékot: Szabó- Vágó, Sternberg—Palotás, Szűcs, Szalai—Markos, Avar, Sárosi, Toldi, Kemény. Velük szemben az osztrákok a következő erőket vo­nultatták fel: Platzer, Cisar, Sesta —Wagner, S­mistik, Urbanek—Zi­schek­, Bican, Sindelar, Horvath, Viertel. Az esőtől felázott talajú pályán jobban mozognak az osztrá­kok. Villámpasszok követik egy­mást, védelmünk azonban szerel. Már a 6. percben látni, hogy Mat­tea vezeti a meccset, jó labdát kap kemény, aki le akar futni, de a bíró lesállás címén megállítja. Néhány p­erc múlva Zischek Szalai mellett elfut, beadja a labdát, Szabó kifuthatna, de bentragad a kapuban, ott terem Horváth, aki közelről gólt lő. 1:0. A 8. percben Ausztria vezet. Erre mi támadunk, kornert, érünk el. Sá­­rosi szökteti Markost, eredményt azonban nem tudunk elérni, még akkor sem, amikor Sesta az osztrák kapu előtt kinyújtott karral üti el a labdát. A bíró ugyanis nem ad 11-est. Sárosi gólt fejel a 22. perc­ben, ezt a bíró anulálja azon a cí­men, hogy Toldi lökte az osztrák kapust. A három belső csatárunk balszerencsésen működik. Lepattog róluk a labda. A félidő vége felé támadnak az osztrákok, Szabó reme­­kül védi Zischek bombáját, aztán Sindelar lövi a labdát a kapu mellé. A 43. percben Avar lába megrándul, sántikálni kezd, a második félidőben már csak statisztál. Kimegy a jobb­­szélre. Az utóbbi idők legizgalmasabb mérkőzése a második félidő. Erősen támadunk és Biean min­den ok nélkül belerúg Toldiba, akit kivisznek a pályáról és csak pár perc múlva jön vissza a­­magyar­tank.A 7. percben következik be a magyar csapat tragédiája, amikor megint, Zischek és Bicon játszanak össze, védelmünk megtorpan, Szabó kifut és mellette Zischek a hálóba helyezi a labdát. Az osztrákok 2:0-ra vezetnek. Elkeseredetten támad a magyar csapat, különösen Markos van ele­mében, egymásután három kornert érünk el, Toldi, majd Sárosi jut gólhelyzetbe, őket azonban Mattea megakasztja és a javunkra ítél szabadrúgást. Végre Mattea is megszán bennünket és amikor Ke­ményt mindenki szeme láttára Wag­ner és Cisar együttesen fellöknek, 11-es büntetőrúgást ad. A 11-est Sárosi belövi, 2:1. Felcsillan a remény a magyar csapatban, hogy talán még 10 em­berrel is kiegyenlíthetünk. Mattea dönt­... Megindul a nagy csata és ekkor Mattea kettétöri a magyar csapat lendületét. Markos összecsap Smis­­tikkel, az osztrák játékos ártatlan rúgást kap, erre a bíró Markost leküldi a pályá­ról. A közönség óriási tüntetésbe kezd Mattea ellen az igazságtalan ítélet miatt. Kilenc magyar ezután már nem boldogulhat tizenegy osztrák ellen. Jóllehet állandóan támadunk, a hátravonult hat osztrák könnyen elbánik a három magyar csatár­ral. A meccs végén újra osztrák tá­madások következnek, de most úgy látszik megszólal Mattea lelkiisme­rete és két osztrák támadást — té­vesen megállít. Amikor már alapo­san elintézett bennünket . .. Miért kaptunk ki? Ha a magyar csapat megnyeri a mérkőzését, akkor mindenki azt mondja: „Győztünk!“ Vereség ese­tén általánosan csak azt hangoz­tatják: „Kikapott a csapat“. Ezek a megállapítások természetesen hely­telenek. Győzelem esetén nem min­dig van helye a hozsannázásnak, épp úgy lehetnek mentő körülmények és dicséretreméltó jelenségek, ha vereséget szenved a legjobb magyar tizenegy. Az Új Nemzedék az osztrák-ma­gyar mérkőzés előtt megállapította, hogy az osztrák futball jobb, mint a magyar futball és reális számítá­sok szerint az osztrák csapat nyeri meg a mérkőzést. Hozzátettük azonban, hogy a magyar csapatban megvannak azok a képességek, ame­lyek az esetleges sikert kiharcol­hatják, mert a futballban nem min­dig számít a papírforma és ennek a játéknak sok szeszélyessége minden matematikai számítást felboríthat. Sajnos, nem a meglepetés, hanem a reális számítás alapján követke­zett be az eredmény. Ennek ellenére a játék képe alapján a magyar csa­pat is győzhetett volna és a máso­dik félidőben a kilenc főre leapadt magyar gárda sokkal többet táma­dott a tizenegy osztrák ellen. Három magyar csatár hat osz­trák védőjátékos ellen azonban nem boldogulhatott. Miért kaptunk ki? Ennek sok oka van. Nádas és Fábián a mérkőzés előtti este beállította a csapatba Sá­­rosit, aki két hétig a lábában kelet­kezett inházódás miatt betegen fe­küdt. Az volt az elgondolás, hogy a beteg Sárosi még mindig jobb, mint bármelyik centercsatárunk. Ez a számítás helyes is volt, a baj azon­ban ott következett be, hogy az egyiptomiak ellen sikerrel harcoló Vincze helyére Avart tettük be, aki rendkívül gyengén játszott és ami­kor az első félidő végefelé kezdett belejönni, földbe rúgott, megbotlott, úgy hogy lesántult, a második félidő elején csak statisztálhatott és a vé­gén nagy fájdalmak között kivitték a pályáról. Betetőzte a szerencsét­lenséget Markos kiállítása. A beteg Sárosi arra jó lett volna, hogy négy csatártársával harcoljon, arra azon­ban már nem vállalkozhatott, hogy csonka csatársorral megfelelően tud­jon operálni a túlerővel szemben. Most a mérkőzés után pontosan meg lehet állapítani, hogy ezt a játékot már a mérkőzés előtt elveszítettük, amikor futballdiplomáciánk leg­nagyobb „sikerére“ nem az ere­detileg kijelölt belga bírót, ha­nem Meisl Hugó osztrák kapi­tány közbenjárására az olasz 3 Ma megismétlik az olasz-spanyol-mérkőzést Firenzében irtózatos nagy csata volt Spanyolország és Olaszország között. Gorostiza révén a spanyolok megszerezték a vezetést, utána Fer­rari kiegyenlített. Az 1:1-es első fél­idő után több gólt nem tudtak rúgni. Meghosszabbították a játékot is és annak ellenére, hogy az olaszok tá­madtak Za­morra a spanyol kapus meghiúsította az olaszok minden ak­cióját. Az olasz—spanyol mérkőzést a szabályok ért­elmében ma délután megismétlik. Amelyik csapat győz, az vasárnap az osztrákokkal kerül szembe. Torinóban a csehek csak nehezen győzték le 3:2 arányban a már 1:0-ra vezető svájciakat. A cse­heknél a pozsonyi Csambali játszott a legjobban. Milanóban Németország 2:1 (0:0) arányban verte Svédorszá­got. A magyar csapat szombaton este érkezik haza. He utazzon esőköpeny nélkül! Dús raktár, közismert jó minőségek, olcsó árak. ÖUlPflSSllfG-REITBOFFER, Budapest, VI., Andrássy-út 8* Még mindenütt kapható­­m az Államsorsjeig. 1 Egész P 3.— Fél P 1.50­0 főnyeremény 40.608 pengő B Hozás pár nap mohra, június 6-án. SIESSEN! !§! Matteát küldték ki a mérkőzés levezetésére. Mattea már nem egyszer bebizo­nyította, hogy az a játékvezető, aki a magyarok terhére szokott té­vedni és határbírája, a német Bir­­lem szintén kimutatta már a „foga­­fehérét“. És Mattea beváltotta mindazokat a reményeket, amelye­ket Meisl Hugó fűzött hozzá. Nyomta a magyar csapatot. Ha a mieink a legkisebb szabálytalan­ságot elkövették, azonnal belefújt a sípjába. Ugyanakkor azonban sok­szor hályog borult a szemére, ha az osztrákok valamilyen szabályt­­alanságát kellett észrevennie. A mi­­­kor csatáraink veszélyesen támad­tak, egyszerűen megállította őket, mondván, hogy lesállás volt, jól­lehet ez, enyhén szólva, vaskos tél védésnek bizonyult. A legszembetű­nőbb volt az, amikor a már tiz­enös bérré apadt magyar csapatot indo­kolatlanul megfosztotta Markostól és ezzel kilenc főre zsugorította le a magyar csapatot. Vájjon milyen érzések kerekedhettek felül a ma­gyar játékosokban, amikor kétszer Toldit és háromszor Sá­­rosit gólhelyzetben megállította, azért, mert előzően az osztrákok­­faultoltak és a­­ javukra adott szabadrúgást. Nem vette figyelembe ilyen ese­tekben az előnyszabályt, amely szerte a világon arról regél, hogy nem szabad sújtani a támadást ve­zető csapatot abban az esetben, ha az ellenfél szabálytalanságot követ el, de a támadásnál lévő játékosnál marad a labda. Mindezek ellenére a magyar csapat a leghősiesebb harcot vívta és nem rajtuk múlott, hogy a győzelmet nem tudták kiharcolni az egyébként gyengén játszó,­­de a passzolásban minket felülmúló osztrákokkal szemben. Az osztrá­kok berúgták a maguk két gólját, utána nagyobb súlyt helyeztek a védekezésre, mint a támadásra és ez a taktika sikerült, noha a „sze­rencse­“ ez alkalommal Mattha sze­mélyében jelentkezett, aki illeti az olasz közönség számtalanszor tünte­tett és Bologna népe a mérkőzés végén kifütyülte. Telefonszámaink: 12- 7-47, 12-7-4­1 13- 6-06, 21-8-84