Uj-Somogy, 1941. október (23. évfolyam, 224-250. szám)

1941-10-20 / 240. szám

1941. október 20. Vásároljon kerékpárt, varrógépet, csillárt, kerékpár-, varrógép-alkatrészt, villanyernyőt KRAUSZ ANDOR villanyszerelő-mester műszaki szaküzletében. Fő­ utca 39. szám. Telefonszám: 571. S­P­O­RT ........... Elvesztette mérkőzését a Gázgyárral szemben a Turul. Gázgyár—K. Turul 2:1 (1:1). Hűvös, esős időben, 000 néző előtt ünnepélyes zászlócsere előzte meg a mérkőzést. A Turul nevében vitéz Adorján üdvözölte a vendé­geket. A mérkőzést a Turul csak­­­1-es­se­l vesztette el, de egyébként is az ellenfél sokkal meggyőzőbb és szebb játékot mutatott a hazai csa­patnál, habár az eldöntetlen ered­mény igazságosabb lett volna. A mérkőzés nagyobb részében a Gázgyár volt a többet támadó fél, az első 20 percben állandó támadá­sokat vezetett a csatársora. Hor­váth a gólvonalról mentett kétszer egymásután. Végre a Túrii felsza­badul­t a nagy nyomás alól és a 25-ik percben Miklósi kapura emelt labdáját Zentai már a gólvonalról segítette beljebb a hálóba. 1:0. Szép, gyors akció volt. A Turul tá­madt továbbra is, de Zentai egyik gólhelyzeténél a labda a térdéről vágódott a kapu mellé. Majd Füzi nagy lövése kapufáról pattant visz­­sza s vitéz Hidegkúti közeli lövé­sét Boldog védte. Nagy Szerencse volt. Az iram nagyon erős lett, Miklósi csavart lövését alig tudta a kapus kiöklözni. A Gázgyár na­gyon küzdött a kiegyenlítésért és a 40-ik percben közelről lőtt lab­dájával Füzinek sikerült is gólt lő­ni. 1:1. A védelem nagyon lekésett s már vége is volt a félidőnek. A fordulás után már az 1-ső percben Havasi dacsolta Füzit a Vezette: Kassai (Pécs). 1 m­áson belül, 11-es, amit Majsa laposan a hálóba lőtt. 2:1. A Gáz­gyár nagyon beszorította a Turult a kapujához. A 18-ik percben Vil­lámot kiállította a bíró, talpalása miatt, de a Turul 10 emberrel még jobban küzdött, mint előzőleg. A 25-ik percben Miklósi, majd Zentai rúgtak a 16-osról szabadrúgást, de a gólt nem sikerült egyiküknek sem belőni. Hullámzó középjáték folyt. Az utolsó percekben nagy narc volt a pályán a kiegyenlítésért, de már hiába támadt a Turul csatár­sora, a kiegyenlítés nem sikerült és maradt az eredmény 2:1 a Gáz­gyár javára. A mérkőzésen a Gázgyár jobban és szebben játszott, mint ,a Turul. Egyébként az ellenfélnél Braun­­mayer I., II., Majsa, vitéz Hideg­kúti, de elsősorban Füzi volt na­gyon jó. A Turulból Miklósi, Zen­tai, Simon, György, Horváth, Bol­dog volt a sorrend. Kassai kissé kiengedte a kezé­ből a mérkőzés vezetését. * KTSE 11.-Nagyatádi TSE II. 4:2 (2:1). Góllövők: Kordé 2, Ko­vács II­ és Gábriel 2. A jobban ját­szó Turul II. megérdemelten nyer­te a mérkőzést. A mezőny leg­jobbja Kordé KTSE volt.­­ KTSE ifi—Do­mbóvári VSE ifi 5:2 (3:1). Megérdemelt győzelem. SÁR­HÓ °"’6 m ! S. csizma Kóródi és Sturmnál, Fö-u. 13. sz. megnyílt SÁRKÖZYNÉ női divatfszlete FG-u. 12. sz. alatt. (Volt Somogymegyei Takarékp. épület.) Nagy választék kész női ruhákban, ka­bátokban. Hozott anyagok mérték utáni feldolgozását továbbra is vállalom.im HÍREK NAPTÁR Október 20., hétfő. Római katolikus: Vendel. Protestáns : Irén*. Nap­kelte: 5 ó. 09 p., nyugta : 17 . 48 p. A leventeintézmény ebben az évben tölti be hu­sza­dik esztedejét, a husza­dik esz­tendő határkövet jelent. Új feladatok várnak ifjúságunk­ra és új utakra indult a le­venteintézmény is. .A leventein­tézmény abban az időben szü­letett, amikor nemzetünk a sír szélén állott. A világháborút követő összeomlás, a kommu­nizmus négy hónapos uralma­ ,az ország megcsonkítása, csak­nem mindent elpusztított eb­ben az országban, ami értékes, szép és jó volt. Honvédségün­ket lefegyverezték és csupán a harmincezer főnyi zsoldoshad­sereg tartását engedélyez­ték. A magyarság teljesen ki volt szolgáltatva ellenségednek, mert háború esetére nem lett volna fegyver forgatásiján kiképzett elegendő harcosa. Ebben a szo­morú­­és megalázó helyzetben a­­nemzet reménysége és bizal­ma a magyar ifjúság felé for­dult. A leventeintézmény ere­ , déli délja csupán ifjúságunk testnevelése volt, mégis magá­ra vállalta azokat a feladato­kat, amelyeket a bilincsbe vert honvédség nem oldhatott meg. A leventeintézmény kiállotta a próbát. Jubileuma alkalmából üdvözöljük. — Tanítói megerősítések. Cza­pik Gyula dr megyéspüspök Cse­­ki Margit balatoncsehi és Molt Magdolna büssüi próbaszolgálatos segélydíjas tanítónők választását jó­váhagyta. — Püspöki adományok. Czapik Gyula dr megyéspüspök B tabi kul­túrház megszerzésére 500 pen­gőt, a csökölyi róm. kat. iskola építésére 2000 pengőt és a létesí­tendő somogyapáti lelkészség kert­jének bekerítésére 588,30 pengőt adományozott — Kinevezés. A m. kir. belügy­miniszter a kaposvári Származású dr Mihálvffy Antal miniszteri osz­tálytanácsost az Alsófokú Társa­dalombiztosítási Szakvizsgabizott­­ság helyettes elnökévé öt évi idő­tartamra kinevezte. — Vendégszónok a ref. Gyüle­kezeti Házban. Dr Ecsedy Aladár evangelizátor lelkész kedden, ok­tóber 21-én este 6 órakor a Gyüle­kezeti Házban evangelizáló elő­adást tart. Minden érdeklődőt hív­nak és várnak. Belépődíj nincs. — Emlékünnep Gaál Gaszton balatonboglári sírjánál. A Füget­len Kisgazdapárt elhúnyt nagyne­vű vezérének, Gaál Gaszton, halá­la évfordulóján az idén is emlék­ünnepélyt rendez Balatonbogláron, Gaál Gaszton családi kriptájánál. Az emlékünnepélyt október 26-án, vasárnap tartják meg és az idén Tildy Zoltán, a Független Kisgaz­dapárt alelnöke lesz az emlékün­nep szónoka.­­ A közellátási kormánybiz­tosság felhívása a gazdákhoz. A közellátási minisztérium kikül­dőit ellenőrző közegei Somogy vár­megyében megjelentek, hogy a ter­ményelszámolást megejtsék. Fe­­­l­vjuk úgy az 50 kat. holdon aluli, mint az 50 holdon felüli gazda­közönség figyelmét, hogy gabona­­feleslegeiket október hó 31-ig szál­lítsák le, illetőleg adják át a Hom­bárnak, mert a 4500/1941. M. E. sz. rendelet értelmében azok, akik a megjelölt határidőig feleslegei­ket be nem szolgáltatják, azt 10 százalékkal olcsóbban lesznek kö­telek átadni. Sőt a felesleg be nem szolgáltatása, szándékos eltitkolása, vagy a beszolgáltatás elodázása a gabona, illetőleg termény teljes el­kobzását vonja maga után, minden fizetési ellenszolgáltatás nélkül. — Baromfitenyésztést szakta­nácsadónő Kaposváron. Kamarai körzetünkbe nemrégen két­ ba­romfitenyésztő szaktanácsadónő ér­kezett. Mindkettő a Baromi­tenyész­tők Országos Egyesületének szol­gálatában áll és az egyik Kaposvá­ron kezdte meg a működését. Eh­hez legelsősorban a népies barom­­romfi tenyésztés irányítása tartozik, a községek sorral­átogatásával, a szükséges szaktanácsok mindenko­ri megadásával és ahol lehetséges, a minisztérium törekvéseinek meg­felelő mi­nt a községek megszervezé­sével. — Vadásztöltények és az összes lőszerek legjobb bevásárlási helye. Geiszler János Fiai vas- és lőszer­­kereskedése. Fő­ utca 15. — Október 31 én megjelennek az újságok. A M. Kir. Miniszterel­­nökségtől nyert értesülés szerint a napilapok október 31-én a fenn­álló rendelkezés ellenére meg fog­nak jelenni. E kivételes intézke­dést azért tette a m. kir. minisz­terelnökség 3-ik ügyosztálya, mert ha nem jelennének meg a napila­pok, akkor egymásután következő 3 nap maradna újság nélkül a kö­zönség. — Pótcukrot kaptak a kapos­vári vendéglátó iparotok. A ke­reskedelmi és közlekedésügyi mi­niszter Kaposvár város részére 100 kg pótcukrot utalt ki azzal a meg­­old­ással, hogy Kaposvár az ide­genforgalom szempotjából számot­tevő városa az országnak. A cuk­rot a vendéglátó-iparosok között osztják ki. 7 Köszönetnyilvánítás. Mindazoknak, akik drága ha­lottunk elhunytakor mély fájdal­munkat bármi módon enyhíteni igyekeztek, ezúton mondunk há­lás köszönetet. Kaposvár, 1941. október 20-án. Érd­en és Savath 4638 családok. VÁROSI MOZI Szerdáig Nagyszerű magyar film ! Háry János 2 órás kacagás ! APOLLÓ MOZI Kedden—szerdán Anabella és Harry Baur nagy filmje reprizben Moszkvai éjszakák Ezenkívül: Honalapítóéi a Bicskában.