Uj-Somogy, 1941. november (23. évfolyam, 251-274. szám)

1941-11-10 / 257. szám

1941. november 10. S­PORT Könnyen győzött a Turul! Turul—PVSK 5:0 (2:0). Vezette: Endrődi (Budapest). Kellemes őszi időben, 600 néző előtt, megérdemelt, sima győzel­met aratott a Tumi a gólképte­len PVSK ellen. Az egész játékidő alatt a Turul volt veszélyesebb, a PVSK pedig a többet támadó fél. A kezdés után a Turul vezetett támadásokat, Mik­lósi nagy lövése alig ment kapu fölé. A támadások váltakoztak. Kiss erős sarok lövése okozott nagy izgalmat, de ez a lövés is fölé ment. Az iram erősödött. Miklósi egymásután kétszer is jó helyzet­­ből kapu fölé lőtte a labdát, majd Kosaras három veszélyes helyzeteit védett ügyesen. Végre a 20-ik perc­b­en nagyon szép támadást vezetett a Turul. Molnár — Miklósi — Zen­­tai a labda útja s az utóbbi nem hibáz, lapos sarkos lövése gól, 1:0. Rögtön utána Molnár hatalmas lö­vése kapufáról vágódott ki a me­zőnybe, a 25-ik percben Molnár— Paláncz vitték le a labdát s Pa­­láncz közeli lapos éles lövése gól, 2:0. Minta­ akció volt. Majd Kosa­ras újra egy tiszta gólhelyzetet ment be le­ve­léssel. A Turul egészen beszorította a PVSK-o t a ka­pujá­hoz, de újabb gólt már a szünetig nem sikerült rúgni. A szünet után a 4-ik percben Pa­­lánczot dacsolták. A 16-oson be­lül 11-es, amit Miklósi laposan lőtt a hálóba, 3:0. Sorozatos gólhely­zetek a Turul kapu­ja előtt, de a Turul-védelem, élén Kosarassal, mindent mentett. Majd Paláncz nagy helyzetből fölé lőtt. Erősen hullámzó a játék képe, végre a 35-ik percben Zentai kiugratja Miklósit és ő a kifutó kapus mel­lett lőtte a hálóba a labdát, 4:0. A 37-ik percben Molnárt csúnyán dacsolták: 11-es. Kordé állt neki s lapos lövése gól, 5:0. Gyors két gól volt. A Turul csatársor az utolsó percekben erőse­n támad, de hiába volt minden erőfeszítése, az e­red­­mény már nem változott meg. A Turul határozottan megérde­melten nyerte a mérkőzést, pedig az ellenfél nem is játszott rosszul, csak a gólképtelen csatársorának, meg a bizonytalan védelmének kö­szönhette a vereséget. Egyébként elsősorban Kosarast kell megdicsérni. Remekül védett, meg a szerencsével sincs hadilá­bon. Utána Bozsoki, Kordé, Ha­vasi, Miklósi, Zentai és Molnár volt a sorrend. Az ellenfélnél csak Röchbaum és Szabó II. emelkedett ki játékával. Endrődi játékvezető sokat inte­getett és keveset fütyült. * Turul II.- Marcali JSE 4:4 (3:0). Vezette: Páldi (Pécs). Góllövők: Gábriel 2, Moldoványi 2, azaz Gé­nei 3, hergel. * PVSK ifi -Turul ifi 3:0 (1:0). Már a negyvenedik percben já­runk, amikor Kanizsai kapu fölé fejel­, majd ugyanő melléje vág, vé­gül egy-két eredménytelemn Csáktor­nyai roham és vége a Rákóczi leg­­pechesebb félidejének. A szünetben nagy a kaposvári iz­galom. A mérkőzés megnyerése egyáltalán nem biztos. Kezdés után újra a Rákóczi tá­mad, de már távolról sem olyan lendülettel, mint az első félidőben. A füves, csúszós talaj sokat kivett a fiúkból. A mérkőzés percről-perc­­re durvább lesz. Sok az utánrugás, a bíró nem tud igazságot tenni. Eb­ben a félidőben már a CsSK is job­ban feljön. Csöngey tömi a szél­sőket, Kárpát rombolja a Rákó­czi jobbszárnyat, Kovács pedig, aki az első félidőben nagy labda­­művész volt, lankadni kezd. És Légrády? Még nem tért vissza az önbizalma és mégis ő lett a Rákóczi két pontjának a megszerzője. Ugyanis tizenöt perc nyomasztó Csáktornyai fölény után, amikor Mezőfi, Poór, Takács és Horváth önfeláldozóan visszavertek minden CsáK támadást, egyszerre csak ki­tör Somogyi. A hatos sarkáig be­kanyarodik, majd a kaposvári né­zők nagy hizlalására rászúrja. A jobb felső sarokba tartó labdát a Csáktornyai hátvéd a kapuból ma­gasra emelt kézzel kivágja, neki a kapufának­ ordító tizenegyes, de a bíró sípja néma. A labda kikerül a mezőnybe Mészároshoz, tőle Hor­váth — Bali a bőr útja. A jobb­fedezet Kovácsnak magas labdát tálal, az új csatár Győrfy elé fe­jel, aki habozás nélkül Légrádyt szökteti. A szőke kaposvári bal­­szélső három lépést tesz, majd jobb lábbal rászúrná, de megcsú­szik, mire ballal vágja meg és a labda a 38­ percben végre kiköt a bal felső sarokban. 1:0. Gyönyörű gól volt. Még egy-két Rákóczi-ro­­ham és vége az idény legizgalma­sabb Rákóczi mérkőzésének. A ka­posvári nézők, betegen az izgalom­tól, nagyon boldogok. Egyhangú a megállapítás, hogy a KRAC leg­alább 5—6 góllal győzhetett volna. Kritika: A Rákóczi és a mezőny legjobb embere Báli volt. Mel­let­te kiválóak voltak: Horváth, Mezőfi, Poór és Takács. Kovács nagy já­tékos. Gyors, technikás, minden akcióban bent van,­­ de az első félidőben sokkal jobb volt. Nyilatkozatok: Égető László in­téző: Szépen játszottak a fiúk. A csúszós talaj miatt nem tudta be­fejezni az akciókat a csatársor. Ha kijön a lépés, úgy 5—6 góllal győzhettünk volna. Somogyi lab­dája a hálóban volt. Graumann Viktor: A Rákóczi bi­zonyítékát adta ezen a mérkőzé­­­­sen klasszis játékának. Csupán hat­­­­szerencsénk mentette meg Csák­tornyát a 6—8 gólos vereségtől.­­ Rövidesen javul a szappan­ellátás. A Magyar Vidéki Sajt­ótudósító budapesti jelentése szerint az utóbbi időben a legmesszebb­menő takarékoskodás figyelembe­vételével minden intézkedés meg­történt a szappanellátás zavartalan biztosítására. November második felére várható a szappanellátás fo­kozatos javulása, amikor a hazai szappangyáraknak már rendelke­zésére áll az újonnan beérett nap­raforgóból kisajtolt elegendő meny­­nyiségű olaj, amivel eddigi szap­pangyártási keretüket is felemel­hetik. S­ok góllal győzhetett volna Csáktornyán a Rákóczi, de üldöz­te a balszerencse. Rákóczi—Csáktornya 1:0 (0:0). Csáktornya, 400 néző. Vezette: dr Valentin. Gyönyörű napsütéses időben, fél 3 órakor érkezett ki a KRAC csapata a pályára a közeli Zrí­nyi-szállodából — már zöld-fehér dresszekben, mert a pálya öltöző­je nem kielégítő. Egyidőben jött meg a Kaposvárról Csáktornyára utazott szurkolók tábora is. A ki­jelölt játékvezetőt nem találják­, így a két csapat közös megegye­zéssel dr Valentin kiküldött határ­bíróra bízza a mérkőzés vezetését. A KRAC nem változtat az eredeti összeállításon, vagyis a bíró síp­jelére a múltheti csapat kezdi el a mérkőzést. Ez a csata úgy kezdődik, hogy a Rákóczi sokasok góllal győ­zi le otthonában a CsSK jómozgású együttesét. De a futball-szerencse most elszegődött a kaposvári csa­társortól. Szemkápráztató akciókat vezet egymásután a KRAC támadó­sora. Gólhelyzet gólhelyzet után. A Csáktornyai közönség már hango­san­ derül­t mellé és fölé lőtt lab­dák özöne után és a tribün már hangosan számol: »Már egy-null le­hetne, már kettő, már négy... már hat... már nyolc.« Valami titok­zatos hatalom őrzi a Csáktornyai kaput. Az első 11 perc után mezőnyjáték követk­ezik, egy-két vérszegény CsSK támadás alakul, majd Csön­­geyt kiugratják, de a keresztező Takács pompás érzékkel lép közbe és oda a CsSK első nagy a helyzete. Újra a KRAC ostromol, Kovács és lumizsai lövéseit védi a kapus, majd Légrády kétszer egymásután lő mellé. Először teljesen közelről. Anyagigénylési űrlapok KAPHATÓK AZ UJ-SOMOGY KIADÓHIVATALÁBAN. KONTYÁSSY KERG. SZ. ♦ Az árdrágítás hazaárulás! ♦ HÍREK MimiimUHKHIHMHMHimWimMI NAPTÁR November 10., hétfő. Római katolikus: Avell, Andr. Protestáns: Luther. Nap­kelte: 5 ó 41 p, nyugta: 17 ó 15 p. Fogadjuk 7 túláradó szeretettel a Gondvi­selés által hazavezérelt honvé­­deinket és hősi példaadásuk­ból merítsünk erőt a küzdelem befejezésére. A fogadtatás lélek­emelő ünnepségében tegyünk erős fogadást, hogy a magyar célkitűzésekért, ha kell, mind­nyájan fegyvert fogadunk és úgy harcolunk, mint ők har­coltak a nemzet becsületéért. A viszontlátás régvárt öröme fá­radt tagjaikba új erőt önt; harcokban megkeményedett vo­násaik megenyhülnek. A cson­tos öklök simogatóra formá­lódnak. Hiszen hazatérnek ! Menjünk elébük a dicsőség hazatérő részeseinek. Szórjuk lábaik elé a hűvösre hajló ősz minden virágát, mert valóban megérdemlik. Öleljük át őket a hálás, magyar szív meg­hatott büszkeségével és ünne­peljük is őket, mint az új ma­gyar hőskor daliás vitézeit, de gondoljunk a magyarság előtt álló bevégzetlen feladatokra is! Tisztelet, megbecsülés és gon­doskodó együttérzés járjon ki nekik a győzelmeikért. De har­­sanjanak meg a harsonák azok dicsőségére is, akik már a Tejút csillagmilliárdjai kö­zött menetelnek Csaba királyfi halhatatlan hadinépével, mert övék a mi legnagyobb csodá­latunk ! Fogadjuk, hát büszke örömmel a hazatérő honvéde­ket ! — A polgármester Budapesten. Dr Kapodváry György kormány­­főtanácsos, polgármester közellátási ügyekben Budapestre utazott. — Kinevezés. A belügyminizter az Országos Társadalombiztosító Intézetné­l a fogalmazási, műszaki és biztosításmatematikai tisztvise­lők egyesített létszámába dr Sik­­ubonyi Károly m. kir. zászlós, ka­posvári lakost ideiglenes minősé­gű intézeti fogalmazó gyakornokká kinevezte. — Minisztériumba rendelés. Balla Sándor gazdasági felügyelői a tagosítás munkájában elért sike­reinek elismeréseként berendelték a földművelésügyi minisztérium ra­­gosítási ügyosztályába. Balla Sán­dor e megtisztelő megbízásáról örömmel értesül Kaposvár közönsé­ge , a rendőrség vezetője lég­oltalmi parancsnoki tanfolyamon Dr Russay Géza rendőrfőtanácsos, a kaposvári rendőrkapitányság ve­zetője Budapestre utazott, hogy egy 11 napos légoltalmi parancsnoki tanfolyamon részt vegyen.­­ Választmányi ülést tart a Levente­ Egyesület, a Kaposvári Levente Egyesület ma, 10-én, hét­főn este 8 órakor a Katolikus Kör külön helyiségében ülést tart. .A tisztikar és a tagok pontos megje­lenését kéri az elnökség. Mindenkit érhet baleset, ezért a balesetbiztosítást senki sem nélkülözheti!