Uj-Somogy, 1943. szeptember (25. évfolyam, 197-221. szám)

1943-09-20 / 212. szám

ti TESTEDZÉS Nagy gólarányú Rákóczi győzelem! Rákóczi—Szombathelyi FC­­6:0 (is 0), Bajnoki, Biró, Nagy. A Rákóczi eddigi nagyszerű sze­replése, a vendégcsapat jó híre és a ragyogó őszi napsütés hatalmas közönséget vonzott a Turul-pályá­ra. A szombathelyieket olyan ne­héz ellenfélnek tartotta mindenki, hogy a mérkőzés előtti szokásos jóslások közt kevés volt a bizako­dás és általában döntetlen ered­ményt vártak a zöld-fehérek hívei. A mérkőzés valóban úgy is­­in­dult, hogy verejtékes munkája lesz a hazai csapatnak, azután mind jobban és jobban kidomborodott a Rákóczi nagyobb állóképessége és játékkultúrája, amely a II. félidő­ben döntő fölénnyé érett. A játék­idő első negyedórája nagyon moz­galmas volt, azt követte a Rákó­czi enyhe és eredménytelen fölé­nye. A félidő után azonban mint­ha kicserélték volna a csapatot: remek összjáték, tervszerű támadá­sok és nagyon szép gólok jelle­mezték a Rákóczi teljesítményét. A szombathelyi csapatnak csu­pán a támadósoron jelentett érté­ket, hosszú keresztlabdáikkal ve­szélyesen támadt, de a Rákóczi­­védelem, akárcsak eddigi mérkő­zésein, megingathatatlan volt. Fö­lényes és biztos munkájáért a leg­teljesebb dicséret illeti. A vendé­gek fedezetsora és védelme csak addig mutatott elfogadható játé­kot, amíg a gyilkosan pontos Rá­­kóczi-összjáték fel nem őrölte ere­jét. A két csapat így állt fel: SZFC: Fehér - Farkas, Varga Szalai, Lipcsei, Kovács — Emi­nion, Deák, Tisza, Hegedűs, Gróf. KRAC: Solymosi — Thurmann, Harag — Biczó, Zá­borszky, Fé­nyes — Sós, Hanga, Kovács, Szál­lási, Légrádi. Az első öt perc nagyon izgalmas volt, a vendégek gyors támadá­saikkal meglepték a KRAG-védel­­met, de Záborszky mindent meg­tett. Az ellentámadásnál két holt­biztos KRAC-gólhelyzet ment ve­szendőbe. Biczó szabadrúgása cen­timéterekkel süvített el a léc mel­lett Az üres Rákóczi-kapu előtt kétszer siklott el a labda. Lassan feljött a Rákóczi, támadásai azon­ban nem jelentettek veszélyt, mert azokban semmi tervszerűség sem volt. Széteső és darabos kísérle­teiket a szívós szombathelyi vé­delem könnyen rombolta szét. Meg­lehetős mozgalmas volt a játék, csak Kovács megmozdulásai ígér­tek gólt, azt azonban a középcsa­tár csak a 43. percben érte el. Szállási keresztlabdáját Han­ga fejjel csúsztatta a villám­gyorsan kiugró Kovács elé,aki kapásból fél magas gólt lárt: 1:0. Fordulás után remekül játszott a Rákóczi, Lábról-lábra szállt a labda, a csatárok egymást játszot­ták tisztára s az eredmény nem is maradt el. Sós szögletrugását Szállási a léc alá fejelte be (2:0), majd Biczó irtózatos erejű szabad­rúgása még a jó szombathelyi sorfal mellett is a hálóig ju­tott: 3:0. A hazai csapat a gól után lát­hatóan lefékezett, aminek termé­szetes következménye az lett, hogy az SZFC is támadásba lendült és hírnevéhez méltó szép összjáték­­kal igyekezett gólt elérni, de a Rákóczi sziklaszilárd hátvédhárma­­sa és Solymosi látványosságszámba menő védései minden igyekezetüket megtörte.­­ Az utolsó negyedórában a Rá­kóczi nagy hajrába fogott, az ered­mény újabb három gól lett. A 35. percben Kovács ugrott ki Szállási szép passzával s oly erővel lőtte a háló jobb sarkába a labdát, hogy az ki is szakadt: 4:0. Majd Kovács Hangát hozta jó helyzetbe, akinek lapos és erős lö­vését nem­­lehetett védeni (5:0), míg az utolsó gólt ismét Kovács lőtte, aki Hanga fejespasszából fordulás­ból és kapásból ritkán látható szép lövést zúdított az ellenfél hálójá­ba: 0:0. A győztes csapat legjobb része ismét a védelem volt Záborszkyval az élen. Gyorsaság, jó helyezkedés és kitűnő rugótechnika jellemzi a három hátvédet, Solymosi pedig oly remek, úgyszólván arlistamu­­tatványnak illő védéseket mutatott, hogy sokszor percekig zúgott a taps. A fedezetsor csak szünet után állt feladata magaslatán, az I. fél­időben sok volt a rossz passzuk. A csatársor hasonlóképpen gyen­gélkedett, az 1. félidőben komoly helyzetet alig teremtett, míg for­dulás után elérte a többi csapat­részek teljesítményét és gólképes­sége sem hagyott kívánnivalót ma­ga után. A szombathelyi csapat csatárso­ra a legjobb csapatrész, a fedező,t­­sor szürkén, de hasznosan játszott, míg a védelem, amíg erővel bírta, megfelelt, de­ a II. félidőben a Rá­­kóczi-csa­tárok pontos és jó játé­kának súlya alatt összeroppant. Egyénileg a Rákócziból Soly­mosi, Thurmann, Záborszky, Fé­nyes, Kovács és Szöllősi volt a leg­jobb, míg az SZFC legjobbja Ti­sza és Gróf volt Nagy játékvezető mintabírásko­­dással mutatkozott be, bár a kö­zönség többször zajongott ,ítélkezé­sei miatt, pedig minden esetben az előnyszabályt hibátlanul alkal­mazó bírónak volt igaza. Ki kell emelnünk még a két csa­pat úri és sportszerű játékát és fegyelmezett magatartását is. * A Szombathelyen megjelenő »Vasvármegye« vasárnapi száma így írt a mérkőzésről: »A Rákóczi bebizonyította, hogy kitűnő csapat. Három mérkőzésen, amelyek közül kettőt idegenben játszott, megszerezte mind a hat bajnoki pontot. Biztosan és fölé­nyesen győzt­e le Kaposvárott a pé­csi DVSC-ot, Pápán a Perutzot, a Tokodon pedig a Tokodot. Mindezeket nem azért soroljuk fel, hogy e kitűnő eredmények ha­tása alatt az SZFC csapata máris vesztesnek érezze magát Kaposvá­rott. Inkább ezek a feltűnően jó eredmények intő például szolgálja­nak az SZFC játékosainak olyan ÚJ-SOMOGY 1943. szeptember 26. értelemben, hogy Kaposvárott min­den tudásukat és teljes harci kész­ségüket dobják bele a küzdelembe, mert a Rákóczit csak íg­y lehet megverni. Még így is óriási küzde­lem lesz a kaposvári pályán a két kiváló, csapat, között és az ered­ményre alig lehet következtetni. A szombathelyi sportközönség bízik a kék-sárgákban, a szombathelyi fut­­ball nagyszerű erényeiben, de en­nek ellenére a kaposvári döntetlent már sikernek kony­vetné ez a győ­­zelem pedig hallatlanul érté­kes pontokat jelentene.­ " Nehéz mérkőzésen győzött a Turul! Turul—PVSK 4:3 (0:2) Bajnoki. A Turul csapata ,a­­kaposvári kö­zönség aggódása közepette utazott el Pécsre a PVSK ellen, mert a jóképességű pécsi együttes félelme­tes ellenfele volt a kék-sárgáknak. Az első félidőben a pécsiek ve­zettek 2:0-ra, azonban a Turul-gár­da nem adta fel a küzdelmet és a kaposvári szív győzedelmeske­dett, s győzni tudtak a fiúk az ide­genben, a már 2 góllal vezető csa­pat ellen is. A Turul szívvel-lélek­­kel és olyan lelkesedéssel, de tu­dással is küzdött, hogy a győzelem nem maradhatott el. A csapat minden tagját a legtel­jesebb elismerés illeti. Kaposvár sporttársada­l­ma annál is inkább örül a Turul győzelmé­nek, mert immár ez alkalommal a második pécsi csapatot győzték le a kék­sárgák. A Turul góljait Hevei (2) és Mik­lósi lőtték. Egy öngól esett. A kék­sárgák legjobbjai: Boldog, Villám, György, Gerei és Miklósi és mint hátvéd, Olt. — Vasárnapi sporteredmények: Haladás — DVAC 8:0 (3:01, SVSE Peru­sz 7:0 (3:01, URAK ’■*- Ta­tabánya 0:3 (2:2), Komáromi AC Magyar Pamut 4:2 (2:1), PETC Csáktornyai Zrínyi 1:0 (0:0), ETO — ESC 0:0 (2:0),■ Érsekújvár MÁVAG 3:2 (3:1). Tenisz: Kaposvár— Zalaegerszeg 14:3. Kaposvár teniszezői fölényesen legyőzték a zalaegerszegieket. Rész­­letes eredmények: Ugrósdy — Kovács 0:4, 2:0, 7:5. Dr Matolcsy —Jónás 0:4, 0:1. Ma­­tolcsy ellenállhatatlan volt. Gróf Festetich — Széll 0:4, 0:0. Dr So­mi Kovách Tamási 3:0, 5:7. Dr Iharos dr Szabó 0:2, 0:0. Horváthné Borbély 2:0, 6:4, 9: 7. Mácsovicsné — dr Horváthné 0:3, 0:1. Toronyi Takács 1:0, 7: 5, 7:5. Adorka — Galambos 6:3, 0:2. Andorka, Toronyi — Takács, Galambos 11:9, 4:6, 0:2. Horváth­­né, Mácsovicsné — dr Horváthné, Borbély 0:3, 0:2. Ugrósdy, Hor­váthné Jónás, dr Horváthné 6: 2, 6:4. Dr Matolcsy, Mácsovicsné­­— Szél­, Galambos 6:2, 6:3. Dr So­mi, Andorka — dr Borbély, Bor­bély 0:6, 2:0. Dr Iharos, Toronyi — dr Szabó, Takács 0:0, 6:0. Dr Matolcsy, gróf Festetich — Kovács, Tamási 0:3, 0:2. Ugrósdy, dr Né­meth - dr Borbély, Jónás 0:2, 3:6. Nagysikerű gyorslevante-verseny volt Kaposváron. A Kaposvári Levente Egyesület gyorsleventeszakosztályának a ren­dezésében vasárnap délelőtt 7 órai kezdettel összetett terep- és ország­úti kerékpáros akadályverseny volt. A versenyen a kaposvári leventé­ken kívül a Labi és a marcali já­rás leventéi vettek részt. A versenyen rajok és az egyéni versenyben pedig a második kor­csoportba tartozó leventék küzdöt­tek az elsőségért. A rajok versenyét a tabi leven­ték nyerték meg. A rajparancsnok Takács Imre gyorslevente volt. A második a kaposvári leventék ra­ja volt, amelynek parancsnoka Gyenessey István gyorslevente. Az egyéni versenyben a győz­tes Takács Imre marcali levente, míg a második Javós Károly ka­posvári levente volt. A verseny útvonala Toponár, Kaposfüred, Juta, Hetes és Kapos­­mérő volt. A versenyen részt vett leventék igen nehéz terepen futották meg a 35 kilométeres távot, így mocsa­rakon, emelkedőkön keresztül ju­tottak el a célhoz, ami az indulás helyével egyezően, a Turul-pályán volt. A szép eredményekért és a szép verseny megrendezéséért a szak­osztály vezetőjét, Gobányi Lászlót illeti a teljes elismerés. A kaposvári ökölvívók Pécsen versenyeztek. A KSE ökölvívói vasárnap Pé­csen mérkőztek az ottani ökölví­vókkal. A kaposvári senior leven­ték, bár tartalékosan álltak szorító­­ba, az idegen környezet ellenére győzelemnek beillő 8:8 arányú dön­tetlent értek el a kiváló pécsi csa­pat ellen, míg az ifjúságiak 5:1 arányban nyertek. A mérkőzések eredményei (elől a kaposváriak): Ifik: Bóna I. erő­fölénnyel győz Nemes ellen. Né­meth pontozással győz Erdősi el­len. Horváth — Szén­­a­i döntetlen. Seniorok: Ács erőfölénnyel le­győzte Abodit. Takács pontozással veszt Turóci ellen, Lukács Király ellen, míg Jávor Csendes ellen ve­szít. Preiszner ellenfelét, Novákot s­zabálytalan öklözésért leléptették. Beregszászi legyőzte Frankot, Dé­vai pedig Hankót. A nehézsúlyban a pécsi dióslaki ellenfél nélkül győzött. A versenyt erős küzdelmek jel­lemezték, amelyekben a kaposvá­ri öklözők, az ifi­ párokat is figye­lembe véve, jobbaknak bizonyultak a pécsi ökölvívóknál. A verseny hőse Dévai volt, aki, miután a csapatversenyben ellenfe­lét, Hankót, erős küzdelemben fö­lényesen legyőzte, a nehézsúlyú, nálánál 10 kg-mal nehezebb Diós­laki ellen is mérkőzött és a jelen­tős súlykülönbség ellenére is csak­ a legminimálisabb pontarányban vesztett. ffelelt a kiadó: dr Thúry, Zsigmond. — Új-Somogy Nyomda Ki­lapkiadó Rt. Kaposvár, Kontrá­si­ u. B. — Felelős: Vörös József.