Uj-Somogy, 1944. április (26. évfolyam, 75-96. szám)

1944-04-03 / 75. szám

TESTEDZÉS Mélyponton van a Rákóczi. MÁVAG—Rákóczi 3:2 (2:1 ). — Bajnoki. Ami Tatabányán és Érsekújvá­ron előrevetette árnyékát, vasár­nap délután bekövetkezett. A Rá­kóczi olyan mélypontra került, hogy az elszenvedett veresége foly­tán már kiesett ama csapatok kö­zül, amelyek komolyan beleszól­hatnak a bajnokságba. Vasárnap délután rekordközön­ség övezte a Rákóczi-pályát és a közönség bízott a csapatban, hogy kiharcolja a győzelmet. Nagy szél volt, amikor a csapatok kimentek a pályára. MÁVAG: Gáspár, Varga, Bozsur, Höchstein, Keskény, Tagányi,­­Mé­száros, Ádám, Szabó, Kisuczki, Há­­rai. KRAL: Solymosi, Temesvári,Ta­kács, Biczó, Légrádi, Hanga, Rad­­nai, Galgóczi, Szabadkai, Szöllősi, Kovács. A balszerencse már a kezdésnél a Rákóczit üldözte, amennyiben az erős szél elleni részben kellett ját­szania. Kezdés után mindjárt a zöld-fehérek lendültek a támadásba és valósággal fölénybe kerültek. Szabadkai, Kovács, majd Radnai akciói veszélyeztették a MÁVAG kapuját, Szőllősi bombája is góllal kecsegtetett, azonban eredmény­e a Rákóczi javára nem tudott meg­születni. Támadott a Rákóczi és a szépen gördülő Rákóczi támadások hatása alatt győzelmet várt a több­ezer főnyi közönség. Egymásután hallatszottak a megjegyzések: — Jó a Rákóczi! Hogy kaphattak ki kétszer egymásután?! A 13. percben aztán Solymosi m­egmutatta, hogyan kapott ki a kaposvári csapat előbb Tatabá­nyán, majd pedig Érsekújvárod. A 13. percben Hanga faultja miatt a játékvezető 40 méter­ről szabadrúgást ítélt a Rákó-­­­czi ellen. A szabadrúgás maga­san szállt a­ Rákóczi-kapu felé és Solymosi keze felett bepoty­­lyant a labda a hálóba. 0:1. Megdermedt az egész nézőtér és azonnal odalettek a kaposvári re­mények. A hideg őszi délutánban ez a pillanat pecsételte meg a Rá­kóczi bajnokságát. Az emberek ért­hetetlenül néztek egymásra és csak azok előtt volt érthető a gól, akik látták a tatabányai mérkőzést. A csapatot nem törte le a gól és fogcsikorgatva küzdött tovább. Még mindig a Rákóczi támadott. A 29. percben Galgóczi egyedül tört a MÁVAG-kapura, amikor a 11 -es vonalnál felvágták. A megítélt 11-est ő értékesítette góllá. 1:1. Nem sokáig tartott a Rákóczi­­öröm, mert a 35. percben már új­ból vezetéshez jutott a vendégcsa­pat Sajnos, az volt a helyzet, hogy az egész Rákóczi-védelem csődöt mondott. Fényes kiválása össze­omlasztotta az egész Rákóczi-védel­­met. Sem Takács, sem Thurmattn nem tudták fenntartani az ellenfél csatárait és ha a Rákóczi-kapu elé került a labda, már borzongtak a kaposvári házak. A 35. percben egy ártatlan ka­varodás­­volt a Rákóczi-kapu előtt és a MÁVAG-csatár be­fejelte a gólt. 2:1. Ennek nem szabad lett volna be­menni.­ — A félidő hátralévő ide­jében már csak mezőnyjáték volt. A félidő eseményei a Rákóczi tör­ténelem­­külön lapjaira tartoznak. Ami az öltözőben történt, igaz, hogy a csapat belügye, azonban a csapat szellemére nem vet valami jó fényt. A csapat leglelkesebb és legodaadóbb vezetőival szembe va­ló helyezkedés Solymosi gyatra vé­dése miatt, a legteljesebb mérték­ben elítélendő. Inkább álljon fel a csapat 4—5 tartalékkal, azonban a fegyelmetlen játékosokat azonnal ki kell a csapatból zárni. Nem csak a­­csapatból, hanem az egyesületből is. Bajnokság már úgy sincs, leg­alább a Rákóczi bajtársai is és a klubszeretettől áthatott csapatszel­lemét kell­ megmenteni és nem sza­bad azt engedni, hogy a vezetőség­gel szembehelyezkedő játékosok akarata érvényesüljön a csapat ve­zetőinek legtisztább szándéka mel­lett. A második félidő. Alig kezdődött meg a játék a második félidőben, a 3. percben Solymosi kisza­ladt a kapuból és a MÁVAG- csatár máris elhelyezte a győ­zelmet bebiztosító harmadik gólt a Rákóczi hálójában. 3:1. A harmadik gól teljesen letörte a kaposiakat. Altal­ta magát minden­ki a sorsnak. A csapat még mindig küzdött, ezzel szemben a MÁVAG időt hú­zott. Amit a budapesti csapat csi­nált, minden volt, csak sportszerű nem. Ezzel nem azt mondjuk, hogy ez volt az oka a Rákóczi ve­reségének és nem mentjük a Rá­kóczit, azonban a sportszerűséget szem előtt kell tartani. A 15. percben Biczó szabad­rúgást végzett és Szabadkai fe­jesét az egyik MÁVAG-védő már csak beljebb tudta segí­teni. 3:2. A hátralévő időben a Rákóczi küz­dött a kiegyenlítésért, de minden törekvése meghiusult. A mérkőzést teljesen megérde­melten nyerte a MÁVAG. A vendég­csapat minden része jobb volt a Rákóczinál. Minden labdáért fog­csikorgatva küzdöttek és látszott, hogy minden játékost áthat a győ­zelem fontosságának a tudata. Leg­jobb emberük Kisutzky és Ádám voltak. A Rákóczi széteső játékot muta­tott. Nem volt összetartó erő a csapatban. Fényes kiválása teljesen tönkretette a csapatot. A""legtöbb szó a közvetlen védelmet illeti. — Solymosi remélhetőleg utoljára öl­tötte magára a zöld-fehér mezt. Róla ennyit. Takács nagyon gyen­ge ebben a légkörben. Légrády fá­radhatatlan volt, azonban megha­ladta erejét a középhátvéd posszt­­ja. A két half nem boldogult­ a MÁVAG csatárokkal. A csatársor­ból még a gyenge Soós is hiány­zott. Az egész csapat lelkiállapotá­ra rányomta, bélyegét Solymosi já­téka. A bíró megengedte a túlerélyes játékot, azonban komolyabb hibát nem követett el. t­­berla.f ÚJ-SOMOGY 1941 ÁPRILIS Értékes győzelem. Kaposvári Turul—Nagymányoki S. F., 3d. A Turulnak az utóbbi bajnoki mérkőzések folya­ma mutatott nagyszerű játéka alapján a kapos­vári közönség bizalommal tekin­tett vasárnapi szereplése elé. A já­tékosok be is váltották a hozzájuk fűztőtő reményeket és idegen pá­lyán, a játékvezető lehetetlen íté­letei ellenér­e is, győztek. A mérkőzés ideje alatt többnyire a Turulisták voltak fölényben és­­ezt a fölényt a nagymányokiak he­lyenként durva játékkal akarták el­lensúlyozni, ez azonban mit sem változtatott az eredményen,, mert a kaposvári fiúk hihetetlen lelkese­déssel és győzniakarással k­üzd­öt­tek, még akkor is, amikor a játék­vezető Ott­ot teljesen indokolatla­nul kiállította. A Timiből ki kell emelni a közvetlen védelmet és a csatársorból Kisst, jó játéka alap­ján. Bár a csapat többi része is a tőle telhető legjobb játékot nyúj­totta. A gólokat Gyögy­i és Kiss rúgták. A játékvezető ítéltei rendre a furulistákat sujtotta és az volt a látszat, hogy szívügy a­­ nagym­á­­nyokiak győzelme. A ilyen játék­vezető sokat árt az tyetemes ma­gyar futballnak és lejobban teszi, ha ezentúl mérkőzés nem veszet. Kaposvári katonává­logatott—Német katona­válogatott 3:0 (0:0). A KRAL MÁVAG rangadó előtt játszott barátságos mérkőzést a két katonacsapat. A mindvégig sport­szerű keretek között lefolyt mér­kőzést jobb és lelkesebb jáéékkal a magyarok nyerték meg. A német katonák is mind jó játékosok, de játékukon az edzéshiány igen érez­tette hatását. A játék elején még a német csa­pat támadott többet, de fölényüket nem tudták góllá érvényesíteni.­­ Lassan felülkerekedett a magyar csapat és szebbnél-szebb támadást vezetett az ellenfél kapuja ellen. Az első félidőben a magyar csapat jobb játékát mutatja a rúgott két gól is.­­ A második félidőbe is változa­tos, élénk iramú játék elyt, amely­ben azonban a magyak határo­zott fölénybe kerültek és a né­m­e­­tek nem tudták megadályozni, hgoy újabb gólt ne ríjanak. A magyar csapatból szíent jó­­já­tékával Forró, Zaláni és Tót. A német csapatot ifiícserét il­leti lelkes és sportszó játékáért. V- 1 Vasárnapi sportemények: ETO —Magyar Pamut 1:1 11) URAK Felten 3:1 (2:0) Komárom Tokod 2.1 (2Í:0) Haladás- Pápa 3:3 (0j:U) SVSE Szombathelyi­­ 1:0 0:0) Évadnyitás a Turul-tenisz pá­n. A kaposvári Turul Sport Egylet tenisz szakosztálya összeállította az 1944. évre szóló tájékoztatót, mely­nek lényegesebb pontjai a követ­kezők: Az egyesület játékosai az idény elején a múlt évi erőviszonyok alapján nyernek beosztást. A tag­díjakat két részletben fizethetik a játékosok. Az elsőt május 5-ig, a másodikat június 5-ig. Bármily cí­men befizetett összeget visszaköve­telni nem lehet. A verseinek előtt az edzéseket a szaktályvezető vezeti és a játékosok adott uta­sításokat betartani késsek. Min­den játékos köteles adény kez­detén a játékrendet tukásul ven­ni és annak betartásam­agát kié­­tvezni. A nyári edzket egy­ik legnevesebb magyar­­, Z .ovrsá­­nyi Jenő vezeti. Jelentkezés, pályals a szak­osztályvezetőnél délel 8-4()-es te­lefonon, délután 4 óra a pályáin APRÓ HIRDETÉSEK Elveszett vasárnap d. e. a reformá­tus templomban a riadó alatt egy fekete kézitáska. Kérem az illetőt akit többen láttak, hogy magához vette, adja le az Uj-Somogy kiadóhivatalába jutalom ellenében. 5000 Lapkihordókat keres az Uj So­mogy kiadóhivatala. Esetleg 14—15 éves fiuk, vagy leányok is jelentkezhet­nek. Nyugdíjas urat, vagy hölgyet teljes ellátásra vállalok. Lehet gyengélkedő is Lelkiismeretetes gondozásban része­síteni. Wellisch Sándorné. Nagyatád, Zrinyi­ u. 22.________________10,407 Keresztény leány gyakorlattal üz­letbe elhelyezkedne. Cím a kiadóban: __________________________10.404 Gézapunatán 100 kát. hold prima szántó egytagban eladó. Érdeklődni lehet Lukács József telepfelügyelőnél, Gézapusztán. U. p. és állomás : Cso­­konyavisonta. 10.400­­ drb. Csoda kerékpár vadonat uj dinamóval felszerelve eladó. Dőry Já­nos, Kaposvár, Cseri-ut 43. sz. 10.406 Gyermekek mellé ajánlkozom. Cím: Kolos Mária, Szigetvári­ u. 103. sz. Elveszett ma reggel Kasizsai­ út és Kanizsai­ utcai útvom egy piros csikós erszény 36 peng A becsü­letes megtaláló adja le,az István­­utca 1. szám. Kovács Jánnál. 10.408 Ügyes, megbízható teát felvesz Hausz pékség. Szécheny 5. 10388 Megvételre keresek jó állapot­ban levő pingpongasztam a kiadó­ban. 10.39* Modern ebédlő, 4 fosanapéval, könyvszekrények, ruhafény, vi­rágállvány, olajfestmén, hangulat­­lámpa, festett tolóajtós ény, éjjeli­­szekrény, előszobafal eszés miatt, sürgősen és jutányosan jó. Cím a kiadóban. 10.398 DIA, téli fajalma, egész, váloga­tott minőségben, kicsiny? nagyban kapható a Tojásszövettél, 44-es ezred u. 11. 10.212 Lázár Dezső és Fie Kapos­vár, Fő­ u. 14. bevonul; betegség miatt átmenetileg zárvaszetéseket kérjük a Dunántúli Banevő folyó­számlára eszközölni. Eladó egy elsőrendű kereszt­húros „Stingl“ zongora A14. 10312 Az Uj-Somogy kiadóita hirde­téseket aznapi számbesz d. e. d­ -ig és másnapra d. 5 között. Felelős kiadó: dr Thúry Zsigmond. — Uj-Somogy Nyomda- és Lapkiadó Rt., Kaposvár. — Felelős nyomdavezető: Vörös Jó !