Ujság, 1926. október (2. évfolyam, 222-248. szám)

1926-10-19 / 237. szám

KEDD, 1926 OKTÓBER 19 ÚJSÁG Lipcsében eldöntetlenül játszott, Spandauban győzött a III. kerületi TVE vizipólócsapata . Két stafétát­t megnyertek a magyarok. A németországi túrára indult III. kerületi­­Torna és Vivő Egylet szombaton este Lipcsében játszotta le első vizipólómérkőzését az idei né­met bajnokság döntőjébe került Poseidonnal. A csapat kevés tréni­­gje ellenére váratlanul jó for­mát játszott ki és ha Barta kapuvéd helyén tar­talékot (Hollós) nem kénytelen szerepeltetni, már túrájának első stációján értékes győzelmet arat­hatott volna. Az óbudai csapat az első félidőben már 7:3-ra vezetett, szünet után azonban a védésben még egyáltalában nem járatos Hollós miatt kénytelen volt a már biztosnak hitt győzelmet a kezéből kiengedni. A második félidőben a hosszú üllői fáradt III. kerület már csak egy gólt dobott, a Poseidon azonban ötöt és ígyz a meccs­­8:8 arányban eldöntetlenül végződött. Keserű IL, az FTC nagyszerű reprezentatív já­tékosa öt, Czele pedig három gólt dobott Az úszószám­ok közül Czele a 100 méteres hátúszásban 1 p. 22 mp. alatt győzött, a négyszer ötvenméteres gyorsstafétát azonban a Poseidon nyerte meg 1 p. 55 mp. alatt az 1 p. 58 mp. jó idővel másodiknak helyezett III. kerületiek ellen (29.5 mp.-es kitűnő átlag!). Vasárnap már Spandauban állt starthoz a ki­tűnő magyar csapat és a Spandaurr SC 1965 ellen 6:1 félidő után 10:4 gól arányban győzött A gólok szerzői Keserű II. (3), Czele (3), Rudas (2), Helba és Sárkány voltak. A spandauiak gól­­jai közül három könnyen védhető lett volna. A négy stafétaverseny közül kettőt Spandau, kettőt pedig a III. kerület nyert meg. Spandau győzött a négyszer 100 méteres gyorsstafétában (5 p. 10) és az ötször 50 méteres mellúszóstafé­­tában (3 p. 12), a III. kerületi TVE pedig a nö­vekvő­ fogyó (50, 100, 150, 100, 50) gyorsstafétá­ban 5 p. 12.3 mp. alatt és az ötször 50 méteres Sigorsstafétában 2 p. 34.2 mp. alatt. A Bástyával kapott mattot a Fe­ rencváros? A Sabaria első veresége, a Nemzeti első győzelme Meglepetések a profiligában. Szombaton Kispest csapatának a Hungáriával szemben kivívott döntetlenjéről meglepetésként­­ beszéltek a futball hívei, azonban mi volt ez a­ meglepetés ahhoz képest, ami vasárnap követke­zett. A Ferencváros szegedi vereségével egyen­rangú meglepetés az Újpestnek a Nemzetitől s a Sabariának a Budai Harminchármasoktól szenve­dett veresége. Ilyenformán most már egyedül a Hungária őrzi veretlenségét az első profiligában, amelynek vasárnapi eredményeiről a következők­ben számolunk be: Budai Harmincharmatok—Sabaria 4:8 (1:1). A Sabaria megközelítően sem bizonyult annak a félelmetes együttes­nek, mint első mérkőzései során, ami érthető is, mert a csapat tartalékosan állt ki és még a lábaiban érezte a fá­rasztó belgiumi túrát. A játék elején még felcsillant a Sabaria híres csatárjátéka és Szladovits meg is szerezte a vezetőgólt, amelyet Krámer egyenlített ki. Szünet után azon­ban a budai csapat támad lendületesebben, de gólt csak egy véletlen kezelésért könnyelműen megítélt tizenegyesből szerez Eichbaum révén, közvetlen utána pedig egy hibá­san megállapított korért érvényesít góllá Kallenerker. A Sabaria második gólját Vámos szerezte meg, utána Schmidt remek akcióval beállította a végeredményt. A győztes csa­patnak fáradhatatlan halfsora volt a legjobb része, kitű­nően védett Zsák is, a bekapott gólok után való reklam­á­lása azonban sportszerűtlen. A Sabaria fáradt csapat be­nyomását keltette, kétségtelen értékeit csak helyenként csillogtatta. Ábray Zsigmond dr. a tizenegyes, az ezt kö­vető korner­s még jónéhány ítéletével a felületes bírás­kodás iskolapéldáját mutatta be. Vasas—III. ker. TVAC 8:2 (1 : 1). A tartalékos Vasas biztos győzelme meglepetés a megerősödött és a múlt hé­ten jól szerepelt óbudaiak ellen. Az első félidőben, amikor Konyor vezetőgólját csak a félidő vége felé egyenlítette ki Jelánek, még nyílt volt a küzdelem, a második félidőben azonban Reiner gyors egymásutánban lőtt két gólja már biztosítja a Vasas-győzelmet. A második III. kerületi gól­­a játék végén esik Drössler tizenegyeséből. Nemzeti Sportkedvelők—Újpest 2:1 (8:8). A Nemze­tieknek úgy látszik, használt a klub futballszakosztályában Végbement változás, mert a csapat minden egyes tagja nagy lelkesedéssel vetette magát a küzdelembe s ez a lel­kesedés hozta meg mindvégig szép és izgalmas küzdelem után a megérdemelt győzelmet. Az első gólt Újpest érte el Senger révén, Lanko III. kiegyenlített, m­íg a győztes gólt Spitz szerezte meg. A vasárnap atlétikája. Az őszi idény első or­szágúti versenye vasárnap délelőtt folyt le a MÁV gépgyári sportkör rendezésében a Népligetben. A tízkilométeres junior versenyt Piros István, a te­hetséges vidéki középtávfutó nyerte meg 34 p. 35 mp. alatt Járó (MTE) és Bokor (MTK) ellen. Ti­zenhatan indultak. A tizenöt kilométeres gyaloglás­ban Janosik Rezső (MÁV gépgyár) győzött 1 ó. 20 p. 19.0 mp. alatt, második és harmadik az ESC két futója, Hufnagel és Fehér lett. A Munkás TE vasárnap délelőtti propaganda­versenyén, amely 20 kilométeres távon a nép­ligeti nagykörben folyt le, 140-es indultak. A két­­sz­er lefutott versenyt Laurics Béla nyerte meg 8 p. 20 mp. alatt, ami kezdetnek elég biztató. Az FTC vasárnap délelőtt rendezte meg idei házi atlétikai bajnokságait. Hajdú Sándor 200 mé­teren sorrendben harmadszor kivívott győzelmé­vel, szorgalma és tehetsége méltó jutalmául, a klub örökös bajnoka lett és kitűnő eredménnyel győzött Toldi Sándor a diszkoszvetésben. Ered­mények: 100 m.: Németi, 11.4 mp.; 200 m. Hajdú, 22.9 mp.; 400 m­.: Nagy, 53.2 mp.; 800 m. Aczél, 2 p. 07.8 mp.; 1500 m.: Kertész, 4 p. 23.8 mp.; 5000 m.: Papp, 16 p. 21.4 mp.; 200 m­. gát: Hajdú, 28.3 mp.; 3000 m. gyaloglás: Hóra 14 p. 15 mp.; ma­gas: Wenninger 1.75 m­.; távol: Farkas 6.21 m.; hármas: Ujfaluczky 13.08 m.; rúd: Farkas, 3.30 m.; súly: Toldi, 12.85 m.; diszkosz: Toldi, 43.85 m­.; gerely : Gyurkó 49.04 mp.; négyszer 100 m. sta­féta: Nagy, Németh, Pfeiffer, Hajdú 43.9 mp. Peltzer Ottó dr. vasárnap Hamburgban kísé­relte meg újra az 1000 méteres világrekord meg­döntését, amely azonban, a hideg időjárás miatt, nem sikerült mindössze egyéni rekordját sikerült megjavítani 2 p. 29.6 mp.-ről 2 p. 27.4 mp.-re, Lundgren régi világrekordjánál (2 p. 28.5 mp.) te­hát jobbat futott. A francia Martin világrekordja tudvalevőleg 2 p. 26.8 mp. Hungária—Amateure 2:1 (1:1) A győztes gólt a mezőny legjobb embere, Kieber centerhalf rúgta Szombati gyenge szereplése után a Hungária győzelmét is a nap meglepetései közé sorozhat­juk, ez a meglepetés azonban legalább jól esett, mert nemzetközi sikert jelent. Furcsa társaság az a Hungária! Legjobb csatársorával Kispest el­len 75 percen át nem volt képes gólt rúgni, teg­­nap sem ment semmire, a snig első garnitúrája irányította a támadásokat, csak akkor estek a gólok, amikor a póttartalék került a tűzvonalba. Közvetlen védelme is kiszámítha­tatla­n. Kispest a Hungária hátvédjeinek köszönhette két gólját, az Amateure támadásait viszont elég bravúrosan verte vissza, a bécsiek egyetlen gólja ugyanis olyan indokolatlan tizenegyesből esett, aminek csak a prágai pályákon divatosak, de ott elég gyakoriak. Amilyen örvendetes a Hungária győzelme, mert határozottan jobb volt ellenfelénél, annál le­sújtóbb, hogy a meccs meglehetősen sivár spor­tot nyújtott. Egyik csapat sem produkálta azt, amit a két ország egyik legméltóbb reprezentá­­lásától vár a közönség, de míg a kék-fehérek bá­gyadt játékát némiképen menti, hogy fáradt csa­pattal állt starthoz, az Amateure-ről most már nyugodtan megállapíthatjuk, hogy teljesen le­romlott. Óraszerkezet, aminek hiányzik a rugója, helyesebben a Konrad II.-je, aki irányította a csatársort. Hiszen a mezőnyben most is pompá­san mozgott a Hierländer—Lindelar—Wieser csa­tártrió, technikai tudásuk sem eshetik kifogás alá, mégsem győzhettek, mert az akciók befeje­zéséből hiányzott az ötlet, a lendület és a ked­vező helyzetek gyors felismerése. Tizenkét csa­tárt láttunk vasárnap a Hungária-utó­pályán (a Hungária ugyanis az első félidő végén a lerán­­dult Orthot és a saját tengelye körül forgó Pasz­­trovitsot kicserélte), de bizony csak Hierländer és Tritz tudta, hogy mit csinál. Orth csak fél óráig játszott, akkor sem a megszokott posztján, hanem több összekötőcsatárt. Egy-egy művészi akciója a fénykorára emlékeztetett, de a lába még mindig nincsen rendben, testi kondíciója sem olyan, hogy két egymásu­táni napon végig állja az iramot, úgyhogy 35 perc után, sántikálva és látszólag teljesen lestrapálva, ki is állt. A Pasz­­trovits—Orth—Szoffián—Tritz—Lenkey II. csatár­sor, azontúl Lenkey II.—Kitl—Szoffián Tritz Jeny összeállításban játszott és már első akciója, Jeny bom­baszerű lövésével sikerrel járt. Ez a ki­egyenlítő gól volt, mert a Matúra nevet viselő cseh bíró néhány perccel előbb egy Kocsis ke­zére rápattant labdát, a magyarok iránti szimpá­tiából, tizenegyessel büntetett, amit Wieser a ki­egyenlítő góllá is értékesített. A mérkőzés legnagyobb meglepetése a Hun­garia közvetlen védelmének energikus ellen­ál­­lása, de még inkább Kiebernek kiemelkedő klasszisa játéka volt. Nagyszerűen irányította az egész csapatot, győztes gólja pedig, amikor a bécsi védelmet becsapva, nem a Címtáraikhoz juttatta a lab­dát, hanem is maga dirigálta a hálóba, mes­teri trükk volt. Kiéber teljesítménye annál nagyobb elismerést érdemel, mert szélső hal­jai nem játszották ki a legjobb formájukat. Kropacsek egy Nadler gán­csa miatt jogosan megítélt tizenegyest szerencsés bravúrral kivédett és szerencséjének köszönhette, hogy kapuját üresen hagyva és valamerre a tizen­hatos vonal tájékán kalandozva, véletlenül mégis az ő zsákmánya lett a biztos gólnak hitt labda. Tritz egyelőre még az egyéni játékra hajla­mos, lendületes akciói azonban nagy, de még ki nem forrott tehetségre vallanak. Bombaszerű­ kapufája, úgyszintén Hierlanderé a meccs leg­szebb mozzanatai voltak. Tandlert, ami erősza­kos játékát illeti, Hierlander méltóan pótolta, a publikum alaposan lehuhrogta, de, ami még rosz­­szabb, állandóan Tandlernek csúfolta. Reiterer Schneider és Geyer értékes védőmunkát végzett Wieser teljesen letört és Cutti is olyan kedvet­lenül játszott, mint aki a fizetési zavarokban küzdő Amateure-től nem kapja meg pontosan a járandóságait. A cseh bíró sportbeli tudatlansága arra vall, hogy Prágában már az elemi is képesít a crnatu­­rára­, azonban megdöbbentő a merészsége, aho­gyan magyar pályán a magyar csapatot elnyomni igyekezett. Szomjas Gusztáv, az agyaggalambverseny győztese verseny közben. | 15.000 f­rr’.:ordkrv'(n ‘'/. keret: Hir­lenstroth­r I ________ _ | és Haymann Dortm­undban. A meccs tizenkét rotund cián­­ eldöntetlenül végződött, Kocsis (Hungária) felbukik. Kol.ro kritikus helyzetben ment (Munkácsi és lauger ferv.) Kieber (Hungária) Sindelar (Amateure) elöl el­fejeli a labdát (Pobuda Alfréd ferv.) 13 Meranban a vegyes párost is a magyar tenniszezők nyerték meg. A meran­i nemzet­közi lawn-tennisz miting a magyar tennisz­­sport egyik emlékezetesen legszebb diadalá­val végződött. Péteryné­ Várady Ili és Kehrling Béla a női-, illetve a férfiegyest, Kehrling pe­dig Moldenhauer társaságában a férfipárost nyerte meg. Meranból ma érkezett jelentés szerint a vegyes­ párost is a nagyszerű Kehr­ling—P. Várady Ili pár nyerte meg, amely a döntőben a Troitzheim—Ledig asszony párt 1:6, 6:2, 7:5 arányban verte. Rákospalota és Soroksár a második profiliga élén. A második profiliga vasárnapi eredményei után Rákospalota került a bajnokság élére, mert Soroksár és a Baki FC csak döntetlenül végzett. A forduló meglepetése az eddig hatszor döntet­lenül játszott Somogy első — s mindjárt hatal­mas gólarányú — győzelme. Az eredmények a következők: Turul—Ékszerész 4:2 (2:0), Húsos—­­Soroksár 2:2 (2:1), Bak FC—Atti­la 2 : 2 (2:1), Pesterzsébet—Erzsébetváros 1:1 (0:0), Bocskay— Városi 7:1 (2:0). A kerékpáros-hegy­ibajnok Gátf. Az Istenhegyi-út és a Kékgolyó­ utca keresztezésétől kiindulva a svábhegyi Templom­ térig terjedő kilométeres útvonalon vasárnap délelőtt rendezte meg a Budai KE Magyarország 1926. évi hegyibajno­kégát, amely ifj. Lovass Károly (Világosság) győzelmével végződött, aki 10 p. 45 min. alatt tette meg a távot két géphosszal Szekeres Béla (TTC) a verseny ta­valyi győztese és további két géphosszal Zakariás Bálint (Turul KK) ellen. A vigaszverseny junior- és szenior-cso­portjában Horváth István (Kitartás KK) 10 p 51 mp. alatt, illetve Litter István (Turul KK) 12 p. 13 mp. alatt győzött. A német Falkenhausen bár© nyerte a magyar galamblövő-bajnokságot Két új országos rekord. Az Országos Magyar Galamblövő Egylet őszi mitingje iránt olyan nagyfokú érdeklődés nyilvá­nult meg, hogy négy nap helyett öt nap alatt le­hetett csak a versenyeket befejezni. Magyarország 1926. évi élőgalamblövő bajnokságáért vasárnap indult meg a küzdelem A huszonnégy induló kö­zött Magyarország legjobb galamblövőin kívül ott láttuk a német, az osztrák és a pozsonyi galamb­lövősport kiváló képviselőit A verseny meglepe­tésekben bővelkedett. A magyar favoritok kevés kivétellel rossz formát mutattak, ezzel szemben a szerencse a németeknek kedvezett. A védő, ifj. Szomjas Gusztáv hibával kezdte, de a 25-ik ga­lambig tartotta magát. Érdekes képet nyújt Lumiczer Sándor lőjegyzéke is, aki nyolc hibátlan lövés után három hibát egymásra halmozott s ezzel kiesett a versenyből. Halasy Gyula olimpiai bajnoknak az egész mitingen megnyilvánult rossz formája a bajnokságban sem változott s 3 már öt találat után szerezte meg a végzetes há­rom hibát. Döry, Sierstorpff, Pálffy gróf, Zichy gróf húsznál több találatot értek el, azonban a döntőbe mégsem kerültek. A verseny végleges képe a következőképpen alakult ki: Első lett általános várakozás ellenére Falkenhausen Károly Ernő dr. (Németorsz.) 28/26, Gáspárdy (28/25) a második helyre jutott, har­madik Tiele-Winkle (27/24), negyedik Hadik An­tal gróf (30/27), ötödik Biedermann Imre (30/26). A hölgyek versenyét ifj. Szomjas Gusztávné nyerte, második Fáy Klára, harmadik herceg Odescalchi Lórándné. Nemcsak az utolsó napnak, de az egész mitingnek szenzációs eseménye volt Andrássy Géza gróf díja. A húsz induló közül a győztes felsőcőri Nagy Gyula és a második helyre került Bohus László báró 48, illetőleg 47 találatot értek el, amivel országos rekordot állítottak fel. Gás­párdy Béla harmadik helyezett 13/12 találattal. A versenyek befejezésével megállapíthatjuk, hogy a rendezés mintaszerűen, simán és zökkenés nélkül bonyolódott le, ami az igazgatóság, főleg Szilágyi Viktor dr. igazgató és Sárkány József dr. titkár fáradságos munkájának az eredménye. Sierstorpff gróf és Falkenhausen báró.