Ujság, 1931. április (7. évfolyam, 74-97. szám)

1931-04-14 / 83. szám

4 Ai A második félidő egészen szokatlan esemény­­nyel kezdődöt: Huber megfogott egy labdát. A ritka természeti tünemény nagy tapsvihart váltott ki. A svájciak még támadnak, a védel­mük keményen áll a lábán, de várjon meddig tart... A magyar csatársor, különösen a jobbszárny most kezd okos, passzoló játékba, ami egyre nagyobb feladat elé állítja a svájci halfsort és védelmet. Különösen Táncos ellenállhatatlan. Az első félidőben egyetlen akciója nem volt a ferencvárosi szélsőnek. Ügyesen elhalandzsázott minden helyzetet, a másodikban azonban mint­ha kicserélték volna, repül a labdával és szebb­­nél-szebb passzokat ad Auernek. Mi történt vezet Talán a legendás bájitalból ivott a szünetben, vagy megfeledkezett arról az óvatos, pipiskedő futballról, amit hónapok óta játszik, de tény, hogy Orsi óta ilyen remek szélsőjátékot nem láttunk. * Táncos remek passzából Auer a 26-ik perc­ben belövi a magyarok vezetőgátját. Most 3 :2-re áll a meccs és Kieber a magyar csapat tengelyében most kezd nagyszerű játékba. Ed­dig okos erőbeosztással játszott, most nagy len­dületet diktál, ami magával ragadja az egész csapatot és a svájciak szemmel láthatóan össze­­roppannak. A 28-ik percben az addig nagy bal­­szerencsével játszó Kalmár pompás fejes gólja eldönti a mérkőzés sorsát, két perc múlva újabb gól, most Táncos a góllövő és a mérkő­zés utolsó perceiben Auer harmadszor is leadja névjegyét a svájci kapusnak. 6 :21 x Egy kis szerencsével 6:0 is lehetett volna. * A svájci csapatnak egyedül a lendülete volt impozáns. Az első félidőben hallatlan iramot diktáltak, de­­ a második félidőben áldozatául is estek ennek a tempónak. Az együttes kifo­gástalan csapatrésze a védelem volt. Pasche az első félidőben nagyon sok labdát védett, a második félidő góljaival szemben tehetetlen volt. Az ötvennyolcszoros válogatott Ramseyer ma is olyan jó, mint a diadalmas párisi olimpiai csapatban volt, de nála is jobb Mi­­nelli, a jobboldali bekk. A halfsornak aránylag Loichot volt a legjobb tagja, a csatársornak a két gólt lövő, fáradhatatlan Abegglen. A tá­­madósor eredendő hibája a W-formáció, amely­ben játszik s amelynek technikás, passzoló csapattal szemben nincs létjogosultsága. Itt volt a mérkőzésen Kürschner Dóri, az MTK volt nagyszerű játékosa, a zürichi Grasshoppers trénere. Megkérdeztük a svájciak­tól. — A válogatott csapat összeállítása nem volt sikerült. Svájcban van két-három klubcsapat, amely jobb teljesítményt adott volna, mint ez a válogatott együttes ... * És hogy játszottak a magyarok? Íme: Az általános Játékos neve I. télidé n. télidé osztilj Huber 4 3 4 Dudás */« 2 2 Mandl 111 Lyka */» 2 2 Kiéber */« ‘/« 2 Lázár % 2 2 Táncos 412 Auer 2 */­ 2 Kalmár 3 ’/s 3 Spitz 3 3 3 P. Szabó 333 Ebből az osztályozásból kitűnik, hogy a jubiláns Mandl (huszonötödször volt válogatott vasárnap) játszott a legjobban, de kiderül az is, hogy Máriássy Lajos dr., szövetségi kapitány teljes sikert aratott a fiatal Lázár beállításával (a legjobb half volt), Kléber válogatott reaktivá­­lásával és a Táncos—Auer szárny összekapcso­lásával. Egyedül Huber mondott csődöt Pedig, ha kijátssza múlt vasárnapi formáját , nem kap gólt a magyar csapat. A bíró az olasz Barlassina volt A mérkőzést jól vezette, a tizenegyes megítélésében azonban a jóindulat is szerepet játszott. ♦ Amíg Magyarország Svájc ellen küzdött, Bécs­­ben az osztrák-csehszlovák Európai Kupa mér­kőzés került eldöntésre, amelyet Hild­ és Hor­­váth góljaival (Silny góljával szemben) Ausztria nyert meg 2:1 (2:1) arányban, így most, jobb gólaránnyal, Magyarország vezet az Európai Kupában, mint az alábbi táblázat mutatja: 1. Magyarország 2 11 — 9:5 8 2. Olaszország 2 11 — 3:2 3 3. Ausztria 2 1 — 1 3:3 2 4. Csehszlovákia 2 — 1 1 4:6 1 6. Svájc 2—1 1 3:7 11 « SPORT — Éljen Barlassina, a magyar-svájci mér­­kő­zés bírája, az emberi kor legvégső hatá­ráig. — Talán inkább a szenzációsan finiselt m­agyar csapatot, vagy annak nagyszerű ka­pitányát, Máriássy Lajos doktort éltetné? — Arra is rákerül a sor, de én a vasárnap esti banketten az első pohár pezsgőt a Bar­­lassinára ürítettem volna. — Maga kis ünneprontó. — Tudtam, hogy sértegetni fog, pedig leg­alább annyira vacogtak a fogaim a kiegyen­lítő gólig, mint a magáéi, de remélem elis­meri, hogy a tizenegyest baráti alapon ítélte meg az olasz bíró. — Miért, a tizenegyes nélkül talán nem­­győztük volna le Tell Vilmos fiait. — Azt nem mondom, de hogy nehezebben ment volna, az bizonyos. Mert hogy a sváj­ciak milyen ragyogóan tudják az egy gól fórjukat védeni, arról éppen az olaszok me­sélhetnének, akik csak jó adag szerencsével mentettek meg egy pontot Bernben. — De azt csak elismeri, hogy a második félidőben a pályán nem voltak a svájciak? — Kérdezze csak meg például a Kalmárt, h­ogy nem volt-e a pályán, akit Ramseyer úgy megpöndörített, hogy azt hittem, megint hosszú időre harcképtelenné tették a szőke­­fejű középcsatárt. — És Mandl gladiátort !— Ramseyer robusztus védőjátékával szem­ben csupa finomság és észszerűség volt, amit a jubileumától meg nem szédült kiváló hát­véd produkált. Milyen kár, hogy Csak egy Mandelánk van. — Az újoncok? — Máriássy doktornak valóban gratulálni lehet, mert nagyszerűen sikerült a válogatása. Nagy mersz kellett hozzá, hogy Lázárral kí­sérletezett és íme a Ferencváros „tartalék­­­játékosával“ tényleg nem vallott szégyent, sőt, csak Huber kvalitásaiban tévedett, aki­nél gyámoltalanabb kapuvéd még nem állt a magyar reprezentatív csapat kapujában. — Kik voltak azok a sárgasöveges fut­ballrajongók, akik a Hungária-út felé eső kapu tájékán a fűben heverésztek és olyan extázissal tapsoltak a finisben berúgott négy magyar gólnak, mintha a Hortobágyon szü­lettek volna? — Olasz kirándulók voltak, akik tényleg testvéri együttérzéssel örvendtek a ragyogó m­agyar sikernek. — De némi káröröm is lehetett az örö­mükben, hogy a magyar csapat bosszulta meg az olasz futballválogatottakkal Bernben majdnem megesett szégyent. — A 8:8 arányban végződött magyar-olasz boxcsata is szép eredmény. — Szerencsére nem fogynak ki a magyar boxtehetségek, ha a legjobbjainkat el is hó­dította a profisport. Annál furcsább dolgok­­derültek ki az Ökölvívó Szövetség legutóbbi tanácsülésén.­­— Mit jelentett a kémszervezetei­­ — Sós Géza, a BTE jeles főtitkárának in­terpellációjából kiderült, hogy a MÖSz albér­letbe adta ki a Budapest—Brünn és a ma­­toyar-olasz mérkőzéseket, nem csoda tehát, ína a válogatott meccseken nem a szövetség, hanem az élelmes menedzser keres. — A két telt ház becslése alapján jó boltot­­­sinálhatott. — Jutott is, maradt is, csak azt nem tu­dom, hogy mit szól a magyar boxsport bérbe­adásához a Testnevelési Tanácsi j — Majd kiderül a vallatásnál. De mit szól a magyar világbajnokok múltheti csődjéhez? j — Fizetésképtelenek lettekl ! — Mondjuk inkább, hogy gólképtelenek. l Az NVC-t, a kardcsapatbajnokság védőjét, Petschauer Attila sem tudta megvédeni, hogy ki ne essen az I. osztályból, a MTK-ra pedig a Az asztalitennisz csapatbajnokságban 19:17­­arányban rávert a BSE, pedig Barna és Sza­bados is játszott a kékfehéreknél.­­ Majd megvigasztalódnak, az MTK a BSE e­lleni revánsmeccsen, Petschauer pedig TEurópa kardbajnokságában. Ad­dig meg már beköszönt az úszószezon, amelyben remél­hetőleg ismét zavartalan öröme lesz a lelkes magyar sporttársadalomnak.­­ Amely az úszósport startjáig Kőszegi Imre dr. kitűnő kollégánknak a vizipólót is­mertető könyvújdonságában fog szórakoz­­hatni. — .A skót futballválogatottak végleg elke­rülik Budapestet. — Sajnos. De hallotta, hogy milyen fáj­dalmas csapás érte a skót futballt. Felosz­lik egy 16 éve fennálló jónevű csapatjuk. — Miér­ti V. im­m Mert elveszett a labdájuk. _ A magyar-svájci mérkőzés napja összeesett a görögkeletiek húsvétjával, amely alkalomból proficsapataink legnagyobb része Jugoszláviá­ban és Romániában túrázott, sajnos, nem százszázalékos sikerrel. Budapest profiváloga­­tottjai ugyan a belgrádi torna első napján re­mek győzelmet harcoltak ki Zágráb reprezen­tánsai ellen és pompás győzelmet aratott Ko­lozsvárott a Kispest, továbbá az amatőr Pos­tás és FTC, de többi csapatunk eldöntetlennel volt kénytelen megelégedni, sőt néhány vere­ség is kicsúszott, amelyek közül a Sabariának honi pályán szenvedett kudarca a legmegle­pőbb. A magyar csapatoknak a nemzetközi fronton elért eredményeiről az alábbiakban számo­lunk be: Belgrád: Budapest profiválogatott—Zágráb válogatott 5:0 (3:0). A magyar csapat Tu­ral (3), Szedlacsek és Takács II. góljaival handgaloppban győzött. — Belgrád—Ljubljana 2:1 (1:0). Szombathely: Slovan (Bécs)—Sabaria 10 (1:0). Weinhardt, Sárközi, Kovács I. és Iglódy helyén tartalékkal a szombathelyi csapat meg­érdemelt vereséget szenvedett Kolozsvár: Kispest—Kolozsvár kombinált 5:1 (1:­0). A kispestiek Konvor (3), Lenkey II. és Lukács góljaival fölényesen győznek. Eszék. Szombat: Vasas—Hajdúk 3:1 (1:1). Góllövők: Stanzl, Remmer, Jeney. — Vasár­nap: Vasas—Gradjanski 3:3 (2:0). Góllövők: Remmer, Jelanek, Brunecker Temesvár: Ripensia—Nemzeti 1:1 (1:0). Gól­lövők: Schwarz, illetőleg Opata. Újvidék: Bástya—Vojvodina 1:1 (0:0). Gól­lövő: Korányi N­, Nancy. Szombat: Attila—FC Sochaux 2:1 (1­­ 0). Góllövők: Hajós és Sziklai. Arad: Glória—Bohn SC 2:1 (0:1). Marosvásárhely: FTC—Mures 1:0 (1:0). Nagyvárad: Postás—Chrisana 6:2 (4:­0). Lúgos: BSzKRT—Vulturis 2:2 (1:0). Nagykároly: Debreceni Vasutas—Viktória 3:1 (3:0).♦ A magyar futball itthoni frontjáról a kö­vetkező eredményeket adjuk: Herendi vándordíj: A vándordíj Miskolcon, le­játszott vidéki döntőjében a középkerület ifjú­sági válogatottjai 2:1 (1:1) arányban megérde­melten győztek Észak ifjúsági reprezentánsai ellen. II. liga: Soroksár—Rákospalota 1:0 (1:0). I. osztályú amatőrbajnokság: Ferencvárosi Vasutas-URAK 1:1 (0:0), BTC—33 FC 0:0. Magyar Kupa. Tatabánya: Bocskay—TSC 3:2 (1:1). Az egyiptomi túrától még fáradt debre­ceniek Gyurcsó, Markos és Vince góljaival csak némi szerencsével győztek a mindvégig egyen­rangú és meglepően jól futballozó tatabányaiak ellen. Barátságos mérkőzések. Miskolc: Dél váloga­tott—Észak válogatott 3:3 (2:1). — Pécs: Pécs- Baranya—Turul 2:2 (0:0). Olaszország válogatottjai vasárnap két fron­ton harcoltak és mind a két küzdelemből győz­tesként kerültek ki. Oportóban Portugália vá­logatottjai ellen 2:0 (2:0) arányban győztek, második garnitúrájuk pedig Esch-ben 3:0 (2:0) verte Luxemburg reprezentánsait. Az­­ őszi kardcsapatbajnokság a favorit MAC győzelmével végződött, amely a vasárnap a Műegyetem aulájában megtartott döntőben 10:8-ra verte a RAC-ot, 10:6-ra a TVC-ét és 11:5-re a WVC-ot. Második a Rendőr­tiszti AC (győzött a TVC ellen 9:7-re és a WVC ellen 9:5-re), harmadik a Tiszti VC, amely a WVC-al 8:8-ra végzett, de 59:58 jobb tus­­aránnyal mégis megnyerte a meccset. 4. Wes­selényi VC. 5. Tisza István VC. 6. BSE. 7. BEAC. 8. NVC, az 1930. évi bajnok, amely ki­esett az első osztályból. A magyar—olasz boxmérkőzés 8:8 arányban eldöntetlenül végződött, de Fogast az Európabajnok Bianchinivel szemben igazság­talanul pontozták le. A verseny, amelyen Horthy Miklós kormányzó is megjelent, a következő eredménnyel végződött: Stella győz Eres ellen, Énekes—Rodriguez ellen, Szabó—Ballerini ellen, Bianch­ini—Fogas ellen, Desio—Császár ellen, Szigeti—Borsone ellen, Rossi—Kéri ellen és Körösi—Brugiotti ellen. A Pénzintézeti Sportegyletek Ligája bankközi úszóversenyén a Gráfl Ödön dr. vándordíjat a Községi Takarékpénztár nyerte 21 ponttal a Kereskedelmi Bank (14 pont), a Pénzintézeti Központ (10 pont) és az Angol—Magyar Bank (9 pont) ellen. Hétfői eredmények: Budapest válogatott csapata vasárnapi nagy győzelme után Belgrád válogatott csapatával került szembe s ez a mérkőzés volt a belgrádi futballtorna döntője. Bár a budapesti válogatott fölényes vezetés után csak eldöntetlenül végzett ellenfelével, mégis — jobb gólarányával — meg­nyerte a négy város körmérkőzését, amelynek végeredménye a következő: 1. Budapest 2 11 — 8:3 3 2. Belgrád 2 1 1 — &A 3 3. Zágráb 2 1— 1 5:5 2 4. Ljubljana 2-----------2 1:7 — A hétfőn sorra került két mérkőzés eredménye a következő: Budapest—Belgrád 3:3 (2:0). A magyar csapat az első félidőben nagyszerűen játszott, máso­dikban a belgrádi csapat volt jobb. A pesti gó­lok közül kettőt Túrái, egyet Takács II. lőtt. Zágráb—Ljubljana 5:0 (3:0). Ez a mérkőzés érdekesen megvilágítja a négy város párosítá­sát Amíg Budapest csapata 5:0-ra verte vasár­nap Zágrábot, addig Belgrád csak 2:1 arányban tudta legyőzni Ljubljanát, amelyet a zágrábiak ugyanolyan arányban vertek, mint ahogy a bu­dapestiektől kikaptak. Egyéb hétfői eredmények: Újvidék: Bástya—Makkabi 3:1 (3:1), Biró Rossier. A szegedi professzionista csapat mind­végig fölényben volt és csupán csatársora pu­haságának tulajdoníthatja, hogy csak két gól­­differenciával győzött. A vezetést az újvidéki Zivkovic szerezte meg rögtön az első percben. A következő percben nagy kavarodás volt a Makkabi kapuja előtt, amelyből a labda a há­lóba került. A 10. percben Korányi megszerezte a vezetést. Ettől kezdve az iram ellanyhult. A 35. percben Korányi beállította a végeredményt. Szünet után a Bástya a mezőnyben szépen dol­gozott, de a kapu előtt nagy balszerencsével küzdött. Beneda néhány lövést szépen védett. Lúgos: BSzKRt—Lúgosi válogatott 4:1 (3:1). Kolozsvár: Román kombinált—Kispest 3 :2 (1 :0). Biró Czinczár, 4000 néző. A Kispest fő­képp iskolajátékra fektette a fősúlyt és a gól­lövést emellett elhanyagolta s így nagy fölénye ellenére is a kolozsváriaktól vereséget szenve­dett A vezető gólt a 20. percben a kolozsvári Istvánffy lőtte. Szünet után a 10. percben Citi­­gan, a románok második gólját lőtte. Kispest ekkor kissé belefeküdt a játékba és Konyor ré­vén a 15 percben gólhoz is jutott. A 25. perc­ben Citigan újabb gólt lőtt. A román kapus a kispesti csatárok lövéseit sorra védte. A 40. percben Lukács mellel vitte a labdát a hálóba. Nagyvárad: Postás—Törekvés és Munkás Testedző kombinált 1:1 (0:0). Temesvár: Ripensia—Nemzeti 2:1 (0:1). Biró Ritter (Kinizsi), 2000 néző. Az egyenlő erők küzdelméből a pihentebb Ripensia került ki szerencsés góllal győztesként. Szünet előtt mindkét csapat egyformán vette ki részét a já­tékból. A Nemzetiek a 40. percben Rázsó be­adásából Czétertyi révén megszerezték a veze­tést. A második félidő 7 percében 11-esből Rasinszky kiegyenlített, a közönség nagy része már belenyugodott a döntetlenbe, amikor a 40. percben Schwartz beadásából Beke megszerezte a győzelmet jelentő gólt. Budapest csapata nyerte a belgrádi futballtornát A kardcsatar-bajnok NVC kiesett az első osz­tályból. Eredmények a sport minden frontjáról ÚJSÁG KEDD, 1931 ÁPRILIS 14 k Ez kell a közönségnek: először örülni, azután aggódni, végül újra örülni Feljegyzések a Magyarország—Svájc Európai Ku­pa-mérkőzésről A futball krónikájába bekerül az eredmény: Magyarország—Svájc 6:2 (2:2). Hogyan folyt le a mérkőzés, hogyan alakult ki az eredmény, kik rúgták a gólokat, arra a krónika nem vála­szol, ha valakinek majd évek múlva eszébe jut megnézni, hogyan végződött az 1931 áprilisában lejátszott Európai Kupa-mérkőzés. És aki látja a 6:2-őt, azt hiszi,­­ ez is köny­­nyű győzelem volt. Pedig nem igaz! Nem volt olyan könnyű kiverekedni a győzel­met s nem volt olyan fölényes játék, mint ahogy a két szám mutatja. Olyan volt ez a mérkőzés, amilyennek egy futballmeccsnek lennie kell. Izgalmas, változatos, érdekes. Kezdődött azzal, hogy Auer bombaszabad­­rúgása már a 3-ik percben úgy beszaladt a svájci hálóba, mint az ágyúgolyó. Tehát hamar örül­hettünk. Még tartott az öröm, amikor­­ a svájci balösszekötő, a vörös Abegglen kiegyenlített. Az öröm elszállt, kezdődött az izgalom. Az­után Abegglen pompás lövéséből és Huber ször­nyű hibájából még egy svájci gól született, Svájc vezet 2:1-re és a közönség számára meg­kezdődött a drukk, az aggodalom. A kiegyenlí­tés nehezen és­­ csak egy jóindulatú tizen­egyesből következett be, amelyet P. Szabó jutta­tott rendeltetési helyére.•­ FÉLIDŐ 2:2­­Az izgalom még a félidőben is tart, öreg futballrajongók egész kétségbeesettek, hogy Huber két védhető labdát engedett be. Valaki magyaráz: — Régen járok már meccsekre, de ezt még nem láttam... összesen három lövés ment a magyar kapura, ebből kettő a hálóba került, egy pedig a kapufa éléről pattant ki... De ebből, is könnyen gól lehetett volna... Aztán egy másik vélemény: — A svájci csapat nem jó, de iszonyú len­dület van benne... Ilyen rössel még nem is láttam futballozni... Valószínűtlen, hogy ezt az iramot meg tudják tartani kilencven percig. A félidőben egy ruházati cég reklámfelvonu­lása kelt derültséget. A taccsvonal mellett tíz lodenkabátos férfi masírozik. Egy hang a tribünön: — Szerencse, hogy e rendőrség már megfogta Schreibert, különben gyanús lenne a sok loden­­kabátos,̋ -í*s *<■"% Siófok Gyógyfürdő és Nyaralótelepen a Balaton mentén gyönyörű olcsó árban, kedvező fizetési feltételekkel még kaphatók Felvilágosítással szolgál: Siófok községháza