Vas Népe, 1959. október (4. évfolyam, 230-256. szám)

1959-10-29 / 254. szám

Szélesvásznú új magyar film: KÖLYÖK A fiatalság jókedve árad az új magyar film minden, kockájából. A Kölyök Sztálinvárosban játszódik, s a közönség kedvencei — Törő­­csik Mari, Szabó Gyula, Zenthe Ferenc, Szirtes Ádám, Rajz János, Békés Itala, Gera Zoltán — kapnak igen hálás szerepet a filmben. Az új magyar filmalkotást mától kezdve a szombathelyi Savaria mozi játssza elsőként a megyében. f­urcsaságok, Képtelenségek TECHNIKA ÉS TESTÁPOLÁS FRANCIAORSZÁGBAN­­ A párizsi városi tanácsnak a televízió elterjedéséről szóló leg- ♦ utóbb kiadott statisztikája általános megdöbbenést keltett. A sta-­­­tisztikából kiderül ugyanis, hogy Franciaország fővárosában je­­­­lenleg 10 százalékkal több televíziós vevőkészülék van használat­ ]­ban, mint ahány fürdőkád. « EHETŐ NŐI KALAPOK ! A New York-i nők legújabban ehető női kalapokat hordanak. . A kalapok szárított gyümölcsből, vagy szárított főzelékből készül- ♦ nek. Miután a szárított főzelékfélék csak forrásban levő vízben pu-­­­tulnak meg, az amerikai divathölgyek esős időben is nyugodtan­­ hordhatják „ízletes" kalapjukat. J Az elfogyasztható kalapok átlagára 1­75 dollár, a főzési receptet­­ ingyen mellékelik. • HONNAN TUDJA? J Az Egyesült Államokban rendkívül pontos és érzékeny új ra-­a­darberendezést készítettek. A radar állítólag 600 méter távolságból­­ megkülönbözteti, hogy a távolban álló ember férfi-e vagy nő. « EREDMÉNYES FOGYÓKÚRA­­ Egy skót orvos becsületsértési perbe keveredett egyik páciense­­ férjével. Az összetűzés oka az volt, hogy az orvos fogyókúrát aján­ , lőtt a hölgynek. Kéthavi fogyókúra után az asszony még mindig­­ éppen olyan kövér volt, férje ellenben hat kilót fogyott. 4 tJ­K­Ó­H­1­l­­U­t­7­E ^­t­­í A HIRDETÉSEKET megjelenés előtt két nappal délelőtt 11 óráig, a vasár­napi hirdetéseket pedig pénteken délután 3 óráig kérjük beküldeni a kiadóhivatalba. Hirdetéseink díja hét­köznap szavanként 1.— forint, vasár­nap 2.— forint. ADAT-VÉTEL A HORVÁTH DROGÉRIÁBAN vásá­roljon. Kossuth L. u. 15. (3085) GYÜMÖLCSFAOLTVÁNYOK, I. osztá­­lyú, koronásak, batul, jonathán, starking, delicious és őszibarack­­oltványok a Zalaszentgróti Állami Gazdaság lerakatában kaphatók utánvéttel is. Szombathely, Petőfi Sándor u. 2. (3779) BADACSONYLÁBDIHEGYEN, az ál­lomás mellett, belterületen 350 négyszögöl új telepítésű szőlő vi­­kendházzal eladó. „Ideális” jeligé­re a Magyar Hirdetőbe, Tapolca. ______________________________ (3832) HÁZÉPÍTŐK figyelem! Gyönyörű vöröskő. Falazó 90, ciklop 120, kár­­der 200 forint tonnánként, vagon­ba rakva a feladási állomáson, azonnal szállítjuk. Vörös Csillag, Balatonszepezd.________________(3636) BUBIVA hat hónapos, áthelyezés miatt olcsón eladó. Várnai, Petőfi Sán­dor u. 45., délután 5-től. (3848) KONYHAKERTÉSZ 18 éves gyakorlat­tal elhelyezkedne állami vállalatnál, vagy magánosnál is „Sürgős meg­egyezés” jeligére a Szolnoki Hir­detőbe. (3816) LAKÁS BEKÖLTÖZHETŐ lakással eladó Szö­vő u. 67. sz. ház- Bővebbet: Antal János u. 1. (3793) VEGYES FIGYELEM! Szabás-varrás tanfolyam, továbbá orosz, német, francia nyelvtanfolyam indul a Vasutas Dolgozók Ady Endre Művelődési Otthonában. Jelentkezni lehet no­vember 10-ig. Részvételi díj: a nyelvtanfolyamra havi 25.— fo­rint, a szabás-varrás tanfolyam­ra: 30.— forint. (3834) MOZI SAVARIA KÖLYÖK Korhatár nélkül Előadások kezdete: fél s, fél í és tél • Arakor — O — B fi K E VESZÉLYES BARÁTSÁG 10 éven aluliaknak nem ajánlott film Előadások kezdete: Hétköznap délután fél 8 és fél 8 drákói ÁLLÁS KOCSIST keresünk felvételre. Megyei _ Kórház, Szombathely. _ _ (3821) A SZOMBATHELYI Mezőgépgyár azonnali belépésre felvesz eszter­gályos, lakatos és hegesztő szak­munkásokat. Jelentkezés a vállalat __személyzeti osztályán._________(3828) GYERMEKSZERETŐ leány elhelyez­kedne gyermek mellé. Cím a Hir­detőben. (3839) VAS N­ÉPE 1959. október 29. Csütörtön Küzdelmes játék után: Sz. Haladás—Salgótarján 2:2 (1:1) Mátéi havi szünet után szerdán délután újra NB I-es labdarúgó­mérkőzés volt Szombathelyen. Élénk déli szél söpörte a pályát, amikor a játékvezetői hármassal az élén mintegy 6 ezer néző előtt kifutott­­ a két csapat. HALADÁS: Takács — Molnár­­, Ekler, Novák — Kulcsár, Sza­kály — Komora, Pál, Varga J., Cigány, Tóth. SALGÓTARJÁN: Cserháti — Sándor, Menczel, Ágocs — Szoj­­ka, Dávid — Csáki, Huszár, Va­sas, Bodon, Répás. Széllel szemben a Haladás kezdte a játékot, s már az első percekben feltűnt, hogy a vendé­gek játékosai milyen nagy lelke­sedéssel küzdenek. Változatos mezőnyjáték közben három akció is lesen akadt el, kettő a salgó­tarjáni, egy a szombathelyi ka­pu előtt. Mindkét csapat tagjai idegesen küzdöttek, perceken ke­resztül egymás hibájából éltek. Az első esemény a 8. percben történt, amikor Vasas a balössze­kötő helyére sodródva váratlanul kapura lőtt, s a labda alig kerül­te el a felső sarkot. Tíz perce folyt már a játék, s Tóth egyet­len labdát sem kapott. A hazaiak a belső játékot erőltették. A 11. percben Kulcsár távoli ívelt sza­badrúgását Cserháti kiejtette, de utána javított. Enyhe Haladás-fö­lény jegyében teltek a percek, a labda általában a két 16-os kö­zött pattogott. A 16. percben Ko­mora szögletrúgása után Czigány a kapu fölé fejelte a labdát. Két perc múlva­­ viszont­­ vezetéshez jutott a Salgótarján. Vasasnál volt a labda, Ekler ugyan megtámad­ta, de késlekedett a közbeavatko­zással, s a középcsatár mintegy 17 méterről a bal felső sarokba vág­ta a labdát. Takács vetődött a vá­ratlan lövésre, de hárítani már nem tudott. 1:0 a Salgótarján ja­vára. A gól után perceken keresztül a Salgótarján rohamozott, gyors csatárai sok zavart okoztak a ha­zai kapu előtt. Változatlanul nagy lelkesedéssel küzdött a Salgótar­ján, de a hazaiak sem hagyták magukat. A 20. percben Novák Kulcsártól kapott labdát, s előre­törve a kapu fölé lőtt. A 26. perc­ben egyenlíthetett volna a Hala­dás, de Tóth éles beadását Varga I a bal kapufa mellé lőtte. Egyre nagyobb lett a küzdelem, mind a két csapat teljes erőbedobással harcolt. A 29. percben Varga I. megrúgta Menczelt, de nem tör­tént baj, az ifjúságig válogatott salgótarjáni középhátvéd tovább játszott. A félidő utolsó negyedórájában még fokozódott az iram! A Hala­dás, teljes erővel támadott. En­nek eredményeként a 35. percben Komora — Varga­­ — Pál volt a labda útja. Pál a kapura tört, s bár erősen szorongatták, közvet­len közelről egyenlített. 1:1. A félidő említésre méltó eseménye még a 39. percben történt, ami­kor egy tarjáni szöglet után Szoj­­ka 20 méterről laposan lőtt, s a lab­dát Molnár a jobb kapufa tövé­ből vágta ki. Heves Haladás-rohamokkal in­dult a második félidő. Czigony és Varga I. helyet cserélt. A 49 perc­ben Czigony fejjel Pál elé tette a labdát, de a csatár nagy helyzet­ből estében a kapu fölé lőtt. Ezekben a percekben a Haladás döntő fölényben játszott, de a vendégek jól védekeztek. A 61. percben pedig majdnem gólt ér­tek el. Csáki távoli szabadrúgá­sa a vetődő Takácsról kipattant, s a berohanó Huszár közvetlen közelről a fekvő kapus fölött az üres kapu fölé lőtt. Haladás-tá­madások közben, a 64. percben Tóth adott be veszélyesen, de Czi­gány is és Pál is lekéste a nagy helyzetet. A 66. percben viszont újabb salgótarjáni gól született. Szojka mintegy 40 m-es lövésébe Huszár beleugrott, s a labda róla, a kimozduló Takács mellett a jobb sarokba gurult. 2:1 a Salgó­tarján javára. Ezután elkeseredett rohamozás­ba kezdett a Haladás. A labda szinte állandóan a salgótarjáni 16-oson belül pattogott, de a tar­­jáni védők, Menczel vezérletével hősiesen küzdöttek, s ha kellett, a csatárok is védő feladatot lát­tak el. Már-már úgy látszott, hogy ezúttal is vereséget szenved a Haladás, amikor három perccel a befejezés előtt Pált a 16-os ma­gasságában felvágták. Kulcsár pontosan Czigány fejére ívelte a labdát, s a szombathelyi csatár magasan a kapu bal oldalába fe­jelt. 2:2. Rendkívül izgalmas pil­lanatokkal teltek az utolsó per­cek, az eredmény azonban már nem változott. Nem hozott szép és jó játékot a kieső zónában levő két csapat találkozója. A mérkőzés képére rányomta bélyegét a nagy tét, s különösen a Haladás játékosai küzdöttek rendkívül idegesen. A látottak alapján a döntetlen ered­mény igazságosnak mondható, bár a gyengén játszó hazai csatársor több gólhelyzetet hozott össze, mint a tarjáni ötösfogat. Egyénileg a Haladásból Takács­nak kevés dolga volt, a gólokat nem védhette. A hátvédhármas váltakozó sikerrel harcolt a gyors tarjáni csatárok ellen. Molnár teljesítménye volt a legegyenlete­sebb. Novák helyenként túlzásba vitte játékának „színezését”, Ekior egy nagy hibát vétett, ebből lett az első tarjáni gól. Kulcsár és Szakály, a két fedezet végig jól küzdött, játékuk minden dicsére­tet megérdemel. A csatársor eb­ben az összetételében nem tudott folyamatos játékot nyújtani, öt­­lettelen, vérszegény volt a telje­sítménye. Az átszervezett salgótarjáni együttes küzdőszellemből jelesre vizsgázott, egyébként tőle sem láttunk jó játékot. Egyénileg Menczel, Sándor, Huszár és Vasas játéka tetszett a legjobban. Major II játékvezető hibátla­nul látta el feladatát a játékveze­tői szempontból nagyon nehéz mérkőzésen. Megérdemelte a mér­kőzés végén kapott elismerő tap­sot. Az NB I-es mérkőzés előtt bo­nyolították le a Haladás—Salgó­tarján ifjúsági bajnoki mérkőzést, amelyen a vendégek 1:0-as félidő után 3:1-re nyertek. A hazai ifik kiábrándítóan gyengén játszottak. Az NB I mai további eredmé­nyei: U. Dózsa—BVSC 3:0, Bp. Honvéd—Diósgyőr 3:2, Ferencvá­ros—Tatabánya 1:1, Vasas—Cse­pel 3:2, MTK—Pécs 3:0, Szeged— Dorog 1:1. 1­1 A ACSA 10 0 a 2OTO 1959. évi 44. számú szelvényéhez NB I-ért: 1. Ferencváros—Bp. Honvéd. Minden eredmény lehet­séges. Tipp: 2 x, 2. BVSC—Cse­pel. Döntetlen körüli eredmény várható. Tipp:­­ 1, 3. U. Dózsa— Salgótarján. Biztos hazai győze­lem várható. Tipp: 1 1, 4. Szom­bathely—Pécs. Minden eredmény lehetséges. Tipp: 1 x. 5. Szeged— Tatabánya. A papírforma a Tata­bánya mellett szól. Tipp: x 2. NB. II-ért: 6. Zalaegerszeg—Győr. Győr az esélyes. Tipp: 2 x. 7. Oroszlány—Budai Spartacus. A hazai csapat győzelme várható. Tipp: 1 x. 8. Pénzügyőrök—Deb­recen. Győz a hazai csapat. Tipp: 1­1. 9. Szolnok—Bp. Előre. A pa­pírforma szerint a hazai csapat győzelme várható. Tipp: 1 x. Francia bajnokságért: 10. gt. Eti­enne—Reims. Reims a jobb és az esélyesebb csapat. Tipp: 2 x. 11. Bordeaux—Stade Francais. Há­­romesélyes mérkőzés. Tipp: 2 x. A Gerő Kupáért: 12. Csehszlová­kia—Olaszország. Bizonytalan ki­menetelű mérkőzés. Tipp: 1­1. A pótmérkőzésekre a tippek sor­rendje: 1, 1, 2, 1. INNEN- O­N­N­A­N A Vas megyei Asztalitenisz Szö­vetség közli az érdekelt sportköri vezetőkkel, hogy október 31-én délután 3 órakor és november 1-én reggel 8 órakor kezdődő megyei serdülő és ifjúsági egyéni asztali­tenisz-bajnokság színhelye Szom­bathelyen a Nagy Lajos Gimnázi­um tornatermében lesz.­­ Székesfehérváron területi kö­töttfogású birkózó­verseny volt, amelyen a Sárvári Kinizsiből két versenyző indult és jól szerepelt. Puklér Károly a légsúlyúak mező­nyében területi bajnokságot nyert, Szalay Imre pedig a könnyűsúly­ban a harmadik helyen végzett. Sr Vas megye felnőtt labdarúgó­­válogatottja november 22-én az ausztriai Eisenstadtban szerepel Burgerland felnőtt válogatottja el­len. Ugyanezen a napon Sárváron Oberwarth válogatottja játszik a Vas megyei B-válogatott ellen. ★ A labdarúgó NB I vasárnapi fordulójának szombathelyi műso­ra így alakul: Haladás ifi—Pécsi Dózsa ifi délelőtt 10 órai kezdettel a Haladás edzőpályáján, Haladás II—Bázakerettye NB III-as mér­kőzés déli 12 órai kezdettel a gyeppályán, Haladás—Pécsi Dózsa NB I-es mérkőzés délután 2 órai kezdettel. A szombathelyi városi labdarú­gó-bajnokság legutóbbi mérkőzé­seinek eredményei: Cipőgyár II—■ Ólad 3:1,j£pítők—HVDSZ 3:1, Pa­mut II—Elektromos 3:2, Szentki­rály—Haladás IV 5:1, Takarógyár —Ólad 5:1, Vasas II—HVDSZ 4:1, Pamut II—Ólad 1:0, Takarógyár— Haladás IV 4:0, Szentkirály— Elektromos 3:0, Cipőgyár II—Va­sas III 3:0, Olad—Haladás IV 0:0, Szentkirály—HVDSZ 2:1. A bajnokság állása a vasárnapi for­duló után: 1. Szentkirály 8 7 — 1 24: 6 14 2. Vasas II 8 6 1 1 24: 8 13 3. Cipőgyár H 8 4 3 1 21: 7 11 4. Elektromos 8 5 1 2 17:10 11 5. Takarógyár 8 4 2 2 19:12 10 6. Építők 8 4 1 3 16:18 9 7. Pamut II 7 2 4 1 13: 7 8 8. Pamut In 6 3 2 1 10: 6 8 9. Haladás IV 9 3 2 4 12:18 8 10. Ólad 9 117 6:18 3 11. Vasas IU 7 115 9:21 3 12. HVDSZ 7 -------- 7 6:30 — 13. Herény 5------------5 1:17 — VAS NEPE. — A Magyar Szocialista Munkáspárt Vas Megyei Bizottságan m lapin Megjelenik nett« kivetelevel naponta «. vasárnap­i oldalon. — Felelős szerkeszti: Lőrincz Károly. — A szerkesztőség elme: Szombathely: Hevesi Ákos utca t. Jersyn tanács. 2 épulet második emelet­i r­leton. s megyei tanács m­ellékállomásai A felelős szerkesztő telefonja: 150. — Ki­adja a Vas Népe lapkiadó Vállalat. Felelős kiadó: Steiner Sándor. A kiadóhivatal címe: Szombathely. Köztársaság tér (3 Telefon: 283. — Terjeszt) a Magyar Posta. Előfizethető a helyi postahivataloknál és kézbesítőknél. Előfizetési díj egy bers 11.— Ft — Készült a Szombathelyi Nyomdaipari Vállalatnál. Szombatt­ely. Kossuth L. u. 6. Felelős vezető­ Hofmann Miklós.