Vas Népe, 1979. május (24. évfolyam, 101-125. szám)

1979-05-31 / 125. szám

Ma kezdődik a női kosárlabda Savaria Kaia AjE:M:... I nanaroSi az NSZK esta fedteaap­a Ittvaniétl és Sporttózbar. Tizedik alkalommal rende­zik Szombathelyen a kosár­labda Savaria Kupát, felvált­va férfi- és női csapatok részvételével. Mától ismétel­ten a nők veszik birtokukba a Művelődési és Sportházat. Ellentétben a férficsapatok­kal, a nőknél minden alka­lommal tekintélyes együtte­sek jönnek Szombathelyre, így van ez az idén is, Cseh­szlovákia, Lengyelország, és az NSZK válogatottja egy­aránt az európai élvonalhoz tartozik. Náluk csak a Szov­jetunió csapata jobb, ők nem indulnak a versenyen. A vendégeken kívül a ma­gyar válogatott és a magyar ifjúsági válogatott játékát láthatja majd a közönség. A résztvevő együtteseknek a mérkőzéssorozat jelentős állomás, az utolsó erőfelmé­rés a júniusi Európa-bajnok­­ság előtt. A magyar csapat esélyes a dobogós helyezésre, így ott lehet majd az olimpi­án is. A Savaria Kupán részt ve­vő csapatok közül legerő­sebbnek a csehszlovák csapat látszik. A sorrendben a ma­gyarok követik őket. Mindez természetesen csak a jelenle­gi állapot, a papírforma. Az eredményhirdetéskor más­képpen is alakulhat a sor­rend. Érdekes színfoltja az idei rendezvénynek, hogy az ugyancsak EB-re készülő if­júsági válogatott délelőtt a külföldi válogatottak ellen játszik mérkőzést mindhá­rom napon. A csapatban sze­repel majd Szőllősi Judit, a Sabaria kosárlabdacsapatá­nak tagja is. Meglátogatja a tornát Horváth Tihamér, a Magyar Kosárlabda Szövet­ség szombathelyi származá­sú új főtitkára is — tájékoz­tatott Csicseri István, a me­gyei szövetség főtitkára. A magyar csapat tegnap délelőtt megérkezett szállás­helyére, az Isis Szállóba. Kil­­lik László, a magyar váloga­tott edzője mondotta: " Mi elsősorban az olim­piai selejtezőre készülés egyik fontos és jelentős állomásá­nak tartjuk a Sabaria Ku­pát. Most mindent e célnak rendelünk alá. S jó erőpró­bának ígérkezik ez a három­napos torna. Szívesen jövünk Szombathelyre, sportszerű és hozzáértő a közönség, re­méljük viszonzásul szerep­lésünkkel örömet tudunk majd szerezni. Legjobban a csehszlovákoktól tartunk, ők véleményem szerint itt most a legjobbak, de ezt nem könyvelhetjük el úgy, hogy ellenük lehetetlen lesz győz­ni. Legutóbb másodikak vol­tunk Szombathelyen, s csak előre szeretnénk lépni. A felnőtt válogatottban Kiss Lenke, Szuhi Katalin, Beloberk Éva, Borka Ágnes, László Erzsébet, Lámara Ág­nes, Winter Ilona, Megyeri Judit, Nagy Csilla, Gajdán Mariann, Kósa Emília lép pályára, de az ifjúsági csa­patból Boksai Zsuzsa és Ko­vács Ilona is játéklehetőséget kap majd a felnőttek mérkő­zésein. Jó szereplést, jó mérkőzé­seket és kellemes itt-tartóz­­kodást kívánunk valamennyi résztvevőnek! ★ Az ünnepélyes megnyitó időpontja: ma délután 16.45. A további program: Ma: 9.30: Csehszlovákia— Magyarország ifj., 17.00: Csehszlovákia—Lengyelor­szág, 18.30: Magyarország— NSZK. Péntek: 9.30: NSZK—Ma­gyarország ifj., 17.00: Cseh­szlovákia—NSZK, 18.30: Ma­gyarország—Lengyelország. Szombat: 9.30: Lengyelor­szág—Magyarország ifj., 17.00: NSZK—Lengyelország, 18.30: Magyarország—Cseh­szlovákia. Ez a felvétel egy régebbi kosárlabda Savaria Kupán ké­szült, a francia—lengyel mérkőzésen. SZOROS KÜZDELEM Sabaria—Péti MTE 56:55 (26:25). — Pét, vezette: Du­kát, Bernát. — NB. II-es női bajnoki mérkőzés. Sabaria: Gyurcsák (10), Szőllősi (14), Németh É. (9), Hajdinák (2), Hérincs (15), csere: Németh G. (4), Börzsö­nyi (—), Szelényi (—), Pajor (2), Pulay (—). Edző: Hajdi­nák Zoltán. Szabadtéren, rekkenő hő­ségben játszották le a talál­kozót. Végig fej-fej melletti küzdelemben őrizte meg ve­retlenségét a listavezető szombathelyi csapat a szívó­san küzdő Pét ellen. — Jók: Gyurcsák, Pajor, Hérincs, Szőllősi, Németh G. Sabaria—Péti MTE 64:63 (33:33). — Pét, vezette: Du­­kát, Bernát - NB. II-es fér­fi bajnoki mérkőzés. Sabaria: Varga (8), Sza­­badfi (5), Lendvai (18), An­toni (18), Kolesánszky (13), csere: Hollósi (2), Papp (—), Fejes (—), Őri (—). Edző: Hollósi Tibor. A női mérkőzés után még melegebb időben nagy küz­delem alakult ki a két csa­pat között. Az első félidő végén 5 pontos előnyt adott el a Sabaria. A második fél­időben már 10 ponttal veze­tett a hazai csapat, azonban a jó szériát elkapó Sabaria egyenlíteni tudott és izgalmas körülmények között egy pon­tos péti vezetésnél 7 másod­perccel a befejezés előtt Hol­lósi biztosan értékesített két büntetőt, így a szombathe­lyiek megérdemelten nyertek. — Jók: Antoni, Lendvai, Varga. ★ A NIKE FÁK KISZ-szer­­vezetének rendezésében Ba­­latonfűzfőn rendezték a du­nántúli mini kosárlabda ku­pa döntőjét. Vas megyét a Körmendi Dózsa MTE csa­pata képviselte, szép ered­ménnyel. A nyolc csapat kö­zül a harmadik helyen vé­geztek. Eredményeik: Kör­mend—Oroszlány 32:4, Kör­mend—NIKE FÁK 33:29, Pé­csi Sí—Körmend 25:22. A harmadik helyért Körmend —Székesfehérvári Sí 28:4. A bajnokság végeredménye: 1. Soproni Sí, 2. Pécsi Sí, 3. Körmendi Dózsa MTE. A torna legtechnikásabb játé­kosa címet Horváth Róbert (Körmend) és Szlávik László (Sopron) kapta. Horváth Ró­bert a góldobó listán is a 2. helyen áll. Körmendi Dózsa MTE—Za­latér 96:63 (47:31). — Zala­egerszeg, 100 néző, vezette: Szittya, Cserkút I. — Magyar Népköztársasági Kupa férfi­mérkőzés. — Góldobók: Szendrei (10), Fodor P. (12), Szlávik (17), Németh (12), Vavra (20), csere: Sipos T. (2), Patonay (2), Déri (7), Török (12), Szalay (2). Az NB. II-es Zalatej csapa­ta ellen könnyen nyertek a körmendiek. Vasárnap rendezték az aszta­liteniszezők megyei serdülő se­regszemléjének döntőjét. A tét az első helyen kívül még az volt, hogy a győztes képviseli megyénket az országos sereg­­szemlén. Akárcsak a Szombathely váro­si­ járási döntőn most is Sabaria leány siker, és Építők fiú si­ker született. L­eány csapat: 1. Sabaria I. (Asbóth Katalin, Bódi Beatrix, Gazdag^ Mária), 2. Sabaria II. Fiú csapat: 1. Építők (Maróti István, Puli Csaba, Nagy László) 2. Sabaria. Leány egyéni: 1. Asbóth Ka­talin, 2. Gazdag Mária 3. Bódi Beatrix. Fiú egyéni: 1. Maróti István, 2. Puli Csaba, 3. Nagy László. Lelkes letekkel gyestünk Magyarország—Románia 3:0 (2:0) Diósgyőr, 26 000 néző, v.: Scheurer (NDK). — Góllö­vők: Fekete, Borostyán, Kiss. Magyarország: Tóth Z. — Szántó, Dunai, Kutas­ — Oláh, Rab, Tatár — Boros­tyán, Kiss, Weimper, Fekete. Románia: Speriatu — Zam­­fir, Stefanescu, A. Nicolae, Ivan, Cirstea, Augustin, Io­­vanescu — Camataru, Radu N­., Radulescu. Lendületesen, de sok át­adási hibával kezdtek a ma­gyarok. Hét perc alatt három szögletet értek el. A 17. percben az újra fö­lénybe került magyar csapat megszerezte a vezetést. Bo­rostyán a jobb oldalon cse­lezgetett, a 16-os sarkától beadott, a román kapus rosz­­szul, röviden ütötte ki a lab­dát, így azt Fekete a védők között félmagasan jobbal a hálóba rúgta (1:0). A 33. percben A. Nicolae sárga la­pot kapott, a kezdőkörben elkövetett súlyos szabályta­lanságáért. A következő percben kiegyenlítette a ma­gyar együttes kétgólos hát­rányát. Akárcsak az első gól előtt, újra Borostyán indult a jobb oldalon, két csel után éles szögből kapura lőtt és a labda a jobb oldali kapufá­ról az ellenkező sarokba vá­gódott (2:0). A 43. percben Speriatut is sárga lappal fi­gyelmeztette a bíró. A második félidőben a ro­mán csapatban Radu II. he­lyett D. Nicolae lépett a pá­lyára. Az 50. percben a sé­rült Fekete helyére Tieber állt be. A 70. percben Tie­ber kapott sárga lapot, majd a 77. perc meghozta a to­vábbjutást jelentő gólt. Is­mét a jobb oldalról ívelődött be egy labda, a kapus kiej­tett egy lövést, két magyar is belelőtte a földön fekvő Speriatuba, míg végül Kiss öt lépésről a léc alá vágta (3:0). A gól után a román já­tékosok a bírót ráncigálták, szinte már verekedés kezdő­dött, csak nehezen állt hely­re a rend. A 80. percben Radulescu helyére Stan állt be. A 84. percben Oláh ka­pott sárga lapot. Nem jó, hanem inkább lel­kes játékáért és a tovább­jutás kivívásáért lehet di­csérni a magyar csapatot, összesítésben 3:2-es gól­aránnyal jutott tovább. A magyar olimpiai válo­gatott a moszkvai döntőért Lengyelországgal és Cseh­szlovákiával játszik további selejtezőt. Jók: Dunai, Rab, Boros­tyán, Kutasi, illetve Stefa­nescu, Cirstea. Nyilatkozatok: Dr. Lakat Károly, a ma­gyar olimpiai csapat edzője: — Ritkán látható, hogy csapat és közönség ennyire eggyé forrjon, mint ezen a mérkőzésen. Az első félidő­ben abszolút fölényben ját­szottunk, a szélső játékkal mindig zavarba hoztuk az ellenfelet. Szünet után Fe­kete sérülését követően csök­kent a lendület, ebben az is közrejátszott, hogy néhány középpályásunk ekkor már gyengébb teljesítményt nyúj­tott. Nagyon örülök a győze­lemnek, s az akarással min­denféleképpen elégedett lehe­tek. Kovács Ferenc, a magyar szövetségi kapitány: — Hallatlan akarással ját­szott az olimpiai csapat. Nem várunk csodákat a labdarú­góktól, hanem mindig ilyen tisztes győzni akarást su­gárzó játékot. Szeretném, ha ez nemcsak egy-egy mérkő­zésen „bukkanna” elő. Florin Halagian, a román olimpiai csapat edzője: — Gratulálok a magyarok­nak a győzelemhez, az első két góljuk teljesen szabályos volt, a harmadik előtt azon­ban szerintem szabálytalan­ság történt. A magyarok jobbak voltak, kívánom, hogy jussanak el a moszkvai dön­tőbe. ★ A magyar—román olimpiai selejtező mérkőzés előtt a magyar és az osztrák diák­válogatott játszott. Ausztria—Magyarország 2:2 (2:0). — Diósgyőr, 20 ezer néző, v.: Pádár. — Góllövők: Maier, Gróf (öngól) illetve Kovács, Fabisch (11-esből). Egy gyors ellentámadás révén a 33. percben Maier szerezte meg a vezetést a vendégeknek. Az 53. perc­ben Gróf öngólja után már két góllal vezettek az oszt­rákok. Szünet után is a magyarok támadtak többet, de ezúttal több volt a lendület, és sike­rült kiegyenlíteni. A 65. perc­ben közelről Kovács talált a hálóba (2:1). Majd befejezés előtt 1 perccel, a 89. perc­ben Kovácsot felvágták az osztrák védők, Pádár határo­zottan büntetőt ítélt, a k­­est Fabisch értékesítette. Új játékos a Haladásban Sarlós László technikai ve­zető arról tájékoztatta a sportrovatot, hogy hétközben új játékos került a zöld-fe­hér klubhoz. A Haladás le­igazolta a Sárvári Vasas te­hetséges balszélsőjét Gaál Tibort. A csatár már volt próbajátékon a Rohonci úton, s szombaton Salgótarjánban a tartalékcsapatban lehetősé­get is kap. Röplabda Spartacus-Styl—Bakony Ve­gyész 3:0 (15:12, 15:7, 15:11). Szombathely, vezette: Soós. — NB II-es női bajnoki mérkőzés. Spartacus-Styl: Hajdinák, Hö­­möstrei, Dénes, Keresztúri, Türk, Bozzai. Csere: Németh, Sipos, Török, Kálmán. Edző: Keresztú­ri József. Alacsony színvonalú mérkőzé­sen a helyi csapat sokat hibá­zott. — Jó: Borzai. Bp. Postás—Spartacus-Styl 3:2 (15:12, 12:15, 16:14, 7:15, 15:11). — Budapest, vezette: Bombás. — NB II-es női bajnoki mérkőzés. A szövetkezeti csapat a Ba­kony Vegyész elleni összeállítás­ban játszott Budapesten. Terem­hiány miatt teljesen irreális kö­rülmények között, orkánszerű szélben került sor a mérkőzés­re. A százperces küzdelemben a szerencsésebb csapat győzött. Bakony Vegyész—Szh. Tanár­képző 3:0 (15:5, 15:9, 15:10) — Szombathely, vezette: Radnai, Segyevy. — NB II-es férfi baj­noki mérkőzés. Tanárképző: Bedőcs, Felső, Petz, Janzsó, Kovács, Dugmo­­nits. Csere: Kardos, Dézsi. A Bakony Vegyész a gyors és jól szervezett játékkal nyert. Spartacus-Styl—Bakony Ve­gyész 3:2 (15:3, 11:15, 12:15, 15:7, 15:5). — Szombathely, vezette: Szalay, Horváth. Spartacus-Szyl: Komáromi, La­ki, Horváth, Nagy J., Zsömbö­­lyi, Gombos. Csere: Wagner, Bokor, Döbrentei. Edző: Nagy József. Az eddig veretlen Bakony Ve­gyész ellen döntő fontosságú volt a mérkőzés. Végül is a jobb ütő­erő döntött. Kancsal vezet Rövid egy óráiig tartott csupán az országos öttusa bajnokság 4. versenyszáma, az úszás, amelyben hat futa­mot rendeztek, a há­rom technikai szám után legjob­ban állók kerültek a végére. Amint az várható volt, az el­ső helyet az úszóból lett Császári szerezte meg, egé­szen kimagasló 3:20.4 .perces idővel, amiért 1268 pont járt. Erdemények: Úszás: 1. Császári (Bp. Honvéd) 3:20.4 p, 126­8 pont, 2. Lázár (Bp. Honvéd) 3:23.0, 1248, 3. Buz­gó (Bp. Honvéd) 3:23.8, 1240, 4. Rátonyi (Csepel) 3:27.7, 1204, 5. Horváth (II. Dózsa) 3:31.0, 1184, 6. Vass (Székes­­fehérvári Volán) 3:32.5, 1172. Úszás csapatban: 1. Bp. Honvéd 3668 pont, 2. V. Dó­zsa 3384, 3. Sz. Volán 3308. Négy szám után az egyéni verseny állása: 1. Kancsal 4288 pont, 2. Szombathelyi 4244, 3. Császári 4206. Gyorslista az 1979. május 29-én megtartott május havi lottó jutalomsorsolás­ról, melyen a 19. heti szelvények vettek részt. A gyorslistában az alábbi rövidítéseket használtuk: a vásárlási utalv. (1000 Ft), b Lada 1200 tip. személygépko­csira Utalvány, c szerencse utalv. (30 pop Ft), d színes tv I. (28 000 Ft). e színes tv II. (22 300 Ft). f zenesarok ut. (20 000 Ft). g otthon lakberendezési utalv. (15 000 Ft). h ismerje meg a Szovjetuniót, az 1980. évi olimpiai játékok országát (14 000 Ft). i televízió (10 000 Ft). j vásárlási utalv. (10 000 Ft) k vásárlási utalv. (9 000 Ft), 1 vásárlási utalv. (7 000 Ft), m vásárlási utalv. (5 000 Ft), n vásárlási utalv. (3 000 Ft), o vásárlási utalv. (2 000 Ft). A nyertes szelvényeket 1979. június 25-ig kell a totó-lottó ki­­rendeltségek, az OTP fiókok, vagy posta útján a Sportfoga­dási és Lottó Igazgatóság címé­re (1875 Budapest, V., Münnich Ferenc u. 15.) eljuttatni. A gyorslista közvetlenül a sor­­solás után készült, az esetleges nyomdai hibákért felelősséget nem vállalunk. Egymillió Ötvenötmillió 574 386 1, 579 593 n, 590 007 n, 595 214 n, 839 943 k, 845 150 1, 850 357 j, 855 564 d, 860 771 n, 364 309 e, 369 516 i, 374 723 j, 385 137 k, 411 172 j, 416 379 m, 437 207 i, 447 621 e, 458 035 j, 463 242 m, 468 449 o, 473 656 k, 478 863 j, 489 277 j, 494 484 h, 499 691 j, 504 898 d, 504 105 i, 515 312 j, 520 519 j, 525 726 j, 530 933 m, 536 140 o, 541 347 m, 546 554 j, 551 761 k, 556 968 j, 526 175 j, 567 382 i, 572 589 j, 577 796 j, 583 003 n, 588 210 j, 593 417 1, 598 624 o, 609 038 j, 614 245 o, 619 452 j, 624 659 o, 635 073 o, 640 280 k, 650 694 m, 661 108 o, 681 936 h, 718 385 o, 723 592 m­, 734 006 j, 749 627 m, 754 834 j, 760 041 e, 765 248 i, 775 662 j, 786 076 c, 801 697 o, 812 111 1, 817 318 j, 822 525 i, 832 939 j, 853 767 j, 864 181 j, 869 388 e, 874 595 k, 879 802 k, 885 009 j, 900 630 j, 905 837 j, 926 665 k, 937 079 i, 942 286 j, 947 493 k, 952 700 j, 963 114 i, 973 528 j, 989 149 j. Negyvennégymillió 577 202 j, 598 030 j, 842 759 j, 853 173 j. 1979. május 31. Csütörtök