Vas Népe, 1985. április (30. évfolyam, 76-100. szám)

1985-04-06 / 81. szám

Legyőztük Kubát FOGADÁS. A Savaria Kupa a valóságban már délelőtt megkezdődött. Egy hivatalos és megszokott fogadással, az MTSH tanácstermébe invitálták a csa­patok vezetőit. A delegációk első embereit a megye vezetése nevében Szabó László, a megyei tanács el­nökhelyettese köszöntötte. Ezek még ismerkedő lé­pések, itt méregetik egymást az ellenfelek, szót vál­tanak az elkövetkezendő napokról, a versenyről. Ame­lyen valamennyiüknek jó szereplést kívánt a megyei tanács elnökhelyettese. VÁRAKOZÁS. Tegnap kora délután akadt még néhány üres szék a Művelődési és Sport­házban. A kö­zönség nem is látott sokat, a tavaly óta sokat fejlő­dött franciák simán verték Romániát. Aztán folya­matosan kezdett megtelni a lelátó, mindenki a ma­gyarokra volt kíváncsi. No és persze az átalakulóban lévő karib-tengeriekre is. NÉVSOR. Áttekintettük a kubaiak tavalyi és mostani hivatalos nevezési listáját. Két ismerős név volt közöttük, a hetes számú Hurrutinier és a 25-as O'Earill. A kispadon nem Eugenio George, hanem öccse, Eider George ült. Egyik edző pedig a hosszú éveken át állandó csapattag, Ana Diaz. Igaz kissé „megerősödve". A vezetők állítása szerint ez a mai kubai válogatott. Fogadjuk el... HENGER. Nehéz, volt mindezt az első játszmá­ban elfogadni, hiszen a magyarok valósággal lehen­gerelték a kubaiakat. Ez pedig igencsak ritkán esett meg az elmúlt esztendőkben. Aztán jött a cáfolat. Pomihálszkyné nyitásfogladásához f­ekete (2) asszisztál, gyors egymásutánban két játszmát nyert az ifjabb George csapat. Most már pattogtak, röpködtek a ku­baiak, nem összevissza, mint az említett első szett­ben. Aztán a negyedik szett, s egyre erősebben hal­latszott a közönség hangja. Kiegyenlítettünk ... DÖNTÉS. Az ötödik, s mérkőzést eldöntő játsz­mában aztán ismét a mi lányaink következtek. Hol egyikük, hol a másikuk hozta magát, felváltva sze­reztük a pontokat. Szoros volt, térfélcserénél 8:7 a magyarok javára. Most már zsibongott a Művelődési és Sportház, élvezték a biztatást lányaink. VASTAPS. A Csapót és Bárdit nélkülöző magyar női válogatott újoncot avatott a Savaria Kupa nyitá­nyán. Császár Andrea, a Tungsram fiatalja először lépett pályára címeres mezben. Szerencsés bemutat­kozása volt, hiszen a találkozó végén zúgó vastaps­ból neki is jutott. De legfőképpen persze Tormának és Pomikálszkynénak. BEA: Pomikálszkynét hívják Beának, először őt sokan nem ismerték fel. Pedig csak a haja lett rövi­­debb, a mosolya meg talán még szélesebb... Ma­gassága pedig a hálónál most is aranyat ért. RÉGI ÚJ. A Savaria Kupa egyéves kihagyás után visszatért a Művelődési és Sportházba. Ránézve sok minden nem változott, de annyi biztos, itt egé­szen más a körítés. Ide találták ki ezt a tornát. JEGYZŐKÖNYV: Magyarország—Kuba 3:2 (15:1, 11:15, 3:15, 15:9, 15:9). — Vezetli: Ald­o (francia), Dobicseu (Ro­mánia). Magyarország: Champitaz,­­ Gálhidi, Vargáné, Torma, Ponnikálszkyné, Fekete, csere: Koros, Lei­sztné Szijártóné. Háta, Császár. Ed­ö: di. Kocsis Attilám, és Kaszaba István. Kuba: Hurrutinier, Arteaga, L. Martinez. Castillo, Ode­lin. O'Kariis. csere: Salazar, Ilias, C. Martinez. Edző: Eider George. Franciaország—Románia 3:0 (15:5, 15:12, 15:11). — NDK— Koreai NDK 0:3 (11:10, 11:15, 12:15). Bodor Ferenc Jelvénycsere, jobbról Champitaz. Gy. Szabó. Leiszmé és a többiek. Hattal Odelin. (Kaczmarski Zoltán felvétele) 1985. április 6. Szombat Serdülő válogatottak tornája Az ifjúsági sporttelepen megkezdődtek a vidéki ser­dülő labdarúgó-válogatottak selejtező mérkőzései. A dél­előtt folyamán két mérkő­zésre került sor. Sajnos a vasiak gyenge játékkal csa­lódást okoztak, és vereség­gel kezdtek. Győr-Sopron—Vas 3:1 (0:1). — 100 néző. Vezette: Horváth. Góllövők: Maheck, Kiss, Horváth T., illetve Szűcs. Vas megye: Vörös — Pethő, Kulcsár, Mészáros, Horkay — Bokor, Lukács, Kovács, (Kiss) — Teke, Szűcs, Császár, (Leszni­k). Edző: Hegyi Oszkár. Győr-Sopron megye: Haj­­czinger — Vadász, Palócz, (Horváth T.), Németh Z., Pelczman — Balika (Erdős), Fülöp, (Kiss Z.) — Németh I., Németh N., Maheck, Varga. Edző: Gremola Fe­renc. Az első félidőben a győri­ek kezdtek jobban, aztán feljött a vasi csapat, ez gólban is megmutatkozott. Szünet után egyértelmű vasi fölény jellemezte a játékot, de a fiúk a gólhelyzetek so­rozatát hagyták ki, míg a győri csatárok védelmünk nagy megingásait könyörte­lenül kihasználták. — Jók, az egész győri csapat, illet­ve Pethő. Az öt-öt tizen­­egyesrúgás eredménye: 4:4. Fejér—Veszprém 4:0 (1:0). 100 néző. Vezette: Péter. Góllövő: Fekete (2), Hege­dűs, Keresztes. A tizenegyes­rúgások eredménye: 4:2 Veszprém javára. A délután folyamán két mérkőzést bonyolítottak le. Vas—Veszprém 2:2 (2:0). 100 néző. Vezette: Molnár. Góllövők: Teke, Szűcs, illet­ve Sinkovics, Verebély. Vas megye: Kámán — Pethő, Kulcsár, Mészáros, Horkai, (Kiss) — Bokor, Szűcs, Kovács — Teke, Lu­kács, Lesznik. Veszprém: Hardi—Gorzás, Bohon, Bognár, Mészáros — Szabó, Sinkovics, Pál — Horváth, Szűros, Papp. Cse­re: Verebély, Demján. Edző: Mészöly Imre. Biztos győzelmet engedett ki a kezéből a vasi csapat. A durva egyéni hibákat az ellenfél kihasználta. A ti­zenegyesrúgások eredménye: 4:3 Vas javára. Győr-Sopron—Fejér 1:0 (0:0). 100 néző. Vezette: Józsa. — Góllövő: Németh N. A tizenegyesrúgások eredménye: 3:1 Fejér ja­vára. — Lendvai Tízből­­ három Először rendezték meg a vasutas úttörő olimpiát bir­kózásban, melyen szép vasi sikerek születtek. Kötöttfo­gásban a 35 kg-os súlycso­portban győzött Prisznyák Sándor (Haladás), a 49 kg­­os súlycsoportban Bartók Zsolt (Haladás), a 63 kg-os súlycsoportban pedig Pintér Zoltán (Haladás). Hétfőn: Ralikrossz Megírtuk már, hogy hús­véthétfőn ralikrosszt láthat­nak Szombathelyen. Cseri József, az Autóklub titkára elmondta, hogy 16 induló lesz, köztük fu­t osztrák au­tós. Szünetben a szlovák motoros válogatott látványos bemutatójában gyönyörköd­hetnek­ a nézők. Hétfőn 10 órakor lesz a verseny, a hi­vatalos edzés pedig vasár­nap délután 14 órakor. Mindkét eseményre várják az érdeklődőket. Ma a PMSC, szerdán a Szeged ellen Vörös Imre helyett Bognár játszik M­ULTIDEZES a 39. bajnoki mérkőzés előtt Harminc évvel ezelőtt kezdődött el a Haladás—Pécsi Dó­zsa (az MSC elődje) küzdelem a bajnoki pontokért. Az 1951- ben bajnokságot nyert­ Kőbányai Dózsa átadta az NB I-es szereplés jogát a pécsinek, így lett NB I-es csapata Pécs­nek. A pécsi csapat 1955. február 27-én játszotta első NB I-es mérkőzését az akkor Szombathelyi Törekvés néven szereplő Haladás ellen. Jól sikerült a bemutatkozás, mert 3:0 (2:0) arányban legyőzték a Horváth — Nyirő, Tarr, Szöllősi — Kulcsár, Dombai — Papp, Bencsics, Czigány, Szakály, Ku­­lesánszky összeállítású szombathelyi vendégeket. A huszadik bajnoki évet játssza együtt a két csapat, és a 30 év alatti 20 bajnokságban eddig 38 mérkőzésen küzdöt­tek a bajnoki pontokért. A 38 találkozó mérlege: Szombathelyen 19 8 5 6 28-18 21 55,3% Pécsett 19 2 3 14 13-34 7 18,4% Összesen 38 10 8 20 41-52 28 35,8".. Az első szombathelyi mérkőzést 1955. szeptember 11-én játszották, és a Haladás Varga I. és Papp góljával 2:0 (1:0) arányban győzött. Az 1956-os évi találkozók nem voltak sikeresek. Szombat­helyen 1:0 (1:0) arányban nyert a P. Dózsa az eléggé felfor­gatott összeállításban kiálló Törekvés ellen. Szabó Péter ed­ző az alábbi csapatot küldte pályára 1958. május 6-án: Varga II. — Nyírő, Tarr, Szöllősi — Kulcsár, Dombai — Kolesánszky, Varga I., Mészáros, Molnár, Szakály. Az első győzelem na­gyon sokára született meg. 1974. november 30-án 2:0 (1:0)-ra nyert a Haladás Farkas két góljával. A második pécsi győ­zelem a soron következő pécsi találkozó volt, de erre három évet kellett várni, mert a Pécsi MSC az 1974 75-ös bajnoks­ág végén kiesett a legjobbak közül és csak az 1977 78-as bajnok­ságban jutott vissza. Ekkor Tar Ferenc góljával 1:0 (1:0) arányban nyert a Hegedűs — Vörös Cs., Király, Kereki, Kiss — Halmosi, Tar, Kulcsár — Horváth Z., Farkas, Hauzer összetételű Haladás. Az 1983 84-es bajnokságban Szombathe­lyen a Haladás 2:0-ra, Pécsett a Pécs nyert 1:0-ra. Az őszi pécsi mérkőzés jegyzőkönyve: Pécsi MSC—Haladás 3:2 (1:0) — Pécs, 8000 néző, vezette: Köböl (Szabó R., Puhl). PMSC : Bodnár — Roth, Torna, Brez­­niczky — Csoboth, Dárdai, Czerna, Lőrincz — Refi, Dobány, Mészáros. Edző: Rónai István. — Haladás: Hegedűs — Bog­nár, Vörös Cs., Pásztor. Vörös I. — Nagy, Fitos, Topor, Marton — Gyurmánczy, Demján. Edző: Ratkai László. Csere: Gyurmánczy helyett Schröter a szünetben. Pásztor hely *­ Pados a 62., Csoboth helyett Kincses a 63., Dárdai helyett Gallai a 88. percben. Góllövő: Mészáros (26. perc), Lőrincz (56. perc), Pados (64. perc), Schröter (66. perc), Dárdai (11-esből, 74. perc), S­pothári Nem régi tehát, de nem is rossz a két csapat egymás­­el­leni mérlege a Haladás szempontjából. Ennek elle­nére egyáltalán nem lehet könnyű mérkőzésnek tekin­teni a ma délutáni össze­csapást. Ez tűnik ki Rátkai László vezető­edző véle­ményéből is. — Nem frázis, de minden mérkőzés nehéz — mondot­ta. — Jó példa a Pécs já­tékerejére a Videoton elleni székesfehérvári győzelem. A nagy hazai nyomást ki­bírta a Róth által irányított hátsó alakzat, s egy ellen­támadás elég volt a pécsi­ek győzelméhez. Feltehető­en itt is az lesz, mi táma­dunk, ők pedig védekeznek és kontrákra építenek. Ne­künk sok múlik ezen és a szer­dai Szeged elleni mérkőzé­­sen. Ha mindkettőt meg­nyerjük, akkor istenigazából felcsillanhat a jó szereplés reménye. Bízom a csapat odaadó játékában, s ezzel együtt a győzelemben is. A pálya talaja remek, ha nem lesz eső, akkor a junior mérkőzést is a stadionban rendezhetjük. Hétfőn dél­után edzést tartunk, kedden reggel pedig utazunk Sze­gedre. — Összeállítás? — A Debrecenben győztes csapaton kényszerű változta­tás lesz. Vörös Imrének há­rom sárga lapja van, így nem szerepelhet. A balhát­véd trikóját ezúttal Bognár húzza fel. Az összeállítás tehát: Hegedűs — Horváth. Vörös Cs., Papp. Bognár. — Pásztor. Fitos. Topor. Mar­ton — Nagy. Görög. Az NB I-es mérkőzés dél­után fél ötkor kezdődik. A harmadik helyért Körmenden D­ózsa-MTE—ZTE A kosárlabda NB I. rájátszásának utolsó sorozata kezdődik. Ma fél 6-kor Körmen­den, a Dózsa-MTE—ZTE találkozót rende­zik a harmadik helyért. Ismert, hogy a rá­játszás előtt a Körmend harmadik, a ZTE az ötödik helyen állt. Patonay Imre edzőt először a legutóbbi MAFC elleni találkozóról kérdeztük. " Először is a csapat minden tagjának gratulálni lehet a kitűnő teljesítményhez, hiszen ezt tette a budapesti közönség is. Felállva tapsolták meg a körmendi csapa­tot, mert az utolsó 30 másodpercig telje­sen nyílttá tették a döntőbe jutást. Bizonyá­ra mindenki tisztában van vele, hogy a pénteki rangadó után milyen megterhelést jelentett fizikailag és idegileg egyaránt a vasárnapi döntő összecsapás. Elismerem, hogy a csapat a nagy tét miatt bizony kö­vetett el hibákat, de egy pillanatra sem adták fel a meccset, és csak hajszálon mú­lott, hogy nem az aranyéremért játszhatunk. Gratulálunk a MAFC csapatának, sport­szerű küzdelemben győztek. A körmendi játékosok pedig minden dicséretet megér­demelnek a bajnokságban való kitűnő helytállásért. Következik a ZTE elleni mér­kőzés. Remélhetőleg a legutóbbi találkozón megses­ül Hódi is harcképes lesz. Szeret­nénk jól folytatni és sikerrel zárni a baj­nokságot. A zalai csapattal mindig nagy csatát vívtunk, biztosan így lesz most is. Mivel a rájátszás előtti bajnokságban elő­rébb végeztünk, így az esetleges harmadik mérkőzés ismét Körmenden lesz. Ez azt je­lenti, hogy kétszer nálunk, egyszer pedig Zalaegerszegen lesz telt ház. Amelyik csa­pat két győzelmet szerez, az végez a do­bogón, remélem a Dózsa-MTK lesz. SZOMBAT Birkózás: serdülő kötött­fogású megyei bajnokság, 9. Haladás csarnok. Kosárlabda, NB I.: Kör­mend—ZTE rájátszás, Kör­mend, 17.30: Weidinger, Faidt. Röplabda: női röplabda Savaria Kupa, 15.00: Ku­ba—Románia, 16.30: NDK— Franciaország, 18.00: Ma­gyarország—Koreai NDK. Sakk: úttörő olimpia me­gyei döntő, 8—12, 14—16 óráig, Celldömölk Vasutas szálló. Labdarúgás, NB I.: Hala­dás—PMSC, 16.30, Molnár L. (Kovács I. L., Büki), VI. Vasas—U. Dózsa, 16.15, Sza­bó B., FTC—Bp. Honvéd, 18, Huták, ZTE—Csepel, 13, Dri­­gán, SZEOL AK—Tatabánya, 16.30, Makó I., Rába ETO— Eger, 18, Lazin. — NB I-es utánpótlás bajnokság: Hala­dás—PMSC, 14.30, Lang. — Megyei bajnokság: Uraiúj­falu—Építők, 16.30, Fábián D., Vassurány—Spartacus- StyL, h­1.30, Piros L. — Me­gyei serdülő válogatottak tornája, városligeti pálya, 9.00, Veszprém—Győr -Sopron megye, 10.30: Fejér—Vas megye, 12.00: eredményhir­detés. VASÁRNAP Röplabda: női röplabda Savaria Kupa, 14.30: Koreai NDK—Kuba, 16.00: Francia­­ország—Magyarország, 17.30: Románia—NDK. Labdarúgás, NB I.: MTK­­VM—Debrecen, 11, Pádár.— Területi bajnokság, Bakony csoport: MÁV DAC—Saba­­ria, 16.30, Sümegi, Ajkai Bányász—Sárvári Kinizsi, 16.30, Kovács Gy., Bábol­na—Szentgotthárd, 16.30, Kéri. — Megyei bajnokság: Rábatótfalu—Vasalja, Kál­mán T., Celldömölk—Pécöl, Kósik­to Sárvári Vasas— Simaság, Sáry F., Egyházas­­rádóc—Vasvár, Bárki L., Kőszeg—Körmend, Kovács V., Kemenesalja—Répcelak, Bokányi J. (A mérkőzések 16.30-kor kezdődnek.) HÉTFŐ Röplabda: női röplabda Savaria Kupa, 14.30: Ma­gyarország—Románia, 16.00: Kuba—NDK, 17.30: Koreai NDK—Franciaország. Kispályás labdarúgás: Sit­ke öregfiúk—Sabaria öreg­fiúk, 17, Sitke. Fogadó pá­lya. Élménybeszámoló: Szarka Zoltán olimpiai bajnok ta­lálkozása a fiatalokkal, 19, Sitke, Kastélyfogadó. Ralikrossz: nemzetközi autós verseny, 10, Szabad­idő központ. Vereség a nyitányon Csurgó—Tanárképző 16:10 (9:3). — Szombathely, NB II-es női bajnoki kézilabda­mérkőzés. Tanárképző: Poor — Hor­váth (—), Kárpáti (2), Ko­vács (—), Virágh (3), Nagy (1), Bognár (1), csere: Cse­res (2), Szandor (—), Csóka (1). A két újonc találkozóját a hazaiak gyenge támadó­­játékuk miatt veszítették el. A nyitány tehát a vártnál lényegesen rosszabbul sike­rült a főiskolás lányoknak, a­ki.