Középdunántúli Napló, 1958. október (Veszprém, 14. évfolyam, 231-257. szám)

1958-10-23 / 250. szám

II V. Máv. Előre—Soproni VSE 10:6 Barátságos ökölvívó mérkőzés. Vesz­prém, V: Horváth. Szép eredménynek számít a veszprémiek győzelme. Külö­nösen figyelemreméltó a fiatal Káposz­tás kiütéses győzelme, aki nálánál ta­pasztaltabb versenyzőt ütött ki. Ugyan­csak jó teljesítményt nyújtott a nem­régen kezdő Patai, aki egy rutinos versenyzővel szemben harcolta ki a döntetlent. A veszprémiek harmadik fiatal öklözője, Tamási, veresége elle­nére jól megállta a helyét, aki ugyan­csak nagy múlttal rendelkező öklöző­vel állt szemben. A veszprémi fiúk nagy odaadással küzdöttek, valameny­­nyien dicséretet érdemelnek a győze­lemért. * Részletes eredmények: Kerekes veszt Kurucz, Horváth nyer Pék ellen. Pa­tai-Takács döntetlen, Csikbánfalvi— Welhoffer döntetlen. Tamási veszt Gintli, Káposztás nyer — kiütéssel — Henc, és Török nyer Réti ellen. SPORT Súlyos büntetés Az október 5-én Veszprémben leját­szott V. Vasas—Pápai Vasas női terü­leti kispályás kézilabda mérkőzésen történt botrányra a megyei TST is fel­figyelt és az élenjáró rendbontók el­len fegyelmi eljárást indított. A fe­gyelmire a vétkeseket megidézték, de arra senki sem jelent meg.A fegyelmi bizottság az ügyet alaposan kivizsgálta és a megidézettek távollétében is meg­hozta a határozatot. Berényi István és Dénes Sándor veszprémi lakosokat 1958. október 15-től egy éves időtartam­ra mindennemű sportesemény látoga­tásától eltiltotta. Kovács Józsefné vesz­prémi, Kuti Ilona pápai játékos ügyét a fegyelmi lefolytatása végett a területi bajnokságot rendező győri kézilabda szövetséghez tették át. Berényi István és Dénes Sándor ezen a mérkőzésen súlyosan vétett a szoci­alista sporterkölcs ellen. Berényi még tettlegességre is ragadtatta magát, míg Dénes, mint rendező, megengedhetet­lenül viselkedett, csúnya szavakkal sértegette a pápaiakat. A két sportsze­rető ember vétségéért súlyos bünte­tést kapott. Mindketten rajonganak a sportért, de most egy évig nem lát­hatják kedvenc csapataiknak versen­gését. Nem láthatják, mert egy pilla­natra elvesztették fejüket, botrányt okoztak. Cselekedetükkel nemcsak maguknak, hanem sportkörüknek is ártottak, mert a szövetség a sportkör­rel szemben is meghozta a kellő fe­gyelmi határozatot. Reméljük, ez a büntetés intő példa lesz a könnyen „­lángra lobbanók” számára. Azok az emberek, akik kedvelik a sportot, lelkesednek érte, meggyőző­désből tudják, hogy egyes sportolók a játék hevében, pillanatnyi elkeseredé­sükben nemegyszer megfeledkeznek magukról és foltot ejtenek a sport tisz­taságán. Ilyen esetnek lehettek szem­tanúi azok, akik végignézték a Bala­tonkenese-Hajmáskér veszprémi járá­si labdarúgó mérkőzést. Kocsisnak, a keneseiek egyébként jóképességű játékosának megismétlő­dő keményebb belemenéseit a mint­egy 50 főnyi hajmáskéri szurkoló nem­tetszéssel fogadta és hangosan is kife­jezést adott véleményének. Kocsis, az őt ért­­,»sérelemért’1', rossz formáját vá­lasztotta az elégtétel szolgáltatásnak. Több ízben gúnyos mosoly kíséretében a hajmáskéri szurkolók csoportja felé köpött, s hogy undorító tettét betetőz­te, a közerkölcsöt sértő mutogatások­ba kezdett. Kocsis nem mindennapi tettét a jobbérzésű kenesei szurkolók is elítélték, s ha ez az eset nem a lab­darúgó pályán történik, tán meg sem menekülhetett volna a tömeg haragja elől. Kungl játékvezetőt a mérkőzés len­dülete lefoglalta, de vajon a hivatalból kiküldött szövetségi ellenőr tud-e a dolgokról? A hajmáskériek magatar­tása sem volt a legszebb, de az, amit Kocsis művelt, az súlyos fegyelmi vét­ség. Nem kívánjuk a történteket bő­vebben körülírni, hiszen ennyi is elég ahhoz, hogy az­ illetékes sportszervek felfigyeljenek az ilyen és hasonló je­lenségekre* Helytelen elégtétel AOA­SPDj­NAN I­UL» .\AFLO 17!/• XAPIQI Melül Magyar A. válogatott — Várpalota válogatott 7:0 (4:0) Inota, 5000 néző. V: Bostai (Várpalo­ta). A vál.: Török — Mátrai, Sipos, Sá­rosi — Bozsik, Berendi — Sándor, Gö­röcs, Budai, Tichy, Bencsics. — Vár­palota: Horváth — Fritz, Csépe, Zsebe — Falusi, Janácski — Fekete, Szeig­­ier, Kara, Orbán I., Puskás. — Szög­­letarány: 7:3 (2:0). Mindjárt kezdés után a nagy váloga­tott fölénybe kerül. A 4. percben Gö­röcs a kapufa jobb felső sarkát találja el, majd szép akció után Sándor négy lépésről lő fölé. Nem sokkal utána Ti­chy a kapus elől mellé emel. A 11. percben esik az első gól. Sándor lövé­sét Csépe először kivágja, majd Ben­csics egyből, mintegy 12 m-ről emel a kapu közepébe, 1:0. A 14. percben Fe­kete szép lövését védi Török. Nagy fö­lényben vannak a pestiek. Könnyedén, elég kényelmesen játszanak. Jó ideig a mezőnyben pattog a labda. Horváthnak kevés közbeavatkozni valója akad. Né­ha a várpalotaiak is Szépen adogatnak. Bozsik 18 m-es bombája a léc fölött suhan el, majd később Bencsics a ka­pu közepébe lő, 2:0. A 21. percben Ti­chy bombát véd Horváth, utána Gö­röcs cselezi ki védőjét, de 6 lépésről a­ kapufa tövét találja el. A 25. percben Göröcs 14 m-es lövése csattan a felső lécen. Eléggé egyoldalú a játék. A 28. percben Tichy viszi fel a labdát, át­adását Budai élesen lövi, a labda Hor­váth kezét érintve jut a hálóba, 3:0. A 32. percben Falusi lövését védi Tö­rök. A 33. percben Tichy lövését Hor­váth védi, majd Göröcsöt szögletre üti. (Első szöglet!!) Bencsics,a kapufát ta­lálja el, Sándor fejesét Csépe vágja ki. A 38. percben Puskás jó helyzetben hi­báz. Sándor az oldalhálót találja el, majd Budai beadása nyomán Tichy a felső lécre fejeli a labdát. A 43. perc­ben Tichy 17 m-ről lő kapufát, utána Sándor beadását Horváth szépen szedi le. A 44. percben Sándor hátraadott labdáját Berendi 25 m-ről kapura íveli, a labda a meglepett Horváth mellett a bal felső saroknál a lécről pattan be, már. A második félidőben a nagyváloga­tottban Török helyett Gellér, Bozsik helyett Bundzsák, Tichy helyett pedig Vasas áll be. A várpalotai csapat telje­sen új gárdával kezd: Szűcs — Ikládi, Bálla, Prei — Orbán II., Rostai — Sza­bó, Hornyacsek, Bodrogi, Müller, Ács. A 3. percben Göröcs lövését vetődés közben Szűcs lábbal menti, Sándor 5 lépésről fölé pörgeti a labdát. A kö­vetkező percben Sándor lapos lövéssel megszerzi az ötödik gólt. Ez a palotai csapat kissé erősebb ellenfélnek bizo­nyul, élénkebben, energikusabban, na­gyobb lendülettel játszik. A nagyválo­gatott védői kétszer is hazaadással tisztáznak. A 11. percben Bostai elől Mátrai szögletre szerel. Meglepő, tá­mad a várpalotai együttes, komoly erő­próbára teszik a pesti védelmet. Szabó lövése Síposról szögletre pattan. Meg­jön a közönség hangja. Berendi Orbán II. párharcból Orbán kerül ki győzte­sen, a kitűnően játszó palotai fedezet megérdemelt tapsot kap. A lelkes pa­lotaiak többször szerelik a válogatot­tat, és gyors ellentámadásokat vezet­nek. Elől Müller jeleskedik. Ács elől Gellér kifutással ment, Göröcs lövését Szűcs szögletre üti, majd ismét Ács elől kanalazza el a labdát Gellér. Hor­nyacsek megsérül, az inotai Kovács jön be helyette. A válogatott kissé le­fékez, de a hazaiak igen lelkesen tá­madnak, s a pesti védők gyorsaságára nemegyszer szükség van. A 22. percben Vasas bombáját tolja szögletre Szűcs. A 25. percben Mátrai viszi fel a labdát, Sándor lapos lövését Ikladi csaknem a gólvonalról menti. Érdekes a küzde­lem. A 28. percben Bundzsák több em­bert kicselez, 14 m-ről lő a hálóba, 6:0. A 30. percben Bundzsák 16 m-es lapos lövése jut a kapuba, 7:0. Két perc múl­va Bencsics beívelését Balia a kapu torkából fejeli ki. Érdekes játékkal ér véget a mérkőzés. A válogatott csapat eléggé könnye­dén, tartózkodóan mozgott. Játékuk csak részben elégített, ki. A csatárok­­sokszor túlkombináltak, s éppen ezért nem véletlen, hogy három gólt fedezet ért el, igaz, a csatárok hét kapufát lőt­tek. Az ötösfogat tagjai közül Vasas, Tichy, Göröcs egyszer sem ta­lált a kapuba. A védelem — főleg Mát­rai — néha ezúttal is könnyelműske­­dött. A várpalotaiak kitűnő edzőtárs­nak bizonyultak. G: Bencsics, Bund­zsák 2—2, Berendi, Sándor, Budai. Jo: Bencsics, Sipos, Bundzsák, Bozsik, Be­rendi, Sárosi, Göröcs, illetve Csépe, Falusi, Horváth, Orbán I., Müller, Bos­tai, Orbán II., Prei, Szűcs. Baróti szövetségi kapitány közlése szerint Bukarestben az első félidőben játszó csapat lép pályára. (Flaskár István) 1958. Október 23. A nagysikerű moszkvai vendégszereplés után 1958. október hó 25-től VESZPRÉMBEN, az állomás melletti téren mutatja be műsorát a MAGYAR JÉGREVŐ Közönségszervezők figyelem ? Jegyek igényelhetők a Magyar Jégrevői szervező irodájában Veszprém, Puskin-tér 2. (Bakony-szálló) Telefon: 27-77. Előadások minden nap este 7, szombaton és vasárnap délután 3 és este 7 órakor. kommentár Pontosság, vagy sportszerűtlenség ? A Népsport november 16-i számá­ban megdöbbenve olvastuk a péti kosarasokról szóló cikket, s mind­járt hozzátehetjük: a történtek után teljesen jogos a súlyos kritika. A Péti Zugló NB. 11 -es férfi kosár­labda mérkőzés elmaradása körül ugyanis az történt, hogy a pesti, együttes a menetrendszerinti vonat­tal 10 óra 5 perckor érkezett meg, a­ mérkőzés pedig 10 órára volt kitűz­ve. A zuglói együttes nyomban a pá­lyára sietett, de a pétiek nem voltak hajlandók kiállni, mondván, hogy ellenfelük 10 órakor, é­ kiírt időpont­­­ban nem volt jelen. A pétiek már az előző két fordulóban is hasonlóan „taktikáztak", olyan időpontra írták ki­ a mérkőzést, amire az ellenfél nem érkezhetett meg. Akkor az idő­pontokat a szövetség közbelépésére eltolták, de most hajthatatlanok ma­radtak. Zuglónak a péti kirándulás 1000 forintba került, s mérkőzés nél­kül tértek vissza. Vajon az ilyen pontossághoz való ragaszkodás nem a sportszerűségnek a sárbatiprása, nem éppen a sport­szerűtlensége elkövető pétiek szá­mára lealázó ez?! Vajon a két baj­noki parti megéri-e ezt a lealacsonyí­tó „fiskálkodást" ? Azt hisszük, nem! Nem, nem volt szép dolog az ilyen módon való pontosság. Sportszerűbb cselekedet lett volna sziállni, vagy a mérkőzést későbbi időpontra tenni. Azt hisszük keserves, vagy egyálta­­l­án semmilyen két pont lesz ez. Rövid hírek és eredmények • A Balatonfüredi SC vívószakosz­­tálya október 26-án, vasárnap Balaton­­füreden, a Vasas kultúrházban úttörő fiú kard, fiú és leány tőrvívóversenyt rendez. A versenyen azok indulhat­nak, akik a 14 éves korhatárt még nem haladták túl, sportorvosi igazolással rendelkeznek ,és rajtengedélyük is van. A nevezéseket Grünnert János szakosztályvezető címére (Balatonfü­­red, Petőfi Sándor utca 30.) kell bekül­deni. — PMTE—Szegedi Postás 68:48 (36:24). Pétfürdő. NB. II.-es férfi kosárlabda bajnokság. — Az ajkai Zalka Máté motoros szakosztály 1958. október hó 26-án, vasárnap Ajkán, az Ajkai Üveggyárral szemben lévő terepen meghívásos te­repgyorsasági motorkerékpáros ver­senyt rendez. — Hallgatók—Oktatók 5:1 (3:1). Hall­gatók—Oktatók 2:1 (1:0). A Veszprémi Vegyipari Egyetem kispályás labda­rúgó házibajnoksága visszavágós mér­kőzéseinek eredményei. Elégedetlen füredi diákok Szombaton és vasárnap Balatonfüre­­den rendezték meg a középiskolás kis­pályás kézilabda bajnokságot. Mivel a helyi iskola is bekerült a megyei dön­tőbe, a hazaiak vérmes reményeket tápláltak. Az első mérkőzést simán, sportszerű keretek között , 14:4-re el­vesztették a pápai Türr csapatával szemben. Nem mondható el ez a má­sodik mérkőzésről. Ott is simán kikap­tak, de nem sportszerűen. A mérkő­zést számos csúnya belemenés, szán­dékos durvaság tarkította, aminek az lett a következménye, hogy­ a fürediek közül négy 2 perces és egy 5 perces kiállítás történt. Mint ilyenkor lenni szokott, a játékvezetőben keresték a hibát és a következő mérkőzésen olyan botrányt rendeztek, hogy 10 percig állt a játék. A regénykedő diákok még ez­zel sem elégedtek meg. Este a vasút­állomásom vagy 10—15 „hősöcske” vár­ta a játékvezetőt, hogy megverjék. Nem rajtuk múlott, hogy nem sikerült. Nagyon, nagyon szomorú, hogy kö­zépiskolás bajnokságon ilyesmi előfor­dulhat. Még szomorúbb, hogy a kímé­letlen játék láttán az iskola igazgatója nemhogy csitította volna fiait, hanem még a „keményebb” játékra buzdí­tott. Szomorú dolog ez. A középisko­lás játékosokon kell, hogy a pályán is megmutatkozzon az iskolai nevelés, a sportpályán kivül pedig még hatvá­nyozottabban. A történtek nem szép nevelésre vallanak. A fürediek maga­tartása egyébként a nagyon jól sike­rült bajnokság szégyenfoltja volt. A VÁRPALOTAI SZENTRÖSZT 15—16 éves fiúkat pótbeiskolá­­zás során vájártanulónak felveszi a 305. sz. Vásárintézetébe. Jelentkezés személyesen az inté­zetben. (1983) Pályázati felhívás A MAGYAR HONVÉDELMI SPORT­­SZÖVETSÉG VESZPRÉM MEGYEI ELNÖKSÉGE MOTOROS KLUB VEZETŐI ÁLLÁS betöltésére pályázatot hirdet. Felté­tel: szakmai jártasság. Erkölcsi bi­­zonyítvány szükséges. Jelentkezni lehet a szövetség Veszprém, Jókai u­. 43. számú székházában. (1797) - K­ÖZÉPDUNÁNTÚLI NAPLÓ A Magyar Szocia­lista Munkáspárt Veszprém megyei Bizottsága és a Megyei Tanács lapja Szerkeszti a szerkesztő bizottság. Szerkesztőségi Veszprém, Irodaház félemelet S—10. Telefon: 10­00, Kiadja: a Veszprém megyei Lapkiadó Vállalat, Veszprém, Szabadság-tér 7. Telefon: 12-47. MNB egyszámlaszámi 01 916 066-1­7 Veszprém megyei Nyomda Vállalat Felelős vezetői Steltzer Ferrac