Napló, 1969. augusztus (Veszprém, 25. évfolyam, 176-201. szám)

1969-08-26 / 196. szám

Otthon vesztett pontot a Pipa és a FÁK­­­ Ps Textiles—Győri MÁV DAC 1:1 (1:0) Pápa, 3 200 néző. V: Vadas (Epesz). Textiles: Szép — Nyári. Áldozó: Horváth B. — Zsenak, Varga — Horváth A., Szűcs, Krasnyánszky, Hor­­v­ath K., Gombás (Szabad­ul). Edző: Tóth N­. József. MÁV DAC: Tóth L. — Nyers, Kovács, Nagy — Egyed, Lé­­nárt — Révai, Tóth S., Pálos ( Müller), Szekeres, Sárosi (Kursits). Edző: Fehérvári Alfréd. Nyomban a kezdés után a Textiles harcolt ki fölényt. Két veszélyes szögletet hárí­tottak a győriek, majd Nyá­ri távoli lövése a kapufán csattant. Később Áldozó bomba szabadrúgását védte Tóth. A DAC sikerrel lassí­totta a helyiek lendületét. Az első győri támadást Horváth B. szögletre hárította. A vi­zes talajon sokat csúszkáltak a játékosok. A 24. percben a beívelt szögletet Nyers a 16- oson belül érthetetlenül kéz­zel húzta le. A 11-est Áldozó éles lövéssel küldte a kapu sarkába, 1:0. A gól után fel­jött a MÁV DAC, de csatár­sora nagyon gyenge volt. A 31. percben Nagyot utánrú­gásért kiállította a bíró. A 42. percben Lénárt lövését Szép csak másodszorra tud­ta fogni. Szünet után Horváth K. éles lövését hárította Tóth. Sokat támadott a Textiles, de csatárai a jobbnál, jobb hely­zeteket is kihagyták. Időn­ként óriási munkában volt a győri védelem, de a pápai csatároknak nem sikerült a hálóba találni. A 1I. percben Nyári összecsapott védőjével, Nyárit leküldte a bíró. A DAC szárnyakat kapott, egy­re, másra rohamozott. A 31. percben gyors jobboldali tá­madásnál Áldozó hibázott, Tóth S. gurított a jobbsarok­­ba. 1:1! Bírálat. Hatvan percen ke­resztül a Textiles szinte ka­pujához szegezte ellenfelét, a helyzetek alapján ekkor több­gólos előnyt szerezhetett vol­na. A győriek egyetlen hely­zetüket viszont kihasználták. Végeredményben gólképtelen csatársora miatt vesztette el az egyik pontot a Textiles. M G: Áldozó 11-esből,­ill. Tóth L. Jó: Áldozó, Varga, Szűcs, ill. Tóth L., Kovács, Egyed, M. O. Bauxitb.—Al­mást­üzitő 3:2 (1:0) Tapolca, 700 néző. V: Lu­kács (Pécs). Bauxitb: Kovács (Boros) — Dalnoki, Gombás, Púpos — Szarvas, Gyimóti (Szűcs) — Horváth, Tulok I., Hegedűs, Budai, Pálfi. Edző: Kőműves Rudolf. Timföld: Siklósi — Tóth S., Takács, Haklár — Papp, Paulik — Bakó, Radics, Lázár, Tóth B., Nagy. Edző: Rozs János. A Bauxit támadásaival in­dult a mérkőzés. A helyiek fölényét két szöglet jelezte. Horváth átadását Budai alig lőtte fölé. A 12. percben Bu­dai Hegedűs elé tálalt, aki pár lépés után gólt lőtt, 1:0. Ezután feljött a Timföld. Ra­dics hagyott ki nagy helyze­tet. A 38. percben Pálfi, He­gedűs, Horváth összjáték után Horváth alig lőtt mellé. A második félidő hatodik percében Pálfi lefutotta a védelmet és a kimozduló ka­pus mellett gurított a háló­ba, 2:0 Tovább támadott a Bauxit. A 15. percben Szarvas adott jó labdát Hegedűsnek, aki lefordult a védőkről és rezgett a háló, 3:0! A három­gólos vezetés birtokában a Bauxit engedett az iramból. A Timföld feljött. A 29. perc­ben szögletrúgásnál Boros rö­viden ütötte ki a labdát és a szabadon hagyott Haklár a hálóba vágta, 3:1. A gól meg­zavarta a helyieket. Nem sok­kal később újabb szögletnél Paulik volt eredményes, 3:2! Bírálat. Élénk iramú, vál­tozatos mérkőzés nagyobb ré­szében a Bauxit támadott. Több helyzetet dolgozott ki és megérdemelten győzött. Lukács jól vezette a nagyira­mú találkozót. G: Hegedűs 2, Pálfi, ill. Haklár, Paulik. Jó: Gombás, Gyimóti, Dalnoki, Pálfi, Tulok, ill. Tóth 3., Haklár, Paulik, Radics. B. Olajbányász—Vegyész 1:1 (0:0) Nagykanizsa, 1300 néző, V Berta (Bpest). Olaj, Tóth I — Németh I., Bolla, Kütsön — Simon, Hegedűs — Me­szes, Komanovits, Bokán, Varga I. (Soós), Baranyai. — Edző: Bárkányi Tibor. Ve­gyész: Hamar — Kiss, Mé­szöly, Németh — Harcz, Hla­­vay — Csukás, Nemes, Egy­házi (Szilágyi), Kováts, Do­náth, Edző: Győri Pál, Csúszós talajon kezdődött a mérkőzés, Nagyiramú, ke­mény játék folyt. A 14. perc­ben Egyházi egy összecsapás­nál megsérült, Szilágyi állt be helyette. Három perc múlva Meszest a játékvezető lesről engedte el, a csatár el­­ügyetlenkedte helyzetét. A 31. percben Hamar védett nagy bravúrral, öt perc múl­va Donáth keresztbevágott labdáját Csukás éppencsak fölé fejelte. A II. félidő góllal kezdő­­dött. Bolla szabadrúgását Komanovits továbbperdítette, Meszes közelről a hálóba lőt­te a labdát, 1:0. A Vegyész nem adta fel a harcot, nagy iramot diktált. Donáth lövé­se az oldalhálóban akadt meg Kováts labdáját Tóth védte Mészöly talpalásáért meg­ítélt közvetett szabadrúgás a sorfalról pattant ki. Csukás lövését védte bravúrral a kapus. A 73. perc hozta meg a Vegyész egyenlítő gólját. Szabadrúgás után Donáth éles szögből óriási gólt lőtt 1:1. A gól után kiegyenlített kemény játék folyt. Bírálat: Két egyenrangú csapat küzdelme, a látottak alapján a Vegyész rászolgált a döntetlenre. Kitűnt G: Meszes, ill. Donáth. Jó: Bolla, Hegedűs, Bokán, Bara­nyai, ill. Mészöly, Harcz. NIKE FÁK—Siófok 0:0 Fűzfő, 700 néző. V: Molnár (Pécs). — Fűzfő: Marcsik —­­Kiss, László I. — Balatoni, Bajor, Őri — Fehér, Zaharo­­vics (Saller) — Megyeri, Marton, László II. Edző: Bo­ros József. Siófok: Iszak — Szilágyi, Fehér, Babán — Csaba, Csupor — Keresztes (Takács), Győrit, Erdei, Szép, Szabó. Edző: Gábor Sándor. Szögletarány: 7:6 (1:4). A csúszós, vizes talajon kissé bizonytalanul mozog­tak a játékosok. A FÁK töb­bet támadott, mégis előbb Szép két veszélyes lövését há­rította Marcsik. Később Lász­ló 11. elől pattant el a labda, majd Marton csúszott el jó helyzetben. A kitörő László II. a kifutó­­szakba lőtte a labdát. Egy perc múlva ugyanő a mérkőzés legna­gyobb helyzetét hagyta ki: őr­ vitte fel a labdát, beadá­sát senkitől sem zavartatva közelről a léc fölé fejelte a balszélső a labdát. Fordulás után folytatódott a hazaiak fölény­e. Az 53. percben László II-t nehezen szerelték. Majd egy 25 m-es bombát őrt vágott ki a gól­vonalról. A 61. percben Mar­ton elől Iszak vetődéssel há­rított. Két gyors ellentáma­dást tisztázott jó érzékkel Marcsik. Bírálat Közepes iramú, változatos mérkőzés. A FÁK csatárainak nem sikerült semmi. A lelkes Siófok jól védekezett, néhány veszé­lyes ellentámadásra tellett erejéből. A döntetlen igazsá­gos. Jó: Marcsik, Kiss, Mar­ton, ill. Iszak, Babán, Szilá­gyi, Szép, V. M. Pontot vesztett a Honvéd A 20. forduló: Vasas—Dózsa, Honvéd—Csepel, Egyetértés—Du­naújváros, Pécs—MTK, Salgótar­ján—FTC, Diósgyőr—Győr, Szom­bathely-Komló, Eger—Tatabá­nya, Ferencváros—Diósgyőr 2:0 (2:0). Népstadion, 10 ezer néző. V: Ka­tona. G: Németh, Szűcs. V: Dó­zsa—Szombathely 3:0 (1:0). Új­pest, 8 ezer néző, V: Soós. — G: Göröcs, Bene, Nagy L. Csepel— Egyetértés 2:0 (1:0). Csepel, 7 ezer néző. V: Biróczki. G: Csor­dás 2, Vasas—MTK 5:1 (1:0). — Hungária körút, 12 ezer néző. V: Szegedi, G: Puskás 3, Müller, Farkas, ill. Mártha. K: Bányász —Bp. Honvéd 0:0. Komló, 7 ezer néző. V: Müncz. D: Kohász—Eger 4:1 (1:0). Dunaújváros, 3 ezer né­ző. V: Radó. — G: Somogyi 2, Végh, Formaggini, ill. Szűcs. T. Bányász—Salgótarján 2:1 (1:0). — Tatabánya, 5 ezer néző. V: Fáth. G: Arany, Csernai, ill. Kriskó. Gy. ETO—Pécs­­1:1 (1:1). Győr, 6 ezer néző. V: Szkokán, G: Kor­sós, ill. Bérezési. A góllövő lista élén. 19 gólos: Puskás Vasas, 17 gólos: Kozma Honvéd, 16 gólos: Bene Dózsa, 13 gólos: Farkas Vasas, 11 gólos: Albert FTC, 10 gólos: Korsós Győr. az ne­i: Állása 1. Uc Dózsa 19 14 3 2 56:18 33 2. FTC 19 13 4 2 42:1? SO 3. Bp. Honvéd 19 12 5 2 42:16 29 4= Bp, Vasas 19 11 2 6 51:26 24 5. Csepel 19 9 4 6 26:19 22 6. Pécs 19 9 4 6 22:21 22 7. Győr 19 8 4 7 38:29 20 8« MTK 19 7 4 8 30:36 18 9» Tatabánya 19 7 3 9 21:29 17 10. Diósgyőr 19 6 4 9 20:31 16 11. Komló 19 3 8 8 32:22 14 12. Szhely 19 4 6 9 16:36 14 13. Salgót. 19 5 3 11 14:26 13 14. Eger 19 4 5 10 19:38 13 15. Dunaújv. 19 5 3 11 17:36 13 16. Egyetértés 19 2 4 13 15:41 8 (390) Az NB II állása A 18. forduló: Almásfüzitő—PV­SK, Vegyész—Bauxitb., Kapos­vár—Olajb., Siófok—Táncsics, Ércb.—Fűzfő, MÁV DAC—Dorog, Szekszárd—Pápa, Savaria—Szász­vár. A többi eredmény: Dorog— Ércbányász 1:2, Táncsics—Ka­posvár 1:1, PVSK—Savaria 2:1, Szekszárd—Szászvár 4:1. Északi csoport: Ormos K.—S Kohász 0:3, Ikarus—BEAC 1:1, Papp JSE—Nyíregyháza 2:3, BV­TK—Izzó 1:2, Kossuth—Borsodi B. 3:1, Volán—Esztergom 2:1, Kiste­­renye—Kazincb. 0:0, S­aljaújhely —BVSC 2:0. Keleti csoport: Kistext—Szol­nok 4:1, Jászberény—Tűzálló 6:1, DVSC—Sz. Dózsa 3:0, Pénzügy­őr—Kőháza 1:0. Budafok—Bocs­kai 1:2, Cegléd—Gyula 1:1. Kecs­kemét—Mkháza 0:1, SzVSE— MGM Debr. 1:0. X. Ércbány. 17 10 3 4 32:18 23 2. Pápa 17 8 6 3 33:16 22 3. MÁV DAC 17 8 6 3 26:13 22 4. Dorog 17 7 7 3 26:15 21 5. Savaria 17 9 3 5 31:19 21 6. Fűzfő 17 6 9 2 18:12 21 7. Táncsics 17 4 8 5 20:18 16 8. Bauxitb. 17 6 4 7 21:26 16 . Szekszárd 17 3 9 5 21:21 15 10. Vegyész 17 5 5 7 22:23 15 11. Almásfüzitő 17 6 3 8 25:27 15 12. Olajbánya 17 3 8 6 12:22 14 13. Kaposvár 17 4 6 7 10:18 14 14. Szászvár 17 5 3 9 20:39 13 15. PVSK 17 4 4 9 21:33 12 16. Siófok 17 4 4 9 12:33 12 ­VAPLÓ Kedd augusztus 26 Izsó A NAP KÉL­ 4,54, NYUGSZIK 18,37 ÓRAKOR A HOLD KÉL 18,26, NYUGSZIK 3,02 ÓRAKOR 180 ÉVE, 1789 augusztus 26-án, néhány héttel a Bastille ostroma, a francia polgári forradalom nyílt kezdete után a nemzet­­gyűlés, Lafayette indítványára elfogadta „Az ember és a pol­gár jogainak kinyilatkoztatá­sát”. A nyilatkozat félreérthe­tetlenül tükrözi az Amerikai Egyesült Államok 13 év előtt kelt úttörő Függetlenségi Nyi­latkozatának hatását. A költői emelkedettséggel megfogalma­zott szöveg hangsúlyozza a sze­mély alkotmányos szabadságát, a jogegyenlőséget, a törvény előtti egyenlőséget, a gondolat­­a vélemény- és a vallásszabad­ságot. A szabadság fogalmát a következőképpen határozza meg: Az ember mindent tehet, ami embertársainak nem árt. Kimondja, hogy mindenkinek joga van a léthez és hirdeti a nemzet jogát a tetszés szerinti kormányzatra, de következete­sen mellőzi a polgárok közötti gazdasági viszonyoknak akár­csak közvetett említését, a tu­lajdont pedig szent és sérthe­tetlen jognak nyilvánítja. A polgárság, „a harmadik rend” érdekeit kifejező nyilatkozat felmérhetetlen hatást gyakorolt a XIX. század Európájának nemzeteire. KESZTHELY VÁROS TANÁCSA augusztus 29-én, pénteken délelőtt 9 órakor a művelő­dési ház nagytermében ülést tart A javasolt napirend szerint megvitatják a terv és gazdálkodási áb. tapasz­talatait az idei egységes vá­rosfejlesztési terv végrehaj­tásának helyzetéről és a to­vábbi feladatokról. Utána arról tanácskoznak,­­ hogyan javíthatják tovább a lakos­ság ipari szolgáltatási igé­nyeinek kielégítését MEGMÉRGEZTE MAGÁT NAGYMENNYISÉGŰ GYÓGYSZERREL Juhász István 42 éves cso­paki lakos. Az erős méreg olyan gyorsan hatott, hogy megmenteni már nem tud­ták. Búcsúlevelet hagyott hátra, amelyben megírta, hogy öngyilkos lett. HÉTFŐ REGGELRE MEGFÉKEZTÉK Cannes és Nizza környékén a napok óta dúló hatalmas erdőtüzet, amely becslések szerint 4000 hektár fenyő­erdőt puszított el Francia­­ország Földközi-tengeri partvidékén. A tűzvész vil­lákat és kempingeket is megsemmisített. A nyaralók ezreinek üdülését tette tönkre. Sok esetben a nya­ralóknak mindenüket hátra­hagyva futva kellett elme­nekülniük a­­ lángok elől, a nagyszabású tűzvész azon­ban mind ez ideig nem kö­vetelt ember­áldozatot. IDŐJÁRÁS Eső, szél Várható időjárás kedd es­tig: Felhős idő, többfelé újabb eső, keleten helyen­ként zivatar. Mérsékelt, időnként élénk északnyugati szél. A hőmérséklet keleten is csökken. Várható legma­gasabb nappali hőmérséklet 16—21 fok között. ■— A Ba­laton vizének hőmérséklete Siófoknál 11 órakor 18,4 fok volt. AZ ORSZÁG­­ FIATAL ÍRÓIT augusztus 2­8 és 31-e között Miskolc látja vendégül. A Magyar Írók Szövetsége, a városi tanács végrehajtó bi­zottsága és a „Napjaink” cí­mű folyóirat szerkesztősége által „ rendezett lillafüredi tanácskozásra nyolcvan fia­tal írót várnak, hogy kicse­réljék véleményüket és megvitassák a mai irodalom időszerű kérdéseit A ta­nácskozás alkalmából a Pa­lota-szálló parkjában em­léktáblát állítanak József Attilának, aki az egykori lillafüredi írótalálkozó al­kalmával írta meg egyik legszebb versét az Ódáz TÍZEMELETES SZÖVETKEZETI LAKÁSOKBÓL álló épületet rakták fel ház­gyári elemekből Ajkán. A 80 lakásos épületet előrelát­hatólag még ebben az év­ben átadják tulajdonosaik­nak. NAGY ROBBANÓEREJŰ BOMBÁT DOBOTT vasárnap egy öttagú csoport a brazíliai San Pauloban a villamossági társaság iro­dáira és megsebesített IS személyt. A merénylőknek sikerült elmenekülniük. A városban az utóbbi hónattok során több támadást hajtot­tak végre kaszárnyák, ízul­­gánvállalatok és középüle­tek ellen és az év eleje óta 64 bankot támadtak meg, s összesen 765 ezer dollár ösz­­szeget raboltak ek A KISAJÁTÍTÁSI ELJÁRÁS kérdéseiről tart előadást a TIT Veszprém megyei szer­vezete jogi szakosztálya rendezésében dr. Kilényi Géza, a Legfőbb Ügyészség csoportvezető ügyésze ma délután 14 órakor a Veszp­rémi Járási Tanács épületé­ben. TŰZ KELETKEZETT vasárnap a budapesti Do­hány utcai izraelita temp­lomban — eddig még kide­rítetlen okból. Az egyházi alkalmazottak és a kivonult tűzoltók a lángokat gyorsan eloltották. Néhány egyházi iratban kár keletkezett. A tűz okának kiderítésére a rendőrség a vizsgálatot megindította. A rádió és televíziók mai műsora KOSSUTH RADIO 8,00: Harsan a kürtszó 8,53: Csajkovszkij: Anyegin. Három­fel­voná­sos opera 11,17: A Román Kultúra Hete 11,47: Liszt: Hungária — kantáta 12,30: Melódiákoktól 13,45: Új Georgikon 14,00: Theonor Steber és Giorgio Tozzi Mo­zart-áriákat éne­kel 14,25: Réz Mihályék kós­tolója. Rádiójáték gyermekeknek 5,10: Mai témák — mai dalok 15,21: Találja ki, hol já­runk? Földrajzi fejtörő 15,37: Vallomások a nép­dalról ill. rész :6,05: Új felvételeinkből 16,19: Képviselők — két országgyűlés közt 16,39: Ziehrer műveiből 17,05: A Román Kultúra Hete 17,20: Lemezek közt válogatva 17,59: Könnyűzenei híradó 18,29: Népdalcsokor 19,25: A Szabó-család 19,55: A Román Kultúra Hete 21,10: Körmikrofon Vitaműsor 21,41: Lemezmúzeum 22,20: Tánczene 22,50: Közelebb a vásár­lóhoz 23,10: Operarészletek 0,10: Könnyűzene PETŐFI RADIO 8,05: Grieg: Peer Gynt — kísérőzene 8,48: Külpolitikai figyelő 9,03: Operett. VII. 9,48: Népművészek a mikrofon előtt 12,00: Mozart-művek 13,05: Törvénykönyv 13,20: Hacsaturján ba­lettzenéjéből 14,00: Kettőtől hatig 18,10: Szervánszky End­re: Fuvola verseny 18,38: Krimi és valóság V. rész 19,03: Ránki György: Népszerű dalla­mok 19,13: Hangverseny a stúdióban 20,28: Az én könyvtáram 20,58: Suppé: Pajkos diákok. Egyfelvo­­násos daljáték 22,06: Kár lenne elmu­lasztani .. . Szep­temberi ajánla­tunk a komolyzene barátainak 3,10: Verbunkosok, néták POZSONYI TV MŰSORA 17,45: Hírek 17,50: A huszas és har­mincas évek mo­dern művészete 18,40: Esti mese 19,00: TV Híradó 19,30: Belpolitikai aktua­litás 19,45: Dokumentum­film — Ladislav — egy partizáncso­port parancsnoká­ról 19,55: Népdalok .05: Ondrej Pavlik akadémikus ameri­kai útibeszámol­ój.. 7. 1,35: A bratislavai 4. nemzetközi dal­­fesztivál külöldi vendégé­nek-tut versenye .2,10: TV Híradó ZÁGRÁBI TV MŰSORA 17,45: Rajzfilmek 18,00: Nagy varieté — Bábjáték 18,20: Telesport 19,00: Népi muzsika 19,15: Fiatalok a kép­ernyőn 20,35: Dokumentum­film 20,50: Játékfilm 22,20: Komolyzene grazi tv műsora 18,20: Jó éjszakát gyerekek 18,50: Kincskeresők nap­­jainkban (5. rész) 19,30: TV Híradó 0,06: Sporthírek 10,15: Randevú állatok­kal 21,00: Szórakoztató mUB 0 ,15: tv Híradó A MAGYAR TELEVÍZIÓ MŰSORA 17,58: Hírek 18,05: Vállalati lakásépítkezés. Riportműsor 19,05: Esti mese 19,15: Emiliane. Zenés olasz film 20,00: TV-híradó 20,20: dr. Váradi György színházi jegyzete 20,25: Méhes György: Harminchárom névtelen levél Vígjáték három felvonásban A miskolci Nemzeti Színház előadása felvételről 22:45, TV-híradó — 2. kiadás