Vörös Zászló, 1975. április (27. évfolyam, 76-101. szám)

1975-04-01 / 76. szám

1. OLDAL VÖRÖS ZÁSZLÓ —sport—sport—sport—sport—sport—sport—sport— LABDARÚGÁS Csehszlovákia—Románia 1-1 (1-0) Hétfőn a prágai Sparta stadion­ban hazánk labdarúgó-válogatott­ja havas pályán több mint 10 000 néző előtt 1-1 arányú döntet­lenre mérkőzött Csehszlovákia e­­gyüttesével. A két gólszerző Ne­­hoda (41. perc) és Kun (56. perc). A két csapat a következő fel­állításban lépett pályára: CSEH­SZLOVÁKIA: Viktor, Pivarnik, Ondrus, Kapkovics, Koubek. Bi­­rovsky, Panenka, Gajdusek (Stra­hl a 85. percbe). Masny, Svenlik (Jurkanin a 79. percben), Neho­­da. ROMÁNIA: Ráducanu. Che­­ran, Sätmäreanu II., G. Sandu, Anghelini, Dumitru, Dinu. D. Georgescu, R. Nunweiller (Cri­­s>an a 60. percben), Kun, Luces­­cú (Balaci a 75. percben). (Agerpes) Röplabda A B divízióban a marosvásár­helyi CSU női csapata a temes­vári Medicinát látta vendégül és mindössze 44 percig tartó játék után 3—0 arányban győzött. A játszmák eredményei: 15—5, 15—7 és 15—9. A győztes csapatból ki­tűntek Daniela Constantin, Maria Moldovan és Almási Mária. ★ A megyei bajnokság eredmé­nyei: nők: VI. forduló: Sanatatea Ludas — AZOMURES 3—1, Fa­­ianta Segesvár — Vointa Tirna­­veni 1—3, CSU — Metalotehnica 2— 3. Férfiak: XVI. forduló: Ötö­lül Régen — Constructors 1—3, Dinamo — AZOMURES 3—2, Vointa Nyárádszereda — Ludas 3— 0, Szövetkezet Régen — Meta­lul Segesvár 1—3, Electromures — Lemnarul 3—0, Metalotehnica — Autotransport Régen 3—0. Mind a női, mind a férfi bajnok­ságban a marosvásárhelyi CSU csapatai vezetnek. Teke Az A divíziós bajnokság kereté­ben a marosvásárhelyi CFR férfi­csapata értékes győzelmet szerzett a petrilai Jiullal szemben, ame­lyet 5126—4985 arányban győzött le. Egyénileg a legjobb teljesít­ményt Liviu Moldovan nyújtotta (873 fa). A Vointa női csapata, az északi csoport éllovasa, Kolozs­­vár-Napocán a Record-dal mérkő­zött és 2457—2375 arányban győ­zött. A vásárhelyi csapat legjobb­jai Maria Todea (435) és Kádár Gizella (420) voltak. A CFR női csapata Nagyváradon mérkőzött a helybeli Vointaval és 2462—2366 arányban alulmaradt. Kézilabda MUREKUL — CONFECTIA BUKAREST 22—10 (11—9) A női A divíziós kézilabda­bajnokság első tavaszi fordulójá­ban a marosvásárhelyi Mure­ul saját pályáján értékes győzelmet aratott, és ezzel növekedett az esélye a kiesés elkerüléséért foly­tatott harcban. A bukaresti Con­­fectia elleni találkozó megfelelt a várakozásnak, majdnem végig jó technikai színvonalú volt és a játékosok a látványossággal sem maradtak adósak, hiszen ezen a ta­lálkozón női mérkőzéseken szo­katlanul sok, 41 gól esett. A mér­kőzés túlnyomó részében a Kul­csár László által edzett csapat biztosan vezetett, a 43. percben előnye 7 gól volt (21—14). A haj­rára azonban a csapat vissza­esett, s így lehetőséget nyújtott a vendégeknek, hogy ledolgozza­nak hátrányukból. A Mure­us győzelme megérdemelt, játékosai kivétel nélkül nagy küzdeni tu­dásról tettek tanúbizonyságot. A győztes csapat góljait Soós Rozá­lia (11), Butta Rozália (3), Dorgo Mária (3), Szöllösi Mária (2), Frâncu Mariana (2) és Peres Magda dobták. SZABÓ ANDRÁS CONSTRUCTORUL NAGYVÁRAD — ASA marosvásárhely 15—17 (9—10) A B divíziós férfi bajnokság második fordulójában a II. cso­port éllovasa, a marosvásárhelyi ASA Nagyváradon mérkőzött és értékes győzelmet aratott. Sajnos a küzdelem hevében mindkét részről a játékosok sokat szabály­talankodtak, volt olyan időszak is, amikor négyen ültek a büntető­­padon. A vásárhelyi csapat töb­bet és szervezettebben támadott, győzelme megérdemelt. Az ASA góljait Nicolae Masca (5), Buka­resti József (4), Dorin Vintilescu (4), Alexandru Bucioaga (3) és Nagy János dobták. Ezzel a győ­zelmével a Berekméri Lajos által edzett csapat jelentősen megerő­sítette vezető helyét és minden esélye megvan, hogy megszerezve a csoportelsőséget, visszakerüljön az A divízióba. Az ASA vasárnap a Vointa pályán a kiskapusi Me­­talust látja vendégül. Kosárlabda A visszavágók utolsó fordulójá­ban a marosvásárhelyi CSU női A divíziós csapata a fővárosi Rapidot látta vendégül. A jobban felkészült bukaresti csapat nagy küzdelem után ,66—63 arányban győzött. A marosvásárhelyi együt­tes legeredményesebb játékosai Aszalós (18) és Zoltán (11) vol­tak. A visszavágó befejezése után a CSU a bajnoki tabella máso­dik felén foglal helyet, és így a bajnokság következő szakaszai­ban Kolozsvár-Napocán és Buka­restben megrendezendő tornákon a második értékcsoportban indul­hat. A CSU férficsapata az A divízió utolsó fordulójában Tasiban mér­kőzött a Politehnicával és 107—81 arányban vereséget szenvedett. A vásárhelyi csapat a bajnoki ta­bella utolsó helyén áll és a galati CSU-val együtt a következő baj­nokságban a B divízióban kény­telen szerepelni. A bajnokságot a bukaresti Dinamo nyerte, a döntő mérkőzésen 79—73 arányban győzve le a Steauát. Ez a nyolca­dik bajnoki cím, amelyet a Dinamó csapata elnyer. (C. A.) A megyei labdarúgó­bajnokságban A harmadik tavaszi forduló mérkőzéseit a gólszegénység jel­lemezte. A 16 együttesnek mind­össze 13 gólra futotta az erejéből, ez pedig nagyon kevés. Eredmé­nyek: Metarul Segesvár — Elec­­tromure? 2—1, Lemnarul — Vointa Szentkirály 0—1, Viito­­rul Magyaró — Dermagant 3—0, Vointa Nyárádszereda — Otelul Régen 0—0, Metalotehnica — Mu­riul Ludas 1—2, Cukorgyár — ILEFOR 0—0, Tractorul Sármás — Unirea Bonyha 2—0, Sticla Tirnaveni — Energia Radnót 1—0, ION PAUL A MEGYEI BAJNOKSÁG Állása 18 2 3 13 11—36 7 1. Ludas 18 13 1 4 45—12 27 2. Szicla 18 11 5 2 33—15 27 3. Met­teh. 18 11 1 6 34—19 23 4. Radnót 18 10 2 6 31—15 22 5. Nysz-da 18 8 6 4 19—13 22 6. Régen 18 9 3 6 36—21 21 7. Magyaró 18 10 1 7 35—30 21 8. Lemnarus 18 7 5 6 28—18 19 9. Szkirály 18 6 5 7 19—23 17 10. Sármás 18 8 1 9 23—29 17 11. Metalul 18 6 3 9 22—31 15 12. Cukorgyár 18 6 2 10 25—29 14 13. Bonyha 18 6 1 11 15—38 13 14. Electrom. 18 3 6 9 12—33 12 15. ILEFOR 18 3 5 10 13—39 11 16. Dermagant Ez történt a C divízióban A labdarúgó-bajnokság C diví­ziójában a második tavaszi for­duló mérkőzéseit bonyolították le vasárnap. A mérkőzések közül nagy érdeklődés kísérte azt a ket­tőt, amelyen Maros megye kép­viselői álltak egymással szemben. Mindkét találkozón a vendéglátó csapat, a Chimica, illetve a ma­rosvásárhelyi Viitorul győzött. Az ötödik Maros megyei C osztá­lyos csapat, a szovátai Medve-tó, saját pályáján játszott, és miután az elmúlt héten Régenben le­győzte az Avintust, most a Csík­szeredai SE-vel szemben szerezte meg a két bajnoki pontot. A Maros megyei csapatok közül a Chimica és a Medve-tó állnak a legjobban, ugyanazon pontszám­mal, 20-szal, a 4. és az 5. helyet foglalják el. A XI. csoport mér­kőzéseinek eredményei: Chimica — CFR 2—0, Viitorul — Avintul 3— 2, Medve-tó — Csíkszeredai SE 1—0, Unirea Dés — Unirea Szé­­kelykeresztúr 3—2, Foresta Besz­terce — CIL Szamosújvár­­1—1, Metaiul Kiskapus — Viitorul Gyergyószentmiklós 1—0, Radna­­bánya — Vitrometan Medgyes 4— 1, Balánbánya — Gloria Besz­terce 0—0, VIITORUL MAROSVASARHELY — AVENTUL RÉGEN 3—2 (2—0) A marosvásárhelyi csapat már az első perctől támadólag lép fel és a 10. percben megszerzi a ve­zetést. Végh 35 méterről végez el egy szabadrúgást, a régensek kapusa látványosan akarja védeni a kapura tartó labdát, de az ki­perdül a kezéből és a hálóban köt ki: 1-0. Négy perccel később a játékvezető 11-est ítél a vásárhe­lyiek javára, amelyet Sipos végez el, de ezúttal a vendégek kapusa javít előző hibáján és hárítja a gyenge lövést. A Viitorul második gólja a 29. percben esik, ugyan­csak szabadrúgásból, amelyet ez­úttal Sipos végez. A második fél­időben, amikor úgy látszott, hogy a vásárhelyiek győzelme már biz­tosított, a játék hirtelen megfor­dul. Az 56. percben Monoki szé­pít, a 68. percben ugyancsak ő megszerzi az egyenlítő gólt is. A hidegzuhany felrázza a Viitorul játékosait, és a 72.­percben Sipos bomba­góljával újból átveszik a vezetést. A hajrában mindkét részről több szabálytalanságot kö­vettek el a játékosok, és ezért a játékvezető kénytelen volt több sárga lapot mutatni, sőt, a 82. percben a régens Monokinak a kiállítást jelentő piros lapot mu­tatta fel. A marosvásárhelyi csa­pat legjobbja ezen a találkozón Szakács volt, de említést érdemel Sipos jó játéka is. (GH. BOTEZAN) MEDVE-TÓ SZOVÁTA — CSÍKSZEREDAI SE 1—0 (1—0) A szovátai együttes múlt heti régen­­ győzelme felkeltette a né­zők érdeklődését e találkozó iránt. A mérkőzés végén a nagyszámú közönség a szovátai csapat által a visszavágókon eddig megszer­zett négy bajnoki pontért, a jól játszó közvetlen védelem teljesít­ményéért és a játékvezetői hár­mas bíráskodásáért tapsolt. A mérkőzés színvonala alacsonynak minősíthető. A pályán nagy küz­delem folyt mindvégig, mindkét együttes játékosai nagy akarással küzdtek és kirívó volt a hazai csapat helytelen taktikai elkép­zelése. A szovátaiak magasan be­ívelt labdákkal próbálták veszé­lyeztetni a csíkszeredaiak kapu­ját, pedig a vendégek védelme magas, keménykötésű játékosok­ból áll, akik könnyűszerrel hárí­tották ezeket a támadásokat. A mérkőzés egyetlen gólja a 3. perc­ben esett. Kurkó hosszan ívelt előre egy szabadrúgást, Angi fejjel Milárhoz továbbította a labdát, ő azt átemelte a kapus felett, egy Csíkszeredái védő fel­­perdítette a gólba tartó labdát, és Kiss felugorva fejjel a hálóba to­vábbított. A vendégcsapatnak is több veszélyes ellentámadása volt — főleg a mérkőzés utolsó percei­ben —, de Rusu parádésan vé­dett. A szovátai együttes az aláb­bi felállításban játszott: Rusu — Bancsi, Kurkó, Dósa, Szabó — Stoica (Benyovszki), Csorna — Kiss (Gindila), Angi, Milár, Kál­mán. A találkozót Lakatos József petrozsényi játékvezető vezette. (FEKETE ÁRPÁD) CHIMICA TIRNAVENI — CFR SEGESVÁR 2—0 (2—0) A két Maros megyei csapat találkozója jó színvonalú volt, a mérkőzés végén a közönség meg­érdemelten tapsolta meg a levo­nuló játékosokat. A találkozó irama mindvégig jó volt, számos kapu előtti helyzetet dolgoztak ki a játékosok és sportszerűségből is jól vizsgáztak, csupán a segesvári Munteanunak volt kénytelen sár­ga lapot felmutatni a játékvezető. A mérkőzés első 25 percében a játék kiegyensúlyozott, az ezt kö­vető percekben pedig a helybeli csapat kerül fölénybe, főleg a támadásépítésben. Az eredmény nem is marad el, a 25. percben, Vígh, a 38-ban pedig Döngölő ér el gólt. A második félidőben m­ég nyil­vánvalóbbá válik a Chimica fölé­nye, játékosai minden helyzetből kapura lőnek, de az eredmény­­jelző tábla változatlan marad a találkozó végéig, bár számos gól­helyzet adódott, amelyek közül főleg a 48., 55. és 70. percbenieket kell megemlítenünk. A segesvá­riaknak is volt két nagy gólszer­zési lehetőségük a 32. és a 75. percben. A találkozón játékukkal kitűntek Vígh, Sabau és Döngölő. (A. GANEA) a­c divízió Állása 1. Gloria 17 11 4 2 39— 7 26 2. Dés 17 12 2 3 31—16 26 3. Gyergyó 17 10 0 7 38—22 20 4. Chimica 17 9 2 6 18—15 20 5. Szováta 17 10 0 7 24—27 20 6. K-kapus 17 8 3 6 18—22 17 7. Csík 17 8 1 8 31—21 17 8. Foresta 17 6 4 7 16—19 16 9. Medgyes 17 6 4 7 20—24 16 10. Bálán 17 6 3 8 20—22 15 11. Régen 17 6 3 8 18—25 15 12. Viitorul 17 5 4 8 24—26 14 13. CIL 17 5 3 9 18—25 13 14. CFR 17 5 3 9 9—21 13 15. Radna 17 3 7 7 16—30 13 16. Keresztúr 17 2 5 10 10—28 9 Ökölvívás Szombaton Marosvásárhelyen, a Hadsereg Házában bonyolítot­ták le az országos ifjúsági ököl­vívó-bajnokság megyei döntőjét, amelyen a régens Vointa, a ma­rosvásárhelyi Lemnarus és ASA legjobb ifjú boxolói léptek szorí­­tóba. A megyei bajnoki címet az alábbi öklözők szerezték meg. Serdülőkorúak: 42 kg súlycsoport Ujfalvi Lajos (Régen), 45 kg Göndör Árpád (ASA), 48 kg Sán­dor István (ASA), 51 kg loan Mátéi (Régen), 54 kg Viorel Bar­dan (ASA), 57 kg Bocskai István (ASA), 60 kg Dionisie Rotaru (ASA), 63,5 kg loan Rusu (ASA), ifjúságiak: 48 kg Kovács István (Lemnarul), 51 kg Liviu Pop (ASA), 57 kg Dragalin Beldeanu (ASA), 60 kg Pálosi János (Vointa), 63,5 kg Iosif Marica (ASA), 67 kg Medve László (Vointa), 71 kg Du­mitru Nicusan (ASA), 81 kg-on felüli Nicolae Cucuiet (ASA). A fenti öklözők képviselik majd megyénket az április 5—7 között Zilahon sorra kerülő zónadöntőn. M­űsorok­ ­» MOZI ■— ARTA: Moulin Rouge. PROGRE­­SUL: Egy úriember vadnyugaton. SELECT: A fej nélküli lovas. IF­JÚSÁGI: Rómeó és Júlia 1—II. rész Pont, pont, vessző. FLA­­CARA: Sírjatok, gitárok. „TÖR­PE“ MOZI: Csempészek. A bá­tor Robin Hood: Ki a fonto­sabb. SEGESVÁRI LUMINA: Tehetségek és hódolók. TIR­­NAVA: Citty, citty, bang-bang I—II. rész. RÉGENI PATRIA: Modern idők. VICTORIA: Há­rom ártatlan. TIRNAVENI ME­LÓDIA: Az Astrid-ü­gy. LU­DASI FLACARA: A szerelemről. SZOVATAI DOINA: Teuton lova­gok. I—II rész. BUDÖSZENT­­GYÖRGYI POPULAR: Walewska grófnő. GYULAKUTAI PATRIA: Vonzalom. NYÁRÁDSZEREDA! NIRAJUL: Walewska grófnő. S.ÁRMASI POPULAR: A Santa Vittoria titka. —■ NÉPI EGYETEM ■— A FÖLDRAJZI ATLASZ tanfo­lyam hallgatói részére április 1-én, kedden 19 órakor a Bartók Béla utca 1 sz. alatti előadóteremben ŐSVILÁGOK KÖREZÁRT TA­NÚI címmel tart vetítettképes előadást Fusch Herman kolozsvár­­napocai egyetemi előadó tanár. —■ RADIO ■ — A MAROSVÁSÁRHELYI RÁDIÓSTÚDIÓ ROMÁN NYELVŰ MŰSORA Április 1, kedd. 16.30— 18.00- ig: Hírek, tudósítások. Szim­fonikus zene. Közművelődési és művészeti hangosújság. Cornel Constantiniu könnyűzene felvé­teleiből. Április 2, szerda. 6.00— 6.30- ig: Reggeli muzsika. Folklór­album. A ROMAN RADIO MAGYAR NYELVŰ MŰSORA Április 1, kedd. 13:00—11,30-ig a kolozsvár-napocai stúdióból. Énekeljünk együtt! Párbeszéd a rádióhallgatóval. Könnyűzene. Kommunista helytállással. Fúvós­zene. Sigmond István jegyzete. 14.30- 15,30-ig a bukaresti stúdió­ból. 24 óra. Könnyűzene. Tudo­mány, termelés, társadalom. Tíz perc jazz. Friss hírek. Időjárás­jelentés. 18.00—19.30-ig a vásár­helyi stúdióból. Napi hírek. Ze­nés posta. Dolgos hétköznapok — riportok. Népi zene. 19.30— 20.30- ig a kolozsvár-napocai stú­dióból. Hangoshiradó. Zsibongó — a rádió ifjúsági műsora. Április 2, szerda. 6.30— 7.00- ig a vásárhelyi stúdióból. Fúvószene. Riportösszeállítás. —■ TELEVÍZIÓ ■— 8,30 Német nyelvtanfolyam 9,00 Tévéiskola 10,00 Francia nyelv­­tanfolyam 10,30 Filmszótár 12,25 Telex 12,30 Népzene 13,00 óra körül: helyszíni közvetítés az An­gola Teljes Függetlenségéért Küz­dő Nemzeti Szövetség (UNITA) küldöttségének romániai látoga­tásáról szóló közös nyilatkozat ünnepélyes aláírásáról. 16,00 Orosz nyelvtanfolyam 16,30 Angol nyelvtanfolyam 17,05 Hol­land dokumentumfilm 17,30 Kor­társ költők Romániának szentelt verseiből 17,50 Ifjúsági enciklopé­dia 18,20 Törvényismertetés 18,30 Zenei újdonságok 19,00 Ma : Tulcea megye 19,20 1001 este 19,30 Hiradó 20,00 A TV gazdasági szemléje 20,30 Színházi est. Lucia Demetrius: Találkozó 22,00 Sztár­parádé 22,10 24 óra. ifjúsági serleg Vasárnap megyénkben hat helyen bonyolították le az ifjú­sági serlegért kiírt tömegsport­rendezvény községközponti sza­kaszát. Ez a hat helység a következő: Marosvásárhely, Sármás, Bánd, Ludas, Bonyha és Segesvár. A marosvásárhe­­lyen lebonyolított versenyeken 12 község és falu képviselői indultak. Az asztaliteniszben a 15—19 éves diákok csoportjá­ban a fiúknál Szikszai Tibor (Mezőcsávás), a lányoknál Ilea­­na Dán (Mezőcsávás) végeztek az első helyen. A 19—30 éve­sek korcsoportjában Sándor József (Ákosfalva) győzött. A sakkban a marosszentgyörgyi Poczó László lett az első.